PDA

Arată versiune întreagă : cum emigrez din US in CAN

masscristian
19.04.2005, 11:43
Locuiesc in US de 3 ani si vreau sa stiu cum pot sa obtin rezidenta in Canada!Cum in US totul este asa de greu cu emigrarea as vrea sa stiu daca pentru a aplica trebuie sa ma prezint la consulatul canadian sau o pot face altfel si cum?

In romania am studiat stomatologia si visul meu este sa merg mai departe in aceiasi directie si nu stiu daca cei din canada au nevoie de mine si imi este frica sa nu fiu respins doar pentru ceea ce am studiat!

Multumesc mult de sfaturi!

bye

Roxa
20.04.2005, 04:33
Domnule Cristian,
In legea Canadiana a emigrarii nu mai sint meserii "inadmisibile". Singura problema din punct de vedere al practicarii meseriei pentru care ati studiat este aceea ca, trebuie sa obtineti licentele canadiene specifice.
Daca va aflati legal in Statele Unite de cel putin 1 an, puteti sa aplicati pentru obtinerea statutului de rezident permanent in Canada la Consulatul General al Canadei in Buffalo.
Daca nu aveti un statut legal in Statele Unite, nu puteti aplica pentru rezidenta Canadiana decit daca va intoarceti in Romania, sau mergeti intr-o alta tara unde aveti un statut legal. Conform schimbarilor operate in Legea emigrarii in 2002, persoanele care se afla ilegal in Statele Unite nu mai pot aplica de acolo pentru obtinerea rezidentei canadiene.

Regards,

DoamnaT
09.06.2005, 15:28
Ma aflu legal in US de doi ani si am aceeasi problema ca si Cristian.
M-am uitat putin pe site-ul consulatului din Buffalo. Aplicarea pentru
emigrare in Canada din US imi aduce vreun avantaj (legat de timp, de
exemplu) sau e exact acelasi proces, numai ca nu pot sa-l fac din
Romania?

A doua intrebare e legata de testul de limba, daca am TOEFL cu scor
mare si o diploma de masterat de la o universitate
americana bine cotata, mai trebuie sa dau testul IELTS?

Multumesc foarte mult.

Roxa
10.06.2005, 04:43
Doamna T,

Procesul emigrarii este la fel peste tot in lume. Ceea ce difera este timpul in care se proceseaza dosarele, deci si perioada pe care o asteptati pina la raspunsul final variaza in functie de cit de multe dosare se afla in lucru la respectiva ambasada.

In ceea ce priveste testul de limba, TOEFL nu mai este recunoscut ca fiind reprezentativ pentru evaluarea cunostintelor de limba Engleza, ci IELTS. Chiar daca ati studiat in Statele Unite trebuie sa sustineti testul de limba si, in functie de rezultatele obtinute vi se vor acorda puncte pentru cunostintele de limba Engleza.

Trebuie insa sa tineti seama de faptul ca, in momentul in care aplicati in Statele Unite trebuie sa aveti un statut legal acolo de cel putin un an, si inca un an de la data de la care aplicati. Daca statutul dvs. expira, atunci trebuie sa parasiti USA si sa va intoarceti in Romania, urmind ca sa anuntati CIC Canada de aceasta schimbare, iar dosarul va fi mutat la Bucuresti.

Daca doriti, puteti aplica din USA pentru provincia Quebec, sub aceleasi conditii referitoare la statutul dvs. pe teritoriul USA. Procesarea pentru Quebec este oricum mai rapida decit cea pentru sistemul federal.

Va rog sa nu ezitati sa ma contactati daca aveti intrebari suplimentare.

Regards,

DoamnaT
10.06.2005, 07:28
Multumesc foarte mult pentru raspuns.

Nu ma tenteaza sa merg in Quebec, pentru ca nu vorbesc limba franceza;
sotul meu insa vorbeste limba franceza, deci ar putea sa dea el test de
franceza si sa fie aplicant principal. Cam in etapa asta de decizii ne
aflam.

Eu sunt PhD Student si am diploma de master, americana; am statut legal
pe durata programului de doctorat. In conditiile in care am un degree,
studiez si in acelasi timp predau in limba engleza, cerinta testului
IELTS mi se pare mult prea inflexibila si discret stupida.

Va urez un wek end placut.

Roxa
10.06.2005, 16:56
Doamna,
Daca sotul dvs. cunoaste limba Franceza, atunci ar putea sa devina principalul candidat. Depinde de cum corespunde celorlalte cerinte prevazute de programul din Quebec. Emigrarea prin provincia Quebec nu are ca si conditie raminerea acolo, nici macar aterizarea ca landed immigrant in acea provincie. Va puteti folosi de aceasta varianta pentru a scurta din timpul de asteptare. In plus, pentru provincia Quebec nu este necesar sa prezentati nici un rezultat al unui test de limba Franceza sau Engleza pentru a vi se putea evalua nivelul cunostintelor in cele 2 limbi straine.

Sint cu totul de acord cu dvs. in ceea ce priveste cerinta de a sustine testul IELTS in conditiile dvs. Din pacate, guvernul canadian are aceasta conditie, fara a fi capabil sa faca diferenta intre persoane care studiaza sau au studiat in limba Engleza si acelea care de abia reusesc sa lege 2 fraze in aceeasi limba.

Exista o gluma in Canada, care spune ca , dupa implementarea noii legi a emigrarii nici macar fostul prim ministu Jean Chretien nu ar reusi sa aiba un rezultat bun la testul IELTS. Asta insa nu poate determina autoritatile canadiene sa revizuiasca noile reguli de evaluare.

Daca va da o mai mare sigurnta, sau va ajuta in luarea deciziei, imi puteti trimite un resume al dvs. si al sotului pentru o evaluare gratuita pentru ambele sisteme de emigrare.

Va urez un week end placut.

Regards,

simonal
23.06.2005, 11:54
Mesaj pentru roxa!

Locuiesc impreuna cu sotul meu in SUA de aprox 2 ani. Acum 9 luni am depus cerere de emigrare (skilled worker) pentru partea engleza (o greseala relativ mare pentru ca trebuia sa aplicam pe partea franceza care merge mult mai repede).

Stiti cumva cat se asteapta actele? Daca spun ca tb sa avem viza mai lunga de 1 an la momentul aplicarii asta inseamna ca toate acteleo safiefinalizate intr-un an?

Am primit scrisoare de la consulatul din Buffalo ca actele au fost primite si la momentul primirii procesau acte cu 36 de saptamani inaintea noastra. Viza noastra este valabila pana in mai 2006.

Multumesc anticipat!

06.07.2005, 05:36
In cele ce urmeaza ma refer numai la partea federala.

E greu de prevazut exact cat dureaza tot procesul pentru cei aflati
temporar in SUA, in special datorita faptului ca nu se stie cat iau
"referrals"-urile pentru "background check" (verificarea in Ro a
educatiei/experientei profesionale) si "background security check"-ul
(te cauta daca esti cremenal de razbel, terorist sau spion). Depinde de
la individ la individ si de tara de origine. Totusi, din cate am aflat,
acum primesc unii din Romania care au asteptat putin sub 2 ani
(http://www.yogi799.com/timeline/buffalo/indexsorted.as p?sortby=id%20desc
pe care insa nu trebuie pusa prea multa baza caci oamenii mai si mint).
Deosebirea acum fata de 2003 este ca aglomeratia este mare datorita
punctajului care a scazut de la 75 la 67 si faptul ca din ce in ce mai
putine firma americane accepta dupa 2001/2002 sa faca vize de lucru
H-1B.

Principalele etape sunt:

-primesti AOR-ul (acknowledgement of receipt) si verifici online cu
e-client ca esti in sistem. Dupa asta e-client devine practic inutil
caci nu mai este tinut la zi.

-incepe marea asteptare nr. 1

-primesti IA-ul (initial assessment), hartiile de "medicals" si, in genere, ai "interview waiver" daca ai lucrat/studiat in US.

-trimiti adeverinta de fonduri de la banca/ W-2-ul de la serviciu, amprentele de la FBI (dureaza si astea cateva saptamani)

-faci vizita medicala la cabinetele autorizate (e si acolo cu programare) iar acestea trimit rezultatele la Ottawa

-incepe marea asteptare nr. 2. In timpul asta au loc "background check"-urile de care pomeneam.

-intr-o zi de sarbatoare sosesc PPR-urile ("passport requests"). Cu
hartiile astea ori trimiti prin posta pasapoartele la Buffalo, NY iar
iei ti-le trimit inapoi tot prin posta (dar numai la o adresa din
US/Canada) sau te duci personal in Buffalo.

-Trebuie sa faci "landing"-ul care trebuie sa aiba loc pana iti expira
pasapoartul sau pana expira "medicals"-urile. Cel mai probabil trebuie
facut in termen de un an de la efectuarea vizitei medicale (atunci
expira ea si deci si viza de imigrant).

Mai multe informatii poti avea consultand din urma
"britishexpats.com"/Forum/Immigration/Canadian Immigration cu
postarile celor care se afla in US (si nu UK). Sunt multi din
Asia iar la unii din ei poate tine si mai mult "background check"-ul.

Daca trebuie sa pleci din US in Ro. inainte sa-ti vina aprobarea este
important ca acest lucru sa se intample in timpul "marii asteptari nr.
2". Sunt mari sanse ca acest lucru sa fie dupa 1an sau 1an si ceva de
la AOR. Atunci poti spera ca nu ti-se va cere sa-ti refaci
medicals-urile si ca ai un prieten/a in US care va accepta sa-ti
trimita si sa-ti re-trimita pasapoartele pe ruta US-Buffalo-US-Ro. Daca
plecarea in Ro are loc inainte de "marea asteptare nr. 2" atunci
trebuie mutat dosarul la Bucuresti ceea ce te arunca inapoi cu luni/ani.

06.07.2005, 07:12
M-am tot gandit (citind "mesaj pentru Roxa") daca este legal sa nu
anunti Buffalo ca pleci din US inainte de PPR (cand practic, pentru
procesare, nu mai este nevoie de prezenta ta fizica in US) si sa le dai
adresa unui prieten din America de Nord. Banuiesc ca depinde daca
adresa este considerata de canadieni "mailing address" sau "residence
address". Eu unul nu stiu raspunsul la asta. Inteleg ca pentru
"PR card" (dupa landing) poti avea un "mailing address" insa nu si
pentru "health insurance card" unde vor dovada resedintei.

Roxa
07.07.2005, 16:23
Nu este legal sa se produca plecarea din State fara ca autoritatile Canadiene care proceseaza aplicatia de rezident permanent sa fie anuntate de schimbarea adresei. Nu se poate spune ca exista o pedeapsa pentru acest lucru, insa pentru a fi in conformitate cu legea, CIC trebuie anuntat de schimbarea adresei, cu atit mai mult cu cit este vorba si de schimbarea tarii. Pe de alta parte, la data la care candidatul aplica, i se cere sa dezvaluie statutul pe care il are in tara de unde aplica. In cazul de fata, acest lucru se poate verifica prin fotocopiile paginilor de pasaport cu viza de intrare in USA. Aceasta viza are o data la care expira. Chiar daca autoritatile nu vor semnala candidatului ca viza i-a expirat, la data la care sa spunem ca va avea un interviu, va fi intrebat daca inca se mai afla pe teritoriul USA legal. Daca raspunsul este negativ, atunci candidatul este respins. Daca un candidat isi prelungeste statutul in USA insa nu anunta CIC de aceasta, din nou va fi intrebat de ce nu a anuntat autoritatile de acest lucru.
Ca urmare, o schimbare de aceasta natura trebuie anuntata autoritatilor.
De altfel in toate documentele care provin de la CIC acest lucru este clar specificat.
Dupa cum CIC trebuie anuntat de schimabrea starii civile, de aparitia unui nou dependent in familie. Neanuntarea faptului ca o persoana s-a casatorit, daca aplicatia initiala este facuta ca si single, poate conduce in final la retragerea vizei de rezident permanent pentru principalul aplicant. Daca nu este anuntata aparitia unui copil, atunci acesta nu va putea obtine statutul pe care il obtin ceilalti membrii ai familiei, si va trebui sponsorizat.

In concluzie, daca parasiti USA trebuie sa anuntati acest lucru la CIC si sa le dati noua adresa.
Daca doriti sa aveti o mai mare siguranta asupra primirii corespondentei si aveti un prieten in USA, atunci cind anuntati faptul ca ati parasit USA la noua adresa [mailing adress] mentionati doar Numele dvs( al prinicpalului aplicant si numarul de dosar); C/O [ Numele si adresa prietenului]. In ceea ce priveste residential address trebuie sa specificati adresa la care va aflati sau va veti afla la momentul la care anuntati schimbarea. Trebuie insa sa aveti in vedere ca , potrivit schimbarilor aparute in noua lege a emigrarii din 2002, daca o persoana nu are un statut legal intr-o terta tara de unde aplica, atunci procesarea dosarului si interviul se vor face in tara sa de nationalitate.

Regards,

Regards,

09.07.2005, 15:16
Eu unul stiu exemple de oameni care si-au schimbat statutul in US
('change of status") in timpul procesarii si nu au anuntat consulatul
din Buffalo pe motiv ca nu specificau nicaieri acest lucru in
instructiunile primite (si n-au patit nimic). Din memorie, canadienii
cer pe formulare doar sa-i anunti de schimbari de adresa
(mailing/residence addr?), stare civila, copii noi, decese, schimbari
de pasapoarte... Ce-i adevarat, am inteles ca la "landing"-ul dinspre
US i-a intrebat ce statut au in US, unul din motive fiind
probabil si preocuparea sa fi fost legal in US. Alt motiv la care m-as
gandi este sa se asigure ca n-au si resedinta in US pentru ca este
ilegal sa fii "permanent resident" concomitent in US si in Canada.

simonal
01.02.2006, 03:45
Am primit confirmation of permanent residence aseara!!

Vreau sa ofer cateva informatii ff importante la cei interesati! Informatii pe care noi nu le am avut!! Noi am aplicat din SUA pe partea federala si a durat exact 16 luni pana am vazut pasapoartele si confirmation of permanent residence!!! Deci nu 18 luni cum scrie pe website-ul oficial!! Plus nu ne-au cerut nici un examen de engleza si franceza pentru a sustine punctajul cerut (maxim la engleza si mediu la franceza). Am scris decat o scrisoare in engleza si una in franceza detalind cursurile si experienta in ambele limbi. asta numai pentru mine, fiind aplicantul principal. Mentionez ca eu am un certificat de translator de limba englezaobtinut la terminarea liceului de matematica-fizica clasa de engleza intensiv si ASE-ul. Sotul meu a terminat Engleza-Romana!! Bafta multa tuturor!!

mariusp
09.04.2006, 12:07
Salut tuturor! Eu si sotia mea suntem in prezent in Statele Unite cu statut legal, amandoi avand vize H1B. Ne gandim serios sa aplicam pentru rezidenta permanent in Canada si avem niste intrebari.
Cum ati procedat pentru a aplica pentru rezidenta permanenta in Canada?
Intentionam sa apelam la o firma de avocati. Merita oare? Cam la ce suma de bani se ajunge in final, ca si costuri (government / legal fees)?

