Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: salut la toata lumea!

Data înscrierii
    22.05.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Sunt Lily, de un an in SUA.Am venit cu viza de student din R Moldova,care a expirat in septembrie 2007 ,9 luni. vreau sa ma casatoresc cu un american si nu stiu exact pasii pe care tre sa-i fac, cu ce sa incep si daca am nevoie de un avocat sau nu.Am diferite sfaturi si sint cam dezorientata. As aprecia foarte mult daca as primi un raspuns de la cineva. Mersi mult p/u timpul acordat[img]smileys/smiley1.gif[/img]

Guest

Implicit

Speram sa-ti raspunda cineva care a trecut prin asta dar vad ca nu se arata inca. Personal, nu am experienta in asa ceva dar poate te ajuta sa afli ca ceea ce vrei tu este foarte posibil. Adica daca esti pe terit. american unde ai intrat legal la vremea respectiva (chit ca acum esti ilegal) si te casatoresti cu un cetatean american atunci poti face "adjustment of status". Cu alte cuvinte poti capata Green Card (provizoriu la inceput) fara nici macar sa ceri "waiver"/dispensa asa cum ar fi trebui sa ceri daca ai fi fost in afara SUA, dupa o perioada de peste 6 luni de prezenta ilegala.
    Sugestia mea, bazat pe ce am gasit aici:
    http://en.allexperts.com/q/Immigrati...344/Marriage-I llegal-Immigrant.htm
    ar fi sa incepeti procesul tau de "adjustment of status" imediat dupa casatorie (timp in care evident sa nu parasesti SUA) procedand ca si cand ai fi legal aici. Numai daca apar probleme atunci doar sa contactati un avocat de imigrari.

Data înscrierii
    22.05.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Mersi mult Transit. ce am hotarit este ca ma casatoresc cu un american si o facem fara avocat. mi-au zis mai multi ca asta inseamna bani aiurea. o sane descurcam si singurisper eu. incerc sa caut un court si sa aflu de ce documente am nevoie p/u casatorie. Chestia mai importanta e ca am forma de intrare legala in SUA (I-94) si ii dau mai departe sa vad care e pasu 2. mersi mut [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Guest

Implicit

Pentru casatorie propriu-zisa nu cred ca ai nevoie de nici un document care sa-ti dovedeasca statutul de imigrare (fie el valid sau expirat). Oricine se casatoreste cu oricine (bine, cu restrictiile de rigoare relativ la varsta, sex [img]smileys/smiley1.gif[/img], etc..). Numai ca ulterior iti vei dori sa-ti legalizezi statutul ca sa poti conduce, calatori cu avionul, lucra la compania dorita sau chiar urma niste cursuri. Si atunci va trebui sa incepeti procesul de "adjustment of status" cu USCIS-ul (care duce la Green Card). Asadar starea civila/casatoria este una si statutul de imigrare este alta.

Data înscrierii
    08.10.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    44
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna, nu prea pot sa te ajut cu sfaturi pentru ca nu am fost in situatia ta dar tot ce pot e sa-ti urez bafta![img]smileys/smiley1.gif[/img]

Subiecte similare

1. Salut pe toata lumea sunt nou pe aici!
    De nicu3XL în forumul Comunitatea romaneasca din Germania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 19.07.2010, 09:24
  2. salut pe toata lumea
    De lukluky în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23.06.2007, 12:24
  3. salut pe toata lumea
    De lukluky în forumul Comunitatea romaneasca din Southwest
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 15.06.2007, 09:27
  4. salutare la toata lumea!