Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Cum pot veni din Canada in USA?

Data înscrierii
    09.09.2006
    Locație
    Canada
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna!

Sunt student in electrical engineering in Canada si as dori sa ma mut in statele unite.

Vreau sa stiu ce trebuie sa fac ca sa obtin o viza de lucru H1B? sa gasesc o firma care m-ar angaja?

De asemenea as vrea sa stiu dintre electrical,civil,environmental sau building engineering, care este cel mai cautat. Ce fel de ingineri se cauta mai mult in America sau cu care diploma as avea mai multe sanse sa obtin o viza de lucru?

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

buna dennis,

daca esti cetatean canadian poti merge oricand in US, nu-ti trebuie vizasi poti aplica pt job uri de acolo. Sau poti aplica din Canada,online pe website urile de specialitate sau chiar anunturi publicate in ziare din US. Totul e sa fie interesati angajatorii de tine si de acolo totul se poate rezolva. [img]smileys/smiley1.gif[/img]

sa vedem ce zic cei care sunt mai in cunostinta de cauza la vize pt US, poate ma insel eu..

de ce vrei sa mergi neaparat in State?(e doar o curiozitate, nu trebuie sa-mi raspunzi neaparat)

Data înscrierii
    16.12.2007
    Locație
    US
    Posturi
    134
    Putere Rep
    12

Implicit

fifi, nu e chiar asa cum spui.

doar ca pentru cetateni canadieni viza nu e H1B, ci TN - care cred eu ca e mai usor de obtinut. Adica... poate nu e loterie, cum e mai nou la H1 [img]smileys/smiley4.gif[/img].

Data înscrierii
    16.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    2.127
    Putere Rep
    15

Implicit

Myhi, fifi are dreptate. NAFTA reglememnteaza vizele de munca ale cetatenilor canadieni, si tot procesul e doar o formalitate dupa ce ai gasit angajatorul, sa mai mentionez costul semnificant mai mic? Sa nu spun ca firmele sint mult mai putin reluctante sa angajeze cetateni canadieni.
    <A id=#3></A>Requirements for Canadian Citizens
    Canadian citizens usually do not need a visa as a NAFTA Professional, although a visa can be issued to qualified TN visa applicants upon request. However, a Canadian residing in another country with a non-Canadian spouse and children would need a visa to enable the spouse and children to be able to apply for a visa to accompany or join the NAFTA Professional, as a TD visa holder. To apply for visa, please see the requirements under the section Mexican Citizens - Applying for a TN Visa - Required Documentation.
    A Canadian citizen without a TN visa can apply at a U.S. port of entry with all of the following:
    <UL xmlns="urn:www.microsoft.com/office" xmlns:st1="urn:www.microsoft.com/smarttags" xmlns:w="urn:www.microsoft.com/word" xmlns="urn:www.microsoft.com/excel" ="disc">
    <LI class=Ms&#111;normal>Request for admission under TN status to Department of Homeland Security, Customs and Border Protection, U.S. immigration officer;
    <LI class=Ms&#111;normal>Employment Letter - Evidence of professional employment. See Employment Letter below;
    <LI class=Ms&#111;normal>Proof of professional qualifications, such as transcripts of grades, licenses, certificates, degrees, and/or records of previous employment;
    <LI class=Ms&#111;normal>Proof of ability to meet applicable license requirements;
    <LI class=Ms&#111;normal>Proof of Canadian citizenship- Canadian citizens may present a passport, as visas are not required, or they may provide secondary evidence, such as a birth certificate. However, Canadian citizens traveling to the United States from outside the Western Hemisphere are required to present a valid passport at the port-of-entry;
    <LI class=Ms&#111;normal>Fee of U.S. $50 </LI>[/list]
    http://www.travel.state.gov/visa/tem...s_1274.html# 3
    Uite aici lista profesiilor acceptate:
    http://www.nafta-sec-alena.org/Defau...ex_e.aspx?Deta ilID=167#Ap1603.D.1
    Nu sunt avocat, mesajele postate reprezinta doar o parere personala si in nici-un caz nu trebuiesc tratate ca sfat legal.

Data înscrierii
    16.12.2007
    Locație
    US
    Posturi
    134
    Putere Rep
    12

Implicit

Foarte posibil... sincer, nu stiu multe despre asta.

