PDA

Arată versiune întreagă : procura vanzare apartament

tina&dave
07.02.2008, 15:47
Uitati care-i treaba: am un apartament de vanzare si deja o oferta, m-as duce in Romania sa inchei actele dar nu stiu daca e cea mai buna solutie, inca nu am transcris casatoria in tara, buletinul si pasaportul sunt pe numele de fata, pasaportul imi expira in mai si am inteles ca nu-l pot schimba pana nu transcriu casatoria, schimb buletinul...apartamentul e pe numele de fata (nu stiu daca asta mai are vreo importanta) asa ca m-am gandit ca ar fi mai bine sa-i fac mamei o imputernicire (ea are deja una pentru transcriere dar si asta ia ceva timp).

Am nevoie de ceva sfaturi, unde sa fac imputernicirea asta, pe ce nume, sunt ceva conditii speciale?

Va multumesc.

tina&dave
08.02.2008, 08:30
Chiar nimeni n-are idei?

sorin
08.02.2008, 08:54
poti sa-ti faci imputernicirea in romaneste, apoi la sfarsit il rogi pe notar sa-ti adauge o incheiere in limba engleza. practic, notarul semneaza ca ai semnat in fata lui actul, nu ca ti l-a tradus. dupa aia trebuie sa mergi la tine la "county" pentru o apostila sau ceva de genul asta.

in felul asta, nici nu-ti mai trebuie o alta traducere din engleza in romana in romania.

p.s. astea le stiu de la un prieten de al meu care e notar in illinois, dar iti sugerez sa verifici pentru statul in care esti.

tina&dave
08.02.2008, 14:56
Multumesc mult Sorine, eu sunt in Michigan. Inca o intrebare: procura o fac pe numele de fata? Apartamentul si buletinul sunt pe numele vechi.

sorin
08.02.2008, 16:33
n-am idee. trebuie sa intrebi notarul cu care lucrezi, pentru ca el iti va cere un act de identitate inainte de a semna si a pune stampila. logic ar fi sa pui numele cu care figurezi pe actele din Romania, eventual daca folosesti numele de casatorie sa fie insotit de acte doveditoare, dar este doar o parere personala.

light
09.02.2008, 14:04
tina, banuiesc ca mai ai pasaportul romanesc, cu numele de domnisoara. Foloseste-l, si nu uita sa mentionezi in imputernicire ca estiposesoarea pasaportului nr., eliberat de, la data de, cu adresa..., care adresa cred ca este aceeasi cu cea a appartamentului. Osa ajute, si o s-o scuteasca pe mama ta de complicatii. De asemenea, mentioneaza ca o imputernicesti sa intocmeasa documenele de vinzare, si sa te reprezite in fata autoritatilor romane. Banii ii poti transfera dintr-un cont din Ro, intr-un cont aici cu ~$35, fara complicatii. Nu uita ca ai nevoie de o evaluare a apartamentului la data cind l-ai cumparat, sau de contractul tau de cumparare. Ai nevoie de documentul acela ca sa stabilesti venitul obtinut, pt ca vei plati impozit doar pe aceasta suma, nu pe toata valoarea de vinzare.

divo
09.02.2008, 15:46
Cred ca am mai scris pe undeva..dar in fine..o sa reiau! Am facut foarte recent o imputernicire sotului meu pentru a ma reprezenta in Romania la un business, si a functionat perfect! Am mers la un notar, care mi-a semnat "power of attorney" in limba romana,si-a pus stampila,a mentionat ca totul este pe raspunderea mea..si gata! Mi-a luat amprentele intr-un registru special..si am semnat! A fost de ajuns!

