PDA

Arată versiune întreagă : S-o ajutam pe Mirela

Pagini : [1] 2

24.04.2008, 01:25
http://umanitar.uv.ro/home.html

Euam fost inselata de mai multe ori in viata,cind a fost vorba despre copii si mame.Ce sa faci fiecare are slabiciunile lui.

Nu cred ca este cazul acesta.Va rog sa cititi si voi,si daca puteti,hai s-o ajutam cu cit credem.Poate ca ar fi deajuns banii ce-i dam pe tigari in citeva zile.N-as vrea sa "cad"iar,daca cineva are alte informatii va rog sa le postati.

mirela_delia
24.04.2008, 06:57

mirela_delia
24.04.2008, 07:01
Multumesc elliane pentru incredere in primul rand,apoi pentru ca m-ai ajutat ca acest site,prin care incerc sa dovedesc o suferinta reala,o boala ce ma macina incet dar sigur.Este JOIA MARE,cand oamenii merg la biserica sa se spovedeasca,eu vin spre voi cu acelasi suflet deschis dar si trist.Va rog sa ma ajutati!In numele lui ISUS ,viata in suferinta este ceva ce nu as dorii nici celui mai groaznic dusman al meu,nu doresc nimanui.Va multumesc si Doamne ajuta!

mirela_delia
02.05.2008, 06:15
Va rog din suflet sa-mi spuneti daca se deschide situl.eu nu mai pot sa-l deschid si ma gandesc,ca nici voi.multumesc.

mirela_delia
02.05.2008, 06:31
Era foarte important pentru mine sa vedeti situl,pentru ca acolo erau si documentele mele medicale,elliane cred ca a putut sa deschida.
Va spun doarca as fii vrut sa ma infatisez voua ca o femeie puternica si
optimista,ce crede in viata,in oameni,in Dumnezeu.Nu este asa!Am obosit
sa ma mai lupt cu boala,cu neputiinta.De 10 ani ma chinui sa traiesc cu
o inima bolnava,care acum trebuie operata din nou.Mi-e frica,ma
ingrozeste gandul ca nu o sa-mi mai vad copilul,dar am incredere ca
Dumnezeu ma va ajuta si de data asta.As vrea
sa va rog sa lasam sufletul sa comunice,am nevoie de asta,am nevoie sa
stiu ca am prieteni.Va multumesc!Imi place sa fiu sincera si
deschisa.Stiu sa ascult,dar stiu si sa incurajez,chiar daca eu pe mine
nu ma mai pot incuraja. Acum sunt tare necajita si as dorii sa apelez
la adevaratii prieteni,OAMENI cu suflet mare;am nevoie sa fiu
ajutata,nu este usor sa ceri ajutor,cel putin pentru mine e umilitor,am
fost o luptatoare,dar acum ma vad ingenuncheata de boala de viata,de
aceea va rog din suflet,ajutati-ma!Pentru operatie trebuie sa imi
strang suma minima de 500 euro,pentru mine este ingrozitor de
mult.Bancile nu imi acorda imprumut,pentru ca sunt in pensie de
boala,medicatia mea foarte scumpa si in loc de mancare,trebuie sa imi
iau pastilele.E trist.Am datorie la magazinul din colt,320 lei ,pe
paine si strictul necesar mancare.Ma asteapta pana iau pensia,care este
310 lei.Va rog sa ma credeti,uneori am senzatia ca nu mai vreau sa
lupt...am obosit de tot.Nu mai am puterea de a spera. In acest sens,am
deschis un cont umanitar la BCR pe numele meu,SANDRESCU MIRELA-DELIA</span>,BCR</span> sucursala Faget,jud.Timis cont cu nr.RO.39.RNCB.0250058781170002 in euro si
RO.66.RNCB0250058781170001 in lei.NR meu de tel 0724407310.Multumesc</span>

</span>

mirela_delia
02.05.2008, 23:15
Nu am scaner acasa si incerc sa iau legatura cu cel care mi-a facut site-ul,lui i-am trimsi toate actele mele medicale,in comp nu am decat ultima mea iesire din clinica de cardiologie,o fotocopie,dar credeti-ma nu stiu sa o postez.vad cu tristete ca nimeni nu imi scrie nimic,oamenii au deventi sceptici,dar rog pe cei care se indoiesc de situatia mea,sa-mi scire pe mail mirela_delia2000@yahoo.com,sa pot trimite macar acea iesire in care se specifica la concluzii,necesitatea operatiei de schimbare a valvei mitrale.Oameni buni,nu este o suma asa de mare,dar atat de mare pentru situatia mea.Va rog nu treceti cu vederea ca lupta cu boala este cea mai nedreapta si crunta lupta.Am nevoie de ajutorul vostru.Multumesc

mirela_delia
03.05.2008, 03:50
Doamne de ce nu imi raspunde cineva?

fifi
03.05.2008, 04:42
ce vrei sa-ti raspunda oamenii, mirela? eu cred ca iti faci foarte mult rau agitandu-te asa. smileys/smiley5.gif

verificandu-ti contul vei stii daca iti raspunde cineva sau nu, aia e important si, mai mult, acum pentru tine, estelinistea si odihna.

mirela_delia
03.05.2008, 04:51
Ai dreptate fifi,</span>dar vezi asa intru eu in panica,ma agit,ma framant si simt ca-mi fac singura rau,dar si boala e de vina,nu eram asa.Acum,astept sa merg sa fac o operatie pe cord deschis si crede-ma ma tem si eu se tem si medicii mei,care m-au operat acum 11 ani.Este o inima cu un infarct,cu un dublu by-pass,facut acum 11 ani,riscuri mari.Si peste toate,imi trebuie si acei amarati de bani.Dar am speranta si credinta.Doamne ajuta!

mirela_delia
05.05.2008, 01:31
Dragii mei se deschide site-ul si va rog sa-l vizionati.Doamne ajuta!

<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%"><t><tr><td class="smText" width="80%">
</td>
<td align="right" nowrap="nowrap" width="20%">
forum_images/report_ic&#111;n.gif (report_post.asp?PID=135646&amp;FID=40&amp;TID=12561&amp;TPN=1 )
forum_images/quote_ic&#111;n.gif (edit_post.asp?M=Q&amp;PID=135646&amp;TPN=1)
</td>
</tr>
<tr>
<td colspan="2"><hr></td>
</tr>
</t></table>

mirela_delia
08.05.2008, 21:44
Off Doamne,aveam atata speranta...traiesc drama unei vietii,ce se apropie de sfarsit,asa simt acum,ma simt ca un olog,ca un orb in pustiu,ce striga si doar el isi aude strigatul.

browneyes
08.05.2008, 22:47
nu poti descrie ce simtsti pana nu esti intr-o situatie similara...
crd ca incercam toti sa facem bine, nu stiu cati reusim
numai bine, cand e operatia?
cat de mare e copilasul tau?

hazel
09.05.2008, 04:47
Mirela, crezi ca e posibil sa iti faci un cont la PayPal? Deschizi pur si simplu contul, il legi cu contul din banca si oamenii ar putea sa iti trimita bani cu un singur click. Ca sa trimita bani oamenii nu vor mai avea nevoie de nr de cont si nici sa mearga la banca sa faca transferuri, ci le trebuie doar adresa ta de email. As fi bucuroasa sa te ajut sa deschizi acest cont, daca nu te descurci http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

Daca nu, voi gasi o alta solutie, dar asta este cea mai usoara si pentru tine si pentru cei care trimit.

Elliane, frumos din partea ta ca ai deschis acest fir pe care de-abia acum l-am gasitsi eu.

mirela_delia
09.05.2008, 05:50
Draga mea hazel,</span>mi-ai adus o raza de speranta,vezi?Dumnezeu stie si simte cand trebuie sa intervina,nu ma lasa sa ma prabusesc in disperare.Necazul meu este ca nu stiu cum este cu PayPal,nu am mai primiti bani din strainatate,dar ma pot duce la banca sa vad,sau daca tu ma poti ajuta,o inima iti va ramane recunoscatoare.Eu in contul acesta in euro,am acum 45 de euro si sta asa deschis de aproape 3 luni.Ce ma sfatui tu sa fac?Te rog sa ma ajuti,eventual sa-mi spui ce trebuie sa fac.
Draga mea sunny,</span>ce sa zic,sufletul tau de mama il simt aproape,Bogdan al meu are 18 ani,este la liceul,daca ai stii,ce sacrifici face si copilul asta pentru mine,sunt zile cand nu mananca nimic la scoala,anul asta(a 11 a) nu am putut sa-i cumparam nici carti,dar saracul de el merge si invata la un coleg ce este vecin cu noi...ii place matematica si imi pare tare rau sa-l plafonez cu nenorocirea asta a mea,tocmai de aceea sper si ma agat de cea mai mica speranta de viata.Operatie asta,de care imi este tare frica,trebuie sa o fac in vara asta.In 12 iunie am programare la spital.Acum depinde si de banii care trebuie sa ii am,asta-i cea mai grea problema.Doamne ajuta!Va multumesc

hazel
09.05.2008, 07:35
Draga Mirela, cu cea mai mare placere. PayPal este o modalitate de a trimite si a primi bani, dar pentru asta si expeditorul si primitorul trebuie sa aiba deschis cont. Eu de ex am si de obicei nu e mare lucru sa deschizi unul.

Deci hai sa incercam sa deschidem unul, am sa incerc sa te ghidez:

Du-te la adresa asta:

https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_registration-r un (https://www.paypal.com/us/cgi-bin/webscr?cmd=_registrati&#111;n-run)
Ai sa vezi un drop down list cu unde scrie:
Select the country or region where you live.
Alege ROmania.
Ai sa fii redirectata la o pagina unde "Personal Account" este selectat.
Ai sa vezi o alta drop down list unde te intreaba limba de preferinta. Alege ce vrei tu, romana nu e. EU am lasat US ENglish.
Click pe butonul Continue.
Te duce la o pagina care are ca titlu "Account Sign Up
Personal Account"

Aici tb sa completezi toate datele ca sa te inregistrezi.
Tb sa iti faci si un password, care tb sa fie intre 8 si 20 de caractere, nu mai putin.
Dupa aceea tb sa check "Yes I Hereby" ca sa fii de acord cu termenii lor de inregistrare.
Dupa aceea, unde vezi ca scrie "Enter the code as shown below" tb sa introduci codul pe care il vezi dedesubt.

Click pe butonul "Sign Up"

DUpa aceea vei fi redirectata la o pagina unde iti cere sa introduci niste date de credt card. Click "Cancel" pt acum.

Vei fi redirectata la o pagina unde zice "Confirm your email address"

Ei spun aici:
Step1: V-am trimis un email la "adresa ta de email"
Step2: Da click pe linkul din Email Cu asta confirmi ca accountul tau de email folosit la inregistrare nu e fals.

Ti se va deschide o pagina PayPal unde iti cere sa bagi passwordul.

Acum ar trebui sa fii setata.

Spune-mi daca reusesti sa treci prina aceste etape de inregistrare. DUpa aia mai tb sa continuam ca sa te setam sa poti primi bani.

PS: Stiu ca pare un pic dificil acuma, dar daca il deschizi va fi usor de trimis pentru ceilalti si de primit pt tine.

mirela_delia
10.05.2008, 00:42
Azi am incercat,dar netul merge rau la mine si am nevoie de o noua dresa de mail,cu o parola noua,cea pe care o am nu o accepta,iar yahoo-ul vad ca nu ma lasa sa-mi deschid alta,sunt ceva probleme la ei,dar incerc mai tarziu.Multumesc din suflet hazel,</span>sa speram ca reusesc.

hazel
10.05.2008, 04:36
Nu-i nimic Mirela. E ok. Parerea mea e ca puteai sa folosesti adresa veche de email, nu stiu de ce iti trebuie una noua.

Te rog frumos, da-mi si mie adresa ta postala in privat.

Te pup si sanatate.

mirela_delia
11.05.2008, 05:34
Este duminica astazi,am sufletul strans,inima palpaie,am si eu o mica speranta si ma agat de ea,cu tot sufletul.Stiti,e tare greu sa te simti la marginea prapastiei si sa nu vezi o mana ca ti se intinge spre a te ajuta sa te ridici.Eu azi,simt aici,o mana,spre mine si ma incearca o multime de emotii.Ma rugam lui Dumnezeu,acel Dumnezeu al oamenilor,si a celor necajiti,ca mine,sa-I ajute si al celor mai putin necajiti,sa LE deschida sufletul si sa picure in el din bunatatea LUI.Doamne ajuta!Va multumesc.

hazel
11.05.2008, 06:01
Mirela si-a deschis cont la PayPal dar mai ramane sa il lege la un cont de banca sau la un credit card.
Pana Mirela ajunge sa ceara si sa obtina carte de credit la banca si pe care sa o lege la contul de PayPal, cine doreste sa trimita bani o poate face si prin MoneyGram online. Deci nu e nevoie de mers la centrele moneygram, se poate face online. Dureaza un minut de facut cont si se poate trimitedin carte de credit. Aici va puteti inregistra : https://www.emoneygram.com/eMoneyGram/index.do (https://www.em&#111;neygram.com/eM&#111;neyGram/index.do)Costa 14 dolari pentru orice suma, nu am verificat pana la 500 dar sigur intre 20 si 200 se cer tot 14 dolari. Sigur ca ar fi mai bineca cei 14 dolari sa intre in contul Mirelei, dar deocamdata asta e.
Daca se alege varianta prin Moneygram trebuie dat Mirelei numarul de tranzactie prin email, ca ea sa poata merge sa ridice banii.

Puteti sa va uniti mai multi, care va stiti si aveti incredere unii in altii, trimiteti bani impreuna online prin MoneyGram, in asa fel suporta mai multi taxa de 14 USD pentru trimis.

De asemenea mai exista varianta (si multumesc ellianei care mi-a dat ideea :)) sa cumperi mandat postal la banca si sa il trimiti prin posta Mirelei.

Haideti ca putem strange suma de care Mirela are nevoie, nu e o suma imensa. Am participat la campanii unde sumele cerute pentru diverse operatii te lasau fara speranta (zeci de mii de euro) si prin bunavointa oamenilor tot s-au strans sume importante de bani. Fiecare poate sa trimita cat vrea, cea mai mica suma conteaza. Oameni buni, putem ajuta un seaman de-al nostru sa stranga o suma care pare mica in comparatie cu altele care se strang pentru ajutoare umanitare. Mai tineti minte cazul lui Mihaita Hogas? Baietelul care avea nevoie de transplant de ficat - avea nevoie de cel putin 80,000 de euro. Pana la urma banii s-au strans si a avut loc transplantul de ficat. In fiecare an de ziua lui mamica lui trimite la toti cei care au ajutat si le stie emailul poze cu el, sa il vedem cum evolueaza. El e doar cu cateva luni mai mare decat fetita mea, e de inteles ce atasata am fost de cazul lui.
Ce voiam sa subliniez este ca se poate, daca lumea vrea. Putem ajuta un om si sa o facem sa creada ca nu numai printr-o minune se poate rezolva necazul ei.

hazel
11.05.2008, 07:24
Mi-a mai venit o idee: cine are incredere si vrea sa trimita bani fara sa plateasca acea taxa la Moneygrampoate sa imi trimita mie prin PayPal si de indata ce se strange o suma mai importanta ii pot trimite prin MoneyGram Mirelei. Cine e interesat dati-mi va rog un privat sa va dau adresa de email conectata la paypal.

Multumesc.

mirela_delia
11.05.2008, 21:59
Multumesc hazel,</span>pentru osteneala ta si pentru sufletul tau.Ma chinui cu Pay Pal,dar nu ma pot ;lega nicicum de contul in banca.Va multumesc tuturor celor care va ganditi o clipa macar la mine.Dumnezeu sa va dea sanatate.Deci va rog sa luati in calcul idea lui hazel,</span>cel putin deocamdata.Azi sunt tare obosita,dar maine merg iar la banca sa vad ce as mai putea face.Multumesc

hazel
12.05.2008, 04:33
Mirela, odihneste-te te rog... o sa rezolvam noi cumva. smileys/smiley1.gif

hazel
12.05.2008, 20:33
Cineva care si-a manifestat dorinta de a o sprijini pe Mirela s-a oferit sa imi trimita un cec. Deci voiam sa sugerez si aceasta idee, pentru cine poate merge pe incredere. De asemenea mai am o promisiune de a primi bani prinPayPal.Common people, sunt 500 de euro, nu sunt bani chiar atat de mult de strans daca ii strangem impreuna. Impreuna ii putem aduna sio putem ajuta pe Mirela sa aiba operatia de care are nevoie. 10 dolari, 20 dolari oricat doriti sa donati, nimic nu e prea putin si din sume mici se poate face suma de care e nevoie.

Un om are nevoie de ajutor. Mirela este o femeie destul de timida si isi pune mereu problema sa nu deranjeze lumea cu nevoia ei. Eu am sa indraznesc sava tot aduc aminte ca o mica donatie este doarun gest uman dea arata ca ne pasa.

Haideti sa o ajutam pe Mirela sa stranga cei 500 de euro ca sa poata sa faca operatia care ii va prelungi viata si o va ajuta poate sa ajunga sa isi vada nepotii.

Cine doreste sa ajute va rog frumos contactati-o pe Mirela sau contactati-ma pe mine in privat pentru ca sa va dau informatii de cum se pot trimite bani. Multumesc.

mirela_delia
12.05.2008, 21:30
Sunt atat de neputinciioasa in cuvinte,sa pot sa va redau ceea ce simt eu,acum,cand la ceas de necaz Dumnezeu este in sufletele voastre si va da puterea sa va ganditi si la mine.
Am reusit sa deschid un cont in dolari USA,</span>cont deschis la banca BCR sucursala Faget,Timis,</span>ce are numarul RO12RNCB0250058781170003,CODUL SWIFT RNCBROBU.</span>
Contul este pe numele meu SANDRESCU MIRELA-DELIA.</span>Multumesc si Doamne ajuta!

hazel
14.05.2008, 19:31
Dragi prieteni ai Mirelei,

Se pare ca apelul pentru a o ajuta a avut ecou si iata ca s-au strans pana acum cam 270 de euro. Am primit deja niste bani si mai avem promisiuni de cecuri in posta. Cand se vor strange am sa trimit tot odata prin Moneygram. Mirela va multumeste din inima si la fel si eu va multumesc forumistelor si forumistilor inimosi care au trimis bani sa o ajutati.

Uniti putem face mai mult decat atat. Putem ajuta pe Mirela sa isi faca operatia de care are nevoie ca sa traiasca.Mirela este deznadajduita, de multe ori si noi ii spunem sa aiba rabdare ca are ea steaua ei si strigatul ei de ajutor nu va ramane neauzit. Ne mai trebuie inca bani ca sa facem minimul cerut. Va rog frumos, nu renuntati sa o ajutati pe Mirela si contactati pe dansa sau pe mine ca sa o ajutati si dvs cu cat puteti.

Am cunoscut-o pe Mirela si pe familia ei prin intermediul internetului, baiatul si pe mama eisi sunt niste draguti. Baiatul e un frumusel,marisor, dar e inca copil, are nevoie de mama lui. Dar toti avem nevoie de mamele noastre orice varsta am avea...

Nadajduiesc ca nu va ramane neauzit strigatul de ajutor Mirelei. Va rog, dati-mi de stire daca puteti si vreti sa ajutati.

Loniia
16.05.2008, 10:16
Daca doriti s-o ajutati pe Mireladin Romania se poate in contul de la BCR Sandrescu Mirela Delia ,RO.66.RNCB0250058781170001 in lei ,operatie ce poate fi facut la orice banca din tara .

Am mare speranta ca se v-a aduna curand suma necesara pentru operatia Mirelei .

hazel
17.05.2008, 12:49
Cei care au donat bani Mirelei prin mine - tocmai ce am trimis banii prin Moneygram. Am trimis la emailurile voastre detaliile tranzactiei. Mirela va putea ridica banii luni.

Mirela, iti dorim sanatate multa! smileys/smiley31.gifsmileys/smiley1.gif

light
17.05.2008, 16:02
Hazel iti multumim din suflet pt timpul si efortul de a stringe banii, de-ai trimite Mirelei. N-a fost usor, dar avind in vedere speranta pe care ai adus-o Mirelei, e un lucru mare.

Dragi colegi forumisti, stiu ca fiecare dintre noi are grijile si greutatile zilnice, va cer sa va opriti un minut si sa va puneti in situatia Mirelei. Sint convinsa ca intelegeti ce vreau sa spun. Nu va cer sa va rupeti de la gura, dar va cer sa va ginditi cit de putin puteti sa contribuiti, pt ca bine stiti, pentru ca nu prea-smari sperante de ajutor din Romania, iar Mirela are nevoie de mai mult decit am reusit sa stringem. Un semen de-al nostru ne cere ajutorul, credeti ca puteti face efortul asta? Miine eu, ori unul din voi poate fi in situatia ei, si atunci ne-am dori din tot sufletul sa fie cineva sa ne ajute. Iertati-ma niciodata n-am scris un mesaj ca acesta, si-as dori din tot sufletul sa fie pt ultima data cind e nevoie de ajutor. Hazel, pot indrazni sa-ti cer sa ne mai ajuti?

Va multumesc tuturor. Bunul Dumnezeu sa va dea sanatate.

hazel
17.05.2008, 19:38
Light, nici nu se pune problema de ajutor! Sigur ca daca se mai strang bani voi trimite cu cea mai mare placere!

Singura chestie e ca voi lipsi o saptamana si nu voi putea relua activitatea decat cand ma intorc, dar cand voi veni sa te tii, ca voi avea energie si mai mare, bani sa fie de strans :)

Multumesc si eu tuturor care s-au oprit din drum sa citeasca si sa isi ofere ajutorul. Pe curand :)

mirela_delia
18.05.2008, 00:10
Va multumesc!Mi-ati redat speranta si dorinta de a lupta cu boala,chiar atunci cand sufletul imi era obosit si ingenuncheat.Este un dar de la Dumnezeu,pe care,la un moment dat,cu totii IL simtim prezent in viata noastra.Chiar atunci cand avem mare nevoie.Doamne ajuta!
Am sa va tin la curent cu starea mea.in 12 iunie,am programata internare,daca eu nu voi fii pe aici,baiatul meu o sa va scrie vesti despre mine.Cu Dumnezeu inainte.Un gand curat si o rugaciune pentru voi.

light
18.05.2008, 06:21
Mirela, sa-ti de Bunul Dumnezeu sanatate. Vei trece cu bine si prin incercarea asta, fii linistita. Sa stii ca vom fi alaturi de tine, si desigur vom astepta vesti de la tine prin intermediul fiului tau. Pin-atunci, odihneste-te, fii tare si sa ne vedem cu bine mereu.

mirela_delia
20.05.2008, 22:04
Astazi e sarbatoarea Sf,Constantin si Elena.Va doresc din suflet multa sanatate,sa gasiti linistea si pacea sufleteasca.Eu astazi implinesc 20 de ani de casnicie,cu bune cu rele,Dumnezeu m-a ajutat si am ajuns pana aici,in lupta asta ce inseamna Viata.Daca fac un bilant,pot sa-i multumesc lui Dumnezeu pentru ca mi-a oferit sansa si minunea de a fii mama,sotie,si chiar profesor(chiar daca pentru putin timp).De acum IL rog sa ma ajute a-mi purta crucea pana la capat,in tacere si umila,asa cum mi-am trait si viata.
Va multumesc voua,pentru ca iata,intr-un moment de grea incercare,Dumnezeu v-a trimis,strajeri ai Lui,pentru viata unui OM,a mea!
Maine merg la Timisoara pentru alta tura de investigatii.O sa va scriu,cand ajung acasa,sper sa ajung.Doamne ajuta!

light
21.05.2008, 00:10
Mirela, Felicitari pt aniversare tie si familie tale! Doamne ajuta! Fii convinsa ca El ne ajuta, trebuie doar sa ne lasam ajutati, si tu cred ca stii cum s-o faci. Drum bun si sa te intorci cu bine si vesti bune.smileys/smiley31.gif

mirela_delia
23.05.2008, 23:08
Dragi mei,am ajuns acasa,cu sufletul plin de indoiala si de pesimism.Cardilogia Timisoara,m-a trimis la Tg-Mures in data de 22 iunie,pentru a fii vazuta de o echipa de chirurgi cardiaci.Inima s-a marit mult,observ cu infriguarare ca le este teama sa mai intervian ce cordul meu,dar nici nu se poate altfel.II aud vorbind,prin cabinete,fiecare isi da cu parerea,cei mai multi spun ca va fii bine,dar sunt si medicii care sunt sceptici si spun ca la o inima cu atatea probleme,e riscant...si atunci ma sperii,ma rog la Dumnezeu sa ma ajute a merge pe calea cea buna,si sper ca sa fie bine.Oricum ar fii,chirurgul meu,cel care a mai operat odata inima mea,a spus ca pana in septembrie cel tarziu trebuie facuta operatia,nu se mai poate intarzia...CU ORICE RISC.
Multumesc tuturor forumisitilor apropiati mie si nu numai,toti sunteti deosebiti si imi dati o speranta,ma incurajati,am nevoie de asta .Doamne ajuta!

hazel
27.05.2008, 09:41
Scumpa Mirela, imi pare rau ca te-ai intors un pic pesimista... Eu sper sa fie bine si daca atatia doctori sunt optimisti inseamna ca stiu ei ce stiu si va fi bine dupa operatie. Iti tin pumnii pana in 22 iunie si iti doresc din sulfet putere psihica si fizica sa treci prin aceasta incercare.

