Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 25

Subiect: Pentru mamici si copii

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    14

Implicit

kirk nu e bine sa-ti minti copiii.o sa faca si el la fel si o sa te taxeze pentru asta. in plus isi pierde incredere in cuvantul tau, care inseamna mare parte din autoritatea unui parinte. e bine sa fi selectiv si sa-i dai copilului atat cat poate duce, asta variaza de la copil la copil, parintele ar trebui sa fie cel in masura sa decida. e ca si cu mancarica, ii dai la inceput sa suga si mai apoi incepi sa-i diversifici mancarea, introducandu-i rand pe rand si celelalte alimente. pentru asta trebuie pregatit atat parintele cat si copilul. apropo de mancare am intalnit parinti care se plageau ca le sunt copiii constipati cand i-au trecut de mancare, fara sa realizeze ca acestia nu au muschii rectului sianusului dezvoltati[img]smileys/smiley2.gif[/img].gravitatia,un masaj pe burtica si bineinteles un strop de rabdare in plus poate duce la rezultate surprinzatoare[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Data înscrierii
    09.03.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    3.468
    Putere Rep
    26

Implicit

Citat Postat în original de Georgian@
    apropo de mancare am intalnit parinti care se plageau ca le sunt copiii constipati cand i-au trecut de mancare, fara sa realizeze ca acestia nu au muschii rectului sianusului dezvoltati[img]smileys/smiley2.gif[/img].gravitatia,un masaj pe burtica si bineinteles un strop de rabdare in plus poate duce la rezultate surprinzatoare[img]smileys/smiley36.gif[/img]

In cazul constipatiei, masajul pe burtica, e bine sa fie facut mai ales pe partea stanga, de sus in jos. mancarea e bine sa contina multe legume, fructe ( mai ales cele care incep cu P) lichide, sa se evite orezul daca copilul are tendinte. Am la serviciu mame care se plang de asta la copiii lor si din ce descriu dau mult orez, supe mai deloc si le dau copiilor exact fructele/legume care tind sa constipe: mar, banana, morcov.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.169
    Putere Rep
    32

Implicit

Georgian@, interventie de zile mari postarea ta, tine-o tot asa [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Ceata lui Pitigoi-audio

alte cantecele celebre si usoare zic eu, care ne-au incantat copilaria:

In padurea cu alune

Pupaza din tei, pt ascultare e bine sa stie pasajul din Amintiri din copilarie, de Ion Creanga.

Povestea unui ciobanas

Inainte de scris, joc de incalzire a muschilor mainiilor, se reproduc miscari asemanatoare cu actiunile amintite in versuri. (o sa revin cu detalii)

Daca plangi, sa fie cantat duios de mamici inainte de culcare, si apoi trebuiesc imbratisati tare si mangaiati mititetii..

o sa revin cu altele, si cu raspunsuri in legatura cu cenzura amintite de kirk si mihaela75.

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    14

Implicit

hazel sa stii ca si astia in comert ii deruteaza rau pe parinti. adica vad eu cereale pentru copii sub 12 saptamani cred, cu orez si banana. morcovul in sine e depurativ, insa ai dreptate, fiert contribuie la constipatie.binecunoscutul mar cu biscuite si bananala fel. cat despre masaj eu stiam ca trebuie facut circular in sensul acelor de ceasornic,parca la biologia ne-a zis asta.mamicilor, tineti-o tot asa ca ma apuc de facut copii[img]smileys/smiley2.gif[/img],fac scoala cu voi aici. [img]smileys/smiley36.gif[/img]

fifi poate uneori deranjeaza stilul meu, insa mie imi place sa spun lucrurilor pe nume, sunt mai directa din fire. si cand zic o treaba o zic cu toata inima si convingerea. felicitari inca o data pentru topic.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.169
    Putere Rep
    32

Implicit

Pricepute ca sunteti,
    La copii, n-am ce sa replic
    V-as ruga insa sa stati,
    Putintel, asa... intopic. [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Data înscrierii
    17.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    644
    Putere Rep
    9

Implicit

"- Viata mea e vesnic aceeasi. Eu v
    Tristetea mea aude nenascutii caini
    pe nenascutii oameni cum ii latra
    .

Data înscrierii
    04.01.2008
    Locație
    Romania
    Posturi
    274
    Putere Rep
    7

Implicit

[Quote=ramos]

"- Via?a mea e veonic aceeaoi. Eu v
    "-Sunteti stresat?Angoasat?Dezamagit?Alienat?Sunteti torturat de indoieli existentiale?Va e frica de batranete sau de moarte?Incercati o spalare de creier."-"Omul-pubela", Matei Visniec

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.169
    Putere Rep
    32

Implicit

bine facusi ramos ca editasi, ihavenoclue, nu ar strica sa editezi si tu si sa stergi qoute, e destul ca apare textul din literatura franceza o data, chiar e de prisos sa apara de doua ori. voi edita si eu dupa...

sa revenim la cantecele pt copii romani, mici, frumosi si mai dragalasi decat orice pe lumea asta:

http://www.trilulilu.ro/Acelashi/c96d5e4548484d infloresc gradinile

http://www.trilulilu.ro/andonegis/39c06a11df797b alunelul, hora pt copii si parinti

http://www.trilulilu.ro/Acelashi/eef9792888c452 vulpe tu mi-ai furat gasca(asta e totala [img]smileys/smiley36.gif[/img]preferata mea)

http://www.trilulilu.ro/haioasa/38ae4ead7fc0fe o lume minunata

http://www.trilulilu.ro/Acelashi/bbceedcb301a30 vine primavara

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.169
    Putere Rep
    32

Implicit Cântec de(speriat) copii

Cantec - 1896 Fire de tort

George Cosbuc

A venit un lup din crang
    Si-alerga prin sat sa fure
    Si sa duca in padure
    Pe copiii care plang,
    Si-a venit la noi la poarta
    Si-am iesit eu c-o nuia;
    -"Lup flamand cu trei cojoace,
    Hai la maica sa te joace" -
    Eu chemam pe lup incoace,
    El fugea-ncotro vedea.

Ieri pe drum un om sarac
    Intreba pe la vecine:
    -"Poarta-se copiii bine?
    Daca nu, sa-i var in sac!"
    Si-am iesit eu si i-am spus:
    -"Puiul meu e bun si tace,
    Nu ti-l dau, si du-te-n pace!
    Esti sarac, dar n-am ce-ti face!
    Du-te, du-te!" Si s-a dus.

Si-a venit un Negustor
    Plin de bani, cu valfa mare,
    Cumpara copii pe care
    Nu-i iubeste mama lor.
    Si-am iesit si l-am certat:
    -"N-ai nici tu, nici imparatul
    Bani sa-mi cumpere baiatul!
    Pleaca-n sat, ca-i mare satul,
    Pleaca, pleaca!" Si-a plecat.

Cântec-de George Coşbuc în recitarea mea, vai de mama ei, recitarea: http://www.trilulilu.ro/fificamaiutica/ec7bd300523ce6
    Ultima modificare făcută de fifi; 10.04.2010 la 17:51. Motiv: adăugare versuri

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Cântec-de George Coşbuc în recitarea mea, vai de mama ei, recitarea: http://www.trilulilu.ro/fificamaiutica/ec7bd300523ce6
    Foarte frumos! Bravo!

Ce mai face fatuca ta? Vreau sa stii ca eu i-am urmarit activitatile aici pe forum, postate de tine si mi-au placut.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Muzica pentru copii
    De bismusic în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 13.06.2010, 16:05
  2. atlanta ....mamici cu copii,un bouncing bob???
    De browneyes în forumul Comunitatea romaneasca din Northeast
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 12.02.2009, 15:44
  3. Online tutoring pentru copii $5/ora
    De anca în forumul Info diverse,bilete avion,posturi tv/radio,cluburi,juridic
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.12.2008, 14:00
  4. Online tutoring pentru copii $5/ora
    De anca în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 14.12.2008, 13:52
  5. caut doamna pentru copii
    De alungu în forumul Oferte / Cautare locuri de munca SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 18.08.2005, 07:40

Taguri pentru acest subiect

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •