PDA

Arată versiune întreagă : Trebuie sa-mi fac un pasaport nou sau nu?

GreenRose
05.02.2008, 09:22
Buna, dragilor!

Nu stiu unde sa ma documentez, asa ca ma adresez voua. Am venit in America in Aprilie, 2007 cu viza K1, m-am casatorit in Mai si am obtinut green cardul in August.Ma intreb daca pasaportul meu e inca valabil tinand cont ca mi-am schimbat numele prin casatorie. Trebuie sa obtin altul nou in Romania? Voi cum ati procedat?

Va multumesc!

NicolleXXX
05.02.2008, 10:48
Eu nu mi l-am schimbat si am fost in Romania in decembrie. Am avut pasaportul cu numele vechi, biletele pe numele nou, green cardul si certificatul de casatorie. N-am intampinat nici un fel de probleme.

light
05.02.2008, 12:45
Dana, eu am calatorit cu pasaportul romanesc (pe vechiul nume pina a expirat) asa cum spune si Nicolle. Ca sa-ti schimbi pasaportul pe noul nume trebuie mai intii sa-ti inregistrezi casatoria la autoritatile romane, care-i ca la noi... Apoi sa-i faci buletin nou(daca in pasaportul vechi nu-i mentionat ca ai domiciliul in strainatate), si abia apoi pasaport.

Sophya
05.02.2008, 14:55
Fetelor Imi cer scuze ca ma bag si eu, am si eu o intrebare tot cu schimbare de nume, de asta o postez aici: daca ma marit si-mi schimb numele, trebuie sa imi schimb numele si pe green card, sau pot sa il tin asa? Ca probabil o sa imi schimb ID-ul deci o sa ma duc la politie cu green cardul si certificatul de casatorie.

Imi cer scuze de la initiatoarea topicului, smileys/smiley1.gif

P.S. Light ai fost asa draguta sa imi raspunzi pe topicul meu, si uite ca acum te urmaresc peste tot....smileys/smiley17.gif

light
05.02.2008, 23:42
Sophya, uite aici (http://www.ehow.com/how_4640_change-name-after.html) cam ce trebuie facut. Desigur nu ai de schimbat tot, doar ce se potriveste pt tine. Nu uita sa cereti certified copies of marriage certificate. Dar daca planuiti, in continuare s ava casatoriti in tren, cred ca asta va complica situatia, adica vei primi certificatul de casatorie dupa o vreme (la unii citeva saptamini), si nu prea poti comanda copii. Imi permit o sugestie: casatoriti-va la city hall, si mergeti in honey moon cu trenu. Cit de prozaica sint! smileys/smiley9.gifVirsta, bat-o vina.

Sophya
06.02.2008, 03:09
Multumesc light. Si noi am ajuns la concluzia ca ar fi cam prea complicat sa ne casatorim in tren. Doar atat ca ne doream sa fim numai noi doi, fara rude si batai de cap si singura solutie era sa fugim de-acasa....smileys/smiley36.gif

O sa deschid linkul pe care mi l-ai trimis si o sa ma lamuresc, multumesc mult inca o data.

Imi cer inca o data scuze ca am intervenit pe un topic care nu era al meu. smileys/smiley9.gif

May09
06.02.2008, 10:15
Fetelor Imi cer scuze ca ma bag si eu, am si eu o intrebare tot cu schimbare de nume, de asta o postez aici: daca ma marit si-mi schimb numele, trebuie sa imi schimb numele si pe green card, sau pot sa il tin asa? Ca probabil o sa imi schimb ID-ul deci o sa ma duc la politie cu green cardul si certificatul de casatorie.

Imi cer scuze de la initiatoarea topicului, smileys/smiley1.gif

P.S. Light ai fost asa draguta sa imi raspunzi pe topicul meu, si uite ca acum te urmaresc peste tot....smileys/smiley17.gif

Buna,

Nu iti recomand sa iti schimbi numele. Eu am fost casatorita, mi-am schimbat numele (l-am luat pe al lui). Acum ca sint divortata, vreau sa imi schimb numele inapoi la al meu de domnisoara. SO, ce rost a avut sa imi fac o gramada de acte pe numele lui?

light
06.02.2008, 13:38
Pentru numele lui Dumnezeu, May. Oamenii nu se casatoresc sa divorteze, ci sa traiasca impreuna. Daca nu ai altceva de facut, schimba-ti numele, desi poate ar fi mai bine sa ai acelasi last name cu copiii.

Sophya, te rog nu-ti mai cere scuze, sintem intr-un spatiu public, si ne bucuram sa aflam parerile celorlalti.

Sophya
07.02.2008, 03:29
Sa stiti ca vreau foarte mult sa imi schimb numele, o sa radeti! Dar abia astept! Stiu ca o sa fie foarte greu si o sa am multe de facut, mai ales ca am vazut sa trebuie sa cer si un nou SSN, dar merita efortul. Sa va explic si de ce: acum nu am numele meu de domnisoara ci numele fostului meu sot, care este si pe green card. Am divortat dupa ce am ajuns aici. Eu am gasit de lucru el nu, si cum parintii lui sunt oameni bogati in Romania a preferat sa se intoarca acasa, spunandu-mi ca oi veni si eu cand mi-o rupe gatul pe-aici. Dar cum a ajuns acolo hop si-a gasit alta, nu-i gasesc vina. Baiat frumusel si "cu cheag". Intre timp eu am ramas aici, si am tras tare ani de zile..., dar am zis ca ce sa-mi mai schimb numele de pe green card ca uite cu ajutorul lui Dumnezeu acusica vine cetatenia. Dar ma seaca la inima cand lumea in spune, vaaai ce nume interesant...

Asa ca am din doua una:ori imi schimb numele pentru cel al viitorului meu sot cu ocazia casatoriei... ori mai astept pana la cetatenie, si atunci il schimb... tot cu al viitorului sot. cam asta am in minte. smileys/smiley1.gif

Si light are dreptate, oamenii se casatoresc ca sa ramana impreuna, si la bine si la greu, si dupa cat am tras pe aici, definitia pentru "greu" este alta pentru mine. Ca am fost impreuna atat la greu, eu zic ca de-acum vine si binele, Doamne ajuta!!!

May09
07.02.2008, 04:03
Binenteles, Light, sint de acord cu tine. However, in cazul meu, de ce sa "slavesc" numele unui retardat mintal, pardon si al familiei lui...Sint mai multe lucruri pe care nu le stii- nu ma refer la green card. De ce pe toate diplomele mele la care numai eu stiu cum am muncit sa apara numele lui...Ca si cum i s-ar cuveni...Adica ar fi o familie de oameni desptepti( retardatii ). Mai bine pun numele mamei mele care s-a chinuit sa ma creasca intr-o lume nebuna- Botosani acum 30 de ani....

light
07.02.2008, 13:45
may, nu-i treaba mea, dar nici in gind n-ar trebui sa vorbesti asa de fostul. Nu uita ca-i tatal copiilor tai, si pt ei va ramine tata indiferent daca-i vede, ori nu, daca-i suporta material, ori nu. Ca sa nu spun ca te injosesti tu insati vorbind asa despre omul pe care odata l-ai iubit, ba mai mult ai dorit, si ai facut 2 copii cu el. Cit despre faptul ca mama ta s-a chinuit sa te faca om, nu o contesta nimeni: asta-i rolul parintilor, si tu esti parinte sicred ca nici mama ta si nici tu nu asteptati recunostiinta vesnica si mai mai ales sub forma asta (a mentinerii numelui) . Cind te-ai maritat, se pare ca ai uitat ce-i datorezi mamei, si ai fost bucuroasa sa schimbi numele. Nu te cert, dar de dragul copiilor tai, din grija de a le crea un mediu echilibrat, cred ca n-ar mai trebui sa spui ce ne-ai spus noua de citeva ori.

