Follow RomanianPortal on Twitter       
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 25

Thread: Pentru mamici si copii

kirk nu e bine sa-ti minti copiii.o sa faca si el la fel si o sa te taxeze pentru asta. in plus isi pierde incredere in cuvantul tau, care inseamna mare parte din autoritatea unui parinte. e bine sa fi selectiv si sa-i dai copilului atat cat poate duce, asta variaza de la copil la copil, parintele ar trebui sa fie cel in masura sa decida. e ca si cu mancarica, ii dai la inceput sa suga si mai apoi incepi sa-i diversifici mancarea, introducandu-i rand pe rand si celelalte alimente. pentru asta trebuie pregatit atat parintele cat si copilul. apropo de mancare am intalnit parinti care se plageau ca le sunt copiii constipati cand i-au trecut de mancare, fara sa realizeze ca acestia nu au muschii rectului sianusului dezvoltati[img]smileys/smiley2.gif[/img].gravitatia,un masaj pe burtica si bineinteles un strop de rabdare in plus poate duce la rezultate surprinzatoare[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Quote Originally Posted by Georgian@
    apropo de mancare am intalnit parinti care se plageau ca le sunt copiii constipati cand i-au trecut de mancare, fara sa realizeze ca acestia nu au muschii rectului sianusului dezvoltati[img]smileys/smiley2.gif[/img].gravitatia,un masaj pe burtica si bineinteles un strop de rabdare in plus poate duce la rezultate surprinzatoare[img]smileys/smiley36.gif[/img]

In cazul constipatiei, masajul pe burtica, e bine sa fie facut mai ales pe partea stanga, de sus in jos. mancarea e bine sa contina multe legume, fructe ( mai ales cele care incep cu P) lichide, sa se evite orezul daca copilul are tendinte. Am la serviciu mame care se plang de asta la copiii lor si din ce descriu dau mult orez, supe mai deloc si le dau copiilor exact fructele/legume care tind sa constipe: mar, banana, morcov.
    Put your hand on a hot stove for a minute, and it seems like an hour. Sit with a pretty girl for an hour, and it seems like a minute. THAT'S relativity.
    Einstein

Georgian@, interventie de zile mari postarea ta, tine-o tot asa [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Ceata lui Pitigoi-audio

alte cantecele celebre si usoare zic eu, care ne-au incantat copilaria:

In padurea cu alune

Pupaza din tei, pt ascultare e bine sa stie pasajul din Amintiri din copilarie, de Ion Creanga.

Povestea unui ciobanas

Inainte de scris, joc de incalzire a muschilor mainiilor, se reproduc miscari asemanatoare cu actiunile amintite in versuri. (o sa revin cu detalii)

Daca plangi, sa fie cantat duios de mamici inainte de culcare, si apoi trebuiesc imbratisati tare si mangaiati mititetii..

o sa revin cu altele, si cu raspunsuri in legatura cu cenzura amintite de kirk si mihaela75.

hazel sa stii ca si astia in comert ii deruteaza rau pe parinti. adica vad eu cereale pentru copii sub 12 saptamani cred, cu orez si banana. morcovul in sine e depurativ, insa ai dreptate, fiert contribuie la constipatie.binecunoscutul mar cu biscuite si bananala fel. cat despre masaj eu stiam ca trebuie facut circular in sensul acelor de ceasornic,parca la biologia ne-a zis asta.mamicilor, tineti-o tot asa ca ma apuc de facut copii[img]smileys/smiley2.gif[/img],fac scoala cu voi aici. [img]smileys/smiley36.gif[/img]

fifi poate uneori deranjeaza stilul meu, insa mie imi place sa spun lucrurilor pe nume, sunt mai directa din fire. si cand zic o treaba o zic cu toata inima si convingerea. felicitari inca o data pentru topic.

Pricepute ca sunteti,
    La copii, n-am ce sa replic
    V-as ruga insa sa stati,
    Putintel, asa... intopic. [img]smileys/smiley1.gif[/img]

"- Viata mea e vesnic aceeasi. Eu v
    Tristetea mea aude nenascutii caini
    pe nenascutii oameni cum ii latra
    .

[Quote=ramos]

"- Via?a mea e veonic aceeaoi. Eu v
    "-Sunteti stresat?Angoasat?Dezamagit?Alienat?Sunteti torturat de indoieli existentiale?Va e frica de batranete sau de moarte?Incercati o spalare de creier."-"Omul-pubela", Matei Visniec

bine facusi ramos ca editasi, ihavenoclue, nu ar strica sa editezi si tu si sa stergi qoute, e destul ca apare textul din literatura franceza o data, chiar e de prisos sa apara de doua ori. voi edita si eu dupa...

sa revenim la cantecele pt copii romani, mici, frumosi si mai dragalasi decat orice pe lumea asta:

http://www.trilulilu.ro/Acelashi/c96d5e4548484d infloresc gradinile

http://www.trilulilu.ro/andonegis/39c06a11df797b alunelul, hora pt copii si parinti

http://www.trilulilu.ro/Acelashi/eef9792888c452 vulpe tu mi-ai furat gasca(asta e totala [img]smileys/smiley36.gif[/img]preferata mea)

http://www.trilulilu.ro/haioasa/38ae4ead7fc0fe o lume minunata

http://www.trilulilu.ro/Acelashi/bbceedcb301a30 vine primavara

Default Cântec de(speriat) copii

Cantec - 1896 Fire de tort

George Cosbuc

A venit un lup din crang
    Si-alerga prin sat sa fure
    Si sa duca in padure
    Pe copiii care plang,
    Si-a venit la noi la poarta
    Si-am iesit eu c-o nuia;
    -"Lup flamand cu trei cojoace,
    Hai la maica sa te joace" -
    Eu chemam pe lup incoace,
    El fugea-ncotro vedea.

Ieri pe drum un om sarac
    Intreba pe la vecine:
    -"Poarta-se copiii bine?
    Daca nu, sa-i var in sac!"
    Si-am iesit eu si i-am spus:
    -"Puiul meu e bun si tace,
    Nu ti-l dau, si du-te-n pace!
    Esti sarac, dar n-am ce-ti face!
    Du-te, du-te!" Si s-a dus.

Si-a venit un Negustor
    Plin de bani, cu valfa mare,
    Cumpara copii pe care
    Nu-i iubeste mama lor.
    Si-am iesit si l-am certat:
    -"N-ai nici tu, nici imparatul
    Bani sa-mi cumpere baiatul!
    Pleaca-n sat, ca-i mare satul,
    Pleaca, pleaca!" Si-a plecat.

Cântec-de George Coşbuc în recitarea mea, vai de mama ei, recitarea: http://www.trilulilu.ro/fificamaiutica/ec7bd300523ce6
    Last edited by fifi; 04-10-2010 at 04:51 PM. Reason: adăugare versuri

Quote Originally Posted by fifi View Post
    Cântec-de George Coşbuc în recitarea mea, vai de mama ei, recitarea: http://www.trilulilu.ro/fificamaiutica/ec7bd300523ce6
    Foarte frumos! Bravo!

Ce mai face fatuca ta? Vreau sa stii ca eu i-am urmarit activitatile aici pe forum, postate de tine si mi-au placut.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast