PDA

Arată versiune întreagă : De ce nu sunt crestin?

christianT
05.04.2008, 08:32
http://www.infidels.org/library/modern/richard_carrier/whyno (http://www.infidels.org/library/modern/richard_carrier/whynotchristian.html) tchristian.html

angeline
05.04.2008, 08:45
Cristian, ce rost are sa deschizi un topic fara nici un comentariu ? care este scopul lui ?smileys/smiley75.gif

christianT
05.04.2008, 09:15
Cristian, ce rost are sa deschizi un topic fara nici un comentariu ? care este scopul lui ?smileys/smiley75.gif

Scopul lui este in linkul de mai sus, sa-l citeasca cine vrea. Ai idee cum as fi putut proceda altfel?

angeline
05.04.2008, 09:31
Scopul lui este in linkul de mai sus, sa-l citeasca cine vrea. Ai idee cum as fi putut proceda altfel?
DA</span>, dar daca o sa-ti scriu </span>cum, ai sa crezi </span>ca ma dau superioara si sunt increzuta poate si nu doresc sa jignesc inteligenta nimanui smileys/smiley1.gif

Loniia
05.04.2008, 09:41
ChristianT numele tau imi zice "Crestin" facusem o divagatie ...,linkul nu reusisem sa-l pricep in amanunt ,retorica pentru numele topicului...de ce sunt crestina ? tot la fel putem sa zicem:de ce sunt evreica,de ce sunt musulmana ,de ce sunt boudhista..smd ,m-a nascusem in aceasta religie,iar in timp mi se daduse posibilitatea prin cunoastere sa imbatisez oricare dintre dogmele religioase sau sa le resping,deocamdata am ramas la crestinism ,prin asta nu exclud celelalte religi,si cat voi avea o farama de constiinta nu o voi face.

fl%rin
05.04.2008, 22:23
Excelent articolul Christian. Foarte multa logica si bun simt razbat de acolo. Iti recomand si eu oricare dintre cele doua carti ale lui Sam Harris, Letter to a christian nation sau The end of faith, ori il poti urmari pe youtube in dezbateri sau prelegeri. O sa inchei cu un citat al lui Benjamin Franklin - "Lighthouses are more usefull then churches".

Loniia
06.04.2008, 00:11
Daca sunt printre noi atei e ok , ealegerea noastrasa credem sau nu ,va admir sinceritatea Christian si Florin ,este posibil sa nu reusesc a ma exprima la nivelul vostru ,e firesc ,nu am acea convingere in aceasta directie si tot odata bagaj de cunostinte,a fi ateua nu seconfunda ca nu ai dragoste fata de semenul tau ,sentiment ce nu tine de religia imbratisata .A fi ateu este un concept materialist,care nu se bazeaza pe existenta divinitati.Un lucru m-a ingrijoreaza vis a vis de ateism ,sa nu transforme oamenii intr-o" masinarie fara suflet", intentia marilor ganditori atei o fi buna(eliberarea gandirii omeniriide religii)dar in timp unde duce?

Cautand pe Google am dat de unele comentarii ,mi-a atras atentia urmatoarea" ne declaram crestini/religiosidar in majoritateatimpului ne comportam ca niste atei" .

christianT
06.04.2008, 03:35
..Cautand pe Google am dat de unele comentarii ,mi-a atras atentia urmatoarea" ne declaram crestini/religiosidar in majoritateatimpului ne comportam ca niste atei" .

Draga mea Loniia! Semnificativ paragraful care l-ai postat de pe google! De l-ar citi cat mai multi!
Eu nu sunt ateu, ma consider agnostic. Trebuie sa recunosc insaca ma simt foarte bine in compania ateilor, cu mult mai bine decat in cea a bigotilor.

pentru florin. multumesc pentru informatii stimabile!

idontknow
06.04.2008, 12:16
Apropo, as vrea sa va intreb...ca ma gandesc uneori la chestia asta...de ce istoria lumiieste impartita in "inainte de Hristos" si "dupa Hristos"?De ce Iisus Hristos a "punctat supraistoric", cum zicea si Petre Tutea?Ca totusi impartirea asta nu e numai la popoarele crestine, ci pe tot globul.

idontknow
06.04.2008, 12:18
Si, in legatura cu cartea...e interesanta, insa cred ca e de ajuns sa citesti istoria religiilor ca sa pui la indoiala crestinismul si am ajuns la concluzia ca trebuie sa ai o convingere launtrica, o credinta oarba ca sa fii crestin in ziua de azi.Si ferice de cei care o au.

angeline
06.04.2008, 13:02
... cred ca e de ajuns sa citesti istoria religiilor ca sa pui la indoiala crestinismul si am ajuns la concluzia ca trebuie sa ai o convingere launtrica, o credinta oarba ca sa fii crestin in ziua de azi.Si ferice de cei care o au.
Istoria religiilor nu cred ca a avut drept scop combaterea crestinismului.
Convingere launtrica , Da
Credinta oarba...nu mi se pare cea mai fericita exprimare...
Ori este convingere ori o credinta oarba smileys/smiley2.gif

christianT
06.04.2008, 14:55
Apropo, as vrea sa va intreb...ca ma gandesc uneori la chestia asta...de ce istoria lumiieste impartita in "inainte de Hristos" si "dupa Hristos"?De ce Iisus Hristos a "punctat supraistoric", cum zicea si Petre Tutea?Ca totusi impartirea asta nu e numai la popoarele crestine, ci pe tot globul.

Ba nu scumpa fata. Evreii isi incep numaratoarea anilor de la facerea lumii. Musulmanii de cand Mohamed a fugit cu mica lui comunitate la Medina, luand astfel nastere prima comunitate musulmana, in jur de anul 650 dupa Iisus, deci dupa calendarul musulman suntem pe la anul 1350 si ceva.Dupa calendarul evreiesc suntem pe la anul 5700, cu aproximatie, ceea ce este o aiureala completa, cum poti crede ca lumea a luat nastere acum 5700 de ani?

De ce toata lumea a adoptat numaratoare crestina? Din conventie, pentru ca dupa cum stii, de-a lungul istoriei crestinii au fost aceia care cucerisera cea mai mare parte din lume: America de Nord si Sud, Africa, Australia si chiar si o parte din Asia.

idontknow
07.04.2008, 06:38
Istoria religiilor nu cred ca a avut drept scop combaterea crestinismului.

Pana la urma nu mai conteaza ce scop a avut, ci rezultatul la care a condus.Desi sunt unii crestini care considera asemanarea dintre religii, faptul ca existau zei care au o poveste asemanatoare cu a lui Iisus, ca o revelatie primordiala.Mie asta mi se pare o incercare fortata de aimpaca si capra si varza,iar la nivel de traditii si obiceiuri sunt sigura ca este vorba de un mare sincretism religios...smileys/smiley5.gif

Ba nu scumpa fata. Evreii isi incep numaratoarea anilor de la facerea lumii. Musulmanii de cand Mohamed a fugit cu mica lui comunitate la Medina, luand astfel nastere prima comunitate musulmana, in jur de anul 650 dupa Iisus, deci dupa calendarul musulman suntem pe la anul 1350 si ceva.Dupa calendarul evreiesc suntem pe la anul 5700, cu aproximatie, ceea ce este o aiureala completa, cum poti crede ca lumea a luat nastere acum 5700 de ani?

Pai in interiorul comunitatii evreiesti s-a pastrat si vechea numaratoare, insa eu stiam ca si ei s-au adaptat dupa crestini.Cat despre musulmani, ei nu au facut decat sa copieze modelul crestin, la faza cu inceperea numaratorii din nou.In orice caz, la nivel mondial ne aflam in anul 2008 d. Hr. Chiar si la popoarele atee sau hinduse, budiste etc. se pastreaza aceasta numaratoare.

Cum pot unii oameni crede ca lumea a luat nastere acum 5700 de ani?Paicredinta in supranatural permite orice.Eiignora asemanareaprogresiva dintre specii, dintre reptila si peste, dintre om si maimuta etc., gandindu-se ca "asa le-a facut Dumnezeu". Si totul devine dintr-o data foarte simplu. La orice "de ce?" ti se va raspunde la fel.Oricum, pana la urma, si stiinta se bazeaza pe credinta ca procesele naturale de astazi sunt guvernate de aceleasi legi ca si procesele din trecut, ca lumea exterioara exista de fapt si ca universul fizic nu este doar o plasmuire a mintii noastre, sica rationamentele inductive sunt o forma corecta de a rationa desi nu putem fi siguri ca sunt adevarate 100%.Deci din aceasta cauza si din cauza faptului ca am impresia ca miturile au o valoare de adevar eterna, atemporala, care nu poate fi inteleasa de cei care privesc lucrurile excesiv de rational, eu personal nu ma mai cramponez foarte mult de evolutionism, fiind atrasa mai mult de istoria religiilor si de filosofie.

Ori este convingere ori o credinta oarba http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

Credinta oarba duce la convingere, reprezinta, practic, o convingere interioara.

anticristul
07.04.2008, 10:36
Convingerea trebuie sa se bazeze pe cunoastere.Dar cei mai multi spun ca sint convinsi ,desi ei doar cred orbeste,din lenea de-a cerceta adevarul.Nu Isus a fost cel cel ce a impartit erele timpului.Nu de la Isus sau socotit ani erei noastre.Aceasta a avut loc doar prin ani 525.A fost un calugar pe nume Dionisie cel mic care a primit ordin de la Papa sa calculeze pentru biserica cam citi ani ar fi de la Isus.Si el prin calcule astronomice a ajuns la concluzia ca este anul 525.Desi in timp sa constatat o eroare de aproximativ 7 ani.Dar biserica a adoptat deja calendarul si toate datele istorice au fost deja transferate in noul calendar ,cu eroarea cunoscuta .Si asa a ramas .Istorici cunosc aceasta eroare ,si lucreaza conform datelor existente adaugind sau scazind eroarea de calcul.Se stie perfect ca Irod cel mare a murit cu 4 aniIEN.si Isus sa nascut cu cel putin 2 sau 3 ani inainte,Deci anul 1 al erei trebuia sa fie cu cel putin 6 sau 7 ani mai inainte.Dar asta este prea greu de realizat si nu mai este necesar.Nu toate popoarele au acceptat acest calendar.Acesta este acceptat doar in lumea crestina si in relatiile internationale dintre diferite state.Noi evrei de exemplu nu avem nici lunile si nici ani crestini,numai in paralel ,pentru relatii internationale.Poti verifica pe internet la sisteme calendaristice si vei obtine toate datele de care ai nevoie.Cu stma din Israel.

christianT
07.04.2008, 14:11
...A fost un calugar pe nume Dionisie cel mic care a primit ordin de la Papa sa calculeze pentru biserica cam citi ani ar fi de la Isus....

Care mai era originar din zona geografica care acum poarta numele Romania, daca-mi amintesc bine.

christianT
07.04.2008, 14:15
Intrebari pentru un crestin.