Imi cer scuze ca am deviat de la subiectul topicului.

GreenRose
08.02.2008, 05:46
Va multumesc pentru raspunsuri!

Se pare ca va trebui totusi sa-mi schimb pasaportul, deoarece expira in Mai, 2009. V-as ruga sa-mi spuneti cei care ati trecut prin asta, ce anume trebuie sa fac mai intai. Light, ziceai ca tre' sa-mi inregistrez casatoria in Romania... Chiar se cere asta, sau pur si simplu sa ma duc sa-mi fac un nou buletin pe baza caruia imi pot mai apoi face pasaport?

light
08.02.2008, 14:41
dana, din nefericire ca sa-ti faci un pasaport nou trebuie sa-ti transcrii certificatul de casatorie (daca a fost emis in USA) la autoritatile romane. Dar eu parca-mi amintesc ca tu te-ai casatorit in Ro, deci nu mai ai nevoie de asta. Daca dupa casatorie nu ti-ai schimbat buletinul, atunci trebuie sa-l schimbi inainte de a cere eliberarea noului pasaport. Cred ca cel mai simplu e sa te duci sa-l faci, decit sa te incurci cu consulatele de-aici. Daca mai ai nelamuriri, da un semn.

GreenRose
09.02.2008, 06:21
Light, eu m-am casatorit in USA, asa ca se pare ca va trebui sa-mi inregistrez casatoria la autoritatile romane. Nu exista alta posibilitate, nu? Asta implica multi bani? Si cat timp de asteptare, ca noi nu putem sta in Romania mai mult de 16-18 zile.

Multumesc!

Sophya
09.02.2008, 11:34
Light, ai fost atat de dragut cu mine, cu noi, asa ca iti cer si eu ajutorul. In aceeasi situatie cu dana voi fi si eu curand. Ma voi casatori in iunie sau iulie, si probabil ca o sa imi schimb numele cu alviitorului meusot. Am vorbit cu el, si mi-a spus ca tare ar vrea sa nu aduc in noua casatorie numele fostului, este ceva care probabil nici mie nu mi-ar placea, si il inteleg. Deci o sa imi schimb numele la casatoria, iar casatoria va fi in America. Asa ca o sa trebuiasca sa imi schimb toate actele inclusiv pasaportul.

Acum intreb si eu ca si dana, ce trebuie sa fac? Ma gandesc poate stii tu vre-un link sa ne dai sa citim sa ne lamurim, poate a mai fost vre-un topic cu acelasi subiect?. Trebuie sa ma duc in Romania sa inregistrez casatoria? Trebuie sa iau legatura cu ambasada de aici? Poate un avocat in Romania sa imi rezolve? Cum Dumnezeu Sfantul, ca eu o sa am un green card pe numele nou, care n-o sa corespunda cu cel din pasaport...

Stiu ca exista o rezolvare, dar te rog spune-ne pe ce drum sa apucam. smileys/smiley1.gifca doar n-om fi noi primele...smileys/smiley5.gif

smileys/smiley1.gif- pentru danafaina, si multumiri ca ai deschis topicul asta ca citindu-l mi-am dat seama ca si eu sunt in aceeasi situatie.

Sophya
09.02.2008, 11:41
Nicole XXX, abia acum am citit mai atent ce-ai scris tu:

"Eu nu mi l-am schimbat si am fost in Romania in decembrie. Am avut pasaportul cu numele vechi, biletele pe numele nou, green cardul si certificatul de casatorie. N-am intampinat nici un fel de probleme."

Acum vreau sa te intreb si pe tine: tu ti-ai schimbat numele de pe green card, sau nu este nevoie? ca light mi-a trimis un link si am citit catrebuie sa cer un nou SSN. tu cum ai procedat? ca daca pot sa merg in Romania cu pasaportul pe numele vechi si cu green cardul pe numele nou, si actul de casatorie... sunt boiersmileys/smiley4.gif

Mai fetelor, Doamne, sa nu radeti de mine , va rog!! Pana a realiza toata tevatura asta nici nu ma gandeam ca o sa ma mai duc in Romania pentru multa vreme, da' asa e omu' cand i se pare ca nu poate ceva, numai la aia se gandeste. Doamne tare sunt proasta, acum stau si plang ca ma gandesc ca daca ma casatoresc si pasaportul meu nu mai e bun si nu pot sa ma duc acasa.... smileys/smiley19.gif

Tare-s Canutza om sucit!!!smileys/smiley36.gif

light
09.02.2008, 13:51
Fetelor, cucuietelor, nu va necajiti ca n-aveti de ce. Dana, daca ai toate actele necesare, cu atentiile cuvenite in 3 saptamini rezolvi totul: transcriere certificat casatorie, buletin de identitate si pasaport nou-nout. Despre strnscrierea certificatului de casatorie s-a mai povestit, dar cel mai simplu e sa mergeti pe siteul ambasadei, acolo seletezi "consular section", "Romanina version", "Acte de stare Civila-4". Daca mai aveti nelamuriri intrebati.

Sophya
10.02.2008, 16:11
Light, uite ce m-am gandit eu sa fac: pasaportul meu expira in mai. O sa imi fac unul nou, pe numele... vechi. Si chiar daca imi schimb numele dupa castoria din iulie, pot sa calatoresc cu pasaportul asta (cum am vazut ca ati facut si tu si Nicole), timp de cinci ani pana expira. Si in cinciani sper ca o sa am si eu un concediu mai lung (ce vis frumos) si o sa merg in Romania sa imi transcriu casatoria, si tot ce trebuie.

Multumesc mult pentru ajutor, si o sa intru pe siteul ambasadei sa vad exact ce trebuie sa fac.

Va urezo saptamana buna, cu spor si liniste. smileys/smiley1.gifSa aveti grija de voi.

light
11.02.2008, 12:51
Sophya, in urmatorii 5 ani vei avea un pasaport albastru.

Sophya
11.02.2008, 15:50
Sa te-auda Dumnezeu, Light!!smileys/smiley1.gif

Multumesc pentru sfaturi si incurajari! smileys/smiley32.gif

Succes si spor in toate, la toate fetele smileys/smiley4.gif

GreenRose
12.02.2008, 14:10
Cei care ati trecut deja prin asa ceva, spuneti-mi va rog cam cat dureaza totul , ca daca nu ma incadrez in cele vreo 16 zile cat e concediul, ce ma fac? Oare as putea sa-mi facun pasaport nou pe numele vechi si sa calatoresc asa cum ati facut si unii din voi?Poate asa dureaza mai putin...Sau e neaparat nevoie sa-mi inregistrez casatoria in Romania si sa-mi fac un pasaport pe numele nou? Sunt confuza...ma tem ca nu ma voi incadra in timp...Ce ma sfatuiti??

light
12.02.2008, 14:40
dana, teoretic, poti sa-ti faci totul de-aici, adica iti poti inregistra casatoria la consulatul de care apartii, adica cel din Los Angeles, care-i cam departe de tine. Daca ai buletinul, eu ti-as sugera sa-ti faci pasaport pe numele vechi cind mergi acasa. Tot atunci incearca sa-ti inregistrezi casatoria la autoritaile romane. Sincer, nu-i vad rostul (altul decit un pasaport pe numele nou), am facut-o dupa multe aminari. Pentru a-ti inregistra casatoria ai nevoie de mai multe documente, le gasesti pe siteul ambasadei, cred ca am dat linkul.

