PDA

Arată versiune întreagă : Moartea-consecinta a pacatului?

idontknow
26.01.2008, 11:17
Daca se presupune ca pedeapsa pentru pacat este moartea, atunci de ce mor si animalele?

Raven
26.01.2008, 11:25
Presupunerea e gresita.

Moartea e inevitabila si are un singur motiv care nu tine de vreo pedeapsa anume: viata oricarei fiinte pe lumea asta e limitata.

Uneori moartea e o binecuvantare. Numai uneori.

26.01.2008, 12:02
Animalele au murit si inainte de crearea lui Adam, pentru ca ele nu au fost create "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu". Este si logic. Cum ne-am putea imagina ca un tantar, de exemplu, sa traiasca la infinit!? In ce priveste omul, situatia este complet diferita. El a fost creat cu perspectiva vietii eterne. Pacatul este cel care a cauzat moartea. Daca Raven nu este de acord cu asta, inseamna ca el nu este de acord cu apostolul Pavel si implicit cu Biblia. Dar asta nu ne mira; nu este el nici primul nici ultimul. De fapt, nu l-am vazut niciodata pe Raven sa dea un citat din Biblie. S-a referit la ea, dar asa...vag, in linii mari. Ce se intampla, fratilor? Va e rusine cu Biblia? Este si ea o carte si inca una mult respectata in lume.Iata cum explica Biblia (ap. Pavel) chestiunea cu moartea: "Printr-un singur om a intrat pacatul in lume si prin pacat a intrat moartea; si astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din cauza ca toti au pacatuit" - Romani 5:12 ... Acuma, as mai intreba si eu: exista vreun om care sanufi pacatuit?

nicoletamihaela
26.01.2008, 18:26
idontknow...Ei...pacatul si moartea....

Citeam candva scrierile Parintelui Cleopa....

http://www.razboiulnevazut.org/articol/38/Despre-moarte

Sa mori fizic,trupeste,poate este (vorba lui Revan )eliberarea de pamant si greutatile acestuia...

Dar in sensul Religios,are alta conotatie...Pacatul si moartea ca pedeapsa..

De cand se stie,de la Eva citire pacatul a intrat in vietile nostre ca o pedeapsa..Poate de aceea Dumnezeu ne-a dat cele 10 porunci....

Pacatul si ispita de a pacatuii,nu inseamna moartea fizica neaparat..Ci moartea spirituala....Poti tarii fara nici un fel de grija,dar pe dinauntru sa fi mort...

Despartirea de Dumnezeu,pacatuind,nu duce la moarte,dar se inchid ochii constiintei si in somnul acela al pacatului,se nasc monstrii...Te ridici deasupra tuturor barierelor impuse de legile firii,si senzatia de egalitate cu Dumnezeu i-a locul perceptelor impuse de El...

Practic,scoti pe Dumnezeu din tine,pacatiund....

[b]"Caci Dumnezeu a vrut ca toata plinatatea sa locuiasca

26.01.2008, 19:51
Moartea-consecinta imbatrinirii fiziologice aorganismuluiuman.Ce-ar fi dac-am fi nemuritori?Cine ne-ar plati fratilor pensiile in etern?

Serios vorbind,cred ca este o alta, consecinta pacatelor savirsite.Chinul din'aintea mortii.Greutatea cu care lasam viata terestra!

Putine animale mor de batrinete(cele tinute pe linga casa omului).In natura,animalul bolnav,este eliminat de "fratii" lui,astfel vine eliminata suferinta.

idontknow
27.01.2008, 10:10
Raven wrote

Presupunerea e gresita.

Moartea e inevitabila si are un singur motiv care nu tine de vreo pedeapsa anume: viata oricarei fiinte pe lumea asta e limitata.

Uneori moartea e o binecuvantare. Numai uneori.

Hmmm...mie mi s-a parut ca esti crestin...si credeam ca esti de acord cu ce spune Biblia, sau poate am inteles eu gresit si te-ai referit doar la moartea trupeasca...saunu crezi in nemurirea sufletului?smileys/smiley5.gif

Raven
28.01.2008, 05:03
Din moment ce vorbeati de animale, sufletul e exclus din discutie. Deci si viata eterna e exclusa de-acolo.

Ati deviat-o acum? Nu mai vorbim de animale & oameni?

Si Kirk, si sufletul moare daca hotaraste Dumnezeu care l-a creat. Cum era aia cu "nimic e nu e cu neputinta la Dumnezeu"?

28.01.2008, 07:54
Daca se presupune ca pedeapsa pentru pacat este moartea, atunci de ce mor si animalele?

Ce idee sinistra. Asa interprtati voi moartea ca o pedeapsa pt ceva?
Asta nu am mai auzit-o pana acum.

idontknow
28.01.2008, 09:21
esrin wrote

Eu am pus problema din punct de vedere crestin...nu este moartea pedeapsa pentru pacatul originar?smileys/smiley5.gif

raven wrote

Din moment ce vorbeati de animale, sufletul e exclus din discutie. Deci si viata eterna e exclusa de-acolo.

Ati deviat-o acum? Nu mai vorbim de animale & oameni?

Si Kirk, si sufletul moare daca hotaraste Dumnezeu care l-a creat. Cum era aia cu "nimic e nu e cu neputinta la Dumnezeu"?

Am impresia ca in crestinism nu se accepta faptul ca animalele au suflet, dar totusi si ele au sentimente...de ce nu ar avea suflet?smileys/smiley25.gif

Eu am fost putin confuza pentru ca ai spus ca presupunerea e gresita...dar probabil ca tu cand ai vorbit te-ai referit doar la animale si eu ma gandeam sila oameni.Ideea era ca si animalele si oamenii mor, desi cei care au pacatuit primii si si-au primit moartea ca pedeapsa sunt oamenii, nu animalele.smileys/smiley2.gif

Raven
28.01.2008, 09:45
Am impresia ca in crestinism nu se accepta faptul ca animalele au suflet, dar totusi si ele au sentimente...de ce nu ar avea suflet?smileys/smiley25.gif
Animalele n-au notiunea de bine si de rau, n-au constiinta, n-au suflet.

Eu am fost putin confuza pentru ca ai spus ca presupunerea e gresita...dar probabil ca tu cand ai vorbit te-ai referit doar la animale si eu ma gandeam sila oameni.Ideea era ca si animalele si oamenii mor, desi cei care au pacatuit primii si si-au primit moartea ca pedeapsa sunt oamenii, nu animalele.smileys/smiley2.gif
M-am referit la oameni vs. animale.
La animale nu se aplica nici o pedeapsa care tine de suflet pt. ca animalele n-au suflet.

28.01.2008, 13:39

Sa inteleg ca n-ai fost niciodata la biserica? Sau ca n-ai citit niciodata relatarea despre Adam si Eva?

christianT
28.01.2008, 14:41
Eu nu vad cum viata poate exista fara moarte, sunt legate organic intre ele, in asa fel incat una o determina pe cealalta. Nimic nu e permanent, totul e intr-o continua schimbare. Legea entropiei e universal valabila, incepand cu cele mai umile organisme unicelulare, trecand prin om, si pana la cele mai indepartate corpuri ceresti. Totul are un inceput, o perioada de existentasi un sfarsit. Singura care e eterna e schimbarea.

keyframe14
28.01.2008, 14:51
Nu cunosc pe nimeni sa fi murit ca si consecinta a "pacatelor"...care sunt inevitabilesmileys/smiley36.gifcine-si imagineaza viata ca o cursa a impotriva pacatelor nu va avea sorti de izbanda...eu garantez si dau in scris ca tot o sa moarasmileys/smiley36.gif

Consecintele mortii sunt ..fie naturala, prin imbatranirea organismului, fie accidentala...lege perfect valabila si la animale...alte explicatii sunt aberatii....pe teme religioase

FidelKatzo
28.01.2008, 23:04
Lista cu pacatele tot oamenii au facuto,si difera de la religie la religie..Daca exista un singur Dumezeu cum se face ca religiile difera intre ele..De ce nu exista o religie unitara pentru toata omenirea..?

Raven
28.01.2008, 23:22
Daca exista un singur Dumezeu cum se face ca religiile difera intre ele..De ce nu exista o religie unitara pentru toata omenirea..?
Chestiune de perceptie. Insa sunt si puncte comune in toate religiile.

keyframe14
29.01.2008, 00:36
Chestiune de perceptie. Insa sunt si puncte comune in toate religiile.

Asta nu e un argument, sunt in acelasi timp diferente foarte mari intre ele...

idontknow
29.01.2008, 04:59
christianT wrote

Eu nu vad cum viata poate exista fara moarte, sunt legate organic intre ele, in asa fel incat una o determina pe cealalta. Nimic nu e permanent, totul e intr-o continua schimbare. Legea entropiei e universal valabila, incepand cu cele mai umile organisme unicelulare, trecand prin om, si pana la cele mai indepartate corpuri ceresti. Totul are un inceput, o perioada de existentasi un sfarsit. Singura care e eterna e schimbarea.

Hmmmmsmileys/smiley92.gif...tu privesti lucrurile din punct de vedere dualist...dar...mie nu mi se pare ca e chiar asa...adica, de exemplu, la un momemnt dat aveam impresia ca binele si raul se conditioneaza unul pe altul, apoi mi-am dat seama ca de fapt binele inseamna existenta, iar raul inseamna afectarea existentei...binele este starea de normalitate, iar raul este anormalitatea...binele ar putea foarte bine sa existe fara rau(dar probabil ca nu s-ar mai numi asa, adica nu ar mai exista aceste doua notiuni, insa existenta ar fi buna prin definitie), pe cand rau fara bine nu se poate(daca nu ar aveace deteriora...e clar ca nu arexista).In concluzie, viata ar putea foarte bine exista fara moarte, dar nu si invers.smileys/smiley2.gif

Raven
29.01.2008, 05:59
Asta nu e un argument, sunt in acelasi timp diferente foarte mari intre ele...
Sigur ca sunt si diferente mari. Dar ce e cel mai important este ca toate religiile considera ca omul a fost creat de acel ceva</span> pe care-l numesc generic divinitate.

(Nu vorbesc de secte obscure fondate in apartamente cu 2 camere prin cartiere-ghetou.)

29.01.2008, 15:17
Se pare ca celulele noastre ar trebui sa continue sa se reinnoiasca si astfel ar trebui sa traim vesnic. Atunci, de ce imbatranim si murim? Multi savanti spun ca exista o limita de viata "naturala". Credeti ca au dreptate? Daca limita de viata este naturala, atunci de ce au tanjit oamenii intotdeauna dupa longevitate si au incercat chiar sa ajunga la nemurire (va amintiti de asa-numitele elixire ale vietii, fabricate din mercur, pe care le-au incercat unii imparati chinezi si au murit)?

idontknow
30.01.2008, 08:55
Poi mi se pare normal ca realizand ca vom muri la un moment dat, avand sentimente, constiinta si mai alesratiune ne dorim nemurirea...de fapt, cine stie, poate sufletul chiar este nemuritor...poate omul are gandul vesniciei pus in el de Dumnezeu si viata de dupa moarte nu este doar o plasmuire a omului neconsolat si efemer...

idontknow
30.01.2008, 09:08
Se pare ca celulele noastre ar trebui sa continue sa se reinnoiasca si astfel ar trebui sa traim vesnic. Atunci, de ce imbatranim si murim?

christianT spunea ceva de entropie, dar totusi, daca exista aceasta entropie nu inteleg de ce mai evoluam panacand incepe procesul de imbatranire...ar trebui sa consideram copilaria si adolescenta imbatranire si dincate stiu eu acestea inseamna tocmai crestere, adica evolutie, dupa care imbatranirea si moartea reprezinta dezintegrarea.Adica eu inteleg ca doar imbatranirea ar ilustra legea a 2a a termodinamicii...dar cum functioneaza entropia cand ne dezvoltam, cand crestem?Cum de ne da voie aceasta lege a 2a a termodinamicii?

nicoletamihaela
30.01.2008, 09:45
idontknow....

....uite ca am gasit ceva foarte usor de lecturat pentru tine,si mai apoi dupa ce citesti,iti recomand o alta lectura extrem de usoara,de data aceasta o carte..O gasesti in magazinele de carti bisericesti,si se numeste "Dogmatica crestina ortodoxa"-manual pentru seminarele teologioce,clasa a 13-a..Este un manual dupa care poti lectura in liniste si pe intelesul tau,pacatul si moartea....

http://www.crestinortodox.ro/Morala/Taina_mortii-201-17584.h (http://www.crestinortodox.ro/Morala/Taina_mortii-201-17584.html) tml

Mai am o observatie pentru tine,si sper sa nu o interpretezi decat cum scriu,si sa nu te necajesti..Pentru ca o spun cu toata dragostea,nu cu rautate..

Iti citeam cateva dintre scrieri..Este de apreciat ca te intereseaza,toate aceste secrete si mistere ale vietii..Inseamna ca esti o copila de nedejde care cauta sa fie extrem de responsabila in tot ce face...Dar uite,un pacat marunt pe care il faci..Eu il consider marunt,dar este totusi un pacat...Ma uitam cum analizezi si judeci spusele oamenilor,sau chipurile lor,sau gandurile lor...Eu am zambit,Raven a scris cu intelegere si extrem de politicos,pentru ca politetea il caracterizeaza...

Sper ca nu te vei supara de spiritul meu de observatie...

Cu drag....

idontknow
31.01.2008, 21:39
smileys/smiley1.gifnicoletamihaela, iti multumesc pentru link, tema mortii este tratata interesant...am sa caut si cartea, dar am o intrebare:este aceeasi(sau ca un rezumat al cartii sale)cu cartea Parintelui Staniloaie?Stiam ca aceasta este foarte completa si ca este cam cel mai bun tratat contemporan despre ortodoxie.

Iti multumesc de asemeneaca mi-ai atras atentia in legatura cu comentariile mele, apreciez sinceritateasmileys/smiley1.gif, am sa incerc sa fiu mai toleranta, mai diplomata, cred ca uneori ma ia valulsmileys/smiley36.gif...sau poate am tendinta asta pentru ca imi place si psihologia, nu stiusmileys/smiley75.gif.Si nu m-am suparat in nici un caz, pentru ca ai dreptate in ceea ce ai spussmileys/smiley2.gif.Daca am ranit pe cineva, va rog sa ma iertati, sunt mai impulsiva de felul meusmileys/smiley9.gif...

nicoletamihaela
01.02.2008, 05:18
Draga mea,
Nu nu este la fel,dar cartea Parintelui Staniloaie,este o capodopera...Merita citita,mai ales ca o sa inveti multe din ea....Cat despre tratatele de ortodoxie,oooo..sunt nenumarate,care mai de care mai bune...

idontknow
06.02.2008, 06:18
nicoletamihaela...as vrea sa te intreb...in legatura cu ortodoxia...crezi ca e in regula ca ne inchinam la sfinti si la icoane?nu sunt idoli?smileys/smiley92.gif

Raven
06.02.2008, 08:32
nicoletamihaela...as vrea sa te intreb...in legatura cu ortodoxia...crezi ca e in regula ca ne inchinam la sfinti si la icoane?nu sunt idoli?smileys/smiley92.gif
Raspund eu pana apare Nico.

Subiectul a fost inchis demult, dar ramane f. important si in prezent.

In crestinismul ortodox, a te inchina inseamna a face semnul crucii cu 3 degete unite - se stie cum: in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, Amin. Deci nu in numele vreunui sfant. E f. clar ca nici un sfant n-o sa-ti salveze sufletul si la fel de clar este ca nici un sfant n-a facut minuni (de altfel si ei au spus asta: ca nu e de la ei).
Asta prima parte.

A doua parte e descrisa la amanunt in diverse lucrari teologice pe tema iclonoclasmului.

nicoletamihaela
06.02.2008, 11:21
nicoletamihaela...as vrea sa te intreb...in legatura cu ortodoxia...crezi ca e in regula ca ne inchinam la sfinti si la icoane?nu sunt idoli?

Idontknow....Eu zic ca este in regula..Dar,tu trebuie sa faci decat ce iti dicteaza inima...Cel mai bun calauzitor al tau,este inima....
Nu ,icoanele nu sunt idoli... in nici un caz....

Si ca sa nu ma pierd in definitii,pentruca si eu am descoperit destul de tarziu CREDINTA,iti dau cateva trimiteri,si sper sa faci dupa cum simti tu,si cum simte inimioara ta...Nu uita..Dumnezeu este in inima ta...

http://www.ortho-logia.com/Romanian/Icoanele.htm
http://www.crestinism-ortodox.ro/html/12/12c_icoanele_in_cul tul_ortodox.html

idontknow
14.02.2008, 08:18
Raven wrote

E f. clar ca nici un sfant n-o sa-ti salveze sufletul si la fel de clar este ca nici un sfant n-a facut minuni (de altfel si ei au spus asta: ca nu e de la ei).

Poi, nici nu credeam ca vreun sfant face minuni de unul singur, ci ca, eventual, Dumnezeu face minuni prin sfaintii Sai, adica oricum sfintii nu fac minuni de la ei putere, ci cu ajutorul lui Dumnezeu...sau tu te refereai ca face diavolul minuni ca sa induca in eroare pe oameni(scuze ca te intreb asta, sunt putin dezorientata in ultimul timp, am vorbit cu crestini de tot felul de confesiuni si nici nu mai stiu ce sa mai cred in legatura cu minunile astea, un adventist spunea ca Lumina de la Ierusalim poate fi de la dracu' ca sa induca lumea in eroare sa se inchine apoi la icoane si la sfinti, martorii lui Iehova zic ca atunci cand striga posedatii "Ma arde" cand sunt atinsi cu cruceade fapt diavolul din ei pacaleste credinciosii ca cica crucea este un simbol pagan,al Babylonului, al Satanei...nu e vb ca ma las influentata de oricine, dar habar nu am cum sa deosebesc astfel de minuni...)?

keyframe14
14.02.2008, 09:20
dar habar nu am cum sa deosebesc astfel de minuni...)?
O sa stii sa le deosebesti cand o sa realizezi ca minuni nu exista...minuni=bullsh*t...

lordul
16.02.2008, 06:38
Daca Raven nu este de acord cu asta, inseamna ca el nu este de acord cu apostolul Pavel si implicit cu Biblia.

De ce ar trebui sa acceptam Biblia ca fiind "cuvintul lui Dumnezeu" ?
Stim cu totii ca Biblia a fost scrisa de evrei , care erau si ei oameni obisnuiti , si nicidecum n-aveau si nici n-au ceva "divin"
Daca Burebista , sau oricare altul inaintea sa , s-ar fi gindit la lucrul acesta , am fi scris NOI un "vechi testament" , iar Romania ar fi fost azi "tara si poporul ales" smileys/smiley36.gif
Parerea mea este ca noi , oamenii creem dumnezei si zei , si nicidecum invers ... Unde sint acum marii zei de odinioara ? Au murit cu totii deoarece oamenii care i-au creat au incetat sa-i mai venereze .
Asa se va intimpla si cu religia crestina si oricare alta religie care va aparea .
Nu doar fiintele mor , ci chiar si religiile , ideile filozofice , statele si imperiile . Nimic nu-i vesnic .

idontknow
16.02.2008, 09:57
keyframe14 wrote

O sa stii sa le deosebesti cand o sa realizezi ca minuni nu exista...minuni=bullsh*t...

Stii, uneori as vrea sa fiu si eu asa inversunata ca tine impotriva lui Dumnezeu, impotriva Bisericii, impotriva minunilor, impotriva oricarei idei care afirma existenta divinitatii...pentru ca mi se pare(si s-ar putea sa gresesc)ca cei care sunt impotriva lui Dumnezeu din tot sufletul parca s-ar lupta de fapt cu El, mi se pare ca aceia, ininima lor, cred in Dumnezeu,si ca vor ajunge la un moment dat sa se dea batuti in fata acestei lupte interioare...pe cand eu sunt atat de sceptica incat nici macar nu sunt impotriva Lui, ci pur si simplu mi-e greu sa cred ca exista...(asta nu inseamna ca nu incerc, am vointa).Oricum, ideea era ca atunci cand vad pe cineva foarte inversunat impotriva religiei, nu-mi face deloc impresia ca nu crede, ci chiar invers...ateismul zic eu ca inseamna pur si simplu indiferenta, atunci cand pur si simplu nu te mai intereseaza subiectul divinitate, cu atat mai putin sa-l ataci...

16.02.2008, 10:59
De ce ar trebui sa acceptam Biblia ca fiind "cuvintul lui Dumnezeu" ?

Imagineaza-ti o biblioteca cu 66 de carti scrise de aproximativ 40 de oameni diferiti pe o perioada de 1600 de ani. Trei limbi au fost folosite de scriitori, care au trait intr-un numar de teritorii. Toti scriitorii au avut personalitati diferite, capacitati si educatii diferite. Dar cand cartile pe care le-au scris ei au fost in final stranse laolalta, a reiesit ca, in realitate,ei au facutexact ocarte mare, careurmeaza o tema de baza de la inceput pana la sfarsit. E greu de imaginat asa ceva, ce zici? Totusi, Biblia estetocmai o astfel de biblioteca.

keyframe14
16.02.2008, 16:00
Stii, uneori as vrea sa fiu si eu asa inversunata ca tine impotriva lui Dumnezeu, impotriva Bisericii, impotriva minunilor, impotriva oricarei idei care afirma existenta divinitatii...pentru ca mi se pare(si s-ar putea sa gresesc)ca cei care sunt impotriva lui Dumnezeu din tot sufletul parca s-ar lupta de fapt cu El, mi se pare ca aceia, ininima lor, cred in Dumnezeu,si ca vor ajunge la un moment dat sa se dea batuti in fata acestei lupte interioare...pe cand eu sunt atat de sceptica incat nici macar nu sunt impotriva Lui, ci pur si simplu mi-e greu sa cred ca exista...(asta nu inseamna ca nu incerc, am vointa).Oricum, ideea era ca atunci cand vad pe cineva foarte inversunat impotriva religiei, nu-mi face deloc impresia ca nu crede, ci chiar invers...ateismul zic eu ca inseamna pur si simplu indiferenta, atunci cand pur si simplu nu te mai intereseaza subiectul divinitate, cu atat mai putin sa-l ataci...
M-ai inteles gresit...nu pot sa fiu impotriva a ceva ce consider ca nu exista..e ca si cum te-ai ruga la fat frumosi si ilene cosanzene la varste fragede...daca e sa fiu impotriva a ceva..sunt impotriva bisericii care mi se pare o masa de manipulat oamenii slabi de inger, sunt impotriva costruirii unei matahale de catedrale a mantuirii neamului prost de 100 m inaltime si cu un cost de sute de miliarde in conditiile in care avem copii si batrani murinzi pe strazi si ne scaldam intr-o saracie crunta, sunt impotriva faptului ca exista aproximativ 300 de biserici in bucuresti..constructii din care s-ar putea face ceva util cu ele...in conditiile in care exista, in Capitala, sute de batrani care asteapta de luni intregi
sau chiar de un an sa fie cazati la un azil. Concurenta e atat de
crancena, incat un loc se elibereaza numai dupa ce moare un om. Chiar
si asa, batranul aflat primul pe lista de asteptare nu se poate muta
imediat, ci numai dupa cateva saptamani, dupa ce se obtin toate avizele
si dupa ce primarul de sector isi da consimtamantul. In prezent, in
Bucuresti sunt circa 360.000 de batrani care nu se mai pot ingriji
singuri, in vreme ce caminele puse la dispozitie de primarii nu au mai
mult de 400 de locuri.Daca dupa toate astea mai crezi in minuni..si daca intradevar ar exsta D-zeu asta la care te rogi..as fi bucuros sa-i dau una in freza cu prima ocazie cu care il vad...Pentru populatia subnutrita si bolnava din africa "dumnezeu" sunt oamenii aia care le aduc mancare si medicamente cu camioanele...la aia se roaga si le multumesc toata viata

nicoletamihaela
16.02.2008, 23:57
Poi, nici nu credeam ca vreun sfant face minuni de unul singur, ci ca, eventual, Dumnezeu face minuni prin sfaintii Sai, adica oricum sfintii nu fac minuni de la ei putere, ci cu ajutorul lui Dumnezeu...sau tu te refereai ca face diavolul minuni ca sa induca in eroare pe oameni(scuze ca te intreb asta, sunt putin dezorientata in ultimul timp, am vorbit cu crestini de tot felul de confesiuni si nici nu mai stiu ce sa mai cred in legatura cu minunile astea, un adventist spunea ca Lumina de la Ierusalim poate fi de la dracu' ca sa induca lumea in eroare sa se inchine apoi la icoane si la sfinti, martorii lui Iehova zic ca atunci cand striga posedatii "Ma arde" cand sunt atinsi cu cruceade fapt diavolul din ei pacaleste credinciosii ca cica crucea este un simbol pagan,al Babylonului, al Satanei...nu e vb ca ma las influentata de oricine, dar habar nu am cum sa deosebesc astfel de minuni...)?

Idontknow...Offf...Intrebari existentiale si de inceput...

Hai sa o luam incet...Minunile de care tu vorbesti,si le astepti de la Dumnezeu,sau de la Sfinti,nu sunt pe baza de Hocus Pocus....Dumnezeu nu este magician...Dumnezeu este esenta vietii insusi,inceputul inceputului,viata insusi,si Adevarul in cea mai desavarsita foma a sa.....

Te astepti la o minune..Fiecare din noi ne asteptam la minuni..Dar din pacate minunile se arata doar pentru aceia care au ochi sa le vada..Nu am refer la ochi ca parte anatomomica a trupului..Ci ochii mintii si ai inimii...De ce se spune ,deschide ochii mintii si ai inimii,si vei intelege pe Dumnezeu si cuvantul sau ?

Am o buna prietena ,care mi-a spus o data un cuvant pe care nu il voi uita in veci....

"Dumnezeu nu face minuni ca un magician,Dumnezeu face minuni prin oameni.."

Nu stiu de ce m-au marcat acele cuvinte,dar stiu ca si eu pot fi un om a lui Dumnezeu,daca cred in cuvantul lui,si respect cat pot eu in conditiile date,regulile scrise de mii de ani....

Cuvantul..Alt instrument dat de Dumnezeu..Stii,cu un cuvant poti zidi,cu un cuvant poti darama..Cuvantul trebuie folosit cu mare grija ...

Speculatii pe marginea Credintei s-au facut de-a lungul timpului,de catre multi..Au luat nastere secte,confesiuni,religii,grupari,razboaie,etc...

Da si Diavolul poate lua cea mai fermecatoare forma din cate s-au existat,poate fi cel de langa tine,poate fi ispita cuvantului care te duce in deruta si in ambiguitate....Diavolul ne poate supune la grele incercari,si doar pentru a castiga un razboi nevazut..Razboiul sufletelor....Aici deja ,noi ca muritori nu putem face decat un singur lucru..sa nu ne lasam ispititi de Diavol....Cum ?Aici nu exista retete...Uite,ne apuca furia ca mor oameni de foame,ca cineva drag dispare,ca nu avem bogatii,ca nu suntem fericiti,ca suntem saraci,etc...Si sirul ar putea continua...Crezi ca Dumnezeu ar tolera nefericirea Omului pe care l-a creat El ?Nu...Dar l-a lasat sa aleaga intre bine si rau,din secunda 1,atunci cand au calcat cuvantul Lui,in gradina Edenului..Cand au mancat din mar si s-au lasat ispititi....

Si minunea de a crede,de a avea certitudinea reala ca esti alaturi de Dumnezeu,in ce religie crezi tu ca ti se potriveste,va venii curand..Omul are perioada de maturizare,si nu ma refer la cea fizica,ci la cea a credintei..Unii gasesc pe Dumnezeu mai devreme,altii mai tarziu...Dar cel mai important lucru este acela ca toti il cauta...Unii il gasesc,altii nu....

Si imi aduc aminte,de o vecina ,care a murit..Era in varsta..Niciodata in viata nu a fost toleranta,si a fost cumplit de rea...

A venit preotul sa-i dea ultima impartasanie,ca nu putea sa moara..Se chinuia de zile bune,vroia sa moara si nu putea..A urlat cand l-a vazut pe preot de ziceai ca acum se ridica dupa patul de suferinta si o ia la sanatoasa....In fine..Cu chiu cu vai,a reusit preotul sa o impartaseasca,si ca prin minune s-a linisti<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Raven
17.02.2008, 02:56
In prezent, in
Bucuresti sunt circa 360.000 de batrani care nu se mai pot ingriji
singuri, in vreme ce caminele puse la dispozitie de primarii nu au mai
mult de 400 de locuri.Daca dupa toate astea mai crezi in minuni..si daca intradevar ar exsta D-zeu asta la care te rogi..as fi bucuros sa-i dau una in freza cu prima ocazie cu care il vad...Pentru populatia subnutrita si bolnava din africa "dumnezeu" sunt oamenii aia care le aduc mancare si medicamente cu camioanele...la aia se roaga si le multumesc toata viata
Las' c-a multumit boboru' (brainwashed) din inima partidului pt. conditiile minunate in care in 16 ani 300 000 au fost exterminati in numele lui liberte-egalite-fraternite, conditii care-au fost create fix din ratiuni umanitare de unde sentimentele lipsesc cu desavarsire.

Notiunea de minune e reala atata timp cat exista lucruri care nu pot fi intelese deplin.

keyframe14
17.02.2008, 03:02
Dar l-a lasat sa aleaga intre bine si rau,din secunda 1,atunci cand au
calcat cuvantul Lui,in gradina Edenului..Cand au mancat din mar si s-au
lasat ispititi....

hai sa analizam un pic "rationamentul" lui "dumnezeu" din ciclu povesti nemuritoare...e ca si cum as avea un catelus de cateva luni...intelege ce spun, sper ca nu avem nici o indoiala ca animalul nostru ne intelege perfect...si ii aplicam un test de incredere...ii explicam sa inteleaga ca nu are voie in pat(patul e marul) a doua zi il gasim in pat..ce ar trebui noi sa facem..ca ne-a inselat increderea...il dam afara din casa pe strazi...descurca-te nu esti demn sa stai cu mine in casa...cred ca asta e motivul ca avem atatia maidanezi in romania..

keyframe14
17.02.2008, 03:05
Las' c-a multumit boboru' (brainwashed) din inima partidului pt. conditiile minunate in care in 16 ani 300 000 au fost exterminati in numele lui liberte-egalite-fraternite,....
corect...inca o buna dovada ca de fapt suntem numai noi...

17.02.2008, 08:26
..si daca intradevar ar exsta D-zeu asta la care te rogi..as fi bucuros sa-i dau una in freza cu prima ocazie cu care il vad... LOLsmileys/smiley36.gif..asta chiar e buna, din ciclul .. taking "spartul la gurita" to the next level.

nicoletamihaela
17.02.2008, 11:19
hai sa analizam un pic "rationamentul" lui "dumnezeu" din ciclu povesti nemuritoare...e ca si cum as avea un catelus de cateva luni...intelege ce spun, sper ca nu avem nici o indoiala ca animalul nostru ne intelege perfect...si ii aplicam un test de incredere...ii explicam sa inteleaga ca nu are voie in pat(patul e marul) a doua zi il gasim in pat..ce ar trebui noi sa facem..ca ne-a inselat increderea...il dam afara din casa pe strazi...descurca-te nu esti demn sa stai cu mine in casa...cred ca asta e motivul ca avem atatia maidanezi in romania..

Hai sa analizam un pic rationamentul..Ca vad ca ma iei pe partea sentimentala...smileys/smiley2.gif

Tu ai dreptate in ce scrii,dar cum crezi ca se poate compara rationamentul unui om,cu cel a unui animal?..

Si nu..nu il dai jos din pat sau din apartament,il tii,si astepti rabdator sa INVETI TU limbajul catelului,metoda de comunicare cu el,ca stii cum este,nu ai limbaj comun,nu comunici....Adica inveti limbi straine...smileys/smiley2.gif..Si mai departe,dupa un an,sa fi sigur ca limbajul este comun al tau si a lui....

In ceace priveste inversunarea ta,este fireasca si motivata....Dar,eu spun asa..cu rabdare le trecem pe toate,invatam limbajul comun al tau si al meu....smileys/smiley4.gif

Mai sus povesteam de maturizarea Crestina,maturizarea credintei in ceva,in acel Dumnezeu in care fiecare dorim sa cautam sprijin....

Si stii cand o obtii acea maturizare?In cele mai grele momente,cand simti ca te izbeste trenul,de cate necazuri si calamitati ai in viata..Iar credinta in Dumnezeu are un start..Trebuie numai sa recunosti acel start..Si el vine ca si dragostea,pe negandite..O simti si o recunosti ca este iubire de Dumnezeu....

Acum sa nu crezi ca cert pe cineva,ca judec pe cineva,si chiar nu mi-as permite in veci sa fac asa ceva,ca ar fi cel mai crunt pacat..Nu... avem numai un dialog prietenesc...

idontknow
19.02.2008, 09:14
nicoletamihaela wrote

"Dumnezeu nu face minuni ca un magician,Dumnezeu face minuni prin oameni.."

Tocmaiiii, de unde putem sa stim ca minunile nu le fac oamenii singuri, bineinteles, cu un sens pe care l-au dat chiar ei insisi vietii(mantuirea) si din propria dorinta de a ajuta pe cineva, din bunatate?

idontknow
19.02.2008, 09:16
keyframe14, esti amuzantsmileys/smiley36.gif, dat cred ca Il vezi pe Dumnezeu din punct de vedere antropomorfist...si daca exista Dumnezeu, sunt convinsa ca lucrurile sunt mult mai profunde...smileys/smiley2.gif

keyframe14
19.02.2008, 09:45
da sunt atat de profunde cu cat imaginatia fiecaruia e mai bogata/bolnava/creativa/distructiva...antromorfist sau nu..parca-l creease dupa chipul si asemanarea sa..deci d-zeu e un fel de cameleon..cand negru ..cand cu ochii mici si un pic galbui...smileys/smiley36.gif

Raven
19.02.2008, 10:16
Moartea e consecinta a ce meritam.

Se aplica tuturor, de toate varstele, inclusiv la bebelusi si nu reprezinta o tragedie sau un motiv de bucurie, reprezinta realitatea implacabila si obiectiva.

Moartea e masura vietii, invatam sa apreciem viata de frica mortii. Indiferent de ce facem azi, toti ajungem sa apreciem viata la justa ei valoare mai devreme sau mai tarziu si asta numai din cauza fricii de moarte.

Dupa cum se vede, omul pe pamant e o fiinta jalnica. Se crede atotstiutor si de fapt e un habarnagiu.

E in regula daca ma huiduiti.

keyframe14
19.02.2008, 10:31
Moartea cred ca e sfarsitul vietii , nu masura ei..masura vietii e in ani, in luni sau in zile...bebelusii nu apuca sa aprecieze nici o viata..ca nu realizeaza ce-i aia viata (nici vorba ca moartea sa fie consecinta a ce merita ei)</span>...Sunt de acord ca pretuirea vietii e foarte importanta..si nu numai a noastra, ci si a altora..Cosider o prostie sa apreciezi viata de frica mortii(inevitabil se ajunge acolo si nu tine de noi decat in mica masura sa intarziem asta) sau din frica de a ajunge in iad(asta e mai grav)..credca e important sa o pretuim ca e doar una..cel putin asta e realitatea pe care o stim.
Omul pe pamant nu e nici pe departe o fiinta jalnica..ci e o fiinta inteligenta care a invatat sa se intretina singurasmileys/smiley2.gifsi are capacitatea de adaptare in orice mediu.si mai ales e o fiinta evolutiva..si cu progrese de la generatie la generatie si de la an la an.

nicoletamihaela
19.02.2008, 10:33
Moartea e consecinta a ce meritam.
Sfarsitul are un rost ,asa cum si inceputul are rostul lui..Nimic nu este intamplator...

Dupa cum se vede, omul pe pamant e o fiinta jalnica. Se crede atotstiutor si de fapt e un habarnagiu.

Mai rau atunci cand crede ca isi poate explica totul,si cand Nu poate spune ca nu exista Dumnezeu...

E in regula daca ma huiduiti.

Ar fi cel mai mare pacat,sa nu iti acceptam punctul de vedere...

Asa cum si a lui Keyframe il acceptam ,cu bune si rele....

keyframe14
19.02.2008, 10:43
Mai rau atunci cand crede ca isi poate explica totul,si cand Nu poate spune ca nu exista Dumnezeu...

Da asa e cand nu poate sa-si explice totul..in loc sa-si continuie cercetarile..e bine sa-si aminteasca"crede in mine si nu cerceta" si atunci ca printr-o MINUNE totul o sa aibe explicatie...una singura "asa a vrut dumnezeu"smileys/smiley36.gif indemn de indobitocire in masa

Raven
19.02.2008, 10:49
Moartea cred ca e sfarsitul vietii , nu masura ei..masura vietii e in ani, in luni sau in zile...
Timpul e relativ, nu exista decat datorita vietii si mortii. Masurarea existentei in secunde e o conventie, ca si dexurile sau banii.

In realitate, existenta omului se masoara in bune si rele, in fapte si ganduri si bineinteles in inceputul si sfarsitul vietii care nu poate fi inteleasa decat prin prisma mortii.

E irelevant cat de mult traiesti, conteaza numai ce-ai facut pana mori.

bebelusii nu apuca sa aprecieze nici o viata..ca nu realizeaza ce-i aia viata ...
Sincer, cred ca bebelusii apreciaza viata mai mult decat majoritatea adultilor. Din instinct sau altfel, cert este bebelusii ca fac mai multe si mai bune cand e vorba de supravietuire decat majoritate adultilor.

Sunt de acord ca pretuirea vietii e foarte importanta..si nu numai a noastra, ci si a altora..Cosider o prostie sa apreciezi viata de frica mortii(inevitabil se ajunge acolo si nu tine de noi decat in mica masura sa intarziem asta) sau din frica de a ajunge in iad(asta e mai grav)..credca e important sa o pretuim ca e doar una..cel putin asta e realitatea pe care o stim.
Din pacate, realitatea este ca oamenii in majoritatea lor rejecteaza realitatea de parca asta ar schimba cu ceva lucrurile.
Realitatea nu depinde de mine sau de tine, de ei sau de noi. Realitatea este. Nu vorbesc de realitatea aia relativa, aia se numeste perceptie, e o uite suta-nu e suta. Vorbesc de realitatea in sine.

Omul pe pamant nu e nici pe departe o fiinta jalnica..ci e o fiinta inteligenta care a invatat sa se intretina singurasmileys/smiley2.gifsi are capacitatea de adaptare in orice mediu.
Uita-te la fetzele increzatoare in sine de prin malluri cand de fapt o schimbare minuscula la nivel global ar transforma ranjetele satisfacute de pe fetzele alea in cenusa spulberata.
Unde-i adaptarea?
Mai adaptabila e o broasca testoasa sau un crocodil (apropos, cam de cand exista specia asta numita crocodil?)

Da, omul e o fiinta inteligenta care are un urias potential realmente bun, dar e o fiinta care isi bate joc plenar de ce are in dotare si crede ca ce are i se cuvine.

keyframe14
19.02.2008, 11:19
E irelevant cat de mult traiesti, conteaza numai ce-ai facut pana mori.asta e perfect adevarat

Sincer, cred ca bebelusii apreciaza viata mai mult decat
majoritatea adultilor. Din instinct sau altfel, cert este bebelusii ca
fac mai multe si mai bune cand e vorba de supravietuire decat
majoritate adultilor.Aici nu ai de unde sti..cat apreciaza un
bebelus viata..daca zici ca instinctual fac mai bine pt
supravietuire..asta ar trrebui sa o avem si mai tarziu..din ce stiu
instinctul in ai nu se micsoreaza sau dispare odata cu dezvoltrea
ratiunii..

Vorbesc de realitatea in sine.nu stiu la ce te referi poate vrei sa dezvolti..

Da,
omul e o fiinta inteligenta care are un urias potential realmente bun,
dar e o fiinta care isi bate joc plenar de ce are in dotare si crede ca
ce are i se cuvine.de cand e omenirea omul consuma..suntem
consumatori la fel ca orice misca pe pamantul asta.si animalele
consuma..uneori din lacomie...broastele testoase de exemplu mananca
pana explodeaza .cat le dai...deci daca iti faceai probleme ca omul a
ajuns rau...uite-te la elesmileys/smiley2.gif.pt
a obtine ceva trebuie sa consumi ceva, simpla existenta te face sa
consumi..ca exista oscilatii si in trecut se consuma mai putin si acum
mai mult..poate, si rezultatele erau mai mici..nu vad nimic rau in asta
este o etapa care cu siguranta nu va dura...de consumat tot nu se va
intampla daca asta e frica ta...eu vad totul ca pe o etapa a evolutiei..credca omenirea a ajuns la un nivel de inteligenta in care nu ne putem autodistruge.

19.02.2008, 13:22
Un subiect foarte interesant, de aceea imi permit sa-mi expun parerea, desi nu are legatura cu postarile anterioare.
Se vorbeste mult despre moarte, toti ne punem intrebari. Ce este, de ce, a cui urmare sau consecinta ?
Nu intelegem moartea, decat cand o traim. Atunci cand intervin in vietile noastre pierderi ale unor fiinte dragi, incepem sa intelegem moartea, o vedem cu alti ochi, decat inainte!
Viziunile despre lucruri se schimba doar, atunci cand traieste fiecare un eveniment si nu cand ne spun altii, cum ar fi daca...
Cand ne moare cineva apropiat e o alt fel de intelegere asupra mortii , in sensul ca o cunoastem, o constientizam si suntem atat de aproape de ea, mai ales cand respiram odata cu cel care moare, pana in momentul cand acela sau aceea inceteaza de a mai respira... Si, noi ramanem sa respiram in continuare, simtindu-ne, pe de o parte, parca vinovati, iar pe de alta parte, cu bucuria de a trai,inca! Si , desi moartea a trecut pe langa noi, cum s-ar spune, am si trait-o, intr-un fel, deja, odata cu cel care a murit!
Cand cineva drag iti moare, ai alta perceptie asupra acestui eveniment! Moartea e continuare a vietii aceluia/aceleia drag tie si nimic nu se opreste acolo, in ziua in care a murit! Totul continua,tu continui sa traiesti si sa-l pastrezi viu pe acela, in sufletul si mintea ta! Raman amintiri si lucruri care se pastreaza in memorie, dar e si ceva mai mult decat atat!
Moartea nu ti se mai pare o bariera, intre tine, ca persoana si cei care nu mai sunt! Cand iti moare cineva drag, moartea devine , pur si simplu, punte intre sufletul tau si al lui.
Sunt lucruri care nu se pot explica foarte usor, si probabil pe care mintea umana, cu toata inteligenta ei, nu poate totusi a le intelege . Cum de ramane o legatura stransa intre tine, ca persoana si fiinte care au fost si nu mai sunt vii!, care s-au facut pamant ?! E in mintea ta legatura, veti zice, dar chiar si asa, viata aceluia ramane acolo, nu? In mintea si sufletul tau!
Si spun unii, ca nu-i nimic dupa moarte, ca aceasta curma viata! Nu pot sa contrazic, dar pot sa spun un lucru sigur: moartea nu e un sfarsit ! Pentru cei care raman in urma celui ce nu mai este, moartea devine un inceput, o lupta de a pastra amintirea vie a celui drag!
Moartea e un mister, pentru noi toti, dar este si un subiect de gandire!
Poate ar trebui sa incepem sa traim altfel, de azi, caci intr-o zi vom muri, si viata ne va fi sigur in amintirea celor de dupa noi, ca un prilej de bucurie sau de tristete, uneori...
Pana la urma, cred ca moartea e continuarea vietii, iar viata e pretuita altfel, cand esti constient de moarte, in sensul ca ea poate veni oricand, pe de o parte, iar pe de alta parte, ca dupa moarte vom continua sa existam, in amintirile unor persoane!

19.02.2008, 13:33
Rectificare: dupa moarte vom continua sa existam in amintirea unor persoane, cel putin, dar poate si altfel, de ce nu? Vorba lui Newton,nu? Daca am crezut in Dumnezeu si in viata de dupa moarte, si nu exista, n-am pierdut nimic, iar daca n-am crezut si exista, am pierdut totul! Eu sunt de acord cu marele fizician, totusi.

19.02.2008, 13:42
Google zice ca Pascal a spus cele de mai sus. Mai destept "google" ca mine ;) , macar de-as fi verificat inainte...dar asta e, din greseli mai invata omul!
Numai bine !

keyframe14
19.02.2008, 14:34
Daca am crezut in Dumnezeu si in viata de dupa moarte, si nu exista, n-am pierdut nimic, iar daca n-am crezut si exista, am pierdut totul! Eu sunt de acord cu marele fizician, totusi.de unde si vorba"traieste clipa"ca nu ai nici o garantie ca e ceva dupasmileys/smiley4.gif

Raven
20.02.2008, 10:04
Aici nu ai de unde sti..cat apreciaza un
bebelus viata..daca zici ca instinctual fac mai bine pt
supravietuire..asta ar trrebui sa o avem si mai tarziu..din ce stiu
instinctul in ai nu se micsoreaza sau dispare odata cu dezvoltrea
ratiunii..
Sunt si eu atent la detalii, la outcome.
Stiu c-ar trebui</span>, multa lume, majoritatea poate stie c-ar trebui</span>. Dar nu se vede. Realitatea este ca, si daca se stie ce ar trebui si cum ar trebui, foarte rar se pune in practica - si se gasesc tot felul de scuze, ba ca aia, ba ca ailalta.

Si cand colo nu exista nici o scuza.

