PDA

Arată versiune întreagă : Legalizari diplome obtinute in alte tari

intarsia
07.04.2005, 03:23
buna ziua,

am niste probleme cu legalizarile de acte. am avut o bursa in germania, primita acolo, si nu pot legaliza actul respectiv aici in romania. mai am si altele, in engleza ... de autocad, si inca cateva diplome. acelasi lucru, ca nu pot legaliza decat traducerea lor in romana sau alta limba, dar asta nu inseamna ca actul in sine e original si valabil.

ai idee care e solutia? doar copii xerox nu pot trimite ... nu-i asa ?

multumesc anticipat,

florin.

ovex
08.04.2005, 07:40
Singurele diplome care conteaza sunt acelea care demonstreza ca ai o specializare de cel putin 1 an,restul diplomelor cu o durata mai mica de 1 an nu aduc nici un punct.

Diplomele obtinute in afara tarii,nu pot fi legalizate in Romania,din cate stiu eu dar poti face urmatoarea chestie:duci la un traducator autorizat de franceza\engleza aceste diplome pe care ulteriorle pui in DCS fara sa le legalizezi la notar. Traducerile autorizate NU se legalizeaza.Langa traduceri pui bineinteles si o copie xerox a actului tradus.Oricum o sa ma mai pun la punct cu treaba asta si voi reveni.

intarsia
08.04.2005, 21:19
multumesc pentru raspuns.

nu am diplome care sa ateste o pregatire pe o perioada mai mare de un an de zile. am o diploma autoCAD obtinuta in romania la un autodesk training center, pe asta mi-au legalizat-o chiar daca era in engleza. autoritatea eminenta era din romania.

mai am o diploma care atesta ca am primit din partea unei univeristati din germania o bursa daad un semestru. si niste recomandari tot din germania, de la o firma unde am facut un training. ma gandesc sa trimit originalul.

daca mai aveti opinii .. va rog ...

florin.

ovex
08.04.2005, 22:45
Ceea ce nu aduce puncte nu are rost sa trimiti la Viena.Poti sa iei cu tine la interviu restul "dovezilor",care ,poate iti vor aduce din parte consilierului ceva puncte la adaptabilitate.

Ti-ai facut evaluarea on line?Ai punctaj "de trecere"?Poate daca dai mai multe detalii....

intarsia
09.04.2005, 06:45
mersi pt raspuns.

am facut evaluarea online, nu stiu cate puncte am obtinut, dar raspunsul a fost ca am un punctaj ce imi permite inceperea demersurilor de imigrare, cat mai repede posibil.

am de gand sa emigrez singur, ma descurc f bine cu engleza si bine cu franceza. momentan sunt preparator la univ tehnica, dar am si lucrat in productie 11 luni. am si un master luat. ai mei au niste cunostinte in quebec, dar am facut punctajul fara satrec amicii astia in formularul respectiv. am varsta in intervalul care aduce maxim de puncte. cred ca totusi am trecut la limita, dar am trecut.

numai bine.

ovex
09.04.2005, 11:43
http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/te (http://www2.publicationsduquebec.gouv.qc.ca/dynamicSearch/telecharge.php?type=3&file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM) lecharge.php?type=3&file=/I_0_2/I0_2R3_01.HTM

Aici poti sa-ti calculezi punctajul real si mai poti "umbla"un pic la unele chestii.Daca totul e OK,da-i bice!

Numai bine!

intarsia
09.04.2005, 23:51
multumesc pt link, foarte folositor.

pt evalarea preliminara am in jur de 50 de puncte, deci la limita, cum ziceam si in celalat mesaj. am vazut ca la interviu trebuie sa ajung la minim 60 de puncte, cu adaptabilitatea (cunostinte despre q, calitati personale, motivatie) ...

pacat ca meseria mea de baza, inginer textilist, nu e in lista lor de meserii cautate ...

oricum, greul e cand ajung acolo, nu la interviu.

sanatate!

ovex
10.04.2005, 02:17
multumesc pt link, foarte folositor.

pt evalarea preliminara am in jur de 50 de puncte, deci la limita, cum ziceam si in celalat mesaj. am vazut ca la interviu trebuie sa ajung la minim 60 de puncte, cu adaptabilitatea (cunostinte despre q, calitati personale, motivatie) ...

pacat ca meseria mea de baza, inginer textilist, nu e in lista lor de meserii cautate ...

oricum, greul e cand ajung acolo, nu la interviu.

sanatate!

Nu vreau sa par pisalog dar daca ai "in jur de 50 de puncte"trebuie sa fi foarte ATENT! Meseria ta nu e en demande,nu este privilegiata,nu ai a doua specializare,aplici singur,deci fa-ti calculul la modul foarte obiectiv. Stiu cazuri care au primit refuz.

intarsia
11.04.2005, 07:13
ai dreptate, sunt foarte atent si realist, dar cu ce pot schimba eu decizia lor? le voi trimite toate documentele cerute si voi trage cat de tare pot la interviu, daca ma vor accepta pt asa ceva. daca nu ... nu e sfarsitul lumii :) se vor ivi alte oportunitati ...

oricum, te voi tine la curent cu evolutia situatiei, daca vrei.

numai bine, florin.

ovex
11.04.2005, 09:00
Florine,eu as vrea sa iasa bine ptr.toata lumea de aceea am zis ca trebuie atentie cand esti la limita.Cateodata,pare de necrezut,dar 1 PUNCT in minus,a compromis sansele de a emigra deci poti schimba punctajul la nivelul de limba:treci mai mult la cunostintele de franceza si in cazul acesta "plusezi"un pic la punctaj si ajungi la interviu,dar panala interviutrebuie sa recuperezi la franceza,ptr.ca altfel te poate amana sau respinge la interviu.In concluzie,o nota mai mare la franca,ajungi la interviu si acolo faci pe dracu in 4! Alfel risti sa platesti taxele traducerile si legalizarile si primesti refuz!

Sigur ca vreau sa scri pe forum,sa fim la curent cu drumul tau.Scrie,intreaba orice sau daca sti tu ceva ce nu scrie aici,posteaza tu!Sa citesti si setul de intrebari ptr. interviu,e complex si bine gandit.

Salut!

intarsia
11.04.2005, 19:18
asa-i, am realizat si eu lucrul asta. am inceput deja sa exersez franceza.

am si o intrebare, daca esti amabil sa imi raspunzi.

cred ca am facut o confuzie, se pare ca franceza mea e inca mediocra. cand am facut punctajul pe linkul trimis de tine, la factorul 2 am trecut 0 puncte. era vorba de locul de munca. azi am citit cu mai multa atentie, am vazut ce inseamna in franceza 'seuil'. neavand loc de munca asigurat si nici profesiune cautata,am facut punctajul EMP-ului - anexa II, care a fost bun, peste limita de 30, 38 mai precis. deci la voi lua 8 puncte la factorul 2, cat e pragul de trecere. poti sa imi spui daca rationamentul meu e corect?

multumesc, florin.

ovex
12.04.2005, 03:38
Da,rationamentul tau e bun.Daca ai facut 38 p. la anexa 2,primesti acele 8 puncte la anexa 1. In afara de aceste 8 puncte,la anexa 1 trebuie sa mai totalizezi inca cel putin 42 de puncte,ptr. ca totalul sa fie 50(minim de trecere).Aceste 50 de puncte trebuie totalizate FARA:

-PUNCTELE DE LA alin.4-ADAPTABILITE,acestea fiind punctele pe care ti le va da consilierul cu care vei da interviul;&n bsp;&n bsp;

-PUNCTELE DE LA alin.7-aceste fiind acordate ptr.sotie sau concubina,ceea ce nu este cazul tau.

Daca le ai pe astea(minim 50p),totul e ok!Franceza pe paine!

intarsia
14.04.2005, 02:48
am alta intrebare, acum pe ultima suta de metri.

dupa terminarea facultatii am lucrat un an, la bucuresti,timp in care am luat si un master, la zi, in iasi. orele se faceau din an in pasti, oricum, pe diploma scrie master la zi.

intrebarea e urmatoarea: cam ce parere vor avea cei de la ambasada din viena daca vad ca eu pe aceeasi perioada am si lucrat full time si am si un master la zi? ar putea considera ca se bat cap in cap?

dacae asa, atunci pot sa nu mai atasez diploma de master ...

ce parere aveti?

multumesc, florin.

ovex
14.04.2005, 03:46
Eu zic ca ai face cea mai mare prostie sa nu depui diploma de master.Neaparat sa o trimiti,aceasta va conta foarte mult.

"Despre parte inchinarii...",nu-ti fa tu atatea probleme despre ce te va intreba (poate) consilierul la interviu in legatura cu obtinerea masterului intr-un oras si prestarea unei activitati in altul.Cursuri,dupa cate se stie se pot face si sambata si duminica(invatamantul la distanta-ID) si chiar lucrand la o firma in care ''firma mama'' e in Bucuresti si punctele de lucru sunt in alte orase din tara.Deci.... .Daca stii cum sa pui problema,vei putea fi chiar si apreciat pentru reusitele tale pe plan universitar,avand in vedere faptul ca in tot acest rastimp nu ai intrerupt activitatea profesionala.Consilierul nu va putea sub nici o forma contesta nici activitatea profesionala(vechimea in munca) nici diploma de master.Cele doua au ACOPERIRE LEGALA.

Numai bine!