PDA

Arată versiune întreagă : Chicago sau Queens?

andreyutza
13.04.2005, 15:34
smileys/smiley1.gifBuna ma numesc Andreea si momentan ma aflu in Long Island.As vrea sa ma mut in oras insa nu stiu unde ar fi mai bine Chicago, New York sau ma mai gandeam la varianta Florida.Mentionez ca nu cunosc pe nimeni apropiat in cele 2 orase si ca sunt la negru.Orice sfaturi sunt bine venite!Multumesc mult!

sorin
13.04.2005, 16:45
Grea decizie. Trebuie cantarite multe aspecte inainte de a lua o decizie, ca de exemplu care-s planurile de viitor fiind pe blat (vrei sa ramai chiar daca ti-a expirat sau iti va expira viza, vrei sa gasesti ceva de lucru doar cat ai viza, etc.), ce crezi ca ai vrea si putea sa faci, daca ar fi sa ti se ofere exact aceleasi conditii in toate cele trei locuri la care te gandesti pe care l-ai alege, etc., etc., etc.

Ar trebui mai multe detalii pentru ca noi sa ne putem da cu parerea. smileys/smiley1.gif

andreyutza
14.04.2005, 01:30
Viza deja mi-a expirat.In principiu eu caut sa imi fac acte ca sa pot sa imi termin studiile aici.Ca job as vrea ceva legat de calculator dar pt inceput stiu ca va trebui sa ma multumesc cu food business.Ceea ce ma intereseaza in primul rand este sa ma duc intr-un oras unde se gaseste job la negru usor dar am nevoie de sfaturi cum sa procedez cu cazarea si cu gasirea unui job din moment ce nu stiu pe nimeni si nu sunt familiarizata nici cu imprejurarile.Multumesc.

sorin
14.04.2005, 03:08
In <st1:City><st1:place>Chicago</st1:place></st1:City> e destul de bine cu joburile, dar n-am idee cum e in NY sau FL. In ceea ce priveste actele, oriunde te-ai duce va fi o mare problema ca pentru multi altii de fapt si va trebui ori sa ai noroc cu loteria vizelor, ori sa te casatoresti cu un resident.
Iti sugerez sa pui niste anunturi pe forumurile de cautare locuri de munca, si pe cele <st1:place><st1:City>de Chicago</st1:City>, <st1:State>New York</st1:State></st1:place> si <st1:State><st1:place>Florida</st1:place></st1:State>.
Multa bafta!

andreyutza
14.04.2005, 19:06
Multumesc mult pt sfat .Te rog sa imi dai si mie adresele forumurilor pt joburi pt ca nu le stiusmileys/smiley19.gif.Inca ceva crezi ca este mai bine sa imi gasesc job si apoi cazare?Sau mai intai sa ma mut ?Multumesc mult pt sfaturismileys/smiley1.gif

Man_in_Red
15.04.2005, 01:32
salut Andreyutza

eu inca nu am ajuns in State...cam in 2 luni o sa ajung...si nici eu inca nu sunt sigur unde o sa ma stabilesc.Am multzi prieteni..in NY..Chicago...Detroit...Vegas...in fine..oricum, ca sa'ti dau si eu un "sfatt" din sfaturile primite de la altzii...s ate duci intr'un orash mare cu o comunitate mare de romani...in NY se zice ca e bine..putzin mai scump ca in alte orashe...dar se si castiga mai bine.

de ce nu iti cautzi un cetatzean sa te casatoresti...macar iti faci rost de acte smileys/smiley2.gifmulta bafta..bye

iuliadiana
26.07.2005, 05:14
Buna...hai ca ma bag in discutia voastra....smileys/smiley17.gifSCUZe dar ce sa fac...Eu sunt in New York...cu acte cu tot ..nu de mult dar suficient cat sa am timp sa-mi caut job.....si raspunsul ...fara job si inca mai intreb......din magazin magazin.(daca nu ai experianat americana nu ai nimic.....parca toti au lucrat in USA)..acum incep cu netul ....postez si postez cv-uri la toate site-urile de joburi...SPER caintr-un final sa gasesc ceva.

CE noroc am si eusmileys/smiley5.gif??!!!

Inca nu am ajuns sa disper dar ....ma intreb cat ma mai tine???!!!!

Are cineva sugestii ..stie cineva alte ways de gasire a unui job sau stie ceva de vreun job.aici in NY...sunt interesata

Multumesc mult!

bafta multa fetelor!daca vreti tinem legatura...

sauzimdebine
26.07.2005, 13:18
andreyutza, incearca restaurantele romanesti din Queens

iuliadiana, poti fi ajutata mult mai repede daca dai cat mai multe
informatii de la inceput. Multa lume citeste anuntul tau, nu toata
lumea are rabdarea sa afle ceea ce vrei si ceea ce poti face. Vezi ca
ai un PM de la mine.

Man_In_Red, cum este viata in Ocean City? Ai luat legatura cu Iulian?

26.07.2005, 20:11
Eu cred ca in Florida ai avea mai putine sanse sa fii prinsa in primul rand decat in Chicago sau NY . Cu salariul de fast food la fel cred ca e mai greu de trait incele 2 orasedecat in Florida (exclus sudul Floridei ) dar categoric in Chicago sunt multi romani care te pot ajuta/indruma.

antoanela74
17.04.2006, 13:23
Buna Sorin,

regarding Chicago..daca ajung acolo am sanse sa gasesc repede ceva de lucru..orice cat de cat decent pt inceput?

E bine in Chicago??? cam cat costra cazarea...chiar si suburbii ??eu am auzit de (00 $ pe luna ..ceea ce mi se pare enorm.....Tu de cat timp esti in Chicago??? Unde e cel mai bine sa iti inchiriezi un apartament?? ma refer si la posibilitati de deplasare,mijl de transp etc....

Antonia

sorin
17.04.2006, 14:02
In Chicago nu e doar bine, este excelent!! smileys/smiley20.gifEu am venit in zona Chicago (din Indiana) cu peste 8 ani in urma si nu as pleca in alta parte de aici.

Apartament iti poti inchiria ori in Chicago, ori in suburbii, dar in suburbii trebuie neaparat sa ai masina pentru ca nu prea exista transport public. Chiriile sunt in jur de $1,000, plus minus ceva, in functie de zona, dotari, etc., iar daca ti se pare mult, pot sa-ti spun ca se si pot castiga bani mai multi decat in alte state. Daca te hotarasti sa te muti in Chicago, sa-mi spui ce esti dispusa sa lucrezi si o sa mai intreb si eu in stanga si in dreapta.

antoanela74
18.04.2006, 03:06
Sorin,multam mult de tot pentru sfaturi....

Sigur o sa vin in chicago....M-AI CONVINS.smileys/smiley2.gif.. Masina are sotul,nu nemaipomenita dar ..MERGE! si asta e cel mai important! DE CHIRII AM AUZIT SI EU CA SUNT IN JUR DE 900$...

Mai am o intrebare...daca imi iau driving licence aici in NC pot sA conduc si in Illinois??? sau imi trebuie licenta pentru statul respectiv??

As for jobs!Pt inceput nu am mari pretentii..AM NEVOIE DE BANI!!!..si nu mi-e rusine sa muncesc...eu sunt si asistent medical lA baza ,am terminat si liceul sanitar si un an de postliceala..so ,am cam 5 ani de nursing,plus vreo 5 de dret si unul de master..dar ce sa fac cu fac din romania??...dar pt licenta in nursing trebuie sa astept destul,luni de zile!..si TIMPUL MA PRESEAZA....aSA KA,UN JOB ESTE MAI MULT DECAT BINEVENIT! in orice caz cam care e piata acolo?? care sunt joburile cele mai cautate?? mie pt inceput imi trebuie unul cu care sa-mi platesc chiria..apoi...in timp,daca intru macar in nursing tot am ceva banuti pe luna ca am auzit ca medical field e chiar excelent in america....Apoi ma mai gandesc si la paralegal cum ti-am spus dar...PT INCEPUT...NU AM PRETENTII! sa fie un job decent si atat! Daca exista ceva..just let me know,vorba americanului...TI-AS RAMANE PROFUND INDATORATA !!!! O sa caut si eu...dar daca afli si tu ceva....EU LAS TOTUL SI VIN! IN cAROLINA EF GREU DE GASIT JOB SI..SINCER,NU IMI PLACE ZONA!

sorin
18.04.2006, 03:26
Chiar daca o sa-ti cauti o slujba temporara pentru inceput, va trebui sa te concentrezi in viitor pe paralegal sau sa lucrezi ca asistenta medicala care este acum la mare cautare, cererea fiind mai mare decat oferta.
Masina nu conteaza, atata timp cat are patru roti si se misca.smileys/smiley36.gif

De gasit de lucru poti gasi pentru inceput chiar si la magazine alimentare, de exemplu ca si casier, sau altceva, ospatar intr-un restaurant, etc., etc. Eu locuiesc in suburbiile de nord vest ale orasului <st1:City w:st="&#111;n">Chicago</st1:City> (nu-mi place aglomeratia din oras), mai pr

antoanela74
18.04.2006, 13:41
da..masina se misca chiar f binelol desi este destul de obosita saraca cu vreo 200 mii km la bord..dar ai dreptate..important e sa mearga si sa-mi iau eu driving licence....

da...eu as vrea chiar lawyer pe viitor dar sunt 99% sigura ca trebuie sa urmez o alta fac aici si costa!..in fine,ramane de vazut! Nursingul stiu ca e la mare cautare dar..din pacate nu prea imi place,insa ..in lipsa unei alte alternative...se castiga bani buni din asta...

am o intrebare...cam cat e platita o casiera sau ..ma rog cineva care lucreaza intr-un supermarchet?? Ma intereseaza pt ca vreau sa stiu daca imi pot permite chiria in Chicago smileys/smiley5.gif....pt ca...e o mare problema cu sotul...el a fost de f curand laid off din cauza ca firma la care lucra a dat faliment si...imagineaza-ti....amandoi suntem jobless...si pt mine e mai greu ca sunt noua aici..nu prea stiu CU CE SE MANANCA america...dar din fericire ma adaptez oriunde si...sunt descurcareata..totusi JOBUL este problema majora!

Da,deja sunt trecuta pe 3 credit carduri lol....acum tot ce trebuie sa fac e sa astept SSC-ul si ....pe cai la cautat de job! daca auzi de ceva job urgent pe acolo..da-mi un semn! Please!

Si...mersi mult!

PS: Btw,se gaseste mancare SANATOASA in Chicago??? si cand spun sanatoasa ma gandesc si la ceva care are gust..ca pe aici in carolina fructele si legumele sunt f fade! Si e scumpa ca pret comparativ cu orasele mai mici sau relativ acelasi pret??

sorin
19.04.2006, 06:12
Nu stiu exact cu cat e platita o casiera, dar nu cred ca prea mult, probabil pe undeva intre $7-$10/ora, dar nu lua de bun ce spun eu pana nu cercetezi un pic. Daca sotul tau e american, intreaba-l si pe el, poate stie detalii de genul asta, sau cauta pe internet. Ce a lucrat sotul tau inainte de a fi concediat? Poate e mai usor pentru el sa gaseasca ceva inaintea ta.

Mancare sanatoasa se gaseste berechet in <st1:City w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Chicago</st1:place></st1:City> la unele magazine de

antoanela74
19.04.2006, 06:29
MERSI SORIN....

Vezi tu...e o mare probl cu sotul meu....cred ,de fapt am inceput sa ma conving dupa numai o luna de stat aici ca el..de fapt nu prea vrea sa munceasca...CA..SLAVA DOMNULUI..daca vrei sa muncesti gasesti..mai ales o pers ca el cu College degree in IT,chemical engineering etc...dar el prefera sa MUNCESC EU,eventual si pt el....DE-AIA SUNT EU ATAT DE DISPERATA SA GASESC UN JOB...sit mea nu e prea roz....chiar delok....
el zice ka e f usor pt mine sa gasesc...si ca o sa ma REALIZEZ inaintea lui....te rog sa ma crezi ka sunt sokata!!!!!! Daca as putea as veni si maine in Chicago..daca as stii ca gasesc repede un job....ORICE! Pt ca el nu ma ajuta cu nimic,dimpotriva,tot ce face e sa ma demoralizeze..dar nu ma las eu asa usor.....am trecut prin multe ...
Mai nou vrea sa ma trimita sa donez sange CA SA AIBA EL BANI DE BENZINA....

astept mailul(evident cand ai timp)
Mersi inca o data pt tot!

