PDA

Arată versiune întreagă : SALVATI-L PE MIHAITZA!

dancing_fire
14.04.2005, 10:43
Indraznesc sa va scriu in primul rand pentru ca sunt mama si stiu cat de sfasietor este sa iti vezi copilul bolnav si neputincios, insa cand afli ca este la un pas de moarte ... nici nu vreau sa imi imaginez!

Am gasit intamplator povestea lui pe un alt forum unde activez. Acolo se desfasoara o actiune de o anvergura fantastica, impresionanta. Dar nu e suficient iar timpul ii este potrivnic lui Mihaitza. Asa cum noi spunem, Mihaitza trebuia operat <B style="mso-bidi-font-weight: normal">IERI[/B]!!! atat de grav e! Are nevoie urgenta de un transplant de ficat! Dar...nu sunt bani... Am citit cu sufletul la gura povestea lui Mihaitza si am decis ca trebuie sa fac si eu ceva. Apelez la voi cu convingerea ca putin il putem ajuta si noi ca sa traiasca. O sa postez mai jos povestea lui si sunt convinsa ca si voi veti fi la fel de impresionati ca mine.O gramada de oameni sunt implicati in aceasta actiune si nu doar din<st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>.O sa va scriu pe scurt ce s-a intamplat intre timp. Apeland la mai multe spitale care sa-l opereze, caci in Romania la spitalul Fundeni, profesorul Irinel Petrescu care a mai efectuat o operatie cu succes il are in evidenta, dar anestezistul nu se incumete sa il opereze caci sunt foarte mari sanse sa moara pe masa de operatie datorita varstei -MIHAITZA ARE 1 AN SI 3 LUNI-, au gasit un spital in Belgia care se incumete sa-l opereze si unde este cel mai ieftin, adica 85.000 eur. Aici in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>America</st1:place></st1:country-regi&#111;n> cea mai ieftina operatie de acest gen costa $ 136.000. Pana acum am inteles ca s-au strans 20.000 eur. Nu zic ca ar trebui sa-i stangem noi pe toti, dar si putinul nostru conteaza.

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Asa ca hai sa-l ajutam pe Mihaitza sa traiasca.[/B]

Vlad
14.04.2005, 19:06
Am pus anuntul pe toate grupurile romanesti cu care colaborez.Maine ma duc la banca si donez.

ACUM SE VEDEM CAT OAMENI SUNTEM......

P.S. I-am vazut poza si nu cred ca pot sa dorm pana nu ajung la banca maine.E un inger de copil....

http://www.cablespeed.com/~minut/mh/index.html

sorin
15.04.2005, 04:33
Carmen,
Asa cum am mai vorbit, voi pune un banner vizibil pe toate paginile acestui site, cu un link catre siteul lor, imediat ce voi avea un banner de la ei, sau poate gasesc eu pe cineva sa faca unul.
Voi incerca sa popularizez si pe cont propriu acest caz in cadrul comunitatilor romanesti din SUA.
Eu cred ca o sa iasa bine pana la urma.
Acum sa-I vedem pe toti cat de romani sunt.smileys/smiley2.gif

dancing_fire
15.04.2005, 07:17
Vlad, nu degeaba zice cine zice ca esti OM ADEVARAT!

Crede-ma ca nici eu nu mai sunt om de cand am aflat de caz. Pur si simplu mi se face pielea de gaina asteptand vesti. Intru mereu pe acel site de care v-am spus www.desprecopii.com (http://www.desprecopii.com) si citesc ultimele noutati. Mai nou, din cauza faptului ca trebuie sa i se faca perfuzii in fiecare dimineata si in fiecare seara, nu mai are vene bune la maini sau picioruse si ii fac perfuzii in venele din cap!!! Brrrr...Ti se face pielea de gaina numai gandindu-te, nu sa mai si treci prin asta.

Sa speram ca mai sunt si alti OAMENI ca noi care se vor implica in asta si il vom ajuta pe Mihaitza sa se nasca din nou!

dancing_fire
15.04.2005, 07:22
Vlad, comisioanele bancare stiu ca sunt destul de mari pt un wire transfer, dar cineva mi-a dat un pont. Daca banii se transmit printr-un cont paypal nu platesti nimic. Nu cred ca cineva care vrea sa doneze $20 mai vrea sa plateasca si comision. O alta idee ar fi ca banii sa se stranga intr-un cont comun si apoi transferata intreaga suma.

Sper sa reusim TOTI sa-l ajutam pe Mihaitza!

evelyn
15.04.2005, 07:30
Asta e ideea buna .

Carmen da-ne de stire sa vedem ce putem face. Decat sa platim wire transfer fee , mai bine " fee-ul" le trimitem lor.

evelyn
15.04.2005, 07:36
Daca nu reusim cu " paypal" poate noi astia de la Chicago putem sa adunam banii, si eu ma ofer ( deoarece eu lucrez la Banca) sa-i trimit ( bineinteles cu receipt) . Am sa trimit niste e-mailuri la "bossi" mai mari sa vad daca ne pot scapa de " wire fee"

Vlad
15.04.2005, 07:54
Spune-mi unde sa-ti trimitem banii....

dancing_fire
15.04.2005, 07:54
Si poate fac si niste donatii, ce zici, ii induiosezi?! Arata-le poze cu Mihaitza!smileys/smiley17.gif

angela
15.04.2005, 08:00
Eu am vorbit cu Gabriela si cred ca am sa trimit prin WU sau MG. Acuma problema e cum se poate transfera prin paypal?? Cine stie sa imi zica urgent. Multumesc

evelyn
15.04.2005, 08:01
Imi pare rau , Carmen dar asta n-o pot face.

Mai bine dau din buzunarul meu.

Vlad, stai sa vorbesc si cu Sorin sa vad ce zice si el, si poate ii adunam pe toti laolalta !!!

Vlad
15.04.2005, 08:13
OK..asa ar fi cel mai bine.Spunei lui Sorin sa ma sune cand stabiliti ceva.

Merci

dancing_fire
15.04.2005, 08:15
Angela trebuie sa iti faci un cont de paypal.du-te pe paypal.com si vezi.

angela
15.04.2005, 08:21
Am cont de paypal, asta nu e nici o problema ca am treaba cateodata cu ebaysmileys/smiley36.gif, dar cum se procedeaza de aici incolo asta ma intereseaza. Astept un raspuns, multumesc frumos

sorin
15.04.2005, 08:57
Eu zic ca cel mai bine e sa adunam banii intr-un cont aici in US si sa-i viram direct spitalului care face operatia. Se evita astfel orice speculatie.

dancing_fire
15.04.2005, 08:58
Angela, se pare ca nu poti sa trimiti decat daca si ei au cont de paypal. si din cate vad nu au...asa ca ...vezi ce poti face...

angela
15.04.2005, 09:02
Pai da incercasem si le trebuie cont de paypal. Partea cea mai rea este ca din Romania e putin mai greu sa iti faci un contsmileys/smiley7.gif...am sa merg pe metoda la care m-am gandit ieri WUsmileys/smiley2.gif

evelyn
15.04.2005, 09:28
OK GUYS

VERY GOOD NEWS ( hope they are getting better)

AM ARANJAT smileys/smiley17.gifNO SA PLATIM WIRE TRANSFER FEE. ASA CA HAIDETI SA ADUNAM BANII SA-I TRMIT CAT MAI REPEDE !!!!!!

dancing_fire
15.04.2005, 09:30
BRAVO EVELYN!

ACUM STII DE CE TE IUBESC?!

nicol
15.04.2005, 09:42
As dori si eu sa stiu mai multe informatii referitor la unde as putea sa virez niste bani.

Multumesc

sorin
15.04.2005, 09:43
OK, acum ne trebuie un plan despre cum ar fi cel mai bine sa strangem banii. Sa ne gandim cu totii care ar fi cea mai buna varianta si eventual discutam si marti seara cand ne intalnim la Alumni Club.

evelyn
15.04.2005, 09:53
Deci nu trebuie sa ne grabim??

Ok just let me know guys

sorin
15.04.2005, 10:00
Mai bine sa asteptam cateva zile si sa facem un plan bun, in loc sa lucram in debandada totala.

kiki
15.04.2005, 10:08
Eu zic sa deschida Evelyn un cont special pt Mihaitza. Ea isi deschide si un cont paypal si ii trimitem bani prin paypal. Tot ce primeste pune in cont si astfel nu trebuie sa platim toti wire fee catre contul deschis de Evelyn, iar de trimis cecuri ....dureaza vreo 3 zile sa ajunga la Evelyn.

...parerea mea smileys/smiley59.gif

evelyn
15.04.2005, 10:16
Nu, nu eu nu deschid nici un cont paypal. Eu doar voi dona banii din contul meu si nu voi plati " wire transfer fee" .

Atit

kiki
15.04.2005, 10:23
Okey dock! Atunci ii spun si eu sorelei mele (care-i in Romania) sa scoata niste bani din contul pe care i l-am deschis si sa-i depuna in contul lui Mihaitza. Direct, curat si fara sa complic pe nimeni. smileys/smiley1.gif

evelyn
15.04.2005, 10:33
Good Job KIKI

sorin
15.04.2005, 10:38
Am eu cont de pay pal pe care-l pot folosi in caz ca nu gasim alta metoda.

sorin
17.04.2005, 13:06
Am pus banner vizibil pe toate paginile siteului pentru cazul lui Mihaitza.

dancing_fire
17.04.2005, 21:16
Bravo Sorin!

Luni Mihaita se interneaza in spital pt un test la inima. Sa ne rugamca rezultatele sunt bune ca sa poata fii operat cat mai repede.

Si ca sa fiu eu deschizatoare de drumuri si pt banii pe care vrem sa-i strangem, maine ii pun la posta lui Evelyn un cec cu $100.

Sorine tine tu contabilitatea la banii pe care ii strangeti marti!

Hai sa vedem cat strangem. Un grup din Atlanta a strans $700.

Multa sanatate lui Mihaita!

sorin
18.04.2005, 04:08
Bravo Carmen! Am primit si eu mai multe mesaje de la persoane care vor trimite bani. <st1:State><st1:place>Maine</st1:place></st1:State> seara ne intalnim mai multi in <st1:City><st1:place>Chicago</st1:place></st1:City> si facem un plan rapid de colectare fonduri.

18.04.2005, 04:56
Direct, curat si fara sa complic pe nimeni. smileys/smiley1.gif

si mie mi se pare asa cel mai simplu,am vorbit deja cu ai mei sa se ocupe din RO.smileys/smiley20.gifsper sa auzim curind de bine !

danielle
19.04.2005, 20:56
Am gasit o modalitate ceva mai ieftina de trimis bani in Ro. Cautati la adresa:http://www.trimitebani.com/

sorin
20.04.2005, 04:00
Ne-am intalnit si discutat cum sa strangem bani de la romanii din <st1:City><st1:place>Chicago</st1:place></st1:City>. Evelyn deschide azi un cont special pentru adunare de fonduri pentru Mihaita. Oricine doreste sa doneze, sa ma contacteze pe mine sau Evelyn.
Vom continua sa adunam fonduri pana se va hotari unde va avea loc operatia chirurgicala si vom transfera suma adunata direct in contul spitalului/clinicii respective.
Nici o suma nu este prea mica, asa ca ii rog pe toti cei care au de gand sa doneze s-o faca cat mai repede.
Variantele de trimis bani sunt: cec personal, transfer direct in contul din SUA, eventual Pay Pal. Bineinteles, daca cineva vrea sa doneze direct in conturile deschise in <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n>, poate s-o faca, dar mai bine folosim banii care ar trebui folositi pentru comission pentru Mihaita.
O situatie a fondurilor adunate va fi prezentata periodic si aici pe forum.
Multumiri anticipate tuturor care vor dona!

sorin
20.04.2005, 04:14
As dori si eu sa stiu mai multe informatii referitor la unde as putea sa virez niste bani.

Multumesc

Nicol, daca vrei sa donezi, citeste te rog mesajul de mai sus si alege modalitatea care-ti convine pentru a face o donatie.

sorin
20.04.2005, 14:16
Astazi a fost deschis contul pentru Mihaita la <st1:place w:st="&#111;n"><st1:City w:st="&#111;n">Chicago</st1:City></st1:place> si in prima zi au fost depozitati $150 (cate $50 de la 3 persoane) smileys/smiley20.gif
Au donat pana acum de pe forum:

<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Evelyn - $50</LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sorin - $50</LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Octav - $50 (Octav este din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> si nu este membru al forumului)</LI>

Voi tine situatia la zi aici pe forum si voi publica orice alta donatie pentru transparenta totala.

P.S. Mai am promisiuni pentru inca doua cecuri care e posibil sa soseasca in urmatoarele 2-3 zile

sorin
21.04.2005, 13:18
Azi am am mai primit un cec de la Sauzimdebine si inca 2-3 pe drum conform promisiunilor primite.
Situatia la zi este urmatoarea:

<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Evelyn - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sorin - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Octav - $50 (Octav este din Romania si nu este membru al forumului)
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sauzimdebine - $100 smileys/smiley20.gif</LI>
Total: $250

Vlad
21.04.2005, 14:34
Deci unde depun banii Sorine??

sorin
21.04.2005, 14:39
Dude, vezi ca ti-am trimis email detaliat. Poti trimite check sau daca vrei sa faci "wire transfer" iti dau numarul de cont.smileys/smiley2.gif

evelyn
21.04.2005, 14:52
Nu te apuca sa platesti ptr. wire transfer, ptr. ca doar locuiesti la Chicago, si LaSalle e la fiecare pas.

Daca Sorin ti-a dat info. opreste-te la banca si depune banii acolo.

sorin
21.04.2005, 15:18
Nu i-am dat info inca.

sorin
22.04.2005, 13:04
Azi am am mai primit un cec de la Adriana Deaconu Agency (firma de asigurari) si inca 2-3 pe drum conform promisiunilor primite.
Situatia la zi este urmatoarea:
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Evelyn - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sorin - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Octav - $50 (Octav este din Romania si nu este membru al forumului) </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sauzimdebine - $100 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Adriana Deacony Agency

sorin
22.04.2005, 13:49
Evelyn a mai primit un cec de $100 de la forumista noastra Carmentelea smileys/smiley20.gif
Situatia la zi este:
Donatii de la forumistii Romanian-Portal.com

<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Evelyn - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sorin - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sauzimdebine - $100 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Carmentelea - $100</LI>
Donatii de la alte persoane:
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo2; tab-stops: list .5in">Octav

darcy
23.04.2005, 04:56
Dragii mei, ma inscriu si eu pe lista cu 50$. Sorin, da-mi si mie te rog o adresa la care sa trimit cecul.

Multa sanatate lui Mihaita!

sorin
23.04.2005, 05:35
Darcy,

Ti-am trimis informatiile pe PM smileys/smiley1.gif

Vlad
23.04.2005, 10:18
Propun sa nu trimitem banii pana luni,2 mai,dupa picnic.Poate mai reusim sa adunam bani acolo.Eu am mai luat,si mai iau,ceva bani de la niste prieteni. Crede-ti ca e prea tarziu sa trimitem banii lunea viitoare??

Vlad

evelyn
23.04.2005, 10:36
Asta n-ar fii o idee rea, s-ar putea sa adunam ceva ceva, la picnic...

Nu stiu care e situatia micutului, sa vedem unde si la ce s-a ajuns. Dar cu ajutorul Domnului, poate mai avem ceva timp, si dupa picnic,LUNI, am sa trimit banii cu siguranta !!!!!

Sa vedem ce zic si altii, Sorin, Carmentelea ....

Vlad
23.04.2005, 10:44
este cineva pe grupul "Romani_in_lume" care ii cunoaste personal pe parinti.O sa o intreb pe ea.

sorin
23.04.2005, 18:08
Mai e pana se strange suma necesara. Chiar acum am citit ultimele mesaje de pe forumul desprecopii.com si este foarte multa lume implicata in aceasta actiune.

Pacat ca aici in State nici macar 1% din cei care citesc mesajele de pe forumuri, grupuri yahoo, etc. nu se implica in vreun fel. Se discuta de carciumi, barfe, discoteci, etc., etc., in timp ce un copil care inca nu a apucat sa-si dea seama ce se intampla pe lumea aceasta este intr-o situatie de viata si de moarte. Fara sprijinul nostru al tuturor, oriunde ne-am afla, micutul nu are suficiente sanse, iar parintii acestuia nu pot face nimic singuri. Cei care aveti copii si nu v-a interesat aceasta discutie pana acum, puneti-va doar pentru un minut in pielea parintilor lui Mihaita si sunt sigur ca veti gandi diferit.

sorin
25.04.2005, 08:02
Evelyn a mai primit inca $70 de la niste prieteni. De asemeni astept sa-mi soseasca inca 2-3 cecuri prin posta.
Situatia la zi este:

<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Carmentelea - $100</LI>
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo2; tab-stops: list .5in">Octav

25.04.2005, 10:12
Sorin, ma inscriu si eu cu $50. Vreau sa spun ca m-am imbolnavit de cand am citi povestea asta, adica astazi.

O sa iti trimit un cec prin posta daca o sa imi dai adresa. Cu sigurantza ca v-a ajunge pana luni. Deasemenea o sa pun si un plan de actiune printre fratii din Detroit ca aici nu s-a auzit nimic pana acum, si cu sigurantza ca v-a avea rezultate. Sper cat mai repede ca acum e saptamana mare si cred ca pe fiecare l-ar marca auzul acestui caz. Am postat deja anuntul pe www.romportal.com (http://www.romportal.com).

Sanatate lui Mihaita! smileys/smiley52.gif

sorin
25.04.2005, 10:23
Ok, bravo pentru initiativa! smileys/smiley20.gifIti trimit info pe PM.

Vlad
25.04.2005, 13:21
Deci....trimitem banii luni 2 mai? Sunt sigur ca putem sa mai adunam ceva bani la picnic

evelyn
25.04.2005, 14:12
Eu sant perfect de acord

Daca e nevoie am sa incerc sa merg cu " borcanul" pe la fiecare la picnic..... fiecare $ conteaza

sorin
25.04.2005, 14:38
Deci....trimitem banii luni 2 mai? Sunt sigur ca putem sa mai adunam ceva bani la picnic

Vlad, nu trimitem inca. asteptam sa treaca si picnicul si apoi ne vom "sincroniza" cu parintii lui Mihaita, iar cand suma se va apropia de cea necesara vom transfera banii in contul spitalui care va face operatia. Vom strange cat mai multi bani posibil si apoi ii vom trimite.

sorin
25.04.2005, 14:39
Azi am mai primit 2 din cecurile promise. Acestea au venit de la forumistele noastre Hazel si Danielle carora le multumimim!!!! smileys/smiley20.gif

Situatia la zi este:

<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $50</LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Danielle - $75</LI>
[list=1]

MARIA2MAMI
26.04.2005, 09:33
Oameni buni imi pare tare bine sa va cunosc. Numle meu este Mihaela (maria2mami), locuiesc in Ro, Bucuresti, si sunt membra www.desprecopii.com (http://www.desprecopii.com) .

Carmen, ma bucur ca ne intalnim si aici si sunt absolut uimitade tot ce faceti, si aici, pentru ingarasul nostru Mihaita. ARE NEVOIE DE ACESTI BANUTI PENTRU A TRAIII!!! Gabriela si Dan sunt, intradevar,de admirat pentru ca au trcut prin situatii pe care cu greu vi le puteti inchipuii. Situatii UMILITOARE, jenante si imposibil de acceptat in secolul in care traim. Le cunosc povestea cu lux de amanunte, ne vedem 2-3 ori pe saptamana...si atunci mergem in parcul Herastrau sau Chismigiu, sa ne incarcam bateriile si sa mai punem la punct planurile de lupta!!! Lupta cu timpul si cu birocratia din Romania, lupta cu usile inchise in nas si lupta cu sictirul cadrelor medicale!!!E foarte trist dar in acelasi timp, foarte adevarat!

Voi scrie foarte des aici, daca aveti nevoie de orice informatie, va rog sa ne anuntati, orice informatie....va putem ajuta cu placere!!!

STIMA SI RESPECT PENTRU OAMENI CU SUFLETE MARI CA VOI. VA DORIM UN PASTE FERICIT ALATURI DE FAMILII SI DE CEI DRAGI!!!

Aveti aici poze cu noi facute recent (duminica POZE NOI CU MIHAITA)
Salvati viata lui Mihaita!
Oameni buni, care DOAR cititi aceste randuri (vedeti aceste imagini, dupa caz), intrati si voi in lupta si ajutati la salvarea vietii lui Mihaita. Nu va costa decat cateva minute si cativa banuti.
Si timpul si banii pot fi recuperati, dar Mihaita nu se poate face bine fara ajutorul vostru. Nu fiti indiferenti! AJUTATI-NE !

http://www.hogas.go.ro/contacte.htm (http://www.hogas.go.ro/c&#111;ntacte.htm)
http://www.cablespeed.com/~minut/mh/index.html
www.site.neogen.ro/mihaita.hogas (http://www.site.neogen.ro/mihaita.hogas)
www.mihaita.go.ro (http://www.mihaita.go.ro)
Poze cu MIHAITA HOGAS si MARIA
http://community.webshots.com/album/297642359dunFTg
http://community.webshots.com/user/mihaela2maria(HERASTRAU SI POZE NOI CU MIHAITA)

sorin
26.04.2005, 10:09
Mihaela,
Ma bucur ca a aparut pe acest forum cineva apropiat parintilor lui Mihaita si care poate posta aici noutati de ultima ora. Sper ca in felul acesta vom putea mobiliza mai multa lume sa participe la aceasta actiune si sa-i influientam pe cei nehotarati sau care deocamdata ignora aceste mesaje sa contribuie cat pot la aceasta campanie, mai ales ca le oferim posibilitatea sa doneze aici in SUA.
Te rog sa ne tii la curent cu tot ce se intampla. Pana la urma totul se va termina cu bine.smileys/smiley20.gif

Duras
26.04.2005, 11:34
Nu mai stau sa mai citesc tot ce este aici ca sint tare ocupat.

Unde sa trimit banii???

sorin
26.04.2005, 11:36
Citeste4 mesaje mai sus te rog.

Mersi!

Duras
26.04.2005, 11:40
Deci asta este adresa ??

LaSalle Bank
Attn: Evelyn Moshi
2000 Big Timber
Elgin, IL 60123

Cui trebuie adresat cecul?
<H1 style="MARGIN: 0in 0in 0pt 0.75in"></H1>

evelyn
26.04.2005, 11:52
Buna Duras

Cecul poate fii " payed to the order of" : Evelyn Moshi, Sorin Pintiliuc sau cash.

Nu uita sa scrii in Memo " Mihaita Medical Fund" sau ceva sa-ti refere la motivul depositului.

Daca mai iti trebuie info. - let me know

Duras
26.04.2005, 11:59
Ok mersi ,

Il trimit miine.

dancing_fire
26.04.2005, 13:39
Stiti cine este maria2mami ?! Este DONATORUL LUI MIHAITA !

Din ceea ce am aflat de pe forum, nu i-a cunoscut pe parintii lui Mihaita inainte sa afle de cazul lui de fe forumul desprecopii.com. Si cu toate astea s-a oferit sa fie donator, pt ca nu se gasea un donator compatibil iar ea are aceeasi grupa de sange cu Mihaita. In urma testelor s-a dovedit ca este compatibila 99% cu Mihaita. Este OM adevarat si iata ca datorita modestiei si bunatatii de care da dovada nu a vrut sa ne influenteze cand a scris mesajul.

Multumim Mihaela pt tot ce faci!

sorin
26.04.2005, 13:42
Woooow, extraordinar!!!! Toata consideratia pentru asa oameni!!!! smileys/smiley32.gif

gabriela hogas
27.04.2005, 05:51
Dragi prieteni,

Sunt Gabriela Hogas, mama lui Mihaita. Nu am cuvinte sa va multumesc pentru tot ce faceti pentru copilasul nostru. Uneori ma simt atat de neputincioasa si imi vine numai sa plang si sa plang si sa nu mai fac nimic. Pentru ca uneori pur si simplu nu mai poti. Dar aceasta campanie pentru salvarea vietii lui Mihaita ne-a scos in cale niste oameni adevarati, niste oameni ca voi toti,niste prieteni pe care nu o sa-i uitam niciodata. Astfel de prieteni ne-au ajutat, pe langa banii care sunt atat de necesari (din pacate) si cu multe incurajari si sfaturi care ne-au dat putere. Multa lume care ne vede se mira ca suntem optimisti si avem puterea sa mai radem, sa ne mai plimbam prin parc. Ei nu stiu ca puterea noasta vine de la Dumnezeu prin voi toti si prin toti cei ca voi care sunt in toata lumea cu sufletul alaturi de Mihaita. Va multumim si sa dea bunul Dumnezeu ca eforturile fiecaruia dintre voi sa nu ramana nerasplatite.

Primiti va rog din partea mea si a sotului meu Daniel (Mihaita o va face mai tarziu) cele mai sincere multumiri pentru tot ajutorul pe care ni-l dati.

Asteptam cu sufletul la gura fiecare veste din partea voastra si speram ca intr-o zi sa se poate scrie cu majuscule ca avem toti banii si Mihaita poate fi operat si sa il vedem crescand mare si sanatos. Sa ne auda Dumnezeu si sa traim acele clipe.

Poate intr-o zi ne va auzistrigatulun om cu sufletul mare (si cu punga la fel de mare) si ne va scurta acest cosmar oferindu-i lui Mihaita sansa la viata. Unde esti, acel om? Te rugam, ai mila de copilasul asta care are atata nevoie de tine ! Acest gand, aceasta speranta, ne tine pe picioare si ne face sa ne trezim in fiecare dimineata cu speranta ca bunul Dumnezeu va indrepta mesajele noastrecatre cine trebuie.

Multa bafta la picnicul de 1 Mai. Ma voi gandi la voi si voi fi acolocu sufletul. Sarbatori Fericite la toata lumea si un Paste asa cum vi-l doriti ! Din partea noastra va dorim multa sanatate si bucurii langa cei dragi voua.

Doamne ajuta!
Gabriela Hogas

sorin
27.04.2005, 06:20
Gabriela, bine ai venit pe acest forum si ma bucur ca ai postat acest mesaj care cred ca va motiva pe multi care inca sunt in cercul nehotaratilor sa dea o mana de ajutor la salvarea fiului tau. In ceea ce ma priveste, sunt sigur ca totul se va termina cu bine si actiunea de adunare de fonduri deja s-a transformat in ceva de anvergura care creste precum bulgarele de zapada care se rostogoleste.
Intamplator, in timpul vacantei pe care o voi avea in Romania in august, o sa trec si prin Iasi si ar fi o mare bucurie pentru mine sa-l vad pe Mihaita dupa operatie, cand toata agitatia de acum va fi doar o amintire. Am citit toate mesajele de pe forumul desprecopii.com si am vazut ca esti inconjurata de multi oameni de exceptie care te vor ajuta sa castigi aceasta lupta. Am gasit si pe acest forum oameni minunati care au pus umarul la aceasta actiune si sunt sigur ca si mai multi se vor alatura in viitorul apropiat.

evelyn
27.04.2005, 07:00
Gabriela

Mult norocdin parte mea si a tuturor celor de aici, de departe.

Mihaita este un scump; si ca orica alt coplias, TREBUIE sa traiasca !!!

Noi nu v-om accepta, nuse poate un alt deznodamant, decat acela de VESTI BUNE si SANATATEin curand!!!!!

Doamne Ajuta si Paste Fericit !

dancing_fire
28.04.2005, 06:55
Hei, Nicol, Darcy, ziceati ca trimiteti niste bani!!!!

Daca aveti nevoie de mai multe informatii unde sa trimiteti, dati-mi PM si va ajut!

Va multumesc!

darcy
28.04.2005, 09:23
Am trimis un cec de 50$ luni dupa-amiaza pe adresa lui Sorin. Ar trebui
sa ajunga pana la sfarsitul saptamanii. Astept o confirmare atunci cand
il primeste.

sorin
28.04.2005, 10:05
Darcy, te anunt imediat ce-l primesc.

Mersi,

Sorin

sorin
28.04.2005, 11:48
Azi am mai primit 3 din cecurile promise. Acestea au venit de la forumistele noastre <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Irezitibila[/B], <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Darcy[/B] siOanacarora le multumim!!!! </v:stroke></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></v:path><o:lock v:ext="edit" aspectratio="t"></o:lock></v:shape></v:imagedata></v:shape>

Situatia la zi este:
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Evelyn - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sorin - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sauzimdebine - $100
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Carmentelea - $100
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Danielle - $75
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Irez<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

evelyn
28.04.2005, 13:09
Mama ce tari santem smileys/smiley32.gif...

Super, super de tot. Deja i-am intrecut pe cei din "California", ei au reusit sa stranga $700 ( super si aceia)smileys/smiley32.gif

Sorine, haide ca in weekend cu siguranta " adaugam ceva, ceva" in plus....

You guys areawsome !!!!!

MARIA2MAMI
28.04.2005, 13:52
http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&amp;name=News& (http://www.jurnalul.ro/modules.php?op=modload&amp;name=News&amp;file=article&amp;sid= 349219&amp;mode=thread&amp;order=0&amp;thold=0) amp;file=article&amp;sid=349219&amp;mode=thread&amp;order=0& amp;thold=0

Apare maine , adica azi, in Jurnalul National

Sanatate multa si sa auzim numai de bine!

Gabriela impreuna cu Mihaita si cu Dan pleaca azi la iasi si sper sa ne intalnim sa mai vorbim. Va vom tine la curent!!!

Bafta multa si succes la picnic!

Maria bb &amp; mami Mihaela

hazel
28.04.2005, 14:53
Draga Gabriela si Maria2Mami,

Bine ati venit si aici. Palaria jos doamnelor pentru efortul dumnevoastra, atat ca mama cat si ca donatoare si sustinatoare a familiei ce trece prin aceasta tragedie.

Multa sanatate si Paste fericit, sarutari lui Mihaita care a reusit sa inmoaie atatea inimi cu zambetul sau dulce! Nu exista zi in care sa nu plang cand citesc intamplarile prin care trece copilasul acesta. Dumnezeu sa il ajute si sa ne ajute ca sa sensibilizam cat mai multe inimi de romani si neromani pentru ajutorarea lui Mihaita!

Dragi forumisti, as vrea sa postez si aici mesajul pe care l-am conceput impreuna cu un coleg de munca,drept model de cerere de donatii pe la firmele pe unde lucrati, in Canada sau in USA (Sunt Aida de pe DespreCopii.com). Trebuie sa ii urnim si pe americanii get beget si pe canadieni sa doneze pentru acest copil. Acest mesaj poate fi de asemenea postat si in locuri publice, cu acceptul celor care le patroneaza.

[b]There are many charities and fund raisers that, at times, attack us from every angle with pleas, requests, and demands.
This request is quite different, so I urge you to please consider the message below.

One year old Mihai Alexandru Hogas lives in the small town of Iasi in Eastern Romania. He was born with biliary atresia and cirrhosis. This condition is terminal. The only way to save little Mihai is to perform a liver transplant.

Gabriela and Daniel Hogas, Mihai

evelyn
28.04.2005, 14:57
smileys/smiley20.gifAwsome Job HAZEL

Sa ne traiesti smileys/smiley31.gif

sorin
28.04.2005, 15:37
Hazel, daca ai vreun "plan de bataie" pus deja pe caprarii, spune-ne si noua ca sa mergem pe o carare batatorita, in loc sa re-inventam roata.

Felicitari pentru idee!

NOTA: Am trimis azi un mesaj la toate bisericile din SUA si Canada pe care le aveam pe lista mea cerandu-le ajutor. Sa speram ca vor apare si rezultatele.

gabriela hogas
28.04.2005, 15:43
Dragi prieteni,

Mii de multumiri la toata lumea. Sunteti mari ! Plang de bucurie cand citesc vestile de aici.

Cu oameni ca voi trebuie sa ne facem deja bagajele pentru Belgia.Am niste emotii pentru 1 mai, ce mai ! Astept vesti cu infrigurare.

Hazel, este ok textul, dupa cum ziceam si pe desprecopii. Ai vazut insa flyerul facut de Corina? S-ar putea sa atraga mai mult privirea trecatorului. Este color, are 2 poze cu Mihaita. Cum ti se pare? Pot sa ti-l trimit pe mail daca nu il ai. Multumesc pentru ca esti alaturi de Mihaita. Esti minunata !

Sorin, nu am apucat sa iti multumesc in mod expres pentru mana de ajutor intinsa lui Mihaita. Esti binevenit in Iasi oricand si da, speram ca august sa fie mult dupa operatia lui Mihaita.

Sa ne ajute Dumnezeu !
Cu drag, Gabriela

hazel
28.04.2005, 15:50
Si eu ii trebuie sa ii multumesc lui Carmentelea, datorita ei am aflat si eu aceasta poveste tragica, de pe site-ul acesta, dupa care am inceput sa imprastii cuvantul.

Actualmente scriu un email catre toti prietenii mei apropiati care locuiesc in US, romani, americani, sau de alte natii.

Nu am un alt plan decat acesta pe care il urmati si voi. Nu sunt experimentata in a strange donatii, dar invat si eu de la voi, repet, Gabriela, prin tenacitatea si vointa ei, reprezinta un mare exemplu pentru mine.

Gabriela, am sa ma uit la flyerul acela, sigur ca da, mie mesajul acesta mi s-a parut potrivit sa fie trimis in cadrul unei companiiamericane sau canadiene, unde oamenii sunt in general reticenti la solicitari din acestea, inca dinainte de a le vedea sau a le auzi, o spun asta cu tristete, dar asta este. Intr-un fel ne atinge pe noi romanii situatia lui Mihaita si intr-un alt fel pe cei de alte natii. Trebuie sa fim fermi, demni si cu coloana dreapta atunci cand le cerem bani. Asta inspira respect la anglo-saxonii astia si sper sa ii faca sa deschida pungile.

Multe sarutari la mii de kilometri si multa bafta. Am sa iti furnizez in privat emailul meu.

Cu drag,

Hazel/ aida

sauzimdebine
28.04.2005, 17:31
Ideile cele mai traznite aduc rezultate neasteptate. Asa ca nu ar fi rau daca cat mai multi dintre noi am trimite un e-mail, cu scrisoarea compusa de Hazel, la Oprah.com@oprah.com, dupa cum a propus cineva pe Desprecopii.com. Eu am trimis deja una.

29.04.2005, 05:18
smileys/smiley20.gifSunteti extraordinari! Excelente idei! O dedicatie muzicala pentru toti cu sufletul mare.smileys/smiley77.gif Am trimis si eu un e-mail la toti cunoscutii mei (romani) dar nu am auzit nimic de la ei. Oricum nu trebuie sa ne descurajeze asta.

Referitor la apelul pe care il putem face la companiile unde lucram. Am si eu o idee. Stiti cum adunaamericaniidonatii (fund-raising). Vand cate ceva. De fapt cand vin dimineata la lucru, pun pe masa din cafeteria sau alte mese, cutii cu snaks, candies, chocolate bars, unde pun unflayer cu motivul pentru care se face donatia si o cutie in care se aduna banii. M-am gandit sa fac si eu asta acolo unde lucrez. Cutiile cu dulciuri pot fi cumparate de laCostco or Sam's Club cu un pret foarte scazut.

O sa mearga ce parere aveti?

Va doresc din smileys/smiley27.gifun Paste Fericit!

Pupiceiiii lui Mihaita!

dancing_fire
29.04.2005, 06:30
Evelyn, de unde alti $700 din California?! Ca eu nu stiu nimic...E bine daca se mai strang si alti bani, dar...

sorin
29.04.2005, 08:16
Azi am mai primit doua cecuri dela <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Claudia[/B] si <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Otilia[/B] carora le multumim

Situatia la zi este:

<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Evelyn - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sorin - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sauzimdebine - $100
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Carmentelea - $100
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Danielle - $75
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Irezitibila - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Darcy - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Oana- $50</LI>
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

hazel
29.04.2005, 10:06
Gabriela, ti-am trimis prin email o idee de cum sa soliciti ajutor de la Asociatia Romanilor Canadieni.

Inca odata, bafta si Paste fericit!

hazel
29.04.2005, 10:13
Irezistibila, excelenta idee. O mentiona cineva si pe forumul canadian.

Uite, chiar daca unele idei s-au mai postat si abordat deja, am sa postez ideile date de o forumista de pe servus.ca in legatura s-ar mai putea face in scopul strangerii de fonduri:

"- cereti permisiune de la higher-ups sa lasati o pusculita la munca la receptie de exemplu, pusculita poate sa fie o simpla conserva, cu o taietura in top pe care se lipeste fotografia copilului si web site-ul: http://www.cablespeed.com/%7Eminut/mh/index.html si cateva info de baza. Ask for little only, like their change, fie si 25 centi, MULT FACE PUTINUL CELOR MULTI.
- scrieti un e-mail si trimiteti-l la toti prietenii vostri din address book sau sunati-i la telefon, ask hazel in privat de adresa unde se pot trimite banii in Canada, sau daca vor, prietenii vostri ar putea sa trimita direct in Romania la conturile deschise in acest scop.
- cereti preotului vostru sau pastorului sau rabinului sau unei altei fete bisericesti sa lanseze un apel in biserica.
- daca faceti parte dintr-o organizatie sau un club sau stiti pe cineva care e membru undeva, faceti sau cereti sa faca o strigare in organizatia respective.
- preparati prajiturele de vandut la munca sau la scoala. "

Bafta tuturor!

VicolA
30.04.2005, 03:23
Buna ziua tuturor si un Paste Fericit!

Vreau sa stiti ca inainte de a vedea povestea lui Mihaita eram extrem de afectata de o alta poveste tragica , si pentru ca am trimis bani si acolo o sa trimit bani si in contul Gabrielei Hogas, sunt Sfintele sarbatori acum si trebuie sa ajutam pe cit mai multi.

Sa fiti sanatosi si sa ajutati pe cit mai multi,

Vicola

sorin
30.04.2005, 04:46
Paste Fericit si tie VicolA! Multumim pentru gestul tau! Incearca sa convingi si pe altii sa doneze pentru salvarea acestui copil.

evelyn
30.04.2005, 06:41
Carmen

Sper ca n-am tampitsmileys/smiley5.gif. Am crezut ca tu mi-ai zis ceva de $ 700.00 care au fost adunati..... nu era California ??

Daca am gresit , va rog sa acceptati scuzele de rigoare !!!

sorin
30.04.2005, 07:35
Evelyna mai primitla banca un cecdela Duras caruia ii multumim smileys/smiley20.gif

Situatia la zi este:

<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sauzimdebine - $100
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Carmentelea - $100
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Danielle - $75
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Irezitibila - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Darcy - $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Oana- $50
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Duras - $75</LI>
[I][u]</script>

sorin
02.05.2005, 07:02
Din cauza vremii total nefavorabile, foarte putina lume a venit la picnic, din aceasta cauza si suma stransa cu aceasta ocazie a fost mica, dar partea buna este ca totusi s-a strans ceva, adica $137 + o promisiune pentru un cec de $100 din partea ziarului Romanian Tribune din Chicago. Multumim forumistelor noastre <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Evelyn[/B] si <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Carmens[/B] care au impartit flyere cu Mihaita si au colectat bani la picnic! smileys/smiley32.gif

Situatia la zi este:
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Evelyn - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sorin - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sauzimdebine - $100 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Carmentelea - $100 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Danielle - $75 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Irezitibila - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Darcy - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Oana- $50<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

evelyn
02.05.2005, 08:15
Multumiri lui Marius Iordache ptr. donatia trimisa ( la Banca)smileys/smiley32.gif

Sorin o sa posteze restul de amanunte.....

Marius , daca te recunosti in acest mesaj.... ai fost cumva la picnic?

sorin
02.05.2005, 13:50
Evelyna mai primitla banca un cecdela Marius Iordache caruia ii multumim.

Situatia la zi este:

<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Carmentelea - $100 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Danielle - $75 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Irezitibila - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Darcy - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Oana- $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Duras - $75</LI>
[I][u]</script>

sorin
03.05.2005, 08:10
Mesaj pentru Vlad:

Vlad, daca tot nu ai venit la picnic, spune-ne te rog care e situatia cu banii care spuneai ca i-ai adunat (donatii de la tine si prieteni) pentru fondul umanitar pentru Mihaita. Cati ai pana acum? Cand ii trimiti la Evelyn la banca? Ne-ai facut curiosi si acum ne tii in....suspens smileys/smiley1.gif

gabriela hogas
03.05.2005, 08:35
Hristos a inviat !

Dragi prieteni,

Bine v-am regasit. Mi-a fost dor de voi toti si de puterea pe care mi-o insuflati. Imi cer scuze ca nu am reusit sa postez mai degraba dar aici in Iasi accesul la net este putin mai greu pentru mine. Va doresc la toti multa sanatate si fie ca restul zilelor din acest an sa va aduca numai bucurii alaturi de cei dragi. Sa ne auzim sanatosi si voiosi si la Sfintele Pasti de anul viitor. Doamne ajuta !

Am ajuns cu bine in Iasi chiar daca drumul a fost foarte greu pt Mihaita. A fost agitat tot drumul. Vremea ploioasa, am stat vreo ora in drum deoarece era un accident grav pe sosea si circulatia s-a oprit etc. Vremea umeda a facut o atmosfera insuportabila in masina, Mihaita transpirat, noi terminati de oboseala ... In fine, am tras pe dreapta, l-am schimbat de pampers si de haine pana la piele, l-am scos intr-o patura groasa afara pe ploaie (aerul insa era minunat de curat) si am dansat cu el in mijlocul pustiului ca sa il linistesc si sa se aeriseasca si masina si bebeul. Si a mers ! Asa ca ne-a ajutat bunul Dumnezeu sa ajungem pana la urma in Iasi teferi si cu chef de viata. A inceput umblatul prin familie ca sa isi mai aduca aminte Mihaita de unde provine. Asta-i bunica, asta-i bunicu, asta e matusica, asta e unchiul etc. Asta a durat vreo doua zile si inca ar mai continua daca nu as fi atat de stresata de timp si de nevoia de a face rost de bani pentru operatie. Am fost sambata noaptea la inviere si a fost o vreme frumoasa. Pe la 3 de noapte ne-am culcat si la 4.30 Mihaita era deja fresh. Asta-i viata. Asta e bucuria noastra, ca e plin de viata si chiar daca vrea de toate la cele mai nepotrivite ore noi suntem in al noulea cer ca el exista si este acolo langa noi.

Sper din suflet sa fiti alaturi de Mihaita si de acum inainte si sa continuam in forta campania.As vrea sa va pup pe toti si sa va spun ca va iubesc si ca sper ca impreuna sa reusim. Alaturi de toti cei care speram sa ni se alature, si cu voia lui Dumnezeu vom reusi.

Multumesc la toti cei care au donat bani pentru Mihaita si mai ales lui Carmen si Evelyn pentru efortul depus la picnic. Multumesc fetelor !

Voi incerca sa va tin la curent cu tot ce reusim sa facem aici in Iasi. Astept cu inima plina de speranta vesti bune de la voi.

Doamne ajuta !
Gabriela, mama lui Mihaita

evelyn
03.05.2005, 08:59
Nici nu va inchipuiti ce manifestari am la servici de cate ori primesc cate in check de la voi.....

Astazi am primit 3 smileys/smiley32.gif !!!!!!!si trebuie sa va multumesc, voua, si gandurilor bune pe care le trimiteti.

Doamna Cornelia Rad, va multumesc ptr. " scrisorica"; santeti o dulce. Am sa impart gandurile voastre cu " adevarata" initiatore ( Carmen Telea) a acestei colectari.

Bineinteles Sorin, administratorul grupului romanian-portal, merita laudele dumneavoastra ( mult suflet, si rabdare a depus ptr. aceasta "operatione" ), si nu in ultimul rand, VOI TOTI; cei care ati donat catati pututptr. ajutorul lui Mihaita.

Deci, multumiri lui Viorel si Cornelia Rad, Silviu Stinuguta si Claudia Stancu ptr. donatiile venita la banca. Sorin v-a face un " update" in curand.

Va pup

hazel
03.05.2005, 10:12
Dragii mei, am primit si eu un cec de 50 de dolari in urma apelurilor catre colegi. Am sa i-l trimit lui Sorin, sa speram ca mai strang ceva pana atunci. Oricum, din putin se face mult smileys/smiley1.gif

Gabriela, am primit emailul tau, iti tin pumnii pentru acest demers.

sorin
03.05.2005, 10:25
Evelyna mai primit3 cecuridela <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Claudiu Stancu[/B], <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Silviu Stinguta[/B],
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Cornelia Rad[/B] carora le multumim.smileys/smiley20.gif

Situatia la zi este:
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Evelyn - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sorin - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Sauzimdebine - $100 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Carmentelea - $100 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Danielle - $75 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Irezitibila - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Darcy - $50 </LI>
<LI<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

dancing_fire
03.05.2005, 11:07
Guys, sunteti nemaipomeniti!smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

Tipa din Atlanta pe care Evelyn o confunda a strans pana acum vreo $7000, daca nu mai insel.(nu merge site-ul desprecopii.com ca sa verific).

Deci se poate!!!!Multumiri din suflet la toti cei care il ajuta pe Mihaita sa traiasca!

Vlad
03.05.2005, 11:58
Sorin,cand vrei sa pun cecul?

Eu am strans pana acum doar 110 $....50 de la mine,si inca 3 presoane cu cate 20 $.

Poate mai reusesc sa mai strang..

sorin
03.05.2005, 12:07
Vlad,
Pai poti sa-l trimiti oricand peadresa mea sau a Evelynei, sau direct la banca cu mentiunea

sorin
06.05.2005, 15:36
Am mai primitun cecde$50 de la forumista noastra Irezitibila, banii fiind primiti cash de la prietena ei Mariana Tucureli careia ii multumim.,

Situatia la zi este:
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Carmentelea - $100 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Danielle - $75 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Irezitibila - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Darcy - $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Oana- $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Duras - $75<o<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

tonita
07.05.2005, 14:27
Cum/unde sa donez din Europa inc

sorin
08.05.2005, 12:59
Toni, probabil singura posibilitate e sa donezi direct in conturile din Romania, daca nu aveti organizat ceva in Germania unde sa strangeti banii.

hazel
08.05.2005, 22:02
[QUOTE=toni42]Cum/unde sa donez din Europa inc

sorin
09.05.2005, 13:41
Am mai primitun cecde$100 de la forumista noastra <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Hazel[/B], care a adunat 2 cecuri in valoare de $90 de la <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Galina Skoptsova[/B] si <B style="mso-bidi-font-weight: normal">Paul Lisagor[/B] si a mai pus ea inca $10 pentru a face un cec

sorin
12.05.2005, 09:08
Evelyn a mai primitazi un cecde

dancing_fire
12.05.2005, 09:34
Multumim din suflet domna Agapia!smileys/smiley32.gif

Vlad, unde esti?! smileys/smiley19.gif

dancing_fire
12.05.2005, 09:48
Am copiat mai jos ultimul mesaj al Gabrielei, mama lui Mihaita. M-am gandit ca poate vreti sa mai aveti vesti despre Mihaita.

Hristos a inviat !
Dragii nostri prieteni,

Am citit cu sufletul la gura cele scrise pana acum si ma simt neputincioasa ca nu am suficiente cuvinte sa va multumesc. De mii de ori va multumesc la toti care sunteti alaturi de noi si de Mihaita in principal. Va rog din suflet sa ma iertati ca nu am reusit sa scriu nici un cuvant nici pe forum nici pe email. Pur si simplu nu am ajuns la internetul asta din oras unde merg eu. In Iasi au mai ramas cateva interneturi si doar foarte putine mai au cate un CD-ROM sau chiar o unitate de discheta. In rest sunt mai mult pentru jocuri pentru copiii din cartiere. Nu vreau sa ma scuz, dar Mihaita s-a simtit foarte rau din cauza racelii asteia urate. Nu poate sa scuipe ce are de scuipat (expectoratie) si curele de aerosoli sunt pentru el un cosmar. Este foarte somnolent dar nu poate insa sa doarma bine din cauza tusei si a mancarimii pielii. Este asa intr-o stare de somnolenta presarata cu gemete. Nu doresc la nimeni.

Astazi de exemplu am fost de dimineata si am facut rost de 10 urne pentru montarea lor in cateva locatii din Iasi. Le-am dus deocamdata acasa ca sa fugim la spital pentru antibioticul lui Mihaita. Am ajuns abia pe la 9.30 in loc de 8.30 insa durerea de-abia acum incepea. Branula lui Mihaita nu mai mergea. L-au chinuit vreo 2 ore jumatate sa incerce sa ii mai prinda alta vena, dar nu au reusit (venele lui nu sunt inca vindecate de la perfuziile facute la Fundeni, iar din cauza culorii galben intens nu se vad prea binele venele pe sub piele). Antibioticul se face intravenos si branula este pentru ca sa nu il intepe de mai multe ori. Ea ramane acolo cat rezista vena si atunci de fiecare data cand are nevoie de o injectie intravenoasa sau de o perfuzie se foloseste branula. Ei, dupa astea 2 ore jumatate de chin nu au reusit si i-au prins un fluturas (un fel de branula care insa este de unica folosinta in sensul ca nu poate fi fixata ca sa reziste mai multe zile, ci doar o data cand ai nevoie). Cu alte cuvinte il vor intepa de fiecare data cand va avea nevoie de tratament intravenos. Si deocamdata mai are nevoie. In astea 2 ore jumatate l-am mai luat de cateva ori in brate sa il linistim si plangea cu suspine. Am mai facut si un EKG la inima si i-au mai facut perfuzii cu albumina sa il ajute la ficatel. Am plecat de la spital abia pe la 14.00. Fugi acasa, pregateste 2 sandwich-uri lui Dan ca trebuia sa plece la 14.30 din localitate. A ramas Mihaita fara tatic vreo doua zile, pana sambata la amiaza. A venit sora-mea intr-o fuga sa stea cu Mihaita sa ma duc cu Dan la autogara. Nu stiam exact ora de plecare, in fine .. alergatura ca in filme. Maxi taxi pleca la 15.30 spre bucuria noastra care ajunsesem acolo abia la 15.20. Apoi am fugit la banca sa iau un extras de cont si apoi la farmacie sa iau lapte ca mai avea saracu' de Mihaita numai o portie de lapte. In baza mea ... se duce singur sa isi cumpere de mancare. Apoi fugi acasa sa il iei pe Mihaita (schimba-l, hraneste-l, iubeste-l) si sa il duci la aerosoli ca programul este doar pana la 18.00. Am ajuns intr-un final la 17.30 acolo si, spre bucuria mea, a stat cuminte cu masca aia oribila pe fata. Dupa aceea, l-am lasat cu sora mea pe care am rugat-o sa vina cu mine la spital, sa se duca acasa si sa stea putin cu el ca eu sa fug la o firma in oras sa listez niste postere pe care le-am lucrat azi noapte pentru pus pe urne. Corina, sper sa nu te superi ca am facut un alt poster. Este un poster special pentru urne. Am marit foarte tare poza lui Mihaita si am pus mai putin text (inspirat din posterul facut de tine) si mai mare ca sa fie vazut de la distanta. Sper sa se aseze bine pe urne. Ti-l trimit chiar acum si oricine are nev<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
15.05.2005, 03:59
Am primit si cecul de $100 de la Steven Bonica din partea ziarului Romanian Tribune din Chicago. Multumim Steven in numele tuturor persoanelor implicate in aceasta campanie!
Situatia la zi este:

<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $60 (doua donatii de $50+$10) </LI>
[I][u]Donatii de la alte persoane:</script>

sorin
17.05.2005, 04:58
Evelyn a mai primit un cec de $50 de la fam. Miron Mihaela si Stefan carora le multumim in numele tuturor persoanelor implicate in aceasta campanie!
Situatia la zi este:

<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $60 (doua donatii de $50+$10) </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Oana- $50 </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Duras - $75</LI>
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo2; tab-stops: list .5in">Octav

gabriela hogas
18.05.2005, 10:01
Dragi prieteni,

Vreau doar sa va multumesc dinsuflet inca o data pentru tot ce ati facut pe acest forum. Sunteti minunati si sper sa va avem aproape pana ce vom avea un rezultat fericit si pentru Mihaita.Va asigur de intreaga mea recunostinta. Mii de multumiri si Doamne ajuta.

Va voi tine la curent cu noutati despre starea lui Mihaita si despre mersul campaniei. Carmen, daca esti draguta, posteaza si ultimul mesaj de pe DC. Eu sunt intr-o alergatura continua. Imi cer scuze.

Doamne ajuta!
Gabriela

evelyn
19.05.2005, 04:18
Dupa cum vad ca s-a hotarat ....... voi incerca sa trimit banii stransi astazi sau maine in contul deschis de parintii lui Mihaita.

Sorine, astept si " aprobarea" ta sa le pot da drumul banilor.....Oricum mi-ar cam trebui inca odata informatiile bancii, nr. de cont , numele pe care este deschis etc........

PS. Am avut o promisiune de la un membru al forumului ca se v-a duce si v-a deposita niste bani stransi de el, dar.... nimic, nimic... poate totusi da o fuga la banca si ii depoziteaza........

sorin
19.05.2005, 04:48
Evelyn,
Poate vorbim azi dupa amiaza despre asta.

evelyn
19.05.2005, 04:57
Cool Dude smileys/smiley2.gif

dancing_fire
19.05.2005, 07:22
Asa cum m-a rugat Gabriela, o sa postez mai jos ultimul ei mesaj de pe desprecopii.com. Din continut sunt sigura ca o sa va dati seama ca lucrurile se misca sper rezolvarea problemei lui Mihaita, sa speram cat mai repede. O sa incerc sa va tin la curent cu tot ce se mai intampla.

Evelyn, daca te duci pe site-ul de mai jos o sa gasesti toate informatiile necesare pt transferul de bani.

Deasemeni, daca cineva mai vrea sa vada ultimele actualizari despre Mihaita si starea lui, campania pt salvarea lui poate citi aici:

http://pws.cablespeed.com/~minut/mh/index.html

http://www.hogas.go.ro

Hristos a inviat !

Oameni dragi,

Am ajuns in sfarsit la un net competent (la ultimul la care am fost s-a intrerupt curentul de 3 ori in interval de 45 de minute). La a treia data am clacat si am plecat. Cum incepeam sa scriu ceva cum ... se oprea curentul.

Am uitat data trecuta sa va impartasesc bucuria de a-l vedea pe Mihaita pe prima pagina a siteului. Ati vazut ?!! Sa dea Dumnezeu sa aiba impact si sa se vada si rezultatele. Multumim administratorului ca este alaturi de Mihaita si de toti cei care depun eforturi serioase pentru salvarea lui.

Witchie, multumim din suflet pentru ajutor. Astept telefon de la dna cu reportofonul. Sper ca Mihaita sa fie in forma si sa aiba logoree. O sa citim maine Ziarul si sper sa regasim anuntul si pe siteul 121.ro. Multumiri celor care fac posibile si aceste cai de mediatizare.

Adrianangi, 27 mai !! este o zi foarte draga pentru familia mea pentru ca atunci este nascuta si surioara mea cea mai mare - Nicoleta - care este o sufletista si o scumpa. Semanati leit ! A propos, 1974 cumva?

Am citit toate mesajele cu mult drag si cu multa speranta. Am sa incerc sa cercetez si eu toate caile care s-au mai deschis prin eforturile voastre.

Corina, speram sa auzim vesti bune si dupa impartirea buletinelor la biserica. Multumesc din suflet pentru daruirea ta. Sper sa ajunga banii cu bine si tot ce se vor mai aduna pe urma vor fi bineventi oricand. Trebuie luat in calcul pe langa banii de operatie, transportul, cazarea in Belgia si masa. Pe langa acestea trebuie sa fim pregatiti pentru orice surprize mai mult sau mai putin placute legate de evolutia lui Mihaita. Dar sa ajungem pana acolo. Eu ma rog ca toate sa decurga cat mai repede si mai bine cu putinta. Legat de destinatia banilor, POTI SA FII SIGURA ca banii vor fi folositi numai si numai pentru Mihaita. Cand ai frica de Dumnezeu nu te gandesti niciodata sa profiti. Si oricum nu as putea dormi bine noaptea. Iar la cate nopti am nedormite, crede-ma ca nu vreau decat sa il vad pe Mihaita sanatos acasa si sa dormim si noi o data bine cu siguranta ca maine Mihaita nu va ma depinde de nici un termen si de nici o interventie chirurgicala. Sa ne putem face planuri de viitor cu el si sa il educam asa cum trebuie. Asa ca, spune-mi tot ce ai nevoie sa fac pentru ca cei din SUA sa fie linistiti ca banii vor fi folositi doar pentru salvarea lui Mihaita si sa speram ca si in viitor sa fie alaturi de noi. Suntem recunoscatori si speram ca toate eforturile sa aiba un happy-end.

Am reusit pana acum sa punem urne in mall-ul din Iasi, in 2 supermarketuri, in 2 centre de xerox si listari si speram sa mai punem urne si in 5 puncte farmaceutice din Iasi. Sa dea Domnul sa venim in intampinarea tuturor celor care vor sa dea un banutz petru Mihaita si le este greu sa ajunga la o banca sau sa ne contacteze. Va tinem la curent cu evolutia lor. De asemenea, trebuie sa ducem in Bucuresti niste urne pentru ca si Adlemi a reusit sa obtina aprobarea pentru montarea lor in lantul de restaurante Pizza Hut si la o Expozitie care va dura<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

dancing_fire
19.05.2005, 07:27
Iata ca povestea lui Mihaita a mai aparut pe un site. Sa speram ca strigatul lui Mihaita si al parintilor lui se va face auzit.

http://www.121.ro/content/mesajul_din_sticla/index.php3 (http://www.121.ro/c&#111;ntent/mesajul_din_sticla/index.php3)?

evelyn
19.05.2005, 10:39
OK Guys

Deoarece eu nu sant specialista la " Wire Deptsmileys/smiley23.gif" trebuie sa stiu care este " Swift Code #" si care este " Account #" unde trebuie banii trimisi. Eu am ceva info. , dar nu " pot descifra" nr de cont cu nr de "swift code" asa ca HELP !!!!!

sorin
19.05.2005, 15:41
Azi am mai primit un cec de $110 de la Bogdan Niculescu din Chicago smileys/smiley20.gifcaruia ii multumim foarte mult in numele tuturor persoanelor implicate in aceasta campanie!
Situatia la zi este:

<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $60 (doua donatii de $50+$10)
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Oana- $50
[list=1]

danielle
19.05.2005, 20:51
Deoarece eu nu sant specialista la " Wire Deptsmileys/smiley23.gif" trebuie sa stiu care este " Swift Code #" si care este " Account #" unde trebuie banii trimisi. Eu am ceva info. , dar nu " pot descifra" nr de cont cu nr de "swift code" asa ca HELP !!!!!

Din cate stiu eu trebuie sa afli codul Swift chiar de la banca la care trimiti banii deci poate Gabriela sau orice alta persoana din Romania sa sune la bancaca sa-l afle pentru ca, daca imi amintesc bine, e un cod diferit in functie de valuta in care se transfera banii. Ce am gasit eu pentru BCR Iasi ar fi codul Swift: RNCBROBUIS0, gasit pe site-ul oficial al BCR: http://www.bcr.ro/irj/portal/?site=bcr_ro

Numarul de cont este cel indicat la linkurile respective, ditamai carnatul...cu tot cu cifre si litere(asa imi zice mie memoriasmileys/smiley11.gif) deci alegi numarul corespondent valutei pe care o transferi.

evelyn
20.05.2005, 04:00
Ok Danielle

Mersi mult ptr. info., am sa incerc sa vad daca pot intra si eu pe situl BCR.

Totusi, daca cineva are aceste date si poate confirma cu siguranta Swift si Account # asi aprecia.

Thanks

gabriela hogas
20.05.2005, 04:36
Draga Danielle, Dragi prieteni,

Ma bucur sa pot fi si eu de folos cu ceva.

Din cate mi-au spus cei de la banca cand am deschis contul, sirul ala lung de numere si litere este varianta contului pentru cei care trimit bani din strainatate (cod IBAN ii mai spunem noi). Codul SWIFTtrebuie tot pentru cei din strainatate ca un fel de identificare a bancii romanede catre operatorii bancari din afara tarii.

Astfel, cred ca informatia necesara este urmatoarea:

Commercial Bank of Romania

Cod SWIFTRNCB ROBUIS0

Titular cont: HOGAS GABRIELA

Iar acum conturile sunt la alegerea ta, in functie de moneda in care vrei sa trimiti banii:

pt. LEI: RO28RNCB3200000549530001
pt. EURO: RO98RNCB3200000549530002
pt. USD: RO71RNCB3200000549530003

Multumesc lui Danielle si la toti cei care au facut posibila aceasta campanie pe acest forum. Speram ca si in viitor lucrurile sa mearga cel putin la fel de bine.

Numai bine la toata lumea.

Doamne ajuta!

Gabriela

sorin
20.05.2005, 09:47
Evelyn a mai primit un cec de $100 de la forumistul nostru <st1:City><st1:place><B style="mso-bidi-font-weight: normal">Garfield[/B]</st1:place></st1:City>smileys/smiley20.gif</v:stroke></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></v:path><o:lock aspectratio="t" v:ext="edit"></o:lock></v:shape>caruia ii multumim foarte mult in numele tuturor persoanelor implicate in aceasta campanie!
Situatia la zi este:
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $60 (doua donatii de $50+$10) </LI>
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l1 level1 lfo1; tab-stops: list .5in"></script>

sorin
26.05.2005, 04:13
Evelyn a mai primit un cec de $50 de la Raluca Tacorian si unul de $20 de la Gina Raicu smileys/smiley20.gif </v:stroke></v:ulas></v:path><o:lock v:ext="edit" aspectratio="t"></o:lock></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:f></v:ulas></v:shape>carorale multumim foarte mult in numele tuturor persoanelor implicate in aceasta campanie!
Situatia la zi este:
[list=1]
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in">Hazel - $60 (doua donatii de $50+$10)
<LI class=Ms&#111;normal style="MARGIN: 0in 0in 0pt; COLOR: black; mso-list: l0 level1 lfo1; tab-stops: list .5in"<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
01.06.2005, 04:30
Evelyn, s-ar parea ca Vlad nu va mai trimite banii aici, pentru ca spune ca a donat in Ro prin fratele lui. Cred ca ar fi bine ca la sfarsitul acestei saptamani, sau inceputul saptamanii viitoare sa transferi banii in contul USD din <st1:country-regi&#111;n><st1:place>Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> si eventual sa mai tii contul deschis cat se mai poate, in caz ca se mai primesc si alte donatii. In momentul cand ii transferi, roaga cineva de pe forumul www.desprecopii.com (http://www.desprecopii.com/) sa puna un anunt ca s-au trimis banii si sa se verifice ca acestia au intrat in cont.
Multumesc!

dancing_fire
03.06.2005, 11:28
VESTI FOARTE BUNE!

S-au strans banii pt Mihaita! Cei din tara poate ati vazut emisiunile de zilele astea de la Povestiri Adevarate de pe Acasa TV si Surprize, Surprize de pe TVR1 din seara asta. Au fost invitati si au reusit sa stranga banii!!!!

Evelyn a reusit astazi sa transmita si cei 2037 USD care s-au strans aici, deci Mihaita se pregateste pt plecare la operatie!

Multumiri din suflet celor care au donat pt micul pui de om!

Mihaita asta e VARA TA!

Sa fii fericit inger mic!

sorin
03.06.2005, 11:42
Wow, excelent!!!! Asteptam cu nerabdare rezultatul operatiei chirurgicale acum. smileys/smiley1.gif

Evelyn, in cazul acesta cred ca poti inchide si contul, daca ai transferat banii deja.

danielle
04.06.2005, 23:21
O sa le tinem pumnii sa mearga bine operatia.

Mult, mult noroc.

Sper sa fim tinuti la curent cu evenimentele.

evelyn
14.06.2005, 09:32
Multumim tuturor pentru donatiile facute; santeti extraordinari si cred ca se poate dovedi faptul ca perseverenta, si unitatea umanacare s-adovedit in cazul acestui copilas poate da rezultate uluitoare !!!!!!

Acum nu ne ramane dacat sa-i dorim lui Mihaita multa, multa sanatate, multa putere si numai reusite in momentele ce il asteapta.

Fie ca bunul Dumnezeu sa-l insoteasca, si sa fie alaturi de el, acum, cand este atat de aproape de un " HAPPY END" !!!

PS. Ptr. viitoare donatii va rog sa va adresati sitului " Despre Copii.com". Contul de la LaSalle, Chicago a fost inchis. Multumim !

sorin
14.06.2005, 09:54
Evelyn, multumim pentru ajutor si pentru implicarea totala in aceasta campanie de strangere fonduri pentru salvarea unei vieti nevinovate.
Tuturor celor care au donat prin intermediul acestui forum le doresc tot binele din lume si le multumesc pentru au renuntat temporar la a-si cumpara ceva pentru ei pentru a ajuta un copil si o familie disperata. Sa dea D-zeu ca totul sa se termine cu bine, operatia de transplant sa fie incununata de succes si sa ne bucuram cu totii ca am putut face o fapta buna.
Din aceasta clipa, asa cum a spus si Evelyn, <B style="mso-bidi-font-weight: normal">NU SE MAI FAC [/B]<st1:place><st1:City><B style="mso-bidi-font-weight: normal">DONATII[/B]</st1:City><B style="mso-bidi-font-weight: normal"> [/B]<st1:State><B style="mso-bidi-font-weight: normal">PE[/B]</st1:State></st1:place><B style="mso-bidi-font-weight: normal"> ACEST FORUM.[/B]

dancing_fire
16.06.2005, 06:33
Se pare ca lucrurile au inceput sa se miste. Mihaita va pleca in Bruxelles cu mama lui. Sa ne rugam sa-l programeze la transplant cat mai curand si sa se intoarca sanatosi acasa. Mii de multumiri si Mihaelei, maria2mami, caci fara ea nimic nu ar fi posibil.

Va atasez mai jos ultimul mesaj al Gabrielei din 16 iunie:

Dragi prieteni,

Va scriu pe scurt noutatile. Mii de scuze pentru tacerea mea. M-am gandit intruna la voi si imi doream nespus sa ajung sa va scriu. Zilele acestea s-au intamplat foarte multe lucruri si acum era stabilita o chestie peste o ora nu mai era valabila. In fine, parca a trecut un an in ultimele doua saptamani. Deci, sa va spun:

Ne-am hotarat sa plecam in Bruxelles cat mai repede posibil. Am trimis banii ceruti de clinica pentru transplant si asteptam confirmarea primirii lor pentru a se putea stabili data exacta a transplantului. Intre timp s-au facut tot felul de interventii si rugaminti pentru ca prof. deVille sa ne primeasca mai inainte pentru a il consulta pe Mihaita si a-l pune pe un tratament care sa ii permita sa astepte pana la transplant. Aici medicii erau foarte ingrijorati de starea de sanatate a lui Mihaita existand riscul sa devina netransportabil la un moment dat. Se pare ca daca ajungem acolo cu bine saptamana viitoare s-ar putea stabili o data pentru consult. Acesta se va face in paralel cu demersurile pentru transplant care mai constau in:
- validarea Mihaelei de catre comisia de etica. pentru aceasta era nevoie sa trimitem analizele ei medicale. Vreau doar sa va spun ca au trebuit 10 zile pentru ca medicii de mla fundeni sa ne dea aceste date, 10 zile in care bruxelles-ul ma intreba: "daca sunteti atat de grabiti si de ingrijorati de starea lui mihaita, cum de nu sunteti ih stare sa trimiteti actele medicale ale donatorului maine pentru a grabi procedurile pentru transplant?" Va dati seama cum m-am simtit si ce credibilitate mai aveam eu in fata dr. In fine, abia astazi adlemi a intrat in posesia cd-urilor cu analizele medicale pe care le vom duce personal la bruxelles. Adlemi, esti tare, mii de multumiri.
- apoi urmeaza data exacta a programarii
- o saptamana va fi investigat mihaita si i se va da acordul pentru transplant (sa dea Domnul !)
- o saptamana va fi investigata Mihaela si vineri i se da acceptul de donator compatibil (Doamne ajuta !)
- apoi urmeaza data exacta a operatiei propriu-zise.
- pe urma 3 luni in care Mihaita va fi urmarit in regim ambulatoriu, dupa externarea lui cand va fi stabilizat si in afara vreunui pericol post-operator.

Pana atunci insa noi am vrut foarte mult sa fim aproape de clinica, in caz de ceva sa putem merge direct la ei, ei fiind cei mai buni sa aiba grija de mihaita.

O problema ar putea fi banii. Pentru ca noi vom pleca inainte de programarea lor tot ce se va face pana la data fixata de ei vom plati separat. S-ar putea sa ne coste cateva mii de euro dar am ajuns la concluzia ca degeaba am dat 85.000 daca mihaita ajunge prea tarziu acolo. Speram sa nu fie nevoie de o spitalizare continua ci doar de investigatii si eventual cateva zile sau saptamani de tratament perfuzabil. oricum, orice hotaraste echipa de la bruxelles am mare incredere in ei si speram ca Dumnezeu sa ii lumineze sa faca ce este mai bine pentru salvarea lui Mihaita.

Mihaela ramane sa ajunga in bruxelles imediat cum va fi programata pentru analize ca sa stea cat mai putin departe de maria. Mihaela, esti in sufletul nostru si de-abia astept sa ne vedem si sa ne intoarcem acasa cu totii sanatosi si sa ne aducem cu bucurie aminte de vremurile astea. Te pup dulce.

Noi acum mai avem in jur de 10.000 Euro, transportul cu avionul asigurat si cazarea pe o luna, deocamdata. Vom sta cazati la o pensiune corp comun cu clinica Saint Luc pentru a fi foarte aproape de spital. Costa 700 Euro/luna/familie inclusiv micul dejun. Alte aranjamente de cazare vom face d<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

gabriela hogas
20.07.2005, 06:56
Dragi prieteni de pe Romanian-portal.

M-am gandit foarte des la voi si vroiam demult sa va multumesc inca o data pentru mobilizarea extraordinara pentru Mihaita. Imi cer scuze pentru absenta dar am fost foarte prinsi cu spitalul.Sunteti extraordinari si sper sa fiti convinsi ca impreuna puteti realiza lucruri marete. Viata lui Mihaita a depins si de voi si impreuna am facut posibila prezenta lui aici la Bruxelles la clinica unde se va face transplantul de ficat. Din pacate nu stim exact data operatiei. Medicii l-au stabilizat si se pare ca va trebui sa asteptam ceva timp pana la operatie. Atata timp cat Mihaita este vesel si plin de viata analizele medicale nu fac decat sa confirme miracolul pe care il traim. Nici medicii nu au stiut sa ne explice cum de Mihaita mai are puterea sa rada si sa se joace si nici cum de a trait pana la varsta asta. Asta este o minune si voi ati fost partasi.

Noi va dorim numai sanatate si bucurii alaturi de cei dragi. Sa va dea Dumnezeu inmiit pentru faptele voastre bune si am speranta ca nu va veti opri aici. Sper ca vestile bune despre sanatatea lui Mihaita sa nu intarzie sa apara si sa aveti satisfactia deplina a unei vieti salvate. Pana atunci eu sper ca si alte vieti sa poata fi salvate datorita voua.

Pe langa atatia copii bolnavi care va cer ajutoruleste multa suferinta acum in Romania si cred ca fiecare poate aduce un zambet pe fiecare chip de roman. Haideti sa ii ajutam fiecare cum va crede de cuviinta.

Cu mult drag va imbratisez pe toti si sper sa ne "revedem" curand.

Doamne ajuta !
Gabriela

cristilipan
31.10.2005, 04:02
Ma numesc Cristi Lipan si sunt aproximativ in aceeasi situatie dar in cazul meu sunt parintii ,Va doresc sa aveti parte de multa putere si prieteni care sa va poata ajuta sa-l salvati pe Mihai care nu a vazut inca viata cu tot ceea ce e frumos in ea .Sper ca sperantele voastre sa aiba ecou in inmile tuturor celor care vor citi apelul vostru si sa-l puteti vedea zambind langa voi cand veti ajunge la varsta la care veti avea nevoie de sprijinul lui.

Dumnezeu sa va ajute si sa-l protejeze pe Mihaitza!

dancing_fire
11.11.2005, 05:11
Sunt sigura ca va mai aduceti aminte de Mihaita.

Astea sunt ultimele vesti despre el. Va rog mult, rugati-va pentru el. O sa va tin la curent cu noutatile.

Dragilor,

Mihaita a fost
transplantat azinoapte</font>, tocmai am vorbit cu Gabriela. Transplantul s-a
terminat pe la ora 4 dimineata si acum puiutul e la Terapie Intensiva. Gabi si
Dan nu au putut sa-l vada inca, dar li s-a spus ca Mihaita e bine. Il vor vedea
in cursul acestei dimineti.
Doamne ajuta sa fie totul bine!
Revin cu
noutati dupa ce mai vorbesc cu Gabriela.

Larisa

</span></font>Am vorbit iar cu Gabi, au fost la terapie intensiva dar Mihaita dormea. S-a
trezit din anestezie si dupa aceea a adormit iar (semn bun). Avea putina febra
dar le-au spus ca e normal. E intubat, are si masca de oxigen si are manutele
legate ca sa nu-si scoata firele. </span><br style="color: rgb(0, 0, 255);">
Gabi a zis ca l-au mangaiat si l-au pupat
si s-a miscat asa ca si cand se enerva ca-l deranjezi cand doarme. Asistenta
le-a spus ca daca totul merge ok in continuare maine o sa poata sa seada in
funduletz. </span><br style="color: rgb(0, 0, 255);">
Transplantul s-a facut cu ficatel de copil. </span><br style="color: rgb(0, 0, 255);">
Doamne ajuta sa
fie bine!</span><br style="color: rgb(0, 0, 255);">
<br style="color: rgb(0, 0, 255);">
P.S. Postarea aceasta am facut-o si pe subiectul deschis in
Discutii generale "Ganduri bune pentru Mihaita Hogas". </span><br style="color: rgb(0, 0, 255);">
<br style="color: rgb(0, 0, 255);">
Larisa</span><br style="color: rgb(0, 0, 255);">

Haideti sa fim inca putin alaturi de Mihaita si parintii lui. Are mare nevoie de rugaciunile noastre!

</span></font>

gabriela hogas
11.11.2005, 14:28
Mihaita a fost transplantat si voi ne-ati ajutat sa traim aceastz i minunata !!!!

Mii de multumiri, nu avem suficiente cuvinte de multumiri pentru ajutorul vostru ..... sper sa ne iti alaturi si sa va rugati pentru Mihaita sa aiba o viata sanatoasa, fara complicatii .... avem nevoie de rugaciune si de fiecare gand bun care se indreapta catre el.

Doamne iti multumim pentru toti acesti prieteni minunati, iti multumim pentru aceste clipe minunete si te rigam sa ai grija de Mihaita sa nu aiba complicati, sa accepte organismul noul ficatel si sa il feresti de toate posibilele complicatii.

Suht f obosita dar fericita, Carmen, multumesc din suflet pentru incurajari, esti minunata !!! Sorin, ma bucur ca existi, multumesc din suflet pentru tot ajutorul.

Va tin la curent cu noutatile. Imi cer scuze pentru greseli, pentru viteza, suntem foarte obositi.

Doamne ajuta!
Gabriela

dancing_fire
11.11.2005, 19:08
Asa cum v-am promis, va tin la curent. Saraca Gabi nu cred ca are nici
timpul necesar, nici rabdarea sa stea sa posteze peste tot. Iata
cum s-a desfasurat tot, de la telefonul primit pe neasteptate ca s-a
gasit ficat pt Mihai, pana la ultimele stiri despre starea lui
Mihaita. Totul e spus din inima, pt ca chiar Gabi a povestit.

Dragii nostri prieteni,

Mii de multumiri pentru gandurile voastre bune.

Intr-adevar Mihaita a fost transplantat !!!!!!! Multumim lui Dumnezeu http://www.desprecopii.com/forum/rugaciune.gif</font></font>

Inima
e cat pe ce sa-mi iasa din piept de emotie, suntem extrem de fericiti,
nu am fost in viata noastra asa fericiti .... ne este un dor imens de
Mihaita, el este la terapie intensiva unde nu avem voie peste noapte.
L-am lasat dormind si oarecum suparat ca este acolo.

Sa incerc sa va spun pe scurt cum a fost minunea de la Dumnezeu:

Joi
seara pe la orele 18.22 eu dormeam cu scumpul meu Mihaita alturi si Dan
cred ca se pregatea sa faca ceva de mancare. Ma durea ingrozitor de
tare capul si nu vroiam decat sa stau o ora in pat sa dorm. La un
moment dat vine Dan la mine si imi zice ca e cineva la telefon ....
Magda, coordonatoarea de transplant !!!! Si ne zice ca se pare ca au un
ficatel potrivit pentru Mihaita. Ne-a intrebat daca Mihaita este bine,
daca tuseste, are febra, daca are vreo probmea de orice natura, daca a
mancat, cand, cat si ce anume etc. Eu trecusem pe pilot automat, auzeam
dar nu pricepeam ... Magda vorbea foarte rar si ne dadea instructiuni
unde sa mergem cand ajungem la spital, ce trebuie sa ii faca lui
Mihaita pe rand, ca transplantul se va face in noaptea asta etc. La un
moemtn dat si-a dat seama ca eu raspundeam automat yes ... yes .... yes
incat a zis scurt: veniti cat mai repede la spital .... in 10 minute.
Eu sa innebunesc .... eram la vreo 1 - 2 ore departare de spital!!! Ii
zic ca venim in maxim 1 ora, cu tupeu, cu mare optimism din partea mea.
Ma uit la ceas, o ora de maxim trafic pe autostrada http://www.desprecopii.com/forum/bang.gif
Il sun in secunda doi pe un prieten din Bruxelles care mi-a venit in
minte si ii spun pe scurt ca in max o ora sa fim la spital, sa vina sa
ne ia .... a zis ca .... Doamne ajuta !

A venit masina, noi eram
oarecum gata, nu stiam ce trebuie sa punem in bagaj, ametiti rau de
tot, Dan se juca cu Mihaita sa nu simta agitatia mea .... Mihaita a
fost cel mai cuminte si mai calm si mai vesel copil din lume in
momentele alea. Cred ca daca incepea sa planga Mihaita eu nu m-as mai
fi oprit din plans. Am incropit noi o geanta acolo si fuga cu masina.
Autostrada .... full de masini. A incercat prietenul nostru sa faca tor
felul de manevre, de scurtaturi, am ajuns pe contrasens, a mers cu
spatele o bucata, claxoane, cand am intrat in oras a trecut pe rosu,
odata s-a bagat in fata unei coloane de masini care astepta cuminte la
semafor ... si am asteptat si noi semaforul ... din fata. Singura
noastra grija era sal tinem pe Mihaita cat mai bine sa nu cada.

</span></font></font>

<table style="width: 100%;" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" width="100%">

<t><tr>
<td style="padding: 0in;" valign="top">
Ne-a ajutat Dumnezeu si am ajuns si
la spital dupa o ora si 10 minute. Pe la 19.40 am fost la sptal. Magda ne
spunea sa fim calmi, ca se rezolva toate pas cu pas. L-am dezbracat, l-au
cantarit 8.700 !!!!!! oau ! Mihaita mai luase intre timp vreo 500 g in
ultimele 2 saptamani .... l-<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
12.11.2005, 02:04
Slava Domnului ca s-a facut transplantulsi Mihaita e bine! Extraordinara veste. smileys/smiley1.gif