PDA

Arată versiune întreagă : rautate

monalisa23
30.03.2008, 20:54
Sunt shi yo in state de 1 an si jumatate,in new york dar va spun sincer ca in viata mea nu am vazut un popor mai nenorocit ca romanul.Numai barfa,invidie multa,daca le ceri un ajutor parca ii iei la bataie.Sunt romanca,dar va spun cu mana pe inima ca suntem cea mai tampita natiune de pe acest pamant si mai ales romanii din America.Oameni buni..va dau un sfat:daca va faceti prieteni,va rog sa va faceti orice natiune de la africani in sus ca ai nostri sunt cei mai tampiti.Cumparati-va caini ca nu va vor dezamagi niciodata.Este cineva care nu imi da dreptate?Cei care locuiti in State nu v-ati convis de natiunea noastra?

angeline
30.03.2008, 21:22
Vai monalisa</span>, dar se poate asa ceva ?!

Imagini defaimatoarea la adresa tarii am vazut, acum vii tu si
vrei sa ne aduci la cunostinta si teoria ta ?!

Doar pentru asta ti-ai facut cont romanian-portal ca sa
arunci le nervi o imagine dezagreabila la adresa neamului tau ? Eu sper ca iti va trece si iti vei schimba parerea, cand spun monalisa vad doar un chip de femeie cu un zambet deosebit, fermecator...
totusi, ce era
barbat sau femeie cui ai cerut ajutorul ?

light
31.03.2008, 00:06
monalisa, vorba angelinei, tu ti-ai facut cont doar sa postezi asa ceva? Primul impuls a fost sa-ti spun ca si tu esti la fel, desi nu merita. Fii linistita nici alte natiuni nu-s cu mult mai bune. Acum e si ce astepti tu de la altii, ce fel de ajutor? Cel mai bun ajutor e ala care ti-l dai singura. Tu nu te gindesti ca si altii au nevoie de ajutor. Mai e si ce fel de oameni intilnesti tu. Stii si tu vorba romaneasca: spune-mi cu cine te-nsotesti ca sa-ti spun cine esti. Trebuie sa intelegi ca doar pt ca-s aici si-s romani toti iti sint prieteni si-ti datoreaza ceva. De-a lungul anilor am intilnit o multime de romani. Cu unii am pastrat legatura, unii-mi sint prieteni, altii m-au dezamagit, dar asta-i viata. Nici in Romania nu eram prieten si nu ma ajuta oricine, ori nu ajutam pe toata lumea. Uite un sfat: intii uita-te in curtea ta. Vezi ce-i de indreptat acolo. Succes, si bine ai venit pe forum.

sauzimdebine
31.03.2008, 00:38
Lasati fatuca in pace ca are dreptate. Nici eu nu ajut romani nici picat cu ceara. Ca daca-l ajuti pe unul, de ce nu-l ajuti si pe celalalt, sau de ce nu-l ajuti mai mult, sau de ce nu-l ajuti cum vrea el? Asta e, sunt un nenorocit, rau, invidios si ... si mai ce monalisa? Fie cum vrei tu ... pana la capat, oricare ar fi acel capat.

Ce n-am inteles prea bine ar fi de ce sa ne cautam prieteni de la africani in sus? Ei ar fi ultimii pe scara ta valorica, dintre cei de merita a-ti fi prieteni? Sau care ar fi explicatia?

angela
31.03.2008, 00:51
Sauzimdebine minte de rupe loculsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif, cica nu ajuta romanii nici picat cu ceara......ooo stai ca acuma mi-am adus aminte, m-a ajutat pe mine dar doar dupa ce am devenit americansmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Pe mine probabil m-au dezamagit catziva romani aici in State dar sincera sa fiu 3 sferturi din ei m-au ajutat mereu cum au putut, aproape la fel ca in Romania. Am avut si norocul sa cunosc numai oameni de treaba si oricand imi face placere sa ma intalnesc cu ei.

sorin
31.03.2008, 01:06
petrica reincarcat!!?? bantuie fantomele? smileys/smiley75.gif

angeline
31.03.2008, 02:00
petrica reincarcat!!?? bantuie fantomele? smileys/smiley75.gif
Scuipa in san de trei ori !
Doamne fereste ! smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

ps</span> [parca asa se spune, nu? sau se si face?! smileys/smiley6.gif (habar nu am)]

keyframe14
31.03.2008, 03:33
Sunt de acord cu Angela..sauzimdebine mintesmileys/smiley2.gif

31.03.2008, 05:50
Sunt shi yo in state de 1 an si jumatate,in new york dar va spun sincer ca in viata mea nu am vazut un popor mai nenorocit ca romanul.

shi yo ajut numay afrikani, k asha-y kor3kt. k dc sa ajut natziun3 tampita d romani?

angeline
31.03.2008, 10:02
apropo pergamonule, este adevarat ca sud-africanii te recompenseaza pentru orice mana intinsa cu cateva pietre, pietricele, ma rog...una mai pretioasa decat alta ?smileys/smiley92.gif

31.03.2008, 11:32
kum sa nu, doar ktre sa te duci sal3 ridici singur, shi atunci uit3 aici c s3-ntampla:

http://news.yahoo.com/s/afp/20080329/wl_africa_afp/tanzaniam (http://news.yahoo.com/s/afp/20080329/wl_africa_afp/tanzaniaminingaccident_080329190400) iningaccident_080329190400

sauzimdebine
31.03.2008, 22:38
... pana la urma cred ca "misterioasa zambitoare" a fugit in Congo de raul romanilor.smileys/smiley36.gif
Cat despre a minti ... nu fac asa ceva, doar, uneori, din necesitate, spun adevarul in forma in care interlocutorul doreste sa-l auda, chiar daca nu mai pare a fi un adevar.

magelan
05.04.2008, 07:37
monalisa, I subscribe
:- )

angeline
05.04.2008, 08:00
monalisa, I subscribe
:- )

magelan</span>, subscrieri fara sustineri explicative, sunt nulesmileys/smiley2.gif idem si monalisa</span> smileys/smiley1.gif

magelan
05.04.2008, 09:13
Nule pentru tine, angelino, dar nu si pentru cei care sunt de acord cu ce a spus monalisa. :- )

angeline
05.04.2008, 09:19
Nule pentru tine, angelino, dar nu si pentru cei care sunt de acord cu ce a spus monalisa. :- )

se pare ca nu are acorduri potrivite care sa coincida intocmai tie si teoriei ei pana acum...
o scaldati ca la .., inotati la infinit numai in generalitatismileys/smiley2.gif
cand vii cu o stire sau afirmatie, sustine-o dom'le ...daca nu smileys/smiley94.gif

artemis_z
05.04.2008, 09:37
cand vii cu o stire sau afirmatie, sustine-o dom'le ...daca nu smileys/smiley94.gif

de exemplu, ia exemplu de la doru9 / dortmund / etc. care cu un limbaj foarte pitoresc si-a sustinut teza si a fost promovat cu maximumul de voturi smileys/smiley2.gifsmileys/smiley4.gif

Ninu100
15.04.2008, 03:02
...Romanii sint egoisti de obicei aproape toti cei ce ajung in strainatate...mi-e mi-a cazut geamul de la casa in iarna asta , ca era vechi...si am rugat pe un vecin care a venit din Germania si care avea ff multi bani,,,sa-mi dea cu imprumut 50 $ ca sa-mi pot pune geamul ca imi era frig.....( iar eu sint o persoana cu handicap si nu am cum sa lucrez, traiesc doar din pensia de boala 110 lei noi pe luna ) si desi el minca doar la restaurant si pentru el 50 $ erau mizilic nu a vrut....a trebuit sa-mi vind de prin casa, televizor, si chiar un carucior de handicapat care imi era pt rezerva ca sa-mi pot pune geamul...si pina l-am vindut am stat in geam cu sac de nilon.....daca eram intr-o tara civilizata..cu oameni civilizati mi-l puneau vecini fara sa cer.....asa ca Draga Monalisa...te inteleg iata si dovada ca ce spun este adevarat...este povestea mea din ziar. http://stiri.rol.ro/content/view/31563/2/

angela
16.04.2008, 09:28
Scuze Ninu, imi pare rau de situatzia ta dar nu ma pot opri sa nu ma gandesc ca la cate belele ai mai ai timpul necesar si internet pentru a scrie pe forumuri.

Ninu100
16.04.2008, 23:29
Draga Angela.. m-as fi chinuit sa rup putin timp din timpul meu incarcat cu "belele" sa-ti raspund...dar ..nu ma chinui si nu-ti raspund...

angela
16.04.2008, 23:56
Nu Nino, probabil nu am cei 7 ani de acasa dar iti spun un lucru, pe mine ma seaca la culme cand ma duc in Romania si imi bat toti apropouri ca le trebuie cate ceva, ca au nevoie de bani si as face bine daca le-as da. Ei bine nu pot sa le dau si nici nu vreau, de ce?? Pentru ca banii nu cresc in pom aici si fiecare munceste pentru ei. Daca ma duc in vacantza in Romania si are muschiul meu chef sa manance la restaurant asta e problema mea personala si nu vreau sa dau explicatzii la nimeni. Mananc unde vreau eu ca in fond si la urma urmei o fac pe banii mei si nu cersesc de la nimeni. Te-ai gandit vreodata ca sunt si oamenii care muncesc de rup un an de zile si strang bani tocmai pentru a avea o vacantza frumoasa??? Gatesc zilnic un an de zile si atunci cand ma duc in tara intra lenea in mine si daca imi permit de ce nu???

Am avut si eu persoane care cum m-au vazut dupa 2 ani, m-au intrebat ce fac si la nici 10 min m-au rugat sa le dau 3000 de dolari ca au ei nevoie mare. I-am intrebat frumos daca le dau eu banii astia,cand or sa mi de inapoi, au facut ochii mari si auzi raspuns tipic unui om care crede ca tot ce zboara se mananca """ ii vrei inapoi?? dar ce tu nu ai bani? ca doar locuiesti in America!!!""""

Asa si cu romanul tau care e stabilit in Germania, nu uita ca suntem romani care ne-am stabilit in alta tara si cam cunoastem toate variantele de stoarcere de bani.

17.04.2008, 00:09
Ninu100, ti-am trimis un pm. Sa-mi confirmi te rog ca l-ai citit.

sauzimdebine
17.04.2008, 00:39
Rautate, oare unde se afla mai multa, la cel de da, sau la cel de nu da?

17.04.2008, 00:43
de ce sa fie rau cel care da?

17.04.2008, 01:02
Am avut si eu persoane care cum m-au vazut dupa 2 ani, m-au intrebat ce fac si la nici 10 min m-au rugat sa le dau 3000 de dolari ca au ei nevoie mare. I-am intrebat frumos daca le dau eu banii astia,cand or sa mi de inapoi, au facut ochii mari si auzi raspuns tipic unui om care crede ca tot ce zboara se mananca """ ii vrei inapoi?? dar ce tu nu ai bani? ca doar locuiesti in America!!!""""

faza asta n-o cred, cel putin nu in forma in care ai scris-o tu. adica &lt; 10 min., 3000 de dolari, si afirmatia explicita ca nu ti-i vor da inapoi.

kiddy
17.04.2008, 01:14
...Romanii sint egoisti si neobrazati de obicei aproape
toti cei ce ajung in strainatate...mi-e mi-a cazut geamul de la casa in
iarna asta , ca era vechi...si am rugat pe un vecin care a venit din
Germania si care avea ff multi bani,,,sa-mi dea cu imprumut 50 $

Ninu</span>, am vrut sa-ti scriu de
ieri cateva randuri. In primul rand, imi pare rau de infirmitatatea ta.
Eu am fost imobilizat temporar si stiu ce-nseamna, darmite sa fii
condamnat sa-ti petreci viatza astfel...smileys/smiley6.gif

In al doilea rand, doar pentru ca ai rugat un</span> vecin ai ajuns la concluzia asta, in privinta romanilor din diaspora?

de ce sa fie rau cel care da?
Buna intrebare! De vei afla raspunsul, sa ni-l spui si noua.

17.04.2008, 01:42
Nu stiu daca intrebarea lui sauzimdebine a fost in serios sau nu, dar daca e s-o iau serios (fiindca tot mi-au zis-o altii ca n-am umor), motive ar fi:

de ex. un prieten f. apropiat al meu este dependent, a fost internat la dezintoxicare, si la iesire alti "prieteni"i-au dat marfa in continuare. acum e mainasol ca inainte.

La modul si mai simplu, daca ii dai unui copil mic multa ciocolata esti rau. Pt. ca nu are discernamant si ii dauneaza.

Dar nu cred ca la exemple din astea s-a referit sauzimdebine.

sauzimdebine
17.04.2008, 01:43
pergamon, greu de raspuns la intrebarea mea, nu pentru ca nu ar exista un raspuns, doar pentru ca nu am dat nici un element specific.
Dar daca vorbim despre bani, a da nu este intotdeauna un lucru bun. Iar din cate am vazut, de obicei, cei de dau o fac din rautate. Cei de nu dau ... nu o fac pur si simplu, sau, unii dintre ei nu dau, nu dau direct dar dau inapoi celor de la un moment dat le-au dat.
As fi vrut sa intreb unde au fost vecinii, cei ajutati candva fara de interes, material cel putin, unde a fost societatea din Scumpa, Minunata, Tarisoara la momentul in care "nenorocitul" ala ajuns sa manace la restaurant nu a dat. Nu are sens si ca atare nu am sa o fac. Iar motivatia se afla in randurile in care se infiereaza, cu adevarata manie patriotica, plecarea din minunatul rai si traiul printre cei fara de suflet.

sauzimdebine
17.04.2008, 01:49
Dar nu cred ca la exemple din astea s-a referit sauzimdebine.

Nu de umor duci tu lipsa pergamon ... altele sunt cele de nu le ai si din pacate nici nu realizezi ca nu le ai. Cazul de fata, nu ceea ce tu crezi este si adevarul, de aceea ar fi fost de preferat sa presupui. Dar nu o poti face, pentru ca ... cum spuneam sunt unele de-ti lipsesc si-ti vor lipsi in continuare.

17.04.2008, 01:54
am doat doar exemple - mai mult sau mai putin teoretice si neutre - in care a dae echivalent cua face rau.

Si am spus doar ca nu stiu daca si tu la asa ceva te refereai, sau la altceva. anyway ...

Ninu100
22.04.2008, 11:52
Draga Angela...cu ce ai zis acum sint perfect de acord....dar primul comentariu a fost rauvoitor si total nelalocul lui....vezi tu Angela..e mare diferenta cind vine cineva care are de bine de rau mijloace de existenta...si alta sint cazurile in care nu mai ai nici o iesire..si apelezi la cineva sa te ajute pentru ca el este singura ta scapare...trebuie sa faci diferentza intre un om care vrea bani pentru o chestiune de viata si de moarte..si alta intre o persoana care vrea bani ca crede el ca a gasit un prost care sa-i dea.....Eu primesc un ajutor pt.persoane cu Handicap de la Primaria localitatii...si in urma cu un an aceasta a intrat in imposibilitate de plata..si 7 luni nu ne-a platit banii...am avut noroc ca eu dau meditatii la informatica copiilor din localitate..dar nu pe bani ci pe alimente...cartofi ceapa etc... daca nu aveam aceasta posibilitate de a -mi cistiga traiul ajungeam la coltul strazi cu mina intinsa....nimeni nu te obliga sa dai.....dar te-ai gindit ca Dumnezeu spune in Biblie ca 10 la suta din venit trebuie dat....celor ce n-au..iar cel ce are 2 camasi sa de-a una celui ce n-are niciuna....deci nu te obliga nimeni....dar e moral daca primesti sa si dai din cind in cind.... 3 ani de zile la mine pe poarta a fost un anunt ca ofer telefon gratuit la ori ce ora din zi s-au noapte pentru cazuri urgente....( deoarece un copil a decedat in localitate din cauza ca parintii lui nu au avut nici celular, nici cartela telefonica sa anunte Salvarea.) si veneau persoane care ma trezeau din somn noapte...si ziua aproape zilnic pentru cite ceva...dar cind nu am avut bani ( din cauza ca nu ne-a dat Primaria ) nu a venit nimeni sa-mi aduca 2 cartofi sa am de mincare....dar asta nu m-a facut sa nu mai ajut cind pot....cind fac bine simt ca sint om.

Ninu100
22.04.2008, 12:10
Draga Kiddy....persoanele din diaspora pe care le-a cunoscut cineva ca mine care iese din localitate doar pentru a merge la Spital si inapoi sint 3 ...1) este fiul vecinilor mei care a venit din Germania si care a cumparat 50 de hectare de teren, dar stau nefolosite, care a pierdut la poker un Ford (nus ce tip ) si a dat 20 de dolari unui copil la o inmormintare daca striga porcari contra lui Basescu..ca sa faca in ciuda mai multor fosti prieteni si colegi de ai lui care erau Besescieni.. ( copilul a strigat si a luat banii ) dar mie nu mi-a dat 50 $ cu imprumut. 2) un fost pastor al unei Biserici Neoprotestante...care ne-a invitat la o evanghelizare pe mai multe persoane...la mers am mers cu caruciorul usor ca era drumul in jos...cind a fost la intoarcere l-am rugat daca poate sa ma duca cu masina pina acasa ca era cam un Km. si a zis ca nu poate ca e foarte grabit....iar apoi i-a spus altuia ca daca ma lua isi murdarea interiorul la masina de pe caruciorul meu.... si al 3 lea a fost chiar nepotul tatalui meu adoptiv meu care e stabilit in California...si la care i-am cedat o bucata de pamint mostenire de familie..ca sa-mi trimita din State un carucior pt. persoanele cu Handicap...ca cele facute in tara sint niste rable care nu pot fi folosite...si care dupa ce am facut tranzactia nu mi-a mai trimis nimic desi au trecut 3 ani de atunci....asta e experienta mea cu diaspora de pina acum.....nu am zis ca sint TOTI asa..dar eu inca nu am cunoscut.....pe cei buni.

Ninu100
22.04.2008, 12:14
Pentru ca se apropie Sfintele sarbatori de Paste va urez TUTUROR un sincer....PASTE FERICIT....Fie ca bunul Dumnezeu sa ne dea sanatate si Pace... cu drag Florin

PS. Eu nu am acasa Internet...dar au "elevii mei "iar adresa mea de E-mail este florin.june@yahoo.com

Ninu100
22.04.2008, 12:30
Stimate sauzimdebine...esti tare la filozofie....Kant era mic copil pe linga Domnia ta....trebuie sa stii insa ca a fii patriot...nu este o rusine....sint patriot si ma mindresc cu asta..iar pentru ca niste hoti si golani conduc tara asta (Romania) fara discernamint si jefuiesc si prada nu inseamna ca e tara de vina....Bunicul meu, si 3 frati de ai lui au murit in cel de-al 2 lea razboi mondial ca sa o apere...de aceea pt. mine e sfinta....ca e stropita cu singele lor si cu lacrimile Bunici mele..ramasa vaduva</span> la 22 de ani...acei oameni nu au ales calea usoara....ci au ales sa faca ceva CONCRET..

manolica1
13.05.2008, 16:26
pai sa va spun io patania cu romanii? care pe deasupra mai sunt si familia mea...mi-e si rusine sa scriu...stam cu totii si nici macar nu ne mai salutam...de ajutor ce sa mai zicem...grav dar adevarat...numai rautate si invidie pe mine si sotia...
cand am venit aici nu vb cine stie ce engleza...ca de ce-ati mai venit ma daca nu vb engleza?...daca am iesit in oras si-au facut ei cinste, unul din cumnati zice...ia ma si mananca ca e moca...ia uite ma la astia, si-au luat tzoale de la nike....si exemplele mai pot continua...
discuta sormea cu sorsa...ia uita ma si la taranii astia..au luat viza si s-au vazut la new york...daca am avut nevoie de ajutor am apelat la straini...
suntem la mii de km de casa si ne mancam de vii..
multumesc bunului d-zeu ca ne descurcam acum, deja cautam sa ne mutam singurei...
cat despre alti romani?..nu te ajuta nimeni...e greu sa mai dai peste oameni cu suflet mare....
sunt scarbit...

sauzimdebine
16.05.2008, 01:34
...
cat despre alti romani?..nu te ajuta nimeni...e greu sa mai dai peste oameni cu suflet mare....
sunt scarbit...

manolica1, dupa cum stii si tu, rudele nu se aleg, se mostenesc. Fiecare cu ghinionul sau norocul lui. Dar de aici si pana la a fi scarbit ... e distanta cam lunga. Eu unul si ca mine multi alti romani, nu am nici o vina ca rudele tale sunt asa cum sunt. Iar dupa cum ai vazut prin raspunsurile la intrebarea ta ... sunt unii care incearca sa te ajute. Numai cu un sfat, ce-i drept, dar de multe ori un sfat primit la timpul potrivit valoreaza mai mult decat toate celelalte.

Eu zic sa mai astepti inainte de a da un verdict. Daca consideri ca nu este cazul, ca concluzia ta este finala si irevocabila, atunci ce mai cauti pe aici, ca majoritatea suntem romani.

manolica1
16.05.2008, 05:47
pai topicul este despre ce si cum...ca am scris nu este nimic rau...cand vrei sa plangi ai nevoie de umarul cuiva...poate forumul este umarul de care am nevoie... sau poate ca nu...

light
16.05.2008, 06:11
manolica, ai dreptate, aici ne varsam amarul. Dar in legatura cu neamurile te-ai gindit sa te pui in situatia lor? Sa stii ca nu-i usor sa ai pe cineva in casa, mai ales pt o perioada mai lunga de timp. Cu totii sintem oameni si citeodata ne vine greu sa nu judecam ce fac altii. Gindeste-te cit de "usor" ti-ar fi fost daca nu-i aveai, cit de repede te puneai pe picioare. E rau cu rau, da-i mai rau fara rau. smileys/smiley2.gif

mihaela75
16.05.2008, 06:42
Cred ca radacina " rautatii" e undeva in mentalitatea din Ro ca asta daca are bani trebuie sa-mi puna geamul si daca nu-l pune e al dracului.Parerea mea e ca ai venit intr-o alta civilizatie cu alte reguli si nu mai sta nimeni dupa tine sa te intrebe daca ai dormit bine azinoapte.Depinde ce ceri romanului de langa tine ,sunt lucruri pe care pur si simplu nu le poti cere , ca e si el om , are familie, timp putin etc .Eu nu frecventez comunitatea romaneasca deloc si nu ca nu as vrea dar n-am avut timp .O sa-mi fac intr-o zi prieteni romani sau cunostinte ,nu vad nimic rau in a fi roman sau african .Daca ai bun simt si nu ceri imposibilul sunt sigura ca romanul asa al naibii cum cred unii ca este , vine si ajuta.Sa nu-mi ceri sa te duc la 2 noaptea la aeroport ca imediat gasesc scuza ...dar daca imi spui dinainte cu o zi doua bineinteles ca-mi fac timp si de asta ,deci mai tine si de bun simt.smileys/smiley4.gif

Ninu, neamtul nu ti-a dat bani nu ca e al naibii ci din principiu.Nici eu nu m-as apuca sa milostivesc vecinii cu sudoarea mea oricat de handicapati ar fi ei.smileys/smiley7.gif

manolica1
16.05.2008, 08:21
sa ma fac inteles...cand am venit aici fiecare statea separat...numai ca una din surori a zis sa stam cu totii...si am gasit casa potrivita...numai ca minunea atinut numai 6 luni...dupa care au inceput discutiile...
trebuia s-o ascultam pe mama si sa stam separat,....sa nu stie nici vantu nici pamantu ce face fiecare...dar de..cum s-o ascultam noi pe mama..ca doar suntem oameni mari...

light
16.05.2008, 08:37
Acu' ce vrei si tu? Capu' face, capu' trage. Tu vrei sa dai vina doar pe cumnata? Gata, a fost o experienta, n-a mers, schimbati si gata. Stii si tu: mai rarutz e mai dragutz.

Mironositza
18.05.2008, 11:00
Noi cind am venit in Canada am fost ajutati ff mult de comunitatea Romana....nu de toata ca ar fi imposibil..dar am fost...iar eu personal am fost ajutata ff.mult de catre alte persoane pina m-am pus pe picioare...si le multumesc din suflet...dar cred ca daca nu poti ajuta un om cu banii..poate-l poti ajuta cu o vorba buna....face mult....eu am avut leucemie...stiu cum este....cind stai luni de zile in casa...si privesti doar pe geam vezi cum este si ce viata duce un om cu handicap.....eu i-am triomis mai multe mesaje lui Ninu si m-am oferit sa-i dau bacsisul meu de pe o luna...dar n-a primit...si nu mi-a dat adresa...poate nu stie sa se exprime...poate n-are scoala multa....stiu ca atunci cind imi facea doctorul punctie in sira spinari il injuram...eram sigura ca ma chinuieste degeaba si ca oricum voi muri...asa ca il inteleg pe Ninu si pe altii ca el ca eu chiar am trait asta....si eui as fi facut ori ce as fi facut curatenie si la porci in cocina doar sa pot stringe banii de operatie....dar cind esti bolnav nu ai cum....de aceea cred ca daca nu poti ajuta atunci cel putin sa nu jignesti....va rog sa ma iertati daca v-am suparat pe careva....va rog din suflet.

manolica1
18.05.2008, 18:55
ma bucur ca ai avut puterea sa treci peste toate astea...

vali1
19.05.2008, 09:57
monalisa23 are dreptate
mai de cct natie ca romanii nu exista in america

20.05.2008, 07:12
Sa nu-mi ceri sa te duc la 2 noaptea la aeroport ca imediat gasesc scuza ...dar daca imi spui dinainte cu o zi doua bineinteles ca-mi fac timp si de asta ,deci mai tine si de bun simt.smileys/smiley4.gif

Ninu, neamtul nu ti-a dat bani nu ca e al naibii ci din principiu.Nici eu nu m-as apuca sa milostivesc vecinii cu sudoarea mea oricat de handicapati ar fi ei.smileys/smiley7.gif

Mie mi-ar fi jena sa spun asa ceva ... Sint oameni care si-ar dori sa poata sa lucreze, dar din motive independente de ei nu o pot face si ajung la mila altora. Handicapatii, bolnavii, etc. intra in categoria asta.

Eu prefer sa dau cativa dolari unui handicapat, care chiar stiu ca nu ii are si are nevioe de ei - dacat sa-l duc pe unul la aeroport, care probabil isi poate plati singur taxiul.

Dar ... asta-i mentalitarea romaneasca, si intra la "lipsa de cultura sociala" a romanilor, de care am mai spus. Ce sa dai, si ce sa ceri - asta tine de cultura sociala, pe care mihaela75 most probably ca n-o are. De cand am plecat din Romania, si in cate (multe) tari am circulat si trait, niciodata n-am cerut nimanui sa ma duca/aduca de la aeroport. De fiecare data m-am dus cu taxiul. Dar asta stiu ca e sport national la romani - impreuna cu trimisul pachetelor in Romania, prin cei care merg "in tara".

manolica1
20.05.2008, 07:26
cunosc romani care au plecat in romania si i-am rugat sa-mi ia si mie un plic cu 4 poze....si au zis ca nu se complica....mai ales ca in romania ii astepta cineva la aeroprt care ii lasa-u unde doreau ei...era un gest din partea mea....

20.05.2008, 07:41
manolica1 .... sorry, daca nu aveai un motiv urgent sa trimiti pozele in Ro (daca erau 4 buc., inseamna ca erau pt. acte?), eu as fi platit 2$ si le trimiteam prin posta. ... parerea mea.

kiddy
20.05.2008, 14:56
manolica</span>, tu chiar esti ghinionist man! tu esti sigur ca esti OK cu cei din jurul tau? neamurile te mananca de fund, iar romanii n-au vrut sa-ti ia un plic pana la Otopeni...smileys/smiley92.gif
Poate am sa te dezamagesc (sau nu - pentru ca eu ti-as fi plimbat plicul cu avionul), dar sa fi fost eu destinatarul, nu m-as fi deplasat pentru atata lucru pana la aeroport, in Bucuresti sa fi stat. Ce naiba omule, s-a inventat posta.smileys/smiley1.gif

manolica1
20.05.2008, 18:08
pai daca tot se ducea in romania ce era asa de greu sa ia pozele alea...erau poze cu manhattan-ul...de-alea de se vand pe langa central parc..
ma rog...
chiar sunt un tip ok si asta nu o spun eu ..o spune lumea...numa cu familia nu merge...asta e...o sa ma mut si o sa fie bine...

FidelKatzo
20.05.2008, 21:19
Dar ... asta-i mentalitarea romaneasca, si intra la "lipsa de cultura sociala" a romanilor, de care am mai spus. Ce sa dai, si ce sa ceri - asta tine de cultura sociala,

Dar asta stiu ca e sport national la romani - impreuna cu trimisul pachetelor in Romania, prin cei care merg "in tara".

Ar fi fost interesant sa stim si punctul de vedere al neamtului..,ca doar el a fost acolo..Si daca nu a dat nimica, sa stim de ce..

Experienta m-a invatat ca de obicei cei care te incarca cu tot felul de pachetele si sarcini (de importanta vitala)care trebuie rezolvate..,cand merg ei acasa nu spun la nimeni..

Ps. Pe vremea lui Ceascam-a rugat o cunostinta sa-i aduc un pachetel mic cu ceva acte de la fratele lui care mai era in tara..Mai tarziu am aflat ca erau niste timbre foarte valoroase..Nesimtitul a stiut foarte bine la ce risc ma expune..

light
21.05.2008, 00:58
Da, Paul, ce bine-ti statea la racoare. Era cit pe-aci sa te-nsotesc, am dus de-aici in Ro, desigur fara sa stiu absolut nimic, medicamente fara nici un document. Abia in Otopeni m-au intrebat ce-i , am pierdut 2 ore de parlamentari cu romanii nostrii dregi care pina n-au fost unsi suficient nu ne-au lasat sa plecam. Cind am dat banii am crezut ca poate-s ptr cancer ori cine stie ce urgenta. Cind colo vindeau in Ro vitamin supplements. Am fost sa turb. SI ca sa fie totul cu motz, la intoarcere romanul nostru mi-a spus ca nu trebuia sa dau banii. Inutil sa spun ca nu mi-am recuperat banii.

Ninu100
21.05.2008, 01:15
paulantoniu......te obsedeaza neamtul..????..daca e vorba despre Neamtul "meu" cred ca nu a dat pt ca nu a vrut....normal...dar pt. numele lui Dumnezeu ...chiar nu vrea nimeni sa priceapa ca cerusem doar INPRUMUT....nu cersisem.....si ii puteam da si garantii...dar nici nu m-a bagat in seama....dar uite....promit ca daca la iarna viitoare cade si celalalt nu o sa mai cer la nimeni....si vei citi in LIBERTATEA ..."Un timpit a murit de frig dupa ce i-a cazut geamul pentru ca nu a vrut sa ceara ajutor la nimeni ".......multumit..?????????????????????</font></span></span></font></span>

Geta7
21.05.2008, 01:41
.....Ninu m-ai dezamagit....smileys/smiley17.gif ziceai ca n-o sa mai postezi, da te-ai tinut de cuvint de joi pina mai apoi, si cred ca Neamtul "tau" e fratele meu de fapt nu? lasa-l saracu ca de geaba a avut si are ca nu se vede, mi-e nu a vrut sa-mi de-a nici sa ma plimb cu BMW ( ca nu era Fordsmileys/smiley36.gif) si i l-au lua Romii pe gratis, toata viata a avut in cap doar Poker si Pipite, iar mormantul lui Tata si Mama doar sti ca eu i-am facut gard de pe CAR - ul meu.-------Asa ca pentru ce-i care sint "obsedati de neamt" nu merita sa faceti fel si fel de presupuneri ca nu e cine stie ce si la 32 de ani cit are el acum ,nici eu nu cred ca aveam mai multa minte.