Pentru restul forumistilor - Doresc sa anunt pe aceasta cale ca m-am intors din concediu si sunt gata sa primesc donatii daca alti forumisti sunt dornici sa ajute. Mirela are inca nevoie de sprijinul nostru. Pe cei care sunt dornici sa contribuie, va rog frumos contactati-ma in privat ca sa va spun cum puteti sa contribuiti pentru Mirela daca locuiti in US sau in Canada, in afara de cazul cand doriti sa ii trimiteti direct ei.

Multumesc.

mirela_delia
27.05.2008, 22:51
Iti multumesc hazel,</span>multumesc pentru ca esti din nou aici ,le multumesc tuturor,si credeti-ma,chiar un simplu mesaj pm,mie imi da o stare de bine,in toata acesta perioada in care vrand nevrand,gandul meu se indreapta spre negura ce va venii.Stiti ca ieri,am plans,asa de toata nenorocirea asta,si baiatul meu(nu ma poate vedea plangand-cred ca atunci si sufletul lui plange)a spus,mami,lasa,daca trebuie eu voi muncii zii lumina,in vacanta sa te pot ajuta.Ma doare sufletul sa-l vad ca sufera si el,dar in acelasi timp sunt mandra ca am crescut un om de nedejde.El este la liceu in cl a 11 a si a muncit in toate vacantele,acum lucreaza si in week-end,la o spalatoire de masini,pentru niste banuti,si vine si ma intreaba,mama iti trebuie ceva,ma podideste plansul,pana mai ieri,mi-as fii dat si sufletul sa-l stiu ca are o viata usoara,dar iata ca Dumnezeu,a avut alte planuri.Si tot eu ma gandesc,poate ca asa ,el se maturizeaza si devine mai responsabil,decat alti baietii de varsta lui...insa eu il rog pe Dumnezeu si va rog si pe voi,sa ma ajutati a mai putea fii o vreme mami a lui Bogdan.Doamne ajuta!Multumesc

hazel
28.05.2008, 08:08
Mirela, cineva s-a mai oferit sa mai contribuie. Am sa mai pun si eu si poate se mai strang si mai trimit, cu cea mai mare bucurie. Te rog nu plange smileys/smiley44.gifSuntem toti alaturi de tine cu gandul si cred-ma ca daca as fi in Romania as face tot posibilul sa te vizitez. Asa e, Bogdan se va maturiza mai repede decat alti copii de varsta lui, asta e, mai devreme sau mai tarziu tot se intampla. Pe de o parte o sa il ajute sa fie mai responsabil si mai serios decat ceilalti baieti din generatia lui.

Pentru ceilalti forumisti, va rog frumos, oferiti-va ajutorul vostru. Puteti trimite sume mici, 10, 15, 20 de dolari, orice suma conteaza si este binevenita. Va multumesc!

hazel
28.05.2008, 08:49
va rog frumos contactati-ma in privat ca sa va spun cum puteti sa contribuiti pentru Mirela daca locuiti in US sau in Canada, in afara de cazul cand doriti sa ii trimiteti direct ei.

Rectific - daca sunt trimisi prin PayPal oricine poate sa imi trimita, nu numai forumistii din US si Canada smileys/smiley1.gif

hazel
28.05.2008, 09:21
Ii rog frumos pe cei din Romania sa puna aici , daca stiu, cum se pot trimite bani in Romania in afara de a trimite prin transfer bancar?

Mirela, nu ar strica sa iti pui adresa aici daca cineva doreste sa trimita mandat postal, banuiesc ca ii trebuie adresa...

mirela_delia
28.05.2008, 09:55
Adresa mea este;SANDRESCU MIRELA-DELIA,ORAS FAGET,JUDETUL TIMIS,COD 305300.STR.MIHAI VITEAZUL NR 17.TEL.0724407310.Multumesc.

hazel
06.06.2008, 08:30
Stiri despre Mirela- ea se pregateste acum pentru operatia de la Tg Mures de pe 22 Iunie si incearca sa isi mentina inima linistita.

Desi am mai primit bani de la o persoana, este inca nevoie de bani pentru Mirela, inca nu s-au strans chiar toti banii de care Mirela are nevoie. De aceea va rog frumos, oferiti-va ajutorul si contribuiti cu cat puteti 10, 25- 30 de dolari, orice suma este binevenita.

Cine doreste sa ajute, va rog frumos, contactati-ma pe privat sa va dau datele necesare pentru trimis.

Multumesc!

09.06.2008, 11:00
As vrea sa-ti adresez cateva cuvinte de incurajare, Mirela, si ...nu reusesc nimic...ca niciodata, nu-mi gasesc modalitatea de a ma exprima.
Daca-ti spun ca sunt alaturi de tine, pare prea simplu, prea banal, sa fie adevarat; daca-ti spun ca mi-am facut griji ca nu ai mai postat in ultimele zile, ma intrebam sa nu-ti fie rau sau ceva...iar pare, stiu eu, prea emfatic...
Adevarul este ca ma intrebam cum trebuie sa traiasca o persoana cu probleme la inima...cand mie si o simpla durere de cap, sau de spate...mi se pare cel mai rau lucru cu putiinta! Si ma intrebam, oare ai strans banii necesari operatiei, aceia care te-ar ajuta sa iti fie mai bine, sa faci lucruri pe care acum probabil nu-ti este permis sa le faci (sa alergi, sau sa urci scari, mai repede decat o faci, sau sa innoti, sau sa faci sport)... Sa te bucuri de viata, cu o inima mai puternica si mai "intarita"...Sa nu mai zic ca, ma intrebam cate emotii trebuie sa ai pentru operatie...

Nu putem trece nepasatori, pe langa suferintele celorlalti...poate nu stim ca o simpla oprire in loc, un ragaz in care sa te intrebi:"nu pot oferi si eu un mic dar acestei persoane?" , ar insemna foarte mult! O suma de 10 sau 20 $ nu inseamna poate mai nimic pentru mine, dar pentru cel in suferinta...reprezinta mai mult decat pot sa-mi imaginez...
Da, stiu, vor zice unii, cine mai e si aceasta sa faca pe "moralista"...ei bine, am ezitat sa scriu, dar am zis : tac , si nimic nu realizez, sau scriu si arat ca imi pasa, chiar daca vor fi si persoane care nu ma vor crede...
Dar nu eu contez, ci Mirela, care are nevoie de sprijinul forumistilor, care-i o persoana brava, o fire luptatoare si optimista , dar care se afla in suferinta si are nevoie de ajutor.
Eu stiu ca sunt multi oameni cu suflet, atat de multi si pe acest forum, incat sunt sigura ca Mirela va avea tot sprijinul lor, draga Hazel.

Iti tin pumnii, pe 22, draga Mirela, mult curaj si Doamne ajuta!

hazel
09.06.2008, 11:06
Draga suflet, ai un suflet frumos. Multumesc pentru cuvintele tale pentru incurajarea acestei cauze, pornite dintr-o sensibilitate aparte. Sa speram ca nu vor ramane fara ecou. Cred ca Mirela va fi bucuroasa sa citeasca cuvintele tale de incurajare, spunea mai demult ca orice cuvant bun de la cineva o bucura si ii da speranta. Eu inca mai sper ca sa mai primesc contributii de la forumisti pentru ajutarea Mirelei.

mirela_delia
10.06.2008, 00:30
Vreau sa multumesc suflet_solar,pentru cuvintele tale si nu numai.Ca sa traiesti cu o inima bolnava,inseamna multe resptrictii,multa anixietate.Trebuie sa reusesti sa intelegi ca din tine nu a mai ramas,decat amintirea fiintei active,ce era.Si era e destul de trist.M-am obisnuit greu,foarte greu cu starea asta.Nu pot dormii noptile,iau somnifere,ziua,daca e cald,stau doar in casa.Pana acum nu mi-a fost asa de greu,acum si la mers incet,obosesc,inima are batai neregulate si atunci trebuie sa stau si sa nu intru in panica.Astazi de exemplu,mi-e mai greu decat ieri,respir greu,nu pot iesii afara,nici pana in curte.Medicatia imi da si o stare de moleseala,ziua,apoi seara smnul nu mai vine,decat cu pastile.E urata viata asa...dar stiti,imi doresc atat de mult sa pot sa fiu si eu normala,adica aproape norm,ala,sa pot lucra si eu ceva,sa pot merge bine,sa respir bine,sa rad,sa nu ma mai gandesc ..acolo...sa simt ca traiesc.Acum imi este greu sa descriu tot ceea ce simt...nu ma simt prea bine.O sa incerc mai tarziu,sa va mai scriu.Doamne ajuta!
ps.Multumesc hazel,dumnezeu sa va ocroteasca !

11.06.2008, 02:25
Mirela, nu scrie pe forum(nici macar sa multumesti) daca aceasta te oboseste! Te rooog!Ai grija de tine!

Am spus ca nu-mi pot imagina cum poate fi sa traiesti bolnav cu inima...am spus aceasta, caci e greu intr-adevar, sa-ti imaginezi cum ar fi sa nu mai ai sanatatea...atunci cand o ai din plin! Insa, eu personal, am cunoscut in viata mea oameni bolnavi de inima...si stiu, nu din experienta, asta e diferenta , stiu ca cel mai mic efort, uneori...poate fi fatal...
Te rog sa ai grija de tine, odihneste-te mult, fii sigura ca va fi bine, Dumnezeu te va ajuta sa te faci bine, si, de asemenea, multi forumisti se gandesc la tine si-ti tin pumnii.

Hazel mi-a scris pe un pm ca ar mai avea ceva banuti stransi, si-mi cer scuze ca nu-i raspund la pm, din lipsa de timp, dar nu stia ce sa faca...sa-i trimita pe aceia, care sunt prea putini ...deocamdata...sau sa mai astepte cateva zile, sa se mai stranga...As vrea sa-ti spun cum e mai bine, draga Hazel, dar nici eu nu stiu...

Mi-am facut griji pentru tine, Mirela, ca nu mai scrisesei cateva zile...acum imi fac mustrari de constiinta ca te-am provocat sa scrii, de teama sa nu-ti fie si mai rau...Ai grija de tine, atat te rog, si va fi bine! :)
Doamne ajuta!

hazel
11.06.2008, 16:43
Am trimis banii care s-au mai strans si i-am trimis Mirelei si numarul de tranzactie ca sa poata sa ii ridice. Am invatat la scoala despre valoarea banilor in timp. Ce faci azi cu un dolar, maine faci mai putin. Asa ca mai bine sa fie banii la ea si sa ii foloseasca. smileys/smiley1.gif

Mirela draga, multa sanatate si putere. Pastreaza-ti inima calma, incearca sa ai ganduri mai optimiste si odihneste-te pana la operatie.

Cu drag,

H

mirela_delia
11.06.2008, 23:02
Astazi pot sa va multumesc din tot sufeltul meu,am adunat in cont cei 500 de euro,datorita voua oamenilor cu suflet si carora nu pot decat sa le doresc multa sanatate.Sunt emotionata,tare,si nu-mi gasesc cuvintele,parca sunt tot mai sarace in a exprima ceea ce simte sufletul si inima mea.Acum il rog pe Dumnezeu sa ma intareasca si sa se termine cu bine,drumul pe care am inceput sa merg,sa va pot scrie cu drag,sa fiu vesela,sa va scriu ca de fapt m-am nascut a doua oara.Doamne ajuta!

sorin
12.06.2008, 07:49
Nu pot decat sa ma bucur atunci cand vad ca se rezolva probleme atat de importante prin intermediul acestui forum.smileys/smiley32.gif

Au mai fost cateva campanii umanitare pe acest forum, care au avut un succes remarcabil zic eu, cu ocazia carora s-au strans mai multe mii de dolari si cred ca s-ar putea face mai mult si in acest caz. In caz ca vor mai trebui ceva bani pentru Mirela, ganditi-va doar ca daca intr-o zi renuntati la o bere si/sau un pachet de tigari (sau ceva similar pentru cei care nu beau alcool si nu fumeaza), nu va afecteaza cu nimic, dar acei cativa dolari pot face o mare diferenta in viata cuiva.

mirela_delia
21.06.2008, 05:00
Acum la Tine Doamne vin
si-n mana inima o tin
Ti-o darui s-o tamaduiesti
s-o aperi , s-o calauzesti
vointa mea-i slabita
Tu - caleste-o , intre DA si NU
INDREAPTA-MI PASII MAI CURAND ,
Si da-mi putere -n fapt si-n gand.

Dumnezeu sa va ajute!

keyframe14
21.06.2008, 06:30
Mirela succes mult la operatie maine..iti tin pumnii..fii optimista..
Sanatate maxima
Suntem alaturi de tine</span>

Loniia
21.06.2008, 06:38
Mirela smileys/smiley31.gif,este o coincidenta cred ,azi deseori imi zbura gandul la tine ..oare cum te simti ? imi ziceam...sper ca esti senina si increzatoare ! Totul se intampla cu un rost in viata noastra,vei iesi din aceasta operatie sanatoasa si mai frumoasa ca nicicand sa stii! Toti suntem alaturi de tinesmileys/smiley31.gif Doamne Ajuta!

Ninu100
21.06.2008, 07:19
Vom fi cu gindul la tine mirela_delia</span> , Dumnezeu sa-ti ajute!</span>

light
21.06.2008, 11:43
Mirela, ai incredere in Dumnezeu, El te-a protejat prima data, tot El iti va purta de grija si acum. Noi toti ne vom gindi la tine, si multi se vor ruga pt sanatatea ta. Drum Bun Mirela, si sa te intorci cu bine. Te asteptam cu drag.

hazel
21.06.2008, 13:28
Scumpa Mirela,

Iti dorim mult noroc, putere si sanatate! Sa vii inapoi renascuta si cu noi puteri ca sa iei din nou viata in piept.

Te asteptam cu drag si ne gandim la tine.

Bafta multa si fii tare.

mirela_delia
24.06.2008, 01:13
Buna ziua.Sunt Aurel Sandrescu,sotul Mirelei.As vrea sa va multumesc si eu,si sa va spun ca Mirela,in 25 iunie va face o prima interventie.A fost bucuroasa sa stie ca va are pe toti langa ea,cu sufletul si ati contat foarte mult pentru moralul ei,dar si al meu,sincer ma simt ca si pierdut.La primele inevstigatii am primit sanse de reusita si ea era mai increzatoare ,Dumnezeu sa ne ajute sa trecem cu bine.M-a rugat si mi-a dat instructiuni cum sa accesez acest site sa va scriu.Eu maine dimineata voi merge iar la ea.Am sa va scriu cand o sa ma intorc.Cu recunstiinta si respect Aurel Sandrescu.

light
24.06.2008, 01:36
Va multumim din suflet ca ne tineti la curent. Si ma bucur nespus ca medici-s optimisti. Cu ajutorul Bunului Dumnezeu, va trece cu bine si de incercarea asta. Te rog spune-i ca ne gindim la ea si ne rugam pentru sanatatea ei. Va imbratisam cu totii.

light
26.06.2008, 03:32
Ieri a avut loc operatia Mirelei. Asteptam cu emotii sa aflam vesti. Sint convinsa ca totul a decurs bine, si in curind chiar ea va putea sa ne spuna cum a fost. Multa sanatate si putere Mirela, sa va ajute Bunul Dumnezeu sa treceti cu bine si prin incercarea asta.

Ninu100
26.06.2008, 03:57
Sa speram light</span> , ca sotul Mirelei ne va da cit mai curind vesti bune...Dumnezeu sa-i ajute si sa-i intareasca in incercarea prin care trec !

angeline
01.07.2008, 08:25
Indraznesc sa va anunt ca interventia Mirelei se pare ca a decurs in conditii normale si a reusit. Daca in recuperarea Mirelei nu vor interveni schimbari neprevazute, se pare ca saptamana viitoare se va reantoarce acasa.
smileys/smiley32.gif...Sanatate maxima si te asteptam si aici smileys/smiley2.gif

01.07.2008, 08:29
O, ce bine Angeline, ca ai "indraznit" sa ne dai vesti! :)
Multa sanatate Mirelei si da, o asteptam sa ne scrie chiar ea cand va putea! &gt;:d&lt;

hazel
01.07.2008, 08:30
Ce veste buna Angeline! Multumim de veste, foarte bine ai facut ca ai impartasit-o pentru ca multi se intreaba ce a mai facut Mirela!

Bravo Mirela, sa te intorci cu bine, sanatoasa acasa, te asteptam cu drag!

light
01.07.2008, 09:30
Doamne ajuta! Mirela, noi te asteptam rabdatori. Multumim angeline.

Ninu100
01.07.2008, 10:29
Ce veste frumoasa,.... Dumnezeu sa-i ajute Mirelei!... De abia astept sa pot citi iar postarile ei.........Multumesc, Zina Buna!

PS. ANGELINE...ai PM - ul plin!

08.07.2008, 08:09
Mirela, te-asteptam cu drag sa ne spui cum te simti.
Si cum a fost operatia.

Desigur, ia-ti ragazul necesar pentru a te face bine-bine! N-au intrat zilele in sac, doar...

Multa sanatate!

08.07.2008, 15:13
Mirela, eu ti-am mai spus-o si inainte de operatie-daca stai cu noi totul se va rezolva cu bine.

MULTA SANATATE ITI DORESC SI TE ASTEPTAM SA MAI RIDEM IMPREUNA VIATA E MINUNATA (NUMAI IMPREUNA CU NOI)

mirela_delia
09.07.2008, 06:47
Va spun un bine v-a, gasit dragii mei.Dumnezeu m-a ajutat si am ajuns cu bine acasa.Am trecut un hop din viata mea,mai am unul in septembrie,dar ma bucur sa va pot spune ca o parte din necazul inimii mele s-a reparat,in septembrie v-a fii cel care imi v-a reda o inima mai buna.Cer scuze pentru lipsa de informatie,dar sotul meu a fost intr-o fuga,si mereu speriat.Va multumesc tuturor care ati fost cu sufletul alaturi de mine.Mare este puterea lui Dumnezeu si noi toti avem parte de ea.Eu am plans mult,am deznadajduit,dar iata ca o mana cereasca mi-a cuprins inima si este ceva de necrezut cum poti sa simti ca te stingi,ca apoi sa simti ca renasti,ca invii.

Va doresc tuturor multa sanatate si o viata frumoasa,cu Dumnezeu in suflet.

hazel
09.07.2008, 07:00
Scumpa Mirela, bine ai revenit in sanul nostru largit si virtual :) oamenii au intrebat de tine neincetat sa stii! Ma bucur ca ai trecut cu bine de acest prim hop si sper ca in septembrie sa se incheie cu bine aceasta incercare. Sa nu mai plangi si sa nu iti mai necajesti inima, las-o sa se bucure de noul inceput si nu o mai supara cu ganduri negre. Bafta multa in continuare!

Ninu100
09.07.2008, 07:03
Dumnezeu sa te binecuvinteze si sa aibe grija ta si a intregii tale familii ! ...esti o fiinta deosebita si cu suflet bun... stiu asta pt. ca si eu am suferit si stiu cum este...iti doresc tot binele din lume mirela _delia</span>... fi fericita !
cu drag iti sarut miinile. Ninu

browneyes
16.07.2008, 16:29
bine ai revenit! vezi, ti-am spus ca nu esti singura?

cum a fost? ce-ti face copilasul? cum a fost cand ai iesit din anestezie si ti-ai vazut ingerasul? ma bucur mult ca esti bine, sa ne dea Domnul pace si liniste la toti

ti-au ajuns banii? cum stai pentru septembrie?

important e ca esti printre cei care cuvanta....

mirela_delia
16.07.2008, 23:18
Va multumesc inca odata si mereu. Am stat la reanimare doar 2 zile, a doua de fapt am iesit, am fost un pic speriata pentru ca eram umflata toata, se adunase ceva lichid, dar am suportat cu bine. A facut inima mea cateva mici probleme, aritmie si mici fibrilatii, mi s-a spus ca am primit si un electrosoc, dar intr-un final sunt bine. Nici nu va vine sa credeti ce mult mi-ati fost aproape, si de aceea nu contenesc a va multumi, voua si lui Dumnezeu. Bogdan,baiatul meu a venit de doua ori la mine insa m-a vazut doar odata, cu mare emotie. Am plans impreuna, apoi ne-am incurajat reciproc, mai mult ei (sotul si Bogdan) pe mine. Mereu zic: mare e puterea lui Dumnezeu. Te ridica din morti.Banii au fost destui,Bogdan a luat 1000 lei, de la patronul unde lucreaza acum in vacanta si va lucra pentru ei, vrea sa lucreze pana incepe scoala, este in ultimul an de liceu. Acum v-a trebui sa merg sa-mi fac recuperarea undeva la un spital de recuperare, apoi pentru septembrie, nu stiu,sincer, parca nici nu vreau sa ma gandesc, dar va trebui. O sa fie iar un hop, poate si mai greu dar acum nu ma mai sperie. Inima isi revine la marimea ei, circulatia pe ea s-a rezolvat, deci nu as mai avea atatea riscuri in septembrie. Acum ce sa zic, multumesc lui Dumnezeu ca sunt spre bine, ca va am pe voi, prieteni dragi, si o sa trec cu bine si de septembrie.

Cu recunostinta, Mirela.

Loniia
16.07.2008, 23:55
Mirela bine ai revenit ne bucuram ca esti din nou aici ,sa ai parte de multa sanatate, iar recuperarea sa-ti aduca cele mai bune rezultate. Gandeste-te spre viitor cu speranta ca te vei vindeca definitiv, familia ta si toti prietenii sunt alaturi de tine!

kiddy
07.10.2008, 10:03
mirela, sper ca ai trecut cu bine peste luna septembrie!

angeline
07.10.2008, 10:25
mirela, sper ca ai trecut cu bine peste luna septembrie!
kyddy , ma bucur ca ai avut inspiratia sa intrebi de Mirela doar pentru faptul ca pot sa va informez pe cei care ii cunosc situatia, ca a trecut cu greu timpul petrecut de la inchiderea forumului din punct de vedere al sanatatii iar in ce priveste a doua interventie preconizata pe septembrie, inca nu a avut loc.
Au existat neconcordante si amanari iar incepand de vineri 3 oct. este internata pentru investigatii.
Cand voi afla mai multe despre ea am sa postez. Daca doriti sa ii transmiteti concret in numele vostru vreun mesaj, am sa ii transmit cu toata placerea.
Ea, Mirela, va doreste numai bine , sanatate si o reantalnire placuta tuturor in The Greenhouse :)

kiddy
07.10.2008, 13:22
Din partea mea, si cred ca nu sunt singurul, sa-i transmiti un gand bun angeline.

Multumesc pentru serviciu!

sad_rain
07.10.2008, 14:38
eu sunt noua aici, dar am citit tot ce a scris Mirela si tot ce ati scris voi si am plins.
Sunteti toti minunati. hazel esti o femeie exceptionala.

ii doresc si eu multa sanatate mirelei si sa treaca cu bine peste aceasta a doua interventie.

Chiar este un forum fain..

angeline
10.10.2008, 09:59
http://img.photobucket.com/albums/v235/SmileyMags/Jobs/36_18_1.gif

Am promis ca voi reveni cu noi informatii despre Mirela.
Azi a avut loc o interventie chirurgicala la un picior (dupa cate am inteles) pentru efecturea examenului numit coronografie, examen ce a necesitat o pregatire in prealabil prin tratament medicamentos sub supraveghere medicala, de cand va scrisesem.
Examenul coronografic are ca scop vizualizarea arterelor coronare pentru diagnosticarea bolii.
Examenul consta in injectarea in arterele coronare a unei substante de contrast si filmarea acestora in timpul contractiilor cardiace, sub raze X.
Scopul examenului a fost stabilirea gradului de necesitate si urgenta a unei alte interventii chirurgicale, de inlocuire a valvei aortice.
La momentul cand am vorbit cu Mirela desi era dupa o interventie, surprinzator era bine dispusa, si chiar se simtea bine, multumita.
Ea va trebui sa stea 24 de ore nemiscata, dupa cate am inteles ar avea o tija, care va trebui extrasa, urmand saptamana viitoare sa fie operata propiuzis, in interventia mai complexa de inlocuire a valvei aortice.
Am transmis mesajul dorit de kiddy in numele lui si al forumistilor iar Mirela la randul ei a tinut sa va transmita multumiri pentru ca existati, multa sanatate, si cat de curand sa poata sa cunoasca live 10-15-20, cat de multe fetze foru mistice, sa cunoasca oameni care i-au fost alaturi, cu toate ca nu ia cunoscut initial personal.

ps sadica, am transmis si mesajul tau dar vezi sa nu plangi ca nu ii/iti mai zic nimic (si asta nu-i banc chiar daca este vineri)

kiddy
10.10.2008, 12:27
multzumesc angeline! am sa-i tin pumnii.

sad_rain
10.10.2008, 12:35
Doamne ajuta, sa treaca cu bine peste tot ce urmeaza.

mirela_delia
10.01.2009, 07:52
Dragi mei,vin iar in fata voastra cu umilinta si cu recunostiinta.Sufletul mi-e plin de amar.Am fost operata insa drumul meu pana la starea de bine este greu si parca tot mai anevoios.M-ati ajutat atat de mult sa ma pot opera,acum va rog sa ma ajutati sa fie cu folos operatia.Stau intr-o casa friguroasa,nu am lemne,nu am bani sa merg nici sa-mi scot firele,trebuia sa merg in 15 ianuarie,pensiile nu vin pana in 16 si eu sunt plina inca de datorii.Mancarea de regim nici nu poate fii vorba.Am adunat datorii la magazinul din colt si nu imi mai dau pe credit nici paine.E greu si foarte greu,disperant de greu.Ce sa fac?cum sa fac?Trebuie sa merg sa-mi fac analize,nu am bani nici sa ajung la spital.Va rog din tot sufletul meu nu ma abandonati.Am stat mult pana am hotarat sa va scriu,am crezut ca se va intampla ceva ,o minune,dar iata ca nu mai pot.Trebuie sa merg sa scot firele,se incarneaza si ma dor dar cel mai rau este ca ar putea sa se infecteze.Mi-e rusine.Mi-e jena.Si totusi vin si va implor.Drumul meu pana la Timisoara ma costa o masina pe care trebuie sa o platesc sa ma duca,adica ap[roape 100 ron.Nu e mult dar pentru mine acum este imposibil.Va multumesc si Dumnezeu sa fie cu fiecare din voi.Iertare pentru adevarul ce tocmai mi-am permis sa il impartasesc cu voi.

