PDA

Arată versiune întreagă : Ma mut in Seattle - doresc informatii

dmp110
26.02.2008, 10:44
editat de sorin: acest topic a fost creat prin mutarea unor mesaje de pe alt topic, asa ca e posibil ca unele mesaje sa para ca nu prea au legatura cu discutia. smileys/smiley1.gif

Ceau tuturor,

si eu sunt din Timisoara si m-as bucura sa cunosc alte persoane de acasa mai ales daca sunt prin state, si poate chiar si prin maryland unde locuiesc acuma.

In alta ordine de idei, daca e cineva din Seattle sau imprejurimi, as vrea sa aflu cat mai multe despre acest oras deoarece ma tot gandesc sa ma mut acolo.

Mersi mult

romi_in_florida
26.02.2008, 18:05
DMP110,

In Seattle ploua mult, si e rece.
Vino in Florida la cald. Plaja e buna si apa e calda.
Eu nu cred ca mai am un palton.

Romi

dmp110
27.02.2008, 02:35
Romi,

smileys/smiley1.gifFara suparare, dar Florida nu m-a atras niciodata. Am fost acolo de doua ori, nu cu intentia de a ma muta, doar asa intr-o minivacanta. E frumos sa mergi in vacanta, dar sa stau acolo nu as sta, poate eu stiu daca as avea o casa in Palm Beach smileys/smiley4.gif.

E prea cald acolo, si nu inteleg cum poate cineva trai cu un singur anotimp. Plus ca sunt o gramada de pensionari.... In fine, Seatlle e visul meu, sunt in state de 7 ani si am nimerit aici in MD dar nu-mi place de nici o culoare si tot la Seatlle visez, sper sa si reusesc sa ma mut acolo cat mai curand.

hazel
28.02.2008, 14:28
dmp110, ce anume te intereseaza despre Seattle? Orasul si zona sunt super faine, multi monstri au headquarters aici ( Tmobile, Amazon, Expedia, MS, Boeing, Costcosi altii)am mai descris prin unele locuri pe aici unele aspecte. Sunt multe zile noroase insa, nu neaparat cu ploaie, conform legendei. Sunt perioade cand mie una mi se uraste de atatea zile cu nor. Totusi, asta ne face pe aici cu atat mai bucuroasi si mai optimisti cand avem parte de zile frumoase si insorite. Daca esti amator deurcat pe munte, skisi deocean ( care e f rece insa) aici este un rai. Nu este rece aici, in orice caz, nu mai rece decat iernile in nord-estul continentului. Am locuit in Toronto, ON si nu am plans o clipa dupa iernile lungi si aspre si dupa caldura umeda de vara. Verile sunt destul de uscate si suportabile ca si temperatura ( 25-28-31 C max) Aici nu este un standard sa ai aer conditionat la casa.

Culmea este ca o familie de prieteni de aici au trait initial in Florida si suspina mereu dupa ea si mereu compara, ca vreme si temperamentul oamenilor de acolo smileys/smiley4.gif

PS: Nu sunt banateanca, asa ca scuze daca raspunsul meu la acest fir nu este la subiectul initialsmileys/smiley4.gifTrimit insa salutari tuturorbanatenilor!

sorin
28.02.2008, 14:49
multi monstri au headquarters aici ( Tmobile, Amazon, Expedia, MS, Boeing, Costcosi altii)

ba sa avem pardon, ca boeing s-a mutat la chicago smileys/smiley17.gif

hazel
28.02.2008, 18:15
Asa e, am gresit :) headquarters s-au mutatin Chicago dupa 9/11 si ca safie mai centrali, sau dpdv strategic sa fie mai dispersati, sau cam asa ceva. Totusi, baza productiei e in Seattle, WA. Au doua uzine mari, una la nord de Seattle si alta la sud, sidin cate cunosc este unul dintre cei mai mari angajatori din zona.

http://www.boeing.com/contactus.html (http://www.boeing.com/contactus.html)

Si ca sa ii mai dau niste detalii lui dmp, Seattle detine cel mai mare numar de literati din USA smileys/smiley17.gif

http://www.usatoday.com/life/books/news/2005-11-28-seattle-l (http://www.usatoday.com/life/books/news/2005-11-28-seattle-literate_x.htm) iterate_x.htm

De asemenea, printre "monstri" am uitat sa mentionez pe Starbucks.

dmp110
29.02.2008, 03:14
Mersi Hazel,

Orice ma intereseaza despre Seattle, pentru ca practic nu stiu mai nimic, dar eu vreau sa ma mut, nici macar nu stiu pe nimeni acolo.

Peste 2 saptamani am chiar si un job interviu, deci o sa am ocazia sa vad cate ceva, si apoi ma pot hotari, in functie si de rezultatul interviului, care e deja luat in proportie de 85%.

Spune-mi, se poate locui in oras, este Ok sa cresti un copil in oras, si cand spun oras nu ma refer doar la downtown? Cum e viataacolo, cum e transportulpublic, se foloseste destul de mult, saue folosit doar de unele categorii de persoane?

Nu stiu, cred ca as vrea sa aud ca acolo mai exista si altfel de viata in afara de munca si casa, ca se poate iesi seara la o plimbare si mai vezi si alte persoane la fel, nu doar unii plimbandu-si cainii. Poate lumea e mai deschisa, mai prietenoasa, nu stiu, aici parca lumea e speriata de ceva, fiecare cu casa, jobul si masina lui, stau inchisi in casa toata ziua si cu jaluzelele trase. Pe mine asta inca ma uimeste, desi sunt aici de 7 ani. Dau un exemplu: Noi locuim intr-o comunitate foartedraguta de townhouse care sunt cumva intr-un cerc. Cum da caldura, suntem afara pe terasa la gratare in fiecare weekend sialteori si in timpul saptamanii. Vreau sa saspun ca nici macar o singuradata nu am mai vazut pe nimeni iesind afara pe terasa, si nu, nu fac altceva, nu ies afara in parcuri, nu, stau toata ziua in basement la tv cu copii cu tot. Asta e doar un exemplu care pe mine ma deprima maxim, parca suntem in exil undeva. De aia tot sper ca nu e peste tot asa, si inca tot duc dorul orasului, eu traind aproape toata viata in Timisoara, nu ma pot obisnui cu suburbiile nici cum.

Na hai ca mi-am spus offul.

Mersi mult inca o data pentru tot.

hazel
29.02.2008, 07:49
Dmp, si aici sunt oameni care se uita numai la tv si nu ies din basements :)) Cu toate ca basement la casa e ceva super-rar aici, nu stiu ce de nu construiesc casecu basements, ca de dat tot dai o palarie de bani pe ele:) Cred ca depinde in primul rand de oameni, de ceea ce aleg ei sa faca.

Monotonia vietii cu munca, condus inspre si dinspre serviciu nu dispare nicaieri in US daca nu te straduiesti tu sa o spargi...asa zic eu. Chestia e ca la un moment dat chiar devii prizonier in aceasta inchisoare de lux si chiar sa vrei nu mai poti sparge nimic, decat avioane :)

Totusi, pe mine m-a suprins placut cat de mult le place sa stea in mijlocul naturii, chiar si cand nu e cald sau soare. Aerul e foarte curat, locul e inconjurat de Rockies si Cascades si mirosul de pin e ceva obisnuit. Tot timpul e cate ceva de facut, de mers pe undeva, de descoperit locuri noi in natura. Noi nu stam in Seattle, stam la est de Seattle, la vreo 15 mile pe I90, autostrada care leaga vest de est, adica Seattle de Boston. Stam intr-o comunitate super faina de case, cu trotuare, piscine ale comunitatiisi locuri de joaca pentru copii. Daca vrei viata un pic mai palpitanta si transport in comun trebuie stat in Seattle. Cu toate ca cele mai multe firme mari ( nu stiu unde vei avea tu locul de munca) sunt localizate in Eastside - Bellevue, Redmond,Renton, Everettetc. Iti inteleg oful si cam acelasi il avem si noi. Dupa vreo excursie in Europa si noua ne trebuie ceva timp sa ne revenim. Eu am locuit toata viata in Bucuresti si o bucata buna de vreme in Toronto, care este foarte eficient dpdv al transportului in comun. Eu zic ca zona Seattle este mult in urma la transportul in comun. Nu au trenuri care leaga suburbs de oras, nu au metrou, prin suburbii nu am calatorit in viata mea cu autobuzul. Masina scrie pe tine si daca vii aici, daca nu alegi sa stai in Seattle.

Zona Seattle si suburbii sunt locuri f bune pentru familii. Scolile publice din zona sunt printre primele pe natiune. Eu am fost si inca sunt indragostita de locurile astea, insa dupa aproape 8 ani de zona Seattle, incep sa duc dorul tumultului oraselor mari, a vietii de oras, si mai ales mi-as dori sa avem mai mult soare. Daca alegi sa locuiesti in Seattle - oras, e bine zic eu sa ai in vedere doua lucruri, cel putin: pretul chiriilor si al caselor si durata, distanta de comutare de la munca acasa. Distanta poate fi mica, insa durata poate fi ingrozitor de mare. Intre Vest ( Seattle)si estul zonei ( Eastside, denumita generic) unde sunt companiile mari, doua autostrazi trec peste lacul Washington si sunt extrem de aglomerate la ora inceperii lucrului si a plecatului acasa.
Oamenii sunt ca lumea, cei mai politicosi soferi aici i-am vazut. De asemenea sunt oameni aici de peste tot, adusi de industria de software si de aviatie-Boeing, deci este o atmosfera destul de cosmopolita, mai ales in vestul statului. Este la doua ore si jumatate de Vancouver, Canada - care este un loc exceptional de atractiv pentru turism si pentru distractie. Dpdv al vietii de oras Seattle e mic copil pe langa Vancouver.

Dmp, mult succes la interviu! Eu zic ca daca te muti aici iti va placea. Daca ai norocul ca vremea sa fie insorita cand vii aici, iti garantez ca te vei indragosti pe loc de imprejurimile astea :) Noi am venit in ideea sa stam temporar si sa ne intoarcem in Toronto dupa o vreme.... Nu ne-am mai intors. Daca ai intrebari mai specifice, te rogmai intreaba.

Rog frumos pe cei care au contribuit pe acest thread sa imi scuze interventiile nelegate de subiect si pe Sorin daca vrea sa mute aceste mesaje la forumul dedicat zonei Seattle, e binevenit.scr<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js><<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

sorin
29.02.2008, 08:04
hazel, foarte frumos ai prezentat orasul si cred ca ar merita pus ce ai scris, pe un topic separat. ma gandesc sa mut mesajele incepand cu primul mesaj al lui dmp110 de pe acest topic si sa-l numesc cumva sugestiv. daca o voi face, va voi trimite pm-uri cu linkul.

dmp110
29.02.2008, 09:50
Sorin, da chiar cred ca ar trebui sa muti discutia asta in alta parte, nu stiu exact unde ca sunt noua pe forum si inca bajbai pe aici. Chiar nu are nimic de-a face cu flirturi si vrajeli :).

Hazel, mersi foarte frumos de toate informatiile, sper intradevar sa ma indragostesc de oras, ca de job sunt deja indragostita. Jobul, in cazul in care il primesc e la Children Hospital Center. Nu stiu exact cum e zona, dar as prefera sa stau foarte aproape de serviciu in prima faza. Mai mult ca sigur ca o sa inchiriem un apartament pentru inceput, cel putin pana incepe cel mic scoala, dupa care probabil ca tot intr-o suburbie vom ajunge, pentru ca asa cum spui si tu acolo sunt scolile mult mai bune decat in oras. Asta pentru ca nu cred ca o sa ne permitem scoli private.

Cam asta e planul pentru inceput, un apartament aproape de servici, poate imi poti spune cum e zona in care e spitalul. Tot ce stiu e ca e in zip code 98105, pe Sand Point street parca...

Alta intrebarepentru cei care s-au mutat dintr-un stat in altul cu tot calabalacul, cum se procedeaza exact si cam catcostaaproximativ mutatul, asta in cazul in care inchiriezio firma care sa-ti care toate lucrurile.

dmp110
29.02.2008, 09:55
Am gresit mai sus in legatura cu adresa locului de munca.

Asta e adresa corecta; 6901 Sand Point Way N.E, <st1:place w:st="&#111;n"><st1:City w:st="&#111;n">Seattle</st1:City> <st1:State w:st="&#111;n">WA</st1:State>, <st1:PostalCode w:st="&#111;n">98115</st1:PostalCode></st1:place>

<st1:place w:st="&#111;n"><st1:PostalCode w:st="&#111;n"></st1:PostalCode></st1:place>

hazel
29.02.2008, 11:17
Sorin, mersi pentru aprecieri,intelegere si administrare :)

Dmp, felicitari! :) Sper sa obtii jobul si sa iti placa aici. DIn cate vad, Children's are mai multe locatii. Adresa pe care ai dat-o este unde vei avea interviul dar probabil ca ramane de aflat unde te repartizeaza? Dupa ce stabilesti unde vei lucra cred ca e bine sa incepi sa te uiti dupa locuinta. Vad ca au locatii inSeattle,Bellevue, Everett, Federal Way si Olympia. Daca ma intrebi pe mine, mie imi place tare mult Bellevue, unde am si locuit inainte sa luam casa. Este un oras cochet, bogat, nou, mai nou are multe restaurante si viata mult mai multa decat cand am venit eu. Olympia e capitala WA si e destul de departe de Seattle. Everett e in nord si e un trafic destul de nasol inspre partea aia.

Daca vei fi in Seattle cu serviciul atunci poate ca merita sa iti cauti tot acolo de stat, nu ai de ce sa vii in Eastside.

Cu mutatul - nu cumva platesc ei relocarea? Daca nu, veti putea angaja fie o companie de mutat ( f scump de obicei, depinde de cat aveti de carat, poate sa ajunga si la 15,000-20,000$) fie puteti inchiria un camion si conduce incoace, cel putin unul din familie si ceilalti sa vina cu avionul. Sugestii, sugestii :) succes!

Inca o chestie, aici ei nu spun suburbii la orasele astea smileys/smiley2.gif ei le numesc orase satelit si chiar nu au nimic din suburbiile pe care le stiam din est, parol:)

dmp110
01.03.2008, 06:15
Mersi Hazel,

Cred ca jobul va fi in Seattle, parca University district se numeste zona, daca nu ma insel..., nu stiu exact.

In legatura cu platitul mutatului nu stiu ce sa zic, m-am gandit si eu la asta, dar habar nu am cum sa abordez. Eu credeam ca se plateste numai in cazul in care te cer ei, in cazul unui transfer. In cazul asta eu sunt cea care am gasit jobul si am aplicat pur si simplu sa vad ce se intampla, nici macar nu ma gandeam ca o sa ma sune cineva. Nu stiu sigur, crezi ca ar trebui sa intreb cand se vorbeste despre banii?

Mersi pentru tipul cu suburbiile, intradevar suna mai fain orase satelit smileys/smiley1.gif, parca nici nu mai suna asa deprimant smileys/smiley2.gifca suburbs

hazel
01.03.2008, 18:32
Dmp, din cate stiu U District este o zona pitoreasca, nu stiu cat de buna de locuit insa. Sunt convinsa insa ca gasesti zone decente de locuit prin zona. Uite poti citi aici cate ceva despre istoria locului si din contemporanitate. http://en.wikipedia.org/wiki/University_District,_Seattle,_W ashington (http://en.wikipedia.org/wiki/University_District,_Seattle,_Washingt&#111;n)

Daca vrei, am sa intreb la serviciu colegii despre zone bune de locuit pe acolo.

Inca o chestie, sotul meu cand a vazut ca scriu despre Seattle, a zis ca din ce a mai citit el, scolile din Seattle nu au un renume bun, cele din Eastside insa au renume foarte bun ( Bellevue, Issaquah, Mercer Island)

Parerea mea este sa intrebi daca platesc pentru relocare. Noi din cate stim este criza de personal in domeniul acesta si se platesc bani buni de relocare. Intreaba in timpul interviului, in cazul in care esti acceptata pt job, se plateste relocarea? Nu iti fie jena, ce daca ai aplicat tu. Este o intrebare absolut fireasca. "Does your companyoffer relocation assistance? " Sunt bani buni care nu vor veni din buzunarul tau. Plus ca in cazuri din astea vin cei de la compania de mutat si iti impacheteaza tot de acasa, si iti si despacheteaza tot aici. Mai putina munca si stres pt voi. Daca va aduc si masina, scutiti masina de pus km pe ea si mutatul unui auto costa si ala o gramada de bani. Eu cand m-am relocat din To a platit compania tot.

Daca vrei sa bem o cafea cand vii aici da un pm.Iti tin pumnii sa iei interviul.smileys/smiley1.gif

dmp110
03.03.2008, 03:18
Mersi inca o data Hazel :).

O sa intreb, sper.., sa vedem acuma ce-o fi pe 17 martie, mi-am luat bilet ieri, asa ca o sa ajung acolo duminica pe 15 pe la pranz, luni dimineata am interviul si apoi inapoi. Sper sa apuc sa vad cate ceva duminica dupa masa.

Mi-ar face placere sane si intalnim, o sa-ti scriu inainte de a pleca.

shogunelu
03.03.2008, 05:43
Nu stiu, cred ca as vrea sa aud ca acolo mai exista si altfel de viata in afara de munca si casa, ca se poate iesi seara la o plimbare si mai vezi si alte persoane la fel, nu doar unii plimbandu-si cainii. Poate lumea e mai deschisa, mai prietenoasa, nu stiu, aici parca lumea e speriata de ceva, fiecare cu casa, jobul si masina lui, stau inchisi in casa toata ziua si cu jaluzelele trase. Pe mine asta inca ma uimeste, desi sunt aici de 7 ani. Dau un exemplu: Noi locuim intr-o comunitate foartedraguta de townhouse care sunt cumva intr-un cerc. Cum da caldura, suntem afara pe terasa la gratare in fiecare weekend sialteori si in timpul saptamanii. Vreau sa saspun ca nici macar o singuradata nu am mai vazut pe nimeni iesind afara pe terasa, si nu, nu fac altceva, nu ies afara in parcuri, nu, stau toata ziua in basement la tv cu copii cu tot. Asta e doar un exemplu care pe mine ma deprima maxim, parca suntem in exil undeva. De aia tot sper ca nu e peste tot asa, si inca tot duc dorul orasului, eu traind aproape toata viata in Timisoara, nu ma pot obisnui cu suburbiile nici cum.

