PDA

Arată versiune întreagă : Germania sau America?

07.03.2008, 23:43
Daca ati avea un copil si ar fi sa alegeti (ce e mai bun pentru viitorul lui),voi ce ati alege o viata in Germania (intr-o metropola bavareza) sau una in America (California)?

eddy168
08.03.2008, 00:27
In mod cert US (nu California neaparat). Romanii sint stigmatizati in vestul Europei pentru citeva generatii de acum incolo.

08.03.2008, 01:23
nimeni nu a spus ca Mary355 ar fi romanca, sau ca e vorba de copii romani. si chiar daca ar fi,si ar fi de ex. casatorita cu un neamtz, copiii nascuti in Ge n-ar purta "stigma" de roman.

In rest banuiesc ca intrebarea e doar teoretica, pt. ca decizia de a te muta de la Muenchen in California oricum ai luat-o, asa ca acum ... vorbim discutii.

Oricum, parearea mea e ca nu prea conteaza. USA si Ge sint "on par" cind vine vorba de viitorul/educatia copiilor, si lucrul asta e adevarat cam pt. toate tarile vestice. Evident ca sint si unele specifice locale, dar nu determinante. Determinant e mediul de acasa, ce invata in familie, si mai ales ce exemple directe vad copiii in parintii lor.

lumea e acum globalizata si cel mai bine e sa isi petreaca copilaria in mai multe tari, asta le va deschide cel mai mult orizontul.

May09
08.03.2008, 02:55
Si Germania e frumoasa si ofera conditii pentru familii si copii, si cred ca si California la fel.

Eu sint in New York si deci in oras nu e chiar locul perfect pentru a creste & educa copii. As prefera periferiile orasului, dar sint foarte scumpe casele acolo.

O sa ma mut cred ca pina la sfirsitul anului la Ohio. Dar am si prieteni care au fugit de New York, in orice alt stat in localitati mai mici.

Deci in US,locul ideal pentru familie,copii nu e in orasele mari,aglomerate.

Nathan
08.03.2008, 03:57
Daca iti permite buzunarul , incearca Elvetia , parerea mea ca pt scoli e the best , mai ales ca probabil vorbesti germana deci nu iti va fi prea greu...daca nu...probabil as opta pentru SUA ...! Nu neaparat California cum a mai mentionat cineva, sant scoli bune peste tot in state...!

08.03.2008, 04:13
copilul din prima casatorie are dubla cetatenie germana si romana,tatal fiind bavarez,bunica mea a fost svaboaica...actualul sot este american si a primit chiar acuma oferta in ambele variante...eu iubesc europa,el california....momentan nu suntem intr-o situatie finaciara stralucita (avind ceva probleme grele in ultimii doi ani si pierzind datorita proceselor bani foarte multi)dar acuma datorita faptului ca s-au rezolvat problemele noastre suntem gata de plecare...chestia care ma zbuciuma sufleteste este aceasta decizie...deci legal putem trai si lucra imediat in ambele tari...si copilul dupa doi ani Romania,nici nu mai vrea sa auda nici de Germania ,nici de America...asa patriot mai rar...poate aveti si voi vreo parere,ca eu nu mai am liniste...

08.03.2008, 04:27
Cum deviza este: "Totul pentru copii", stabiliti-va in Romania.

shogunelu
08.03.2008, 04:58
Am locuit doi ani in Bayern(Munchen) si de asemenea doi ani in California. Nu am copii, dar facand comparatie intre cele doua situatii, as alege fara sa clipesc Germania, cu atat mai mult cu cat este vorba despre Munchen.

Faptul ca un copil iubeste un anumit loc, nu cred ca poate fi pus pe seama patriotismului, ci pe fibra sa profunda. Daca ii place mult in Romania, probabil ca acolo este locul sau. Fiecare om va performa la maxim acolo unde se simte el bine, nu unde credem noi restul ca ar face-o.

08.03.2008, 05:04
suntem stabiliti in romania de doar doi ani,nu de buna voie,ci am fost blocati in tara de niste procese...consider ca copilul are mai bune sanse in viata,daca termina o facultate in germania sau in america decit una in romania...cel putin in germania,se observa diferenta...nu numai la salar...
copilul vorbeste fluent trei limbi:romana,germana si engleza,deci referitor la limba nu ar fi o problema schimbatul scolii...

dar cume viata pentru romani acolo? sunteti fericiti? V-ati realizat? o alta intrebare importanta:azi m-am uitat la preturile la avion,pentru doua persoane (eu si copilul)s-ar ridica o vizita in romania la o suma mare...cum va vizitati rudele in astfel de conditii?

08.03.2008, 05:08
Eu am lucrat cu contract in Germania 1 an iar acum locuiesc la Chicago.In mod cert alegerea cea mai buna e America DPMDV.In Germania nu mi-a placut cum eram privit ca roman si in general in EU e acelasi lucru.

08.03.2008, 05:14
shogunelu..merci de raspuns,dar nu imi scrii de ce? asta m-ar interesa cel mai mult,de ce ai alege Muenchenul?daca ai locuit in ambele, poate poti sa imi faci o comparatie,pentru ca exact de Muenchen e vorba (unde s-a nascut si a crescut copilul)...m-ar ajuta foarte mult...
eu nu am locuit in california,nu stiu ce ma asteapta...

copilul are aici conditii exceptionale in familie,adica locuieste pe o suprafata enorma (ceva de genul unui conac) cu o gradina splendida (pomi fructiferi: ciresi,caise,nuci,aluni,smochini s. a.m.d) si animale...are o multime de prieteni,cu care face in curte campionate de pin-pong,vara gril si asa mai departe,deci conditii exceptionale...care nu le-a avut in Muenchen. De aici dorinta de a nu mai pleca din Romania..de la foarte bine cum ar veni,de la o viata de "boier"...

08.03.2008, 05:17
Mary355, daca esti doxat si ai putin noroc in State te poti realiza destul de repede.Fericirea e ceva utopic -nu se poate realiza dar exista anumite momente de multumire datorita realizarilor.

Biletele sunt intradevar scumpe dar o calatorie in RO nu sta numai in bilet.O vizita la rude in RO se ridica la aprox 3000$ (fiind 1 pers)in conditii de modestie financiara.

08.03.2008, 05:23
clark..sunt absolut de aceeasi parere,cum sunt priviti romanii in europa...stiu din germania..daca nu m-am nascut acolo toti acesti ani tot roman am fost si am ramas...dar pot sa spun ca nu si copilul,pe el il tratau altcumva pina si in gradinita..el era nascut la muenchen,tatal bavarez,vorbea germana fara accent (nu ca mine),el era "neamt de a-l lor" cum ar veni...deci consider ca el si la terminarea unei facultati in germania,el va ramine considerat neamt de-al lor si nu "vinitura"cum brutal se stampileaza romanii din germania,din care apartineam si eu...
deci aceasta problema nu ar avea-o copilul ...

08.03.2008, 05:28
da,dar ma gindeam ,cum mai duc eu copilul in vacante...6000 dolari??de cite ori pot sa imi permit acest lucru?? de cite ori isi va vedea bunicii??mi-e si groaza sa ma gindesc...eu sunt singura la parinti si e singurul nepot...din germania il pot duce in fiecare vacanta...

deci asta ar fi un punct in minus pentru america...distanta...

08.03.2008, 05:30
Mary355, cu toate argumentele astea eu nu as alege Germania ptr copilul meu.Daca aveti bani suficienti si copilul face o facultate buna in USA posibilitatile de afirmare sunt mult mai mari decit in Germania dar voi hotariti cum va e mai bine.Noi nu putem decit sa ne expunem niste pareri personale.

08.03.2008, 05:49
clark exact ce spui tu,zice sotul meu american.

El spune este mult mai bine ca copilul sa termine faculatea in America,ca are posibilitati de afirmare mult mai mari. Copilul poseda o inteligenta superioara confirmata in Germania (preocupari iesite din comun de la patru ani,de la zece ani a inceput sa studieze diferite limbaje de programare si chineza din proprie initiativa fara sa fac presiuni sau ceva de genul acesta) si sotul considera ca este o mare pierdere sa las un asemea potential in Germania,unde nu exista asa posibilitati de afirmare ca in America.

Nathan
08.03.2008, 10:10
Mary , daca privesti din punctul de vedere al copilariei , cea mai frumoasa copilarie pt copii romani normal ar fi in Romania , in toate celelalte tari , copii nu au copilarie....Dar daca privesti putin in viitor si te gandesti unde ar fi cel mai usor sa se realizeze profesional ar fi America si nu Germania ..Eu am locuit 4 ani in Germania si stau de 7 in America , am umblat toata Europa si jumatate din America de Sud. Odata ce se va acomoda aici in State , copilul nu va mai dori sa auda de nici o alta tara....Aici auvenit romani care in tara nu au fost in stare sa ia o diploma de bacalaureat , nu au terminat 10 clase si aici , normal tara i-a transformat , cizelat , ambitionat....si au terminat facultati de prestigiu....!

sauzimdebine
08.03.2008, 19:16
...din germania il pot duce in fiecare vacanta...

Gresit, poti trimite copilul singur in vacante, nu este nevoie sa-l insotesti. Oricum nu ai putea sta aceeasi perioada ca si el.

shogunelu
08.03.2008, 19:55
Mary, eu nu pot decat sa-ti raspund din punctul meu de vedere. Sunt de cu totul alta parere decat antevorbitorii mei. Mie in Germania in general si in Munchen in special, mi-a placut foarte mult, in America nu-mi place absolut deloc.

Nici nu stiu cum as putea asemui Munchen cu Los angeles, sa zicem. Primul este un oras superb, poate printre cele mai frumoase din Europa, foarte pe placul oricarui european. Are o arhitectura minunata, e curat, elegant, sigur, cu scoli bune.

Eu nu am avut niciodata probleme in Germania, legat de nationalitatea mea. E adevarat ca vorbesc germana la un nivel rezonabil si asta conteaza enorm acolo. Nemtii sunt poate poporul care apreciaza cel mai mult faptul ca un strain le vorbeste limba(bine).

Despre Los Angeles ce sa spun, e ca oricare oras american mare, extrem de diferit de tot ceea ce stim noi si nu neaparat in bine: eurias, (prea) pestrit, pe alocuri murdar, cu o arhitectura cel putin ciudata, criminalitate uriasa, cu ghetto-uri intinse...In fine, dupa mine totul este mult preastraniu in America, pt a fi digerabil pt un european.

Daca ai putut sa-i oferi in Romania , conditiile pe care le-ai amintit, daca si-a facut acolo relatii de prietenie frumoase, nu stiu cum i-ar fi in Germania, dar aici, in State, i-ar pica foarte greu...

Repet, este doar parerea mea, nu am nici o cadere sa dau sfaturi in materie de copii.

FidelKatzo
08.03.2008, 21:16
In mod cert US (nu California neaparat). Romanii sint stigmatizati in vestul Europei pentru citeva generatii de acum incolo.

Este cea mai mare prostie pe care am auzito in ultimul timp...Parca vorbim de bolicare se transmitgenetic..Stirile care apar prin ziare se schimba in fiecare zii,cine o sa-si aduca aminte in 60 de ani de un gainar flamand din Italia..?

sauzimdebine
08.03.2008, 21:24
Cine nu are copii sa nu-si doreasca, cine are sa-i traiasca. Experientele sunt binevenite, parerile ... raman doar pareri. In contextul dat, de obicei gresite.

08.03.2008, 21:25
cine o sa-si aduca aminte in 60 de ani de un gainar flamand din Italia..? Deja acum,putini isi mai aduc aminte.Toate minunile dureaza trei zile.Nu stiu cum este in America pentru copii,dar stiu ca in Germania este mult mai bine decit in Italia,avind un nepotel de gradinita.Daca as mai avea chef s-o iau de la-nceput,in mod sigur as prefera Germania.

09.03.2008, 00:35
shogunelu ti-am trimis un mesaj privat,sper ca l-ai primit.

daca nu,anunta-ma te rog.

sorin
09.03.2008, 04:59
da,dar ma gindeam ,cum mai duc eu copilul in vacante...6000 dolari??de cite ori pot sa imi permit acest lucru?? de cite ori isi va vedea bunicii??mi-e si groaza sa ma gindesc...eu sunt singura la parinti si e singurul nepot...din germania il pot duce in fiecare vacanta...

depinde de cum isi face fiecare lista de prioritati. se poate renunta la anumite mofturi (de ex. sa-ti schimbi automobilul mai repede decat trebuie, sa investesti in lucruri scumpe si nu neaparat utile, etc.) si sa oferi copiilor ce le place. am doi copii care merg in fiecare vara, aprox. 2 luni in Ro, la bunicisi nu ma costa 6000 de copil cum zici tu, ci doar aprox. $2500-$2700 biletele de avion (pentru 2 copii), plus bani de buzunar. am considerat ca aceasta e o prioritate si ramane o prioritate, atata timp cat la copii le place sa-si petreaca vacantele in Ro, la bunici.

09.03.2008, 05:21
sorin,

clark mi-a spus ca este 3000 dolari. Eu am inmultit doar cu doi,ca singur la virsta asta nu il las. Acuma sunt preturi mari la bilete,chiar m-am uitat dupa ce ai postat tu.
Nu stiu cum,dar eu nu as mai avea liniste sa fie copilul meu peste ocean,pe alt continent,fara mine.Din Germania il aduceam des in Romania si in Ungaria la bunici (daca era ceva,eram in timisoara cu avionul in timpul cel mai scurt),dar din America,mi se pare prea mare distanta...

sotul american imi tine aici pledoarie ca compania asigura personal,care duce copilul dintr-o parte in alta si nu se intimpla nimic pe aeropoarte...copii sotului zburau singuri tot timpul catre europa si il intilneau pe el in europa (a lucrat multi ani aici)si erau mici...pe mine ma apuca groaza numai gindul sa il las sa zboare singur,dar mai mite sa stea fara mine in romania,la asa o distanta...poate la 14 ani il las...

fifi
09.03.2008, 06:10
copilul din prima casatorie are dubla cetatenie germana si romana,tatal fiind bavarez,bunica mea a fost svaboaica...actualul sot este american si a primit chiar acuma oferta in ambele variante...eu iubesc europa,el california....momentan nu suntem intr-o situatie finaciara stralucita (avind ceva probleme grele in ultimii doi ani si pierzind datorita proceselor bani foarte multi)dar acuma datorita faptului ca s-au rezolvat problemele noastre suntem gata de plecare...chestia care ma zbuciuma sufleteste este aceasta decizie...deci legal putem trai si lucra imediat in ambele tari...si copilul dupa doi ani Romania,nici nu mai vrea sa auda nici de Germania ,nici de America...asa patriot mai rar...poate aveti si voi vreo parere,ca eu nu mai am liniste...

am incercat sa urmaresc si eu firul "povestii", sunt mai grea de cap, cred, pentru ca nu stiu unde va aflati acum, de fapt, in US sau in Romania?! smileys/smiley18.gif

cati ani are copilul acum, Mary de tu inclini sa te lasi influentata de ce anume isi doreste el in acest moment, am inteles ca este sub 18, dar cat are exact? Pt ca pana la o anumita varsta, parintii trebuie sa ia marile deciziiin cresterea si educarea unui copil. Cum sa nu-i placa unui copil sau adolescent in romania, mai ales cand are tot ce-i trebuie... copiii nu gandesc in viitor, adultii ar cam trebui...

orice decizie ai lua tu, Mary, sunt sigura ca va fi cea buna, pt ca pari o persoana preocupata de binele copilului dar trebuie sa te gandesti si cum va descurcati voi, tu si sotul tau in tara in care va stabiliti, pentru ca pana copilul se pune pe picioare, de voi depinde soarta lui.

Raven
09.03.2008, 06:41
copilul din prima casatorie are dubla cetatenie germana si romana
Mary, credeam ca Germania nu accepta cetatenie multipla si ca una din pre-conditiile pt. obtinerea cetateniei germane este renuntarea la toate celelalte cetatenii. Exista exceptii sau am inteles eu gresit?

09.03.2008, 06:52
pari o persoana preocupata de binele copilului dar trebuie sa te gandesti si cum va descurcati voi, tu si sotul tau in tara in care va stabiliti, pentru ca pana copilul se pune pe picioare, de voi depinde soarta lui.

Si eu cred la fel...copilul daca e asa briliant dupa cum se afirma va avea succes atat in Romania, cat si in Germania sau America.

Personal daca as avea conace si viata de boier prin Romania, iar copilul este fericit acolo nici ca m-as deranaja sa parasesc tara smileys/smiley2.gif

fifi
09.03.2008, 07:02
pai cam la aia ma gandeam si eu, angie14, ca acum zice Mary ca are conace acum zice ca nu se afla "intr-osituatie finaciara stralucita", sa nu cumva dintr-un motiv sau altul sa-si strice relatia cu actualul sot, pt ca atunci, de toate planurile si bunele ei intentii se alege...praful. smileys/smiley18.gif

09.03.2008, 07:18
Ei, nu pune si tu raul in fata, fifi.Sa-i uram o casnicie durabila si sa fie fericiti pana la adanci batraneti.

09.03.2008, 08:37
pentru raven...

da tara nu accepta dubla cetatenie. Daca o vrei pe cea germana,renunti la cea romana. Exceptie copii din casatorii mixte, nascuti din tata sau mama german si celalat sot/sotie strain (Ausl

divo
09.03.2008, 08:43
Mie in Germania in general si in Munchen in special, mi-a placut foarte mult, in America nu-mi place absolut deloc.

Nah..buuun!

Nici nu stiu cum as putea asemui Munchen cu Los angeles, sa zicem. Primul este un oras superb, poate printre cele mai frumoase din Europa, foarte pe placul oricarui european. Are o arhitectura minunata, e curat, elegant, sigur, cu scoli bune.

Perfect de acord cu tine....dar sa nu uiti ca si Munchen-ul are partea de ghetto..care nu e prea placuta!Plus ca..din pacate ...Germania nu mai e ceea ce a fost!La fel ca si LA-ul...o gramada de imigranti...din rasele si culorile cele mai diferite..care din pacate ..in ultimul timp au facut din Munchen unoras..pestrit!

Eu nu am avut niciodata probleme in Germania, legat de nationalitatea mea. E adevarat ca vorbesc germana la un nivel rezonabil si asta conteaza enorm acolo. Nemtii sunt poate poporul care apreciaza cel mai mult faptul ca un strain le vorbeste limba(bine).

Fara sa intru in amanunte...te contrazic! Din pacate este binecunoscut modul in care nemtii le spuneau strainilor..un cuvant nu prea magulitor! Dar..si eu m-am simtit bine si am interactionat bine cu nemtii in timpul sederii in Munchen! Luat per total ..Munchenul este un oras frumos..cu plusurile si minusurile lui...!

Despre Los Angeles ce sa spun, e ca oricare oras american mare, extrem de diferit de tot ceea ce stim noi si nu neaparat in bine: eurias, (prea) pestrit, pe alocuri murdar, cu o arhitectura cel putin ciudata, criminalitate uriasa, cu ghetto-uri intinse...In fine, dupa mine totul este mult preastraniu in America, pt a fi digerabil pt un european.

Ok..cred ca din pacate exagerezi!Traiesc si eu in Los Angeles..intr-adevar..intr-o zona mai...diferita fata de cea in care locuiesti tu...si poate de aceea LA-ul meu difera de LA-ul tau!!!!smileys/smiley36.gifCred ca este chestie de perceptie..de asteptari... de nivelul de acceptare si adaptare la "altceva"! Cat despre mizerie...cred ca exista peste tot..din pacate chiar si in Munchen..!

Ce observ eu..emotiile tale sunt foarte puternice..si din cauza asta..totul este alb sau negru dupa caz! Shogunelule...fara suparare..dar poate ca modul vehement in care expui tu totul..este putin.....!smileys/smiley9.gif

Mary..cred ca ai mai fost pe forum...sub un alt ID..daca imi aduc eu aminte! Esti timisoreanca..nu? Credeam ca pana acuma...ai ajuns in California..pentru ca la un moment dat..ai disparut cu totul!!!Eu ce pot sa iti zic...vino..vezi la fata locului ce e de vazut...si apoi iei o decizie!

Imigrarea este o experienta personala...!smileys/smiley2.gif

09.03.2008, 09:10
poti sa ai proprietati mostenite (cu interdictie de vinzare) care valoreaza foarte mult si totodata sa fii in situatia sa nu ai cash mult available,ceea ce este situatia mea ...(deocamdata "bate vint de primavara"...pentru ca mi-au mincat avocatii romani si germani paralele in cantitati industriale...dar acuma procesele s-au terminat si voi pastra cash-ul cistigat pentru mine si incepe redresarea financiara). Deci prin situatia finaciara nu prea stralucita ma refeream nu la proprietati,ci la cash-ul available.Si nu am ce sa ma ascund,cind am bani multi,am ,cind nu am,ma descurc cu mai putin. La americani multi am observat ca unii ascund faptul ca nu le merge chiar asa de bine,ca nu au atitia bani.

referitor la relatia mea, deocamdata toate bune si frumoase,ce va fi in cinci ani nu pot sa spun,nu se stie niciodata,ce aduce viata.Eu am trecut prin foarte mult si am un caracter foarte puternic.Daca va ramine tot asa,este minunat,daca nu,cum zicea buna-mea:"nu sta masa intr-un picior,nici lumea intr-un fecior.Altul mai gras ,c-

shogunelu
09.03.2008, 09:17
Divo, trebuie sa ma repet, nemtii sunt intradevar, foarte nationalisti, dar in acelasi timp si oamenii cei mai corecti si politicosi pe care i-am cunoscut. Determinant in atitudinea pe care o vor avea fata de tine este cat respect le poti impune, iar in cadrul acestui respect, cel mai important este cat de bine vorbesti germana. Limba nu e usoara si se pare ca in general, romanii o asimileaza extrem de greu. Cine de-abia ingaima cateva cuvinte in germana, nici nu se poate astepta la cine stie ce admiratie din partea nemtilor. Cei care au trait sau traiesc acolo, sa ma confirme sau nu.

Apoi, sa trecem la zonele in care traim fiecare. Spui ca traiesti intr-o "altfel" de zona decat mine, inducand cumva ideea ca eu as locui intr-o zona proasta. Pai, hai sa nu aruncam cu praf in ochii oamenilor, ca nu e corect. Stau intr-un apartament la care platesc 1200 $ pt un 1 dormitor. Judeca fiecare daca asta se poate numi zona ieftina. Sa nu fortam comparatii, ca ma tem ca situatia sta exact pe dos.

Nu emotiile mele sunt foarte puternice, ci opiniile mele sunt foarte clare. Nu ma exprim foarte vehement, ci in clar si raspicat, fara volute si eufemisme penibile. Stiu ca sinceritatea produce resentimente, pe mine insa, asta ma lasa indiferent.

Oameni buni, hai sa ne trezim la realitate, tot cautam pe aici sa comparam MUNCHEN, cu Los Angeles...E aiurea, nici macar nu putem sa le punem alaturi.

sauzimdebine
09.03.2008, 09:32
... Oameni buni, hai sa ne trezim la realitate, tot cautam pe aici sa comparam MUNCHEN, cu Los Angeles...E aiurea, nici macar nu putem sa le punem alaturi. ...

Pana aici vad ca esti singurul de incearca a face comparatii ... ai grija sa nu ramai asa. Daca ai fi treaz ... de aceea ai circumstante atenuante.

Cauta si vezi cati europeni aleg sa traiasca si sa munceasca in US si spunele si lor ca viata americana este imposibil de inghitit de catre ei. Asta daca or sa te tina de vorba, ca nu or fi toti atat de binevoitori, sau interesati, ca noi.

shogunelu
09.03.2008, 09:45
Nu sunt singurul care face comparatii, sunt printre putinii care au doi termeni la comparatie, mare diferenta. smileys/smiley2.gif

In rest, daca nu-ti convine ce scriu, karel poteka, nu ma citi. Ia un Arici Pogonici.

Raven
09.03.2008, 09:56
[QUOTE=Mary355]pentru raven...

da tara nu accepta dubla cetatenie. Daca o vrei pe cea germana,renunti la cea romana. Exceptie copii din casatorii mixte, nascuti din tata sau mama german si celalat sot/sotie strain (Ausl

09.03.2008, 11:47
e o apreciere personala. Shogunelu e de putin timp in America..daca nu gresesc 1 an sau 2 si nu e relevant.

Eu sunt de aproape 8 ani si de fiecare data cand merg in Europa, fie ca Germania, Italia, ROmania, Franta sau orice alta tara (eu lucrez la o companie care ma trimite des in travel...) ei bine simt lipsa Americii. America e altceva fata de Europa. Si eu am locuit ani buni in Europa de west insa simt ca locul meu e in America acum. Cei veniti de curand vor gasi o gramada de lucruri diferite si ii va deranja poate...insa odaca cu trecerea timpului ajungi sa iubesti America. Pentru multi dintre noi a fost ca o mama adoptiva care ne-a intins o mana atunci cand cea naturala ne-a dat un sut in fund...din diverse motive fieeconomice, politice sua de alta natura.

Asa ca Shogunelu...ai grija sa nu iti schimbi parerea daca incepi sa faci prea multipurici pe aici. smileys/smiley2.gif

09.03.2008, 13:16
Oameni buni, hai sa ne trezim la realitate, tot cautam pe aici sa comparam MUNCHEN, cu Los Angeles...E aiurea, nici macar nu putem sa le punem alaturi.

Pai sunt total diferite...nu poti compara merele cu perele. Asta nu inseamna ca unul e mai bun decat celalalt. Unei persoane care ii place linistea si o viata organizata as recomanda Munchen...In schimb daca sunteti genul aventurier, va place zgomotul si aiureala LA e orasul perfect.

Personal prefer Munchen dar asta dinmai multe motivepersonaledar nicidecum ca ar fii mai frumos ca LA smileys/smiley2.gif

shogunelu
09.03.2008, 14:44
shogunelu e in America de putin timp, intradevar si poate ca nu are chiar o imagine completa, dar cam ce perioada ar fi suficienta ca sa aiba o imagine completa si mai ales, cine sa aiba caderea sa spuna cine si cand a devenit "relevant"? Nu cumva, daca ar fi laudat LA-ul, ar fi devenit chiar de azi "relevant" ?

Tu Ady, simti ca locul tau e in America si ii simti lipsa cand esti plecat, dar nu pleca de la premisa ca toata lumea simte la fel, ca e falsa. Unii, in timp, ajung sa iubeasca traiul in State. Pt altii, trecerea timpului nu ajuta cu nimic, din contra, fiecare zi este o povara tot mai grea.

Nu sunt tampit sa ma straduiesc sa-mi pastrez pozitia, mi-ar fi si mie mult mai usor daca mi-ar place cat de cat. M-am gandit uneori, daca si ce ar putea sa ma faca sa-mi placa. Nu am nici un raspuns si nici nu cred ca exista vreunul.

angie, linistea si viata organizata plac tuturor. Daca cuiva ii plac zgomotul si aiureala, poate nu ar trebui sa caute LA-ul, ci Balaceanca.

divo
09.03.2008, 17:23
Apoi, sa trecem la zonele in care traim fiecare. Spui ca traiesti intr-o "altfel" de zona decat mine, inducand cumva ideea ca eu as locui intr-o zona proasta. Pai, hai sa nu aruncam cu praf in ochii oamenilor, ca nu e corect. Stau intr-un apartament la care platesc 1200 $ pt un 1 dormitor. Judeca fiecare daca asta se poate numi zona ieftina. Sa nu fortam comparatii, ca ma tem ca situatia sta exact pe dos.

Din pacate..chiar daca platesti asa de mult..zona ta nu pare prea linistita din ce zici tu! Eu am tras doar concluziile!smileys/smiley2.gifDe cand am venit in America..in Los Angeles ...eu nu am auzit un foc de arma..asa ca...! Poate sunt eu mai norocoasa!!!smileys/smiley36.gif

sauzimdebine
09.03.2008, 17:49
Revin, mai explicit de aceasta data, poate vor intelege si cei de nu au inteles. Cine are copii sa-i traiasca, cine nu are sa nu-i doreasca.
Daca ai crescut copii si in Germania si in US, parerile tale sunt cat se poate de avizate si binevenite. Daca nu ai copii ... chiar daca ai devalorizat aparate de taxare in parcari in ambele tari ... mai bine taci. Asta asa ca tot facem apeluri de a ne spune parerea numai asupra a ce ne pricepem.

shogunelu
09.03.2008, 18:17
Divo, nu te face ca nu pricepi ce spun, ca nu-i sta bine la o fata isteata ca tine. Daca spun ca LA-ul are criminalitate mare, nu inseamna ca se impusca Mara Salvatrucha sub geamul meu.

Nici eu nu am auzit impuscaturi pe strada(deocamdata), dar probabil ca nici amaratii aia de la scoala de langa Chicago nu auzisera, pana sa-i faca zdrente un dement. Nu cadea in greseala sa crezi ca a sta intr-o zona linistita, e o garantie de inviolabilitate.

09.03.2008, 20:01
shogunelu imi place,spune verde in fata..talk your mind..cui ii place bine,cui nu,nu...genul "asta mi-e parerea si mi-o respect",asa sunt si eu...bravo shogunel,ramii tot asa...

referitor la comparatie,tind sa cred ca LA si Muenchen nu se compara.Am trait jumatate de viata in Muenchen divo,si nu am descoperit ghetto-urile,de care vorbesti.Poate ca s-au format intre timp in cei doi ani,asa ca m-am intrebat rudele si prietenii din Muenchen,daca stiu de existenta a ceva ghettouri in Muenchen.Ei nu l-au descoperit inca,dar poate stii tu "pe unde vine"...Asta referitor la ghettouri. Consider ca adevaratele ghettouri se pot gasi insa in LA. Am vazut un documentar brutal la televizor despre criminalitatea din LA,sotul care cunoaste America,mi-a confirmat cele vazute. Documentarul m-a ingrozit pur si simplu. Nu concep ideea ca astfel de lucuri sa se petreaca in orasul,in care traiesc. Daca e la sud sau la nord,nu ma intereseaza,pur si simplu mi se pare groaznic sa existe asa ceva in orasul,in care traiesc. MS 13 sau cum se numeste a inceput dupa cite stiu de acolo.Asa ceva nu gasesti in Muenchen cu siguranta,unde ore in sir te poti plimba,unde teritoriile nu sunt controlate de niste grupari dubioase,care controleaza parti din oras in stil mafiot. Pe de alta parte armele nu sunt chiar asa usor de obtinut in Muenchen si nu fiecare poate ajunge asa usor la arme. Shogunelu nu este prima persoana,care are aceasta pozitie referitoare la LA si dupa cele vazute pe buna dreptate. Daca politia recunoaste in documentar ca nu face fata,ca este scapat de sub control,atunci ce sa mai zici?
Sunt strazi intregi,care sunt obligate sa platesca taxa de protectie.Asa ceva nu se intimpla in Muenchen,imi pare foarte rau si intr-un astfel de oras nu as trai pentru nimic in lume.Faptul ca nu sunt impuscaturi in zona mea sau linga mine,nu ma incalzeste,dar eu intr-un astfel de oras (stapinit partial de mafie)nu as locui cu copilul meu.

FidelKatzo
09.03.2008, 23:36
[QUOTE=Mary355]
referitor la relatia mea, deocamdata toate bune si frumoase,ce va fi in cinci ani nu pot sa spun,nu se stie niciodata,ce aduce viata.Eu am trecut prin foarte mult si am un caracter foarte puternic.Daca va ramine tot asa,este minunat,daca nu,cum zicea buna-mea:"nu sta masa intr-un picior,nici lumea intr-un fecior.Altul mai gras ,c-

09.03.2008, 23:56
Propun sa va notati numarul pt ca altadata sa numai fie nevoie sa intrati pe internet.

10.03.2008, 01:46
angie, linistea si viata organizata plac tuturor. Daca cuiva ii plac zgomotul si aiureala, poate nu ar trebui sa caute LA-ul, ci Balaceanca.

Te inseli...intradevar mie imi place Munchenu-l deoarece ma caracterizeaza si daca s-ar vorbi englezain loc degermana probabil mi-ar palce sa locuiesc acolo...dar exista persoane care dupa o saptamana de Munchen se plictisesc devin anxious si le lipseste genul de "fast life" si lume multa. De ex ptr un barbat bachelor caruia ii place sa aibe multe activitati e mult mai exciting viata la LA decatla Munchen.

Balaceanca nu stiu ce inseamna smileys/smiley5.gif

10.03.2008, 02:48
vad ca discutia se axeaza numai pe LA. Poate ca nici mie nu imi place LA dar fratilor America e asa de mare ca ai de unde alege. Nu-ti place LA..f bine e San Diego prin apropiere sau Seattle sau San Francisco. Sau pe coasta de east Miami, Washington DC...mie imi place tot la capitala ca deh asa-s oltenii smileys/smiley36.gifSau la "munce", la frig, la cald, la ocean, unde vrei si America iti ofera locul dorit. Sau hawaii. Mi se pare aiurea sa consideri America doar LA.

Daca nu esti pregatit in America sa te muti si te legi de un loc nu e bine deloc. Altfel daca vii cu idei preconcepute ca nu ti-ar place nu vad rostul de ce mai vii. Ca doar viata e scurta si n-are rost sa te chinui. Mie daa nu mi-ar place aici as taia-o imediat in Europa sau Romania.

10.03.2008, 03:09
vad ca discutia se axeaza numai pe LA. Mi se pare aiurea sa consideri America doar LA.

Bai si tu smileys/smiley36.gifDa ai citit primul mesaj al topicului? Doamna e in dilema...Bavaria sau California?

10.03.2008, 03:10
Am postat linkul asta si pe alt topic, dar cred ca s-ar potrivi mai bine aici: "BYE BYE DEUTSCHLAND- More and More Leave Germany Behind"

http://www.spiegel.de/international/spiegel/0,1518,446045,00 (http://www.spiegel.de/international/spiegel/0,1518,446045,00 .html) .html

Am trait in ultimii ani in Germania si pot sa confirm ca chiar asa este. Pt. cine isi face planuri pe urmatorii 20 de ani sau asa ceva, nu cred ca e bine sa-si aleaga Germania.

Nu-i vorba ca viata e placuta, orasele linistite, spiritul e "european", etc ...; asta asa e, si in cazul asta se aplicafoarte bineexpresia sablon "daca ai bani, e bine oriunde". Dar din perspectiva unuia care incearca sa-si faca un rost in viata, sau sa le faca copiilor un viitor, Germania e nasoala exact din motivele descrise in articolul ala.

shogunelu
10.03.2008, 04:36
...dar exista persoane care dupa o saptamana de Munchen se plictisesc devin anxious si le lipseste genul de "fast life" si lume multa. De ex ptr un barbat bachelor caruia ii place sa aibe multe activitati e mult mai exciting viata la LA decatla Munchen.

Balaceanca nu stiu ce inseamna smileys/smiley5.gif

Saracii, le lipseste "fast life" si lume multa...Pai, iara trebuie sa spun, trebuie sa se caute pe la bibilica...Da' ce nu pricep, e de unde stii tu ca se plictisesc dupa o saptamana de Munchen, ai facut vreun sondaj?

Ia zi-mi si mie, ca sa nu mor prost, care-s activitatile alea asa de exciting "exciting"din LA, pt un barbat "bachelor"( ma fac ca nu vad talmes-balmesul din exprimare), ca mai multa plictiseala ca aici, n-am pomenit de neam.

Balaceanca e spitalul de tacaniti.

Sherlock
10.03.2008, 04:55
pergamon, foarte elocvent acel articol, foarte interesant mai ales partea de imigratie (legile nasoale). Defapt acelasi lucru ca si in Romania, tarile mari se lupta pentru a aduce imigranti calificati, iar Romania dupa ce ca nu are grija de ei nici nu faciliteaza prin legi imigratia.Pana obti in Romaniadreptul de rezidentain USA esti cetatean.

Oricum pentru mine Germania nu este o tara unde mi-as trai viata.

10.03.2008, 05:10
Muenchen e o (mare)metropola europeana, si ca life-style ofera cel putin tot atat ca orice metropola americana. Poate mai putin vremea, la care LA & co. bat detasat.

dar uneori vremea nasoala parca te face sa percepi distractia si mai bine ... adica e marfa sa stai seara "la terasa" (precum bodgan) si s-o arzi cu margaritas, dar la fel de marfa e sa intri intr-un bierhaus prin noiembrie cand e frig si ploua, si sa te faci praf cu bere la litru, wurst si sauerkraut..

Si ca sa revenim la articolul "incriminat" cu expatii de pe alt topic, spune acolo ca: [b]"

10.03.2008, 05:26
Sogunelu tie iti place Munchen ca te-ai integrat bine acolo.Dar un american sau canadian adevarat nu se integreaza bine in Munchen. Nu am facut nici un sondaj dar am cateva exemple care nu am sa le pun acuma pe forum.

Astia din N America sunt obisnuiti cu variety iar in Bavaria mai totul e traditional ex mancarea iar privirile reci ale nemtoaicelor nu ajuta.

shogunelu
10.03.2008, 05:38
Munchen este poate, cel mai frumos oras din Germania, nu o spun eu, ci foarte multa lume. Dar in final, oricare oras mare german este la fel de dezirabil. Numai cine nu a fost acolo, sau le-a cunoscut superficial, poate sa spuna ca nu este viata, sau ca nu ar fi placut sa traiasca acolo.

Am destui amici in Germania, care cu toata situatia ceva mai dificila a Germaniei, ca in trecut, nu o duc deloc rau. Muncesc "langsam aber sicher", asa cum le place nemtilor( ca de aia ce fac ei e sfant ), fara munca sambata, duminica, cu "second job", sau de dimineata pana seara, ca pe aici, dar nu-i vad sa o duca mai rau, dimpotriva. Mai greu o sa vedeti pe acolo zbuhaiala si stresul colosal de aici.

Pai si care e american sau canadian adevarat pe aicea, angie, ca ultima oara cand am strigat catalogul, eram toti romani...Deci cu gusturi europene.

Stai linistita cu nemtoaicele, ca au numai privirea rece, restul e cald. smileys/smiley36.gif

c_ralu
10.03.2008, 06:51
e o apreciere personala. Shogunelu e de putin timp in America..daca nu gresesc 1 an sau 2 si nu e relevant.

Eu sunt de aproape 8 ani si de fiecare data cand merg in Europa, fie ca Germania, Italia, ROmania, Franta sau orice alta tara (eu lucrez la o companie care ma trimite des in travel...) ei bine simt lipsa Americii. America e altceva fata de Europa. Si eu am locuit ani buni in Europa de west insa simt ca locul meu e in America acum. Cei veniti de curand vor gasi o gramada de lucruri diferite si ii va deranja poate...insa odaca cu trecerea timpului ajungi sa iubesti America. Pentru multi dintre noi a fost ca o mama adoptiva care ne-a intins o mana atunci cand cea naturala ne-a dat un sut in fund...din diverse motive fieeconomice, politice sua de alta natura.

Asa ca Shogunelu...ai grija sa nu iti schimbi parerea daca incepi sa faci prea multipurici pe aici. smileys/smiley2.gif

Am observat ca cei veniti in SUA din motive politice gandesc altfel decat cei veniti din motive financiare. Eu lucrezi cu rusi refugiati politici si ei considera ca tara lor i-a fugarit si ca America i-a primit cu mainile intinse. Si in momentul ala se simt ca acasa in AMerica iar tara lor de abia o mai viziteaza.

Cei veniti din motive financiare apreciaza banii si viata mai buna din punct de vedere finaciar dar sunt melancolici si totdeaua au sa duca lispa de multe lucruri din Romania iar "acasa " o sa reprezinte intotdeauna "Romania "

eddy168
10.03.2008, 06:55
...persoane fara suflet care au in cap numai profitul..

...adica leapsha luata de 90% dintre barbatii insurati in ultimii 30 de ani ..sau 99.(9)% din barbatii care se insoara in ziua de azi.

Stiu, feminismul contemporane un flagel..iti intoarce stomacul pe dos.

Vezi mai jos un sitecufapte, statistici si informatii utile pe tema.

http://news.mensactivism.org/

c_ralu
10.03.2008, 06:57
Ir in final ,alegerea se face asa:

1. America:bani mai multi, fara copilarie,departe de buncii,mama departe de acasa, tatal fericit

2. Germania: spirit european, bani multi, tatal departe de acasa, mama mai aproape dar mai multa discriminare,copilul mai fericit decat in Romania

3. Romnia: mai putin bani, familie,prieteni,copilul si mama fericita, mama nefericit.

As alege 3:)

hazel
10.03.2008, 12:13
Daca ar fi sa hotarasc cu creierul toate sinapsele ar striga America(cum zicea cineva mai sus, America nu inseamna doar CA)

Daca ar fi sa hotarasc cu inima si in totala necunostinta de cauza de cum e sa traiesti in Germania, as alege Germania, pt ca e in Europa si eu, dupaani buni de nepasarefata de Europa, constat ca am ramas europeana si imi lipseste viata de acolo. As merge acoloin ideea ca m-as duce la serviciu asigurat si bun si nu mi-ar lipsi mijloacele materiale decente.

Ca sa pornesc de la 0 intr-o tara noua, consider ca America, Australia si Canada nu sunt egalate de nici o tara europeana la capitolul toleranta fata de nou veniti si daca as fi sa repet aventura de emigrant de la 0 as veni intr-una din aceste tari.

RaluT
10.03.2008, 13:56
Din pacate..chiar daca platesti asa de mult..zona ta nu pare prea linistita din ce zici tu! Eu am tras doar concluziile!smileys/smiley2.gifDe cand am venit in America..in Los Angeles ...eu nu am auzit un foc de arma..asa ca...! Poate sunt eu mai norocoasa!!!smileys/smiley36.gif

Daca nu ati auzit voi in LA, care este ditamai orasulsmileys/smiley3.gif, las' ca le-am auzit eu in Kissimmee,FL de mi-a stat inima in loc... suntem aprope de Orlando, alt oras curata criminalitatii ridicatasi poate de aceea...smileys/smiley18.gif

Mary decizia este a ta si numai a ta... Sfatul meu este urmatorul: vino in State vezi despre ce este vorba stai o luna , doua , trei dupa care, cred eu, vei alege unde este mai bine pentru tine si fiul tau.

Pana nu vezi cum este aici nu ai de unde sa-ti dai seama...zic eu smileys/smiley1.gif

FidelKatzo
10.03.2008, 22:24
Am postat linkul asta si pe alt topic, dar cred ca s-ar potrivi mai bine aici: "BYE BYE DEUTSCHLAND- More and More Leave Germany Behind"

Este si la tv.o emisiune cu acelas nume..De fapt sant mai multe care trateaza acelas subiect,emigrarea..Emisiunea de care ai amintit tu, urmareste procesul de emigrare al unei familii, din orasul in care traiesc pina la noul loc de munca in tara care au aleso..Arata oameni la diferita varste si cu un grad de pregatire diferit..Medici, ingineri ,dar si meseriasi..Mai este o emisiune care mie personal imi place cel mai mult;Mein neuer Job..Unde trei persoane concureaza pentru acelas loc de munca..Locul de munca poate sa fie in Africa de Sud,Spania,insulele Canare,etc..Pretendentii la job trebuie sa lupte intre ei si sa convinga patronul ca sint potriviti pentru postul respectiv..Aici trebuie sa spun ca am ajuns la concluzia ca si nemtii au falitii lor..La ultima emisiune au concurat trei zugravi,toti trei din Germania de rasarit,fostul DDR..Au fost de varste diferite,la 46,35 si 27 de ani..Locul unde trebuiau sa lucreze era in Bolzano,Italia..Patronul nu a luat pe nici unul pentru-ca au fost foarte slabi pregatiti..Nu au stiut sau mai bine zis nu au tinut cont de lucruri elementare ,pe caresi un privatla renovarea unei locuinte trebuie sa le stie..Au uitat sa foloseasca un metru,boloboc,si o gaura in tencuiala care a fost facuta intentionat de sef nu au astupato, ci au dat pur si simplu cu bidineaua peste..Fiecare a trebuit sa zugraveasca o camera intr-un azil de batrani..A iesit nasol de tot..Cred ca eu cu o bucata de carne in mana executam lucrarea mult mai bine..Nu ma mir ca la brutaria de unde cumparam painea,patronul a adus un brutar din Ro.Din cate am auzit ii ofera 1000 eu pe luna ,si i-a pus la dispozitie un apartament gratis in cladirea brutariei..

10.03.2008, 23:48
Stiu emisiunea, am vazut cateva episoade pe cand locuiam in Germania, dar nu mai tineam minte titlul. Mi-aduc aminte de episodul cu trei nemti care au plecat in tailanda ca vroiau sa traiasca acolo, sa-si deschida un on-line store prin care sa vanda obiecte de arta tailandeza; si dupa cateva luni isi cheltuisera toti banii fara sa realizeze nimic, erau cu coada intre picioare.

..Aici trebuie sa spun ca am ajuns la concluzia ca si nemtii au falitii lor..

Fara sa jignesc sentimentele nimanui, dar au foarte multi faliti, eu asi putea spune ca e chiar trasatura colectiva in ziua de azi, la nivelul oamenilor de rand. Cat am stat acolo mi-au scos peri albi cat erau de neprofesionisti, in fiecare aspect .. totul de la serviciile bancare, la administratie publica, pana la vanzatori sau meseriasii simpli care-ti repara ceva prin casa. Chestia cu "calitatea lucrului nemtesc" e o legenda in ziua de azi.

sorin
11.03.2008, 00:31
Apropo de srticolul postat mai sus, am cerut si parea unui prieten bun, care locuieste in Germania. Iata comentariul original:

------------------------------------------
hai sa o luam sistematic:
- Spiegel e o revista socialista, scrie pentru

FidelKatzo
11.03.2008, 03:59
Sorin,tot ce spune prietenul tau este adevarat..Cei mai multi care emigreaza sant de cativa ani someri si si-au pierdut speranta sa gaseasca ceva de lucru in Germania..Este ca un virus care cuprinde toate paturile sociale,ma duce gandul la Ro.anilor 70 cind subiectul de discutie preferat cu baietii din cartier era trecerea frontierei..,cu deosebirea ca aici este o tema propagata de toate mediile..Saracia nu este asa de vizibila ca in alte tari,dar este prezenta peste tot..Ma gindesc la multimea de meserii noi care au aparut ca un produs al lipsurilor si a mizeriei..Se colecteaza sticle,doze,fier vechi,tot ce se poate valorifica se transforma in bani..Mai nou i-a venit la unul idea sa deschida un magazin unde se vand numai lucruri uzate..O sa spuneti ca nu este nimic nou..numai ca tipul golea gospodariile la oameni si vindea sprayuri ,shampoane ,pe jumatate consumate..Si dupa cum spunea, sint clienti destui care prefera sa dea 20 de centi in loc de 2 eu..Binenteles si cei care profita de pe urma celor saraci ,cum ar fi casele de amanet,bancile,etc..Nu vreau sa o lungesc prea mult..sant chestii care se arata la tv.daca le vedeam acum 25-30 de ani ziceam ca au filmat in Albania..

fifi
11.03.2008, 14:42
cele mai bune scoli dintre cele 3 tari amintite de tine, Mary, imi pare rau sa-ti spun, tie si altora, sunt in Romania, mai ales in ceea ce priveste invatamantul primar si gimnazial, ca tot ai spus ca fiul tau are 11 ani. Spun acestea stiind ce fel de "carte" se invata in Nord America, avand copila in scoli pe aici de vreo 4 ani si stiu, in mod sigur si ce scoala se face in Romania, fiind o scurta perioada de timp (9 ani) in domeniu.