"Vorbesc de realitatea in sine." (Raven)

nu stiu la ce te referi poate vrei sa dezvolti..
Realitatea aia cu constiinta, care zice si zice si zice si degeaba, omul se comporta ca Pinocchio.

de cand e omenirea omul consuma..suntem
consumatori la fel ca orice misca pe pamantul asta.si animalele
consuma..uneori din lacomie...broastele testoase de exemplu mananca
pana explodeaza .cat le dai...deci daca iti faceai probleme ca omul a
ajuns rau...uite-te la elesmileys/smiley2.gif.pt
a obtine ceva trebuie sa consumi ceva, simpla existenta te face sa
consumi..ca exista oscilatii si in trecut se consuma mai putin si acum
mai mult..poate, si rezultatele erau mai mici..nu vad nimic rau in asta
este o etapa care cu siguranta nu va dura...de consumat tot nu se va
intampla daca asta e frica ta...eu vad totul ca pe o etapa a evolutiei..credca omenirea a ajuns la un nivel de inteligenta in care nu ne putem autodistruge.

E o diferenta fundamentala intre a consuma ca un consumator si a consuma pt. a trai. E aceeasi diferenta ca intre dorinta si necesitate.

Consumatorul consuma pt. ca poate, nu pt. ca are nevoie.

Autodistrugerea nu tine atat de IQ cat de patime, de acea inclinatie acenstrala spre a face rau tipica fiintei umane.
Unul cu IQ ce cimpanzeu subdezvoltat face mai putin rau decat un Lenin cu un teanc de doctorate si premii Nobel.

A fi bun nu tine prea mult de inteligenta sau educatie. Tine mai mult de a-ti cunoaste lungul nasului, de a-ti recunoaste nimicnicia si imperfectiunea.

Raven
20.02.2008, 10:13
Nu intelegem moartea, decat cand o traim. Atunci cand intervin in vietile noastre pierderi ale unor fiinte dragi, incepem sa intelegem moartea, o vedem cu alti ochi, decat inainte!
Nu stiu daca moartea se poate trai. Dar am inteles ce vrei sa zici.

Pana la urma, cred ca moartea e continuarea vietii, iar viata e pretuita altfel, cand esti constient de moarte, in sensul ca ea poate veni oricand, pe de o parte, iar pe de alta parte, ca dupa moarte vom continua sa existam, in amintirile unor persoane!
"ea poate veni oricand" - si nimeni nu stie cand.

Momentul mortii e un clear-cut, the end of the line, momentul recapitualrii totale.

Daca traim pt. a fi in amintirea celor din jur inseamna a fi dedicati iluziilor. Cum adica: sa fiu asa si pe dincolo ca sa ma aprecieze omenirea inconjuratoare?
Plus ca oricum, omenirea inconjuratoare de la momentul tzi nu mai e aceeasi cu omenirea inconjuratoare de la momentul tzi + 10 ani - amintirile dispar odata cu posesorii lor.

Cum era aia cu gloria... "Sic transit gloria mundi."

20.02.2008, 17:40
Desigur ca nu traim pentru a fi in amintirea unor persoane, dar suntem in amintirea unor persoane, pentru ca traim! Si inainte (de moarte) si dupa. Ceea ce facem noi, se reflecta si in vietile altora, la aceasta ma refeream.
Si de trait, traieste fiecare pentru ca s-a nascut in primul rand. Iar apoi, isi alege fiecare de ce mai vrea sa traiasca. Eu(ipotetic vorbind) pot sa-mi aleg sa traiesc si pentru ca vreau sa fiu o amintire placuta candva, si asta s-ar putea sa dea un alt sens vietii mele,pur si simplu.

idontknow
21.02.2008, 02:34
da sunt atat de profunde cu cat imaginatia fiecaruia e mai bogata/bolnava/creativa/distructiva...antromorfist sau nu..parca-l creease dupa chipul si asemanarea sa..deci d-zeu e un fel de cameleon..cand negru ..cand cu ochii mici si un pic galbui...http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

Stii bine ca niciodata "chipul si asemanarea" nu au fost interpretate literal de nici un teolog, referindu-se ca reflectia lui Dumnezeu in sufletul si mintea omului, la ratiune, iubire si constiinta, dar si la indumnezeirea omului(in sensul de atingere a unui anumit grad de sfintenie, de desavarsire, nu de inlocuirea lui Dumnezeu cu omul)...am trecut de perioada cu zeii, insa si aceea demonstreaza un anumit instinct, o anumita presimtire a oamenilor di cele mai vechi timpuri ca au fost creati...Poate ai facut misto, daca nu, da un search pe Google ca sa vezi ma bine la ce se refera acele cuvinte...Daca ar fi "un fel de cameleon...cand negru...cand cu ochii mici si un pic galbui", nu ar mai fi Dumnezeu, El nefiind limitat in timp si spatiu, pentru ca Dumnezeu este Cel ce a creat timpul si spatiul-acum am pus problema din punct de vedere teologic, pentru ca existenta sau inexistenta Lui nu se poate demonstra din punct de vedere logic...(apropo, a aparut o noua teorie stiintifica care sustine cum ca de fapt materia este o retea de "noduri" a timpului si spatiului, deci totul a pornit de la nimic prin extindere-apropo de teoria Big-Bang-ului inteleasa gresit de multi-nu este o explozie a materiei, ci o metafora pentru "exploziaa" timpului si spatiului)

21.02.2008, 02:39
Concluzia mea filozofica asupra viata/moarte este ca : Viata este un sir de reflectii in care moartea este reflectia absoluta.

</span>

21.02.2008, 08:32
Eu as zice ca viata este un sir de activitati reale, concrete: ne miscam, lucram, mancam, facem sport ... si o gramada de alte lucruri. Mai si reflectam, e adevarat, dar mai rar. Moartea este, intr-adevar, un prilej de reflectie. Cand intram intr-o casa de jalesau mergem la o inmormantare, nu se poate sa nu ne punem intrebari. Se spune ca pe o piatra funerara intr-un cimitir era scris: "Gandeste-te ca vei muri". In astfel deimprejurari, ne aducem aminte de sfarsitul oricarui om si punem la inima lucrul acesta. Ne intrebam "Ce fac eu cu viata mea?", sau "Daca exista un Judecator Suprem, ii place lui felul cum traiesc eu?" Si este foarte posibil sa plecam de acolo cu o inima mai buna, sau macar decisi sa facem imbunatatiri in conduita noastra.

Raven
22.02.2008, 00:04
O vizita la cimitir poate fi f. instructiva, vietile alea insirate pe cruci sau placi f. pe scurt - nume si date - spun ca asa ajung toti: niste nume insotite de niste date, toate din trecut.

Deci daca toti suntem trecatori pe pamant, e bine sa ne concentram la ce si cum facem si mai ales pt. ce anume</span> facem.

Viloaiele sau decapotabilele nu intra in groapa, nici sacii cu bani.

22.02.2008, 07:04
Ne intrebam "Ce fac eu cu viata mea?", sau "Daca exista un Judecator Suprem, ii place lui felul cum traiesc eu?" Ei,Kirk,aici nu mai pot sa citesc,pasiva, toate filozofiile voastre,fondate sau nefondate cum or fi ele."Ce fac eu viata mea mea?"Fac ceea ce EL imi da voie sa fac!Felul in care traiesc,este felul in care pot,sau imi da voie sa traiesc.Si daca mie si altor milioane de muritori de rind,imi da voie sa lucrez duminica si nu sa merg la biserica sa-mi etalez toaletele,inseamna ca asa vrea El.Moartea,consecinta a imbatrinirii,vad oameni murind in mod curent,si..............Pacatosi care mor usor,fara sa sufere,sa se chinuie luni sau ani in sir.Oameni care au trait cu frica lui D-zeu,care sufera pina la insuportabil.Stati putin in contact cu suferinta,cu mizeria corpului uman in descompunere in timp ce inima inca pulseaza si vorbiti dupa aceea despre daca LUI ii place cum traim.Uitati-va putin la paturile din dreapta monitorului si-ntrebati-va daca EL vrea ca oamenii sa aiba nevoie de ele,sau poate nu stiti cui trebuiesc?!Si fericiti cei care si le pot permite!Eu respect toate religiile posibile si imposibile,dar cind este vorba despre moarte,nu pot sa cred ca cineva o popate diagnostica,..ca si urmare a pacatelor savirsite,mor si fiinte neprihanite,care n-au timp nici sa deshida ochii,sa vada lumea,si traiesc,bine merci,tot felul de pramatii,inchizi ochii si te-ntrebi:"Unde este Judecatorul suprem".Despre viata si moarte nu se citeste pe GOOGLE,se traieste in mijlocul celor ce sufera,mergeti sa faceti un pic de voluntariat intr-o structura de bolnavi terminali,si atunci veti vedea cum se moare si pentrucetraim.(Este posibil ca paturile pentru dissabili sa apara doar in dreapta monitorului la mine?)

22.02.2008, 08:16
Credinta crestina nu explica multe lucruri si mai ales nu vrea sa se modernizeze.Exista alte explicatii decat cele date in biblie.De ce cred crestinii ca detin adevarul universal?

Raven
22.02.2008, 09:00
Credinta crestina nu explica multe lucruri si mai ales nu vrea sa se modernizeze.Exista alte explicatii decat cele date in biblie.De ce cred crestinii ca detin adevarul universal?

1. O credinta sau necredinta nu se poate schimba pe sine. Motivul e evident, tine de gramatica RO.

2. Ai vreo idee ce-nseamna "a te moderniza"? Sau citezi in cuvintele tale teorii suprarealiste care se schimba la fiecare cincinal, ca doar creste productia de gunoi - v. campania europeana de R-R-R.

3. Ce-i aia "alte explicatii"? Explicatii la ce?

4. Biblia nu explica nimic ca la scoala, nu e un manual, nici vreun dex.

5. "Biblia" se scrie cu "B" mare.

6. Crestinii, cei care sunt crestini in practica, nu doar in teorie si in general toti credinciosii indiferent de religie (nu vorbim de secte), nu sustin ca detin adevarul universal. Daca intr-adevar chiar nu stii asta si te intereseaza de ce e asa, anunta-ma si te lamuresc.

22.02.2008, 09:31
Nu-i surd mai surd decit cel care nu vrea s-ausa!

Raven
22.02.2008, 09:54
Vezi ca asta cu surzenia e din Biblie.

idontknow
22.02.2008, 11:10

smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gif

22.02.2008, 19:47
Tu intelegi doar ceea ce vrei ,eu nu am nimic cu biblia ci cu cei care-o interpreteaza dupa bunul lor plac.smileys/smiley39.gif

22.02.2008, 22:27
eu nu am nimic cu biblia ci cu cei care-o interpreteaza dupa bunul lor plac.smileys/smiley39.gif

elliane,ne-ar placea sa stim si noi tu in ce fel o interpretezi.

23.02.2008, 07:27
elliane,ne-ar placea sa stim si noi tu in ce fel o interpretezi. Poate,intr-o zi,dar cred ca daca ai citit ce-am scris in pag.3,poti sa deduci cum o interpretez.

Raven
23.02.2008, 09:26
"Vezi ca asta cu surzenia e din Biblie." (Raven)

Tu intelegi doar ceea ce vrei ,eu nu am nimic cu biblia ci cu cei care-o interpreteaza dupa bunul lor plac.smileys/smiley39.gif
Am inteles ceea ce era de inteles de la distanta: scrii "Biblie" cu "b" mic. Si nu-i corect. &lt;smile&gt;

PS: Eu nu interpretez Biblia, o iau asa cum e.

23.02.2008, 12:40
Biblia, indiferent ca se scrie cu litera mare sau mica, tot o carte unica si pretioasa pentru omenire, ramane!
Mai important decat aceasta (cum scriem) este daca urmam sau nu invataturile de acolo:
"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii; cei fara de minte dispretuiesc intelepciunea si stapanirea de sine.
Asculta, fiul meu, invatatura tatalui tau si nu lepada indrumarile maicii tale.
Caci ele sunt ca o cununa pe capul tau si ca o salba imrejurul gatului tau." (Pildele lui Solomon, cap.I, vers.7-9 )

Iar pe de alta parte, indiferent ca cineva se roaga in genunchi intr-o biserica pentru pacea lumii sau sta in picioare la capatul unui bolnav, cred ca da dovada de aceeasi dragoste de oameni, cum ne-a sfatuit Iisus Hristos, in predica de pe munte:
"...adunati-va comori in cer, unde nici molia nici rugina nu le strica, unde furii nu le sapa si nu le fura.
Caci unde este comoara ta, acolo va fi si inima ta."
(Ev.lui Matei, cap.VI, vers.20-21)
"...toate cate voiti sa va faca voi oamenii, asemenea si voi faceti lor,ca aceasta este Legea."
(Ev.lui Matei,cap.VII, vers.12)

23.02.2008, 19:38
Iar pe de alta parte, indiferent ca cineva se roaga in genunchi intr-o biserica pentru pacea lumii sau sta in picioare la capatul unui bolnav, cred ca da dovada de aceeasi dragoste de oameni,

Cred ca esti singura care ai inteles ceea ce eu vroiam sa transmit.

anticristul
24.02.2008, 09:33
Animalele au murit si inainte de crearea lui Adam, pentru ca ele nu au fost create "dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu". Este si logic. Cum ne-am putea imagina ca un tantar, de exemplu, sa traiasca la infinit!? In ce priveste omul, situatia este complet diferita. El a fost creat cu perspectiva vietii eterne. Pacatul este cel care a cauzat moartea. Daca Raven nu este de acord cu asta, inseamna ca el nu este de acord cu apostolul Pavel si implicit cu Biblia. Dar asta nu ne mira; nu este el nici primul nici ultimul. De fapt, nu l-am vazut niciodata pe Raven sa dea un citat din Biblie. S-a referit la ea, dar asa...vag, in linii mari. Ce se intampla, fratilor? Va e rusine cu Biblia? Este si ea o carte si inca una mult respectata in lume.Iata cum explica Biblia (ap. Pavel) chestiunea cu moartea: "Printr-un singur om a intrat pacatul in lume si prin pacat a intrat moartea; si astfel moartea a trecut asupra tuturor oamenilor, din cauza ca toti au pacatuit" - Romani 5:12 ... Acuma, as mai intreba si eu: exista vreun om care sanufi pacatuit?

Chiar si Isus,cind a blestemat un smochin nevinovat.Este scris "Nu era vremea roadelor.

anticristul
24.02.2008, 09:40
Referitor la litera mica cind scrii Biblie.Cum ar fi sa spunem Dumneavoastra Domnule Dumnezeu?In ivrit nu sunt majuscule,nici pentru Tora.Eu am fost angajat la un Ministruin Israel,sii spuneam Ma nisma Ithic?Si nu era nici o suparare.

24.02.2008, 19:02
Am inteles ceea ce era de inteles de la distanta: scrii "Biblie" cu "b" mic. Si nu-i corect.
Era grav daca scriam D-zeu cu "d",biblia este o carte scrisa de oameni.Credinta o porti in suflet si nu faci din ea un motiv sa te bati cu pumnul in piept"Eu cred".Asta trebuie sa se vada din actiunile tale.Un credincios nu poate fi pesimist,vizionar al unei vieti in alb,negru.

Raven
24.02.2008, 22:48
Era grav daca scriam D-zeu cu "d",biblia este o carte scrisa de oameni.
Si bineinteles, e la fel de importanta ca un roman de Dumas, intra la capitolul o lectura buna pt. 12-16 ani, nu? La cartile lui Dumas tot cu litera mica faci referire?

Mana care caligrafiaza pe hartie sau papirus e nimic in comparatie cu sursa care-i dicteaza ce sa scrie.

Un credincios nu poate fi pesimist,vizionar al unei vieti in alb,negru.
Zice cine? Dumnezeu? Ca daca nu zice El atunci, cu scuzele de rigoare, ce-ai spus tu mai sus e non-sens desavarsit.

Daca te uiti prin VT sau NT, mesajul e acelasi: ori faci bine, ori faci rau si esti la final judecat exact dupa ce-ai facut bine si rau (tot acolo in VT &amp; NT se arata si ce e bine si ce e rau).
Of-of, ce contradictie totala cu dorintele personale unde definitia binelui si-a raului se schimba pe neasteptate dupa cum dicteaza toanele de moment si ego-ul din dotare (si sezonurile de sales).

Referitor la litera mica cind scrii Biblie.Cum ar fi
sa spunem Dumneavoastra Domnule Dumnezeu?In ivrit nu sunt
majuscule,nici pentru Tora.Eu am fost angajat la un Ministruin
Israel,sii spuneam Ma nisma Ithic?Si nu era nici o suparare.
Dar in limbile unde exista majuscule cum crezi ca ar trebui sa se
scrie: Biblie sau biblie, Tora sau tora, Israel sau israel?

Ti-ar placea sa-ti vezi scris numele scris la fel cum sunt scrise denumirile comune de obiecte sau animale?

25.02.2008, 07:54
Raven:
Mana care caligrafiaza pe hartie sau papirus e nimic in comparatie cu sursa care-i dicteaza ce sa scrie.

Da, Raven, intr-adevar. Asa cum frumusetea trupului e nimic in comparatie cu profunzimea sufletului.
Desigur ca cei care au citit cu ochii din Biblie vor scrie numele Cartii cartilor cu litera mica, iar cei care au citit-o si cu inima, vor scrie cu majuscule. Felul cum scriem arata cat o pretuim! Si cu toate astea , desigur ca se poate si invers, sa o scrie cineva cu litera mare, si sa nici nu stie prea multe despre ce contine.
De aceea ziceam ca mai important decat cum scriem, este daca incercam sa-i urmam sfaturile si indemnurile. Asa cum mai important decat sa vorbim despre ea este sa o citim si sa-i patrundem sensurile, iar apoi, daca vrem, s-o punem in practica.

In ultimul timp se bagatelizeaza totul, mai ales in scrierea pe computer. Se scriu numele proprii cu litera mica. Se incep frazele cu litera mica. Si asa mai departe. Si totusi,daca trecem nepasatori pe langa aceste lucruri sau le acceptam cu usurinta, intr-o zi nu vom mai sti ca exista si litere mari in alfabet. Si totusi ele au rolul lor. Tot astfel, Biblia are rolul ei in randul tuturor celorlalte carti.

25.02.2008, 08:30
Of-of, ce contradictie totala cu dorintele personale unde definitia binelui si-a raului se schimba pe neasteptate dupa cum dicteaza toanele de moment si ego-ul din dotare (si sezonurile de sales).

Cred ca aici vorbesti despre tine!

Raven
26.02.2008, 00:12
In ultimul timp se bagatelizeaza totul, mai ales in scrierea pe
computer. Se scriu numele proprii cu litera mica. Se incep frazele cu
litera mica. Si asa mai departe.
Societatea "moderna" e bazata pe egoism si superficialitate.
Bagatelizarea vietii face parte din decor, e intepenita acolo ca o forma de relief perena, e o trasatura definitorie a existentei "moderne", asa cum si Caraimanul, Jepii &amp; Costila sunt definitorii pt. Valea Prahovei.

Cred ca aici vorbesti despre tine!
Despre mine la trecut: nu mi-e rusine sa recunosc c-am fost consumator - nu atat de bucati de pe rafturi cat de bucati de lozinci (sigur, prezentate convingator, nu oricum) - asta pana mi-am dat seama ca am un sigur bot si de-atunci nu-l mai pun la reclame pt. "don't worry be happy" a la Sclava Isaura &amp; Melrose Place unde totul trebuie</span> sa se termine cu "bine".

"Don't worry be happy" e un brand din categoria heroina &amp; co, se numeste "optimism" (= optimism nefondat, facil, superficial ca pariatul la baccarat sau ruleta).

Experienta e cel mai pretios capital. Asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa-ncerci ca altfel ramai fraier. Inseamna ca e bine s-asculti si sa privesti in stanga si-n dreapta inainte sa pornesti de pe loc si sa bagi in a V-a.

PS: Zi repede acuma ca tu n-ai fost consumatoare nici macar o zi. &lt;wink&gt;

26.02.2008, 05:34
PS: Zi repede acuma ca tu n-ai fost consumatoare nici macar o zi. &lt;wink&gt;
Consumatoare sint si acum,pentru ca daca nu consum nu pot sa produc.Daca te referi la droguri,da,consum nicotina de vreo 30 de ani.In rest,Raven,time out,sint in concediu.Fie cum vrei tu cu BIBLIA,cu consumismul,cu albul si cu negrul,cu Cioran cu Zen si cu toti ceilalti care mai vrei tu!

fl%rin
27.02.2008, 19:09
elliane,ne-ar placea sa stim si noi tu in ce fel o interpretezi.
Kirk, de mult vroiam sa te intreb ceva: de ce folosesti atat de des persoana a I-a plural atunci cand te referi la tine? Am observat asta in mai multe comentarii de-ale tale. Folosesti cumva persoana a I-a imperiala? Sau reprezinti vreun grup, secta, organizatie? Am observat genul asta de adresare si pe la interviurile de la televizor: reporterul intreaba o femeie, de exemplu, "pentru cine votati?", folosind persoana a II-a plural din politete, iar femeia, desi este singura, raspunde: "votam pentru cutarescu".
Elliane, ma alatur si eu tie in tagma consumatorilor. Iar biblia si dumnezeu se scriu cum vrea fiecare. S-ar incalca cel mult o regula gramaticala.

Raven
27.02.2008, 22:47
Iar biblia si dumnezeu se scriu cum vrea fiecare. S-ar incalca cel mult o regula gramaticala.
Deci e acceptabil sa scriu sartre si bertrand russel? Incalc cel mult o regula gramaticala, nu?
comunist, sartre, imoralitate, russel, toate-s substantive comune, aparent nici o diferenta, nu?

28.02.2008, 12:29
Sau reprezinti vreun grup, secta, organizatie?

florin, nu reprezint si nu fac parte din niciun grup, secta sau organizatie religioasa. Si nici nu merg la vreo biserica. Este adevarat ca am citat dintr-o carte scrisa de o organizatie religioasa, dar asta nu inseamna ca fac si eu parte din organizatia respectiva. Am facut-o pur si simplu in baza principiului: "Cercetati totul si alegeti ce este bun".

04.03.2008, 08:53
"Cercetati totul si alegeti ce este bun". NU am timp sa analizez acum ,cu tine,cele de mai sus,dar poti s-o faci si singur,pentru ca esti un matemacian.Mie,cu aceasta fraza,mi-ai spus totul.Eu,consider ca am ales deja ceea ce este bun.

04.03.2008, 15:07
elliane, imi place sa discut cu tine; nu esti rautacioasa. Matematician nu sunt; sunt doar amator (imi place matematica, atat). Ma bucur ca ai ales deja ceea ce este bun. Cred totusi ca cercetarile trebuie sa continue; elenu se termina niciodata. In orice domeniu, si la matematica, si la fizica, si la biologie, si la orice nu ajungem niciodata la "fundul sacului". Ba unii spun chiarca, cu cat cercetam mai mult, cu atat ne dam mai mult seama cat de putin cunoastem. Acelasi lucru e valabil si in religie, si in filozofie in general. Toata viata cercetam si nu ajungem decat la "o farama" din Adevar. Predam apoi stafeta copiilor nostri, asa cum am preluat-o si noi de la parintii nostri. Vor afla ei mai multe? Ramane de vazut (cine va mai fi atunci sa vada).

04.03.2008, 18:26
elliane, imi place sa discut cu tine; nu esti rautacioasa. Ai dreptate,NU sint rautacioasa.Admir toate persoanele pasionate de matematica(stiinte exacte,in general).Cea de mai sus se vroia o gluma,ca sa-ti dai seama in cite moduri pot fi interpretate cuvintele noastre.

Raven
04.03.2008, 23:54
In orice domeniu, si la matematica, si la fizica, si la biologie, si la
orice nu ajungem niciodata la "fundul sacului". Ba unii spun chiarca,
cu cat cercetam mai mult, cu atat ne dam mai mult seama cat de putin
cunoastem. Acelasi lucru e valabil si in religie, si in filozofie in
general. Toata viata cercetam si nu ajungem decat la "o farama" din
Adevar.
Cum era aia cu fericiti cei saraci cu duhul...? F. adevarat.

05.03.2008, 03:29
Cum era aia cu fericiti cei saraci cu duhul...? F. adevarat.
Vreau sa cred ca nu se refera la mine remarca ta la subiect,nu de alta dar cred ca nu este la indemina ta sa judeci cine si cit de sarac este cu duhul.

Raven
05.03.2008, 03:33
Vreau sa cred ca nu se refera la mine remarca ta la subiect
Am vorbit la general.

Stii ce-nseamna "fericiti cei saraci cu duhul" in contextul la care m-am referit (biblic)?

05.03.2008, 03:37
Am vorbit la general.

Stii ce-nseamna "fericiti cei saraci cu duhul" in contextul la care m-am referit (biblic)?
Dar tu stiimacar, ce-nseamna PEG fara sa cauti pe google?

Raven
05.03.2008, 03:40
Da.
But again, depinde ce intelegi tu prin PEG din moment ce tu ai intrebat.

Apropos, n-ai raspuns la ce te-am intrebat. Nu c-ar fi obligatoriu sa raspunzi.

23.03.2008, 06:14
Si totusi, de ce murim? Si de ce mor si animalele? Stiu, nimanui nu-i place sa vorbeasca despre moarte, cu atat mai mult despre propria moarte. Multi nici nu vor sa se gandeasca la ea. Cu toate acestea, mass-media ne bombardeaza cu imagini si cu istorisiri fictive, ce infatiseaza oameni murind in tot soiul de imprejurari, sau prezinta cazuri reale de deces. Drept urmare, moartea unor straini poate parea unaspect normal al vietii. Totusi, cand ne moare cineva drag sau cand propria moarte este iminenta, nu ni se mai pare nimic normal. Si asta pentru ca dorinta de a trai este adanc inradacinata in noi. In plus, suntem inzestrati cu capacitatea de a percepe trecerea timpului si notiunea de eternitate. In conditii normale, dorim sa traim pe timp indefinit. Practic, nu vrem sa murim niciodata. Nimic nu indica insa ca si animalele ar avea o astfel de dorinta. Ele traiesc fara sa constientizeze viitorul.

Raven
23.03.2008, 08:51
In plus, suntem inzestrati cu capacitatea de a percepe trecerea timpului si notiunea de eternitate.
Da-mi voie sa te contrazic. Majoritatea oamenilor habar n-au ce-i aia eternitatea si nimicul, desi termenii astia sunt atat de des folositi.

In conditii normale, dorim sa traim pe timp indefinit. Practic, nu vrem sa murim niciodata.
Nu se aplica tuturor. Cei cu constiinta de sine accepta moartea si ajung inevitabil ca la un moment dat in viata sa-si doreasca sa moara, dar fara sa si faca ceva in sensul asta (indivizii cu tendinte sinucigase nu intra in categoria asta).

E normal ca omul sa moara si e egoism, vanitate si mai ales useless sa isi doreasca viata vesnica pe pamant.

Nu conteaza cand mori, conteaza numai ce faci pana mori.

23.03.2008, 08:52
Si totusi, de ce murim? Si de ce mor si animalele?

Ce te-a apucat chiar azi sa-ti pui intrebarile astea sumbre.In general se moare datorita imbatrinirii fiziologice a organismului(daca esti norocos).Se moare in accidente de toate tipurile.Se mai moare si pentru ca abuzezi de organismul tau:munca prea multa,droguri,tutun.Se traieste constient ca intr-o zi nu vei mai fi.Pentru mine personal ar fi foarte important sa "plec"fara chinuri,fara mizeria impotentei si suferinta inutila.Este adevat ca instinctul de conservare este puternic si la un moment dat te "agati" cu disperare de viata,n-are importantaCUM ci CIT,traiesti.

In general,animalele mor de batrinete,dar se mai imbolnavesc si ele.

Kirk,stai linistit,cei fara prihana merg in Paradis si acolo,sint sigura,totul va fi mai simplu.

Raven
23.03.2008, 09:36
"We face a culture in which thoughts of death are too painful to manage."

"Individuals live in anxious and acquisitive ways, seizing what they can to provide a security that is bound to dissolve, because they are going to die.
Societies or nations do the same. Whether it is the individual grabbing the things of this world in just the repetitive, frustrating sameness that we have seen to be already in fact the mark of an inner deadness..."

"Or the greed of societies that assume there will always be enough to meet their desires - enough oil, enough power, enough territory - the same fantasy is at work."

"We shan't really die. We as individuals can't contemplate an end to our acquiring, and we as a culture can't imagine that this civilisation, like all others, will collapse and that what we take for granted about our comforts and luxuries simply can't be sustained indefinitely.

To all this, the church says, sombrely, don't be deceived: night must fall."

(Dr. Rowan Williams, Arhiepiscopul de Canterbury)

23.03.2008, 18:11
Ce te-a apucat chiar azi sa-ti pui intrebarile astea sumbre.

elliane, realitatea mortii ne obliga sa ne gandim la ea. Si nu trebuie sa alegem o zi anume pentru asta. Si unde sa discutam si noi, daca nu pe topicul asta? "De ce murim?", dar si "Ce se intampla la moarte?" Moartea a fost numita dusmanul omului. Si avem suficiente dovezi ca ea este un dusman real. De exemplu, s-a estimat ca anual mor circa 59 de milioane de oameni: in medie, doi oameni pe secunda. Este normal sa avem o oarecare teama de moarte, ca de altfel deorice dusman.Probabil, va este cunoscutaexpresia "anxietatea mortii". S-au identificat diverse tipuri de anxietate a mortii, intre care teama de durere, teama de necunoscut, teama de a pierde o persoana draga in moarte si teama de consecintele negative pe care le poate avea moartea noastra asupra celor ce raman in viata. Cea mai puternica insa este teama de a nu mai exista. Se spun atat de multe lucruri despre ce se intampla la moarte. Aproape in orice religie s-a adoptat ideea ca oamenii continua sa existe sau ca vor exista din nou, dupa moarte. In ciuda acestor convingeri religioase insa, ideea ca totul se sfarseste odata cu moartea ii sperie pe multi. Iar stiinta alimenteaza aceasta teama. Ea a patruns tainele majoritatii functiilor organismului. Niciun biolog, fizician sau chimist nu a gasit pana acum in fiinta umana dovada existentei unei entitati invizibile care sa poata supravietui mortii corpului fizic. Putem sti care-i adevarul?

fl%rin
24.03.2008, 09:46
Cea mai puternica insa este teama de a nu mai exista. Se spun atat de multe lucruri despre ce se intampla la moarte. Aproape in orice religie s-a adoptat ideea ca oamenii continua sa existe sau ca vor exista din nou, dupa moarte. In ciuda acestor convingeri religioase insa, ideea ca totul se sfarseste odata cu moartea ii sperie pe multi. Iar stiinta alimenteaza aceasta teama. Ea a patruns tainele majoritatii functiilor organismului. Niciun biolog, fizician sau chimist nu a gasit pana acum in fiinta umana dovada existentei unei entitati invizibile care sa poata supravietui mortii corpului fizic. Putem sti care-i adevarul?
Kirk, esti o persoana inteligenta. Pacat insa ca esti dogmatic (religia te obliga). Teama de a nu mai exista?? Pai asta dovedeste numai infatuarea marii majoritati a oamenilor care cred ca ei sunt centrul universului, ca tot ce exista a fost creat pentru ei si ca sunt nemuritori. Intrebi daca putem sti care-i adevarul... Banuiesc ca vrei sa arati in final ca stiinta nu are raspuns pentru intrebarea asta si astfel, prin excludere (un rationament perfect gresit), sa vii cu biblia ca sigura detinatoare a adevarului. Nu exista raspunsuri sigure la problema asta, dar se pot da estimari de bun simt. Gandeste-te: tu existi dintotdeauna pentru a putea afirma ca vei trai vesnic? Vesnicia nu are sens atunci cand are un inceput. Teama de a nu mai exista? Tie iti este frica pentru faptul ca nu ai existat pana in momentul in care te-ai nascut? Eu vad moartea ca pe un somn etern, fara vise. Ce poate fi rau in asta? Tie iti este frica de somn? Nu cred. Banuiesc ca frica de moarte isi are cauzele in instinctul de conservare, desi la oameni acest instinct nu este la fel de puternic ca la animale. Aici o contrazic pe Elliane si spun ca de regula animalele nu mor de batranete si, spre deosebire de oameni, ele sunt in permanenta in alerta vis-a-vis de posibilitatea de a inceta din viata in orice moment. Probabil animalele traiesc mai mult in prezent decat oamenii, care, asa cum stim, traiesc mai mult in trecut sau in viitor decat in prezent (nu stiu daca asta e bine sau rau).

idontknow
24.03.2008, 11:11
Imi aduc aminte ca m-a impresionat foarte mult o "poveste" din Legendele Olimpului in care doi batranei si-au dorit ca rasplata de la Zeus sa moara amandoi in acelasi timp(ceea ce s-a si indeplinit).Deci cam asa mi-as dori si eu, sa mor odata cu toti oamenii dragi mie(parinti, bunici, mai tarziu soti, copii), pentru ca nici eu sa nu sufar dupa ei(cred ca mai mult asta...sunt f f f egoista in acest caz se pare), nici ei sa nu sufere dupa mine-desi nici asta nu merge, pentru ca si ei au oameni dragi care tin la ei nu astfel ar trebui sa moara toti oamenii de pe Terra odata.La un moment dat aveam impresia ca nu imi doresc sa mor niciodata, apoi am stat si m-am gandit ca poate o sa ajung vreodata la o "oboseala", la o "plictiseala" de viata...si o sa simt nevoia sa "dorm".Deci nu asta ma sperie, ci momentul in care o sa-mi pierd bunicii, si apoi parintii(daca nu se va intampla vreun accident care sa schimbe ordinea fireasca a lucrurilor sau daca nu mor chiar eu inaintea lor)....momentul in care iti dai seama ca nu vei mai vedea niciodata o parte din sufletul tau...ma sperie ingrozitor acel moment si imi vine uneori sa imi imbratisez parintii si bunicii si copacii si sa alerg si sa cant si sa miros toate florile pamantului si...ca si cum le-as cuprinde pe toate in sufletul meu si nu le-as mai da drumul niciodata de acolo...si tot nu pot sa accept ca vom fi unii fara altii...

