PDA

Arată versiune întreagă : Daca putem fi indrumati pls

vio b
09.03.2008, 21:39
Anul acesta inplinim 25 de casatorie si un cadou deosebit partenerului de viata este o excursie in state, New York.

Sosim la sfirsitul luni aprilie in state( NYC)nu vb bine limba engleza , de aceea suntem nevoiti sa va cerem citeva sfaturi utile , legate de legislatie, auto, vama ,(etc) magazine ,obiective turistice din zona si nu numai dar nu mai mult de 200 km. Vrem sa ne bucuram din plin de aceasta excursie, avind in vedere ca cel mai frumos cadou pe care mi l-a facut viata este sotia , si cei doi copii.

Iar pentru cei care vin in Ro. au nevoieun sfat s-au sprijin pot sa le fiu de un real folos( de profesie sunt jurist in Buc.)

multumesc si va doresc tot binele din lume

sauzimdebine
10.03.2008, 12:17
Sa dea cel de sus sa va auzim/vedem si la 50 de ani de casnicie.
Hai sa o luam incet si ... pe indelete. Cat o sa stati si unde o sa locuiti? Cam ce va intereseaza de vizitat/vazut/auzit. Pentru ca New York City, daca este sa le vezi pe toate ... dureaza. Cat despre celelalte ... cam ce intereseaza anume cand se face referire la legislatie, vama, auto? Cat mai multe amanunte vor aduce raspunsuri detaliate si la obeict. Inca o data La Multi Ani!

vio b
11.03.2008, 11:59
suntem invitati in wincister la o familie deosebita,si vom sta 20 zile,avem totul la dispozitie casa, masasi masina insa nu si timp, de aceia nici nu pot si nici nu dorim sa le fim o povara sigur nu au timp , (sau destul timp)prin venirea noastra nu dorim sa-i obstructionam, cind vb de legislatie ma gindesc cu ce cadouri putem sa venim fara saavem probleme la vama , referitor la auto , doresc sa fiu pus la curent cu tot ce inseamna, viteza, prioritate,, parcare, iar de vizitat tot ce este inportant .

Multumim pentru tot sauzimdebine

ps :scuze pentru indrazneala dar sanevedemcubine

light
11.03.2008, 23:00
Vio, hai s-o luam pe elemente:

Cadouri, in general sint acceptate, fara sa te ia la bani marunti, atita timp cit sint cadouri rezonabile. Ce si mai ales ce valoare, asta depinde de voi, ca sugestie, daca-s americani, nu faceti greseala sa aduceti cadouri care sa "echivaleze" costul sederii voastre aici. Americanii, daca-ti fac un serviciu, il fac ca asa vor ei, si nu asteapta compensare, mai degraba un cadou rezonabil siThank you card ii satisface. Daca-s romani, voi stiti.

Circulatie: consider ca circulatia e mult mai civilizata decit in Ro, si iti sugerez sa lasi acasa agresivitatea soferului de Bucuresti. Iarta-ma ca spun asta, dar toti, absolut toti musafirii mei au crezut ca aici trebuie sa fii though. Ca nota distincta: la intersectii, la stop, se asteapta sa opresti pt citeva secunde, uitat in stinga, dreapta. Cu unele exceptii, se accepta intoarcerea la dreapta chiar si pe rosu, daca nu-i o interdictie postata linga semafor, daca ai oprit, te-ai asigurat ca altii care au verde nu sint in trafic. Nu sugerez depasirea vitezei legale, dar mai ales, nu-i de neglijat nici conducerea de asa maniera incit sa incurci circulatia. Nu stiu exact unde veti circula, sint state/drumuri unde este afisata si viteza minima. Daca n-ai experienta pe autostrada, ti-as sugera citeva zile de condus pe alte drumuri, si mai ales "condus din dreapta" pe autostrada. Adica roaga gazda sa faca un drum cu tine pe highway. Daca megeti undeva, printeaza directii pe mapquest, yahoo maps, ori unde vrei tu, ori si mai bine, un GPS. Un sfat din experienta personala: daca esti in impas, intreaba si mai ales nu ezita sa intrebi un politist. Parcari, in orase se practica aproape in exclusivitate parcarea laterala.

Un alt sfat, nesolicitat: nu luati prea mult cash cu voi, e admis $9999, pt toti 4 fara sa-l declari, daca aduci mai mult cash il declari la port of entry. A, sa nu uit: daca gazdele se ofera sa plateasca pt ceva, va rog, acceptati cu gratie. Mereu am avut problema asta, "ca nu, ca noi platim, ca doar voi.....".

Vio, sper din tot sufletul ca nu ai sa te simti ofensat de niciuna din remarcile mele, si mai ales ca va vor folosi. Sedere placuta.

sauzimdebine
12.03.2008, 03:11
Venind din Romania, de obicei, la vama ai probleme cu suncile, carnatii si celelalte alimente frumos mirositoare.smileys/smiley36.gif A mai fost pe aici o discutie cu aceste aspecte. In principiu nu ai voie sa aduci alimente. Pedeapsa, desi legea stipuleaza altfel, este de obicei confiscarea si aruncarea la cos. In rest, cum spune si light, trebuie sa declari la intrare valoarea bunurilor pe care le aduci si sa nu ai mai mult de 10 mii de dolari in cash.

Condusul, nu va fi o problema daca stii unde vrei sa mergi si pe ce drumuri trebuie sa o faci. A studia traseul pe harta inainte de a pleca la drum nu este o necesitate, doar un lucru normal si te scuteste de pierdere de timp. A face apriori un drum pe autostrada cu cineva care stie este un sfat demn de urmat. Doar ca sa te obijnuesti cu regulile simple si cu modul in care totul este semnalizat. O mentiune, in general in New York City nu se face la dreapta pe culoarea rosie decat daca este permis acest lucru de un panou pe care scrie pur si simplu ca ai voie sa o faci dupa ce ai oprit masina si te asiguri. Multe dintre semnele europene de circulatie aici sunt inlocuite cu panouri pe care scrie ce nu ai voie sau este permis a face. Parcarea, tot in NYC ma refer, asta este mai greu, nefiind prea multe locuri in care-ti poti lasa masina pe strada. Se practica parcarea cu plata iar uneori a ajunge din punctul A in punctul B dureaza o vejnicie. De aceea turistilor, mai ales daca locuiesc prin suburbii si au posibilitatea sa foloseasca trenul, le recomand sa uite de masina. Sistemul de metrou din New York, murdar, urat, fara arhitectura atragatoare, functioneaza non stop si functioneaza foarte bine, ceea ce este mai mult decat suficient.
Acum. la partea cu ceea ce se poate vizita .... sunt multe de spus. Totul in functie si de preferintele fiecaruia. google ... si dupa ce-ti faci o idee poti intreba.

vio b
12.03.2008, 08:04
Multumesc mult de tot ,nu stiu daca par caraghios , dar asta e nu doresc sa am de a face cu autoritatile, si ...cum necunosterea legilor nu te absolva de sanctiune lor ,cred ca cel mai bine e sa cer sfaturi utile si sincer cred ca i-mi va prinde bine,

nu sunt chiar asa de afon in condus,dar daca nu cunosti limba e groaznic sper sa ma descurc.inca o data multam

light
12.03.2008, 13:10
vio, nu-i caraghios deloc ca te interesezi de legislatia de-aici. Atita tot ca nu prea vad cum ai intra in conflict cu legea. In primul rind tu nu vrei, si in al doilea, aici politia are alte trebui decit a "vina" turisti. Au trecut 4-5 ani pina m-a oprit prima data politia. In schimb de vreo doua ori am intrebat politistul cum sa ajung undeva.

Chiar daca esti un sofer experimentat, nu ti-as sugera sa intri in NY City. Am condus de citeva ori, doar din NJ pina la aeroport(JFK), si o singura data in Manhattan, unde am jurat sa nu mai merg decit pe jos/cu metroul.

Legat de engleza, poate ca inca nu-i tirziu sa incerci macar un ghid de conversatie. Poate unul din copii vorbeste engleza, ca altfel e f dificil. Daca ai nevoie de sfaturi in avion/aeroport, poti da o cautare, ori intreaba.

vio b
13.03.2008, 19:45
Incerc sa ma obisnuiesc cu idea ca se prinde ceva... cam greu cu engleza asta e daca tot v-ati hotarit sa-mi dati citeva sfaturi cit costa o cartela de metrou pentru 10 zile, statiile unde cobor si ce obiective am putea vedea( ex. pt statuia libertati cobori la statia x)

unde sunt centre comerciale si cum se ajunge ? unde exista biserica ortodoxa , care sunt locurile unde nu treb sa ajung niciodata, nu doresc saavem intilniri nedorite cu baietii de cartier , inca o data va multumesc

light
13.03.2008, 23:19
vio, fara suparare, dar asta nu prea avem cum o face. In schimb uite aici (http://www.mta.info/nyct/maps/submap.htm)linkul la metroul din ny. navigheaza, vezi ca e o multime de informatie. Ori aici (http://www.mta.info/nyct/maps/index.html). Dar cum engleza ta nu te ajuta, poate ca n-ar fi lipsit de interes sa ceri ajutorul copiilor, banuiesc ca-s suficient de mari, si vorbesc engleza. Ca daca nimeni nu vorbeste engleza, si chiar si asa, nu ti-as sugera sa va aventurati in NYC singuri. Am avut citeva serii de musafiri din tara, si desi n-am avut decit o saptamina de concediu cu ei, iar ei au stat 3-4 saptamini, totusi ne-am facut timp in weekend, dupa-amieze sa le aratam obiectivele dorite. Nu locuiesc in NYC, asa ca nu stiu exact unde-s zonele bune si unde nu, folosesti judecata. Eu sincer nu m-am aventurat in Queens, desi apoi am aflat ca zona unde am fost era safe. Mie mi s-a parut destul de fishy, poate am gresit, dar n-am riscat. In general e dificil sa iei decizii fara sa stii nimic despre un loc.

Mai citeste si aici (http://www.nycvisit.com/). Si dupa, mai intreaba.

Succes, cred ca weekendul asta veti fi ocupati.smileys/smiley1.gif

vio b
14.03.2008, 02:37
light ,de regula nu sunt ocupat ,am uitat de mult sa mai ma uit la ceas,in ce zi a saptamani suntem, in ce data, am aflat printre primi ca viata are doua sensuri1.- sa muncesti si sa castigi,dupa care sa inveti sa -i cheltui elegant asta si fac.

fac parte din aceasta categorie, si sunt incantat ca nu sunt ocupat niciodata,avem una din proprietati pe malul unui lac si sincer,nu stiu daca poti fii obosit...sau ocupat cind ai foarte multi prieteni adevarati linga tine,

iar cind ai 50 de ani ce ai mai vrea , sa vezi polul nord, insule, castele si plaje insorite.in genere m-am edificat ms si sincere salutari

shogunelu
14.03.2008, 04:48
vio b, pt cumparaturi poti merge la Woodbury, la nord de NY, e la vreo ora cu masina. E un centru de tip "outlet", foarte mare. Preturile sunt foarte bune, cu 20-30% mai mici decat in magazine si in unele cazuri chiar mai jos. Gasestihaine, incaltaminte, electronice, ceasuri, cosmetice, tot ce-ti trece prin cap. Au multi din marii creatori europeni de moda, la preturi mult sub cele din Europa, plus cei americani. Aloca-ti pt asta linistit o zi intreaga.

sauzimdebine
14.03.2008, 10:41
Poate vorbesti una din limbile de aici
http://www.vgp.com/index_en.html

light
14.03.2008, 14:58
vio, omule, daca niciodata nu esti ocupat, ma intreb cum n-ai timp sa inveti limba engleza, cind esti preocupat sa-ti cheluiesti elegant banii? Din cite stiu, lumea buna isi cheltuie elegant banii in excursii, si cum Doamne iarta-ma poti calatori fara sa vorbesti engleza? Sincer, nu vreau sa par cheap, dar ma intreb mereu si mereu de ce noi romanii sintem cum sintem. Cerem ajutor, il primim, iar la sfirsit, ne intoarcem si servim celor care ne-au ajutat (atitcit am facut-o noi) o ironie ieftina, si bravam cu ce avem si filozofia noastra de viata. Habar n-am ce relevanta are faptul ca tu, iti petreci viata intr-UNA din priprietati pe malul lacului. Banuiesc ca n-ai iesit prea des din lumea ta, ceea ce-i trist. Ma mai surprinde blazarea. La cei 50 de ani, ar trebui sa-ti traiesti viata, abia acum incepe partea frumoasa. Ma intreb daca mai are rost sa-ti recomand un tur privat al NYC. Oricum, uite mai jos:

http://www.royalwaylimo.com/new-york-city-tour-packages.html

http://tlctowncars.com/_wsn/page2.html?gclid=CObA1rTqjJICFQE (http://tlctowncars.com/_wsn/page2.html?gclid=CObA1rTqjJICFQE_MAodNCxE9w) _MAodNCxE9w

http://www.google.com/search?hl=en&q=nyc%2Bprivate+tour
<DIV> http://mykindoftown.com/tours.html?gclid=CI6b3dfqjJICFQKwPAo (http://mykindoftown.com/tours.html?gclid=CI6b3dfqjJICFQKwPAodpgM6OQ) dpgM6OQ</DIV>

Vacanta placuta.

vio b
16.03.2008, 20:48
cer scuze tuturor daca am lasat impresia de lipsei de modestie,ca am 50 de ani este cert,ca nu stiu engleza e adevarat dar nu sint eu vinovat ca atunci cind am facut sc. generala se preda rusa si nu engleza ,nu stiu sa cint la pian , de ce atitea comentarii, daca nudoriti sa ma ajutati nu o faceti, eu respectos vi l-am cerut daca se poate.

Sicer i-mi pare rau, nu-mi ramine decit sa va multumesc pt analiza facuta

Cu stima vio

light
16.03.2008, 22:48
Vio, desigur n-ai vina ca ai 50 de ani, si nici ca nu stii inca engleza. Nici eu n-am invatat-o in scoala, ci inainte de o vizita in Anglia, am rost tot soiul de carti 3 luni de zile, si nu eram chiar atit de tinara, imi lipseau citeva primaveri pina la 50. Asa ca nu te subestima, cu siguranta poti. Sa stii ca nu ceea ce ai spus tu in ultima postare a declansat reactia noastra, ci faptul ca te laudai. Daca vii in vizita, iti sugerez sa lasi meteahna asta acasa. Si-ti mai sugerez sa nu judeci oamenii intilniti dupa aparente, vei face cele mai mari gafe. Lauda de sine-i meteahna romaneasca, si-i suparatoare in afara tarii. Vezi ca in ultima mea postare "serioasa" sint linkuri pt tururi private, e ceea ce ti-as sugera. Nu-s atit de scumpe incit sa nu-i poti permite, si te scuteste de multe neplaceri intr-o metropola. Daca iei legatura cu ei din timp, iti pot oferi si un interpret roman. Vacanta placuta.

vio b
18.03.2008, 18:23
inca o data va multumesc pentru informatii

sper...si sigur o sa ma descurc

cu respect vio

sauzimdebine
18.03.2008, 21:46
vio, nu uita ca noi, in ciuda aparentelor suntem dispusi a da informatii, chiar daca uneori avem de facut ceva mai mult decat a scrie cateva randuri pentru asta. Totul depinde de tine, cere si ai sa vezi ca vei primi raspuns.

vio b
19.03.2008, 11:59
dupa felul in care am fost disecat, macerat,nu cred ca am cerut sa -mi gasiti de lucru, sa ma cazati , nici bani , paoate am gresit cind am spus ca am muncit si ne-am realizat ca sid-voastra de altfel...nu inteleg e o rusine sa fii bogat in tara ta , sunt de la tara, am sapte ani de acasa , am invatat si muncit mult nu am furat, deci unde e problema iar chestia cu scula si perdeaua e valabila pentru idioti,.. nu ma consider un asemenea specimen, pe cine am deranjat ca am subliniat ca am mai multe proprietati, e o lauda?... nu e un merit pt cineva care a facut afaceri corect si acum se bucura de ce a acumulat.am cerut ceva cuiva? nu doar niste informatii utile in afara de celede pe net, doream sa venim cit mai edificati asta e regret enorm ca am deschis acest topik. scuze si mersi

sauzimdebine
19.03.2008, 12:21
Vio, intotdeauna suparaciosul a ramas sa se joace singur. Nu este cazul sa fii tu acela. Nu ai fost nici disecat si nici macerat, doar atentionat. Cum am mai spus, totul depinde de tine. Retine, nu ceea ce spui conteaza intotdeauna, dar cum o spui are o mare importanta in toate imprejurarile.

Pisoi
19.03.2008, 13:04
vio b, de cele mai multe ori pe anumite topice un anumit comentariu genereaza un lant de respunsuri care nu au legatura cu subiectul initialsmileys/smiley18.gif...si care implicit deranjeaza pe initiator.

...sincer n-am urmarit acest topic dar acum ti-am inteles frustrarea si am sters(mutat la offtopic)comentariile inutilesmileys/smiley2.gif...cei care dau de multe ori informatii utile se mai aprind uneori in discutii personale, dar asta nu inseamna ca nu sunt bine-voitori sau ca "ataca" personalsmileys/smiley39.gif.

...te sfatuiesc sa continui cu intrebari care te intereseaza si sa iei ce este util din raspunsurile primitesmileys/smiley20.gif

p.s. "veselii" ...va rog sa va abtineti in a face comentarii inutile, sunt alte topice intentionate in acest senssmileys/smiley2.gif

editat

sauzimdebine
19.03.2008, 14:45
Mai motane zgribulit,smileys/smiley7.gif ia nu mai muta nimic, niciodata, smileys/smiley39.gifca toate-si au farmecul lor. Nu uita ca fara "cei veseli" omul nu primeste nici un raspuns.smileys/smiley104.gifsmileys/smiley75.gif Iar daca tot o faci cel putin ai putea sa o faci de ambele parti, asa ca un vataf impartial ce esti.

Pisoi
19.03.2008, 15:30
sau-le, ...nu te inrosi la fatza ca nu impresionesi pe nimenismileys/smiley39.gif ...chiar daca esti sau nu de acord cu deciziile noastre ...o sa continuam sa mutam sau sterge messajele care consideram ca nu se aplica la subiectele bine intentionate, sau care au o "tenta vadita" de "bascalie"smileys/smiley18.gif

...personal te consider un bun "sfatuitor" ...dar in acelasi timp cazi prea rapid pe panta ironiei si implicit atragi si pe "altii" in comentarii inutilesmileys/smiley6.gif

...te sfatuiesc sa iti controlezi un pic temperamentul si sa raspunzi concret sau sa faci comentarii "hazlii" acolo unde este cazulsmileys/smiley4.gif

p.s. amandoi suntem offtopicsmileys/smiley2.gif voi muta postarile la offtopic ...iar daca vrei putem continua discutia acolosmileys/smiley14.gif

sauzimdebine
19.03.2008, 15:47
Pisoi, hai sa ne intelegem, eu fac ce vreau cu consecintele de rigoare, tu faci cum vrei, fara suparare. Cat despre cum si ce consideri tu, mai ales despre mine, scuteste-ma.
Iar daca vrei sa stii cum se vede munca ta aici ... de prea multe ori lasi afinitatile personale sa-si spuna cuvantul si de cele mai multe ori ... cam dai in bara cu judecatile tale.

light
20.03.2008, 00:29
dupa felul in care am fost disecat, macerat

Vio, n-ai fost disecat, macerat, ori cum vrei tu, nu mai poza in victima, ai fost doar luat peste picior, pt felul cum ne-ai tratat ca pe slugile tale.

...nu inteleg e o rusine sa fii bogat in tara ta , sunt de la tara, am sapte ani de acasa , am invatat si muncit mult nu am furat,......

Vio, nu, nu-i o rusine sa fii instarit. E o rusine si lipsa de maniere sa te lauzi. E o mica diferenta. Si ma surprinde ca nici macar n-ai citit ce am spus, si continui sa tratezi cu aroganta. Sincer imi pare rau daca te crezi singurul care a studiat si muncit.

...pe cine am deranjat ca am subliniat ca am mai multe proprietati, e o lauda?... nu e un merit pt cineva care a facut afaceri corect si acum se bucura de ce a acumulat.am cerut ceva cuiva? nu doar niste informatii utile in afara de celede pe net, doream sa venim cit mai edificati asta e regret enorm ca am deschis acest topik. scuze si mersi

Again, vorbesc in nume propriu, m-am simtit luata peste picior, jignitade postarea ta ca nuca-n perete. Eu iti spuneam ca vei fi ocupat studiind linkurile date, iar tu-mi raspundeai cu superioritate despre filozofiasi stilul tau de viata. Credeam ca esti jurist si citesti cu atentie, faci analiza textului. Informatiile pe care le daunu-s conditionate de starea materiala a celor care le solicita.Era un thread legat de obiective de vizitat, informatii turistice si atit. Sincer nu vad rostul insistentei in a ne convinge de realizarile tale materiale. Pur si simplu nu intereseaza.

vio b
21.03.2008, 11:53
light ,sauzimdebine
sincer daca nu ai-ti dorit sa-mi dati informatiile necesare , nu inteleg la ce ai-ti consumat atita energia,pe bune nu merita...nu am avut intentia sa va supar ...sa va tratez ca pe niste slugi , fereasca D-ZEU , dar cind omul inplineste 50 de ani face 25 de ani de casnicie, e un omrealizat.de 30 de ani doreste sa vadaAmerica si e aproape sa -si vada visul inplinit, RETINETI ca v-am rugat ,nu v-am obligat, daca nu era posibil.. nici o suparare, de ce atitea comentarii.

Retineti STIMATE DOAMNA( sau stimate Domn) eu nu am cistigat la Loteria Vizelor aceasta excursie,sunt realizat din toate punctele de vedere, sunt singurul om din ROMANIA pensionar pe caz de inteligenta, ( in termeni populari rentier) iar ca un examen pt D_voastra prima chirie cu a doua esteegala cu a treia...iar a patra este de trei ori mai mare, sunt sigur ca nu o sa aflati rezultatulniciodata,si pot din nefericire pt D-vostra proba .

Arogant nu sunt si nici nu am dorit vreodata,am doi copii formidabil. copii eminenti, premianti, bursa de merit, acestea sunt rezultatelemele,nu e o lauda D-voastra de ce nu o faceti.

Multumesc Pisioi.... tu ca modelator mi-ai dat speranta in privinta conationalilor mei de dincola de ocean...Multumesc, dar nu pozez in VICTIMA sunt dezamagit de comentariile facute ..

Multumesc si ..........SANUNEMAIAUZIMDEBINELight

sauzimdebine
21.03.2008, 15:00
... </span>Retineti STIMATE DOAMNA( sau stimate Domn) eu nu am cistigat la Loteria Vizelor aceasta excursie, </span>Nici eu nu am castigat la loterie. Ce-i drept nu joc la loterie, de orice fel ar fi ea, asa ca sansele de a</span> </span>castiga sunt minime. Oricum nu are importanta. Si daca as castiga nu as face caz, nu m-as lauda. Ceea ce este de remarcat mai sus este doar faptul ca o doamna poate fi stimata, iar doua doamne, fiind mai multe decat una, pot fi stimate.
</span></font>

... </span>sunt realizat din toate punctele de vedere, sunt singurul om din ROMANIA pensionar pe caz de inteligenta, ( in termeni populari rentier) ...</span>Constructia frazei lasa putin de dorit aici. Se putea spune " ... sunt singurul om din Romania pensionat pe caz de inteligenta" sau "sunt singurul pensionar pe caz de inteligenta din Romania ..." Dar nu asta este de prea mare importanta, nu cata vreme suntem inteligenti, nu-i asa? De aceea, tocmai pentru ca suntem inteligenti si nu ne oprim asupra lucrurilor ce nu mai au nevoie de explicatii, sa trecem peste mesajul in sine, tratat ca informatie pura in acest caz, ajungand la ceea ce este cu adevarat de mentionat, esenta mesajului prezentat ca o concluzie rationala, si anume:</span> "sunt sigur ca nu o sa aflati rezultatulniciodata" daca suntem sau nu interesati de a vedea "ingerii de aur" .</span>In final nu-mi ramane decat sa ma retrag cu regretul ca nu am plecat mai repede de pe acest spatiu. Ar fi trebuit sa o fac atunci cand am constatat ca am gresit cand am vrut sa ajut. Sa aveti parte de zile senine si de cat mai putini conationali stabiliti peste balta, stimate realizat. Iar cand vine vorba despre logica sau logica matematica, nu pierdeti o buna ocazie de a tacea.
</span></span></span>
PS. Pisoi, sa nu muti nimic de aici ca nu ar mai face nici un sens ceea ce spune "protejatul" tau, de la inceput pana la sfarsit. Ai putea sa muti totul la arhiva de perle sub titulatura de "facerea de bine nu este decat ... de mama".

fcofco
03.04.2008, 14:47
daca mai vrei indrumari in new york city fara obligatii dami un mesaj pe fcofco@yahoo.com