Bine ca am citit si eu intamplator postarea asta, ca incepusem sa cred ca oi fi eu paranoic ca vad lucrurile astea si mi se par nebunesti...Partea trista e ca apucaturile astea de salbatici, monotonia asta a vietii, de-ti vine sa lasi dracului totul si sa te tot duci, e omniprezenta in America, indiferent de zona. Cand am scris ca nu am vazut in America nici macar un singur copil jucandu-se, nu pe strada, nici macar intr-o curte, ca nu am vazut macar un om facand un gratar, lumea a zis ca-s nebun, ca nu stiu eu unde sa-i vad...Acuma m-am dumirit si eu unde sa-i vad: in filme.

sorin
03.03.2008, 06:17
ca nu am vazut macar un om facand un gratar, lumea a zis ca-s nebun, ca nu stiu eu unde sa-i vad...Acuma m-am dumirit si eu unde sa-i vad: in filme.

eu am vazut destui shogunelu (vecinii mei si apoi vecinii altor prieteni la care am mers in vizita), dar in spatele caselor, nu in fata, la strada. nu prea ai cum sa-i vezi din mersul masinii. smileys/smiley2.gif

Cristina77
19.04.2008, 08:48
Buna ziua la toata lumea.

Ma numesc Cristina , in octombrie 2007 m-am casatorit aici in Romania cu un cetatean american care traieste in Tacoma ,Wa . A inceput procedurile legalepentru a ma chema acolo definitiv.Ma bucur ca am gasit acest forum .Nu am fost niciodataacolo si sunt foarte interesata de parerile romanilor care locuiesc si traiesc acolo.Astept orice parere din partea voastra .smileys/smiley2.gif

hazel
24.04.2008, 09:59
Buna Cristina, eu mi-am pus parerile despre locuri mai sus. Cu toate ca nu ma mai pot pune in pielea unui nou emigrant, sper sa iti placa aici cand vii, noua ne-a placut f mult.

Despre Tacoma nu stiu f multe pt ca nu am locuit sau lucrat acolo. Este un orasel frumos din ce am vazut, la sud de Seattle, nu departede aeroport,pe malul oceanului in Puget Sound. Am colegi care stau acolo si bineinteles ca indragesc locurile f mult. Din cate am auzit au cel putin doua parcuri faimoase pe malul oceanului, cu faleza, unde poti avea diverse activitati de destindere.

Lucruri sunt multe de spus in legatura cu zona, ar fi bine daca te-ai gandi la niste intrebari specifice.

hazel
24.04.2008, 10:24
Niste poze de pe aici:

Seattle -vedere cu downtown dinspre Alki beach, probabil una dintre cele mai faimoase views :)

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/seattle.jpg (http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/seattle.jpg)

Snoqualmie Falls -unde s-a filmat deschiderea de la fiecare episod al lui Twin Peaks

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/DSCN1550.jpg

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/SnoqualmieFalls.jpg (http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/SnoqualmieFalls.jpg)

Baker Mountain vara

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/DSCN0761.jpg

Baker Mtn iarna

http://i11.photobucket.com/albums/a157/jane_doe12/Image009-1.jpg

hazel
24.04.2008, 10:41
Cei care privesc pozele sa nu se lase inselati de soarele din ele smileys/smiley4.gif

ZonaSeattle are parte de aproximativ 60 zile insorite pe an. Nu inseamna ca in rest ploua, asa cum spun legendele, ci ca cerul e acoperit. Adesea e cald, nu ploua, dar e "overcast" cum spun ei.

Mai multe detalii mai jos:

SEATTLE - Those new to the area this summer, with its seemingly endless sunshine, might be surprised that Seattle only averages 58 sunny days a year. That's seventh-least in the U.S. of cities that report official climate data, and as you might expect, other Pacific Northwest cities dot the list.

But I bet you can't guess the least-sunny place in the U.S.

With just 48 sunny days a year, it's Elkins, West Virginia, just edging out Astoria, Oregon which has 50.

As for the rest of Seattle's days, we average 226 cloudy days (4th most in the U.S.) and 81 partly cloudy days. Of all those days, we get 155 days of rain a year (we've had 97 so far this year.)

Incidentally, Seattle already has 75 sunny days this year as of Tuesday.

http://www.komotv.com/weather/asksteve/4347331.html