PDA

Arată versiune întreagă : Portland

tiramis
16.04.2005, 08:05
Buna!

Caut romani ce locuiesc in Portland. Sosesc si eu luna viitoare si nu cunosc nici un roman acolo. smileys/smiley2.gifMi-ar prinde bine sa am prieteni romani.

Sonia

motanel
17.04.2005, 20:41
Buna Sonia,

Ma bucur sa aud ca mai merge cineva in Portland . Si eu tot luna viitoare decolez. Mai precis pe 27 mai. Poate coincide si data plecarii si am pleca impreuna.

tiramis
17.04.2005, 22:36
Buna!!

Eu plec pe 16 mai, intai la New York. Cred ca ajungem in acelasi timp in Portland. Ma bucur ca mi-ai raspuns. Tinem legatura.smileys/smiley17.gif

17.05.2005, 17:39
Pai, bine ati venit la Portland (aproape ca ati venit...)!!!

smileys/smiley20.gif

DanielHalceanu
05.06.2005, 04:21
gata eu am venit (Motanel). Stau in Tigard ,Oregon. Pitic? Tiramis?

Ce mai faceti?

GNChicago
18.06.2005, 15:01
Nu vreau sa fac discriminare fata de alte religii, dar va pot da adresele la doua biserici orthodoxe din statul Oregon, ptrca pe acestea le stiu. In mod sigur ca sint si alte denominalizari religioase, dar nu le cunosc desi le respect.

Deci:

Biserica sfanta Maria la 13505 SE STARK ST. PORTLAND,OR 97233-1839, telefon: 1-503-258-8492, http://www.sfantamaria.org Rev Fr. COSMIN VINT, 1-503-254-5698. Ajutorul din partea bisericii e o alta istorie.

biserica: "Descent of the Holy spirit" situata la 20607 Highway 213 in Oregon City, OR 97045-9170. The Rev. Fr. Vasile Muntean , phone :1-503-761-5754.

Nu-i cunosc personal si nu am fost inca in oregon, dar am auzit ca superb, but I love CHICAGOOO!

SUCCESSSS!

DanielHalceanu
18.06.2005, 20:47
Hy Sonia? Cum a fost drumul? Presupun ca te-ai acomodat deja cu viata din Portland. E mai greu inceputul dar incet, incet le faci pe toate.

Mersi mult pt informatii GNCHICAGO. Am fost deja la biserica Sf Maria la un botez. E chiar frumoasa biserica. Nu stiu daca stii dar a fost cumparata acum cativa ani de la lutherani. L-am cunoscut chiar si pe preotul Cosmin Vint. Mi-a lasat o impresie foarte placuta.

GNChicago
20.06.2005, 08:14
Good!

Cere preotului sa-ti dea o carte denumita "SOLIA". Acolo ai adresele tuturor bisericilor orthodoxe din USA si Canada.

Nu am fost in oregon, dar am colindat multe alte locuri.

next Step: Un job!

Ce ai lucrat in Rom. Ai un resume?(CV?). Cum stai cu engleza?

Ai diplome care trebuiesc traduse. Majoritatea bancilor unde ai bani notarizeaza pe gratis. Sint unele institutii, eu stiam vreo doua (una in WI, care dau niste echivalari.Americanii daca au facut un curs de o ora intr-un domeniu, nu uita sa-l treaca. daca trimiti resumee afara, trebuiesc trimise sa se potriveasca cit mai bine ca o manusa. Nu uita ca cei din rom au o pregatire profesionala nu buna, ci FOARTE BUNA in comparatie chiar cu scoalA AMERICANA,ETC.....

Trebuie sa ai incredere in tine!

DanielHalceanu
24.06.2005, 22:17
Mersi mult pentru sfaturi dar m-am si angajat. Am avut norocul ca dupa o saptamana sa gasesc ceva de lucru la un atelier de prelucrari mecanice pe masini cu comanda numerica.

E destul de bine, zilele trecute am luat si o masina. Deocamdata am doar instruction permit dar vreau sa dau cat mai repede testul pt driver licence.

E adevarat ca noi romanii avem o pregatire profesionala buna dar fara sa-ti echivalezi ceva studii aici e cam greu. Dar nu imposibil.

Mersi oricum pt sustinere. Toate cele bune.

GNChicago
25.06.2005, 07:21
Pregatirea profesionala din Romania este excellenta si multi romani nu realizeaza asta si se vind ieftin.

Poti sa ai echivalarile de la cele mai renumite univ. in USA sau din lume, daca bossul vine la tine cu o problema, trebuie sa-i creezi convingerea ca daca tu nu o poti rezolva atunci NU SE POATE!

Este adevarat in unele situatii si nu sint putine trebuie sa fii shcolit pe aici, locuri in special legate de US Gov., sanatate, unde ai nevoie de license sa practici, dar cel mai important e sa ai incredere in tine.

SUCCES!

ariel_2005
25.07.2005, 12:05
buna la toti smileys/smiley1.gif. eu ma numesc Iulia si locuiesc in vancouver wa foarte aproape de portland oregon. luna asta pe 28 iulie fac un an aici si totul e super smileys/smiley4.gif. as putea sa-mi dati niste adrese unde as gasi niste restaurante romanesti, pieti romanesti si o comunitate ? mi-e dor sa vorbesc romana smileys/smiley17.gif. adresa mea e arielelena@aol.com.

goodgirl
22.09.2005, 05:11
gata eu am venit (Motanel). Stau in Tigard ,Oregon. Pitic? Tiramis?

Ce mai faceti?

Ce pacat ca nu am mai intrat aici de nu stiu cind...

Am si uitat ca m-am mai inregistrat o data mai demult pe forumul asta.smileys/smiley9.gif

Eu eram cu Pitic.

Mai esti in Tigard, "motanel" ?

DanielHalceanu
30.09.2005, 14:46
Bine-ai revenit Anda,

Noi ne-am mutat putin mai la sud, in Tualatin, oras care este la fel de frumos ca si Tigardul. (scoli bune, minoritati latino-americane mai putine, pe scurt liniste multa). Acum stam in chirie intr-un complex rezidential care este foarte aproape de joburile noastre.

Tu in ce zona stai? Cum te-ai acomodat cu noua viata?

Mai vorbim!!! Pa!!