Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 15

Subiect: scoala copilului

Data înscrierii
    16.01.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    275
    Putere Rep
    15

Implicit

Dragi parinti, heeelp! Fetita mea va veni in Toronto in vara asta si va trebui sa inceapa scoala ca orice copil. Nu stie o boaba engleza e in clasa a treia, va trece pe a 4-a. Ce fac, sfatuiti-ma cum sa incep, unde sa o inscriu. Oare va trebui s-o tin un an acasa pana invata limba? Voi cum ati facut cu copiii vostri veniti din Ro in timpul scolii?

Data înscrierii
    19.08.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    112
    Putere Rep
    13

Implicit

Pentru inceput vreau sa te incurajez pentru ca stiu ca pe acest forum vei gasi ajutorul pe care il cauti. Aici toti scriu lucruri care ajuta intr-adevar. Nu te panica pentru ca exista mereu solutii..... Dar ma mir ca spui ca este in clasa a treia...si eu lucrez in invatatmant dar la noi...deja din clasa I se invata engleza....
    ea ce limba a invatat pana acum?

Data înscrierii
    19.08.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    112
    Putere Rep
    13

Implicit

Dar ca si cadru didactic (adevarat ca aici in Romania) iti pot spune ca fetita ta este inca la varsta cand poate invata usor...si se va descurca bine , va invata repede limba vei vedea...cel mai important este sa nu o sperii si sa nu ii transmiti frica ta care se simte in ceea ce ai scris...pentru ca ei de multe ori se descurca si se adapteaza mai usor decat adultii... TU va trebui sa o incurajezi si ea sa stie ca cel mai important lucru este ca o iubesti si ca veti fi impreuna. Se va imprieteni repede...mai ales daca aveti noroc si mai aveti familii cu copii plecati de aici din Romania....in jur. Multa bafta si noroc.

Data înscrierii
    16.01.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    275
    Putere Rep
    15

Implicit

De fapt tu ai dreptate, stie ceva cuvinte si "how doyou do " dar nu suficient ca sa faca fata scolii in lata limba adica scoala in engleza cu toate materiile si o sumedenie de noi cuvine.Eu ca am studiat engleza atat timp acasa si cand am venit aici am fost muta 3 luni ca nu pricepeam ce vb lumea dar unui copil ce sa-i cer?sa vedem , ne-om descurca noi pana la urma .Mie mi-e teama ca nu mi-o primeste la scoala pana nu ajunge la un anumit nivel in lb engleza.Mai astept sfaturi.

Data înscrierii
    19.08.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    112
    Putere Rep
    13

Implicit

Sunt sigura ca nu vor fi probleme si ca exista o solutie acolo pentru asa ceva. Mai intereseaza-te si in "jurul tau" in mediul in care traiesti...pentru ca probabil nu esti singura care are un copil ce are nevoie de scolarizare si nu prea le are cu engleza.....venita din Ro. Multa bafta...si o sa o poti ajuta si tu in invatarea limbii sunt sigura. Mai scrie ca voi fi curioasa de rezultatele aflate....

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Mihaela, eu sper ca chiar in momentul asta fetita ta ia lectii de englaza in particular. Nu-i timp de pierdut. Marele avantaj e ca cei mici invata foarte repede. Pe linga asta intereseaza-te daca in zona ta gasesti centre de invatare pt copiii. Uite aici, o multime de linkuri, cauta ceva convenabil pt tine. Succes.

Data înscrierii
    16.01.2005
    Locație
    Canada
    Posturi
    275
    Putere Rep
    15

Implicit

Multumesc Light pentru linkuri,imi sunt utile.Am auzit de un copil care a stat un an acasa ,nu a putut merge la scoala din cauza limbii si de asta am intrat in panica.Fetita mea nu a luat in particular lectii si rau am facut dar acum nu e timp de dat cu capul in perete ci trebuie sa ma misc repede si caut sfaturi la cei in situatia mea.

Data înscrierii
    19.08.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    112
    Putere Rep
    13

Implicit

Multa bafta si sper sa reusiti cat mai rapid. In schimb te asigur ca fetita ta va invata foarte repede limba. Mult noroc.

Data înscrierii
    24.06.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    217
    Putere Rep
    13

Implicit

Te-ai interesat cumva chiar la scoala care sint cerintele pt un copil care nu vorbeste limba? Banuiesc ca fetita ta nu este primul sau singurul caz cu care s-au confruntat in aceiasi stuiatie.

Data înscrierii
    19.08.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    112
    Putere Rep
    13

Implicit

Ce mai este nou cu fetita? pana acum stie limba....ehe...sunt sigura..nu am vorbit demult...s-au schimbat de atunci lucrurile in bine sper. numai bine.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Picnic de ziua copilului 2 iunie
    De sorin în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 29.05.2007, 06:33
  2. scoala
    De billbela în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 20.05.2007, 08:58
  3. scoala de soferi
    De bugga în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 16.11.2006, 02:29
  4. la scoala in SUA
    De ginnie în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 02.05.2005, 21:07

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •