Follow RomanianPortal on Twitter       
Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 79

Thread: Refuzul vizei (explicatii)

Quote Originally Posted by orion View Post
    Multumesc.

@Pisoi
    Te rog fa-ti loc in Inbox pt ca nu am reusit sa iti trimit un PM.
    ...s-a marcat ...pune-ti adresa de email in PM
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Am incercat iar si mi-a dat mesajul:

1. Pisoi has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.

Quote Originally Posted by orion View Post
    Am incercat iar si mi-a dat mesajul:

1. Pisoi has exceeded their stored private messages quota and cannot accept further messages until they clear some space.
    ...am primit PM ...asteapta raspuns pe email

editat: 4:30PM

orion, dupa ce am citit PM-ul tau ti-am trimis email dar nu am primit raspuns pana acum ...ti-am trimis oricum 2 modele de invitatie din care poti sa combini ceva in cazul tau.

...modelele de invitatie nu sunt STAS si nici obligatorii, ci se pot formula de la caz la caz ...iar atasate la AOS pot favoriza cu succes obtinerea unei vize de vizita in majoritatea cazurilor ...fiind completate de cei care va invita in US.

...fiecare caz e unic, deci invitatiile trebuiesc diferit formulate in functie de cazul fiecaruia ...de aceea nu pot da sugestii pe forum

bafta la toti
    Last edited by Pisoi; 04-01-2010 at 06:49 PM.

Ti-am raspuns. Scuze de intarziere...
    Multumesc-

Default inviatie & AOS

Pot sa va zic din experienta personala urmatoarele:

Anul trecut in Decembrie am trimis scrisoare de invitatie simpla pentru sora mea (fara AOS) si a primit viza pe 10 ani fara ca nimeni sa intrebe de invitatie.

Anul acesta nu am mai trimis nici macar invitatie simpla parintilor mei si au primit viza amandoi pe 10 ani, cu mentiunea ca de data asta au intrebat de invitatie iar parinti mei au zis nu au.

Inca odata sa dovedit ca viza de turist este o loterie si nu tine cont de conturi bancare, proprietati, nici macar de invitatie.

Exclamation Ceva util?

Salut. Sincer eu la viza am fost cu ai mei dar si cu ceva documente, cont in banca, carte de munca, contract de casa.....Si am reusit. Chiar daca o am pe sora mea acolo.De fapt nici nu m-a intrbat de ea. In fata mea a fost o tipa singura si a respins-o in secunda 1. A intrebat-o pe cine are acolo, a raspuns ca e prietenul ei si a refuzat-o fara discutii. S-ar putea sa va fie de folos ceea ce va spun eu acum . Imediat ce am intrat, nu m-am dus direct la ghiseu ci am fost intai la amprentare si apoi la ghiseu. Eu ma gandesc ca toate ghiseele sunt conecate intre ele. Si trecand de amprentare, a fost mai usor. Tipa de acolo a fost destul de zambitoare dar si putin suspicioasa. Bafta tuturor si sper sa va fie de folos.

Default informatie despre interviu

Buna ziua,

As avea cateva detalii de lamurit si as vrea sa ma ajute cineva. Eu am viza de turist pe 10 ani si saptamana asta vreau sa o programez si pe sotia mea pt interviu. Intrebarea mea este: Ar fi mai bine sa ma duc cu ea la ghiseu sau sa o las sa intre singura la ghiseu? Situatia noastra financiara nu este rea (firma, cont, casa, loc de munca bine cotat), dar toate sunt pe numele meu sotia neavand nimic pe numele ei doar ca este studenta la a doua facultate + primul an la master. Eu am fost in iarna am stat trei saptamani si am dori sa mergem si in vara intr-un sejur prin SUA. Astept un raspuns de la dumneavoastra care ma poate indruma. Va multumesc
    Last edited by Claudiu M; 06-03-2010 at 06:40 AM.

dacă soţia nu are nevoie de însoţitor ca să se descurce în viaţa de zi cu zi (şi nu are) tu nu ai acces în interiorul secţiei consulare decât dacă nu aplici pentru o viză.
    Mitocanul s-a născut jignit.
    Şi o floare îl poate jigni.

Ion Luca Caragiale (1852-1912)
    Frumoasă ţară avem! Păcat că e locuită.
    *** colectiv, Academia Caţavencu

...avand in vedere ca sunteti casatoriti tot ce ai "dovedit" tu este considerat "bun comun" deci daca este intrebata, poate sa dovedeasca cu actele pe numele tau
    ...faptul ca este studenta nu ii diminueaza sansele, poate foarte bine sa te bage pe tine la "inaintare"

Bafta

Default Rfuzul la viza de turist

Acest refuz in unele cazuri este foarte nejustificat. Eu de ex am trimis-o pe mama mea la viza si a fost refuzata de 3 ori chiar daca eu sunt cetatean american de mai bine de 10 ani. Ofiterul care a executat interviul nici macar nu s-a uitat pe dosarul pe care mama l-a avut pregatit cu aceste presupuse dovezi. Am sunat la ambasada acum citeva zile adica in luna Septembrie 2010 si am cerut sa discut direct cu consulul general. Am avut si eu citeva intrebari pt el. Cum a putut fi o decizie dreapta a ofiterului cind nici macar nu stie despre ce este vorba in dosarul mamei mele, si cum se face ca la amicii mei care sunt ILEGALI in USA parintii le vin in vizita constant?? Oare are asta de-a face cu faptul ca totusi ambasada nu respecta legea si da vize la cine nu trebuie?? Sa fi pierdut oare ambasada recordurile copiilor acestor persoane care stau aici de ani de zile ilegal, lucreaza la negru si nu platesc taxe? Oare chiar ei nu stiu ca copii lor sunt aici de ani de zile ilegal??? Intrebari la care nu am raspuns inca dar o sa caut chiar daca trebuie sa urc pe scara sociala pina sus. O intrebare pt toti acum se poate da un refuz la viza de immigrant bazata pe reintregirea familiei??? Am citit undeva ca pot fi respinsi si aplicantii la viza de imigrant pe baza articolului 212(e). Stie cineva in ce consta acest articol ca am cautat si nu am gasit nimic concret.

Page 2 of 8 FirstFirst 1234 ... LastLast