24.03.2008, 23:59
Eu vad moartea ca pe un somn etern, fara vise.

florin, Dumnezeu i-a spus lui Adam: " ... te vei intoarce in tarana ..." - Geneza 3: 19. Nu i-a spus nici"vei veni in cer", si nici "te vei duce in iad". Insusi cuvantul "intoarce" sugereaza ca cineva se duce inapoi de unde a venit. Sa ne gandim. Unde a fost Adam inainte de a fi fost creat? Nicaieri. In cuvinte simple, el nu a existat. Deci, el s-a intors la starea de nonexistenta. ...

idontknow
16.04.2008, 04:05
florin, Dumnezeu i-a spus lui Adam: " ... te vei intoarce in tarana ..." - Geneza 3: 19. Nu i-a spus nici"vei veni in cer", si nici "te vei duce in iad". Insusi cuvantul "intoarce" sugereaza ca cineva se duce inapoi de unde a venit. Sa ne gandim. Unde a fost Adam inainte de a fi fost creat? Nicaieri. In cuvinte simple, el nu a existat. Deci, el s-a intors la starea de nonexistenta. ... Brr!

Pai, daca esti crestin, exact ca pe un somn (pana la invierea mortilor) ar trebui sa percepi moartea. Altfel, ce intelegi tu prin "adormit intru Hristos"?

anticristul
21.04.2008, 12:39
H(Cristos)Nu a schimbat locul mortilor.Este scris "A fost adaugat la poporul lui.Sau "Vei muri de moartea celor netaiati imprejur"Sau alte forme.Adormit intr-u H(Cristos)e un termen adaugat tirziu si nu are nici o baza biblica.Nu se poate sustine cu scriptura.

fifi
21.04.2008, 12:55
... "Vei muri de moartea celor netaiati imprejur"Sau alte forme.Adormit intr-u H(Cristos)e un termen adaugat tirziu si nu are nici o baza biblica.Nu se poate sustine cu scriptura.

ca sa vezi, nu toti taiati sau netaiati murim de aceeasi moarte?...si cei taiati imprejur de ce moarte mor? dar femeile voastre de ce moarte mor ca nu le-oti taia si pe ele prinprejur?! smileys/smiley92.gif

pana una alta, nu din carti, din ce-am vazut eu pe aici prin Canada cei taiati imprejur, mai toti mor de alzheimer, o fi vreo boala sfanta, trimisa multumire pt poporul ce l-a ucis pe Iisus Hristos?

anticristul
21.04.2008, 13:30
Pai vezi/Acestia pina la urma ,mor totusi de batrinete,si sint adaugati la poporul lor.Ori Isus nu a murit ucis ca noi am avut grija sai suflam turta de sub nasul lui Pilat si am ingropat doar un Giulgiu gol.Ca doar eram iscusiti in mirodenii.Si am vindut mitul invierii,ca altfel cum faceam noi comert atita timp?Pilat a crezut ca la ucis el,dar sa inselat.Na fost ucis .Si probabil si el a murit de batrinete prin India daca nu de alzheimer.

Cu stima din Israel.

fifi
21.04.2008, 14:51
te-am suparat, desi nu asta doream, cred ca tu esti om fain, dar...

nu pot sa te contrazic prea mult, nimeni nu poate stii mai bine ca voi, cei care ati trait si traiti acolo, istoria faptelor, voi aveti acces la dovezi mai bine ca tot restul lumii, pacat ca lumii ati spus si spuneti numai ce vreti voi, ca si vechiul si noul testament...pana la urma urmei, pt mine nici nu conteaza... ce a fost, nimeni nu poate spune sigur, daca ar fi sa ne conducem vietile dupa tot ce scrie in Biblie ar insemna sa regretam ca ne-am nascut, pacatosi fiind cu totii din nastere, ar insemna ne luam vietile de cum ajungem sa fim constienti de cateva mici adevaruri.

prefer viziunile mai largi simintile mai deschise, chiar pe Larvatus, in schimbul unor suflete indoctrinate si incatusate de te miri ce...

cu stima din Canada!

anticristul
22.04.2008, 01:28
Nu cred ca ai reusit sa ma superi,ca nu au reusit alti cu interes.Eu raspund cu placere oricui i-mi cere un sfat sau o explicatie.Problema morti lui Isus e mult mai complicata decit putem spune noi in citeva cuvinte.Daca noi l-am fi omorit ,o recunosteam ca era dreptul nostru.Chiar daca era o eroare juridica ,nimeni nu ne putea trage la raspundere,asa cum se intimpla in multe alte cazuri.Daca el insa sa rugat "Tata iarta-i ca nu stiu ce fac"De ce Biserica sa angajat inpostura de calau timp de 2000 de ani ca sa ne pedepseasca .Cine a indreptatit-o s-o faca side ce?

Cu stima Haym din Israel.

doru9
22.04.2008, 16:11
Nu cred ca ai reusit sa ma superi

Nu iti tace mah melitsa aia odata? Potaio!

sorin
22.04.2008, 16:32
dorule, iti sugerez sa raspunzi pe acelasi ton, pentru ca nu vad ca te-ar fi jignit cu ceva. preferam doar stilul tau haios, fara jigniri catre alti forumisti. tin sa te anunt, ca daca vei mai fi suspendat,va ficu caracter definitiv.

doru9
22.04.2008, 19:25
nu man, nu am nimic cu omul dar vreau sa il scot din tiparul ala oficial. Tipul are potential dar e rigid si pierdem mult daca il lasam asa...Ia sa mai incerc odata:

ma anticristule fitiar rabinu-al-dreaq sa va manince cu tichia aia din cap, cum ma v-au pus hezbolahii capra? Voi poporu ales si aia cu virginele alea matura pe jos cu voi ai ai ai vai de scoala voastra. Astept explicatie cu nerabdare. Cum e posibil, voi aia de conduceti lumea sa va joace aia in picioare cind vor ei. Si ce mai sti de romanul ala rapit prin 1982...a...da-l dracu ca e roman nu evereu original din Tel Aviv, nu? Vin iranienii peste voi, o luati pe dinsa inpalma hahaha

anticristul
23.04.2008, 05:31
Eu daca vad un rahat in iarba ,ma feresc sa nu calc in el.

doru9
23.04.2008, 16:49
Eu daca vad un rahat in iarba ,ma feresc sa nu calc in el.

hahaha pai asta incerca ma anticristosule sa te fac sa te uiti inainte nu in jos dar tu capsoman mergi timid poate zice lumea ce om cu bun simt hahahaha

24.05.2008, 13:37
Va mai faceti griji cu privire la moarte? Curaj! La capatul tunelului, o luminita!

Se fac experimente cu enzima numita telomeraza, cu sansade a depasi limita peste care celulele inceteaza sa se mai regenereze. Oamenii de stiinta stiu ca celulele imbatranesc si se deterioreaza si sunt apoi inlocuite cu altele noi. Daca acest proces de reinnoire s-ar putea prelungi, organismul nostru ar putea sa se regenereze o perioada lunga si, de ce nu, vesnic.

Prin clonare terapeutica s-ar putea obtine organe noi si perfect compatibile pentru pacientii care au nevoie de transplanturi de ficat, de rinichi sau de inima. Aceste organe ar putea fi cultivate cu ajutorul celulelor stem ale pacientului insusi.

Cercetatorii in nanotehnologie prevad un timp cand medicii vor putea sa introduca roboti de marime celulara in fluxul sanguin pentru a depista si a distruge celulele canceroase sau bacteriile daunatoare. Acest domeniu stiintific, impreuna cu terapiile genice, ar putea permite in cele din urma corpului uman sa se autosustina la infinit (Raven, ar trebui sa inveti si tu ce e aia infinit).

Sustinatorii criogeniei congeleaza trupurile celor care au murit, in ideea de a le pastra pana cand medicina va progresa suficient de mult pentru ca medicii sa poata sa vindece bolile si sa inverseze procesul imbatranirii (concept pe care l-am putea numi un corespondent modern al mumificarii din Egiptul antic).

Ne este greu sa acceptam realitatea mortii. Deaceea si aceasta neobosita cautare a nemuririi. Dar, va reusi omul intr-adevar sa traiasca vesnic?

Raven
24.05.2008, 13:49
Dar, va reusi omul intr-adevar sa traiasca vesnic?
Nu.

Omul nu-si poate depasi conditia de om, poate numai sa decada din ea.

Cat mai e barilu' de petrol? &lt;wink&gt;
Unii zic c-o sa depaseasca $200 si ca de fapt o criza mai mare va fi dupa 2010 (prin jurul lui 2012) cu posibile preturi de $15/galon la pompa. In care caz cam ce fel de rezultate ar fi...? Razboaie, osanda, maceluri... parca asa zicea Arghezi intr-o poezie.

Ce ziceai de nemurire &amp; infinit?

Optimism uber alles, eh?

PS: Ti-am pus o intrebare la topicul pt. Christian. Nu pun intrebari des si cand o fac imi place sa cred ca nu bat campii.

idontknow
25.05.2008, 01:39
Sustinatorii criogeniei congeleaza trupurile celor care au murit, in ideea de a le pastra pana cand medicina va progresa suficient de mult pentru ca medicii sa poata sa vindece bolile si sa inverseze procesul imbatranirii (concept pe care l-am putea numi un corespondent modern al mumificarii din Egiptul antic).

Hai ca e buna asta, chiar am vazut ieri un film, "Pururea tanar", era cu unul care a vrut sa fie congelat un an ca sa nu-si vada iubita murind si stia doar un om de el care a murit incercand sa-l scoala din incinta in care era congelat in timpul unei explozii, numai ca ala a murit, iar el a ramas acolo congelat pentru 50 de ani.Faza era ca a imbatranit brusc in timp de vreo zi-doua, iar iubita lui nu murise si au ramas impreuna la batranete.smileys/smiley4.gif Nice, nu?Oricum, daca patesc si in realitate asa, adica sa imbatraneasca brusc ca sa recupereze?smileys/smiley36.gif

Acum serios, mi se pare o agonie prelungita, adica e ca si cum ai incerca sa sfidezi legea firii...

31.05.2008, 12:53
Toata lumea vrea sa discute despre viata. Si cu moartea cum ramane? O lasam balta? Hai sa o mai bagam in seama si pe ea putin. Uite niste statistici, cam ce se intampla la nivel global: "La fiecare 102 secunde moare intr-un razboi un om. La fiecare 61 de secunde e ucis un om. La fiecare 39 de secunde se sinucide un om. La fiecare 26 de secunde moare intr-un accident rutier un om. La fiecare 3 secunde moare din cauza foametei un om. La fiecare 3 secunde moare un copil sub 5 ani". In plus, se spune ca 160 000 de oameni mor in fiecare zi.Bineinteles, astea se intampla la altii, nu noua. Noi nu cred ca vom muri vreodata. Noi vom continua vesnic sa purtamdiscutii pe acest forum. Dar, chiar daca se va intampla si cu vreunul din noi, mare paguba nu va fi. Caci este scris: "Din codru rupi o ramurea/Ce-i pasa codrului de ea?/ Ce-i pasa unei lumi intregi de moartea mea?"

ramos
31.05.2008, 18:08
Dar, chiar daca se va intampla si cu vreunul din noi, mare paguba nu va fi. Caci este scris: "Din codru rupi o ramurea/Ce-i pasa codrului de ea?/ Ce-i pasa unei lumi intregi de moartea mea?"

...n-a sti nimeni ca m-am dus, numa m-or vedea ca nu-s.

asa-i, nu doar ca nu putem cuprinde univesrul cu mintea noastra dar nici ganganie marunta nu vrem a fi. Ne situam mereu la centru, de asta moartea ni se pare o catastrofa.

angeline
31.05.2008, 22:12
Kirk, fiecare trateaza subiectele viata</span> sau/si moartea</span>, potrivit capacitatilor sale de perceptie, interpretare si sensibilitate...

ps</span> nu ma doare moartea mea...

01.06.2008, 18:01
Asa e, angeline. De aceea trebuie sa-i respectam pe toti si sa fim respectati de toti.

HaymHerman
20.06.2009, 16:37
Pina traim cel putin, ca dupa aia nici pe noi nu stiu citi ne vor mai respecta.