PDA

Arată versiune întreagă : Mititei (mici)

sorin
02.10.2004, 06:31
Mititei (mici) -</v:shape>postat de Johann
Ingrediente: 1 kg carne de vaca de la ceafa, 200 g seu de vaca, piper, ienibahar, coriandru, cimbru, 3-4 catei de usturoi, sare, o lingurita cu virf bicarbonat.
Mod de preparare: Carnea si seul se trec prin masina de tocat de 3 ori. Usturoiul se zdrobeste impreuna cu o lingurita rasa de sare, cu dosul unei linguri, adaugand 200 ml apa calduta si amestecand bine. Apoi, se strecoara peste carne, adaugand si bicarbonatul, ca mititeii sa creasca la prajit si sa devina pufosi. Pentru aroma se pune cate un varf de lingurita cu enibahar si coriandru; in lipsa lor se poate pune o lingurita rasa de cimbru pisat. Tocatura se amesteca si se bate bine cu mina pana cand se omogenizeaza, apoi se pune intr-o punga de nailon si se introduce in frigider, unde se lasa pana a doua zi. Prin masina de tocat la care s-a montat tubul pentru facut carnati, se trece din nou carnea. Prin tub vor iesi carnaciorii (mititeii) care se rup cu mana, pe masura ce ies. Se aseaza pe un platou uns cu untdelemn, fara sa se lipeasca unul de altul si apoi pe deasupra, se ung. Mititeii se pot modela si intre palmele udate cu apa sau unse cu untdelemn. Se ia cite o lingura plina de tocatura si se rasuceste intre palme, pana ce capata forma de carnacior de cca 2 cm grosime si 8-10 cm lungime. Cel mai bun gratar pentru pentru mititei este cel cu carbuni, deoarece caldura iradiaza de jos in sus, formindu-se o crusta pe partea de jos a mititeilor, care nu va permite sucului din carne sa se scurga; astfel, mititeii isi vor pastra suculenta si fragezimea. Mititeii se pun pe gratarul incins de care se dispune, fara sa mai fie nevoie sa se unga si acesta, mititeii fiind deja unsi cu untdelemn. Se prajesc 4-5 minute pe o parte, apoi se intorc pe toate partile, pana cand se rumenesc frumos. Se servesc imediat fierbinti, cu mustar. </v:imagedata></v:shape>....mult noroc... </v:imagedata></v:shape>

angela
07.10.2004, 21:44
Am facut mici si nu prea mi-au iesit pufosi asa ca in tara erau mai mult ca niste chiftele si m-au cam suparat. Astazi la cea de a treia incercare au iesit mai pufosi. Eu am pus alte condimente : allspice, thyme, paprika si ce cred ca a fost mai important a fost apa minerala in care am stins bicarbonatul. Eu sper asa va iasa frumosi si pufosi

angela
02.11.2004, 08:51
Cei mai buni mici vor fi postati in curand pe acest site , de unde am mai si furat cateva retete smileys/smiley9.gifsmileys/smiley9.gif, pe care le-am si facut de aceea vi le-am dat si voua . Mergeti aici daca va intereseaza si va place in bucatarie smileys/smiley2.gif

http://www.vulpeabucatar.com/

eu una va doresc pofta buna!!!

Cleo4a
02.11.2004, 09:01
Sa-mi zici cum o sa iasa micii azi smileys/smiley17.gifca sa pun reteta pe site smileys/smiley1.gif.

Eu mai pun si anason stelat (star anise) si chimen pisat.

sorin
02.11.2004, 09:05
Cleo, bine ai venit pe acest forum! E al tau websiteul acela de retete culinare? Daca da, poate mai postezi si aici pe forum unele din retetele tale cele mai reusite smileys/smiley1.gif

Cleo4a
02.11.2004, 09:13
Bine v-am gasit!

Da, e al meu smileys/smiley9.gif. O sa mai postez si pe aici retete, desi mi-au luat-o altii inainte si n-au facut reclama smileys/smiley19.gif.

angela
02.11.2004, 09:29
Ma duc sa ma ascund smileys/smiley9.gif

tonita
10.01.2005, 01:12
Numai la un grill cu prietenii din Rom

angela
17.02.2005, 14:12
Mici mei sunt grasalani de numai numaismileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

http://img.photobucket.com/albums/v301/angela_272003/miciResized.jpg

Born2Cook
29.01.2006, 15:23
Mititeii mei

N-am poza cu ei parliti ca de pe gratar sareau direct in gura... si cum nu am 2 extra maini sa mai fac si operatiunea de ai blitza, admiratii la pelea goala.

http://photo-origin.tickle.com/image/62/2/1/O/62217739O753696012.jpg

05EVOMR
20.02.2006, 01:48
can someone please translate this recipe to English.

te rog frumos foarte mult.

thanks

PS I came from romania when i was 4 yrs old, its hard sometimes understanding words or what they mean, but I really love Mititei.

smileys/smiley95.gif

20.02.2006, 10:30
http://www.netcooks.com/recipes/Beef/Mititei.(Minced.Meat.Ro lls).html

2 lbs. (1 kg) ground beef
1/2 lb. (250g suet)
1/4 tsp. baking soda
2-3 garlic cloves
ground pepper
juniper berries
caraway
2-3 Tbls. meat broth
salt</font>

Grind
the meat together with the suet. Add salt, spices, chopped garlic, meat
broth, and baking soda. Mix everything with your hands for 15 minutes,
adding 2 Tbls. of water a little at a time. Keep the bowl with this
mixture in it on ice for 5-6 hours. Just before grilling, take
Tablespoons of the mixture and with wet hands, shape the rolls (they
are approximately 2-3 inches long and 1 inch thick). Before placing on
the grill, grease them with oil and during grilling baste them with a
mixture of meat broth and oil.

Click on Romanian Cookbook (http://hometown.aol.com/sim&#111;nagscu/romancook.html) for more recipes from Romania!</font>

Bellina
23.05.2006, 15:23
Frumos forum,am sa ma inspir si eu din retetele lui Cleo...smileys/smiley2.gif

angela
24.05.2006, 05:47
Daca vrei sa ii vezi toate retetele sa intri pe www.vulpeabucatar.com , asta este site-ul ei unde are o gramada de retete bune si incercate, in plus daca ai intrebari te poti duce la forumul de pe acel site. Multa bafta la gatitsmileys/smiley2.gif

Bellina
24.05.2006, 19:36
Multumesc Angela pentru informatii...smileys/smiley1.gif

14.07.2006, 00:20
Off mai copii, ascultati ce va spun.. La reteta adaugata de Sorin, folositi 10 catei de usturoi, iar apa, niciodatasmileys/smiley85.gif Omogenizarea se realizeaza folosind cateva linguri de zeama de carne. De asemenea, compozitia se amesteca cu mana (in lipsa unui malaxor) exact 15 minute. In frigider se pune pentru maturarea carnii dar cantitatea fiind foarte mica, se tine in jur de 3-4 ore. Cel mai important este ca in timpul frigerii, mititeii trebuiesc unsi cu o pana inmuiata in zeama de carne amestecata cu ulei.

Szilard
24.02.2007, 02:46
Salutare pt. toti

Sunt deacord cu ce a scris ens* cu zeama de carne dar micii nu trebuie unsi cand le frigi. Puteti face fara sau de vita si puneti 200 de grame de carne de porc in locul ei.E important ca la frigere in totdeauna sa fie incins gratarul.Puteti frige si pe gratar care nu e inchis.

Pofta buna