PDA

Arată versiune întreagă : spre pamant

lala
07.04.2005, 10:10
spre pamant

si eu...
simt o fuga nepriceputa
ce-mi da tarcoale
cu o maturitate tarzie.
ma simt nemiscata,
intr-o pozitie ce nu sfideaza
nici o lege de inertie
nici o definitie de curaj.
si totusi un vant necurat
mi-a intrat in mine
intr-un moment de deschidere
abrupta spre fuga.
totul se misca in mine,
se vaieta dezordinea,
si echilibrul e pe moarte.
sunt o stana de om...
si totul inauntrul meu
se misca spre fuga
vantul interior a adunat
tot ce-a putut din mine,
se izbeste de ochii nemiscati,
si nu poate iesi.
se loveste de gura muta
si e prins in cursa.
imi asediaza pieptul
sa scape afara
dar carnea e intepenita.
siiar fuga ma ispiteste,
dar nu se misca picioarele
spre undeva deschis
si vantul e prizonierul
unei stane de om
ce nu VREA sa fuga...

lala

christianT
07.04.2005, 12:10
Lala! Nu este asa ca e frumos cand ai scris o poezie? Eu am 38 de ani si prima poezia am scris-o acum 5 luni. Crede-ma ca de atunci am impresia uneori ca timpul a inceput sa curga in sensinvers, ca am inceput sa intineresc. Felicitari!iar eu mai astept ceva de la tine daca mai ai.

cristi

hazel
07.04.2005, 13:04
Eu am 38 de ani si prima poezia am scris-o acum 5 luni.

Cristi, daca nu te superi,o intrebare - ce anume ti-a dedclansat spiritul creator acum 5 luni?

Mersi.

christianT
07.04.2005, 13:42
Eu am 38 de ani si prima poezia am scris-o acum 5 luni.

Cristi, daca nu te superi,o intrebare - ce anume ti-a dedclansat spiritul creator acum 5 luni?

Mersi.

O intrebare la care nu stiu ce sa raspund draga hazel. Eu pana acum 5 luni, sau mai bine zis 6, nu am scris nici macar un rand in viata mea. Mai corespondam eu cu niste fete frumoase in timpul studentiei mele cand vroiam sa le arat ca sunt romantic dar atat. In rest nimic. Este adevarat ca mi-a placut sa citesc enorm iar poezia se numara printre favoritele mele. Eu am calatorit mult la viata mea si in toate aceste calatorii citeam ca un apucat.Volumul meu de Bacovia este foarte plimbat prin lumea asta, a vazut poate peste 20 de tari, dar de scris nu am scris nici o poezie pana acum6 luni.

O intrebare buna....de ce? ce a declansat? Sa fie oare faptul ca prin a scrie poezie imi apropii mai mult de inimatara mea numita Romania?De limba romana? Poate fi o explicatie.

Cred insa hazel ca eu intotdeauna am avut in mine dorinta de a versifica, de a incerca sa scriu o poezie. De cand ma stiu am avut o anumita stare emotionala in mine ce ma predispunea la asa ceva.Si nu a trebuit decat pur si simplu sa ma asez in fata unui petec de hartie si sa umplu albul ei cu gandurile mele.

Este aceeasi invitatie pe care v-o fac la toti.... incercati sa scrieti o poezie cum a facut si lala. Nici nu aveti idee ce trairi intense ametitoare puteti trai cand terminati de scris o poezie.

Si acuma...ca am mai scris o poezie azi s-o pun in acest topic deschis de lala.

<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Mai bine[/B]
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">[/B]
lui lala

Sunt tragic iubito priveste
Cum sufletul imi arde-n vapai,
Cand zambetul tau ma loveste
Iar ochii de gheata-s calai.

Iubito e doar disperarea
</script>

lala
07.04.2005, 14:16
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 width="95%" align=center>
<T>
<TR>
<TD class=bold>christianT</TD></TR></T></TABLE>cred ca cea mai buna metoda sa fugi de lume si in acelasi timp sa o regasesti este sa scrii...cel putin pt mine asta a fost ...si inca este refugiul meu, vitamina sufletului.....iar daca imparti si cu altii se poate chiar transforma in fericire :))) eu am 20 de ani si prima poezie am scris-o la 14, cand am pierdut pe cineva foarte drag....de atunci mi-a placut sa-mi pun gandurile si experientele pe foaie...

imi place sa scriuversuri albe, darte admir ca scrii in rime:))))

multumescul meu pt poezie:

Am iubit doar marea...

nu intrazni sa fugi de soare

caci poate norii-l vor uita,

tu ai curaj sa fugi de mare?

eu n-as avea,

cand stiu ca se uneste

cu cerul, si stie povestile

inceputului de lume,

eu n-as avea...

tu ai putea sa nu te scalzi

in mare?

eu n-as putea,

cand gandul lunii

oglindit in apa

e tulburat de un pacat

iertat de un val cald...

tu ai iubit marea?

eu da!

era ziua cand

zbor de pasari, sare, nisip

si furie se izbeau de mine...

tu intelegi marea?

eu nu!

o ascult ca sa o pacalesc

ca o inteleg

sa-si spuna toate tainele

caci imi place fosnetul valurilor

cand ea se destainuie .

tu ai ptea sa o parasesti

fara sa iubesti pe malul ei?

eu am facut-o!

si-a fost ultima zi

cand am vazut marea

am uitat sa iubesc

un OM la malul ei

si nu a vrut sa-mi duca taina

sa o asculte si altii

am tradat marea!

tu nu?

eu da!

pentru cine pastreaza in suflet locuri straine, le iubeste si le scrie :)))

ADnanna_blue
07.04.2005, 14:21
....wow...cristianT...pt un "incepator"...e super poezia....lui Lala...iispun un mare : MULTUMESC!!!..poezia e preferata mea...insa la preferinte o sa ma diferentiez cam mult de tine, CristianT....Bacovia nu e tocmai preferatul meu...si ma mir ca iti place el pt ca tema poeziei tale nu e chiar bacoviana.....insa folosesti unele cuvinte "crude"...oricum e f faina...(ambele sunt f faine)....keep up!!!

lala
07.04.2005, 17:54
ca tot veni vorba de preferinte, imi place bacovia...dar mai aproape de sufletul meu...sau mai bine zis de cugetul meu e macedonski...poezia preferata- Ura

ADnanna_blue poate ne bucuri si tu cu versuri sau cateva randuri....