PDA

Arată versiune întreagă : skywalk Grand Canyon

22.01.2008, 18:32
A fost cineva acolo? ma intereseaza pentru ca vreau sa fac o plimbare si vreau sa stiu cat de aproape de marginea canionului se poate merge cu masina. Nu vreau sa sar de acolo cu masina :), dar nu vreau sa iau autobuzul. Daca nu este posibil sa conduc masina pana la skywalk ... poate pe alte aripi ale canionului ca stiu ca sunt 3.

Deci pe mine ma intereseaza daca se poate merge cu masina prin grand canyon si cum se poate ajunge acolo!

orice informatie este bine venita!

multumesc

In God We Trust.

light
22.01.2008, 22:36
NU. Accesul auto in canion e limitat, in schimb sint free shuttles. Daca vrei sa mergi fa-ti rezervare din timp.

http://www.nps.gov/grca/planyourvisit/parking_sr.htm

Dr. Mirela
30.01.2008, 10:21
Buna!

Tocmai am citit mesajul tau referitor la GC.

Deci noi am fost deja de ... 4 sau 5 ori la Grand Canyon. Dar numai o data am stat in parc - daca faci rezervare din timp merita in mod sigur, pt ca hotelurile din afara parcului nu sint mai ieftine! In plus, cel mai spectacular este apusul/ rasaritul, si le ratezi daca trebuie sa mergi 40mile cu masina pina la rim.
In parc sint multe puncte unde poti parca masina foarte aproape de margine, daca masina este destul de inalta ca sa vezi peste balustrada nici nu trebuie sa cobori ;-). In plus este intr-adevar un shuttle care circula destul de des - sint parti unde nu ajungi cu propria masina.
Ma repet: GC nu are farmec daca nu esti acolo macar pentru un apus+ un rasarit - nu se poate descrie in cuvinte!
In ceea ce priveste "skywalkul", nu am fost. E departe de Grand Canyon National Parc, in plus scump, nu te lasa cica cu aparat de fotografiat ca sa nu le strici pardoseala si ai voie sa ramii... nu stiu, citeva minute. Imi pare sincer rau de tribul respectiv - care a sperat ca va face ceva bani - dar ma tem ca adevaratul big boss din Las Vegas nu vrea decit "business". Eu nu am auzit/ citit nimic bun despre skywalk. Mai bine 2-3 zile in National Parc...

Sper ca am putut sa te ajut un pic.

PS: daca vrei sa cobori in canion )cu sau fara magari- mai calculeaza inca doua zile in plus- depinde insa si de conditia fizica ;-)

31.01.2008, 14:14
Buna!

Tocmai am citit mesajul tau referitor la GC.

Deci noi am fost deja de ... 4 sau 5 ori la Grand Canyon.

Pe care parte a canionului ai fost, nord sau sud? si ce drum ai folosit?

Multumesc pentru raspuns !smileys/smiley1.gif

Dr. Mirela
31.01.2008, 14:25
Noi am fost numai pe south rim. North rim nu este din cite stiu atit de "amenajat", mai ales in ceea ce priveste lodgingul - noi am incercat de citeva ori sa gasim ceva si nu am reusit. In mare si pt ca , fiind la mai mare inaltime, este si mai rece decit sudul si ninge o perioada mai lunga din an.
Drumul... a trebuit sa ma uit iar pe harta: 40 pina in Williams si apoi direct in sus pina in parc (parca 64 =180). Din LA pina la GC dureaza cam... 6-7 ore.

light
31.01.2008, 23:07
North rim are doar un lodging, si ai nevoie de rezervare cel putin un an in avans.