1.Tu chiar crezi ca cineva poate sa transforme apa in vin?
2. Ca poate sa inmulteasca 3 pesti si 3 paini in asa fel incat sa hraneasca sute de oameni?
3. Ca poate invia un om aflat in mormant de 3 zile, deci in stare de putrefactie?
4. Ca poate sa mearga pe ape?
5 Ca poate sa redea vederea unui om numai prin simpla frecare a ochilor cu tarana?
6. Ca poate invia, dupa ce a murit, pentru ca dupa 40 de zile sa se inalte la ceruri?
Unde la ceruri mai precis? Pe o orbita stationara, intocmai ca un satelit? Unde crezi ca se afla aceste ceruri?

angeline
07.04.2008, 14:29
idontknow</span>si</span></span> </span>anticristul </span>spuneti voi ceva cu studiul si cercetarile dar ma tem ca exagerati...si apoi daca cred ca esxista Dumnezeu si prin Isus omul este muntuit iar dupa moarte nu exista inviere ce am pierdut daca sunt credincioasa ?
Vedeti ?...partea mai grea vine la varianta daca mor si nu sunt credincioasa...pentru ca am cercetat, am studiat, am ignorat sau amanat...cu ce ma ajuta sau salveaza la momemtul respectiv faptul ca am studiat si in loc sa consider adevar acele studii si cercetari care dovedesc ca El exista, i-am crezut mai degraba pe aceia care explica prin studii si cercetari aprofundate, ca nu ar exista ?
Orice om logic cu cateva clase in ziua de azi nu cred ca este dispus sa imbratiseze pur si simplu o religie doar ca ar avea o credinta oarba...si daca ar fi asa cum de nu sunt mult mai multi orbiti de credinta ? pentru ca se stie crestini pe Pamant la ora actuala abia daca s-ar numara 1/3 din populatia globului...
Parerea mea este ca in zilele noastre este mai greu sa crezi orbeste decat in vremurile trecute. Mult mai greu te lasi orbeste intr-o directie in ce priveste o convingere.

</span></span></span>
</span>

07.04.2008, 15:21
...si apoi daca cred ca esxista Dumnezeu si prin Isus omul este muntuit iar dupa moarte nu exista inviere ce am pierdut daca sunt credincioasa ?

Nici daca ai crede ca dupa moarte exista inviere nu ai pierdut nimic.

christianT
07.04.2008, 15:27
...si apoi daca cred ca esxista Dumnezeu si prin Isus omul este muntuit iar dupa moarte nu exista inviere ce am pierdut daca sunt credincioasa ?

Nici daca ai crede ca dupa moarte exista inviere nu ai pierdut nimic.

Stimate kirk,

Sa luam in ipoteza urmatoarele:

1. NU cred in viata de apoi,iar dupa ce voi muri, s-ar putea sa exista ceva, o postexistenta. Am dus o viata cat de cat onesta, am cautat sa cred ca in Dumnezeu, in Biblie, dar nu am reusit. Asta am sa spun acolo...dincolo..

2. Nu cred in viata de apoi, iar dupa ce voi muri, totul s-a terminat. Neantul, deci orice discutie despre Dumnezeul nu-si are rostul.

In ambele cazuri am fost sincer cu mine insumi.

E valabil ce spun?

07.04.2008, 15:54
Christian, de ce-o fi asa greu de crezut in inviere? Daca si noi, oameni imperfecti si limitati in cunoastere, am ajuns la performanta de a inregistra pe pelicula un actor, sau un om oarecare si a-l putea vedea si auzi la o vreme cand el nu mai este de mult printre noi, sa nu putem oare admite ca Cel care are puterea si inteligenta suprema ne poate aduce pe noi insine, ca persoane, din nou la viata? Sa nu fie El capabil sa detina o "banca" de date, de ADN-uri sau ceva de genul asta, pentru fiecare din noi? Nu este exclus ca insusi omul sa faca, in urmatorii 10-15 ani, niste pasi spectaculosi pe aceasta cale, a pastrarii unor date ale individului, cu perspectiva crearii din nou a celui care a fost.

Raven
08.04.2008, 03:10
1. NU cred in viata de apoi,iar dupa ce voi muri, s-ar putea sa exista ceva, o postexistenta. Am dus o viata cat de cat onesta, am cautat sa cred ca in Dumnezeu, in Biblie, dar nu am reusit. Asta am sa spun acolo...dincolo..

2. Nu cred in viata de apoi, iar dupa ce voi muri, totul s-a terminat. Neantul, deci orice discutie despre Dumnezeul nu-si are rostul.

In ambele cazuri am fost sincer cu mine insumi.

E valabil ce spun?
Pct. 1 e valabil pt. ca ai zis "s-ar putea".

Pct. 2 e valabil daca raspunzi la ce e neantul (sau nimicul) sau la ce e karma sau la "conteaza, are vreo importanta ce faci pe lumea asta?".

idontknow
08.04.2008, 10:54
Eu nu pot sa acept moartea, de fapt nu puteam, pentru ca de curand mi-am dat seama ca si eternitatea ma sperie si ca cel putin in viata asta ajungi la un moment dat la o saturatie, la o oboseala si iti doresti sa "dormi" si atat(nu ca as fi ajuns eu la senzatia aia, dar am facut un exercitiu de imaginatie). Cred ca de fapt, imi doresc doar sa dispar odata cu cei dragi(dar vai, si ei au o multime de "cei dragi" si ar trebui sa dispara toata omenirea odata!smileys/smiley5.gif).Si e atat de frustrant cum ne agitam si cautam si habar nu avem ce-i cu noi si totusi parca lipseste ceva din viata asta, parca ceva nu e complet, mereu cautam activitati si sentimente care sa ne umple existenta, sau mai bine zis golul din existenta.Poate ca daca exista viata dupa moarte, aceasta este in afara timpului, deci am trai in "prezent" permanent.

christianT
08.04.2008, 14:02
Eu nu pot sa acept moartea, de fapt nu puteam, pentru ca de curand mi-am dat seama ca si eternitatea ma sperie si ca cel putin in viata asta ajungi la un moment dat la o saturatie, la o oboseala si iti doresti sa "dormi" si atat(nu ca as fi ajuns eu la senzatia aia, dar am facut un exercitiu de imaginatie). Cred ca de fapt, imi doresc doar sa dispar odata cu cei dragi(dar vai, si ei au o multime de "cei dragi" si ar trebui sa dispara toata omenirea odata!smileys/smiley5.gif).Si e atat de frustrant cum ne agitam si cautam si habar nu avem ce-i cu noi si totusi parca lipseste ceva din viata asta, parca ceva nu e complet, mereu cautam activitati si sentimente care sa ne umple existenta, sau mai bine zis golul din existenta.Poate ca daca exista viata dupa moarte, aceasta este in afara timpului, deci am trai in "prezent" permanent.

Draga fata citeste cu atentie ce spune Krishnamurti cu privire la viata si moarte. Vezi linkul de la discutii generale:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=124 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=12439&amp;PN=1) 39&amp;PN=1

idontknow
09.04.2008, 05:01
Draga fata citeste cu atentie ce spune Krishnamurti cu privire la viata si moarte. Vezi linkul de la discutii generale:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=124 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=12439&amp;PN=1) 39&amp;PN=1

ChristianT, iti multumesc foarte mult pentru link. Din vorbele lui Krishnamurti mi-a placut sfarsitul:"

The man who lives without conflict, who lives with beauty and love, is not frightened of death because to love is to die. "

In schimb, am apreciat mult ce spunea Osho despre frica mortii, si mai ales comparatia cu ziua si noaptea, viata interpretata ca zi, iar moartea ca noapte,ca avem nevoiede odihna ca sa o luam de la capat...dar faza eca pentru asta trebuie sa crezi in reincarnare intr-un fel...

Raven
09.04.2008, 10:47
In schimb, am apreciat mult ce spunea Osho despre frica mortii, si mai ales comparatia cu ziua si noaptea, viata interpretata ca zi, iar moartea ca noapte,ca avem nevoiede odihna ca sa o luam de la capat...dar faza eca pentru asta trebuie sa crezi in reincarnare intr-un fel...
Nu e obligatoriu sa crezi in reincarnare pt. asta. E deajuns sa crezi ca exista bine si rau (la modul absolut) si ca totul se plateste sau se rasplateste intr-o forma sau alta.

Prin moarte se finalizeaza complet totul, dupa aia nu mai exista datorii outstanding, exista numai plata sau rasplata on-going.

christianT
09.04.2008, 12:14
<DIV class=post id=msg_577688>Se spune ca sunt peste un miliard de crestini in lume! Habar nu am cum si cine ii aduna, dar ma gandesc ca la un miliard de crestini, faceam din pamantul asta un colt de paradis, ceea ce e departe de asa ceva. Numai daca ma gandesc la secolul XX si ma apuca cosmarurile. Sute de milioane de crestini s-au masacrat intre ei... Apoi se mai spune ca noi romanii suntem un popor de crestini, ca suntem in proportie de 98 % crestini!!! Hai sa fim seriosi! Crestini ca taiam porcu' de Craciun (ce legatura are asta cu Iisus?), ca vopsim oua si facem cozonac de Pasti? Asta inseamna a fi crestin? A fi crestin inseamna numai a te identifica cu o anumita traditie pe care ai mostenit-o de la parinti? Curios, dar dupa cum am inteles eu, Iisus a fost omorat tocmai pentru ca nu era un traditionalist. NU sunt crestin pentru ca nu pot sa cred in mesajul biblic si nici ca sa respect o traditie. Altfel incerc sa respect pe toata lumea si sa duc o viata onesta.</DIV>http://www.quebec.ro/forum/Themes/default/images/ic&#111;ns/modify_inline.gif

09.04.2008, 16:55
<DIV class=post id=msg_577688>Altfel incerc sa respect pe toata lumea ...</DIV>

http://www.quebec.ro/forum/Themes/default/images/ic&#111;ns/modify_inline.gif

Bine faci. Si postarile tale, intr-adevar, confirma asta. Daca ai maiincerca sa-l respecti si pe Cel care a creat lumea, n-ar mai avea nimeni ce sa zica.

fl%rin
09.04.2008, 18:29
Daca ai maiincerca sa-l respecti si pe Cel care a creat lumea, n-ar mai avea nimeni ce sa zica.
kirk, nu te mai erija in judecatorul absolut care detine adevarul absolut pentru a arata "greselile" altora. Daca tu crezi in prietenul imaginar, e treaba ta, dar nu incerca sa-i obligi si pe altii sa creada asta prin folosirea acestu gen de "santaj prietenos". Nu trebuie toti sa aplece urechea la vorbele contradictorii si la viziunea ultrasimplista ale unei carti scrise de oameni primitivi acum cateva mii de ani. Nu le impune si altora "onoarea" asta.

RaluT
09.04.2008, 19:08
Florin, deranjaza cand cineva "da cu piatra" in ceea ce crezi tu. Asa-i?

Eh acum de ce "dai tu cu piatra" in credinta altora numind-o "oroare"?

Vrei nu vrei oamenii cred in Dumnezeu. Asa cum doresti sa-ti fie respectata decizia de a nu crede, asa respecta si tu la randul tau credinta altora. Mi se pare mai cinstit asa!smileys/smiley2.gif

Am o intrebare pentru tine si pentru cine o vrea sa raspunda:

De ce totusi aceasta carte "ultrasimplista" a dainuit atatea secole?

fl%rin
09.04.2008, 20:09
RaluT, se pare ca nu ai inteles la ce m-am referit. Kirk a lasat sa se inteleaga ca din cauza necredintei lui in dumnezeu, Christian ar avea o problema, lasand astfel posibilitatea ca ceilalti (credinciosi) sa-l judece pentru imperfectiunea aceasta. Citeste mai cu atentie. Eu nu am judecat pe nimeni pentru credinta in dumnezeu, si nici nu o sa o fac. Ceea ce am combatut eu este religia si Biblia, nu credinta fiecaruia, si nu am lasat sa se inteleaga ca cei care sunt religiosi ar avea o problema.
Crezi in adevarul Coranului? De ce a dainuit atatea secole? Crezi in legendele vechilor greci? Acestea de ce au dainuit? Asta nu este nici pe departe un argument viabil cum ca ar fi si adevarate.

lordul
10.04.2008, 08:31
Eu nu pot sa acept moartea, de fapt nu puteam, pentru ca de curand mi-am dat seama ca si eternitatea ma sperie

Vesnicia , eternitatea mortii sperie , nu moartea in sine . Religiile nu-si mai au nici un rost in ziua de azi , au fost create ca util de control asupra maselor nestiutoare . Cele mai mari crime ale umanitatii au fost bazate pe fundamente religioase . Doar un mic excemplu , colonizarea si distrugerea fostelor civilizatii din cele doua americi , razboaiele "moderne" de azi , intre "axa Raului" si "axa Binelui" , si exemplele sint numeroase din pacate . Parafrazindu-l pe Lennon :
Imagine there's no countries</span><br style="font-style: italic;">It isn't hard to do</span><br style="font-style: italic;">Nothing to kill or die
for</span><br style="font-style: italic;">And no religion too</span><br style="font-style: italic;">Imagine all the people</span><br style="font-style: italic;">Living life in peace...

</span>

RaluT
10.04.2008, 10:10
{Nu trebuie toti sa aplece urechea la vorbele contradictorii si la viziunea ultrasimplista ale unei carti scrise de oameni primitivi acum cateva mii de ani. Nu le impune si altora "onoarea" asta.}

Am incercat sa nu ma implic in discutia voastra. Ce ma deranjaza este faptul ca ai numit Biblia "viziune ultrasimplista" si "oroare"... Oameni cred in Biblie deci ai "atacat" credinta in aceasta carte Sfanta pentru multi dintre noi... Era de astepta sa existe pareri pro si contra. Credinciosii o sa judege intotdeauna pe cei necredinciosi si vice versa. In nici un moment Kirk a spus ca Christian ar avea o problema. Ceva acolo sus exista ca este Universul ca este Dumnezeu

christianT
10.04.2008, 11:26
RaluT, draga prietena de pe forum, si in lumea crestina au fost probleme mari in ceea ce priveste respectul fata de femeie, si asta pentru inca din inceputuri, din Geneza, se arunca vina pe femeie. Nu e Eva cea care-l indeamna pe Adam sa guste din pomul cunoasterii? Si daca citesti in Vechiul Testament, ai sa vezi peste tot o conceptie patriarhala asupra societatii, in care femeia nu e vazuta decat ca un simplu obiect care trebuie sa faca copii. Sigur, poate sunt eu prea dur, dar sa nu-mi spuneti ca religia crestina nu e misogina, ca nu tine.

Au voie femeile in altar? Nu! Care e motivul? Discriminari sexiste!

Au voie femeile la apostolat, adica sa devina preoti? NU! Tot motive sexiste, cu origini inca din Geneza, la inceputul Bibliei.

E plina istoria crestinismului de victime inocente de sex feminin care au fost arse de viiin numele bisericii pentru acuzatia de vrajitorie!

Saraca femeie, e obligata pana si sa-si acopere capul cand intra in biserica, de parca ar fi o rusine sa i se vada parul.

Pana si la slujba de casatorie la biserica..nu se spune "Si femeia trebuie sa se supuna barbatului.." Adica de ce?? "Femeia, ca si barbatul, trebuie sa se supuna unul altuia, sa se respecte reciproc." Cam asa ar fi trebuit sa sune slujba de casatorie la biserica. Voi puteti sa-mi spuneti ce vreti voi, dar crestinismul, istoria lui, e plin de idei misogine!! Abia in secolul XX au ajuns si femeile sa fie respectate asa cum trebuie! Dupa aproape 2 milenii de crestinism!

LA Ottawa, chiar langa cladirea parlamentului, e un frumos monument, ce aminteste de o lege data prin anii 20 din secolul XX cand femeile au fost recunoscute ca fiinte umane, putand deci, prin aceasta lege, sa voteze. Sunt agnostic, deci nu ateu, si cred cu toata fiinta in feminism.

christianT
10.04.2008, 12:25
Sunt agonstic pentru ca nu cred ca Dumnezeul poate fi cuprins de mintea omeneasca. De cum incepi sa definesti divinitatea, exact din momentul ala, te departezi de Adevar. Nu putem noi, biete furnici nestiutoare, sa intelegem Transcendentul. Numai cativa, putini alesi, au reusit sa arunce o privire "dincolo", si acestia sunt misticii, si pot accepta ca si Iisus se poate numara printre ei.

Dar Adevarul prieteni, Adevarul se traieste pe viu, prin experienta directa, instantanee, si nu prin lecturi din Biblie.

fl%rin
10.04.2008, 13:00
RaluT, nu as spune neaparat ca trebuie respectata parerea celorlalti in toate cazurile, dar atata timp cat nu se aduce atingere celorlalti, aceasta trebuie cel putin tolerata. Iti pot da exemple daca vrei, pentru a sesiza diferenta intre respectare si tolerare. Problema cu religia este tocmai asta, ca aduce atingere si celorlalti. Atata timp cat se incearca interzicerea avortului, interzicerea folosirii prezervativului, interzicerea cercetarilor in domeniul geneticii, toate in numele religiei, eu zic ca se aduce atingere celorlalti. Lasand la o parte tonul pe care il abordeaza biserica acum (asta de nevoie), biblia este plina de exemple de intoleranta, incurajare a sclaviei, amenintari cu focul vesnic si altele. Asa ca nu prea se potriveste asta cu discursul tau pacifist.
Se pare ca nu stii prea multe despre Coran si despre Hadith, daca spui ca acesta este o lectura interesanta. Daca ai sti ce se spune acolo despre cei de alte credinte, ti-ai schimba complet parerea. Misoginismul rezultat din Coran este numai varful aisbergului.
Sa-ti spun drept, se vede clar ca exista ceva acolo sus, si acel ceva este atat de drept si benevolent incat se reflecta asta si asupra lumii, facand-o perfecta si buna, asa cum o stim cu totii. Ce vedem ca se intampla prin Africa si alte zone ale lumii sunt basme, nascociri.
Apoi, biserica are o lunga traditie in a respecta parerea celorlalti, respectiv in a incuraja chiar parerile opuse ei prin prieteneasca aplicare de torturi fizice, zile la rand, sfarsite intotdeauna cu omorarea subiectilor (un act de mila cica), dar numai dupa obtinerea de marturisiri complete impreuna cu numele a cel putin cativa complici (nu se putea concepe ca nu exista complici, asa ca torturile nu incetau pana cand nu erau obtinute cateva nume). Toate aceste si multe altele inspirate de sfanta ta carte. Ai pomenit de argumente. Nu cred ca vrei sa te aventurezi pe acest teritoriu...
In final, iti repet: citeste cu atentie si ai sa vezi ca am folosit cuvantul oNoare si nu oRoare. Daca as fi spus oroare nu ar mai fi fost cazul sa pun cuvantul intre ghilimele.
Referitor la misoginismul crestin, vezi ce a scris Christian mai sus.

fl%rin
10.04.2008, 13:32
Cateva link-uri pentru tine, Christian.
http://www.youtube.com/watch?v=sD0B-X9LJjs
http://www.youtube.com/watch?v=J3YOIImOoYM

RaluT
10.04.2008, 15:50
Hmm se pare ca ai descoperit butonul magic "edit" smileys/smiley36.gif

fl%rin
10.04.2008, 15:56
Hmm se pare ca ai descoperit butonul magic "edit" smileys/smiley36.gif
Nu am folosit niciodata butonul edit pentru a schimba sensul la ceva ce am spus, dar faptul ca te-ai gandit la asta imi spune ceva despre tine si despre piosenia ta de enoriasa. Nu ma mai intereseaza sa-ti raspund de acum incolo intrucat nu discut cu persoane care se preteaza la asemenea tertipuri numai pentru a arata ca au dreptate. Tot ce pot sa spun este ca atunci cand ma uit la crestini ca tine, ma bucur ca nu sunt crestin.

RaluT
10.04.2008, 16:06
smileys/smiley2.gif"Se pare ca nu stii prea multe despre Coran si despre Hadith, daca spui ca acesta este o lectura interesanta. Daca ai sti ce se spune acolo despre cei de alte credinte, ti-ai schimba complet parerea. Misoginismul rezultat din Coran este numai varful aisbergului.
Sa-ti spun drept, se vede clar ca exista ceva acolo sus, si acel ceva este atat de drept si benevolent incat se reflecta asta si asupra lumii, facand-o perfecta si buna, asa cum o stim cu totii. "

Da am vazut ce spune Coranul, daca pacatuiesti " o sa arzi vesnic pe marmura cea neagra a infernului" si alte timpenii de genul.. da l-am citit.... Este credinta lor. Nu pot eu sa-i schimb sau se le schimb credinta, ei cei care cred in Coran trebuie sa o schimbe, sau sa doreasca sa-si schimbe credinta. Pentru cei indoctrinati, pentru ca marea majoritate a celor ce cred in Coran sunt indoctrinati de mici copii, este foarte greu sa se schimbe.. stii cate sedinte de terapie le-ar lua? Multe!

Apropo cine ti-a spus tie ca sunt enoriasa? Nu m-am declarat nici pro nici contra. Am incercat sa fiu pe cat se poate sa fiu corecta.

Nici nu ma intereseaza sa fiu sincera cu tine ceea ce ai putea tu crede despre mine. Asa don't worry be Happy!smileys/smiley4.gif Si da recunosc folosesc butonul "edit " cand fac greseli. Nu sunt perfecta si nu am sa fiu nici o data.smileys/smiley2.gif

christianT
10.04.2008, 16:11
Chiar cu facerea omului apare prima idee misogina, cand Dumnezeu il face pe Adam la inceput. Si din acest "corpus principus", dintr-o coasta, o face si pe Eva ca sa-i tie de urat. Adica Eva apare ca un fel de apendice, un lucru secundar, creata ca sa-i tie de urat lui Adam. Suntem un plin delir! Dumnezeule mare si atotputernic! Si voi vreti sa cred in povestea asta?? Voi credeti in acest mit?

kirk, cu tot respectul, imi placi enorm chiar daca suntem atat de diferiti, daca ajungi in Montreal usa mea iti este deschisa neconditionat,tu chiar crezi in cele relatate in Geneza? Ca Eva a fost facuta din coasta lui Adam?

christianT
10.04.2008, 16:15
"... Nu sunt perfecta si nu am sa fiu nici o data.smileys/smiley2.gif

Oh Ralu, eu sunt perfect de imperfect!

anticristul
12.04.2008, 13:07
Chiar cu facerea omului apare prima idee misogina, cand Dumnezeu il face pe Adam la inceput. Si din acest "corpus principus", dintr-o coasta, o face si pe Eva ca sa-i tie de urat. Adica Eva apare ca un fel de apendice, un lucru secundar, creata ca sa-i tie de urat lui Adam. Suntem un plin delir! Dumnezeule mare si atotputernic! Si voi vreti sa cred in povestea asta?? Voi credeti in acest mit?

kirk, cu tot respectul, imi placi enorm chiar daca suntem atat de diferiti, daca ajungi in Montreal usa mea iti este deschisa neconditionat,tu chiar crezi in cele relatate in Geneza? Ca Eva a fost facuta din coasta lui Adam?

.................................................. ......

Tu citesti in romaneste coasta si te gindesti la simpla coasta de om.dar tanahul nu ete o carte scrisa ca o poveste ,e mult mai adinca.Stii tu cum se citeste o scrisoare diplomatica?Tanachul e scris de oameni initiati si literele cu care e scris sunt niste haine in care e imbracata taina pe care o transmite mai departe ,altor oameni initiati.Daca vrei sa citesti ,citeste dar nu da verdicte pina nu te-ai convins ca ai inteles perfect ce vrea sa zica textul.Gindestete ca cuvintul acela de coasta insemneaza si stinca.Daac omul a fost creiat impreuna ca o stinca si pe urma a fost despartit ce parere ai?In geneza in citeva cuvinte sint descrise activitati ce au avut loc in mii de ani .Cum crezi ca ai putea intelege perfect fara sa studiezi in original si fara sa fii initiat in anumite taine ale creiatiei?

Cu stima din Israel.

anticristul
12.04.2008, 13:13
Daca ai maiincerca sa-l respecti si pe Cel care a creat lumea, n-ar mai avea nimeni ce sa zica.
kirk, nu te mai erija in judecatorul absolut care detine adevarul absolut pentru a arata "greselile" altora. Daca tu crezi in prietenul imaginar, e treaba ta, dar nu incerca sa-i obligi si pe altii sa creada asta prin folosirea acestu gen de "santaj prietenos". Nu trebuie toti sa aplece urechea la vorbele contradictorii si la viziunea ultrasimplista ale unei carti scrise de oameni primitivi acum cateva mii de ani. Nu le impune si altora "onoarea" asta.

.................................................. .......... ....................

Florin ,inca nu se poate demonstra ca nu exista Dumnezeu.Credinciosi cred ca exista si atei cred ca nu exista .Deci tot credinciosi sint si atei.Ca ei cred ca nu exista.Dar nu au dovezi.E mult mai greu sa demonstrezi ca nu exista ,daca ti-asi cere dovezi cred ca te-ai chinui mult ca sa mi le dai.Eu in schimbexistenta lui dumnezeu o gasesc si in cea mai mica floare de pe pamint..Cu stima din Israel.

idontknow
14.04.2008, 11:54
Daca vrei sa citesti ,citeste dar nu da verdicte pina nu te-ai convins ca ai inteles perfect ce vrea sa zica textul.Gindestete ca cuvintul acela de coasta insemneaza si stinca.Daac omul a fost creiat impreuna ca o stinca si pe urma a fost despartit ce parere ai?

Interesanta ideesmileys/smiley1.gif. Ai putea sa detaliezi putin?

fl%rin
15.04.2008, 09:49
anticristul, daca nu poti dovedi ca miezul planetei Neptun nu este format din ciocolata cu stafide inseamna ca asa este? Nu poti dovedi o infinitate de situatii, asta nu inseamna ca obligatoriu sunt adevarate. Mai era un exemplu cu ceainicul de portelan care orbiteaza in jurul soarelui. Poti dovedi ca nu e asa? Inseamna asta ca exista un asemenea ceainic?
Cu initierea in tainele creatiei m-ai dat gata. Sa inteleg ca tu esti initiat in asemenea taine?

anticristul
15.04.2008, 11:32
Poate sint u initiat Florin.Tu nu stii cine sint eu si ce am studiat in viata mea.Dar daca tu citesti coasta si nu poti sa intelegi mai mult ,nu te condamna nimeni pentruca nu stii ceva.Te condamna doar daca afirmi ceva si nu esti in cunostinta de cauza.

Biblia incepe cu 2 cuvinte,in romaneste"La inceput"Dar in original nu este scris asa.Ca nu se poate traduce ceea ca este scris in original in cele 2 cuvinte.In original este scris Beresit.Stii tu ce este Beresit ?Stii tu ca Tora este scrisa si cu numere ,nu numai cu litere?Stii tu ca B este 2 si resit inseamna ,capuri, directii ,copuri ,intentii?Care din aceste cuvinte crezi ca ar fi mai potrivit spus ,la inceput? Stii?

Cu stima din Israel.

fl%rin
15.04.2008, 11:55
Bun, daca esti initiat, spune-mi tu cum s-ar traduce beresit si discutam de acolo.

Sherlock
15.04.2008, 17:30
http://www.protv.ro/stiri/social/cere-sase-milioane-de-euro- (http://www.protv.ro/stiri/social/cere-sase-milioane-de-euro-pentru-ca-a-fost-botezat-fara-acordul.html) pentru-ca-a-fost-botezat-fara-acordul.html

Hai recunoasteti care din voi a aparut la protv sau o fii doru?smileys/smiley36.gif

P.S.E un exemplu bun de crestin!smileys/smiley36.gif

doru9
15.04.2008, 18:40
godrimartis..cit timp imi sunt sterse mesajele abtinete de la comentarii la adresa mea. Nu iti pot demonta umorul ieftin prin telepatie deci mucles.Totusi il intelege pe ala:cum ai vrea sa aflii pe la 11-12 ani ca esti musulman cu certificat inca de la trei luni? Vezi? Abuzul religiilor trebuie atacat cit cuprinde altfel iara o puneti de vreo cruciada ca prostu vostru de Bush si vaca aia din Iran si palestinieinii aia tembeli si evreii aia nebatuti de mult si pocaitii aia de schimba bisericiile cum sunt prinsi prin toalete...come on...credinta este business misto si ori platiti taxe ori sa va ia ala cu coarne hahahaha. Daca dumnezeul ala care nu va vede cind va purtati ca animalele...daca nu se supara sfintia sa ar fi bine sa nu isi mai puna angajatii sa pocaiasca lumea cu japca. Argumente, dovezi...de asta sa va ocupati...crtinati pe aia de judeca si este in pozitie sa va arate cit de ridicoli sunteti nu pe aia de trei luni...Eu personal daca exista rai si ajung acolo printr-o greseala emigrez ca nu pot petrece mai mult de juma de ora cu harpe si excroci. Imi provocati sila.

Astia cu mesajele...repede iar a scris doru. Stergeti mesajul ca face prea mult sens.

sorin
16.04.2008, 02:05
Imi provocati sila.

eu zic s-o lasi mai moale cu astfel de expresii, pentru ca fiecare are dreptul la o opinie, indiferent de cat de cretina ar parea. asa se procedeaza si in asazisul "brainstorming", cand se pun pe tava toate ideile, indiferent cat de tampite sunt, apoi se analizeaza si se elimina cele considerate proaste.

Astia cu mesajele...repede iar a scris doru. Stergeti mesajul ca face prea mult sens.

lasa siironiile gratuite, ca nu-si au sens.

doru9
17.04.2008, 20:34
[QUOTE=doru9]Imi provocati sila.

eu zic s-o lasi mai moale cu astfel de expresii, pentru ca fiecare are dreptul la o opinie,]

All right. Am sa combat adversarii intr-un mod civilizat. Am sa ii cocoshez sub argumente, politicos, si sa le respect opinia pina cind le-o schimb in bine.

17.04.2008, 22:51
All right. Am sa combat adversarii intr-un mod civilizat. ce te-a retinut pana acum?
Am sa ii cocoshez sub argumente, politicos, si sa le respect opinia pina cind le-o schimb in bine. asa sa faci

HaymHerman
11.07.2009, 17:25
Esti sigur ca opinia ta e mai buna decit a altora?
Care este unitatea de masura a binelui?
Si ce este binele in general?

Raven
11.07.2009, 17:33
Care este unitatea de masura a binelui?
Si ce este binele in general?
Pot sa raspund eu la astea dl. Herman?

HaymHerman
16.07.2009, 15:04
Sigur ca poti raspund.Fiecare este liber sa si expuna parerile.

Raven
16.07.2009, 16:08
In ordinea intrebarilor:

Corectitudinea.
Corectitudine.

HaymHerman
18.07.2009, 15:13
Corectitudine,fata de ce?

Raven
18.07.2009, 16:32
Fata de propria conditie.

Devenim ceea ce gandim. Suntem ceea ce facem.

HaymHerman
19.07.2009, 13:39
Aceasta nu raspunde la intrebarile puse de mine.

Raven
19.07.2009, 14:48
Poate asa e mai clar:

http://www.romanian-portal.com/forum/showpost.php?p=159240&postcount=31 - v. pct. 3.

GreenRose
19.07.2009, 17:01
Unitatea de masura a binelui este PERFECTIUNEA.

Loniia
20.07.2009, 10:35
Cum sa definim binele? care pentru mine este "bine' poate fi "rau" pentru altu'/a !...binele exista cand lipseste raul !

Raven de la tine m-a astept la explicatii ample,nu raspunsuri scurte(ca la chestionar)....:)

Raven
20.07.2009, 11:24
Unitatea de masura a binelui este PERFECTIUNEA.
Care e echivalenta cu corectitudinea absoluta (in tot si in toate). Sigur, e un ideal.

Cum sa definim binele? care pentru mine este "bine' poate fi "rau" pentru altu'/a !...binele exista cand lipseste raul !Binele e sau nu e. Daca te raportezi la cei din jur atunci ramai in relativitate cu gradele de comparatie cu tot, daca te raportezi la ideal atunci nu mai sunt grade de comparatie, e doar "bine" sau "rau", nu "mai bine" sau "mai rau".

Binele si raul exista in acelasi timp. Idealistic vorbind, daca cineva e perfect atunci n-o sa faca rau niciodata, dar o sa faca rau ceilalti care sunt imperfecti.

HaymHerman
20.07.2009, 15:30
Daca acel perfect perfectus,este fsi foarte bogat sa zicem,asta sigur bu deranjeaza pe nimeni sa zicem.Dar el perfectul avind multi bani i-si face o casa foarte mare ,in fata casei mele si mi fura peisajul.El nu a facut nici un rau ?Asta ca sa trebuiasca sa dau mii de exemple cu privire la bine si rau ,si la foarte bine si foarte rau.

Raven
20.07.2009, 16:09
Daca acel perfect perfectus,este fsi foarte bogat sa zicem,asta sigur bu deranjeaza pe nimeni sa zicem.Dar el perfectul avind multi bani
Perfectul n-are bani multi ca n-are nevoie, nu traieste pt. confort material, nu-l intereseaza confortul asta, fuge de el.

HaymHerman
04.08.2009, 15:57
Da mi un exemplu de perfect.
Dintre oameni sau lucruri ,asa ca la clasa intia .

Raven
05.08.2009, 08:09
Acel perfect perfectus de care ziceai un pic mai sus. Despre el era vorba.

HaymHerman
09.08.2009, 15:48
Nici chiar idealistic nu-l putem identifica .Caci insusi Dumnezeu ,din punctul nostru de vedere unora le face bine altora rau.
Asa vede ochiul omenesc.

Raven
10.08.2009, 06:01
Punctul omenesc de vedere este cel al dorintelor personale. Binele este de negasit pentru cei care vor sa aiba, nu sa fie.

HaymHerman
11.08.2009, 16:59
Chiar oricit aiu fi de bun ,si tot vei avea dusmani si uni vor spune despre tine ca esti lacom si mai stiu eu ce.Chiar daca nu este asa dar asa vor vedea ochilor.
Ca te duci din Israel in Romania in vizita si nu duci cite un lantisor de aur fiecaruia pe care l-ai cunoscut,,te alegi cu multa birfa si numai om corect nu mai esti.
Ai facut prin asta un rau cuiva ?Nu .Dar nefacind bine ,devine rau.

Raven
11.08.2009, 18:06
Chiar oricit aiu fi de bun ,si tot vei avea dusmani si uni vor spune despre tine ca esti lacom si mai stiu eu ce.Chiar daca nu este asa dar asa vor vedea ochilor.
Ca te duci din Israel in Romania in vizita si nu duci cite un lantisor de aur fiecaruia pe care l-ai cunoscut,,te alegi cu multa birfa si numai om corect nu mai esti.
Ai facut prin asta un rau cuiva ?Nu .Dar nefacind bine ,devine rau.

Nefacand bine faci rau. Dar trebuie pus in contextul absolutului pt. asta e un principiu fundamental. Deci in contextul asta al absolutului nu conteaza deloc, da' deloc ce cred altii; conteaza cum e, atat.

RE: lantisoare din Israel pt. cunoscutii din RO
Daca le duci doar ca sa nu dai motiv de barfa si le dai cu zambet fortat, asta nu e ipocrizie? Deci e bine daca dai pt. ca vrei si fara sa astepti nimic la schimb, nici lipsa barfei nici altceva. Si e rau daca le dai doar pt. ca "trebuie".

In viata nu trebuie decat sa mori. Asta e obligatia de care nu scapa nimeni. Restul de "trebuie" nu e decat alegere, nu obligatie.