Ca act de identificare am avut ID-ul de aici..si buletinul din Romania! Intr-adevar, amandoua sunt pe acelasi nume! Dar... cred ca daca o sa duci ID-ul de State, buletinul de Romania(sau eventual pasaportul), si certificatul de casatorie ,ca sa demonstrezi schimbarea de nume. o sa fie ok! Parerea mea!smileys/smiley4.gif

Acuma..am si eu o nelamurire....daca imi este permis! Daca stiti ca o sa aveti tot felul de neajunsuri din cauza schimbarii numelui..de ce o faceti? Eventual il puteti schimba la cetatenie..daca e musai! Nah..zic si io...!Eu mi-am pastrat numele de fata..si nu am avut nici un fel de probleme niciodata din cauza asta..!Din contra..m-a ajutat foarte mult in relatia cu autoritatile!smileys/smiley2.gif

light
10.02.2008, 02:41
divo, i-am sugerat sa puna datele din pasaport ca sa nu se mai complice sa mentioneze si ID-ul de-aici, care nu are relevanta. Daca ar mentiona ID, ar trebui si certificatul de casatorie, si-atunci ar trebui inregistrat la oficialitatile romane(daca n-a fost, ori daca s-au casatorit in Ro). Mie nu mi s-a parut complicat in nimic. Chestia cu schimbarea numelui de familie e optiune proprie, unii o fac pt ca "asa fac cei mai multi", altii ca sa cimenteze casnicia (cei mai multi barbati sint copii), altii pt ca asa cred ca-i bine.

tina&dave
11.02.2008, 15:15
Multumesc tuturor pentru sfaturi, sunteti nemaipomeniti, sper sa rezolv si cu asta cat mai repede.

light
11.02.2008, 23:38
Sa-ti ajute Dumnezeu sa termini repede si bine, s-atunci sa vezi un E-Chef pe forum, desigur cu peste. smileys/smiley2.gif

tina&dave
12.02.2008, 07:54
Pai de peste trebuie sa vorbim cu Livia ca ea e pescarita...acum e prea frig pe aici de pescuit.

tina&dave
12.02.2008, 07:56
Light, nu pricep care e faza cu impozitarea, IRS-ul o sa ma impoziteze pentru un imobil cumparat inaintea venirii mele in USA?

Mi se pare ciudat, ar trebui sa fiu impozitata in Romania, nu aici.

Dar nu m-ar mira nimic...welcome to USA!!!

light
12.02.2008, 14:53
Da, welcome to the USA! Esti rezident, si acum (cind vinzi apartamentul) realizezi un venit, asa ca datorezi taxe. Asta-i vestea trista. Vestea buna e ca nu datorezi decit pe "venitul" realizat, adica pe diferenta intre pretul de cumparare si cel de vinzare. Dar cum in Ro banuiesc ca se mai declara alte preturi(pt a evita impozitarea acolo), probabil ca nu vei avea de plata. Ar mai fi inca un fapt: intereseaza-te care-i suma pe care poti cistiga din vinzarea unei casa in statul tau. Cred ca cel mai bine ar fi ca anul viitor sa-ti faca un professional taxele.

divo
12.02.2008, 19:04
Fratilor..io ma dau batuta!!!!smileys/smiley36.gif

Deci..intre Romania si USA..exista un acord..tocmai pentru a evita dubla impozitare!Si..daca vinzi apartamentul In Romania..normal ca taxele le vei plati acolo!!! So..nu vad legatura..cu rezidenta..si alte cele! smileys/smiley4.gif

Eee..acuma..cum "transporti" banii..si cum ii declari aici..e alta mancare de peste!smileys/smiley2.gifNu mai speriati oamenii..!!!smileys/smiley9.gif

tina&dave
13.02.2008, 09:44
Buna Divo!

Hai ca imi deschisesi alte porti, daca vand apartamentul in Romania unde se impoziteaza chestia asta si cum demonstrez ca nu ar trebui platit impozit si in USA?

dixy2k
13.02.2008, 10:20
Nu incerc sa conving pe nimeni sa faca ceva ilegal, dar nu uita ca exista si alta forma de a nu plati taxe: daca mama ta poate sa-ti trimita banii prin persoane de incredere in sume pina-n $10,000. Asa au facut multi pe care-i stiu. Sincer, nici eu nu as vrea sa platesc taxe nici macar pe $1 facut in alta tara; consider ca si asa platesc destul statului la banii facuti aici si statul american nu are nici un drept la banii mei din alte tari. Dar, legal, ca sa raspund si la nedumerirea lui Divo, este adevarat, daca declari banii prin transfer bancar, etc, va trebui sa platesti taxe. O data banii ajunsi la tine ii depui in banca in sume de pina-n $9,000 -$10,000 pt ca altfel cind depui sume mari CASH trebuie sa completezi o forma si asta este o modalitate ca IRS cine stie cind sa-ti ceara socoteala de ce nu ai platit taxe si de unde ai avut banii.