GreenRose
13.02.2008, 05:44
Iti multumesc mult, Light, dar nu am prea inteles. Sa-mi inregistrez casatoria la autoritatile romane, dar sa-mi fac pasaport pe numele vechi? Dar atunci nu vad de ce sa ma mai deranjez cu inregistrarea casatoriei.

light
13.02.2008, 11:53
dana, spuneam ca daca tot te duci in Ro, si daca vrei sa-ti inregistrezi casatoria la autoritati, poti sa incepi procesul, care-i de mai lunga durata. Pasaportul il primesti in 2 zile in regim de urgenta.

GreenRose
13.04.2008, 12:07
Am inteles ca inregistrarea casatoriei in Romania dureaza cam 2-3 luni, e adevarat? Ati foat careva in situatia asta? Si cam cat m-ar costa? Stiu ca se poate face si de aici, aici, prin ambasada de care apartinem, dar asta inseamnasa mergem personal la Los Angeles, bani, etc. As vrea sa compar si sa vad care ar fi cea mai avantajoasa varianta.

Va multumesc!

light
13.04.2008, 14:53
Dana, din cite stiu eu consulatul in anumite cazuri elibereaza certificatul in aceasi zi. Ti-am trimis un pm.

GreenRose
14.04.2008, 05:39
L-am primit, iti multumesc!

Am scris si eu unmesaj la consulat si mi-au trimis tot asa atasat informatiile acelea legate de inscrierea casatoriei. Darfiindca vom pleca in tara in august, as fi vrut sa stiu cam cat ar dura daca am face demersurile cat timp suntem in Romania.

livia
15.04.2008, 03:55
Dana, sunt in aceasi situatie. Mama a fost recent la primarie, in orasul meu si rasunsul a fost ca dureaza foarte mult, uneori si 6 luni. Se pare ca de vre-un an s-a schimbat procedura, ei primesc dosarul si-l trimit mai departe la Bucuresti pentru verificari. Cica asta ar fi motivul pentru care dureaza asa mult. Eu o sa merg curand, mai am nevoie de ceva acte, la consulat pentru certificat. In raspunsul lor au spus ca in cazul in care esti la distanta mai mare de consulat si-ti faci programare se elibereaza in aceeasi zi.

GreenRose
15.04.2008, 16:42
Multumesc, Livia! Daca asa stau lucrurile, nu-mi ramane dacat sa fac demersurile de aici.

livia
17.07.2008, 07:03
Dana, ieri am fost la consulat si am obtinut certificatul de casatorie romanesc, in aceeasi zi, ce-i drept cu programare facuta.

Tot in acceasi zi mi-am obtinut si procura speciala pentru obtinerea pasaportului din Romania pe care o voi trimite mamei prin posta.

Bafta si tie, indiferent pe ce cale vei incerca (prin consulat sau din Romania).

18.07.2008, 17:33
Pasaportul il primesti in 2 zile in regim de urgenta.
Mai nou in regim de urgenta il primesti in 2 ore</span> (cel putin pe N. Iorga, in Bucuresti). Vorbesc din experienta proprie din luna Iunie. Taxa parca este in jur de vreo 100RON. Alaturi de actele ce trebuiesc aduse se mai completeaza si un formular disponibil la un ghiseu imediat langa intrare. Coada s-ar fi misca decent de repede daca n-ar fi veni tot felul de redusi/reduse care nici macar nu au avut politetea sa aduca formularele completate si le mazgaleau la ghiseu (dar cica erau diaspora romaneasca si erau cu gura cat holul). Poate am avut eu ghinion in ziua aceea cu asemenea colegi de coada.

18.07.2008, 21:40
Coada s-ar fi misca decent de repede daca n-ar fi veni tot felul de redusi/reduse care nici macar nu au avut politetea sa aduca formularele completate si le mazgaleau la ghiseu (dar cica erau diaspora romaneasca si erau cu gura cat holul). Poate am avut eu ghinion in ziua aceea cu asemena colegi de coada. Fii si dumneata mai intelegator, lumea e in vacanta smileys/smiley36.gif. Ai avut ghinion, cand am fost eu n-a fost nimeni si am incercat marea cu degetul dupa o ora si putin.. era gata.