PDA

Arată versiune întreagă : LA transport

12.02.2008, 03:33
Am si eu o rugaminte! Luna ce vine ne vom opri ptr vreo 4 zile in La,vom sta la un hotel langa aeroport !!!! Spuneti-mi si mie,daca vrem sa umblam...de ex vreau sa vizitez Hollywoodul,sa mergem la Disney...ce posibilitati de transport ar fi.....ptr ca bananuiesc ca distantele sunt mari si taxiul v-a costa ceva !!!! Mersi mult !!!

sorin
12.02.2008, 03:37
banuiesc ca inchirierea unei masini ar fi cea mai buna solutie, nu?

Dr. Mirela
17.02.2008, 15:39
Servus, Otavia!

Noi stam in LA - mai exact in Westwood - este in Westside, linga Beverly Hills, Brentwood, Santa Monica etc.
De aceea stiu ca exista un shuttle (autobuz) de la LAX pina in Westwood (si vice-versa, circula cred tot la 30 minute) si costa 4 dolari/ persoana/ drum - numai cash sau traveler checks. Aici gasesti ceva informatii, chiar daca cursa de Westwood nu este trecuta, fiind mai noua:
http://www.lawa.org/vny/flyAwayInfo.cfm

In plus, lumea circula aici cu BigBlueBus (http://www.bigbluebus.com/home/index.asp) sau cu Metro
(http://www.metro.net/riding_metro/default.htm)
Amindoua sint ieftine (nu stiu exact, citiva dolari/ drum, sint sigura ca au si day-pass etc) si au trasee. Cu o harta buna ai sa gasesti ce va intereseaza. In plus, la hotel ar trebui sa aiba brosuri cu trasee pentru fiecare linie in parte.
In alta ordine de idei, taxiurile aici nu sint tare scumpe in comparatie cu Europa - nu stiu de fapt cum sint in Ro, stiu ca in Germania sint tare scumpe. Si o masina de inchiriat... Da, este cel mai comod, dar si destul de stresant, circulatia aici este "speciala" din nenumarate puncte de vedere. Daca va hotariti, luati cu asigurari. Pt ca usureza totul incredibil daca aveti un accident - crede-ma, vorbesc din experienta, noi am avut o astfel de neplacere si nu numai ca nu a fost vina noastra dar in plus soferul vinovat a fost minor, mexican, ilegal si fara permis de conducere. Daca nu am fi avut asigurare.... Dar asa, am dua masina inapoi, am luat alta si nu ne-au intrebat nici macar a cui a fost vina sau cit de mare este paguba.

Bun... M-am cam intins cu raspunsul. Sper sa il si citesti si poate am reusit sa te ajut un pic. Daca mai ai intrebari, oricind cu placere!

PS: zona de linga aeroport (de ex. Inglewood) nu este una din cele "safe", deci nu umblati seara/ noaptea daca nu este neaparat nevoie si mai ales nu cu aparate de fotografiat in jurul gitului - stii la ce ma refer!

20.02.2008, 03:31
Dr. Mirela

Mersi mult ptr raspuns! M-ai cam ingrijorat cu zona no safe de langa aeroport! Noi o sa stam la Hilton(si am vazut pe google earth ca sunt multe hoteluri in aceea zona ) Din pacate compania sotului a ales hotelul,avand in vedere ca el v-a trebui sa mearga si pana in San Diego si Long beach !!! iar eu dimineata voi fii singura cu fetita...deci voi sta in camera !!!!!smileys/smiley2.gif

Daca zici ca taxi nu e scump, cred ca il vom alege...nu ne mai complicam cu altceva !!!! Si daca tu zici ca stai prin Santa Monica, spune-mi, ca fapt divers, cam cat timp faci de la aeroport pana acolo ??? Ca sa am o idee !!!!

Mersi inca o data !!!!

shogunelu
20.02.2008, 09:01
Taxiul in LA n-o fi el scump, dar daca ai de umblat, la ce distante sunt aici, poti sa-l cam uiti.

Dr. Mirela
20.02.2008, 17:14
Otavia,

In timpul zilei nu trebuie sa iti faci griji, poti iesi din hotel! Din pacate vremea nu e cine stie ce ;-(
Din LAX pina in Santa Monica faci minimum 20minute, in functie de trafic. Nu este departe. Daca vrei la ocean, direct "dupa" LAX este El Secundo si Manhattan Beach - mai ales Manhattan este un "orasel" dragut si safe!
Tocmai m-am uitat pt tine pe linia lui Blue Bus si poti ajunge direct cu numarul 3 de la LAX in Santa Monica!
<table border="1" bordercolor="#6666ff" cellpadding="0" cellspacing="0" width="501"><t><tr><td bgcolor="#6666ff"><a name="3">Line 3Montana Ave &amp; Lincoln Blvd</a>
</font>
</td>
</tr>
<tr>
<td>
<table border="0" cellpadding="4" cellspacing="2" width="501">
<t><tr>
<td colspan="3" bgcolor="#c8cef8" valign="center" width="50%">

<center>ROUTE ITINERARY</center>
</font>
</td>
<td colspan="3" bgcolor="#c8cef8" valign="center" width="50%">

<center>ROUTE DESCRIPTION</center>
</font>
</td>
</tr>
<tr>
<td width="1%">

</td>
<td valign="top" width="46%">

Green Line Station

LAX

Westchester

Marina del Rey

Venice

Santa Monica High School

Santa Monica Place

Third Street Promenade

Montana Ave. Shopping Area

Brentwood

V.A. Hospital

Westwood

UCLA

</font>
</td>
<td width="1%">

</td>
<td valign="top" width="48%">

Beginning at the Green Line Station (Aviation &amp; Imperial) along Aviation to Century,
Airport Boulevard to 96th, into the L.A. Airport Bus Terminal (96th and Vicksburg-Lot C), onto
96th, to Sepulveda, to Manchester, to Lincoln, to Pico, to 4th, to Wilshire, to Lincoln, to
Montana, to San Vicente, to Wilshire, to Westwood, to Le Conte, to Hilgard, to UCLA Bus
Terminal (Strathmore Drive). Return route is the reverse of above.
</font></td></tr></t></table></td></tr></t></table>Nu este nici o problema in timpul zilei!

Have fun!

20.02.2008, 23:37
Mersi mult ptr tot !!!!!!smileys/smiley1.gif

light
21.02.2008, 00:00
Otavia, dar firma nu asigura si rental car? De cele mai multe ori da. ASint si masini cu gps. Asta in situatia in care ati mai condus pe-aici. ori cautati tururi, cred ca ar fi cea mai buna solutie.

21.02.2008, 00:12
In general da,ii asigura! Dar aici vine masina cu sofer si-l ia si-l duce unde are treaba.....in rest,e treaba noastra !! In Miami de ex,vom merge si pe acolo,vom inchiria masina....dar acolo sotul se simte ca acasa ptr ca cunoaste zona !!! O sa fie bine,ne vom descurca !!!

light
21.02.2008, 00:37
petrecere placuta.

dixy2k
21.02.2008, 17:30
Octavia, inchiriati masina. E cel mai simplu, plus ca poti sa te uiti eventual chiar si dupa discount. Au mai tot timpul. Este cel mai simplu mijloc de transport in LA si nu depinzi de nimeni.

Aveti grija insa la trafic. Daca vreti sa vizitati diverse zone, asa cum a spus si Mirela, Manhattan Beach, Redondo Beach (South Bay area)este frumoasa; Long Beach (pe Ocean Blvd si 2nd Street cu o gramada de magazinase, baruri si restaurante de tot felul), Huntington Beach, Newport Beach, etc. Daca veniti din Monaco asa cum am vazut sub numele tau, puteti sa dati o fuga si la South Coast Plaza (Costa Mesa). Cel mai bun mod de deplasare este masina. Cu acces la internet se poate rezolva cu directiile. Orele de trafic pe FWY 5 sint de la 9:00 AM-7:30 PM (un pic mai lejer pe la 11:30. Pe Fwy 105 si 405 e trafic mai tot timpul.

DisneyLand e bine de vizitat in cursul saptaminii ca sa nu stati mult pe la cozi.

21.02.2008, 23:04
offf, doar timp sa avem, la cate ar fii de vizitat ....smileys/smiley19.gif!!

04.04.2008, 08:11
Si uite asa,ne-am intors cu bine din minunata vacanta !!! A fost super ! In LA,ne-am dat seama ca nu facem nimic cu taxi-ul,asa ca dupa 3 zile am inchiriat o masina ptr alte 3 zile !! Ne-am plimbat,am vizitat mai tot ce mi-ati spus!! Cel mai mult mi-a placut in Santa Monica !!! LA nu m-a entuziasmat prea tare...e prea intins ptr gustul meu...si chiar cred ca te cam plictisesti pe acolo...cum zicea Shogunelu pe undeva!!! E doar o parere !!

In schimb Las Vegas...oooohhh....am stat 6 zile...si nu mi-a ajuns !!! A fost excelent !!!!! Sper sa mai revenim pe aici smileys/smiley2.gif