divo
13.02.2008, 19:15
Dixy..perfect de acord cu tine! Tocmai d'aia specificam..ca modul in care se "transporta" banii......conteaza! smileys/smiley4.gifDar..sa zici..ca tre' sa declari venitul facut in alta tara...tocmai ca sa fii impozitat si aici, si asta pentru ca esti rezident in State..mi se pare putin cam aiurea! smileys/smiley9.gif

Just my 2 cents!smileys/smiley2.gif

usdream
16.02.2008, 07:05
Eu cred ca datorita acordului pt evitarea dublei impuneri va trebui sa se faca dovada ca s-a platit impozit in RO pt venitul sau profitulobtinut din vanzarea apartamentului, chiar daca aduci banii in America. Altfel ar trebui platit impozit in fiecare tara - ceea ce nu e normal. Pai daca eu trimit bani in Ro, trebuie sa platesc inca un impozit acolo chiar daca am platit si aici ?

GNChicago
16.02.2008, 17:12
How about Money order....prin posta.....dar trebuie sa lucrezi cu o banca serioasa si sa retii o copie data de banca....just in case it get lost in the mail.....sau chiar personal check in valoare de sub 10k

In america e ok, deasemenea din USa spre romania dar ar trebui sa mearga si din ro to USA

light
17.02.2008, 09:57
GNChicago, what about the bank, nu de alta da-i cel mai simplu, cel mai ieftin si cel mai secure? Stii cam cit ar costa sa trimiti banii prin metodele enumerate de tine? iti spun cit costa sa transferi prin banca: cele mai multe banci iti iau $35, indiferent de suma.

Divo, pai hotereste-te: odata ca ce dau sfaturi cum sa transfere banii, apoi ca asta-i important. Nu stiu cum ar "transporta"cineva $50-60K altfel decit prin banca. Desigur ca asta, alaturi de alte informatii, e important. Da, exista tratate pt evitarea dublei impozitari, atita tot ca-i mult mai complicat. IRS iti cere nu numai sa depui Form1116, dar sa faci dovada ca ai depus documentele in tara de origine (si daca nu stiti, poate-i bine sa aflati ca si in Ro se depune tax return acum), si cu birocratia romaneasca iti trebuie citeva luni bune pina sa ai dovada ca ai depus tax return, ai platit, si-i corect. Nu-i de-ajuns chitanta de la primarie cum ca ai platit impozitul pe vinzare. Si ca sa nu fie de-ajuns, IRS iti cere dovada venitutlui, mai precis a profitului realizat din vinzare. Mie mi se pare mult mai simplu sa platesc un expert evaluator si sa-mi deduc cei $250k care-i pot deduce legal in MD. Poate in alte state e diferit.Cred ca putini romani sint in situatia sa plateasca impozit pe venitul realizat din vinzarea imobiliarelor din Ro, poate doar daca-s investitori. Dorm linistit ca miine sau peste citiva ani va vei IRS sa-mi bata la usa. Alti fac cum cred.

divo
17.02.2008, 10:26
Light, cred ca ai facut o confuzie! Cand ziceam sa nu mai sperii oamenii , ma refeream tocmai la impozitarea unui venit din Ro aici! Nu ma refeream la "transportul" banilor!smileys/smiley4.gif

Este clar, venitul obtinut in RO se impoziteaza in RO!!!!Nu e necesar sa il declari aici! Io ma gandesc ca tu light esti corectitudinea intruchipata...dar...ceea ce zici tu..e prea de tot...!!!smileys/smiley36.gif

Cat despre comisioanele bancare , depinde de bancile cu care lucrezi! Prima data isi ia comisionul banca din RO, si apoi cea de aici! Plus ca pana la o anumita suma este un comision, si tot asa!

