Follow RomanianPortal on Twitter       
Results 1 to 2 of 2

Thread: finantare studii in Germania

Default finantare studii in Germania

Anul viitor mi-as dori enorm sa plec in Germania. De mic apreciez si iubesc aceasta tara si visez sa ma stabilesc acolo. Vreau sa plec si sa fac o facultate acolo , in primul rand. Insa am vazut ca taxele sunt foarte mari si nu imi pot permite sa le platesc. Singura mea sansa ar fi sa obtin o finantare pentru studii. Am auzit ca sunt astfel de programe. Am cautat pe internet , insa nu am gasit nimic relevant. Poate are cineva informatii despre asa ceva sau poate cineva de aici chiar a accesat un astfel de program. As aprecia foarte mult un raspuns.
    Multumesc anticipat :D

Ai sanse foarte bune, la scolile de "stat" mai ales daca stii germana la nivel mediu sau mai bine

un exemplu:

http://www.bafoeg-rechner.de/FAQ/baf...enderinnen.php

mai sunt si altele

In prezent este foarte stimulat studiul ingineriei, pentru ca sunt tot mai putini studenti germani.

Vestea buna este ca taxele nu se aplica in toate landurile, cauta unul fara taxe (NRW de exemplu) Exista o "taxa" de ca 200 € pe semestru valabila în majoritatea landurilor, dar ea iti asigura si un transport gratuit în zona respectiva.
    Last edited by toni42; 06-20-2012 at 01:18 PM.

Tags for this Thread