Multumesc pentru sfaturi.

ovex
10.04.2006, 03:03
E important de stiut de cand sunteti in State si cand va expira viza.Eu unul va sfatuiesc ferm sa nu apelati la o firma de consultanta in emigrare,tot ceea ce necesita procesul de emigrare puteti face singuri intr-un timp relativ scurt.Suma totala pe care la modul general o incaseaza aceste firme este undeva in jur de 3000$USD.Cam atat va costa procesul de emigrare,daca emigrati fara a aplela la o firma(oricum aceste firme nu au cu ce sa va ajute,ele completeza niste formulare de pe net,atat,lucru pe care voi il puteti face la o cafea) cu acesti bani va platiti toate taxele legale,traduceri si legalizari de acte.Alegerea este a voastra...

lponea
26.04.2006, 12:47
Ma numesc Lucian, locuiesc in Romania si vreau sa emigrez impreuna cu
sotia in Vancouver. Puteti sa-mi dati cateva informatii ajutatoare:
pasii de urmat, linkuri, etc? Mi-ar prinde bine pentru ca sunt greu de
gasit in comparatie cu cele pentru partea franceza. Va multumesc
anticipat!

radu29577
27.05.2006, 19:08
Am terminat un colegiu religios "Bible College" in US, am o diploma de 4 ani "bachelor" in teologie. Aceasta diploma se puncteaza? Experienta in munca trebuie sa fie in domeniul studilor? Am lucrat 4 ani in restaurante in South si North Carolina. Cum se demonstreaza experienta in munca? Prin W2? Am lucrat si ca profesor(nu am diploma sau certificat de profesor) de matematica la clasele 7-12 in cadrul unei scoli particulare din aceeasi organizatie ca si colegiul absolvit. Am fost platit cu check-uri simple nu cu "paycheck" , fara a plati taxe, deci slujba mea nu apare pe w2. Ajunge o scrisoare de la presedintele scolii care sa ateste ca am lucrat acolo pt dovada la experienta? Am cunostiinte foarte slabe de franceza "amintiri din liceu". Merita sa incerc la Quebec? Viza din pasaport a expirat luna aceasta, insa am prelungit statutul legal inca un an pt. master dupa care mai pot prelungi un an pt. OPT. Ajung 2 ani pt tot procesul? Am o prietena si fetita de 6 luni. Trebuie sa ne casatorim pt a putea aplica ca si cuplu sau putem aplica ca si "common law spouses"?

Multumesc anticipat pt raspuns

ovex
28.05.2006, 03:05
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&PN=1) 7&PN=1

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1115&PN=1) 5&PN=1

karla
19.06.2006, 19:38
vrem sa incepem si noi procedura de emigrare. in momentul de fata suntem in US, sotul meu este student PhD si lucreaza si ca TA, iar eu am statutul de spouse. evident ca el va fi aplicantul principal.
ne-am uitat pe site-ul oficial CIC, dar inca nu am inteles prea multe. am vrea sa completam formularele, insa nu stim cum e mai bine: pentru partea franceza sau cea federala? care din astea doua e mai avantajoasa? cam cat dureaza fiecare (aproximativ)? ce trebuie sa mai facem la inceput in afara de a completa si a trimite formularele?

ovex
19.06.2006, 20:03
Daca aplicati ptr. Quebec,procesul de emigrare va dura in medie 12-14 luni,daca aplicati in schimb pe partea engleza,acolo dureaza in medie 40-50 de luni.Alegerea e a voastra,dar chiar daca aplicati ptr.Quebec,viza este federala si nu va opri nimeni sa mergeti unde doriti in Canada la momentul cand aveti vizele in pasaport.

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&PN=1) 7&PN=1

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=309 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=3092&PN=1) 2&PN=1

Cititi foarte bine ce scris la link-urile de mai sus.