Tax return-ul din Ro se numeste "impozitul pe venitul global aka IVG"..si se depune la fel ca aici , pana la o anumita data(aprilie, mai)! In ultimul an s-au schimbat conditiile de depunere,adika numai anumite categorii de venituri fac obligatorie depunerea lui! Dar..astaeste alte discutie!smileys/smiley2.gif

17.02.2008, 10:36
Eu zic sa nu mai aburiti oamenii cu lucruri de felul astasmileys/smiley36.gif.

"This publication explains the tax rules that apply when you sell your main home. Generally, your main home is the one in which you live most of the time.

If you sold your main home in 2007, you may be able to exclude from income any gain up to a limit of $250,000 ($500,000 on a joint return in most cases). See Excluding the Gain, later. If you can exclude all of the gain, you do not need to report the sale on your tax return. "

http://www.irs.gov/publications/p523/ar01.html (http://www.irs.gov/publications/p523/ar01.html)

Cati romani crezi tu Light ca sunt in situatia asta (de acastiga (profit) 500.000 de dolari din vanzarea casei in care locuiesc)?

Banii se transfera prin banca la care ai un cont deschis - de transferurile peste 10K sunt mult mai interesate (in ultimul timp) alte departamente decat IRS-ul smileys/smiley2.gif.

GNChicago
17.02.2008, 10:39
Cind transferi sume micisi destul de frequent, preferam money order care sunt gratis la banca mea.

Cel de la destinatie, probabil trebuie sa astepte ca banca de acolo sa primeasca banii, dar daca primitorul are bani in banca mai mult decit suma depusa atunci poate "folosi" banii aia imediat.

Desigur, daca trimit 2oo de dollari prefer metoda asta in loc sa platesc 35 de dollari si primitorul plateste si el transfer fees....

Pentru sume mari, intradevar potiface electronic transfer ptr circa 35-45 de dollari pe care bancate incarca, dar nu te doare capul....

Alta solutie ar fi sa deschizi un account la o banca care are filiale in romania si america.....

Deductia de 250k este federala si se aplica nu numai in MD ci in toata america....iar taxa era de 15% si e recomandabil sa platesti cei 15% cind ai ocazia ptrca taxele nu prea merg in jos ci in sus....

Cit priveste taxele din ro. si dubla impozitare sunt in ceatza...habar nu am, legile in ro. se schimba foarte des si mai sunt si retroactive.....

Light, tot ce ai scris mai sus e perfect valabil si de luat in consideratie....

17.02.2008, 11:18
Light, cred ca ai facut o confuzie! Cand ziceam sa nu mai sperii oamenii , ma refeream tocmai la impozitarea unui venit din Ro aici! ...

Este clar, venitul obtinut in RO se impoziteaza in RO!!!!Nu e necesar sa il declari aici! Io ma gandesc ca tu light esti corectitudinea intruchipata...dar...ceea ce zici tu..e prea de tot...!!!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

1. Divo, trebuie sa declariorice venit - daca ai fost impozitat pe el in alta tara, sunt reguli - vezi site-ul IRS-ului pt asta. Atat timp cat ai ales sa completezi un tax return in USA, vei fi considerat US rezident ( dpdv fiscal) pe tot anul, chiar daca tu ai venit aici in decembrie!

2. Taxa de vanzare nu e impozit pe venit! Sunt lucruri diferite, cum incerca si Light sa-ti explicesmileys/smiley2.gif

3. Ca rezident permanent in USA nu poti avea carte de identitate in Romania ( trebuie sa-ti treci "domiciliul" in pasaport si atunci predai "buletinul"). Faptul ca la tine a mers, nu inseamna ca este legal si ca o sa mearga si la altcineva!

4. Chiar daca pare complicat ( si chiar este),schimbati-va toateID-urile, pasapoartele, etc,si folositi noul nume in toate actele pe care le incheiati dupa data casatoriei- altfel puteti avea probleme mari (contracte anulate, fals in inscrisuri, etc).

GNChicago
17.02.2008, 11:30
Luca, cu riscul de a fi mutati de sorin pe offtopic la gunoi...te intreb:

Deci nu poti avea Buletin in Romania si pasaport american???

Dar in cazul; Buletin de Romania si Green Card???

Doar curios!!!

17.02.2008, 11:42
Nu, cartea de identitate e pt rezidenti! Daca n-ai domiciliul (rezidenta) in Romania, nuiti trebuiebuletin/carte de identitate. Asa case preda la politie sau consulat - sau cel putin asa ar trebui sase facasmileys/smiley36.gif(deci nu e nici o diferenta intre US citizen si LPR)

divo
17.02.2008, 13:06
[QUOTE=divo]

1. Divo, trebuie sa declariorice venit - daca ai fost impozitat pe el in alta tara, sunt reguli - vezi site-ul IRS-ului pt asta. Atat timp cat ai ales sa completezi un tax return in USA, vei fi considerat US rezident ( dpdv fiscal) pe tot anul, chiar daca tu ai venit aici in decembrie!

2. Taxa de vanzare nu e impozit pe venit! Sunt lucruri diferite, cum incerca si Light sa-ti explicesmileys/smiley2.gif

.........

Luca...unu la mana:nu confund "taxa de vanzare( ce o fi aia?)" cu impozitul pe venit!!!Cred ca tu confunzi merele cu perele! smileys/smiley18.gif

Doi la mana:Ideea era..ca nu vad legatura cu declararea venitului dintr-o vanzare de imobiliare in RO...aici..pentru tax return! Dar daca voi sunteti "sfinti"..treaba voastra!!!smileys/smiley4.gif

Cat despre faptul ca daca faci tax return in US...nu esti scutit de obligatia de a depune IVG-ul in Romania! Asta daca ai avut venit acolo..si dupa cum ziceam mai sus..in anumite conditii! Sistemul de impozitare in Ro..este "putin" diferit fata de cel din US...asta..asa ca o paranteza!!!

http://www.ghiseulbancar.ro/articole/58/132/Din_2007_vom_pla (http://www.ghiseulbancar.ro/articole/58/132/Din_2007_vom_plati_impozit_pe_orice_tranzactie.htm ) ti_impozit_pe_orice_tranzactie.htm

Ia uite ce zic oamenii astia aici! Sper sa va foloseasca..!smileys/smiley2.gif

Sherlock
17.02.2008, 13:19
Va rog lamuritima cu un lucru.

Cazul meu viza H1B si sotia via dependent, avem un apartament in Romania (pe numele parintilor) pe care daca ne hotaram ca ramanem aici, parinti mei o sa il vanda si ne dau bani noua. In acest caz eu pe bani aceeia va trebui sa platesc impozit aici sau in Romania? (eu nu as vrea nici unde desigur). Bani aceia as dori sa ii folosescdownpayment aici pentru o locuinta.

sau zicetimio solutie cu care sa scap de impozitare, poate sa doneze mie apartmentul si sa il vand de pe numele meu sau ceva de genul sau nu stiu poate imi dati voi o solutie mai bina.

light
17.02.2008, 14:48
If you sold your main home in 2007, you may be able to exclude from income any gain up to a limit of $250,000 ($500,000 on a joint return in most cases). See Excluding the Gain, later. If you can exclude all of the gain, you do not need to report the sale on your tax return. "

Cati romani crezi tu Light ca sunt in situatia asta (de acastiga (profit) 500.000 de dolari din vanzarea casei in care locuiesc)?

Banii se transfera prin banca la care ai un cont deschis - de transferurile peste 10K sunt mult mai interesate (in ultimul timp) alte departamente decat IRS-ul smileys/smiley2.gif.

Luca, ti-am apreciat postarile, dar de data asta se pare ca n-ai inteles nimic din ce am spus. Ce abureala vezi tu? Am spus ca putini romani vor plati impozit inUSA tocmai pt ca isi pot deduce cei $250k, si foarte putini dintre romani sint in situatia sa realizeze un venit mai mare decit suma deductibila. Si daca tot vorbim de transferul banilor, sa stii camulte banci rapotreaza sume peste $5K, si ai dreptate, nu-i vorba doar de IRS, ci si de alte government agencies.

