PDA

Arată versiune întreagă : Evadare din cutie

farasens
01.04.2008, 13:36
[quote]Odata pregatit sufleteote ma decid sa evadez . Fara rime , dar cu sens , de aceasta data . Eram

lebada
21.09.2009, 13:57
MAKTUB ...sau asa a fost scris! - Paulo Coelho

-Cand iti doresti un lucru, tot Universul conspira la realizarea dorintei tale.
-Viata atrage viata.
-Fiecare clipa de cautare este o clipa de regasire.
-O cautare incepe intotdeauna cu Norocul Incepatorului. Si termina
totdeauna cu Proba Cuceritorului.
-Cand ne aflam in fata marilor comori, nu le vedem niciodata. Si stii de ce? Pentru ca oamenii nu cred in comori.
-Cine se amesteca in Legenda Personala a altuia, niciodata nu si-o va descoperi pe a lui.
-Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec.

lebada
22.09.2009, 13:14
MAKTUB-COELHO

Un pacient de 32 de ani îl întalni pe terapeutul Richard Crowle.
“ Nu reusesc sa ma las de obiceiul de a-mi suge degetul mare,” se lamenta.
“Nu-ti face mari probleme din cauza asta, “ îi spuse Crowley. “Dar încearca sa sugi un alt deget în fiecare zi.” Pacientul încerca sa faca întocmai cum i s-a spus. Si de fiecare data cand îndrepta mana spre gura, trebuia sa faca o alegere constienta pentru a alege care deget trebuia sa fie subiectul atentiei sale în acea zi. Înainte de sfarsitul acelei saptamîni, obiceiul era vindecat. „Cand un viciu devine obisnuinta, e greu de controlat,” spune Richard Crowley..“ Dar cand ni se cere sa dezvoltam noi atitudini, sa luam decizii noi si sa facem alegeri noi, devenim constienti ca nu se merita”.
Pentru 2 colegi de forum!!!

lebada
23.09.2009, 06:30
MAKTUB - COELHO

Există o legenda australiana care povesteste despre un saman si cele trei fiice ale lui. Într-o zi îl întalnira pe cel mai faimos rzboinic din zilele acelea. “Vreau sa ma casatoresc cu una din aceste splendide fete”, spuse razboinicul.
“Daca una din cele trei se casatoreste, celelalte doua vor suferi”, spuse samanul. “O sa caut un trib care sa îngaduie barbatilor sai sa aiba trei sotii.” Ani de-a randul calatorira prin întreaga Australie fara sa gaseasca un asemenea trib.
“Macar una din noi ar fi putut fi fericita”, spuse una din surori cand ajunsesera batrane si obosite de drum.
“Am gresit”, spuse samanul. “Dar acum e prea tîrziu.”
Si transforma cele trei fiice ale sale în blocuri de piatra, pentru ca toti cei care trec pe acolo, sa înteleaga ca fericirea unei persoane nu înseamna tristetea alteia.
Pentru voi: Suflet Solar si Loniia!!!

lebada
23.09.2009, 06:49
MAKTUB - COELHO

Există o legenda australiana care povesteste despre un saman si cele trei fiice ale lui. Într-o zi îl întalnira pe cel mai faimos rzboinic din zilele acelea. “Vreau sa ma casatoresc cu una din aceste splendide fete”, spuse razboinicul.
“Daca una din cele trei se casatoreste, celelalte doua vor suferi”, spuse samanul. “O sa caut un trib care sa îngaduie barbatilor sai sa aiba trei sotii.” Ani de-a randul calatorira prin întreaga Australie fara sa gaseasca un asemenea trib.
“Macar una din noi ar fi putut fi fericita”, spuse una din surori cand ajunsesera batrane si obosite de drum.
“Am gresit”, spuse samanul. “Dar acum e prea tîrziu.”
Si transforma cele trei fiice ale sale în blocuri de piatra, pentru ca toti cei care trec pe acolo, sa înteleaga ca fericirea unei persoane nu înseamna tristetea alteia.
Pentru voi: Suflet Solar si Loniia!!!. Pentru sufletele voastre curate mereu!

lebada
23.09.2009, 11:40
MAKTUB - COELHO

Calugarii Zen, cand vor sa mediteze, se aseaza în fata unei stanci si spun: “Acum voi astepta ca aceasta stanca sa creasca un pic.”
Spune maestrul: “ Fiecare lucru din jurul nostru este în continua schimbare. În fiecare zi soarele straluceste peste o lume noua. Ceea ce numim rutina este o zi plină de noi propuneri si oportunitati. Dar noi nu percepem ca fiecare zi e diferita de celelalte. Astazi, undeva, o comoara te asteapta. Poate fi un zambet, poate fi o mare victorie – nu are importanta. Nimic nu e plictisitor, pentru ca totul se schimba constant. Plictiseala nu face parte din lume.
Pentru Paul!!!:)

lebada
24.09.2009, 02:52
MAKTUB - COELHO

Tanarul Napoleon tremura ca o frunza în vant în timpul bombardamentelor feroce de la Toulon. Un soldat, vazandu-l asa, spuse tovarasilor: ”uitati-l, e speriat de moarte.”
“Da, sunt”, raspunse Napoleon. “Dar continuu sa lupt. Daca ai fi simtit jumatate din teama care ma încearca, ai fi fugit deja de ceva vreme.”
Spune maestrul: “frica nu este semn de lasitate. Frica este cea care ne permite sa fim curajosi si sa dam dovada de valoare în fata situatiilor din viata.
Cei care simt teama – spre deosebire de cei care merg înainte fara a permite sa fie intimidati – dau dovada de valoare. Dar cei care înfrunta situatii dificile fara sa tina cont de pericol dau dovada iresponsabilitatii lor.”

lebada
25.09.2009, 13:16
MAKTUB - COELHO

Manastirea de pe malul raului Piedra este înconjurata de o vegetatie splendida - este o adevarata oaza în mijlocul campurilor sterpe din acea zona a Spaniei. Acolo micul rau devine un curent magnific si se împarte într-o multime de cascade.
Calatorul se plimba prin împrejurimi ascultand muzica apelor. Pe neasteptate o grota din spatele unei cascade îi atrage atentia. Studiaza pietrele roase de vreme si studiaza cu atentie formele placute create cu rabdare de natura. Si gaseste un vers al lui R. Tagore scris pe o placa: “Nu un ciocan a facut pietrele atat de perfecte, ci apa – cu dulceata sa, cu dansul si sunetul sau.”
Acolo unde forta poate doar sa distruga, delicatetea poate sculpta!!!

Pentru tine - Sauzimdemine!

Suflet_solar
25.09.2009, 17:25
Pentru voi: Suflet Solar si Loniia!!!

Doamne, Lebada, ma crezi ca abia acum am descoperit aceasta?
Iti multumesc din suflet!:)

Si uite, pentru tine:

Razboinicul stie ca vorbele cele mai importante in toate limbile sunt cuvinte marunte.
Da.
Dragoste.
Dumnezeu.
Sunt cuvinte care se pot rosti cu usurinta si care umplu uriase spatii goale.
(COELHO-MANUALUL RAZBOINICULUI LUMINII)

Si, pentru toti forumistii:

Mantagne-russe-ul e viata mea, viata e un joc dur si halucinant, viata inseamna salturi cu parasuta, inseamna risc, inseamna sa cazi si sa te ridici, inseamna alpinism, inseamna vointa de a ajunge in punctul tau cel mai inalt si a te simti nemultumit si nelinistit cand nu reusesti sa o faci.
(COELHO-UNSPREZECE MINUTE)

Si inca:

Cel mai bun mod de a te cufunda in Dumnezeu este iubirea.
(COELHO-BRIDA)

Edit: Apropo de titlul topicului, e placut ca uneori sa evadam din cotidianul vietii noastre si sa ne umplem sufletele cu energia pozitiva a unor lucruri frumoase. Unele dintre ele- spun cu toata sinceritatea-eu le descopar vizitand acest forum. :)

lebada
26.09.2009, 10:15
Iti multumesc din suflet!:)

Nu ai de ce Maria! Mereu ai ocupat un loc special in sufletul meu!

MAKTUB - COELHO

Acestea au fost scrise de violoncelistul Pablo Casals: “Renasc mereu. Fiecare dimineată este un moment în care încep viata din nou. Cu optzeci de ani în urma am început prima mea zi în acelasi fel – dar nu înseamna ca este o rutina. Este esential pentru fericirea mea. Ma trezesc si merg la pian sa cant doua preludii si o fuga de Bach. Aceste bucati functioneaza ca o binecuvantare în casa mea. Dar aceasta practica este si un mod de a restabili contactul cu misterul vietii si cu miracolul de a fi o fiinta umana. Chiar daca o fac de optzeci de ani, muzica nu e niciodata aceeasi – ma învata întotdeauna ceva nou, fantastic, incredibil.”

lebada
27.09.2009, 03:49
MAKTUB - COELHO

Fraza este a lui Pablo Picasso: “Dumnezeu este un artist. El a inventat girafa, elefantul si furnica. De fapt, nu a cautat niciodata un stil – El a facut pur si simplu ce a vrut.”
Spune maestrul: “Cand apucam calea noastra, ne cuprinde o mare teama. Ne simtim obligati sa facem bine fiecare lucru. Dar, din moment ce avem o singura viata de trait, cine a spus ca trebuie sa pastram standardul, totul corect? Dumnezeu a creat girafa, elefantul si furnica – de ce trebuie sa urmam un standard. Un standard foloseste doar pentru a ne arata cum definesc altii realitatea lor. Deseori admiram modelele altora, si de multe ori putem evita greselile comise de altii. Dar, pentru a trai bine, doar noi stim cum”.

lebada
06.10.2009, 03:16
“Cine manuieste cel mai bine spada?” întreba un razboinic pe maestrul sau. “Mergi pe campul din vecinatatea manastirii,” raspunse maestrul. “Acolo e o stanca. Vreau sa o insulti.” “De ce ar trebui sa o fac?” întreba discipolul. “Stanca nu va raspunde,” adauga. “ Bine, atunci atac-o cu spada,” spuse maestrul. “Chiar nu o sa o fac,” raspunse discipolul. “Spada mea s-ar rupe. Si dacă as ataca-o cu mainile goale mi-as rupe degetele si nu as obtine nici un rezultat. Nu asta am întrebat. Cine manuieste cel mai bine spada?”
“Cel mai bun este cel care este ca stanca,” spuse maestrul. “Fara a scoate spada din teaca, nimeni nu-l poate învinge.”

Suflet_solar
06.10.2009, 20:41
Dragostea nu este in celalat, e in noi insine, noi o trezim. Insa, pentru trezirea asta, avem nevoie de celalalt.
(COELHO - Unsprezece minute)

Fii ca un izvor care se revarsa, iar nu ca un bazin plin mereu de aceeasi apa.
(COELHO - Veronica se hotaraste sa moara)

Pamantul are nevoie de seminte, iar semintele au nevoie de pamant. Una nu are sens fara cealalta. La fel se intampla cu oamenii.
Cand cunoasterea masculina se uneste cu transformarea feminina are loc o uniune magica al carei nume este Intelepciune.
(COELHO - Brida)

lebada
18.10.2009, 03:21
Scriitorul George Bernard Shaw observa un bloc de piatra enorm in salonul unui prieten, sculptorul J. Epstein. “Ce intentionezi sa faci?’ intreba Shaw.
“Inca nu stiu. Ma gandesc,” raspunse Epstein. Shaw era surprins: ”Asta inseamna ca tu iti planifici inspiratia? Nu crezi ca un artist ar trebui sa fie liber sa-si schimbe propriile idei cand vrea?” “Asta functioneaza doar atunci cand – dupa ce ti-ai schimbat ideea – tot ce trebuie sa faci este sa modifici o foaie care cantareste douazeci de grame. Dar cand te gasesti in fata a patru tone, trebuie sa gandesti altfel “, spuse Epstein.
Spune maestrul: “Fiecare dintre noi stie modul cel mai bun pentru a-si face propria munca. Doar acela care se confrunta cu propriile obiective stie ce probleme implica.”

lebada
13.11.2009, 06:15
Un prieten de-al calatorului hotari sa petreaca cateva saptamîni la o manastire din Nepal. Intr-o dupa amiaza, intra intr-unul din multele temple ale manastirii si vazu un calugar zambitor stand pe altar.
“De ce zîmbesti?” intreba. “Pentru ca am inteles semnificatia bananelor,” spuse calugarul, deschizand sacul sau si scotand o banana stricata.
“Aceasta e viaaa care si-a urmat cursul si nu a fost folosita la maxim – si acum e prea tarziu.”
Apoi lua o alta banana care era inca verde. O arata omului si o baga din nou in sac. “Asta e viata care inca nu si-a facut cursul si asteapta momentul potrivit”, spuse. In sfarsit, lua o banana coapta, o decoji si o imparti cu omul. “Acesta e momentul prezent. Sa stii cum sa-l traiesti fara frica.”

lebada
16.11.2009, 05:00
Daca esti nemultumit de ceva – chiar si de un lucru bun pe care ai vrea sa-l faci, dar nu esti în masura sa-l faci – inceteaza acum. Daca lucrurile nu merg bine, exista doua explicatii: ori perseverenta iti este pusa la incercare, ori ai nevoie sa schimbi directia.
Odata ce ai luat o hotarare, uita complet cealalta posibilitate si mergi înainte. Domingos Sabino spune: “Totul merge intotdeauna spre mai bine. Daca lucrurile inca nu merg bine, este pentru ca inca nu ai ajuns la sfarsit.”

Ca o completare..... Cel mai mare pacat dintre toate este mutilarea spiritului unui om. . Grija mare pentru ce alegi!

lebada
18.11.2009, 03:23
Înainte de a pleca într-o lungă călătorie, omul de afaceri îsi salută sotia. “Nu mi-ai adus niciodată un cadou care să aibă valoare,” spuse ea. “Femeie ingrată, tot ce ti-am dat m-a costat ani de muncă,” răspunse omul. “Ce pot să-ti dau mai mult?” “Ceva care să fie frumos ca mine.” Doi ani asteptă femeia cadoul ei. În sfîrsit, sotul se întoarse. “Am reusit să găsesc ceva care e la fel de frumos ca tine,” spuse. “Am plîns pentru nerecunostinta ta, dar am hotărît să fac cum mi-ai cerut. Tot acest timp am crezut că nu poate fi un cadou la fel de frumos ca tine, dar într-un final am găsit unul.”
Si îi întinse o oglindă!

lebada
22.11.2009, 06:42
Un om rau, la moarte intalneste un inger la poarta Infernului. Îngerul spune: “E de ajuns daca ai facut un singur lucru bun in viata si asta te va ajuta.” “Gandeste-te bine,” spuse îngerul. Omul isi aminteste ca o data, in timp ce mergea prin padure, a vazut un paianjen si l-a ocolit ca sa nu-l striveasca. Ingerul zambeste si o panza de paianjen se coboara din cer pentru a-i permite omului sa urce în Paradis. Alti condamnati profita si incep sa se catere. Dar omul ii ataca si ii impinge in jos, temandu-se ca panza de paianjen s-ar putea rupe. Chiar in acel moment se rupe si omul este, inca o data, aruncat în infern.
“Ce pacat,” aude omul pe inger. “Preocuparea pentru tine insuti a schimbat intr-o rautate singurul lucru bun pe care l-ai facut.”