PDA

Arată versiune întreagă : ebay

lori16ro
05.04.2005, 10:00
Cine din romania a vindut pe ebay?

Se poate, ca eu m-am incurcat la "seller account" ? ( mi-am facut carte de credit master card.....)

Multumesc

angela
05.04.2005, 10:06
Lori eu zic ca poti vinde din ce tara vrei tu, problema intervine in momentul in care trebuie sa trimiti pachet, te costa shippingul de te rupe. Acuma sunt curioasa si cati vor avea incredere sa iti vireze niste bani in cont si sa nu fie siguri daca ajunge pachetul sau mai rau sa astepte 2 luni dupa el.

Oricum multa bafta!smileys/smiley2.gif

lori16ro
05.04.2005, 18:56
ce sa zic, in general pachetul ajunge in 10 zile, nu s-a pierdut pina acum dar transportul roman e cam de 700.000 mii lei/ kg, e scump, dar eu vreau sa vind lucruri facute de mine, ma scot oarecum la manopera, dar problema e pay pal..... care nu este acceptat in romania si cartea de credit master card care pina acum nu am putut sa o folosesc sa-mi fac acel seller account ca sa pot vinde, si abia apoi sa vad daca cineva mai are incredere in romania dupa ce toata lumea zice ca sunt tepe......,oricum vad ca din start e descurajant

angela
06.04.2005, 07:17
Pai daca nu iti poti face Pay-pal, posibilitatea de a plati cu money order nici atat, cec poti sa iti iei gandul in general, ce metoda de plata vrei sa fie folosita???????????smileys/smiley2.gif

chronos
10.06.2005, 12:14
Eu am vandut, numai produse virtuale insa. Asa ca nu am avut probleme cu shippingu :)

Cat despre seller account ,pentru a functiona , trebuie sa-ti faci card special, de obicei se numeste card virtual , pe care sa-l poti folosi online; BCR, si Bank Post, ofera serivicii de carduri pe care le poti utiliza la plati online.

Nu trebuie neaparat paypal, poti folosi si WU.com Moneygram.com , insa e mai greu , mai ales la inceput daca nu ai feedbackuri pozitive, a lot of!

lori16ro
17.06.2005, 23:31
Multumesc "chronos" si "angela"

Am reusit pina la urma sa listez ceva pe ebay dar nu pot concura ca "shippingul " e f scump si nu prezint credibilitate ca n-am pay -pal, sinici vorba sa pot returna banii daca nu le place ce au cumparat si nu din cauza mea ci a transportului romanesc, una peste alta mai bine vind pe aici ca ies mai bine

Apropo Western Union pt 24 de lire a luat comision 8 lire din Anglia ( am crezut ca nu mai vad banii din cauza asta).

asa ca ramine valabila "Cand te apuca cheful de munca, aseaza-te si asteapta sa iti treaca!!!
"

SabAirCargo
19.06.2005, 11:41
lori,

hai sa vedem daca te pot ajuta in privinta transportului.
scrie-mi pe catalin.margarit@sabaircargo.ro

catalin

GNChicago
07.08.2005, 15:45
Lori, cred ca cel mai bine sa-ti cauti un partener de incredere care sa manevreze banii in america sau/si europa etc. iar tu cu seriozitate sa trimiti marfa cu mentiunea ca buyerul sa deschida ochii bine ca el plateste shippingul, iar daca nu e multumit va trebui sa plateasca shippingul inapoi care e mult mai scump de aici decitdin Ro.

Personal nu sint interesat, e doar o sugestie si iti urez succes.

Eu am cumparat din Anglia, Asia, Canada,etc.

lori16ro
19.08.2005, 07:27
Multumesc GN Chicago si (Catalin ) dar sincer nu-mi pot permite sa returnez banii pe shipping 25 euro, asa ca am renuntat. Intre timp am rezolvat si celelalte probleme dar in final am constatat ca ies mai bine daca vind aici in magazine de lux .

Multumesc tuturor

GNChicago
19.08.2005, 08:45
Cel care cumpara este responsabil de plata shipping-ului chiar daca returneaza marfa. Vorba Angelei, decit sa returneze, mai bine asteapta pina ii trece cheful (sau asa ceva).

Trebuie sa te uiti la altii ce scriu la shipping ptrca e foarte uzual sa plateasca cel care cumpara. e-bay nu proteceaza pe nimeni in afara de businessul lor. Am platit shippingul si cind am cumparat si am primit lucrul damaged de nefolosit si a trebuit sa platesc tot eu cind am returnat si decit sa intru intr-un dialog lung cu vinzatorul, mi-a pierit cheful si am considerat ca timpul meu era mai pretios.

Am auzit ca Romania ocupa un "onorabil" loc doi la frauda pe internet, dupa China care are totusi un billion de locuitori. Avem insa sperante....sa coborim pe un loc mult mai jos ptrca in Romania mai sint oameni cinstiti.