PDA

Arată versiune întreagă : 13 aprilie !

rossa
12.04.2005, 23:13
http://smileys.smileycentral.com/cat/36/36_17_5.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO) Astazi se parafeaza (sau nu) la Bruxelles,aderarea Romaniei la UE . Exista unii parlamentari europeni care au recomandat amanarea semnarii tratatului de aderare al Romaniei si Bulgariei . Bulgarii sunt dezamagiti ca-i tragem in jos . Ce parere aveti , intram sau nu ??

13.04.2005, 02:05
normal ca se parafrazeaza.UE are nevoie de "carne de tun" smileys/smiley36.gif

toata mascarada cu "intra-nu intra" a fost doar un show, ca sa se afle si aia in treaba si sa-si arate "muschii" smileys/smiley2.gif

rossa
13.04.2005, 02:18
Revin cu precizarea ca deja s-a votat semnarea tratutului de aderare . Maine se semneaza , azi a avut loc doar votul . Totusi desi fiecare tara a avut alocate cam 40 miliarde de $ , Romania si Bulgaria vor primi 44 de miliarde impreuna . Suntem avantajati de faptul ca avem o populatie mai numeroasa si un teritoriu mai mare deci procentul v-a fi mai consistent pentru noi . Despre costurile pe care v-a trebui sa le suporte Romania , nimeni nu vorbeste nimic....

Johann
13.04.2005, 04:12
Rezolutia pentru semnarea tratatului deaderare la Uniunea Europeana,a Romanieia fost adoptata cu 497 de voturi pentru, 93 impotriva si 71 de abtineri!

sorin
13.04.2005, 04:21
Sa ne bucuram, sa ne abtinem... ? Aderarea nu va aduce automat si un nivel de trai mai bun, poate chiar mai rau. Se pare ca ungurii faceau piata din Romania dupa ce au aderat, datorita cresterii preturilor smileys/smiley92.gif

agora
13.04.2005, 04:37
Ar fi un motiv de bucurie pentru ca de foarte multi ani romanii isi doresc acest lucru. Dar ar trebui sa ne abtinem sa ne manifestam prea entuziast pentru ca lumea inca nu stie multe din partile negative pe care le presupune aceasta aderare.

Cred ca a invata prin a iti atinge scopurile e o metoda foarte buna. Daca nu iti atingi niciodata scopul ramai ori frustrat ori resemnat. Daca l-ai atins macar ai sansa sa verifici cat din ceea ce ai visat chiar iti aduce satisfactie. Si daca inca crezi cae ceva de imbunatatitpoti ... sa visezi din nou ... smileys/smiley67.gif

Ana Tofan
13.04.2005, 05:59
Intr-adevar e o izbanda votul acordat astazi Romaniei si Bulgariei la Bruxelles,insa intr-adevar vor fi niste costuri mari pentru a ne integra in Uniunea Europeana. Dar daca nu spre U.E.,incotro?In Congo,probabil.

rossa
13.04.2005, 19:48
Eu in ultimul timp am avut numai informatii pesimiste in legatura cu aceasta aderare , toate erau legate de costurile pe care Romania vatrebui sa le suporte pentru ca toate proiectele care se vor derula vor avea si un insemnat procent din capitalul autohton . Totusi aceasta aderare deschide orizonturi nemasurate , un alt statut al Romaniei pe plan mondial . Pentru agentii economici romani va fi o mare provocare , va trebui sa se termine cu produsele de proasta calitate , cu serviciile deplorabile si cu dorinta de imbogatire rapida . In sfarsit piata o sa se regleze si o functioneze " cererea si oferta" . Multi dintre agentii economici autohtoni cred ca vor disparea dar cei care raman sunt cei care si-au adaptat politica de management si marketing acestui eveniment . Singurul care mai pune piedici unui agent economic serios este statul . Va trebui ca legislatia adoptata de parlament sa fie mai atent elaborata pentru a nu mai exista aceste schimbari nesfarsite in legislatie in toate domeniile . Eu cred ca din punct de vedere economic aceste schimbari sunt singurele care impiedica o dezvoltare armonioasa si reala a agentilor economici si asta datorita faptului ca nimeni nu-si poate face un plan de afaceri pe o perioada mai lunga de maxim un an de zile . Daca cineva incearca sa faca un astfel de plan pe o perioada mai mare de timp , o face numai pe baza de intuitie si numai la nivel speculativ . Vom vedea...

agora
14.04.2005, 04:41
La nivel macro e probabil ca lucrurile sa mearga mai bine, dar la nivel de institutii si la nivelul omului de rand eu sunt mai rezervat ca o sa asistam la evolutii deosebite.

O sa avem institutiile lor dar cu oamenii nostrii iar asta e trist. Functionarul occidental e politicos dar e foarte strict si nu neaparat eficient. Ai nostri sunt mai badarani, sunt foarte flexibili daca le impingi ceva iar cu eficienta e asa si asa. Presupun ca functionarul roman dupa intrarea in UEva fi doar mai politicos (si politeteauneori e o armacu 2 taisuri)restul ramanand ca si pana acum. Si mai e sivarianta in care strainul care lucreaza la noi ne invata metehnele...

