PDA

Arată versiune întreagă : plec in canada si am niste intrebari

tavy82
24.01.2008, 00:34
In aproximativ30 de zile plec in canada pt prima dataca emigrant si as avea cateva intrebari daca stie cineva:

Cate kg de bagaje am voie sa iau la mine pe avion( normal e 25 de kg din cate stiu eu)?

Ce acte inafara de pasaportul cu viza si formularul de rezidenta permanenta trebuie sa am la mine( trebuie sa fac lista cu ce lucruri aduc cu mine)?

Si ceva sfaturi de la cei care au intrat deja in canada ca emigranti ce ar trebuisa fac pe aeroport.

Eu voi ateriza pe aeroportul din Montreal.

Multumesc mult.

usdream
24.01.2008, 01:40
Sa ai haine groase la tine. Cand ai primit viza de emigrare nu ai primit si o carticica sau brosura cu instructiuni :ce sa faci cand ajungi pe aeroport , pe cine sa cauti, etc. Familia pe care o cunosc eu au primit toate aceste informatii .

La bagaje eu stiam ca limita e 23 de kg - dar mai bine suna la compania aeriana.

Nomi
27.04.2008, 09:20
Bagajul este de 23 de kilorame....difera un kilogram doua depinde de firma aeriana...dar la mana cat ai voie sa ai, la geanta de mana de exemplu? Mesri

Nomi
27.04.2008, 10:21
A si am auzit ceva de genul ca nu poti lua cu tine aparat de fotorafiat si camera de luat vederi? Mi se pare absurd, da spuneti voi, care stiti mai bine...sper sa nu fie asa...( ce am auzit se referea la chestii electronice si de genul, in schimb am vazut pe unii care au plecat cu calculatorul dupa ei, apoi aparatul de luat vederi ce o fi avand?

sorin
27.04.2008, 12:34
oricine are dreptul la un laptop, un aparat de fotografiat si o carte, in afara de bagajul de mana. acestea se considera bunuri de folosinta personala.

Nomi
27.04.2008, 23:15
Deci daca nu ai mentionat aparatul deluat vederi atunci inseamna ca nu...? Oricum si asta iti multumesc.

sorin
28.04.2008, 00:55
daca prin aparatul de luat vederi te referi la o camera video, raspunsul este ca ai dreptul si la asa ceva. am vrut sa raspund doar la ce intrebai tu, nu in general, si a fost confuza exprimarea cu camera de luat vederi.

Nomi
28.04.2008, 05:48
Scuza-ma daca nu m-am exprimat pe intelesul tau. Mersi.

Nomi
16.06.2008, 09:10
Pe la noi se mai aude si faptul ca daca mergi ca rezident permanent poti lua cu tine oricate bagaje vreicred ca este absurd....(doar vroiam sa intreb...)

usdream
16.06.2008, 14:11
daca mergi in Ca in calitate de rezident permanent poti lua : 3 bagaje a cate 32 kg fiecare. Nici mie nu mi-a venit sa cred dar cunosc caz real.

Nomi
17.06.2008, 01:20
Pai super atunci.....ca ne si faceam probleme ca vom ajunge cu ajutorul lui Dumnezeu spre noiembrie DACA...deci bagajele sunt mai multe asa decat pentru vara..dar daca e asa cum zici e super....

usdream
17.06.2008, 02:34
Dar tre sa vezi la comp aeriana, perin british parca, si bilete luate prin "oim" org. Internet. De migrare parca.