Acum, Mary, daca tu nu esti multumita de scoala fiului tau, da-mi voie sa-ti spun, depinde prin ce cocaluri ale tarii te-ai bagat/ ascuns... Scoala in Romania e foarte buna, am mai spus-o?! Daca da, nu mi-e rusine s-o repet.La educarea copiilor mai trebuie sa contribuie, insa, pe langa scoala, si climatul familial.

12.03.2008, 20:45
fifi,nu sunt pe coclauri, ci intr-un oras din vestul Romaniei, dupa cum bine ai observat,unde scoala nu mai este cum a fost odata.
Exista o serie de probleme in scolile romanesti,tu care esti de profesie ar trebui sa stii ca sistemul este invechit si catastrofal. S-a format o adevarata mafie (in Timisoara familii intregi ocupa functii in universitate,a fost un scandal mare pe tema asta la protv)in scoli si universitati. Meditatiile sunt o afacere profitabila,copii sunt obligati sa ia meditatii,unii profesori chiar cerindu-le parintilor sa dea copilul la meditatii la colega profesoara si construind astfel un sistem mafiot de distribuire a elevilor.
Daca a ajuns la colega elevul, se mareste nota. Copilul meu nu are nevoie sa ia vre-o meditatie,dar stau de vorba cu parinti disperati,care iau de la gura si dau pe meditatii. Pe urma ar mai fi brutalitatea,agresivitatea din scoli. Unele scoli au camere de filmat si oameni de paza la intrare. Droguri,in licee se fumeaza in baie (nimeni nu ia vre-o masura),copii mai mari terorizeaza pe cei mai mici si multe altele. Nu am timp sa iti scriu mai multe,dar intr-un cuvint un tineret,care a luat-o razna!si care NU ESTE pus la punct in Romania.
Plus se adauga PCR,pile, cunostinte si relatii si in acest domeniu.Se aranjeaza note,examene...tu de patru ani doar in state,ar trebui sa stii...

fifi
12.03.2008, 23:19
multumesc pt detalii, Mary, aspectele prezentate de tine, sunt totusi straine de mine, oare 4 ani departe de tara (eu sunt in Canada, nu US) nu e suficient sa nu mai ai o viziune reala asupra a ceea ce se petrece acolo?! Nu stiu ca acum 4 ani sa se fi intamplat ceea ce povestesti tu.

pacat ca din toti colegii nostri forumisti din romania nu se gaseste nimeni sa ne mai spuna ce si cum, multi sunt prea ocupati sa denigreze Nord America smileys/smiley18.gif

light
12.03.2008, 23:48
fifi, de cind n-ai mai fost acasa? Ori de cind n-ai mai povestit cu cineva de curind elev? Nimic din ce spune Marry nu-i strain sistemului de invatamint romanesc, si nu numai in orasele mari. A uitat de obrazniciile elevilor, chiar si cei din scoala generala, la adresa unor profesori, si parinti batind cu pumnu-n catedra? Ai vazut asa ceva in Canada? Pot sa-ti spun ca asa ceva nu se intimpla in multe scoli in usa, poate in city, in cartiere rau famate, dar nu in suburbs.

Sherlock
13.03.2008, 01:01
adevarul ca sistemul de invatamant in Romania este praf, dar in fiecare oras desigur sunt 1-2 licee care scot olimpici cu care ne mandrim toti si ne place sa credem ca avem un sistem bun, dar NU.

Din pacate cei care guverneaza si pot schimba aceste lucruri vor observa acest lucru foarte tarziu deoarece schimbariledin invatamantse observa dupa15-20 de ani.

Vlad
13.03.2008, 01:37
Ia zi-mi si mie, ca sa nu mor prost....

Ar fi o surpriza pentru multi.....dar minuni se pot intampla oricand....

May09
13.03.2008, 10:06
Eu sint multumita cu scoala din US. Ca exemplu, fata mea e in clasa a 4 a si baiatule a 2 a. Deci copiii mei sint gradati corect(fair) si dupa ce stiu. Chiar in public school, e ordine, disciplina, respect si copiii sint protejati. SI la liceu (am avut prieteni), ma refer la un liceu bun, unde copiii s-au pregatit pt facultati - college cum spun Americanii.

Facultatea in US (deci vorbim de New York),mi se pare ...corecta hai sa zic 99%. Sint preferinte - bazate pe sex (daca profesoara ilplace pe colegul meu care e negru- si el se descurca bine, deci o sa ia 100 nota). Mi se pare ok, pt ca eu am luat 100 cind am invatat si D (chiar am un D in MBA),care l-am luat cind nu prea aveam tangenta cu Managerial Finance. Mi se rupea cu alte cuvinte, ca era vara si nu aveam chef de invatat de nici un fel.

Poate stiti- aici nu se copie (sau daca se copie e pe riscul tau- risti sa te dea afara din facultate si nu te mai primeste nimeni). Deci in general nu se copia. SI apoi inca un lucru important- aici nu platesti pe nici un profesor sa te treaca clasa, adica sa ilmituiesti, si nici nu se face sex oral,ca sa treci clasa.

Inveti si te pregatesti, faci o facultate, daca te inscrii in facultate cu gindul ca sa iti bati joc, binenteles ca in foarte scurt timp esti dat afara! De asta imi place!

May09
13.03.2008, 10:09
funny nu? asta e adevarul. am auzit f multe cazuri in facultatile din Ro unde ..cine stie ce mai trebuie sa faci sa sa treci si tu ...o clasa in facultate?

Ce-a patit Eliot Spitzer? Rusine...Imi pare rau ca a facut-o pe nevasta-sa de ris!

kiddy
13.03.2008, 10:35
May</span>, nu mai vorbi tu din auzite... Generalizezi, de ca si cum saracutele studente in Romania nu stiu ce sa mai faca ca sa treaca clasa. smileys/smiley5.gif

13.03.2008, 12:09
pentru fifi,

ar fi multe de scris,dar mai bine zic uitate pe acest articol din "ce este prost in Romania".(nu e chiar actual,dar nimic nu s-a schimbat,din contra).Reflecta foarte bine invatamintul romanesc.

http://www.dbrom.ro/tematice/Romania/chestionar9.html

dinamarius73
04.04.2008, 02:46
smileys/smiley18.gif

In
mod cert US (nu California neaparat). Romanii sint stigmatizati in
vestul Europei pentru citeva generatii de acum incolo.

Este cea mai mare prostie pe care am auzito in ultimul
timp...Parca vorbim de bolicare se transmitgenetic..Stirile
care apar prin ziare se schimba in fiecare zii,cine o sa-si aduca
aminte in 60 de ani de un gainar flamand din Italia..?