PDA

Arată versiune întreagă : Viza turistica

kiribati
14.03.2008, 02:12
Luni intentionez sa merg la ambasada sa aplic pentru o viza turistica in Canada.

Situatia mea: Vrem sa mergem toata familia eu, sotie, doi copii minori.

Invitat de fratele meu cetatean canadian, angajat din 2001, venit de circa 90000 CAD pe an.

Eu si sotia ofiteri in MIRA, eu de 13 ani, sotia de 4 ani. Adeverinta de salariu si concediu aprobat de la serviciu.

Proprietati: apartament 3 camere, teren intravilan si extravilan (1 ha) langa Bucuresti.

Ambii mei parinti decedati. Socrii in viata. Mai am un frate in tara, iar sotia o sora in Romania.

Fara cont in banca.

Astept pareri (sanse), iar dupa aplicare promit sa revin cu vesti pentru cei interesati.

kiribati
14.03.2008, 02:13
Am uitat. Eu si sotia avem 40 de ani.

sorin
14.03.2008, 03:30
kiribati, este al treilea topic pe care-l deschizi referitor la viza de canada. daca mai ai si alte intrebari, ii sugerez sa nu mai deschizi inca unul, ci sa postezi pe unul din cele pe care le-ai deschis.

bafta la viza!

kiribati
14.03.2008, 05:33
Imi pare rau. Ma voi conforma.

fifi
14.03.2008, 12:34
dupa cele spuse de tine, aveti toate sansele sa luati vizele de turisti in Canada, cont in banca nu trebuie din moment ce dovediti cu acte cele spuse despre fratele tau, trebuie sa aveti invitatia de la el, copie dupa actul lui de identitate si dovada veniturilor, de obicei Tax return. Bineinteles ca trebuie sa aduceti acte doveditoare si in tot ceea ce afirmati despre voi.

Depinde de atitudinea pe care o veti avea in timpul interviului, sa nu fiti stresati si sa nu cereti perioada lunga de sedere in Canada, perioada de sedere trebuie sa coincida cu concedii de odihna pt voi (la fel dovedite cu acte), vacante pt copii si...

bafta! smileys/smiley1.gif

kiribati
17.03.2008, 08:01
Am reusit sa obtin viza. Desi am cerut-o pe 3 saptamani, mi s-a dat pe 6 luni de astazi pana pe 13 septembrie.
La interviu intrebarile mi s-au parut mai mult ca sa fie si nu ca sa ma incurce.
Gen: Ce muncesc, daca am probleme in Romania si daca am motive sa nu ma mai intorc in tara.
Oricum cred ca sunt mai relaxati de cand cu atentionarea UE.
Spre exemplu din circa 50 de dosare care au fost depuse astazi au fost refuzate vreo 3 si pentru ca nu aveau toate actele din Canada.
Singura grija pe care trebuie sa o aveti: sa cititi cu atentie datele de pe site-ul ambasade sau de pe acest forum si sa aveti toate actele. Merge mai usor.

kiribati
17.03.2008, 08:04
Apropo. Am fost la ambasada la ora 7,50 am intrat in sala la 8,25 cu bonul nr. 32, pe la ora 10, 30 mi-a fost luat dosarul iar pe la 12,45 am fost chemat la interviu. Pasapoartele le-am luat pe la 14,45.
Asta ca sa va faceti o idee de timpul pierdut.
Apropo, daca se solicita viza pentru mai multi membri ai familiei, nu este necesar sa se prezinte toti.

fifi
17.03.2008, 23:49
felicitari pt viza si sa aveti o sedere cat mai placuta in canada.

in legatura cu viza, cele 6 luni de ieri si pana pe 13 septembrie, reprezinta valabilitatea vizei, adica timpul pe care il ai sa poti intra in canada, adica poti pleca in canada oricand vrei timp de aceste 6 luni. Aceste 6 luni nu reprezinta perioada in care ai dreptul sa stai in canada, aceea ti va stabili la intrare in tara, pe aeroport unde ti se va pune, in pasaport viza de intrare in pasaport. Data in care va trebui sa parasestiCanada va fii in acea stampila micuta din pasaport, in dreptul "expiration".

De obicei si la intrare in tara cam tot 6 luni se dau si deci sa luam un ex. daca tu pleci in iunie vei avea din acel moment inca 6 luni sa stai in canada, nu expira pe 13 septembrie.

Au fost cazuri cand s-a dat si numai 3 luni(mai des la cei care vin la prieteni in vizita), depinde de conditiile fiecaruia, de obicei la rude cam 6 luni dau.

deci sa repet, perioada de 6 luni(martie-septembrie) de pe viza ta este perioada in care poti pleca din Romania, iar perioada de sedere in Canada iti va fi stabilita pe aeroport,la intrarea in tara.

Am reusit sa obtin viza. Desi am cerut-o pe 3 saptamani, mi s-a dat pe 6 luni de astazi pana pe 13 septembrie...

personal, iti multumesc pt ca te-ai intors sa ne spui ce ai facut, desi nu ai avut prea mare ajutor din partea forumului, fata de altii care, dupa ce s-au vazut cu sacii-n caruta, au uitat de noi sau de altii care mai au nevoie de ajutor cu astfel de informatii. Frumos din partea ta, kribati smileys/smiley1.gif

kiribati
18.03.2008, 10:24
Multumesc. Orice intrebare legata de procesul de acordare a vizei o primesc pe forum si promit ca voi raspunde.
Succes celor ce incearca.

21.03.2008, 00:05
dragii mei,cine poate sa mi spuna daca am sanse sa obtin viza de turist daca imi fac rezervare la o firma de turism,din ro,ma gandesc sa plec la cascada Niagara...si de acolo sa trec in state.am vreo sansa?ma intreaba cei de la granita ceva?se poate?
astept raspuns.multumesc.vreau sa merg singur...bani..am..de ce ar mai fi nevoie?

21.03.2008, 00:08
o sa ziceti de minte...am si din aia,...dar m-am saturat sa traiesc in ro.

light
21.03.2008, 01:29
doru, si apoi ce crezi ca vei face in America, fara nici un drept? Tu crezi in povestile auzite de la x si y, dar viata de ilegale grea, si fara orizont. Gindeste-te bine.

21.03.2008, 01:43
am trait in state.cativa ani.vreau sa merg iar.nu pot sa merg la ambasada sua sa cer viza,pt stiu ca risc.vreau sa incerc prin canada.

fifi
21.03.2008, 02:33
eu sunt in canada, toronto si pot sa-ti spun ca nu ai nici o sansa sa treci la americani de aici cu viza de turist.

Mai nou daca nu ati aflat, americanii le-au impus canadienilor, rezidenti permanenti si chiar cetateni sa aiba pasaport ca sa treaca in US si chiar si asa am inteles ca la intrarea in tara ii pureca si-i descos de ce si cum.

Cateva persoane au fost intoarse inapoi din cauza ca au avut ei o banuiala ca ar vrea sa se stabileasca in US, ca cica au avut prea multe bagaje.

la fel ca si light, iti recomand si eu sa te gandesti bine ce faci, daca vrei sa ramai ilegal in orice tara, sa fii sigur dinainte ca ai de lucru, cunoscuti care sa te ajute,pt ca altfel nu te baga nimeni in tara.

bafta in orice ai face dar mie mi-e teama ca si viza pt canada iti va fii greu s-o obtii. Mai vb, tine-ne la curent.

mihaela75
20.04.2008, 05:31
Dati-mi va rog si mie un sfat pentru situatia mea.Eu tocmai am terminatprocesul deemigrare inland dar fetitita mea este in Ro ,ea va primi la intrare in Ca hartia de emigrant.Problema mea este ca trebuie sa vina cu taica-meu ca insotitor ,o sa-i fac invitatie sa vina vizitator sa-mi aduca copilul.Insa mi-e teama ca va fi refuzat la visa pt ca noi nu indeplinim acel venit de persoana cum se cere .Cat de greu cantareste in balanta acest venit?El vine doar pentru 3 sapt cel mult 4 ,vine doar sa-mi aduca fata.Dati-mi un sfat cum sa-i convingem sa-i dea visa asta de turist ca ar fi mai avantajos decat sa ma duc eu in tara.Este oare asta o situatie speciala ( as vrea eu dar cred ca visez smileys/smiley19.gif)

fifi
07.05.2008, 13:01
nu trebuie sa te ingrijorezi atat de tare pt venituri ca nu-s mari, au primit viza turistica si de la cei care erau in asistenta sociala...Toata treaba e sa spuna ca vine doar pt a aduce fata si ca nu sta mai mult de 2 saptamani, chiar daca il veti tine mai mult, oricum la intrare in tara i se pune pe cel putin 3 luni viza de sedere.

sotul tau trebuie sa faca dovada veniturilor, si ca a platit taxele, le trimite odata cu invitatia si cu celelalte acte ale voastre, id uri si ce se mai cere.

tatal tau daca va fi chemat la interviu, (desi s-ar putea sa-i dea viza din prima), si-l vor intreba de ce nu mergi tu sau sotul sa luati fetita, sa spuna ca sotul tau lucreaza, ca este singurul care intretine familia si nu poate lipsi, iar tu nu poti pt ca ii ai pe ceilalti copilasi si nu-i poti lasa sau aduce dupa tine acum.

totul va fii bine, nu trebuie sa-ti faci asa mari griji de viza tatalui, pentru caasa cum am spus, s-ar putea s-o ia fara interviu, la multi batrani care au copiii in canada li s-a datviza "cu ochii inchisi".

tu roaga-te tare sa-i vezi actele fetii gata si s-o ai mai repede langa tine, caci ce greu i-o fi si ei mititica sa nu te vada de atata amar de vreme si sa creasca fara tine... smileys/smiley5.gif

pe de alta parte, ca tot suntem la vize turistica, ce mishto era daca ridicau canadienii si vizele romanilor, caci chit ca se umplea Canada de tigani, macar nu mai erau suflete in suferinta ca tine si ca multi altii...

09.05.2008, 07:03
Vai, fifi</span> nu-mi vine sa cred ca mai exista oameni ca tine! Si eu m-am simtit incurajata de raspunsul dat Mihaelei</span>. E incredibil ca inca mai exista romani cu o inima atat de binevoitoare! Dumnezeu sa-ti rasplateasca!

Sa fie asta un exemplu pentru toti si bine-ar fi dispara odata vorba aia cu capra vecinului... atat de specifica romanilor!

Toate cele bune!

Milenna

fifi
09.05.2008, 09:07
vaaai, milenna draga, asta trebuia sa fie mesaj privat, nu sa ma faci "de ras" in vazul tuturor ca m-am rosit toata smileys/smiley9.gif

mai sunt si altii ca mine, nu-ti fa grija. Eu ii iubesc pe romani si incerc sa-i ajut si eu atat cat pot.

In plus, treaba cu informatiile de emigrare sunt un bun exercitiu al mintii, in loc de cuvinte incrcisate, matematica...tine mintea in forma si poate, poate, cine stie, se mai adauga cate ceva la IQ ul asta al meuca a zis lumea ca cica-l am tare mic smileys/smiley36.gif

de inima, nush cat o am de buna, dar stiu ca acum iaca, imi dau seama ca am scris prea tarziu mihaelei si ma ingrijorez ca n-o sa mai vada mesajul meu smileys/smiley5.gif