Am cunoscut insa un cetatean canadian, care cel putin pentru un an a cam avut de suferit... pana si-a rezolvat cu actele.

Anyway... sigur, dennis, go for it - light are dreptate.

Data înscrierii
    09.09.2006
    Locație
    Canada
    Posturi
    11
    Putere Rep
    0

Implicit

va multumesc pt raspunsuri si sfaturi

stiu cala ofirma americana, prioritatea pt job o are un cetatean american. Doar in cazul un care nu gasesc un candidat potrivit, firma o sa se gandeasca sa angajeze unul cu viza de lucru. am dreptate sau nu?

de aceea ar trebui sa aplic pt un job la care este o foarte mare cerere din partea firmelor. apoi nu stiu...daca un conjuctura economica a americii..cu recesiunea asta...daca se cauta f mult inginerii...dintre electrical,civil,environmental sau building engineering, care este cel mai cautat.

stiu ca daca aplic pt ceva care este in mare cerere pe piata o sa am sanse mult mai mare sa ma angajeze.

multumesc

Guest

Implicit

Raspunsurile le afli simplu, postandu-ti resume-ul pe principalele job sites-uri (monster, careerbuilder, yahoo hotjobs, etc..) si asteptand sa-ti sune telefonul. Pe toate site-urile, fara exceptie iti vor cere statutul de imigrare in SUA si daca ai nevoie de sponsorizare. Parca, parca, am dat de unele unde te intreabau si daca esti canadian, probabil in ideea ca viza TN este mai usor de obtinut ca H-1B dar si (poate mai ales) ca (virgula) canadienii nu au nevoie de licenta de export pentru domenii "export controlled" (a se intelege aici export de informatie - si nu de bunuri - catre strainii aflati in SUA "on a visa").

PS Canadienii care vor sa imigreze in SUA (sa devina GC holders) vor trebui si ei sa treaca prin etapa intermediara a vizei H-1B (in ideea ca vor sa lucrezie neintrerupt, pana la aprobarea GC-ului). Totusi, dupa ce te testeaza cu TN, este mai lina cererea de H-1B in raport cu cei care aplica direct.

Data înscrierii
    16.12.2007
    Locație
    US
    Posturi
    134
    Putere Rep
    12

Implicit

Uite ce am gasit pe un alt forum... in caz ca ar putea fi util:

"
    <DIV style="MARGIN: 5px 20px 20px">
    <DIV class=smallfont style="MARGIN-BOTTOM: 2px"></DIV>
    <TABLE cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%">
    <T>
    <TR>
    <TD class=alt2 style="BORDER-RIGHT: 1px inset; BORDER-TOP: 1px inset; BORDER-LEFT: 1px inset; BORDER-BOTTOM: 1px inset">Hello Guys, I would like to inquire about the Nafta and H1B visa. The citizens of North America, can just apply for TN visa to work in the US. How long could you stay on a TN visa. My colleagues (Canadians)prefered to get H1B instead of TN which is valid only for 6 years. My question is why do they like H1B instead of TN. I would appreciate very much if someone could give me an idea about this matter. Thanks in advance. </TD></TR></T></TABLE></DIV>

There is no limit on the TN, but it must be extended every year, and
    every year you face the scrutiny, never quite sure if you'll get
    extended, and as you reach 5 years the question about your intent
    becomes stronger and stronger. At least with the H1B, it's clear that
    you can stay 3 years, and you may get an extension for an additional 3.

Also, if you are interested in pursuing a green card, it is far easier
    to do from an H1B, especially if you travel in and out of the US. You
    cannot enter the US with both non-immigrant intent and demonstrante immigrant intent when on a TN."

Subiecte similare

1. veni vidi vici 4men
    De dulcineeadea în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 16.02.2009, 08:13
  2. n motive pentru a nu veni in state
    De în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 25.02.2007, 07:25
  3. primul plic pana cand poate veni?...
    De corinaramona în forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 07.05.2006, 05:57
  4. Voi veni in MIAMI.....cu cine pot vb?
    De gtcro în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Ultimul post: 17.08.2005, 10:30
  5. Si va veni...
    De christianT în forumul Incercari Literare
    Ultimul post: 03.04.2005, 13:24

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •