PDA

Arată versiune întreagă : Cartile lui Dan Brown

Lavadeiza
14.04.2005, 20:48
O noua moda , dupa cea lansata de Paulo Cohelo, e lansata de dan Brown.

Am citit Codul lui DaVinci care , trebuie sa recunosc m-a cam bulversat; acum citesc Ingeri si Demoni dar parca nu "merge" asa de bine ca si Codul....parca sunt facute dupa acelasi cliseu:debutul cu o crima, interventia lui Langdon, aparitia aceleasi femei ( nepoata in Cod , fiica in Ingeri...) si drept sa spun ma cam plictiseste.....Ce spuneti voi, cei care ati citit cartile, ar trebui sa ma opresc doar la Codul... ?

skippa
30.01.2006, 08:32
eu zic sa nu te mai opresti deloc la cod.. a fost desfiintat de inca vreo 2,3 carti aparute ca replica la asa-numitele "ipoteze" propuse de Dan Brown [mie mi se par a fi mai mult decat niste simple ipoteze] ...iti propun sa cauti pe dc++ [daca poti] ceva film documentar cu argumente pro si contra codului..am fost convinsa total cand am vazut argumentele contra..si mi se par de 10 ori mai credibile smileys/smiley1.gif[plus ca i`m a believer ]

Mmap
30.01.2006, 10:17
Eu am citit si codul si ineri si demoni. Mi se par doua carti pasionante la citit, in sensul ca de mult timp fie nu am avut timp sa citesc o carte, fie nu m-a captivat.

Ca si mod de scriere si fir al actiunii Dan Brown scrie palpitant. Aici ma opresc, orice asemanare cu realitatea in cartile luiBrown sunt speculatii ale realitatii sau credintei. Nici o clipa nu m-am gandit ca as putea sa pun la indoialaceeace de la 7 ani am invatat in biserica. Atata timp cat inteleg ca citesc un roman, ma opresc sa fac filozofie pe marginea lui, a actiunii, a personajelor.

E adevarat ca romanele contin foarte multe date si informatii reale (stabilimente, biserici, locuri, tablouri, monumente) dar asta nu fac altceva decat sa incadreze frumos si destul de real actiunea. Te ajuta si stimuleaza sa te autentifici, sa iti imaginezi locurile si reactiile, sa faci conexiuni. Dincolo de asta? Pura fictiune.smileys/smiley36.gif

skippa
31.01.2006, 05:40
good point :)