Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 15 din 15 PrimulPrimul ... 5131415
Rezultate 141 la 146 din 146

Subiect: Dulciuri

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Fetelor,help!.Cine are o reteta incercata de cheescake?
    N-am probleme cu baza ci cu crema de branza.
    Multumesc pentru eventualele raspunsuri
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citi dintre cei plecati mai pastrati traditia cu mucenicii si faceti ?! Mie imi placeau aia fierti cu nuca pe deasupra , stiu car erau si cei moldovenesti la cuptor. Daca are cineva reteta pentru ce-i fierti sa spuna aici . Nu am mai mincat de cind am plecat din Ro dar mi s-a facut pofta .

Gata am gasit reteta, daca mai aveti ceva de adaugat sunteti bineveniti:

Mucenici dobrogeni

Ingrediente:
    pentru aluat:

250 grame faina
    100-120 ml apa caldutza
    sare (un praf de sare)

pentru zeama:

apa
    sare (un varf de lingurita)
    coaja de la o lamaie (rasa)
    zahar (dupa gust)

Preparare:
    In seara de 8 martie, se face aluatul din care se modeleaza mucenicii. Se fac snururi lungi si subtiri din coca , apoi se fac cerculete mici si apoi opturi. Mucenicii se lasa peste noapte la uscat, pe masa pe care a fost presarata faina. Peste mucenici se presara de asemenea faina.

In dimineatza de 9 martie, mucenicii se trec prin sita, pentru ca sa cada faina de pe ei, apoi se pun la fiert intr-o zeama preparata prin fierberea apei cu sare (un varf de lingurita), zahar, coaja rasa de la o lamaie. Se gusta din zeama pentru a se decide cat zahar se adauga. Zeama trebuie sa fie dulce.

Se pun la fiert aproximativ 2l de apa cu un varf de lingurita de sare . E important sa punem la fiert apa cu sarea. Dupa ce apa incepe sa fiarba, se adauga mucenicii. Eventual se ia spuma care se formeaza inevitabil de la faina ramasa pe unii dintre mucenici. Dupa ce luam bine spuma, radem coaja de la o lamaie si abia dupa ce mucenicii incep sa fiarba adaugam zaharul.
    Mucenicii sunt fierti atunci cand se ridica la suprafata.
    Mentiuni:
    Se servesc cu miez de nuca si cu praf de scortisoara si cu un pahar de vin rosu.

Exista varianta ca se se fiarba si miezul de nuca si scortisoara, insa, zeama rezultata are un aspect mai putin estetic (devine maronie sau chiar mai inchisa la culoare).

Recomand ca nuca si scortisoara sa fie adaugate in farfurie, inainte de consumare.
    Ultima modificare făcută de Melina; 08.03.2011 la 07:45.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    26.04.2011
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Hello!!!...Vrem sa deschidem cofetarie-laborator in Tx...avem nevoie de cofetar!!!este cine intersat?

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de ElaM Vezi post
    Hello!!!...Vrem sa deschidem cofetarie-laborator in Tx...avem nevoie de cofetar!!!este cine intersat?
    Deschide-l la Verona Ela si ma las imediat de meserie.
    Iti doresc mult succes.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    06.07.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Am facut astazi salam de biscuiti si a iesit nemaipomenit.. Cred ca acesta va deveni desertul meu preferat
    www.....

editat de sorin: spamul nu se admite pe acest forum si postarea de astfel de mesaje duce la suspendare.

Data înscrierii
    06.04.2012
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit Prajitura cu mere

Vin si eu cu o reteta de prajitura cu mere care mi-a placut foarte tare.
    Mai intai, ai nevoie de urmatoarele ingrediente:

150 grame faina alba de prajituri
    1 pliculet zahar vanilat
    200 grame zahar
    30 grame pesmet
    3 oua
    4 mere
    10 grame unt
    1 pliculet praf de copt

Hai sa va spun cum am preparat-o eu:
    1. Am luat o tava si am uns-o cu unt, apoi am presarat pesmetul pe fundul si peretii tavii.
    2. Am curatat merele spalate, le-am taiat cubulete si le-am raspandit pe toata suprafata tavii.
    3. Am luat ouale si le-am pus intr-un castron apoi pus mixerul la treaba pana ouale s-au fafcut spuma si am adaugat zaharul.
    4. Am amestecat faina cu praful de copt intr-o halba :) apoi le-am addaugat peste ouale spuma si am amestecat bine din nou.
    5. Toata compozitia asta am turnat-o uniform peste merele asezate in tava apoi am bagat-o la cuptorul incalzit la 180° C, timp de 20 minute, timp in care prajitura s-a rumenit.
    6. Dupa ce am scos-o de la cuptor, am acoperit-o cu un prosop si am lasat-o sa se raceasca.
    7. Am presarat deasupra niste zahar vanilat amestecat cu zahar pudra si pe urma m-am asezat pe infulecat :) E nebunie!
    Ultima modificare făcută de tigu; 07.04.2012 la 03:44.
    Descoperirea unei noi retete culinare face omenirea mai fericita decat descoperirea unei stele.

Pagina 15 din 15 PrimulPrimul ... 5131415

Subiecte similare

1. dulciuri de Craciun
    De mihaela75 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 26.11.2005, 07:06

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •