PDA

Arată versiune întreagă : imigrare

tudorita
14.04.2005, 21:55
sunt inca in Romania, dar vreau sa plec impreuna cu sotul, in Canada. cat dureaza imigrarea in partea engleza? stiu ca in partea franceza dureaza cam 6 luni. dar pe mine m-ar interesa la Toronto.asta din cauza ca sotul meu nu vorbeste franceza deloc. eu am terminat Engl.- franceza, dar ca aplicant principal nu am sanse.mie mi-ar conveni oriunde. si cam cati bani trebuie sa ai cand ajungi acolo...multumesc celor care imi vor raspunde.

Roxa
20.04.2005, 04:59
Doamna Tudorita,
Procesarea aplicatiei pentru rezidenta permanenta pe partea Engleza dureaza intre 45 si 50 de luni la ambasada Canadei din Bucuresti.
Procesarea aplicatiei pentru rezidenta permanenta pe partea franceza (Quebec) dureaza intre 1 an si 1 an si jumatate de la data trimiterii documentelor la Viena. Pentru partea Franceza procesul de emigrare este format din 2 etape: 1. acceptarea din partea Quebecului 2. Acordarea vizei de rezident permanent de catre autoritatile federale.

Pentru partea engleza, va trebui ca principalul aplicant sa prezinte rezultatul testului IELTS pentru a putea avea acordate puncte pentru nivelul de cunostinte in limba Engleza, iar daca acesta/aceasta sustine ca are cunsotinte si de limba Franceza, atunci va trebui sa prezinte si rezultatul testului TEF.
Pentru partea franceza (Quebec) nu este necesar sa prezentati nici un rezultat al testelor ca sa primiti puncte pentru nivelul de cunostinte in Franceza si Engleza. Avind in vedere ca dvs. sinteti absolventa de Engleza/Franceza nu numai ca puteti sa aveti un nivel superior de cunostinte in limba Franceza, dar primiti si puncte suplimentare pentru acest lucru la capitolul educatie.
Daca sotul dvs. va fi aplicantul secundar pe partea franceza, acesta poate sa aiba un nivel basic de cunostinte in limba Franceza (in functie si de punctele de care aveti nevoie pentru a va califica), pentru ca la interviul dvs. veti fi aceea care veti vorbi mai mult.

In ceea ce priveste sumele pe care trebuie sa le aveti la dvs. pentru a emigra, pentru partea Franceza pentru 2 adulti fara copii , trebuie sa dovediti ca detineti un minim de $3,651 CAD. Daca sinteti 2 adulti si un copil sub 18 ani, suma minima este de $4,091 CAD. Dovada capacitatii financiare se poate face printr-un extras de cont de banca, sau prin prezentarea unei evaluari oficiale la pretul pietii a proprietatii pe care o detineti. Aceasta dovada a capacitatii financiare se trimite odata cu dosarul initial la Viena.

Pentru partea federala suma minima pentru care trebuie sa faceti dovada este de $12,372 CAD pentru 2 persoane si $15,387 CAD pentru 3 persoane. Aceasta dovada se trimite odata cu dosarul initial la Bucuresti.

Sugestia mea este sa aveti o evaluare corecta a sanselor dvs. ca si aplicant principal pentru partea franceza. si apoi sa decideti pentru care dintre sisteme doriti sa aplicati.

Daca aveti si alte intrebari, va rog sa nu ezitati sa ma contactati.

Regards,