Antonia

19.04.2006, 09:32
Dumnezeule..n-am auzit in viata mea de atata cruzime! Data viitoare cine stie ce te va pune sa faci...sa-ti vinzi un rinichi??!! Pleaca de-acolo cat poti de repede..tipu are probleme serioase. Gaseste-ti oriunde, la un restaurant ca ospatarita, orice..inchiriaza-ti o camera, nu neaparat un apartament daca nu-ti permiti acum..poti gasi in ziarele locale.

Iti tin pumnii...si nu-l lasa sa te descurajeze..tipul e un ratat.

antoanela74
25.04.2006, 02:43
Sorin...te rog ..spune-mi si mie..daca lucrezi undeva si nu ai cont in banca...si primesti un Money order spre ex sau..orice fel de cec...unde poti merge sa itiscoti banii si cam cat % taxeaza din suma?? Poti sa mergi si la un magazin de ex?? Unde este mai rentabil..ca pana ajung in chicago poate gasesc ceva aici sa fac rost de niste bani pt chirie....

Si inca o intrebare....pt a inchiria ap sau garsoniera(preferabil!!!) se cere obligatoriu PROOF OF EMPLOYMENT???? ca daka da...de unde ca nu ma angajeaza nimeni de la distanta???

Vreau musai sa ajung intr-o luna in chicago si trebuie sa-mi iau toate masurile de precautie....

Mersi!

sorin
25.04.2006, 03:11
Poti sa mergi la un magazin sau in alte locuri sa transformi un cec in cash. Nu stiu cat e comisionul, ca n-am folosit niciodata aceasta metoda, dar sunt sigur ca nu e prea mare. Pana iti faci un cont, poti de asemeni vorbi cu cineva care are un cont, care sa te ajute sa-l incasezi prin contul acelei persoane, sa nu mai platesti nici un comision. Castigatul cecului este oricum mult mai greu decat incasarea lui smileys/smiley36.gif

Pt. inchiriat, iti sugerez intai sa contactezi cele 2 persoane pentru care ti-am trimis numerele de telefon pe email, altfel ar putea fi mult mai greu pentru tine. Daca vrei sa inchiriezi de la americani, iti vor cere sa platesti o luna in avans, inca un deposit echivalent al unei luni de chirie (care ti se restituie la sfarsit), iti vor face

antoanela74
25.04.2006, 12:38
Corect...si BINE PUNCTAT!smileys/smiley2.gifsi cel mai usor e sa-i cheltuiesti!!!

Remarc ca este destul de greu sa gasesti un job la inceput! eu am incercat aici la cateva supermarchet-uri si..IMI CER EXPERIENTA! laasezat marfa in rafturi smileys/smiley5.gifca poate nu stiu sa deosebesc ceapa de usturoi,al lor o fi mai cu mot!...in fine,Im not dishearten...vorba boierului "daca voi nu ma vreti,eu va vreau! "

perfect! de acord cu tine..oricum ii sunam pe cei doi recomandati de tine pt inchiriat,nicidecum nu apelam la americani..dar mai intai trebuie sa-mi strang nicte bani in pusculita... Nu pot pleca caine sur la vanatoare ! Macar pt chiria pe prima luna pana gasesc ceva acolo....si Pentru DRUMUL PANA IN CHICAGO!!! caam de parcurs vreo 1100 mile din NC pana in illinois....

BTW..STII SAU STIE CINEVA CU VECHIME IN CHICAGO DACA ACOLO SE CERE EXPERIENTA LA SUPERMARCHET??? DATI-MI UN SFAT! cA IMI TREBUIE JOB NEAPARAT SI ORICE FEL DE SFAT ESTE F PRETIOS....voi unde ati lucrat la inceput cand ati ajuns in Chicago?? EXISTA VREUN LOC UNDE NU SE CERE EXPERIENTA ??? ca sa stiu unde sa-mi indrept pasii cum ajung acolo.....