17.02.2008, 14:56
1. Divo, daca spuneam "impozitul pe valoarea tranzactiei nu eimpozitul pe venitul globalpe venit" era altceva? Aici, in rogleza, folosim taxe in loc de impozit, dar oricum, ceva ma face sa cred ca nu vezi padurea de copacihttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif.

Nu suntem sfinti, dar cand dam sfaturi incercam sa ajutam oamenii, nu sa-i incurcam! Noi ii spunem cum e legea pe aici (atat cat ne pricepem), dacapersoana respectivavrea sa o respecte, bine, daca nu, si mai bine, la urma urmelor e semnatura lui pe tax return, nu a mea, si in consecinta e responsabilitatea lui. Ca tu ai alta parere, e f bine, dar cand ti-o justifici vino si cu explicatii (de pilda ..pe ce te bazezi), pt ca "nu vad legatura" nu suna a ..temei legalsmileys/smiley36.gif.

Repet inca o data, faptul ca declari veniturile din alte parti nu inseamna automat ca ti se vor mai impozita inca o data; dar sa nu le declari, atunci cand ti se cere asta, e ilegal!

2. in prima mea interventie ii aratam lui Light ca s-a cam pripit aducand vorba de plata impozitelor pevenitul provenit din vanzarea casei folosite ca resedinta principala, cand nici aici nu se pune asa ceva in taxe, decat daca profitul din vanzare depaseste 250.000/500.000. Tocmai pt ca era de asteptat sa duca la interpretari .."gresite".

3. Nu am dat sfaturi despre IVG in Romania, asa ca nu vad ce legatura are partea aceea cu ce am spus eu.

4. Chiar daca nu ai venituri aici, nu strica sa te uiti peste taxe..s-ar putea sa ai ceva surprize, daca nu acum, macar peste 3/5 ani!smileys/smiley36.gif

Ce incercam sa subliniez este ca ar fi cazul sa mai lasam la o parte "scurtaturile".Intelegeti voi ce vreau sa spunsmileys/smiley2.gif

GNChicago
17.02.2008, 15:02
Luca raspunsul tau:

Daca n-ai domiciliul (rezidenta) in Romania, nuiti trebuiebuletin/carte de identitate.

Intrebarea mea era :daca ai dreptul acesta...nu daca imi trebuie sau nu....

Asta deja stiu....ca nu-mi trebuie.....

M-am intrebat de asta cind am vazut federatia de fotbal primea pe internet aplicatii ptr loteria biletelor ptr campionatul mondial unde aveai nevoie de buletin cu acel cod numeric personal....si m-am gindit...uite cind au nevoie de noi esti bun, dar cind sa-ti dea dreptul sa participi la o loterie sa cumperi bilete la un meci de fotbal uita de noi....

De fapt in perioada aia nici nu pot sa merg la meciuri ca deja am program....

17.02.2008, 15:08
Light, am inteles ce ai spus,iar ceam postatvenea sa complete ce spuneai tu, cu observatia ca poate nu trebuia sa ridici problema, cand nimeni nu era in cazul asta.Asa lumea a inteles ca trebuie sa plateasca taxe de 2 ori ( si uneori e greu sa le mai schimbi prima impresiesmileys/smiley36.gif) ) Iti apreciez efortul de a raspunde la aproape toate intrebarile de aici(si stiu ca nu ti-e usor), asa ca departe de mine gandulsa te critic!

PS Chestia cu "abureala" era o gluma, legata de o postare mai veche ..

17.02.2008, 15:16
GNChicago, am banuit ca asta ar fi motivul intrebarii tale. Din nefericire daca nu esti rezident, nema buletin (legal, nu ti-l pot da, ca de drepturi - tare mi-e teama ca pe acolo exista o alta interpretare a cuvantului asta, mai ales la nivelul mtzien-ilor, fie ei si in straie noi!)

GNChicago
17.02.2008, 15:21
Ai voie sa primesti sau sa dai 12K si un pic/pe ande la o ruda fara sa fie taxabili, dar trebuie sa-i declari la irs...dar mai bine intrebati un tax expert.

light
17.02.2008, 15:39
Luca, am menionat deductia tocmai pt ca unii realizauvenit din vinzarea unui imobilcumparat (hai sa spunem) in 2000, si vindut in2007. Solutia e sa consulte un CPA, banii cheltuiti te scutesc de surprize neplacute mai tirziu. Partea proasta e ca asa cum spui si tu, greu ne lecuim s-o luam pe scurtatura, si multi confunda societatea americana cu cea din tara. Pina la urma, fiecare raspunde pt faptele sale.

GNChicago, teoretic un roman cu domiciliul in strainatate nu mai are buletin de identitate, ori n-ar trebui sa aiba. Desi stiu ca-i absurd, dar daca vrei sa-ti faci un pasaport, ti se cere sa ai buletin de identitate. Cei care vin cu viza de emigrare, si care au avut ideea sa-si aduca bunuri, nu primesc dovada necesara de la Politie pina nu predau BI, si desigur li se pune in pasaport stampila cu mentiunea "posesorul are domiciliul in strainatate".

godrimartis, avind in vedere ca apartamentul e pe numele parintilor, in situatia in care ei il vor vinde si va vor trimite banii, teorestic aveti voie sa primiti (impreuna cu sotia) cel putin$48K/an. Tatal va dona $12K fiecaruia dintre voi, iar mama la fel. Posibil sa puteti primi chiar mai mult fara sa fiti impozitati aici.Problema e in Ro.

17.02.2008, 15:47
Godrimartis, asa stiam si eu (erau 10K prin 99, probabil ca au crescut cu inflatia). Mai mult decat asta, nu-mi vin in cap decat.."scurtaturi"smileys/smiley36.gif

Sherlock
17.02.2008, 15:58
poate m-ar interesa scurtaturile aceleasmileys/smiley36.gif

mersi

GNChicago
17.02.2008, 18:19
Esti prea proaspat pentru scurtaturi...

Vorbeste cu un cpa ptrca poate gasi si alte cai, legale si mai rapide....

Cit despre cumparat, nu te grabi decit daca stii ca ramai pe acolo si nu gusti si din chicago....

17.02.2008, 19:58
Ce spunea Light e adevarat pt cei care sunt "subject to federal gift tax", adica cel careface gift-ulsa fie rezident sau cetatean. [Sumele sunt "inselatoare",poti da mult mai mult de 12k unei singure persoane,completand in schimb formularul 709]. Cel ce primeste nu trebuie sa plateasca income tax ptgift - cel care face cadoul nu beneficiaza de nici o reducere la taxe.

Dar in cazullui Godrimartise vorba de"gifts from foreign persons" si aici nu am gasit nici o restrictie la suma, doar faptul ca trebuie declarat (conform

RaluT
21.02.2008, 15:53
hmm eu am primitcadou 19k siam primit scrisoare de la IRS ca trebuie sa platesc taxele pentru acea suma....am vb cu un avocat si mi-a spus ca mai bine platesc taxele decat sa ma chinui sa demonstrez ca au fost cadou... Socrul meu ni ia facut cadou..

Iar in ceea ce privesc taxele pe propietate,asa cum a spus si Luca, aici daca suma nu depaseste 250k/500k(daca sunt doi propietari pe act vanzare cumparare) nu trebuie sa platesti taxe. Situatiile difera de la un caz la altul, cel mai bine este sa va consultati cu un contabil, 2 si vedeti ce va spune fiecare.... Asta este valabil in Florida nu stiu cum este in alt stat...

tina&dave
21.02.2008, 16:38
Din cate am citit eu la taxele pe proprietate cei 250k/500k sunt exclusi numai daca vinzi rezidenta principala, unde ai locuit cel putin 2 ani...bla, bla, bla...ceea nu e cazul meu, nu am locuit niciodata in apartamentul pe care il voi vinde.

light
22.02.2008, 00:13
Ralu, eu as consulta un CPA, mi se pare ciudat ce ti se spune.

oana9
22.02.2008, 13:24
Eu nu inteleg cum poti folosi un Money order din America in Romania???

Deci daca fac un Money Order aici pe 10K la o banca, pot sa scot banii la o banca in Ro? Care este taxa in RO?Aici in America stiu ca nu ma costa nimic.