Rebela
10.01.2009, 17:06
Mirela, eu nu sint asa la curent cu ce ti s-a intimplat. Poti sa imi dai un link unde se pot vedea documentele tale medicale, fisele de internare si iesire din spital.. ma rog tot ce se pune la dispozitie in mod normal pentru a dovedi diagnosticul. Nu vreau sa sugerez ca n-ar fi reala suferinta ta insa in ziua de astazi sint din ce in ce mai multi oameni care incearca orice pentru bani.
Sper ca nu consideri rugamintea mea exagerata si astept cu nerabdare (si probabil nu numai eu ci si toti cei interesati sa doneze ceva) sa ne pui la dispozitie documentele medicale din care sa reiasa conditia medicala respectiva.

sad_rain
10.01.2009, 17:32
Buna Mirela,

Ma alatur si eu Rebelei, si iti spun ca cel mai bine ar fi sa atasezi cumva aici un link unde sa poata vedea toata lumea documentele tale din spital. Spre exemplu eu cunosc oameni aici (canadieni, trecuti prin mii si mii de probleme care ar dona fara probleme bani cuiva cu probleme de sanatate), dar care au nevoie de dovezi. Nu au cum sa creada doar vorbele cuiva. Imi cer scuze daca te supar, incerc doar sa te ajut, dar e nevoie si de cooperarea ta.
Desigur multi dintre forumisti te cunosc d emult si nu-ti pun la indoiala vorbele..eu ma gandesc insa si la alti oameni care ar putea sa te ajute dar care nu te cunosc si nu-ti cunosc povestea.
Te asteptam cu linkul respectiv.

Sanatate!

nicoletamihaela
10.01.2009, 18:00
Daca aveati rabdarea sa intrati pe prima pagina a acestei posari ,ati fi vazut acest link...
Aceasta este povestea Mirelei..Este bine de citit..

Mai apoi veti observa ca sunt atasate si documente medicale...Observati aici...
http://umanitar.uv.ro/Documentemedicale/index.html

Sunt bine de citit ca sunt in format htlm..

Mirela,curaj ma voi ruga pentru tine si tinem legatura...Te imbratisam cu drag si te ajutam amandoi...
Nicoleta...

sad_rain
10.01.2009, 18:06
Daca aveati rabdarea sa intrati pe prima pagina a acestei posari ,ati fi vazut acest link...
Aceasta este povestea Mirelei..Este bine de citit..

Mai apoi veti observa ca sunt atasate si documente medicale...Observati aici...
http://umanitar.uv.ro/Documentemedicale/index.html

Sunt bine de citit ca sunt in format htlm..

Mirela,curaj ma voi ruga pentru tine si tinem legatura...Te imbratisam cu drag si te ajutam amandoi...
Nicoleta...

multumesc nicoleta. am sa merg sa citesc si eu.

Rebela
10.01.2009, 18:08
Cunosc documetele astea, nicoleta. Ma gindeam la ceva documente noi referitoare la operatia recenta, de exemplu, daca nu e cu suparare mare desigur.

clark29
10.01.2009, 22:09
Cunosc documetele astea, nicoleta. Ma gindeam la ceva documente noi referitoare la operatia recenta, de exemplu, daca nu e cu suparare mare desigur.

Rebela, nu cred ca e nevoie de documente noi(de exemplu)! Mirela e disperata ca nu are bani sa mearga sa-si scoata atele de la ultima operatie.Mi se pare ingrozitor ce se intimpla in RO.
PS- Cine vrea sa o ajute ii rog si eu sa o faca pentru ca povestea Mirelei e adevarata-cine nu sa fie sanatosi. Amin.

sad_rain
11.01.2009, 01:24
Rebela, nu cred ca e nevoie de documente noi(de exemplu)! Mirela e disperata ca nu are bani sa mearga sa-si scoata atele de la ultima operatie.Mi se pare ingrozitor ce se intimpla in RO.
PS- Cine vrea sa o ajute ii rog si eu sa o faca pentru ca povestea Mirelei e adevarata-cine nu sa fie sanatosi. Amin.

Asa e Clark Ai mare dreptate..Eu doar am stat un pi pe ganduri..si mi-am zis ca totusi..in curand se fac doua luni de la operatia Mirelei..si inca are firele. Nu se scot firele alea mai devreme?? Intreb si eu..

Pe de alta parte, eu am explicat de ce as dori sa vad niste documente de la ultima interventie chirurgicala. Eu chiar vreau sa o ajut pe Mirela. Dar uneori e nevoie sa te si convingi ca cel pe care vrei sa il ajuti are nevoie de ajutor. Daca tu esti convins, please go ahead si trimite Mirelei banii necesari pentru a isi scoate firele. Dupa aceea cand o sa ma conving si eu poate am sa-i trimit ceva bani ca sa-si plateasca datoria la magazinul din colt. Si dupa cum am zis, ma invart in cercuri de oameni care ar dona bani in conditiile in care li se prezinta o situatie care sa faca sens..si da, intotdeauna se cer dovezi.

Eu una nu acuz si nu ridic statui nimanui, Nu o acuz nici pe Mirela si nu-ti ridic nici tie statuie ca dai fara sa ceri amanunte. Fiecare e drept sa faca ce crede de cuviinta in limitele bunului simt.

mirela_delia
11.01.2009, 06:53
Dragi mei prieteni,ultimele documente nu am scaner sa le scanez,dar rog pe cineva si am sa le scanez eu cumva.Iata ce scrie pe biletul meu de externare data 22.12.2008:Operatia:632/15.12.2008
1.Anuloplastie valva mitrala cu insertie de inel Carpentier-Edwards"Pshyo"nr.26 mm
2.Revascularizare miocardica iterativa prin dublu by-pass aorto-coronarian:
-Artera mamara interna stanga pe artera descendenta anterioara
-Grefon venos safen intern autolog pe artera descendenta posterioara.
Circulatie extracorporeala.
V-am scris aici de pe biletul meu de iesire,insa am si un intreg protocol al intregii interventii,insa o sa ma rog de cineva sa le scaneze,chiar daca ar trebui sa le trimit prin posta,copiile,cuiva care are scaner.Si acum vreau sa va spun ca eu locuiesc la 100 de km de Timisoara,intr-o comunna care mai nou nu are nici autobuz,legatura cu Tim.De frig e frig,deci nu am alta sansa decat sa platesc o masina pana la Tim.Normal era ca macar medicul meu de familie sa ma viziteze acasa,insa nimeni nu face nimic.Tragicul situatiei.Firele trebuiau scoase macar acum o saptamana,dar cum?unde?ma credeti ca nu avem bani sa-mi cumpar un iaurt?avem datorii mari si parca eu le resimt in suflet,doar pentru mine s-au facut.Cred ca Dumnezeu ma va aduce si pe mine,candva,la o stare cand sa pot sa intorc si eu binele facut de voi,altor suflete necajite.Ma rog sa pentru voi,dragi prieteni,sa nu cunoasteti o astfel de stare.Nu imi este usor sa dezvalui umilinta si amaraciunea sufletului meu.Dumnezeu sa fie cu voi.

mirela_delia
11.01.2009, 06:55
Rog pe cei care sunt de aici din Ro,si vor,ar putea sa-mi scaneze actele daca le trimit prin posta?Va rog mult.Multumesc.

Sherlock
11.01.2009, 09:54
Rog pe cei care sunt de aici din Ro,si vor,ar putea sa-mi scaneze actele daca le trimit prin posta?Va rog mult.Multumesc.

Nu este nici o problema Mirela, sunt sigur ca ai aparat foto si ne poti face o poza cu actele? Cheltuiala cu posta ar fi pre mare in primul rand si in al doilea rand pe 15 mergi la spital deci iti trebuie.

P.S. Oricum eu m-am edificat intre timp, dar poate trimiti totusi pentru restul colegilor de forum.

http://www.neogen.ro/group/35150/view-posts/90060

mirela_delia
11.01.2009, 11:16
Nu am aparat foto din pacate si cu telefonul nu se pot vedea,Oricum vroiam sa trimit copiile dupa acte.Tot asa am trimis si actele de pe site-ul www.umanitar.uv.ro si mi l-a facut o cunostiinta.Multumesc pentru incredere si imi cer scuze pentru deranj.

mirela_delia
11.01.2009, 11:34
Maine o sa incerc sa fac ceva in privinta vizualizarii de catre voi a actelor.Ma simt penibil si destul de rau,dar cred toate suspiciunile,mai ales ca eu am avut o perioada cand v-am necajit cu necazul meu.

Sherlock
11.01.2009, 11:35
Nu am aparat foto din pacate si cu telefonul nu se pot vedea,Oricum vroiam sa trimit copiile dupa acte.Tot asa am trimis si actele de pe site-ul www.umanitar.uv.ro (http://www.umanitar.uv.ro) si mi l-a facut o cunostiinta.Multumesc pentru incredere si imi cer scuze pentru deranj.

Delia.Publica draga adresa completa aici la vedere.Cu numar de telefon,numele medicului de familie.Adica stii tu,adresa exacta.Asa putem lua legatura cu medicul din localitate eventual un politist sa vedem daca ce zici tu-i adevarat.De ce nu,poate-ti fac o vizita personal ! Altfel pe cuvant nu mai poti crede nimic in ziua de azi.Nu te acuz de cersitorie .Poti fi intradevar un om la necaz.Deci daca vrei ajutor,daca pot te ajut.Insa daca pui aici la vedere toate datele pe care te-am rugat.Sper sa nu fi ofensata insa in ziua de azi chiar si preotii mint si umbla dupa foloase prin anumite mijloace ! Si e urat,pacat,nedemn.

Ai un numar specificat la profil.Oricine poate cumpara cate cartele vrea.ADRESA EXACTA SI NUMELE DOCTORULUI CARE TE INGRIJESTE" Parca am specificat clar. Daca vei ajunge vreodata sa ajuti ajuta ca asa simti nu "sa ajut asa cum altii o fac" ! Si daca-mi mai trimiti mesaj privat atunci ma vad nevoita sa-l postez aici.Ai cerut ajutor tuturor din club ,ai mai cerut si in urma cu ceva luni si in alte multe cluburi si cred ca ai fost ajutata ! Deci cum spuneam adineaori,ai cerut ajutor tuturor celor din club,cluburi nu in mod special mie.Eu facand parte din club m-am oprit la cuvantul AJUTOR am citit si acest subiect si m-am oferit tot aici sa te ajut.Iar daca ai fi scris datele cerute cu siguranta ca nu as fi trambitat cum si la ce mod te puteam ajuta.Naivitatea m-a costat mult sentimental dar si material,asa ca ...ajut pe vazute daca pot si cum pot !

Nu am scaner acasa,sa va pot trimite documentul cu programarea,dar incer sa-l foto si apoi sa-l pun,daca voi putea.Stiu ca fiecare din voi are problemele lui,dar va rog sa ma credeti,cand boala te loveste este cel mai groaznic. (Sursa alte siteuri unde apari cu Sandra Delia si adresa de email aferenta)

Scuzane ipocrizia dar pe alte forumuri ai poze personale si chiar webcam, cum se explica?

Si nu in ultimul rand draga Mirela de ce uiti sa ne spui ca deja te-a ajutat cineva ieri pentru drumul de Timisoara? desigur tot asa cineva din diaspora (Belgia) oare de ce?

De ce iti este frica sa publici numele si adresa ta + numele doctorului de familie ca sa putem si noi sa verificam cele spuse de tine

http://www.neogen.ro/group/35150/view-posts/90060

mirela_delia
11.01.2009, 11:52
Doamne dar nu mi-e frica sa-mi scriu numele si adresa,si da,m-a sunat o doamne din Belgia ca vrea sa-mi puna 50 de euro luni ,prin western union,si da,am fost ajutata de forumisti cu peste 400 de dolari pentru operatie in toamna,care de fapt m-a costat mult mai mult,Nu am nimic de ascuns,am trimis poze prin mail si la cativa forumisti,sincer nu stiu cum sa le postez aici,nu stiu nici de pe you toube sa iau si sa postez aici.Inca odata cred tot ce este omenesc,si va doresc multa sanatate,

Sherlock
11.01.2009, 12:05
Doamne dar nu mi-e frica sa-mi scriu numele si adresa,si da,m-a sunat o doamne din Belgia ca vrea sa-mi puna 50 de euro luni ,prin western union,si da,am fost ajutata de forumisti cu peste 400 de dolari pentru operatie in toamna,care de fapt m-a costat mult mai mult,Nu am nimic de ascuns,am trimis poze prin mail si la cativa forumisti,sincer nu stiu cum sa le postez aici,nu stiu nici de pe you toube sa iau si sa postez aici.Inca odata cred tot ce este omenesc,si va doresc multa sanatate,

Buna ziua.Eu sunt Bogdan,baiatul Deliei,si va multumesc pentru ganduri.Mami este la spital,banii sunt la limita,adika 490 de euro.

Dragii mei,cu ajutorul vostru,am in cont 317 euro si 150 ron.

P.S. Sa nu uiti de adresa ta si numele medicului de familie. (accept si pe P.M.)

Rebela
11.01.2009, 12:26
Mdeah, cred ca am citit destul prin acte si nu vad nici un document nou. Nimic din ultimul an oricum. Ceea ce scrii tu acolo cum ca ar fi pe biletul de externare, scrie si intr-un document mai vechi postat pe link-urile cunoscute deja.

Mirela, din cite ai observat clark are finante si e dispus sa te ajute. Parerea mea sincera e ca ar fi bine sa tii legatura foarte strins cu el si cu Nico. Se pare ca ei s-au oferit sa te sprijine in continuare si n-o sa mai ai nevoie sa te mai stresezi cu documente pe aici. E cea mai buna varianta pentru tine deoarece clark a declarat ca financiar e foarte potent, sta la hotel de ani de zile (te asigur ca e foarte scump hotelul respectiv). Sint absolut convinsa ca 500$ pentru dinsul e o nimica toata. Aici cu sute de mesaje nu ai reusi sa stringi ceea ce dinsul iti poate oferi fara sa se gindeasca prea mult.
Noi astia cu bani putin punem intrebari multe si incomode si nu merita sa te necajesti cu noi.

Sanatate multa si gindeste-te la clark ca la un fel de sponsor permanent si te asigur ca n-o sa mai ai griji financiare niciodata.

mirela_delia
11.01.2009, 13:04
http://www.romanian-portal.com/forum/picture.php?albumid=19&pictureid=128

mirela_delia
11.01.2009, 13:08
http://www.romanian-portal.com/forum/picture.php?albumid=19&pictureid=129

mirela_delia
11.01.2009, 13:08
http://www.romanian-portal.com/forum/picture.php?albumid=19&pictureid=130

mirela_delia
11.01.2009, 13:10
Atat am putut sa fac foto la ultimele documente ale operatie mele.Va multumesc

clark29
11.01.2009, 13:17
Mdeah, cred ca am citit destul prin acte si nu vad nici un document nou. Nimic din ultimul an oricum. Ceea ce scrii tu acolo cum ca ar fi pe biletul de externare, scrie si intr-un document mai vechi postat pe link-urile cunoscute deja.

Mirela, din cite ai observat clark are finante si e dispus sa te ajute. Parerea mea sincera e ca ar fi bine sa tii legatura foarte strins cu el si cu Nico. Se pare ca ei s-au oferit sa te sprijine in continuare si n-o sa mai ai nevoie sa te mai stresezi cu documente pe aici. E cea mai buna varianta pentru tine deoarece clark a declarat ca financiar e foarte potent, sta la hotel de ani de zile (te asigur ca e foarte scump hotelul respectiv). Sint absolut convinsa ca 500$ pentru dinsul e o nimica toata. Aici cu sute de mesaje nu ai reusi sa stringi ceea ce dinsul iti poate oferi fara sa se gindeasca prea mult.
Noi astia cu bani putin punem intrebari multe si incomode si nu merita sa te necajesti cu noi.

Sanatate multa si gindeste-te la clark ca la un fel de sponsor permanent si te asigur ca n-o sa mai ai griji financiare niciodata.

Multumesc pentru" publicitatea gratuita" pe care mi-o faci!
PS-"Imi place" tare mult ironia (+ rautatea-parerea mea)de care dai dovada -dar e OK-eu iti doresc multa sanatate tie si familiei tale(fara ironie).

lara_iulia
11.01.2009, 13:32
Chiar merita s-o tot necajiti pe Mirela? Nu a impus nimanui s-o ajute. Cine nu crede ca intr-adevar are probleme, asta e, dar macar privati-o de intepaturi, care zic eu nu-si au rostul.

Daca bine nu-i putem face, atunci sa nu-i facem nici rau!

Rebela
11.01.2009, 13:46
Multumesc pentru" publicitatea gratuita" pe care mi-o faci!
PS-"Imi place" tare mult ironia (+ rautatea-parerea mea)de care dai dovada -dar e OK-eu iti doresc multa sanatate tie si familiei tale(fara ironie).

Iti garantez ca nu e nici o ironie. Pacatul tau sa fie daca insisti sa crezi altceva. Eu am luat FOARTE in serios ce-ai scris tu pe aici si mi s-a parut cea mai simpla si mai viabila solutie pentru ea. Nu stiu de ce interpretezi ce-am scris eu ca pe o ironie. Sper ca nu vrei sa te sustragi de la o eventuala contributie financiara. Eu m-am gindit la tine fiindca tu esti singurul care ai declarat aici ca financiar esti "potent".
Acuma ca a pus aici documentele noi, om trimite si noi fiecare dupa puterile noastre, numai sa stim unde.

PS Topicul asta e pentru a o ajuta, nu pentru a face acuzatii impotriva celor care cer informatii suplimentare sau care isi dau cu parerea spre a gasi o solutie mai buna pentru ea. Daca vrei sa te certi cu mine, mergi pe off topic si iti raspund acolo. Merci!

elliane
11.01.2009, 14:10
Imi pare sincer rau de situatia in care te afli,dar in acelasi timp,este clar ca nu aceasta este solutia problemelor tale financiare.N-ai sa poti la infinit sa apelezi la buna-vointa unor persoane necunoscute.Poate ai si tu o sora un frate,alte rude, care sa te ajute,poate sotul tau schimba serviciul.

nicoletamihaela
11.01.2009, 15:15
Rebela...
Din respect pentru tine,nu voi raspunde in nici un fel cu rautate...
Ce si cum vor face fiecare,vom lua pozitie in consecinta...

Clark,acum eu te rog sa nu mai raspunzi in nici un fel la acuzatii si la insinuari..este doar o metoda de a "se glumii" pe forum...Nu trebuie sa pui la inima nici o secunda ce se zice ,si ce se zice pe dindos...

fifi
12.01.2009, 10:18
Imi pare sincer rau de situatia in care te afli,dar in acelasi timp,este clar ca nu aceasta este solutia problemelor tale financiare.N-ai sa poti la infinit sa apelezi la buna-vointa unor persoane necunoscute.Poate ai si tu o sora un frate,alte rude, care sa te ajute,poate sotul tau schimba serviciul.

subscriu si eu la ce a spus elliane şi aş adăuga că toată lumea are necazuri, mai mici sau mai mari, în momentul când o să vezi că lumea nu te poate ajuta atât cât ai spera tu, o să ai şi mai mare dezamăgire care inimii tale numai bine nu are cum să-i facă.

Eu cred că eşti o fiinţă puternică dacă ai reuşit să treci cu bine prin atâtea greutăţi, aşa că încearcă să fii mai demnă, să-ţi accepţi soarta şi ca să te încurajezi uită-te în jurul tău să vezi că sunt oameni in situaţii de viaţă mult mai disperate decât a ta.

Mulţumeşte lui Dumnezeu pentru ce ţi-a dat până acum şi pentru ce ai şi o să fii mult mai împăcată cu tine, doar o părere de om care n-a avut chiar o viaţă în puf, sper să nu te superi prea tare că-ţi dau sfaturi şi nu bani.

mirela_delia
13.01.2009, 02:05
Va multumesc din suflet pentru toate sfaturile voastre.Demnitatea mea,of doamne chiar ma intreb cum am ajuns aici.Imaginati-va ca atunci cand viata ar trebui sa fie mai prolifica,sa te loveasca asa,din senin o boala,care sa te faca o povara.Aveam 34 de ani.De atunci ma tot lupt sa trabat,si nu numai eu,toata familia mea.Am fost o luptatoare,imi incurajam prietenii,credeam in viata,dar acum si prietenii s-au dus si crezul meu s-a dus,a ramas doar amintirea ca odata am fost si eu un om.Ma iertati daca am gresit dezvelind sufletul asta al meu plin de amar si de realitate brutala.Am suferit la anumite cuvinte.M-au biciuit inima si sufletul dar nu condamn pe nimeni,Da,am un frate care la 40 de ani a facut si el un infarct,nu lucreazasi nici pesnise nu are ,am o mama care a fost casnica si care traieste cu tata din pensia de 310 lei.Mama trebuia si ea operata dar cum?de unde bani pentru doua?stiti ca mamele nu-si ingroapa copii.Sotul meu este paznic si ziua lucreaza cu ora pe la vecini,pe 10-20 de lei,dar iarna chiar nu are de lucru.Este bugetar si are salar de 600 lei.Acesta este tabloul complet al micii mele familii.Baiatul meu este acum in ultimul an la liceu,a invatat bine,in vacante lucreaza spalator de masini,chiar si in week-end.Deci dragi mei prieteni,inca odata imi cer scuze daca am gresit si va doresc multa sanatate sa nu cunoasteti necazul si boala si neputiinta.Suferinta e groaznica si uneori chira pierzi demnitatea strigand disperat ajutor!Dumnezeu sa va ajute mereu.

mirela_delia
16.01.2009, 03:58
Vreau sa va anunt ca si datorita voua ieri am ajuns la spital.Mi s-au scos firele,nu am suferit asa cum credeam,s-a lucrat incet si am fost foarte bucuroasa.Evolutia mea medicala,au spus chirurgii si cardiologul meu,este buna,inima bate bine,cicatricele isi revin.Sunt increzatoare si bucuroasa.Am ramas cu medicatie mai putina,fiind vorba de anticoagulant 3/4 pe zii,betablocant 1 pe zii de 5 mg si un diurex la 2 zile,si simvastatina 10 mg 1/zi.Imi venea sa strig in gura mare ca am scapat de firele care ma dureau si ca inima mea este bine.Va multumesc si va doresc toate lucrurile bune sa vina in viata voastra asa cum vi le doriti,iar Dumnezeu sa va iubeasca.

fifi
16.01.2009, 21:11
Mă bucur tare mult că eşti bucuroasă şi că lucrurile au mers bine, Mirela. Eu mereu m-am gândit la tine, m-am gândit la tine şi acum când mi-e mai bine, căci ştii tu ce rău mi-a fost şi mie într-un timp?!

eu am avut fata mică, am plecat cu ea în lume, singură, fără bărbat, fără mamă, fără rude sau prieteni. am avut un timp când mergeam pe pereţi de bolnavă ce eram şi aşa m-am ridicat din pat şi am dat fata la şcoală, i-am facut duş, am pieptănat-o, i-am făcut codiţele, i-am pus pachet, am făcut ghiozdănelul, am pupat-o şi am dus-o la autobuz. mă suna de la şcoală, căci îi era teamă de cum m-a lăsat acasă. eu mă prefăceam veselă, ca ea să poată sta acolo fără să fie afectată. şi de câte ori m-a văzut acasă vomitând şi maţele din mine până ajungeam la baie şi stăteau la uşa băii plângand si ea şi motanul, căci ştiau că de obicei eu nu închideam uşa la baie, iar când se întâmpla ştia că ceva nu e în regulă.

am plâns mult căci eram obosită de neputinţa mea şi chiar aş fi fost împacată dacă muream atunci, dar nu murim când vrem noi, avem toţi un rost pe pământ, Dumnezeu sau cine-o fi acolo sus ştie mai bine decât noi când şi cum ne vine rândul.

şi eu am cheltuit mulţi bani la doctori, am fost mai săracă decât mulţi oameni, aşa de săracă încât într-o zi nu am avut ce să-i dau fetii la pachet la şcoală, aveam mâncare să manânce acasa dar nu să mănânce la şcoală şi am sunat la şcoală şi am minţit că nu ne-am trezit şi a pierdut autobuzul.

a lipsit fata de la şcoală din cauza mea, îţi închipui ce am simţit eu în momentul ăla?! eu, cu fata în Canada o ţin de la şcoală că nu am ce să-i dau de mancare la ea...

ştii ce fac de atunci, Mirela?! ţin mâncarea în frigider şi nu mă ating de ea de teamă că nu are ea ce să mănânce. de atunci a trecut timp şi suntem bine, nici nu s-a mai pus problema dar eu am rămas cu şocul ăsta că să nu mănânc ce-i place, mai bine las mâncarea să se strice în frigider de teamă că n-o să am destul pt ea.

pt ea aş muri de 3 ori şi dacă aş învia aş mai muri încă o dată şi dacă ar fi să mor pt ea, nu aş cerşi în ceasul morţii nici măcar o secundă în plus.
totuşi nu am murit când am avut buna ocazie pt că înca are nevoie de mine, probabil, aşa cum sunt eu...

şi tu la fel, chiar dacă ai impresia că eşti o povară, cine stie cum le-ar fi de greu celor ce rămân în urma ta, cât vor plânge, aşa că ia-ţi gândurile rele şi luptă, aşa cum te crezi tu, „o povară” cred că celor dragi inimii tale le va fii tare greu fără tine.

Suflet_solar
16.01.2009, 23:55
eu am avut fata mică, am plecat cu ea în lume, singură, fără bărbat, fără mama(...)

pt ea aş muri de 3 ori şi dacă aş învia aş mai muri încă o dată şi dacă ar fi să mor pt ea, nu aş cerşi în ceasul morţii nici măcar o secundă în plus.
totuşi nu am murit când am avut buna ocazie pt că înca are nevoie de mine, probabil, aşa cum sunt eu...

Draga Fifi, pe mine m-a impresionat postarea ta. Te admir ca ai avut curajul sa spui despre lucruri atat de personale, dar si pt. felul in care te-ai sacrificat sa-ti cresti fetita singura. :)

Ma gandesc... ce taine ascund sufletele noastre, care iata, mai ies la iveala uneori si atunci, putem sa vedem altfel(cu alti ochi, parca) un om.
De-aia zic eu ca nu-i bine nici sa judecam, nici sa privim cu superficialitate pe colegi de-ai nostri de forum. Daca putem, sa ajutam! Daca nu, sa stam cuminti in banca noastra. Intotdeauna fiecare are motivatiile lui pt ceea ce spune, scrie sau posteaza aici. Haideti sa fim mai intelegatori, mai ingaduitori. Nu zic ca nu suntem deja! Dar sa ne straduim si mai mult. Parerea mea sincera si dezinteresata, desigur. :)

elliane
17.01.2009, 06:49
Am gasit in postarea ta,sufletul unei mame adevarate,cum i-as dori oricarui copil sa aiba.Trebuie,musai,sa-l pomenesc pe Raven,ceva de tip Victoria Lipan.
Nu lua seama la rautati,este actiunea cea mai usoara si preferata a unora.
S-ar putea sa fiu leger off topic,in acest caz rog pe Sorin sa mute postarea.

artemis_z
17.01.2009, 08:24
Impresionant, Fifi..din suflet pentru suflet ai scris...:)
..curaj mult Mirela Delia !!

fifi
17.01.2009, 19:54
fetelor vă mulţumesc pt aprecieri, să ştiţi că a trebuit să-mi fac ceva curaj ca să scriu din cauză de interpretări răutăcioase care au şi venit, imediat dar aşa am simţit eu că a trebuit s-o ajut pe Mirela atunci.

eu sunt sigură că nu am nici un moţ, nu sunt cu nimic deosebită de alte mămici sau alţi părinţi de aici de pe forum, ştiu că toţi vă iubiţi copiii la fel ca şi mine, simţiţi şi gândiţi la fel.

cât despre asemănarea cu Vitoria Lipan, aş vrea eu să fie aşa dar sunt plină de greşeli şi defecte, însă nu mă las defel, până la urmă ajung eu om ca atunci când oi muri fata mea să-şi aducă aminte de mine şi chiar şi după moarte să-i fiu călăuză şi ajutor.

şi ca să nu mai ziceţi că sunt prăpăstioasă şi nu stiu de glumă, „godri, investighează-mă!” :)

Loniia
18.01.2009, 05:06
eu sunt sigură că nu am nici un moţ, nu sunt cu nimic deosebită de alte mămici sau alţi părinţi de aici de pe forum, ştiu că toţi vă iubiţi copiii la fel ca şi mine, simţiţi şi gândiţi la fel.

Corect fifi iti admir modestia ....poate iti punem noi un mic mot...:) sa nu te pierdem printre ceilalti parinti ..mamici si tatici !
M-ati dat gata cu Vitoria Lipan :) daca il prind vreodata pe Raven nu scapa fara "o mama de bataie"si daca virtuala ! :-$ ..asa bomba sa arunce cu efect intarziat in ograda noastra ,imi amintesc ca i-am explicat suficient de clar ca fiecare femeie e o Victoria Lipan...iar despre excepti nu se pune!

Mirela multa sanatate !.....dupa ce te-ai mai antremat din boala sa vii cu retete specifice din zona ta,imi amintesc daca nu m-a insel de cozonacii tai,era mai demult da nu uitasem de ei!...uf am o slabiciune si cu cozonacii ,sa-i mananc cu lapte la mic dejun !

esmeralda
11.08.2009, 22:31
Mi-am facut un pic de timp si m-am uitat peste documentele acestei femei si culmea, toate sint editate .
Plus ca, fisa de externare din 1997, nu este o fisa normala, adica completata de un doctor cu mana, ca asa era pe atunci , sint totusi 12 ani si atunci , Romania nu era asa de avansata .

Si, voi nici n-ati bagat de seama ca femeia asta face niste greseli gramaticale unice, doar la ea am mai vazut pana acum si culmea, in mesajul 'sotului ei' pe acest forum, am gasit-o din nou si in mesajul ' fiului ei ' pe rombel, asisdelea .

Stiu ca daca inveti un lucru gresit , nu mai prea poti sa-l repari, pentru ca din creier ies invatamintele automat, drept urmare, 3 oameni care n-au acelasi creier, n-au fost la scoala deodata, nu pot face aceeasi greseala .

Concluzie, ea ascris in locul barbatului si copilului ei, de asta sint sigura .

Acum, nimeni nu-i impotriva unui ajutor, ca nimeni nu-i nebun, dar sa ai in romania, computer, internet, scanner, web cam , telefon fix si mobil, este un lux si nu oricine isi permite .
Plus ca, traind la un asemenea nivel cu cea mai noua tehnica in casa, te plangi ca cumperi cartofi si paine pe datorie ?
Dar abonamentele la aceste moderne metode de comunicare, cine ti le plateste ?

Internetul, nu este numai un loc in care oamenii se informeaza, comunica, etc, ci este si o noua poarta pentru infractori si sarlatani, pentru cersetori moderni, pentru cei care au timp sa duca munci de lamurire pe internet si sa vanda povesti mieroase, credulilor .

Sanatate .

keyframe14
11.08.2009, 22:56
Mi-am facut un pic de timp si m-am uitat peste documentele acestei femei si culmea, toate sint editate .
Plus ca, fisa de externare din 1997, nu este o fisa normala, adica completata de un doctor cu mana, ca asa era pe atunci , sint totusi 12 ani si atunci , Romania nu era asa de avansata .

Si, voi nici n-ati bagat de seama ca femeia asta face niste greseli gramaticale unice, doar la ea am mai vazut pana acum si culmea, in mesajul 'sotului ei' pe acest forum, am gasit-o din nou si in mesajul ' fiului ei ' pe rombel, asisdelea .

Stiu ca daca inveti un lucru gresit , nu mai prea poti sa-l repari, pentru ca din creier ies invatamintele automat, drept urmare, 3 oameni care n-au acelasi creier, n-au fost la scoala deodata, nu pot face aceeasi greseala .

Acum, nimeni nu-i impotriva unui ajutor, ca nimeni nu-i nebun, dar sa ai in romania, computer, internet, scanner, web cam , telefon fix si mobil, este un lux si nu oricine isi permite .
Plus ca, traind la un asemenea nivel cu cea mai noua tehnica in casa, te plangi ca cumperi cartofi si paine pe datorie ?

Internetul, nu este numai un loc in care oamenii se informeaza, comunica, etc, ci este si o noua poarta pentru infractori si sarlatani, pentru cersetori moderni, pentru cei care au timp sa duca munci de lamurire pe internet si sa vanda povesti mieroase, credulilor .

Sanatate .Asa o fi, dar eu nu cred ca tu la prima postare pe forumul asta te-ai infipt direct in actele ei sa le verifici de autenticitate.Stii ceva mai mult decat deductiile astea?!

esmeralda
11.08.2009, 23:16
Asa o fi, dar eu nu cred ca tu la prima postare pe forumul asta te-ai infipt direct in actele ei sa le verifici de autenticitate.Stii ceva mai mult decat deductiile astea?!

Inca nu stiu , dar azi sun la Timisoara, la cardiologie sa vad cum sta treaba .
Eu fac parte din diaspora romana in Olanda si am cautat informatii despre acest 'caz', deoarece a postat si pe forumul nostru acest anunt .

Si desigur, mi s-a parut suspect, ca dupa ce v-a multumit voua frumos ca ati strans suma necesara operatiei ( va felicit cu aceasta ocazie ) , a pus anunt si pe rombel, cum ca are nevoie urgenta de bani pentru aceeasi operatie .

Deci , confuzie totala , ca ori multumesti celor care au dat bani pentru tine si te duci frumos si iti faci operatia, ori te tot folosesti de acelasi anunt pe toate forumurile de pe internet, cu un alt scop .
Si stii care-i smecheria ? Lumea se strange mai repede la sume asa mici, ca si 500-1000 de euro, si mirela stie acest lucru .
Ca daca ar fi fost corecta si sincera, ar fi spus de la inceput ca are nevoie de 2000 de euro spre ex, nu de cate 500, pe fiecare site .

sad_rain
12.08.2009, 00:59
esmeralda, ne-am dat si noi seama ca ceva nu e in regula cu ea!! si delatfel ea a si disparut de pe forumul asta cand a realizat ca a fost descoperita..

e adevarat ca multi i-au cazut in plasa..si dealtfel nu e ea singura care a zapacit oamenii pe aici pe forum..

angeline
12.08.2009, 06:55
Eu fac parte din diaspora romana in Olanda si am cautat informatii despre acest 'caz', deoarece a postat si pe forumul nostru acest anunt .
.

Bine ai venit, esmaralda. Care este forumul “vostru” si daca nu sunt “obositoare” care ar fi acele greseli de exprimare a celor trei persoane mama-fiu-sot care de fapt sustii ca ar fi una si aceeasi persoana ?

esmeralda, ne-am dat si noi seama ca ceva nu e in regula cu ea!! si delatfel ea a si disparut de pe forumul asta cand a realizat ca a fost descoperita..

e adevarat ca multi i-au cazut in plasa..si dealtfel nu e ea singura care a zapacit oamenii pe aici pe forum..

In rest, aproape ca imi vine sa plang. Mioritza la ea acasa !
Id = identitate
Id f = identitate foru mistica.
http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/bow2.gif

keyframe14
12.08.2009, 07:07

Si desigur, mi s-a parut suspect, ca dupa ce v-a multumit voua frumos ca ati strans suma necesara operatiei ( va felicit cu aceasta ocazie ) , a pus anunt si pe rombel, cum ca are nevoie urgenta de bani pentru aceeasi operatie .

Deci , confuzie totala , ca ori multumesti celor care au dat bani pentru tine si te duci frumos si iti faci operatia, ori te tot folosesti de acelasi anunt pe toate forumurile de pe internet, cu un alt scop .
Si stii care-i smecheria ? Lumea se strange mai repede la sume asa mici, ca si 500-1000 de euro, si mirela stie acest lucru .
Ca daca ar fi fost corecta si sincera, ar fi spus de la inceput ca are nevoie de 2000 de euro spre ex, nu de cate 500, pe fiecare site .
Esmeralda, as aprecia daca mi-ai trimite un pm cu adresa forumului si id-ul cu care intra ea acolo.

Multumesc

Sherlock
12.08.2009, 07:21

Sanatate .

Ce sa facem, e doar un alt caz Ninu. (esmeralda sper ca nu a ajuns si pe forumul din Olanda un alt nefericit al soartei Florin June zis Ninu din Hunedoara)

http://www.romanian-portal.com/forum/showthread.php?t=15412

P.S. "Buna ziua.Eu sunt Bogdan,baiatul Deliei,si va multumesc pentru ganduri.Mami este la spital,banii sunt la limita,adika 490 de euro.

Dragii mei,cu ajutorul vostru,am in cont 317 euro si 150 ron."

Ultima oara cand am mai "cercetat" a strans atat din Belgia.

angeline
12.08.2009, 07:33
esmaralda, personal as aprecia daca ai face public totul pe forum. http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/bow2.gif

sad_rain
12.08.2009, 10:10
esmaralda, personal as aprecia daca ai face public totul pe forum. http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/bow2.gif

ce tot vrei sa spui angelo?? ca nu e adevarat ce spune esmeralda??
Mirela a dat din colt in colt cand a primit o serie de intrebari mai precise. Termina draga cu exprimarile astea ale tale car enu spun nimic. Ai ceva de spus..vorbeste draga romaneste ca esti in stare..nici macar nu esti in pericol ca astia plecati sa vorbesti o "rogleza" ametita. Vrei sa spui ceva spune nu te mai invarti atata in jurul cozii...tale..si mai lasa-ma cu "foru mistic/foru mistici"..ca pur si simplu imi strici ziua cand te citesc.

da tu aici pe forum detalii care sa arate ca mirela nu face oarte din randul sarlatanilor modernizati..hai, te astept.

divo
12.08.2009, 13:05
Esmeralda, as aprecia daca mi-ai trimite un pm cu adresa forumului si id-ul cu care intra ea acolo.

Multumesc
Key..hello!:anounce:S-a dat adresa forumului:
http://rombel.com/

Si probabil ca intra tot cu mirela-delia sau cel putin ceva foarte asemanator,daca esmeralda e reusit sa o gaseasca pe portalul nostru!:">

P.S. Se pare ca acuma e sandra_delia:
http://rombel.com/forums/viewtopic.php?f=31&t=3937

keyframe14
12.08.2009, 14:01
Key..hello!:anounce:S-a dat adresa forumului:
http://rombel.com/

Si probabil ca intra tot cu mirela-delia sau cel putin ceva foarte asemanator,daca esmeralda e reusit sa o gaseasca pe portalul nostru!:">

P.S. Se pare ca acuma e sandra_delia:
http://rombel.com/forums/viewtopic.php?f=31&t=3937Merci Divo, am cautat pe net dimineata si am gasit pagini intregi pe google cu povestea ei, pana si pe cersatoru.ro daca iti imaginai ca exista asa un site.Se pare ca femeia asa traieste mai nou .probabil ca a facut=o o data de nevoie, a vazut ca lumea e destul de credula si i-a dat inainte, banu sa iasa. Sa mai ai incredere sa ajuti.

kiddy
12.08.2009, 14:14
Merci Divo, am cautat pe net dimineata si am gasit pagini intregi pe google cu povestea ei, pana si pe cersatoru.ro daca iti imaginai ca exista asa un site.Se pare ca femeia asa traieste mai nou .probabil ca a facut=o o data de nevoie, a vazut ca lumea e destul de credula si i-a dat inainte, banu sa iasa. Sa mai ai incredere sa ajuti.

lasa keyframe, nu mai pune la inima. stii tu vorba, dar din dar se face rai.

poate chiar a avut nevoie de banii aia, cine stie...

keyframe14
12.08.2009, 14:23
lasa keyframe, nu mai pune la inima. stii tu vorba, dar din dar se face rai.

poate chiar a avut nevoie de banii aia, cine stie...
E ok kiddy, doar ca "intamplarile" astea mici iti maresc dubiile sa ajuti pe altcineva in viitor din spatiul virtual.

Pisoi
12.08.2009, 18:40
ce tot vrei sa spui angelo?? ca nu e adevarat ce spune esmeralda??
Mirela a dat din colt in colt cand a primit o serie de intrebari mai precise. Termina draga cu exprimarile astea ale tale car enu spun nimic. Ai ceva de spus..vorbeste draga romaneste ca esti in stare..nici macar nu esti in pericol ca astia plecati sa vorbesti o "rogleza" ametita. Vrei sa spui ceva spune nu te mai invarti atata in jurul cozii...tale..si mai lasa-ma cu "foru mistic/foru mistici"..ca pur si simplu imi strici ziua cand te citesc.

da tu aici pe forum detalii care sa arate ca mirela nu face oarte din randul sarlatanilor modernizati..hai, te astept.

...personal nu am fost implicat in acest caz, si nici nu intentionez ....doar am citit putin “istoria” topicului si comentariul asta mi s-a parut oarecum interesant ...asa ca ...angeline ramane la latitudinea ta (sau esmeraldei) daca sa elucidati cazul sau sa lasati "membrii" in total mister foru-mistic

Am promis ca voi reveni cu noi informatii despre Mirela.
Azi a avut loc o interventie chirurgicala la un picior (dupa cate am inteles) pentru efecturea examenului numit coronografie, examen ce a necesitat o pregatire in prealabil prin tratament medicamentos sub supraveghere medicala, de cand va scrisesem.
Examenul coronografic are ca scop vizualizarea arterelor coronare pentru diagnosticarea bolii.
Examenul consta in injectarea in arterele coronare a unei substante de contrast si filmarea acestora in timpul contractiilor cardiace, sub raze X.
Scopul examenului a fost stabilirea gradului de necesitate si urgenta a unei alte interventii chirurgicale, de inlocuire a valvei aortice.
La momentul cand am vorbit cu Mirela desi era dupa o interventie, surprinzator era bine dispusa, si chiar se simtea bine, multumita.
Ea va trebui sa stea 24 de ore nemiscata, dupa cate am inteles ar avea o tija, care va trebui extrasa, urmand saptamana viitoare sa fie operata propiuzis, in interventia mai complexa de inlocuire a valvei aortice.
Am transmis mesajul dorit de kiddy in numele lui si al forumistilor iar Mirela la randul ei a tinut sa va transmita multumiri pentru ca existati, multa sanatate, si cat de curand sa poata sa cunoasca live 10-15-20, cat de multe fetze foru mistice, sa cunoasca oameni care i-au fost alaturi, cu toate ca nu ia cunoscut initial personal.

ps sadica, am transmis si mesajul tau dar vezi sa nu plangi ca nu ii/iti mai zic nimic (si asta nu-i banc chiar daca este vineri)

Felicity
12.08.2009, 21:00
Merci Divo, am cautat pe net dimineata si am gasit pagini intregi pe google cu povestea ei, pana si pe cersatoru.ro daca iti imaginai ca exista asa un site.Se pare ca femeia asa traieste mai nou .probabil ca a facut=o o data de nevoie, a vazut ca lumea e destul de credula si i-a dat inainte, banu sa iasa. Sa mai ai incredere sa ajuti.

buna (sunt un utilizator nou la voi),
nu am vrut sa va las fara follow up, "cauza" voasta "nobila" s-a mutat acum, dupa Belgia, si in Olanda, acum e si la noi! :)

o cheama "mirela45",
aici linkul: http://www.romanians.nl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=14418

am dori si noi sa intelegem ce e adevarat in toata aceasta (never ending, se pare) poveste, si eu, ca si voi, am gasit anunturi si poze ale acestei femei pe foarte multe portaluri ale comunitatilor romanesti de pe Terra... de ani buni!

nu mai stiu ce sa cred, voi ce credeti?
as vrea sa ajut, dar azi nu mai am curaj... deloc-deloc :(

Sherlock
12.08.2009, 21:40
salut (sunt nou la voi),
nu am vrut sa va las fara follow up, "cauza" voasta "nobila" s-a mutat acum, dupa Belgia, si in Olanda, acum e si la noi! :)
o cheama "mirela45",
aici linkul: http://www.romanians.nl/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=14418
am dori si noi sa intelegem ce e adevarat in toata aceasta (never ending, se pare) poveste, si eu, ca si voi, am gasit anunturi si poze ale acestei femei pe foarte multe portaluri ale comunitatilor romanesti de pe Terra... de ani buni!
va salut,
elias

E ok kiddy, doar ca "intamplarile" astea mici iti maresc dubiile sa ajuti pe altcineva in viitor din spatiul virtual.
Ajutorul pe cale "virtuala" trebuie evitat, cine vrea sa faca o fapta buna si are putere financiara sunt sigur ca exista om in jurul lui (vecini, prieteni, colegi) care au nevoie de un ajutor, dar/si nu cersesc.
Asa si cu datul la cersetori cate un dolar (un leu) mai bine te duci odata pe an sau de cate ori poti la un camin de batrani, copii, etc si donezi 100, macar sti ca bani au ajuns intrun loc unde chiar au nevoie.
In 99% din cazuri cand dai la cersetori pe strada bani vor fi cheltuiti pe bautura, tigari, droguri sau mai rau au sefi care colecteaza bani in fiecare seara.

P.S. elias, nu e nimic special, e doar un alt caz de inselatorie.

P.S.1 Azi amintidumi de Ninu, dau un search pe net dupa el si citesc cu mare tristete ca radio sufletel a dat faliment, iar el suparat ca desi sef mare nici nu a fost anuntat, etc.
http://bloguluninu.blogspot.com/
Dar descoperim ca sa infintat radio sunshine http://radiosunshine.net/news.php

eu repede creez un cont cu numele Ninu :P si ma bag pe forum si postez, ce parere aveti despre blablabla.... si postez linkul de la biografia lui Ninu scris de Marian.
http://www.romanian-portal.com/forum/showthread.php?t=15412

Pai dupa 10 minute era postarea stearsa, contul suspendat, deci aici la Sorin e domnie cu cartonase, avertismente etc.

Pai domnule administrator Florin, pai se poate cu ce am incalcat regulamentul de pe forum de ma-ti supendat, eu doar vroiam o discutie constructiva.
:P
Ninu te saluta echipa care te-a lansat in afaceri si iti dorim cat mai multe inselatori incheiate cu succes, toate cele bune

;))

sad_rain
12.08.2009, 22:07
salut (sunt nou la voi),

o cheama "mirela45",

va salut,
elias

pai e clar elias...o alta mincinoasa!! Eu nu spun ca nu ar fi fost bolnava..probabil a fost..Imi amintesc ca si pne m-a impresionat pana la lacrimi povestea ei..dar am stat destul de departe..ca auzisem ca a fost ajutata..
nu as fi crezut sa impanzeasca toate forumurile din lumea asta...

hazel
12.08.2009, 23:58

Exact. Nu imi pare rau de banii pe care i-am trimis dar ne ofera o lectie pentru viitor, pentru alte cazuri.

Daca e adevarat ce s-a scris mai sus si Mirela a profitat de noi, imi pare rau ca am apelat la generozitatea forumistilor de aici pentru a o ajuta. Ma simt folosita si imi repugna situatiile care ma fac sa ma simt folosita.

Loniia
13.08.2009, 00:19
Cand daruim ceva sa nu ne para rau ,sa intindem o mana de ajutor cand asta simtim ,sa o facem....nu poti fi raspunzator pentru slabiciunile celorlalti!
Banul usor castigat il orbeste pe om .
Hazel ai facut un gest omenesc ,esti raspunzatoare doar de faptele tale ,cand te simti dezamagita de ceva gandeste-te ca tu ajuti omul cand este in nevoie ,iar cel de ia ajutorul nemeritat din munca celuilalt este povara lui!...

elliane
13.08.2009, 09:50
Interesant ca se prezenta ca o persoana cu frica lui D-zeu.
Nu cred ca sintem noi,cei care am gresit.Sa fie pacatul ei.

kiddy
13.08.2009, 10:01
Daca e adevarat ce s-a scris mai sus si Mirela a profitat de noi, imi pare rau ca am apelat la generozitatea forumistilor de aici pentru a o ajuta. Ma simt folosita si imi repugna situatiile care ma fac sa ma simt folosita.

Stiu foarte bine ce vrei sa spui. Dar stai linistita, n-ai tu nici o vina, n-ai vrut decat sa faci un bine.
Nu cred ca e careva care sa te arate cu degetul pe aici.

:hands:

livia
13.08.2009, 10:25
Interesant ca se prezenta ca o persoana cu frica lui D-zeu.
Nu cred ca sintem noi,cei care am gresit.Sa fie pacatul ei.

elliane, ai vazut filmul Filantropica? "mana intinsa trebuie sa spuna o poveste..."

Stiu foarte bine ce vrei sa spui. Dar stai linistita, n-ai tu nici o vina, n-ai vrut decat sa faci un bine.
Nu cred ca e careva care sa te arate cu degetul pe aici.

:hands:

hazel, exact acelasi lucru vroiam sa-ti spun si eu.

mirela_delia
14.08.2009, 03:22
Imi pare foarte rau pentru ceea ce credeti despre mine.M-ati ajutat sa traiesc si va multumesc.Acum ar fii trebuit sa imi fac internarea de recuperare si de aceea am ascultat un sfat de la o prietena draga,ce mi-a spus de forumul olandez.Ma dor cuvintele nedrepte,cel putin eu am fost sincera si m-am agatat de un fir de speranta.Va multumesc pentru asta.Toata polemica starnita imi face rau fizic si psihic,regret foarte mult pentru ca am pierdut increderea voastra.Am fost operata pe 15 decembrie,au fost persoane,cred,ce m-ai sunat chiar la spital,dupa operatie.Daca nu as fii putut sa ma operez astazi nu mai eram in viata.Voi cei care m-ati ajutat financiar aici pe forum stiti ca nu s-au adunat mai mult de 300 de dolari,am si acum mailul de confirmare.Le multumesc celor care au facut-o si ii asigur de sinceritatea mea,Mai mult ce as putea face?Va multumesc si va doresc sanatate.

fifi
14.08.2009, 21:07
Dom'le eu văd chestia asta altfel decât voi, Mirela Sandra Delia, şi-nainte şi după operaţie a tot scris pe net. După acea operaţie la care aţi contribuit şi voi, când s-a întors pe forum şi a spus că n-are ce să mănânce şi că păstrează o felie de parizer fiului ei şi alte chestii, eu am dezaprobat ceea ce făcea ea, iar voi mi-aţi sărit toţi în cap, cum că ce femeie fără suflet pot să fiu...

Nu sunteţi decât o turmă de oi care nu puteţi gândi cu propriile voastre căpăţâni, ci vă lăsaţi duşi de fiştecine care ştie s-arunce piatra-n baltă. Cinste vouă şi bravo lor!

Eu n-am sărit nici atunci la colectarea banilor cu care disperaseţi forumul şi cu care trâmbiţaţi în toate părţile şi nici acum n-o pun pe cruce ca pe Hristos. Nu poate spune nimeni cu mâna pe inimă că această fiinţă nu e necăjită, oricum, mult mai necăjită decât mulţi dintre noi.

Voi care aţi fost cu sufletul lângă ea, nu vă e ruşine de voi să-i spuneţi acum aşa cuvinte grele? Dacă auziţi mâine că a murit, iar o să veniţi cu poezii făcute lui Dumnezeu, dar ce Dumnezeu credeţi voi că va mai asculta poeziile voastre?! Aţi ajutat-o, aţi crezut la acel moment că are nevoie, respectaţi-vă întâi pe voi şi nu mai daţi din cleanţă. În România foarte mulţi chiar au nevoie de ajutor, lăsaţi-i să se descurce cum pot, nu a ameninţat şi n-a forţat pe nimeni să dea nici un ban.

Şi ca să nu vă mai aduc aminte de favoritul nostru bisexuat „toni42” care nu e nici în România, nici bolnav, nici handicapat şi se milogea în nuş' câte topice să dăm fiecare câte un euroi, pentru copilul lui Rossa. A adunat ceva bani? Aţi dat, că v-a şi mulţumit. L-a mai întrebat cineva ce a făcut cu banii sau unde şi-a mai introdus manuscrisele minune?!

Îmi faceţi milă şi silă, turmă de oi rătăcite!

divo
14.08.2009, 21:23
Dom'le eu văd chestia asta altfel decât voi, Mirela Sandra Delia, şi-nainte şi după operaţie a tot scris pe net. După acea operaţie la care aţi contribuit şi voi, când s-a întors pe forum şi a spus că n-are ce să mănânce şi că păstrează o felie de parizer fiului ei şi alte chestii, eu am dezaprobat ceea ce făcea ea, iar voi mi-aţi sărit toţi în cap, cum că ce femeie fără suflet pot să fiu...

Nu sunteţi decât o turmă de oi care nu puteţi gândi cu propriile voastre căpăţâni, ci vă lăsaţi duşi de fiştecine care ştie s-arunce piatra-n baltă. Cinste vouă şi bravo lor!

Eu n-am sărit nici atunci la colectarea banilor cu care disperaseţi forumul şi cu care trâmbiţaţi în toate părţile şi nici acum n-o pun pe cruce ca pe Hristos. Nu poate spune nimeni cu mâna pe inimă că această fiinţă nu e necăjită, oricum, mult mai necăjită decât mulţi dintre noi.

Voi care aţi fost cu sufletul lângă ea, nu vă e ruşine de voi să-i spuneţi acum aşa cuvinte grele? Dacă auziţi mâine că a murit, iar o să veniţi cu poezii făcute lui Dumnezeu, dar ce Dumnezeu credeţi voi că va mai asculta poeziile voastre?! Aţi ajutat-o, aţi crezut la acel moment că are nevoie, respectaţi-vă întâi pe voi şi nu mai daţi din cleanţă. În România foarte mulţi chiar au nevoie de ajutor, lăsaţi-i să se descurce cum pot, nu a ameninţat şi n-a forţat pe nimeni să dea nici un ban.

Şi ca să nu vă mai aduc aminte de favoritul nostru bisexuat „toni42” care nu e nici în România, nici bolnav, nici handicapat şi se milogea în nuş' câte topice să dăm fiecare câte un euroi, pentru copilul lui Rossa. A adunat ceva bani? Aţi dat, că v-a şi mulţumit. L-a mai întrebat cineva ce a făcut cu banii sau unde şi-a mai introdus manuscrisele minune?!

Hahahahaha.....! Fifisor...asta e buna de pus la gazeta de perete!!;)) Vezi ca una din corabii au gasit-o la Cape Verde!

kiddy
14.08.2009, 21:53
........

.........

Auuu fifi! Esti prea dura uneori. Dar am inteles ce ai vrut sa spui si nu pot sa spun ca te contrazic.

sad_rain
14.08.2009, 22:38

fifi, tu iar te-ai trezit cu fata la cearceaf??
tu fata multumeste Domnului ca te-a facut asa deosebita, ca esti o norocoasa si nu faci parte din "turma".

Tu fifi, omul are dreptul sa-si schimbe parerea. Iti faci o parere cand discuti prima data cu un om..apoi, mai stai, mai vorbesti, mai cunosti..si realizezi ca ai avut o parere gresita..si deci o schimbi..se cheama "natura umana" or oricum altcumva vrei tu s-o numesti..numa' "spirit de turma" nu se cheama.
Ca tu ai avut o alta parere atunci si o alta acum..e ce ti-am spus mai sus..or te facu' al de sus mai dasteapta decat altii..or esti tu un fel de Gica contra..doar asa ca sa mai fie atmosfera pe forum sau cum zic unii bucuresteni, "ca sa te dai in stamba!!!"..

Mirela a exagerat..a vazut ca'i merge si apoi a continuat sa ceara. Ce e mult, e mult.

elliane
15.08.2009, 01:26
Îmi faceţi milă şi silă, turmă de oi rătăcite!Nu cred ca sintem demne de mila ta.Esti prea buna cind ne-o oferi.
Cit despre sila,incearca cu lamaie,s-ar putea sa-ti treaca(dar nu-i sigur).

FidelKatzo
15.08.2009, 01:58
Mirela a exagerat..a vazut ca'i merge si apoi a continuat sa ceara. Ce e mult, e mult.

daca este adevarat tot ce a scris despre boala ei,bine ca a trecut totul si s-a facut sanatoasa..!
nu suntem toti la fel..unii pot fara probleme sa ceara, altii prefera sa moara decat sa apeleze la ajutor strain..depinde si despre ce boala este vorba..daca dureaza ani pina se ajunge la interventia salvatoare,de regula, este timp suficient ca familia sa-si faca ganduri despre cheltuielile care vor venii..totul depinde de vointa..

sad_rain
15.08.2009, 07:08
daca este adevarat tot ce a scris despre boala ei,bine ca a trecut totul si s-a facut sanatoasa..!
nu suntem toti la fel..unii pot fara probleme sa ceara, altii prefera sa moara decat sa apeleze la ajutor strain..depinde si despre ce boala este vorba..daca dureaza ani pina se ajunge la interventia salvatoare,de regula, este timp suficient ca familia sa-si faca ganduri despre cheltuielile care vor venii..totul depinde de vointa..

Paul, eu zic sa ma fereasca Dumnezeu de boli..oricare ar fi ele!!! Dar eu una nu ma vad bolnava fiind stand agatata de un internet si scriind pe sute de forumuri si cerand in mii de locuri. Pe ea in ultimile zile amvazut-o ca intr-un business, cu grafice si bugete..facand calcule si spunand:"ok, deci din olanda cat a venit?..dar din US?...aha, ar trebui insistat la cei din belgia!!"..ce vreti..asta mi-a inspirat mie in ultimile zilce cititnd ce au spus noii veniti aici pe forum.
Dca povestea ei ramanea aici, cerea..i s-a dat, a multumit..gata acum e ok! Sigur ca boala e pacatoasa, si daca chiar a fost cum a spus ea sa fie sanatoasa incontinuare..si sa se gandeasca cum sa stea acasa si sa faca ceva bani. Uite io i-as sugera sa tricoteze si apoi sotul sa vanda ce "produce" ea..serios..nu e misto deloc..e chiar serioasa ideea. Pai daca tot nu a priit chiar asa mult de pe forumuri..inseamna ca poate sa faca la fel din vandutul a ceea ce tricoteaza. Nu e un efort mare, inima o lasa..or ca da din degete pe computer or ca tricoteaza si produce ceva..tot aia e.
si in felul asta nimeni nu te mai acuza de cersetorie..mai ajungi si la stiri, da la cele bune..
ce zici Mirela??

sorin
15.08.2009, 09:05
ti-am dat o bulina rosie cu toata sinceritatea. cand esti nervoasa nu te grabi cu scrisul pe forum.

Felicity
15.08.2009, 11:00
Paul, eu zic sa ma fereasca Dumnezeu de boli..oricare ar fi ele!!! Dar eu una nu ma vad bolnava fiind stand agatata de un internet si scriind pe sute de forumuri si cerand in mii de locuri. Pe ea in ultimile zile amvazut-o ca intr-un business, cu grafice si bugete..facand calcule si spunand:"ok, deci din olanda cat a venit?..dar din US?...aha, ar trebui insistat la cei din belgia!!"..ce vreti..asta mi-a inspirat mie in ultimile zilce cititnd ce au spus noii veniti aici pe forum.
Dca povestea ei ramanea aici, cerea..i s-a dat, a multumit..gata acum e ok! Sigur ca boala e pacatoasa, si daca chiar a fost cum a spus ea sa fie sanatoasa incontinuare..si sa se gandeasca cum sa stea acasa si sa faca ceva bani. Uite io i-as sugera sa tricoteze si apoi sotul sa vanda ce "produce" ea..serios..nu e misto deloc..e chiar serioasa ideea. Pai daca tot nu a priit chiar asa mult de pe forumuri..inseamna ca poate sa faca la fel din vandutul a ceea ce tricoteaza. Nu e un efort mare, inima o lasa..or ca da din degete pe computer or ca tricoteaza si produce ceva..tot aia e.
si in felul asta nimeni nu te mai acuza de cersetorie..mai ajungi si la stiri, da la cele bune..
ce zici Mirela??

pai nu cred ca ar fi acelasi lucru, sad_rain... :)

pentru ca numai pentru internet (s-)a plans ca plateste 30 de euro pe luna (celor care i-au scris sau au sunat-o).
pai daca ar fi renuntat numai un an la internet, nu mai mult, doar un an, ar fi economisit mai mult decat sustine ca i-ati dat voi, in generozitatea voastra (sau cei din Belgia, dupa voi, pentru acelasi lucru): 12 luni x 30 euro = 360 de euro (=... cati dolari?)

tricotatul sugerat de tine ar fi in plus, cred ca e si odihnitor pe deasupra (buna ideea).

oricum, si oricare i-ar fi situatia, eu sper sa nu fie una asa de rea, internetul, webcamul, televizorul, telefonul fix si mobil (?), si tot ce are deja mirela nu isi au locul in aceeasi pledoarie dramatica despre "nivelul de subzistenta" la care a zis in mod repetat ca traieste, eu cred ca acest lucru contrariaza pe multi dintre cei care citesc (inclusiv pe mine). eu nu sustin ca e un lux exagerat a avea toate acestea, deloc, insa cum poti atunci vorbi de subzistenta (in Romania), avandu-le?!

subzistenta e altceva, cred eu,
in aceste conditii (mentionate mai sus) nu cred ca macar 'trece pe strada mirelei'.

multi altii in situatia ei, sau si mai rau, singuri poate si batrani, striga dupa ajutor, insa nu ii aude nimeni, nici peste strada in satul lor, ca pana in America nu au ei curajul sa spere!

aceia nu au internet, telefon, ...........................
nici macar ochelari sau baston.

marian42
15.08.2009, 11:34
"Exista doua tipuri de distincte de idioti: cei care sunt si cei care se prefac. Problema apare abia atunci cand nu mai poti face diferenta intre ei."
(Nea Gogu Itebistu')

subzistenta e altceva, cred eu,
in aceste conditii (mentionate mai sus) nu cred ca macar 'trece pe strada mirelei'.

multi altii in situatia ei, sau si mai rau, singuri poate si batrani, striga dupa ajutor, insa nu ii aude nimeni, nici peste strada in satul lor, ca pana in America nu au ei curajul sa spere!

aceia nu au internet, telefon, ...........................
nici macar ochelari sau baston.

Hai sa vorbim un pic despre subzistenta, insa nu la modul general, ci aceea situata spre limita de jos. Dupa cum zice Elias, aceasta inseamna un codru de paine si o cana cu apa, restul deja trecand spre lux.
Nenica, clar ca asemenea cazuri n-ajung sa fie facute publice prin forumuri, ca doar nu s-a bagat fibra optica prin boscheti ori pe sub poduri si cutiile de carton nu-s electrificate. Vi se pare ca aduce a cersetorie strigatul de ajutor lansat de un om pe internet? Io n-as zice, de vreme ce sectiunea de aici ii e dedicata. Vi se pare ca aia treij' de euro sunt o risipa, o destrabalare la limita viciului? Faptul ca detine o camera web sau un scaner e indiciu al bunastarii materiale?

Bai ce-mi vine sa zic si io ca Dorel Visan, in Senatorul melcilor...:bull:

angeline
15.08.2009, 11:34
... :)

Desi este un subiect delicat, sunt incantata sa intalnesc personalitati care isi permit sa ia atitudine.

elias, bine ai venit pe romanian-portal si banuiesc sa intalnesc si alti romani ca tine, pe alte sectiuni ale forumului.

http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/Spin4.gif

marian42
15.08.2009, 11:37
Desi este un subiect delicat, sunt incantata sa intalnesc personalitati care isi permit sa ia atitudine.

elias, bine ai venit pe romanian-portal
Angeline, spune-mi , te rog, cumva stau de vorba cu un alt inventator al penicilinei si io nu stiu?

angeline
15.08.2009, 11:57
Angeline, spune-mi , te rog, cumva stau de vorba cu un alt inventator al penicilinei si io nu stiu?

Habar nu am ce stii tu sau nu stii, cu cine stai tu de vorba sau nu stai, in schimb eu vaz negru pe alb iar pana la proba contrarie o iau de buna, si-anume ca elias este nici mai mult, nici mai putin decat la a doua postare (Posts 2) pe romanian-portal.
Poate ai tu alte informatii ca si moderator, care mie nu imi sunt accesibile.
Voila ce pot eu ceti despre elias (http://www.romanian-portal.com/forum/member.php?u=10833), http://www.romanian-portal.com/forum/images/statusicon/user_offline.gif
Junior Member

marian42
15.08.2009, 12:05
Habar nu am ce stii tu sau nu stii, cu cine stai tu de vorba sau nu stai, in schimb eu vaz negru pe alb iar pana la proba contrarie o iau de buna, si-anume ca elias este nici mai mult, nici mai putin decat la a doua postare (Posts 2) pe romanian-portal.
Poate ai tu alte informatii ca si moderator, care mie nu imi sunt accesibile.
Voila ce pot eu ceti despre elias (http://www.romanian-portal.com/forum/member.php?u=10833), http://www.romanian-portal.com/forum/images/statusicon/user_offline.gif
Junior Member

Pe firul desfasurat al rationamentului tau:
daca Elias e o "personalitate" doar pentru ca si-a facut un cont aici si a postat de doua ori, tu, cu cele peste 4 000 (patru mii!), te asezi pe acelasi palier cu Dumnezeu sau macar p-aproape?

angeline
15.08.2009, 12:18
Pe firul desfasurat al rationamentului tau:
daca Elias e o "personalitate" doar pentru ca si-a facut un cont aici si a postat de doua ori, tu, cu cele peste 4 000 (patru mii!), te asezi pe acelasi palier cu Dumnezeu sau macar p-aproape?

La o asemenea perceptie a starii lucrurilor de fapt, nu pot sa imparatsesc nici macar 1% din logica de moment pe care o impui. Ca atare, No Comment.

http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/Einst.gif

hazel
15.08.2009, 21:06

Fifi, in primul rand se scrie "cu care disperaserati forumul" nu "disperaseti." Desi mai corect si mai pe romaneste ar fi "cu care aduseserati la disperare forumul". Sper sa nu te superi, stiu ca nu e cu suparare cand e vorba de gramatica : )

Intrucat eu ma numar printre cei care au solicitat generozitatea forumistilor pentru cauza Mirelei, ma vad datoare sa iti raspund. Consider ca, desi ai dreptate intr-o anume masura, mesajul tau pierde mult din cauza cuvintelor cu care ai ales sa te adresezi. In final ajunge la auditoriu, mai ales la cel implicat, doar ca o insulta grobiana. Puteai sa alegi altfel de cuvinte ca sa iti exprimi dezaprobarea fata de schimbarea cu usurinta a opiniei publice in ceea ce o priveste pe Mirela. Ia sa vezi atunci cum ar fi cazut auditoriul in fund de admiratie si s-ar fi batut peste frunte "bai dar are dreptate Fifi asta", in loc sa simta nevoia sa se spele pe maini/ochi.

Intamplarile pe care le descrii nu fac decat sa demonstreze cat de usor e de manipulat opinia publica.
"Dansa", opinia publica, intr-un minut poate sa planga miscata cu lacrimi grele pentru necazul cuiva, iar peste un timp sa intoarca cuvinte nemiloase impotriva celor care au inselat-o sau i-au abuzat generozitatea si empatia. Este doar o reactie umana. Cum umana este si revolta ta. Nu vreau sa scriu aici mai mult despre parerea mea despre acest caz pentru ca nu ar ajuta pe nimeni. Dar in urma experientei mele personale cu povestea asta, dincolo de ce a fost la vedere pe acest forum, raman cu dubii.

Declar inca odata ca nu regret nici o clipa ca am trimis bani si ca te-am adus la disperare cu apelurile mele pentru Mirela. Insa citind mesajul # 145 al lui elias pe acest topic nu poti, ca cititor "la rece", sa nu te pleznesti peste frunte.

Mirelei ii doresc sanatate si sfarsitul problemelor si ii doresc sa poata trai impacata cu constiinta dansei.

LOL Marian, e a doua oara cand m-ai facut sa rad astazi.

sauzimdebine
16.08.2009, 09:44
hazel, inainte de orice alta discutie te rog sa nu-ti mai faci procese de constiinta. Asa a fost sa fie si nimic nu mai poate fi schimbat. Din pacate, datorita unor asemenea evenimente, cei de vor avea de suferit sunt cei care vor avea nevoie reala de ajutor si nu vor mai fi ajutati.

Despre ceea ce spune fifi ... da ceea ce este de dat. Ori are dreptate ori nu? Tu spui ca "desi are dreptate intr-o anumita masura" modul de a o spune anuleaza esenta mesajului. Eu spun ca are dreptate, in ciuda aparentei jignitoare a mesajului, esenta este cat se poate de reala si adevarata. Nu cuvintele fificai ar trebui sa ne doara, dureroasa este realitatea de o transmit. Sau, ma rog, ar trebui sa fie.

FidelKatzo
16.08.2009, 10:14
sa maturi gunoiul sub presh este o arta..

hazel
16.08.2009, 10:29
hazel, inainte de orice alta discutie te rog sa nu-ti mai faci procese de constiinta. Asa a fost sa fie si nimic nu mai poate fi schimbat. Din pacate, datorita unor asemenea evenimente, cei de vor avea de suferit sunt cei care vor avea nevoie reala de ajutor si nu vor mai fi ajutati.

Despre ceea ce spune fifi ... da ceea ce este de dat. Ori are dreptate ori nu? Tu spui ca "desi are dreptate intr-o anumita masura" modul de a o spune anuleaza esenta mesajului. Eu spun ca are dreptate, in ciuda aparentei jignitoare a mesajului, esenta este cat se poate de reala si adevarata. Nu cuvintele fificai ar trebui sa ne doara, dureroasa este realitatea de o transmit. Sau, ma rog, ar trebui sa fie.

Sauzimdebine, sa nu exageram. Nu ma dor cuvintele lui Fifi. Ai reflexul de a-i sari in aparare, ceea ce e ok. Dar poate nu ai observat ca nu am atacat-o sau nu am zis ca nu are dreptate. I-am cerut sa foloseasca cuvinte decente si un ton decent. Daca tii cu adevarat la ea probabil ca ar fi bine sa o sfatuiesti sa vorbeasca frumos. Fifi are un potential extraordinar. Pacat ca tot ce cladeste o perioada buna de timp se naruie cand emite mesaje din astea. Avem puterea de a alege cum ne adresam, da? Daca ea vede in tine o figura pe care o respecta si dupa care poate se ghideaza, nu ii spune ca e OK sa te adresezi asa unor oameni in virtual. Nu ii va prinde niciodata bine.

sad_rain
16.08.2009, 11:16

sauzimdebine, ma uimesti mereu cu modul in care ii iei apararea fificai. Nu interpreta aici ca ma intereseaza discutia ta cu hazel. Nici pe departe..ci ma mira felul in care de fiecare data orice spune fifi e bun..din punctul tau de vedere. Eu intelg ca intre voi este o prietenie frumoasa, ca ai ajutat-o si asa mai departe..dar poate ar bine a avea sa recunosti cand fifi e deplasata in mesaje. Daca pana si ea recunoaste (si sesizezi, ca dupa ce da cu bata in balta printr-un mesaj dispare de pe forum pana se mai linistesc apele si apoi apare ca si cum nimic nu s-a intamplat...stii tu vorba aia cu usturoiul, nu??? hai ca o stii ca mereu o folosesti)..Deci, eu realizez ca fifi are o inima mare, dar trebuie sa recunoastem cu totii ca uneori ce scoate din .."degete" lasa de dorit..

Uite, stim cu totii ca pe sorin, fifi il idolatrizeaza..ei bine, ai vazut ca sorin a aparut si i-a spus ce avea de spus..(e adevarat dpdv al administratorului..dar deh..i-a spus)...iar fifi nu s-a suparat pentru ca isi daduse si ea seama.
Daca si pentru tine are acelasi sentiment ca si pentru sorin ar fi bine sa o ajuti si sa-i spui ce e bine si ce nu e bine..sigur pune pret pe ceea ce ii spui..dar daca mereu o mangaii pe spate si spui"fifi a spus bine!! bravo ei!" noahh next time apare fifica cu inca un mesaj de-ti sta mintea in loc. Vezi bine ca toti o indragim pe acii..si o vrem prezenta pe forum..dar hai sa nu-i facem jocul de fiecare data.

fifi
16.08.2009, 14:28
sauzimdebine, ma uimesti mereu cu modul in care ii iei apararea fificai. Nu interpreta aici ca ma intereseaza discutia ta cu hazel. Nici pe departe..ci ma mira felul in care de fiecare data orice spune fifi e bun..din punctul tau de vedere. Eu intelg ca intre voi este o prietenie frumoasa, ca ai ajutat-o si asa mai departe..dar poate ar bine a avea sa recunosti cand fifi e deplasata in mesaje. Daca pana si ea recunoaste (si sesizezi, ca dupa ce da cu bata in balta printr-un mesaj dispare de pe forum pana se mai linistesc apele si apoi apare ca si cum nimic nu s-a intamplat...stii tu vorba aia cu usturoiul, nu??? hai ca o stii ca mereu o folosesti)..Deci, eu realizez ca fifi are o inima mare, dar trebuie sa recunoastem cu totii ca uneori ce scoate din .."degete" lasa de dorit..

Uite, stim cu totii ca pe sorin, fifi il idolatrizeaza..ei bine, ai vazut ca sorin a aparut si i-a spus ce avea de spus..(e adevarat dpdv al administratorului..dar deh..i-a spus)...iar fifi nu s-a suparat pentru ca isi daduse si ea seama.
Daca si pentru tine are acelasi sentiment ca si pentru sorin ar fi bine sa o ajuti si sa-i spui ce e bine si ce nu e bine..sigur pune pret pe ceea ce ii spui..dar daca mereu o mangaii pe spate si spui"fifi a spus bine!! bravo ei!" noahh next time apare fifica cu inca un mesaj de-ti sta mintea in loc. Vezi bine ca toti o indragim pe acii..si o vrem prezenta pe forum..dar hai sa nu-i facem jocul de fiecare data.

sad_rain, eşti glumeaţă rău azi, ca de fiecare dată de altfel, dar dacă n-ai nimic de spus mai bine bagă-ţi ceva-n gura decât să te bagi aiurea-n seamă, eu ştiu din ce ne-ai povestit pe aici că ai de toate, totuşi simt că ceva-ţi lipseşte, ai nevoie de atenţie sau, de fapt, de ce ai tu nevoie de te-nfigi peste tot pe unde nu-i de nasu' tău, corcoduşă mică şi acră:)

sauzimdebine
16.08.2009, 16:37
hazel, dai o interpretare gresita mesajului meu. Nu despre a o apara pe fifi era vorba. Dar cum nu vreau sa lungesc discutia, doar pentru a nu da ocazia neavenitilor spre a se baga in seama, hai sa zicem ca ai dreptate. Fifi, data viitoare te rog sa-ti imbraci mesajul in cuvinte frumoase. De exemplu, in loc de turma de oi poti folosi grup de mioare. Nici sa nu mai spui ca-ti este scarba sau sila, spune ca ai o indispozitie de necesita acid citric. Virtual suna mult mai bine.

Sauzimdebine, sa nu exageram. Nu ma dor cuvintele lui Fifi. Ai reflexul de a-i sari in aparare, ceea ce e ok. Dar poate nu ai observat ca nu am atacat-o sau nu am zis ca nu are dreptate. I-am cerut sa foloseasca cuvinte decente si un ton decent. Daca tii cu adevarat la ea probabil ca ar fi bine sa o sfatuiesti sa vorbeasca frumos. Fifi are un potential extraordinar. Pacat ca tot ce cladeste o perioada buna de timp se naruie cand emite mesaje din astea. Avem puterea de a alege cum ne adresam, da? Daca ea vede in tine o figura pe care o respecta si dupa care poate se ghideaza, nu ii spune ca e OK sa te adresezi asa unor oameni in virtual. Nu ii va prinde niciodata bine.

(javascript: leoHighlightsIFrameClose();)

keyframe14
16.08.2009, 17:02

Îmi faceţi milă şi silă, turmă de oi rătăcite!Da fifi ce sa zic, cred ca stii ca si tu imi faci sila de multe ori cu mesajele tale, foarte asemanatoare cu cel de sus, cu atat mai mult cu cat nu cred ca te=ai numarat printre cei ce au contribuit direct cu bani la strigatul de ajutor al mirelei. Deci cum iti permiti tu sa vii acum cu mesaja asa insultatoare?! La urma urmei daca cazul se dovedea a fi o inselatorie, nu te afecta pe tine in nici un fel, ca nu-i asa, nu ai participat in nici un fel la actiune. Am mare dubii sa cred ca Mirela e in masura sa ceara banii in conditiile in care are doi barbato care o pot sustine, operatiile nu costa sume exorbitante in conditiile in care te bucuri de cheltuieli pe tehnica cu planuri lunare.pe mine cel putin m-a convins cazul de fata sa nu mai ajut persoane de pe internet oricat de tragice ar suna, e foarte usor sa pacalesti cum era la fel de usor ca toate documentele ei sa se dovedeasca a fi false.Cred ca Godri a avut cel mai sanatos punct de vedere si de acum o sa-l urmez avand grija ca atunci cand o sa vreau sa ajut o sa gasesc pe cineva local.
In concluzie cred ca ar fi frumos sa-ti ceri scuze public fata de toate oile din turma pe care le-ai jignit gratut.dupa cum stii era un caz prezentat pe net si putea oricand sa se dovvedeasca fals, de ce ar trebui sa nu avem dubii, ne=am nascut in sat cu ea toti?!

fifi
16.08.2009, 18:47
Da fifi ce sa zic, cred ca stii ca si tu imi faci sila de multe ori cu mesajele tale, foarte asemanatoare cu cel de sus, cu atat mai mult cu cat nu cred ca te=ai numarat printre cei ce au contribuit direct cu bani la strigatul de ajutor al mirelei. Deci cum iti permiti tu sa vii acum cu mesaja asa insultatoare?! La urma urmei daca cazul se dovedea a fi o inselatorie, nu te afecta pe tine in nici un fel, ca nu-i asa, nu ai participat in nici un fel la actiune. Am mare dubii sa cred ca Mirela e in masura sa ceara banii in conditiile in care are doi barbato care o pot sustine, operatiile nu costa sume exorbitante in conditiile in care te bucuri de cheltuieli pe tehnica cu planuri lunare.pe mine cel putin m-a convins cazul de fata sa nu mai ajut persoane de pe internet oricat de tragice ar suna, e foarte usor sa pacalesti cum era la fel de usor ca toate documentele ei sa se dovedeasca a fi false.Cred ca Godri a avut cel mai sanatos punct de vedere si de acum o sa-l urmez avand grija ca atunci cand o sa vreau sa ajut o sa gasesc pe cineva local.
In concluzie cred ca ar fi frumos sa-ti ceri scuze public fata de toate oile din turma pe care le-ai jignit gratut.dupa cum stii era un caz prezentat pe net si putea oricand sa se dovvedeasca fals, de ce ar trebui sa nu avem dubii, ne=am nascut in sat cu ea toti?!

Domnule keyframe14, îmi pare rău să aud că-ţi fac sau ţi-am făcut silă cu mesaje care nici măcar nu-ţi erau adresate, o sa bag la căpăţâna asta proastă şi-n viitor o să-ncerc să fiu din ce în ce mai reţinută-n ce priveşte scriererile mele pe forum.

Din păcate trebuie să te dezamăgesc în legătură cu convingerile matale, şi eu, din amărăciunea mea de rezident temporar şi mămă care-şi creşte copilul singură prin Canada, am ajutat-o şi pe Mirela, şi pe Ninu mai mult decât alţii poate sau mai mult decât ţi-ai inchipui matale şi ştii ceva, deşi nu sunt de acord cu felul în care îşi duc ei crucile, mie nu mi-a părut şi nu-mi pare rău că i-am ajutat. Şi-o să-i mai ajut atunci când pot, chiar dacă nu cer, chiar dacă nu se plâng că le e greu, eu ştiu asta şi mi-e de ajuns ca să-i simt destul de aproape.

Nu sunt superstiţioasă defel dar am convingeri, nu neapărat planificate, ci ceva de genul că ce ştiu că e bine şi-mi vine să fac ceva, că e bun, că e rău, aia fac şi apoi nici nu-mi mai aduc aminte ce-am făcut. Ştii când îmi aduc aminte, totuşi?! Când mi se-ntâmplă câte un pustiu de bine, de mă pocneşte drept în cap şi mă tot întreb, ce-am făcut eu să merit un aşa bine... Nici un Dumnezeu, ci numai câmpuri magnetice pe care ţi le creezi în juru-ţi, bine faci, bine găseşti!

Vă rog din suflet pe toţi să nu-mi mai spuneţi să-mbrac mesajele mele în cuvinte „frumoase”, eu spun şi scriu pe aici ceea ce cred şi de-aş formula-n alt fel ar însemna să nu mai fiu eu şi eu nu pot să fiu altceva decât ceea ce sunt...fifi şi la fifi nu bate vântul trestia să se-ndoaie chestia.

sad_rain
16.08.2009, 20:02
sad_rain, eşti glumeaţă rău azi, ca de fiecare dată de altfel, dar dacă n-ai nimic de spus mai bine bagă-ţi ceva-n gura decât să te bagi aiurea-n seamă, eu ştiu din ce ne-ai povestit pe aici că ai de toate, totuşi simt că ceva-ţi lipseşte, ai nevoie de atenţie sau, de fapt, de ce ai tu nevoie de te-nfigi peste tot pe unde nu-i de nasu' tău, corcoduşă mică şi acră:)

asa'mi place cand m'alinti!!! Te roade rau ca am de toate, ai??? ce sa-ti fac fifico, fiecare cum isi asterne..deh!!
De bagat in gura eu as zice ca esti mai in masura sa-ti bagi ceva si poate ti-o astupi de tot...ca si asa..ce debitezi e asa de deplorabil ca i dreptate nici nu ar fi trebuit sa te bag in seama.

Eu una nu as spune ca ai potetial..ci am zis ca pari a avea o inima buna..da cred eu ca m-am inselat si la chestiunea asta..da nah..ti-am mai zis eu, ce bine ca nu-mi esti aproape!!!

Ihim..da, de atentie am nevoie..numa' ca nu de la tine sau d ela oameni care-ti canta in struna cum ca esti minunata..daca intelegei ce vreau a iti spune!!

iar daca ai ajutat-o pe mirela..acum de ce nu o mai faci???

Felicity
16.08.2009, 20:57
... nu aveti o sectiune speciala pe forum pentru astfel de povesti de iubire inflacarata (ca cele de mai sus)? : )

fifi
16.08.2009, 20:59
asa'mi place cand m'alinti!!! Te roade rau ca am de toate, ai??? ce sa-ti fac fifico, fiecare cum isi asterne..deh!!
De bagat in gura eu as zice ca esti mai in masura sa-ti bagi ceva si poate ti-o astupi de tot...ca si asa..ce debitezi e asa de deplorabil ca i dreptate nici nu ar fi trebuit sa te bag in seama.

Eu una nu as spune ca ai potetial..ci am zis ca pari a avea o inima buna..da cred eu ca m-am inselat si la chestiunea asta..da nah..ti-am mai zis eu, ce bine ca nu-mi esti aproape!!!

Ihim..da, de atentie am nevoie..numa' ca nu de la tine sau d ela oameni care-ti canta in struna cum ca esti minunata..daca intelegei ce vreau a iti spune!!

iar daca ai ajutat-o pe mirela..acum de ce nu o mai faci???

În curând o să scriu aici un cometariu, când voi fii aşa, mai „nervoasă” ca sad_rain mai sus, vă rog să aveţi puţintică răbdare, mă căznesc şi eu cât pot, sper să-mi reuşească :)

Felicity
16.08.2009, 21:06
si acum serios, chiar foarte serios...

daca eu sunt cumva 'inspiratia' acestui tsunami de 'adevaruri' ad-hoc, in care va duelati acum, ziceti-mi, rogu-va... si o sa-mi umplu valiza cu vina, toata responsabilitatea (sper sa-ncapa) si am fugit!

come on... merita?
eu cred ca e vorba de un mic 'deranjament comunicational'... : ) si ca voi de fapt spuneti cu totii acelasi lucru...

nu va cunosc dinamica forumului, si nici pe voi, dar va pot spune ca am citit azi cateva pagini de la inceputul acestui topic, acum devenit al discordiei, din pacate, si am constatat, citind, ca eu nu v-am spus nimic nou... (poate doar un pic altfel); toti v-ati gandit la toate aspectele, dar sufletul omului nu poate fi orbit doar de ura (e drept, aceasta se-ntampla mai des), ci si de dorinta sincera de a ajuta! ca si de iubire, de altfel, see above : )

doare, insa, si inca tare de tot!, daca la sfarsit increderea ta iese pe usa binefacerii cu un cucui cat nuca de cocos! : (

voi asta ati patit... asa vad eu de aici, de peste ocean : )
fifi a scris din suflet, cu pasiune, ca asa stie ea... ca asa este ea, probabil, insa a omis, cred (te rog, iarta-mi indrazneala asumarii, fifi) acest aspect, mic, dar datator de cucuie pe unde ne doare cel mai tare: sentimentul de a fi fost folositi, pe acela nu-l poti avea din start! altfel nu te-ai apuca de binefaceri...

a fost un 'atentat la incredere'.... cel putin, asa il vad eu (desi poate nu am nici un drept, nefiind parte a povestii)
in timp ce voi aici empatizati si o tineati de manuta pe protagonista topicului, ea, cu nonsalanta ingereasca s-a dus si a dat copy/paste la mesajul original de ajutor de aici, pe un alt forum (sau pe altele, nu stiu). acest sentiment nu-l poti avea in avans, de aceea poate e un pic nedreapta fifi acum, scriindu-va ce si cum v-a scris... nu e nimeni dintre voi, cei care ati ajutat-o pe mirela, ipocrit.

frumos ar fi fost ca ea sa mentioneze acolo, pe forumul belgian, faptul ca voi deja i-ati fost sprijin (financiar, ca de emotii nu pasa multora).
si mai frumos ar fi fost sa va mentioneze si pe voi, si pe cei din Belgia, cand a mers mai departe, iar, cu un mesaj 'copy/pasted' si in Olanda.... ca 'mana de oameni' puteau fi si vecinii sau personalul primariei.

va spuneam ca am citit azi cateva pagini, de la inceput (cine e utilizatorul 'guest' cu "0 messages", care a initiat acest topic? poti scrie aici fara a fi membru? sau a disparut...?) daca vreti, radeti, dar m-au impresionat foarte mult mesajele pe care i le-ati scris voi mirelei... unul in particular mi-a ramas in minte, un mesaj scris de fifi atunci, da, de fifi, unde vorbea despre iubirea pentru fetita ei: mandria ei si puterea de sacrificiu ar fi trebuit, dupa parerea mea, sa o inspire la maxim pe mirela, sa ii ofere mai multa putere si ajutor decat toti 'euro-dolarii' primiti de pe toate continentele la un loc! pe mine chiar m-a impresionat.

stiu sigur ca fifi ar fi renuntat la internet un an, daca asa putea economisi 30-40 de dolari pe luna, daca asa nu ar fi fost necesar in ziua aceea 'sa anunte scoala ca micuta a pierdut autobuzul'... si fifi era in Canada, nu in Romania. (fifi, chapeau!)

mirela a scris si aici, si pe forumul din Belgia, mesaje in numele sotului si respectiv al copilului ei (am vazut ca a mai spus cineva) - ei bine, acolo pe mine aceasta mirela m-a pierdut total. daca restul actiunilor ei s-ar putea cumva scuza (NOT), eu pe acelea nu i le pot scuza nicicum. asa ceva nu se face. nu se face, punct. este de altfel si motivul care m-a facut sa hotarasc in final ca nu ii voi trimite bani, ci doar urarile mele sincere de sanatate (hereby...)

furtul de incredere, abuzul acesteia, e mai grav in ochii mei decat furtul de bani, biciclete sau avioane supersonice.

Felicity
16.08.2009, 21:08
observ acum ca eu si fifi am scris in acelasi timp...
numai ca ea a apasat 'send', iar eu 'am adormit' cu mesajul pe display, gandindu-ma la ce am scris! :)

Felicity
16.08.2009, 21:12
voi reveni, poate, daca ma mai suportati, ca am niste restante la reply... @angeline si @cineva42 : )

pana atunci as avea doua intrebari nevinovate, respectiv:
1. aici sunteti toti moderatori... ?!
2. am o rectificare mica de facut (sa va mai descretesc fruntile), unde sa o depun, ca zau ma framanta si sunt in conflict cu constiinta-mi! : )

cu multumiri...

sad_rain
16.08.2009, 21:52
elias mai treci pe aici pe forum. Nu, nu tu esti problema discutiilor d epe acest forum. Stai lnistit.

spre exemplu eu si fifi..ne iubim de mult!! acu' ca ea e de partea mirelei si eu nu..face parte tot din iubirea noastra!

fif, poti scrie chiar mai multe la nervi?? ooo, ohooooooooo nici nu vreau sa ma gandesc!! hihi:">

kiddy
16.08.2009, 23:28
....
nu va cunosc dinamica forumului, si nici pe voi, ......

O-ho... e asa dinamic uneori... :-$
Sa mai dai pe-aici, astfel ne vei cunoaste si pe noi.

va spuneam ca am citit azi cateva pagini, de la inceput (cine e utilizatorul 'guest' cu "0 messages", care a initiat acest topic? poti scrie aici fara a fi membru? sau a disparut...?)

Forumul a fost transferat de pe o platforma pe alta (informatic vorbind), ocazie cu care membrii trebuiau sa-si reactiveze conturile. Cei care n-au facut-o, s-au trezit peste noapte ca li se spune guest. Asta pana or face cerere pentru "buletin" nou.

1. aici sunteti toti moderatori... ?!

Nu, dupa cum vezi, numa' unii.:cool:

Felicity
16.08.2009, 23:44
numai unii nu, vrei sa spui! : )
iti multumesc frumos pentru clarificari (si invitatie), kiddy, acum am inteles...

divo
16.08.2009, 23:47
Acuma,ca vad ca v-ati incalzit,am devenit si eu curioasa.Si pentru ca am primit cateva drepturi ca si moderator,am decis sa verific adresele de Ip de pe care a scris acest ID. Sunt peste 50,din diferite locatii din Ro,si chiar din US.Ceea ce ma duce cu gandul ca se foloseste proxy cand se intra de pe acel ID,deoarece cuiva in situatia Mirelei i-ar fi greu sa se plimbe atat.Nu am gasit nici un Ip din localitatea unde pretinde Mirela ca domiciliaza.Sau pur si simplu este o alta "afacere romaneasca".
Va las pe voi sa trageti concluziile!:">

Felicity
17.08.2009, 00:13
Acuma,ca vad ca v-ati incalzit,am devenit si eu curioasa.Si pentru ca am primit cateva drepturi ca si moderator,am decis sa verific adresele de Ip de pe care a scris acest ID. Sunt peste 50,din diferite locatii din Ro,si chiar din US.Ceea ce ma duce cu gandul ca se foloseste proxy cand se intra de pe acel ID,deoarece cuiva in situatia Mirelei i-ar fi greu sa se plimbe atat.Nu am gasit nici un Ip din localitatea unde pretinde Mirela ca domiciliaza.Sau pur si simplu este o alta "afacere romaneasca".
Va las pe voi sa trageti concluziile!:">

eu cer politicos permisiunea de a ma abtine.
daca nu mai revin pe forum, inseamna ca m-am sufocat de indignare... : (

in rest, cum spunea cineva, no comment.

divo
17.08.2009, 00:20
eu cer politicos permisiunea de a ma abtine.
daca nu mai revin pe forum, inseamna ca m-am sufocat de indignare... : (

in rest, cum spunea cineva, no comment.

Nu stiu daca e vorba de indignare aici, dar poate asta este o alta reteta de a excroca bani. Poate cu implicatii mult mai mari decat ne inchipuim.Spun poate...pentru ca nu stiu absolut nimik despre acest caz in mod concret!
Eu nu am dat bani in acest caz,si evit pe cat posibil sa intru in astfel de complicatii pe net.Dar pentru ca deja se scrie mult pe marginea acestui subiect,si parerile sunt impartite,mi-am permis sa fac publice anumite aspecte.
Sper sa nu se supere Sorin si Asiris!

P.S. Ideea este ca daca acest "caz" este un fals grosolan si s-a profitat de bunavointa unora,trebuie aflat adevarul ! Parerea mea!:">

Felicity
17.08.2009, 00:31
P.S. Ideea este ca daca acest "caz" este un fals grosolan si s-a profitat de bunavointa unora,trebuie aflat adevarul ! Parerea mea!:">

subscriu in majuscule, divo!

eventual ar putea administratorii de aici lua legatura cu cei ai forumurilor belgian si olandez, tot pentru a verifica IP-urile de unde s-au postat acele mesaje, dupa care poate ar trebui, intr-adevar, investigat (de catre cei in masura sa o faca)... atentia oricum o merita, ai dreptate.

divo
17.08.2009, 00:37
subscriu in majuscule, divo!

ar putea administratorii de aici lua legatura ce cei ai forumurilor belgian si olandez, tot pentru a verifica IP-urile de unde s-au postat acele mesaje, dupa care poate ar trebui, intr-adevar, investigat (de catre cei in masura sa o faca)... atentia oricum o merita.
Nu stiu daca administratorii vor face acest lucru,dar ai putea lua tu legatura cu administratorii de pe acele forumuri. Merita incercat...nu? Ca tu ai fost cel care a descoperit "conectia"!

Felicity
17.08.2009, 00:57
consider aceasta totusi o treaba pentru administratorii respectivi, doar ei au acces la informatie si au si responsabilitatea, cred, de a trage semnalul de alarma in astfel de cazuri...

eu oricum nu am cont pe forumul belgian, iar pe cel olandez nu a apucat sa se desfasoare mirela, pentru ca acolo a fost suspectata din start (stiindu-se deja faptul ca fusese la voi si pe forumul belgian, cu aceeasi poveste).

in plus, mie sigur nu mi s-ar spune nimic, din motive de 'privacy'.

divo
17.08.2009, 01:15
consider aceasta totusi o treaba pentru administratorii respectivi, doar ei au acces la informatie si au si responsabilitatea, cred, de a trage semnalul de alarma in astfel de cazuri...

eu oricum nu am cont pe forumul belgian, iar pe cel olandez nu a apucat sa se desfasoare mirela, pentru ca acolo a fost suspectata din start (stiindu-se deja faptul ca fusese la voi si pe forumul belgian, cu aceeasi poveste).

in plus, mie sigur nu mi s-ar spune nimic, din motive de 'privacy'.
Nu stiu cum vad administratorii acestui forum aceasta problema,dar atata timp cat nu va fi o plangere "oficiala" nu cred ca se vor implica. Dar nu vreau sa vorbesc in numele lor,asa ca mai bine sa ii asteptam sa isi spuna punctul de vedere!
Si cred ca si cei de pe acest forum care au dat bani, chiar daca au simtit ca au fost inselati(sau nu),au trecut acest capitol la categoria"pierderi"!:">

elliane
17.08.2009, 07:47
" (cine e utilizatorul 'guest' cu "0 messages", care a initiat acest topic? poti scrie aici fara a fi membru? sau a disparut...?)"
Eu sint "vinovata" si nu cred ca are rost sa-ti explic acum,de ce si cum apar"guest".Nu,nu poti scrie aici daca nu esti membru si nu am "disparut".
Ceea ce am scris la deschiderea topicului,era sincer si nu cred ca ma fac vinovata de nimic.
Sper ca nu ai vrut sa insinuezi nimic cu acel"sau a disparut".

aramis_13
17.08.2009, 09:34
nu ştiu dacă povestea mirelei e reală sau falsă, dacă e întredevăr vorba de o mare suferinţă sau doar de un scam. am tot citit topicul ăsta şi înainte şi înapoi, dar tot nu m-am dumirit. cu cât citesc mai mult cu atât înţeleg mai puţin. ce am înţeles până acum e că a avut două operaţii anul trecut - una în iunie (pentru ce anume?) şi una în decembrie, asta fiind aia amânată din septembrie-octombrie-noiembrie. nu am cunoştiinţe medicale, aşa încât nu pot să îmi dau seama cât de fezabil e să fi programat la două operaţii pe cord deschis la interval de doar 3 luni. o fi posibil, nu ştiu. vreun medic (dacă se găseşte unul pe aici, mai ales cardiolog şi mai ales chirurg) poate să dea o explicaţie.
dincolo câteva greşeli pe care le-am observat în actele puse pe site, dar care să zicem că sunt de redactare a documentului medical făcută de vreo asistentă (pacientă de 41 de ani în 2008 şi un bilet de externare din decembrie 2008 cu număr din 2007), dincolo de informaţiile incomplete (nu se pomeneşte nimic în actele de la operaţia din decembrie despre intervenţia din iunie), dincolo de informaţiile contradictorii postate chiar aici (
... Scopul examenului a fost stabilirea gradului de necesitate si urgenta a unei alte interventii chirurgicale, de inlocuire a valvei aortice.
iar operaţia din decembrie a fost pentru valva mitrală şi nu de înlocuire)

sunt în dubiu cu ceva: deci două operaţii în 2008, acum (în august 2009) trebuie să facă recuperare. şi atunci de unde asta:
http://www.extraoferte.com/anunturi/detaliu.php?id=2550

Felicity
17.08.2009, 09:58
" (cine e utilizatorul 'guest' cu "0 messages", care a initiat acest topic? poti scrie aici fara a fi membru? sau a disparut...?)"

Eu sint "vinovata" si nu cred ca are rost sa-ti explic acum,de ce si cum apar"guest".Nu,nu poti scrie aici daca nu esti membru si nu am "disparut".
Ceea ce am scris la deschiderea topicului,era sincer si nu cred ca ma fac vinovata de nimic.
Sper ca nu ai vrut sa insinuezi nimic cu acel"sau a disparut".

nu am avut nici o secunda aceasta intentie, elianne, te rog sa nu-ti faci griji... (tonul mesajului tau e cumva putin rautacios? nenecesar...)
eu nu acuz nici atunci cand evidentele imi cad in cap, ranindu-ma! nu apartine caracterului meu aceasta trasatura; in plus, as innebuni de teama la gandul ca as putea gresi! deci nu o fac niciodata, nu acuz, din principu.

cu atat mai putin mi-as putea-o permite pe un forum unde sunt de... 5 minute!

si in mod sigur nu am dorit sa insinuez nimic intreband de utilizatorul care acum apare 'guest' cu '0 messages' (care a initiat acest topic) - era doar o curiozitate tehnica, deoarece acelasi utilizator (mi-am dat seama din context) aparea cu activitate ulterioara, desi la profil avea '0 messages". stiu ca acest lucru se intampla la dezactivarea contului, fara stergerea acestuia (dezactivare 'disciplinara' sau la cerere).

intre timp kiddy a fost amabil(a) si mi-a satisfacut aceasta curiozitate tehnica (inca o data, multumesc, kiddy!):

"Forumul a fost transferat de pe o platforma pe alta (informatic vorbind), ocazie cu care membrii trebuiau sa-si reactiveze conturile. Cei care n-au facut-o, s-au trezit peste noapte ca li se spune guest. Asta pana or face cerere pentru "buletin" nou."

presupun ca pur si simplu ai preferat sa iti faci alt cont pe noua platforma, nu e 'deloc' interzis si in nici un caz nu trebuie sa mi te justifici mie.

cum sa ai tu vreo vina (daca s-ar dovedi ceva 'necurat' in aceasta poveste)... ?!
a lua un anunt umanitar de undeva (presupun ca tu asta ai facut, eu nu stiu cine esti) si a-l aduce in atentia celor din jur nu cred ca e o crima, elianne, dimpotriva! imi pare rau ca ti-ai imaginat ca ar fi putut fi vreo insinuare, nu a fost in nici un fel, intentia ta si buna ta credinta, ca si ale celorlalti de altfel, sunt admirabile.

:"> so... no worries, please, ok? in orice caz, nu in ceea ce ma priveste.

Felicity
17.08.2009, 10:55
(...)
dincolo câteva greşeli pe care le-am observat în actele puse pe site, dar care să zicem că sunt de redactare a documentului medical făcută de vreo asistentă (pacientă de 41 de ani în 2008 şi un bilet de externare din decembrie 2008 cu număr din 2007), dincolo de informaţiile incomplete (nu se pomeneşte nimic în actele de la operaţia din decembrie despre intervenţia din iunie), dincolo de informaţiile contradictorii postate chiar aici ( iar operaţia din decembrie a fost pentru valva mitrală şi nu de înlocuire)

sunt în dubiu cu ceva: deci două operaţii în 2008, acum (în august 2009) trebuie să facă recuperare. şi atunci de unde asta:
http://www.extraoferte.com/anunturi/detaliu.php?id=2550

ar mai fi ciudatenii...
(raman la 'ciudatenii', pentru ca nu am de unde sa stiu sigur, eu nu locuiesc acolo)

daca ai timp, ramsai, sa parcurgi atent(a) toate 'actele medicale' (editate) de pe umanitar - antetul acestora, in stanga, sus... acolo nu are ce cauta o asistenta, ar trebui sa fie sigla spitalului, e camp protejat (chiar daca ar fi redactate pe calculator, ceea ce nu stiu cat o fi (fost) de normal in Romania, mai ales in anul 1997!)

eu am vazut acolo trei nume diferite ale strazii (stiu ca au fost schimbari candva in Romania, dar vag), numarul e acelasi, insa: denumirea clinicii, a 'departamentului' e mereu alta (ba 'sectie', ba 'departament', ba nimic, doar 'Cardiologie') si numarul de telefon - prefixul! - e 056-... 0256- (in 2003 parca) si din nou 056- in 2005 sau 2007, 2008! asta in sigla unui spital judetean, in care a fost actualizat numele strazii (de mai multe ori)? greu de crezut ca e sigla originala a spitalului...

056- in 2008 (sau 2007, 2005, ce o fi fost) in sigla oficiala a spitalului, pe un 'bilet de externare'... ?
acest lucru il observase deja de mult timp cineva de aici, cred, ca l-a mentionat pe forumul olandez, intr-o 'disputa' cu cineva; de aceea m-am uitat si eu, fire curioasa ce mi-s! : )

cum ar zice o prietena draga de-a mea: "ciudex"... :thinking:

Felicity
17.08.2009, 11:11
poate dispar subit 'documentele medicale' cu pricina de pe umanitar, daca le tot luam la 'puricat'! (le are cineva salvate?)
ne-am cam facut de cap pe aici...
:d:

(sa-mi caut, totusi, valiza aceea?)

angeline
17.08.2009, 11:58
poate dispar subit 'documentele medicale' cu pricina de pe umanitar, daca le tot luam la 'puricat'! (le are cineva salvate?)
ne-am cam facut de cap pe aici...
:d:

(sa-mi caut, totusi, valiza aceea?)

Logic. http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/HairLong.gif

Mi-e imi plac SF-urile in defavoarea telenouvelelor lelelor, numai si numai pentru ca se potrivesc ca o manusa in spatiul foru mistic.

ps politicianistii mioritici sunt copii mici in comisiile pentru studierea cazurilor de coruptie, fals in acte, trafic de influenta, evaziuni,etc.

FidelKatzo
17.08.2009, 12:22
nu vad ce ar mai fi de puricat..Mirela a multumit celor care au ajutat-o si noi la randul nostru, ii dorim multa sanatate..!
am devenit suspiciosi cu intarziere si asta explica reactiile noastre..la fel de explicabila este si dorinta de a face cati mai multi bani a Mirelei..daca a mers odata,va merge intodeauna..
asta este motivul pentru care daca dau bani cuiva,bani munciti,trebuie vad persoana respectiva..

hazel
17.08.2009, 12:31
nu vad ce ar mai fi de puricat..Mirela a multumit celor care au ajutat-o si noi la randul nostru, ii dorim multa sanatate..!
am devenit suspiciosi cu intarziere si asta explica reactiile noastre..la fel de explicabila este si dorinta de a face cati mai multi bani a Mirelei..daca a mers odata,va merge intodeauna..
asta este motivul pentru care daca dau bani cuiva,bani munciti,trebuie vad persoana respectiva..

De acord cu ce spune Paul. Nu cred ca e nevoie de vanatoare de vrajitoare. Cele multe IP sub care userul Mirela a aparut pot fi explicate prin faptul ca cei mai multi provideri in Romania sunt sub marea umbrela a lui RIPE network, daca nu ma insel, cu sediul la Amsterdam. Cineva care tine de RIPE va avea IP schimbator. Pt ca am mai fost admin candva tin minte ca utilizatorii care foloseau RIPE Network ca si provider nu aveau niciodata acelasi IP. Poate gresesc si IP provider-ul Mirelei nu apartine de RIPE network ( eu nu pot vedea sub ce IP's a scris Mirela), caz in care sunt convinsa ca diversele IP-uri pot fi explicate dpdv tehnic.

Din partea mea, deoarece am fost implicata in povestea Mirelei, ii doresc sa se fi bucurat de banii stransi, atati cat au fost si ii doresc sanatate multa. De asemenea, ii doresc sa faca cumva ca sa se distanteze de motivele care au semanat dubiu printre noi. Adica sa incerce sa se descurce cumva pe propriile picioare. Internetul e "mare" cum zice cineva, dar pana la urma se dovedeste ca nu-i decat un targusor mititel si totul se afla mai devreme sau mai tarziu.

marian42
17.08.2009, 12:51
Mon cher, iti pot trimite in jur de 1Gb poze, unul sau doua filmulete de pe youtube, am si camera web, ca sa nu mai zic de o veche caseta video, insa aia ar fi doar pentru ochishorii tai si cu atentionarea prealabila ca-i o perfect indreptatita detinatoare a bulinei rosii - de, ieram si io mai tanar...
Ce zici?

FidelKatzo
17.08.2009, 13:18
Marian,singura persoana pe care as mai dori sa o vad de pe forum este Angeline..mai nou trebuie sa inhalez gaze de la o butelie de aragaz, asemenea Pyhtiei,ca s-o inteleg..
ai dreptate ..asta cu privitul in ochi nu este o garantie..dar cel putin esti multumit ca ti-ai dat silinta sa verifici care este situatia la fata locului..

divo
17.08.2009, 13:25
De acord cu ce spune Paul. Nu cred ca e nevoie de vanatoare de vrajitoare. Cele multe IP sub care userul Mirela a aparut pot fi explicate prin faptul ca cei mai multi provideri in Romania sunt sub marea umbrela a lui RIPE network, daca nu ma insel, cu sediul la Amsterdam. Cineva care tine de RIPE va avea IP schimbator. Pt ca am mai fost admin candva tin minte ca utilizatorii care foloseau RIPE Network ca si provider nu aveau niciodata acelasi IP. Poate gresesc si IP provider-ul Mirelei nu apartine de RIPE network ( eu nu pot vedea sub ce IP's a scris Mirela), caz in care sunt convinsa ca diversele IP-uri pot fi explicate dpdv tehnic.

Din partea mea, deoarece am fost implicata in povestea Mirelei, ii doresc sa se fi bucurat de banii stransi, atati cat au fost si ii doresc sanatate multa. De asemenea, ii doresc sa faca cumva ca sa se distanteze de motivele care au semanat dubiu printre noi. Adica sa incerce sa se descurce cumva pe propriile picioare. Internetul e "mare" cum zice cineva, dar pana la urma se dovedeste ca nu-i decat un targusor mititel si totul se afla mai devreme sau mai tarziu.
Toti moderatorii de pe acest forum pot vedea ce am vazut eu! C'mon...!:">
Plus ca mie multe din acele IP-uri nu mi se par a fi mobile...sau RIPE Network dupa cum zici tu!

Felicity
17.08.2009, 14:02
da, e diferenta intre un IP dinamic si un IP de proxy... : )

...
sa inteleg ca mirela are si laptop?
(si internet mobil, na'!)
;))

hazel
17.08.2009, 14:11
Toti moderatorii de pe acest forum pot vedea ce am vazut eu! C'mon...!:">
Plus ca mie multe din acele IP-uri nu mi se par a fi mobile...sau RIPE Network dupa cum zici tu!

Poate ca pot vedea, eu n-am fost in stare. E adevarat ca nici nu am dedicat prea mult timp acestui lucru.

PS: in leg cu RIPE am facut niste supozitii. Nu cunosc care e de fapt motivul numeroaselor IP_uri in profilul Mirelei si cred ca doar Sorin si Asiris ar fi cei mai dotati dpdv tehnic si al cunostintelor care sa dea eventuale explicatii ale IP-urilor. Pana una alta eu nu o vad pe Mirela ca un Guru in ale IP-urilor si proxy-urilor.

O alta observatie ar fi ca de obicei Sorin se sesizeaza imediat cand un user are o activitate suspicioasa dpdv al IP-urilor si ia masuri. Cred ca daca era cazul Mirelei se sesiza demult.

Felicity
17.08.2009, 14:35
O alta observatie ar fi ca de obicei Sorin se sesizeaza imediat cand un user are o activitate suspicioasa dpdv al IP-urilor si ia masuri. Cred ca daca era cazul Mirelei se sesiza demult.

Sorin ucide clonele (acelasi IP, mai multe conturi), conform regulamentului acestui forum.
nu vad ce 'masura' ar putea lua in situatia opusa (un utilizator, "n"-IP-uri!).
ce ar putea face cuiva care se plimba prin lume sau scrie de la scoala, birou, parinti, aeroport, etc... regulamentul vostru interzice acest lucru?

elliane
17.08.2009, 14:39
a lua un anunt umanitar de undeva (presupun ca tu asta ai facut, eu nu stiu cine esti) si a-l aduce in atentia celor din jur nu cred ca e o crima, elianne, dimpotriva! Anuntul umanitar nu l-am ",luat de undeva".Era postat pe acest forum.Am deschis un topic referitor la cereea ei de ajutor.
Pentru mine capitolul este inchis.Nu am pentru ce sa fiu ingrijorata.

hazel
17.08.2009, 14:44
Sorin ucide clonele (acelasi IP, mai multe conturi), conform regulamentului acestui forum.
nu vad ce 'masura' ar putea lua in situatia opusa (un utilizator, "n"-IP-uri!).
ce ar putea face cuiva care se plimba prin lume sau scrie de la scoala, birou, parinti, aeroport, etc... regulamentul vostru interzice acest lucru?

Si tu ai dreptate. Numai Sorin si / sau Asiris pot face lumina.

In rest, interesul meu pentru acest subiect descreste exponential cu numarul mesajelor mele pe acest topic : ) Am sa fiu totusi curioasa sa aflu daca Mirela este intr-adevar o Mafalda a Internetului sa jongleze dupa bunul plac cu IP_uri si daca se dovedeste acest lucru jur ca ma duc in fata oglinzii si imi dau doua perechi de palme : )

divo
17.08.2009, 14:46
Poate ca pot vedea, eu n-am fost in stare. E adevarat ca nici nu am dedicat prea mult timp acestui lucru.

PS: in leg cu RIPE am facut niste supozitii. Nu cunosc care e de fapt motivul numeroaselor IP_uri in profilul Mirelei si cred ca doar Sorin si Asiris ar fi cei mai dotati dpdv tehnic si al cunostintelor care sa dea eventuale explicatii ale IP-urilor. Pana una alta eu nu o vad pe Mirela ca un Guru in ale IP-urilor si proxy-urilor.

De ce ar fi fost suspicios doar ca s-a intrat de pe mai multe IP-uri,cand nimeni nu avea nici cea mai mika banuiala ca acest"caz" ar putea fi un scam?
Si eu mai folosesc proxy si IP mobil cateodata,depinde ce si pe ce lucrez in acel moment.

Hazel, nu am dovezile necesare si nici disponibilitatea sa o acuz de ceva pe Mirela.
Dar pentru ca au aparut multe dubii, mi-am zis si eu parerea. Eu nu zic ca Mirela ar fi vreo IT-ista...dar te gandesti ca fiul ei ar putea avea cunostintele necesare sa faca acest scam? Zic si eu..!Sunt convinsa ca exista acest personaj Mirela in carne si oase,dar nu sunt asa de convinsa ca nu face parte din acest scam cu voia ei.
Just my 2 cents.

Felicity
17.08.2009, 14:59
Anuntul umanitar nu l-am ",luat de undeva".Era postat pe acest forum.Am deschis un topic referitor la cereea ei de ajutor.

daca as fi stiut acest lucru, as fi scris acolo "de undeva de pe acest forum", ma crezi... ? nu promit ca si in rosu! :)
te rog, iarta-mi neexistenta pe forum pe vremea aceea; nu am stiut, nu cunosc istoria, acea informatie nu mi-a fost disponibila... si repet: era o presupunere nevinovata. iritarea evidenta din mesajele tale si-a ales un destinatar gresit...

hazel
17.08.2009, 15:05
De ce ar fi fost suspicios doar ca s-a intrat de pe mai multe IP-uri,cand nimeni nu avea nici cea mai mika banuiala ca acest"caz" ar putea fi un scam?
Si eu mai folosesc proxy si IP mobil cateodata,depinde ce si pe ce lucrez in acel moment.

Hazel, nu am dovezile necesare si nici disponibilitatea sa o acuz de ceva pe Mirela.
Dar pentru ca au aparut multe dubii, mi-am zis si eu parerea. Eu nu zic ca Mirela ar fi vreo IT-ista...dar te gandesti ca fiul ei ar putea avea cunostintele necesare sa faca acest scam? Zic si eu..!Sunt convinsa ca exista acest personaj Mirela in carne si oase,dar nu sunt asa de convinsa ca nu face parte din acest scam cu voia ei.
Just my 2 cents.

Divo, in leg cu prima parte (multe IP acelasi user) ii raspunsesem lui elias, care a avut aceeasi observatie ca si tine, ca are dreptate.

Am inteles ca ti-ai spus parerea. Si eu am facut acelasi lucru. Sincer, nu stiu ce surprize ni se pot rezerva. Cum am zis, sunt si eu curioasa. Dar incerc sa imi reduc contributiile pe topicul asta ca mi-e ca voi intra in curand in imposibilitatea de a mai adauga ceva de valoare. : )

FidelKatzo
17.08.2009, 16:00
si acum vin eu si pun intrebarea..tu nu ai nimic mai bun de facut..?

marian42
17.08.2009, 16:05
Si eu mai folosesc proxy si IP mobil cateodata,depinde ce si pe cine lucrez in acel moment.

Era mai misto dac-ai fi formulat asa... :d

LE. Coane Elias, viu 'naintea dumitale c-o nedumerire si trag nadejde c-ai sa ma descurci:
- Dom'le, nu mai sunt balene de salvat, paduri amazoniene de ocrotit (posibil ca termenii sa trebuiasca inversati, insa pricepi 'mneata), gaura din ozon s-a vindecat, somalezii au trecut pe caviar si Moet Chardon? Ip-urile si proxiurile Mirelei sunt principalele hibe ale lumii de azi? Ti se pare ca acei trei-patru sute de cocarlosi stransi de ea in urma anuntului pe cateva forumuri ii face concurenta lu' Bernard Madoff?

Sherlock
17.08.2009, 17:21
- Dom'le, nu mai sunt balene de salvat, paduri amazoniene de ocrotit (posibil ca termenii sa trebuiasca inversati, insa pricepi 'mneata), gaura din ozon s-a vindecat, somalezii au trecut pe caviar si Moet Chardon? Ip-urile si proxiurile Mirelei sunt principalele hibe ale lumii de azi? Ti se pare ca acei trei-patru sute de cocarlosi stransi de ea in urma anuntului pe cateva forumuri ii face concurenta lu' Bernard Madoff?

Asta e exact cum zice doamna Udrea si Ridzi, ele nu au furat deoarece suma este mult mai mica decat au furat altii. La asta te referi corect, ca este un caz pre mic pe langa altii deci hai sa il uitam.
Cum am mai zis, alesii din parlament sunt o copie a poporului.

Mai am eu o nedumerire de unde sti ca a strans numai trei-patru sute de cocarlasi?

Felicity
17.08.2009, 17:26
LE. Coane Elias, viu 'naintea dumitale c-o nedumerire si trag nadejde c-ai sa ma descurci:

hahaha... ce risipa de creativitate! eu la tine mai am o restanta de reply - si te 'iertasem'... din consideratie pentru subiect si pentru a evita offtopicele pe aici - vad ca ti-am picat cu tronc! :-) pentru ca acum nu am timp, sper ca te multumesti cu:

"La o asemenea GIGA_NON perceptie a starii lucrurilor de fapt, nu pot sa impartasesc nici macar 1% din logica de moment pe care o impui. Ca atare, No Comment."

unde doar GIGA_NON imi apartine, restul e al angelinei! (multumesc pentru 'imprumut', angeline! )

provocarea ta, marian42, o parchez langa cealalta, tot a ta... pana-mi fac timp.
iti transmit insa de pe acum compasiunea mea pentru faptul ca - din nou! - ai priceput atat de putin..... si asta dupa 196 de replici pe acest topic! tz tz tz... ce dezamagire...
:thatsit:

Felicity
17.08.2009, 17:28
Mai am eu o nedumerire de unde sti ca a strans numai trei-patru sute de cocarlasi?

ei.. si tu, esti de-a dreptul indiscret! http://www.romanians.nl/modules/Forums/images/smiles/sign5.gif

sorin
17.08.2009, 17:54
Si tu ai dreptate. Numai Sorin si / sau Asiris pot face lumina.
si cui i-ar folosi? faptu-i consumat. faceti celebra pe cineva care poate nu vrea LOL

Am sa fiu totusi curioasa sa aflu daca Mirela este intr-adevar o Mafalda a Internetului sa jongleze dupa bunul plac cu IP_uri si daca se dovedeste acest lucru jur ca ma duc in fata oglinzii si imi dau doua perechi de palme : )
in cazul asta poate se merita sa fac sapaturi :lol:

marian42
17.08.2009, 18:06
Asta e exact cum zice doamna Udrea si Ridzi, ele nu au furat deoarece suma este mult mai mica decat au furat altii. La asta te referi corect, ca este un caz pre mic pe langa altii deci hai sa il uitam.
Cum am mai zis, alesii din parlament sunt o copie a poporului.

Mon cher, ti-ai dorit o ironie, insa tot ce ti-a iesit a fost o elucubratie...
De unde pana unde alaturarea Udrea-Rizi-Mirela-furt?!!!
Godrimartis, in caz ca n-ai observat pana acum, topicul e incadrat in sectiunea "Anunturi Umanitare - Mesaje, cereri, donatii, ajutoare" - exact asta a facut Mirela, a solicitat ajutor.
Unde-i hotia? Cine-i pagubitul?

eu la tine mai am o restanta de reply - si te 'iertasem'...

Elias, nu ma ierta, mon cher, pune-ma la zid si da cu flori in mine!

hazel
17.08.2009, 18:07
si cui i-ar folosi? faptu-i consumat. faceti celebra pe cineva care poate nu vrea LOL

Dragul meu Sorin, cum mai e in vacanta, ce-i cu tine aici, nu poti fara noi, asa-i? :)

Daca ma citesti in urma- cam asta spuneam si eu mai devreme. Cui i-ar folosi?

in cazul asta poate se merita sa fac sapaturi :lol:

Iti dai seama ca o sa dau cu mila, da? sâc! LOL

Sherlock
17.08.2009, 18:35
De unde pana unde alaturarea Udrea-Rizi-Mirela-furt?!!!

Scuze trebuia probabil sa compar cu, balene, paduri amazoniene, somalezii si Bernard Madoff

:lol:

balene de salvat, paduri amazoniene de ocrotit (posibil ca termenii sa trebuiasca inversati, insa pricepi 'mneata), gaura din ozon s-a vindecat, somalezii au trecut pe caviar si Moet Chardon? Ip-urile si proxiurile Mirelei sunt principalele hibe ale lumii de azi? Ti se pare ca acei trei-patru sute de cocarlosi stransi de ea in urma anuntului pe cateva forumuri ii face concurenta lu' Bernard Madoff?

Unde-i hotia? Cine-i pagubitul?

Asta era cumva citat de la Udrea si Ridzi?:d

Felicity
17.08.2009, 18:49
e un vers dintr-o poezie de iubire... http://www.romanians.nl/modules/Forums/images/smiles/happy3.gif

marian42
17.08.2009, 19:09
Scuze trebuia probabil sa compar cu, balene, paduri amazoniene, somalezii si Bernard Madoff
:lol:
Asta era cumva citat de la Udrea si Ridzi?:d
Cum spuneam, mai deunazi, dragul meu coleg de forum, comunicarea oscileaza intre greoi si imposibil, atunci cand unul sau ambii indivizi au dificultati de asimilare a sensului frazei. Niciunde in textul meu nu se afla vreo comparatie si de aici in colo orice ti-as raspunde e legat de semantica, nu de cazul in sine.
Mai departe:
- Repet afirmatia ca nimic din ce se afla in topic nu poate fi catalogat drept escrocherie sau, mai grav, furt.
Daca (intelegi cuvantul?), zic daca Mirela n-ar fi fost bolnava, daca nu s-ar fi operat, daca n-ar fi avut nevoie de vreun ajutor material, daca..., atunci da, am putea vorbi de o inselaciune, al'minteri toate sunt doar mici rautati.

Vin acum si intreb: oare cei care au ajutat-o, regreta actul in sine sau faptul ca Mirela n-ar fi meritat? Cine si dupa ce criterii judeca asta? In baza caror informatii si, mai cu seama, caror fapte?

PS. Devine din ce in ce mai necesara o arie dedicata frustrarii sau camplexelor unora dintre useri. Ce spuneti, domnilor admini, e posibil?

Sherlock
17.08.2009, 21:06
PS. Devine din ce in ce mai necesara o arie dedicata frustrarii sau camplexelor unora dintre useri. Ce spuneti, domnilor admini, e posibil?

eu sunt de acord,

Ti se pare ca acei trei-patru sute de cocarlosi stransi de ea in urma anuntului pe cateva forumuri ii face concurenta lu' Bernard Madoff?

:v:

Asa cum ti-am mai zis, si Vantu a furat mai putin decat Madoff si se pare ca sa aplicat aceasi regula brevetata. "Ce domne alti au furat mai mult" asa ca si acum ne rade in nas, dar asta o meritam!

sorin
18.08.2009, 01:02
Dragul meu Sorin, cum mai e in vacanta, ce-i cu tine aici, nu poti fara noi, asa-i?

Daca ma citesti in urma- cam asta spuneam si eu mai devreme. Cui i-ar folosi?
asa e hazel, nu pot fara voi. recunosc, intru doar cateva minute pe zi si imi scapa unele detalii. in vacanta e bine rau LOL

cautati topicul "loc de dat cu capul" :ideea:

marian42
18.08.2009, 03:09
Asa cum ti-am mai zis, si Vantu a furat mai putin decat Madoff si se pare ca sa aplicat aceasi regula brevetata. "Ce domne alti au furat mai mult" asa ca si acum ne rade in nas, dar asta o meritam!
Mon cher, as recurge la desene, ca scrisul nu da roade...
Dom'le, tot bagi chestia asta cu furtul, intr-atat incat a ajuns sa semene cu picatura chinezeasca, insa niciunde nu vad vreo trimitere clara si fara echivoc spre identitatea pagubitului-pagubitilor.
Furt-furt-furt-furt, o tii gaia-matzu ca Mirela a furat; pe cine, coane, ce, cum, cand?
Femeia a postat un anunt, aici si-n alte parti, si-a expus cazul insotit cu dovezi (acte medicale), ca mai apoi cativa useri sa se implice intr-o asa-zisa campanie de sensibilizare a comunitatii - astea-s faptele! Banii primiti de ea au fost donatii, Godrimartis, intelegi termenul? Cui i-a bagat Mirela mana-n buzunar, cui i-a golit fraudulos contul?

Bai, ce uameni.... :thatsit:

aramis_13
18.08.2009, 04:28

toate bune şi frumoase, dar RIPE se ocupă cu altceva decât ai înţeles tu, nefiind un ISP ci un RIRs. nici cunoştiinţele mele în domeniul informatic nu sunt foarte avansate, dar e prima oară când aud că un ISP pune la dispoziţia clienţilor săi IP-uri dinamice! rolul IP-urilor e tocmai acela de a se putea identifica exact fiecare echipament conectat la internet.
dar destul off-topic. revenind la subiect: problema cea mai gravă în această situaţie e nu că e mirela a înşelat câţiva dintre useri acestui forum sau a altora, ci că atunci când va apărea cineva cu adevărat în nevoie, ii se va arăta ... uşa

marian42, chiar dacă cei care au dat bani pentru mirela au făcut-o de bună voie, în termeni juridici fapta tot înşelăciune se numeşte. (chiar dacă godrimartis îi spune, în accepţiunea generală, furt).

Sherlock
18.08.2009, 07:28
Ti se pare ca acei trei-patru sute de cocarlosi stransi de ea in urma anuntului pe cateva forumuri ii face concurenta lu' Bernard Madoff?

Ba Mariane iti mai repet inca odata randul tau poate pana la urma o sa intelegi.
Cu desene e greu, daca vrei iti fac proiect.
TU ai facut prima adresa catre FURT!!!

Dom'le, tot bagi chestia asta cu furtul

TU ai adus FURTUL in discutie, NU EU. Sau la ce te-ai referit ca face concurenta lui Madoff, la strans coacaze in padure?

Eu de la comparatia ta Mirela - Madoff, am facut comparatii cu Udrea, Ridzi si Vantu.
Inca odata care este problema ta?

P.S. gaseste topicul recomandat de Sorin si dai tare.

encore
18.08.2009, 08:29
Nu v-a furat Mirela nimic, toti pierdeti luna de luna mult mai mult decat cei citiva dolari pe care i-ati donat, ginditi-va cu cit v-au scazut actiunile? fondurile mutuale? fondurile de pensie? Toti care au donat au facut o fapta buna si nu trebuie sa le para rau orice ar fi.

Sherlock
18.08.2009, 08:46
Toti care au donat au facut o fapta buna si nu trebuie sa le para rau orice ar fi.

Normal ca cel care a dat nu are absoult nici o vina, deci de ce sa le para rau?

ginditi-va cu cit v-au scazut actiunile? fondurile mutuale? fondurile de pensie?.

Deci ce vrei si tu sa ne expplici? Ca alti au inselat cu mult mai mult? ......da, plaiurile mioritice.

marian42
18.08.2009, 08:46
marian42, chiar dacă cei care au dat bani pentru mirela au făcut-o de bună voie, în termeni juridici fapta tot înşelăciune se numeşte. (chiar dacă godrimartis îi spune, în accepţiunea generală, furt).
... si cum ziceam: folositi termeni carora sau nu le cunoasteti sensul, sau le atribuiti cu totul altul decat cel din codul civil, penal, care-o fi, ori din DEX.
Unde-i inselaciunea?
Mirela nu exista? Actele medicale sunt falsuri? Tot ce a scris aici legat de boala, operatii, lipsurile materiale, sunt minciuni? Si daca raspunsul vostru e da, va-ntreb ca Moromete:
- Pe ce va bazati?

Sherlock
18.08.2009, 09:10
... si cum ziceam: folositi termeni carora sau nu le cunoasteti sensul, sau le atribuiti cu totul altul decat cel din codul civil, penal, care-o fi, ori din DEX.

Marian tu nu intelegi ca eu nu am zis ca a furat Mirela!!! Pana nu ai zis TU!

Asa ca te rog fa un monolog cu tine insuti si intreabate de ce ai comparat donatile catre Mirela cu furturile lui Madoff.
Daca gasesti o postare de a mea, inainte de a ta, unde o acuz de furt pe Mirela atunci te rog posteaza. Chiar am frunzarit inca odata acest topic si nu am vazut pe nimeni sa o acuze pe Mirela de furt.

Si inca odata sa iti repet ce ai postat, de aici a plecat toata discutie cu furtul si dupa aia tot tu te intrebi de ce o acuzam pe Mirela de furt!

"Ti se pare ca acei trei-patru sute de cocarlosi stransi de ea in urma anuntului pe cateva forumuri ii face concurenta lu' Bernard Madoff? "

marian42
18.08.2009, 09:22
Fii, te rog, amabil si subliniaza (sau bolduieste) cuvantul furt din postarea mea, cea la care te referi ca fiind originea ulterioarelor tale afirmatii.
In rest ramane cum am stabilit: vorbim discutii si ne-ntelegem ca cucu-n gura.

Sherlock
18.08.2009, 09:31
Fii, te rog, amabil si subliniaza (sau bolduieste) cuvantul furt din postarea mea, cea la care te referi ca fiind originea ulterioarelor tale afirmatii.
In rest ramane cum am stabilit: vorbim discutii si ne-ntelegem ca cucu-n gura.

"ii face concurenta lu' Bernard Madoff" scuze nu am rosu!

Scuzama dar la ce te-ai gandit cand ai zis "concurenta lui Madoff" la concurenta cine a cules mai multe coacaze????

Asa cum pentru tine nimeni nu este xenofob pana nu gasesti in postarea lui cuvantul xenofob, asa nici in cazul de fata nu ai facut referire la furt daca nu apare cuvantul furt.

Asa e Mariane ai dreptate, sunt mandru de tine, nu ezita sa imi aduci aminte de ce am plecat din Romania.

Felicity
18.08.2009, 09:39
esti prea crud cu neputintele unora, godrimartis...

Felicity
18.08.2009, 09:44
Nu v-a furat Mirela nimic, toti pierdeti luna de luna mult mai mult decat cei citiva dolari pe care i-ati donat, ginditi-va cu cit v-au scazut actiunile? fondurile mutuale? fondurile de pensie? Toti care au donat au facut o fapta buna si nu trebuie sa le para rau orice ar fi.

nimeni aici nu si-a exprimat vreodata, pe undeva, regretul de a fi donat - nimeni nu plange dupa bani! - este o asumare eronata si ofensatoare de-a ta (si de-a inca unei persoane, obositoare de altfel, care tot repeta acest nonsens...); oamenii au spus-o de nenumarate ori (pana la epuizare): nu regreta!

era vorba doar de i n c r e d e r e ...

~ the end ~

please... http://www.romanians.nl/modules/Forums/images/smiles/sad5.gif

encore
18.08.2009, 10:19
Deci ce vrei si tu sa ne expplici? Ca alti au inselat cu mult mai mult? ......da, plaiurile mioritice.

Nu neaparat ca te-au inselat altii dar ca pierzi mai multi bani fara stii. Unii investesc 20 de minute intr-un supermarket de 3 ori pe saptamana ca sa compare preturile la produse de uz curent si sa iasa in castig cu citiva dolari; cand sa-si aleaga portofoliul de fonduri de pensie de care depinde tot viitorul lor, se duc la banca, nu-nteleg nimic din ce spune consilierul, si iau o decizie in 2 minute. Penny-wise and pound-foolish, cum spun francezii.

keyframe14
18.08.2009, 10:27
Nu neaparat ca te-au inselat altii dar ca pierzi mai multi bani fara stii. Unii investesc 20 de minute intr-un supermarket de 3 ori pe saptamana ca sa compare preturile la produse de uz curent si sa iasa in castig cu citiva dolari; cand sa-si aleaga portofoliul de fonduri de pensie de care depinde tot viitorul lor, se duc la banca, nu-nteleg nimic din ce spune consilierul, si iau o decizie in 2 minute. Penny-wise and pound-foolish, cum spun francezii.Ce incerci tu sa zici aici encore si nu-ti reuseste? ce treaba are faptul ca pierdem bani in alte parti cu asta, parca ti-au spus si altii, nu regreta nimeni banii de i-a dat, ci putini sau nimeni nu va mai avea curajul pe viitor sa ajute de pe internet ca e foarte inselator.
Tu de unde ai aparut asa cu prima postare aici la topicul asta..care e durerea ta de fapt?
p.s Penny-wise and pound-foolish cred ca zic americanii, francezii n-au penny yet.;)si de obicei vorbele lor sunt in franceza.

sad_rain
18.08.2009, 10:38
key, io zic ca encore e broker si incearca sa ne invete cum si ce cu "fondurili aistea"!!

encore, zisei o gluma mai sus..nu te supara!! Cei implicati in "sujectu' mirela" doresc din ce am inteles eu, sa incheie discutiile...

Felicity
18.08.2009, 10:52
key, io zic ca encore e broker si incearca sa ne invete cum si ce cu "fondurili aistea"!!

crezi...?
sa fie al mirelei?;))

Felicity
18.08.2009, 10:58
uite cui sugeram eu mai devreme 'the end'... lui encore (care abia venise)! :lol:

FidelKatzo
18.08.2009, 11:12
ca sa incheiem topicul asta trebuie prima data sa clarificam ce diferenta este intre furt si escrocherie..care din ele ne afecteaza psihic in mai mare masura..si de ce ?

marian42
18.08.2009, 11:25
ca sa incheiem topicul asta trebuie prima data sa clarificam ce diferenta este intre furt si escrocherie..care din ele ne afecteaza psihic in mai mare masura..si de ce ?Io m-as multumi si daca vreunul dintre aprigii acuzatori mi-ar indica clar unde si cu ce i-a inselat Mirela.
Ca, mon cher, s-avem pardon, acuzatii poa' sa faca oricine, de dovedit ie o tzara mai greu.

FidelKatzo
18.08.2009, 11:34
cine cauta gaseste..intrebarea este daca se accepta ca dovada faptul ca a pus aceleasi texte pe n forumuri..mie imi pare prea profesional modul in care a procedat..si parca a fost cineva care a incercat sa o localizeze si nimeni nu stia de ea..

marian42
18.08.2009, 12:28
...'ai, dom'le, sa fim seriosi!

La mine-i musai sa gasesc alt chirias in termen de-o saptamana, ca al'minteri am imbulinat-o si ar fi deja a treia luna ce-o inchei pe minus in pravalie, motiv pentru care i-am dat tema lu' fi-meu:
- Ba, azi in loc de gagicareli pe mess, de navigat pe saituri cu pornaciuni, te apuci de treaba si-mi postezi oferta de inchiriere pe toate imobiliarele ce ti le scoate Google-n cale!
Te pomenesti c-or sa m-acuze potentialii clienti de imoralitate, pen' ca nu m-am oprit la un singur sait?

sad_rain
18.08.2009, 12:30
...'ai, dom'le, sa fim seriosi!

La mine-i musai sa gasesc alt chirias in termen de-o saptamana, ca al'minteri am imbulinat-o si ar fi deja a treia luna ce-o inchei pe minus in pravalie, motiv pentru care i-am dat tema lu' fi-meu:
- Ba, azi in loc de gagicareli pe mess, de navigat pe saituri cu pornaciuni, te apuci de treaba si-mi postezi oferta de inchiriere pe toate imobiliarele ce ti le scoate Google-n cale!
Te pomenesti c-or sa m-acuze potentialii clienti de imoralitate, pen' ca nu m-am oprit la un singur sait?

eu ma gandesc ca tu glumesti!! realizezi ca nu e acelasi lucru..dar iti place sa glumesti. Glumetule!!!

marian42
18.08.2009, 12:40
eu ma gandesc ca tu glumesti!! realizezi ca nu e acelasi lucru..dar iti place sa glumesti. Glumetule!!!
Adevaru-i 50-50, Ploaie-trista.
Sa stii ca si la pescuit ie cam la fel: cine arunca doar un ac si o singura momeala, nu prea are sanse sa prinza ceva. Se schimba treaba daca-i oferi pestelui o mana de nada, mai azvarli, cand si cand, niscaiva rame tocate, viermisori, mamaliga, insa nu mult, cu tzaraita, cat sa-l atragi, da' sa nu-l saturi.
Exact asa-i si cu anunturile astea, o stim toti, iar pe cei care neaga ii cam banuiesc de ipocrizie, zau asa.

encore
19.08.2009, 05:48
Tu de unde ai aparut asa cu prima postare aici la topicul asta..care e durerea ta de fapt?
p.s Penny-wise and pound-foolish cred ca zic americanii, francezii n-au penny yet.;)si de obicei vorbele lor sunt in franceza.

Corect, penny si pound sint moneda americana, my bad. Pina la urma cum e cu Mirela, a dat teapa sau nu?

FidelKatzo
19.08.2009, 06:57
Pina la urma cum e cu Mirela, a dat teapa sau nu?

NU a dat teapa.. faptul ca a incasat mai multi bani dacat a avut nevoie au fost efectele unei revelatii divine..

aramis_13
19.08.2009, 07:08
Corect, penny si pound sint moneda americana, my bad. Pina la urma cum e cu Mirela, a dat teapa sau nu?

da sigur, corect ... nici nu ştii dacă să ;)) sau să :((.

aseară mă pusesem pe scris, vroiam să îi răspund lui marian42 pe chestia aia cu codul penal, civil sau dex (ai uitat un lucru, unii le învaţă la şcoală) da' după ce scrisesem vreo juma' de pagină m-am răzgândit şi am amânat pe dimineaţă. acu' deschizând forumul să văz ce mai e nou, am dat de un nou anunţ la rubrica cu umanitare. aşa că înainte de a posta, am început să citesc un pic prin sub-forum (şi nu numai). mai întâi am fost contrariat de înverşunarea cu care marian l-a crucificat pe florin june alias ninu100, întrebându-mă pe măsură ce citeam cum e posibil să fi schimbat registrul atât de brusc în doar 2 luni. apoi am mai citit unele poveşti pe ici pe colo, până am ajuns la trei din ele: cea de la http://www.romanian-portal.com/forum/showthread.php?t=10891&page=2, unde iniţiatorul tocmai ce şi-a editat toate mesajele (o fi crezând că şterge orice urmă, ca să o poată lua de la capăt în altă parte), cea userului BranAndreiDumitru şi terminând cu http://www.romanian-portal.com/forum/showthread.php?t=10912. la asta din urmă am râs cel mai bine, amintindu-mi de un tip implicat într-o schemă de tip 419, care îi scria (aşa credea el) unui alt scamer (de fapt "victimei" sale) ameninţându-l cu toate alea că se bagă peste el şi îi strică "afacerea" cu "fazanul" (despre care credea că îi căzuse în plasă). şi atunci mi-a picat fisa: măi godrimartis, tre' să ţi-o spun aşa de la obraz, da' eşti prost, nene! ce te doare dom'le pe tine capul că au luat unii ţeapă? ai dat tu bani de la tine? lasă-i dom'le să dea, că are de unde! du-te la plajă, citeşte o carte, uită-te la un film, fă ce îţi place. nu-ţi mai pierde timpul, nu-ţi irosi energia şi nervii pe ceva ce nu merită. fazani au fost şi-or să mai fie. şi slavă domnului, pe forumul ăsta sunt câţiva.

ca încheiere, marian42, tu în calitate de moderator ai acces la panoul de activităţi (sau cum s-o numi el în vBulletin) şi prin urmare poţi să verifici afirmaţia divei (peste 50 de adrese IP din mai multe ţări). dacă tu crezi că asta e un lucru absolut normal pentru un utilizator privat şi că nu are nimic de a face cu scamul, atunci (parafrazându-i pe ăia de la FNI) forumul poate fi liniştit, moderatorii vegheşte.

PS dragi forumişti, vedeţi că un user nou tocmai ce postă o nouă cerere de ajutor. de data asta e vorba de o fetiţă de 8 ani, suferindă de autism. faptul că fundaţia respectivă are un singur caz în lucru, că se ocupă doar de un singur copil, care absolut din pură întâmplare tocmai al preşedintei fundaţiei, nu trebuie să vă împiedece să vă deschide-ţi degrabă portofelele, buzunarele sau conturile bancare. grăbiţi-vă să o ajutaţi. nu de alta dar poate se strâng ceva bani şi scapă de asistenta aia socială care a postat anunţul. că la cum scrie mi-e că o să strice bietul copil şi mai mult.

sorin
19.08.2009, 07:42
măi godrimartis, tre' să ţi-o spun aşa de la obraz, da' eşti prost, nene!
pe aici nu obisnuim sa folosim astfel de expresii, care se penalizeaza. te-ai "racorit", dar primesti 10 puncte.

aramis_13
19.08.2009, 07:49
pe aici nu obisnuim sa folosim astfel de expresii, care se penalizeaza. te-ai "racorit", dar primesti 10 puncte.

yeah, right! asta e chiar simpatică.
da' dacă nu citeşti printre rânduri, asta e, mi-am încasat-o. sper totuşi ca godrimartis (şi alţii) să înţeleagă.

keyframe14
19.08.2009, 08:06
şi atunci mi-a picat fisa: măi godrimartis, tre' să ţi-o spun aşa de la obraz, da' eşti prost, nene! ce te doare dom'le pe tine capul că au luat unii ţeapă? ai dat tu bani de la tine? lasă-i dom'le să dea, că are de unde!pai daca ti-a picat asa fisa, poate ne explici care e rationamentul tau, cu vocabularul indoielnic tocmai am facut cunostinta. doar pentru ca nu am luat eu teapa ar trebui sa ma faca sa stau in banca mea daca miros un scam? daca as avea niste informatii sa desconspir unul din asta, as face-o sa nu-si ia altii teapa, indiferent daca am fost si eu tepuit sau nu. Ce inseamna vaghelismul "lasă-i dom'le să dea, că are de unde!"?

aramis_13
19.08.2009, 08:11
hai că nu ai înţeles nici tu. mai citeşte o dată mesajul meu. tocmai "vanghelismele" (ăsta şi ăla cu "moderatorii vegheşte") ar fi trebuit să îţi dea de înţeles ce am vrut să zic, mai ales că vine de la cineva care ţine morţiş să scrie în româneşte (chiar dacă nu respect cerinţa utilizării literelor mari la începutul fiecărei propoziţii) pentru a nu lăsa loc nici unei confuzii.

Sherlock
19.08.2009, 08:28
yeh, right! asta e chiar simpatică.
da' dacă nu citeşti printre rânduri, asta e, mi-am încasat-o. sper totuşi ca godrimartis (şi alţii) să înţeleagă.

da ramsai, am inteles si eu intre randuri, dar a trebuit sa recitesc si eu de trei ori si sa citesc in celelalte topicuri ca sa realizez daca ai injurat sau a fost ironie.

Oricum cand am ajuns la cuvantul prost, deja nici nu am vrut sa citesc mai departe, dar ulterior am deslusit misterul.

Oricum ai folosit cuvantul prea "dur" chiar daca intentia a fost alta. 10 puncte acum le pastrezi ca amintire :)

marian42
19.08.2009, 12:11
mai întâi am fost contrariat de înverşunarea cu care marian l-a crucificat pe florin june alias ninu100, întrebându-mă pe măsură ce citeam cum e posibil să fi schimbat registrul atât de brusc în doar 2 luni.
Personajul nu m-a interesat sub acest aspect, mai precis ce si cat a primit, de la cine, daca merita sau nu, daca Florin June era sau inca e doar un escroc ordinar, ci asupra altei laturi (se poate citi si lături) a individului m-am oprit eu.
Felul cum s-a comportat cu mine, cu multi dintre binefacatorii lui, chestii socoteli...

marian42, tu în calitate de moderator ai acces la panoul de activităţi
Mon cher, io moderez doar ciorbele, sosurile, gratarele si uneori cate un sufleu sau un sote de ficatei, atat.

NU a dat teapa.. faptul ca a incasat mai multi bani dacat a avut nevoie au fost efectele unei revelatii divine..
Paule, hai sa fim sinceri: in ipoteza ca tot ce a scris Mirela e real, actele medicale nu-s masluite, venitul e cel declarat (barba-so - 500 de lei + pensia ei de boala), chiar a adunat mai multi bani decat i-ar trebui? Crezi ca s-a imbogatit si acum isi face vacanta prin cine stie ce statiuni?

livia
19.08.2009, 12:18

In prima faza, nu, insa daca dupa ce ti-ai gasit chirias iar el vede anuntul afisat mai departe inca 1 an de zile?

marian42
19.08.2009, 12:22
In prima faza, nu, insa daca dupa ce ti-ai gasit chirias iar el vede anuntul afisat mai departe inca 1 an de zile?
Liviuto, o treaba ar fi sa le sterg (anunturile), alta-i ca de la postarea lor sunt valabile cel mult 60 de zile.

livia
19.08.2009, 12:56
Pai cam asta-i treaba si de aici si dezamagirea celor care au crezut in povestea ei.

In ce ma priveste, e clar, un anunt in care nu vad afisat o adresa reala, un telefon fix, ceva verificabil, nu ma inspira sa scot nici macar un cent din buznar. Daca am posibilitatea materiala si disponibilitatea sufleteasaca sa ajut pe cineva prefer sa stiu pe cine. Mirela putea fi contactata nu? A facut cineva asta altfel decat on line? Pentru ca, pana la proba contrarie, ce reiese acum cam suna a "afacere on line". Poate ma insel, insa daca e persoana de buna credinta poate da niste date reale, verificabile si sa-si reabiliteze imagine in ochii celor care au crezut in povestea ei.

Felicity
19.08.2009, 13:01
Liviuto, o treaba ar fi sa le sterg (anunturile), alta-i ca de la postarea lor sunt valabile cel mult 60 de zile.

te rog, spune-mi nu numai ca analogia ta caraghioasa e pusa in gluma - anunt umanitar disperat 'am nevoie de bani' vs. 'caut chirias' - ci si ca te prefaci ca nu intelegi ce iti spune livia mai sus (sau altcineva inaintea ei)...

dar tu nici jocul tau propriu nu ti-l poti urmari, asa-? logica ta cred ca a emigrat (fara tine)! :)
sa te ajutam?
sigur livia se referea la republicarea aceluiasi anunt (de-al tau: 'caut chirias') mult dupa ce deja ti-l gasisesi! pe chirias.

in plus: un forum nu e static prin definite (ca un ziar sau site de anunturi), iar acesta chiar deloc, am observat! 'Attila' si-a sters azi sau ieri toate mesajele, deci se pot actualiza permanent; la fel e si pe celelalte forumuri. plus ca poti scrie oricand, desigur.

alte 'argumente' mai ai... tot asa de 'smechere'? :)

marian42
19.08.2009, 13:07
In anuntul ei gaseai telefonul, adresa, si din actele medicale la fel, totul.
D-asta zic, Liviuto: e mai usor s-arunce lumea cu vorbe grele, sa dea cu noroi, da' cine s-a ostenit pentr-un telefon? Intreaba-i p-aia care o acuza de inselatorie, pe ce isi bazeaza afirmatia? Iti spun eu de pe acum, pe un singur fapt: ca a postat cererea de ajutor pe mai multe forunuri.
Sa ma tai ori sa ma-mpusti, io tot nu pot pricepe ce-i rau aici.

FidelKatzo
19.08.2009, 13:09
nu va mai certati..am gasit un numar de telefon..l-a vazut cineva pe Godri..?

Re: Inimi pentru inimi (http://www.rombel.com/forums/viewtopic.php?f=31&p=57722#p60950)

http://www.rombel.com/forums/styles/prosilver/imageset/icon_post_target.gif (http://www.rombel.com/forums/viewtopic.php?p=60950&sid=cfe43735ecfe9f9c27d8145bae430192#p60950)de sandra_delia (http://www.rombel.com/forums/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2643&sid=cfe43735ecfe9f9c27d8145bae430192) pe Mar Iul 21, 2009 12:13 pm
Dragi mei prieteni vin astazi aici in fata voastra spre a va multumi.Am fost operata in decembrie la institutul de cardiologie Timisoara si iata ca azi pot sa va scriu.Totul s-a putut face datorita ajutorului vostru pentru care va multumesc.Situatia mea medicala este stabila,iau medicamente si nu fac nici un efort fizic cu un regim alimentar strict.Drumul meu spre vindecare este insa neterminat si aici vreau sa va rog sa ma ajutati sa imi fac internarea de recuperare care va fii in 20 august .Am nevoie de inca putin ajutor,astept pensia de handicap,dar inca nu mi-a venit nici decizia,am trecut doar de comisie.Mi-e greu ca sunt in aceasta ipostaza din nou,dar cu aceasta recuperare drumul meu spre vindecare va fii complet.De aceea va rog,mai am un mic hop de trecut,mi-e aproape imposibil singura,,va rog frumos sa fiti alaturi de mine.Va rog si va multumesc.Doamne ajuta!
mirela_delia2000@yahoo.com (mirela_delia2000@yahoo.com)
Inima mea a suferit aceasta a doua interventie si a ramas cu o tahicardie periculoasa pe care recuperarea ar trebui sa o ajute.Va reamintesc ,am o inima cu 4 by-pasuri,o proteza valvulara mitrala si un infarct.Nu stiu sa postez aici ultimele documente,dar le pot trimite pe mail(operatia in sine si protocolul operator).Dumnezeu sa ne ajute pe toti!
tel 0724407310 ..tel fix 0256320534 ..
cont
lei RO66RNCB0250058781170001 - sucursala oras Faget jud.Timis,Sandrescu Mirela-Delia,str.Mihai viteazul nr 17.

cont valuta RO39RNCB0250058781170002.Euro.2

http://www.google.de/search?q=Mirela-Delia+Sandrescu&hl=de&start=10&sa=N

Felicity
19.08.2009, 13:16
...si iti imaginezi ca la capatul liniei (in general, in astfel de cazuri, daca o fi vreun scam) vei da de cineva care va infirma ceea ce e scris pe internet in nume propriu? :)

(cazul poate fi foarte bine real, dar abuzat)

Sherlock
19.08.2009, 13:22
nu va mai certati..am gasit un numar de telefon..l-a vazut cineva pe Godri..?

Uite Paul, pe mine ma doare in cot, va rog ajutati cu 500 euro.
Godri 07405678910

Uite suna, o sa va confirm.

Eu atat am zis important in cazul de fata vezi mai jos, restul sunt baliverne de ale voastre si nu aveti decat sa donati amandoi cui vreti, sa fiti sanatosi.

"Ajutorul pe cale "virtuala" trebuie evitat, cine vrea sa faca o fapta buna si are putere financiara sunt sigur ca exista om in jurul lui (vecini, prieteni, colegi) care au nevoie de un ajutor, dar/si nu cersesc.
Asa si cu datul la cersetori cate un dolar (un leu) mai bine te duci odata pe an sau de cate ori poti la un camin de batrani, copii, etc si donezi 100, macar sti ca bani au ajuns intrun loc unde chiar au nevoie.
In 99% din cazuri cand dai la cersetori pe strada/sau virtuali bani vor fi cheltuiti pe bautura, tigari, droguri sau mai rau au sefi care colecteaza bani intro retea organizata."

marian42
19.08.2009, 13:25
Cand dai peste un ... marginit, zici sa-l ierte Dumnezeu, ca doar n-au fost toti prin zona, cand s-a-mpartit mintea, insa cand vezi cum staruie de-a-mboulea-n capatzoshenie, nu-ti ramane decat s-azvarli a lehamite din mana si s-adaugi:
- Du-te, vere, si cauta-l pe tac-tu al lu' tac-tu mare, ca numai ala te mai poate lumina...

FidelKatzo
19.08.2009, 13:27
nu am nimic cu tine Godri..omul nu mai poate sa glumeasca..?

Felicity
19.08.2009, 13:29
Cand dai peste un ... marginit, zici sa-l ierte Dumnezeu, ca doar n-au fost toti prin zona, cand s-a-mpartit mintea, insa cand vezi cum staruie de-a-mboulea-n capatzoshenie, nu-ti ramane decat s-azvarli a lehamite din mana si s-adaugi:
- Du-te, vere, si cauta-l pe tac-tu al lu' tac-tu mare, ca numai ala te mai poate lumina...

... un atac de autocritica? era si timpul! :d:

addendum:
si daca e doar un moment de introspectie e ok... :-)