In ceea ce priveste oamenii de rand, e clar ca nimeni nu va produce pentru piata interna lucruri de o calitate atat de buna incat sa se ajunga la preturi pe care piata nu si le poate permite. In magazinele din Europa nu gasesti asa des "Made in China" dar gasesti "Made in CE". E un fel de "no name product" european, si sunt pline magazinele de ele. Cei mai multi vor cumpara acest fel de produse care in afara de faptul cale va rezolva la nivel minimal nevoile nuvor aveanici o satisfactie. Vor fi si magazine cu produse de calitate dar vor avea preturi doar pentru cei cu venituri mult peste media pe economie.

O solutie ar fi sa creasca veniturile populatiei dar pentru a plati salarii mai mari trebuie ca intreg lantul economic si legislativ sa functioneze semnificativ mai bine iar acesta mi se pare un obiectiv de care ne vom apropia abia cam in 5-10ani.

felicia
14.04.2005, 07:47
Intr-adevar cel care trage frana pentru inreprinzatorul privat romaneste statul si cei care il conduc. Si nu ma refer aici la cei ce au castigat ultimele alegeri, fie ca sunt de la un partid sau altul, functionarimea din esalonul doi nu se schimba niciodata, inca nu s-au schimbat cei de dinainte de '89.

Cred ca prognoza de 5-10 ani pentru a avea un sistem economic-legislativ coerent este destul de optimista. Eu sincer cred ca urmeaza ani foarte grei pentru Romania si in care vor trebui sa dispara cei dingeneratia care acum este la carma acestei tari. In momentul in care vor ajunge sa conduca, sa faca legi, cei ce in '89 aveau 14-15 ani, doar atunci vom putea spune ca in Romania s-a instaurat un regim democratic similar cu cel din statele europene. Si pana se va intampla asta vor mai dura cateva decenii.

Am citit cu catva timp in urma un interviu dat de Tiriac care sustinea ca Romaniava intrain Europa, asupra acestui fapt ne-existand nici o indoiala, insa aderarea Romaniei la UE este un proces de foarte lunga durata pe care nu crede ca elil va vedea finalizat.

Am citit mai sus ca in europa nu gasesti atat de des produse de proasta calitate"Made in China". Din pacate, pe unele, nu vreau sa generalizez,nu e scris "Made in CHina" dar de fapt sunt facute in China, aduse in state est-europene, reambalate si re-etichetate cu Made in UE. Ca sa vadau un exempluasa procedeazaunele ministere din tari UE care au o legislatie foarte clara referitoare la originea materialelor, aceasta fiind excusiv UE.

aconi
18.04.2005, 07:50
Mai rossa,Ce filozoofic poti sa fii cand vrei...ce loby finut stii sa faci.

Spune-mi si mie de ce nu vrei sa participi la discutiile cu Legea lustratiei?

Cred ca eram mult mai aproape de U.E daca nu aveam la conducere din cei
care au fost ceva...in comunism. Chiar Iliescu fost principala frana.
unde mai pui ca acum incordeaza muschii, afirma ca se simte ca la 45 de
ani si vea sa stea in fruntea PSDului.te astept imi lipsesc
intepaturile tale

smileys/smiley36.gif

aconi
18.04.2005, 07:56
normal ca se parafrazeaza.UE are nevoie de "carne de tun" smileys/smiley36.gif

toata mascarada cu "intra-nu intra" a fost doar un show, ca sa se afle si aia in treaba si sa-si arate "muschii" smileys/smiley2.gif

Pt. yankee:se PARAFEAZA bre ianky. sau sa fi zis intre
ghilimici"se parafrazeaza".sii s-a parafat ca ,chiar asa doar nu ne vor
lasa sa mergem spre Congo, atata timp cat geografic suntem aici.smileys/smiley2.gif

rossa
19.04.2005, 02:14
Mai aconi nu fi rau . De multe ori si tu ai facut destule greseli de ortografie ( disfunctionalitate dintre unitatea centrala si periferice) si totusi nimeni nu ti-a atras atentia ?!!!

19.04.2005, 02:28
Pt. yankee:se PARAFEAZA bre ianky. sau sa fi zis intre ghilimici"se parafrazeaza".sii s-a parafat ca ,chiar asa doar nu ne vor lasa sa mergem spre Congo, atata timp cat geografic suntem aici.smileys/smiley2.gif

bre aconi bre, daca ma apuc sa-ti puric mesajele o sa ne speriem amindoi, asa ca mai tai-o smileys/smiley2.gifstii si tu cum e cind scrii in graba pe un forum si ma mir ca tocmai tu ai inceput cu critici de genul asta. eu in locul tau as tace milc.