sorin
21.05.2008, 01:48
ce "coincidenta"!!!! Ninu100 si Geta7 (mai ales ca Ninu100 declarase public ca se retrage de pe forum), scriu unul dupa altul de pe acelasi computer (acelasi IP) si mai sunt si surprinsi unul de ce scrie celalalt. daca ma apuc sa suspend amandoua conturile pentru ca s-a incalcat regulamentul in materie de clone, voi fi acuzat de discriminare a unei persoane cu handicap, nu-i asa? ok, atunci ma fac ca nu vad si invit si forumistii sa se prefaca, adica sa nu ... observe "gemenii" de pe acest topic.

meditatii, meditatii, da pana/de la6 dimineata ... smileys/smiley92.gif

light
21.05.2008, 02:19
Sorine, te vad platind pt al doile geam, ca de', tu esti milos, nu?smileys/smiley36.gif Cit despre handicap, stiu si eu? De care?

Tu ce faci: supui la vot decizia? smileys/smiley2.gif

FidelKatzo
21.05.2008, 04:23
Ninu,nu am nimic cu neamtul tau..,si nici cu tine..Dar veni vorba mai sus de darnicia romanasilor si a fost pomenit si neamtul tau..Eu sant de scoala veche..,sti proverbul din strabuni....;Vertrauen ist gut,Kontrolle ist besser..Se pare ca si de data asta s-a adeverit..

Geta7
21.05.2008, 04:47
....imi pare rau....sa va spun ca indiferent ce ora arata ceasul de pe forum aici a fost ora 15:41...normal ca e acelasi IP ca doar e de la mine de acasa..si eu personal i-am facut Profilul....el a postat si a plecat apoi am intrat eu si i-am vazut ce a scris si am postat si eu, poti suspenda linistit Sorine conturile...ca oricum mai am unul....si sa nu-mi spuneti ca voi aveti fiecare doar cite 1smileys/smiley36.gif ca nu cred...

21.05.2008, 05:05
ce "coincidenta"!!!! Ninu100 si Geta7 (mai ales ca Ninu100 declarase public ca se retrage de pe forum), scriu unul dupa altul de pe acelasi computer (acelasi IP) meditatii, meditatii, da pana/de la6 dimineata ... smileys/smiley92.gif

Nu cred ca e una si aceeasi persoana. Ninu in 11 mesaje n-a pus un singur smiley in timp ce Geta baga smileys la greu. Evident, se poate disimula stilul de scris, dar nu cred ca e cazul aici.

In rest, si eu gasesc ca nu-si au rostul discutiile astea unul dupa altul, cu frati si BMWuri, si mai ales mormantul parintilor ... anyway ..

sorin
21.05.2008, 07:16
poti suspenda linistit Sorine conturile...ca oricum mai am unul....

faca-se voia ta. Geta7 va fi suspendata.

mihaela75
14.06.2008, 16:07
Nu stiu daca chiar e vorba de rautatea romanului insa am ramas un pic smileys/smiley24.gifazi la Zoo Toronto cand aud langa mine " Hai mai ca pana veniti voi uite asta se baga ca la ea acasa".Un tatic suparat ca venisem langa el intr-un loc bun de pozat hipopotamul ,de unde sa stiu eu ca el asteapta sotia ca ea se chinuia sa scoata bebele din carut .O sa incerc de acum sa ma concentrez sa adun energii sa citesc gandurile oamenilor smileys/smiley36.gif.Si...oups ,romaniii sunt chiar acolo unde nu te astepti ca , dragule tatic "asta care s-a bagat ca la ea acasa" era si ea romancutasi te-a auzit ce ai comentat http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley14.gif smileys/smiley102.gif.

May09
17.06.2008, 04:14
Si eu am vazut romani f rai, care nu au altceva de facut decit sa iti poarte de grija. Dar in conceptia mei sint low class si pur si simplu ii ignor. smileys/smiley2.gif

Ninu100
20.06.2008, 22:34
....Adica cum sa iti poarte de grija ....May08 ??? te ajuta la greu.....? s-au daca esti bolnavioara iti aduc ceaiul la patut..??? aceie te supara si sint low class ( (adica - inferiori - )...asta pt cei care nu umbla cu dictionarul dupa ei ca sa-ti citeasca postarile)...pai tie iti plac ce-i care atunci cind te vad jos iti mai trag una ca sa fie siguri ca nu ai scapat ?smileys/smiley36.gif....hai ca nu cred ca poti fi asa masochista....si cred ca te refereai la cei care se baga acolo unde nu le fierbe oala....da uitasi hesprimarea corecta !