PDA

Arată versiune întreagă : Ce sanse am sa obtin viza?

daniel
30.09.2004, 06:14
Va salut pe toti,

Prietena mea a castigat la DV2005 si a trimis actele in timp ce eu eram plecat din tara. Ce sanse avem sa obtinem amandoi viza?

multumesc anticipat,

sorin
30.09.2004, 09:13
Daniel, bine ai venit pe acest forum!

In legatura cu intrebarea ta, pot sa-ti spun ca in primul rand ar trebui sa va casatoriti rapid si avand in vedere ca orice schimbare a statutului ( casatorie, divort, deces) trebuie anuntata la KCC (Kentucky Consular Center) cat mai repede, toate actele doveditoare in legatura cu casatoria trebuie primite de cei de la KCC inainte ce ei sa iti trimita plicul 2 cu invitatia pentru interviu.
Daca totul merge bine si sunteti amandoi programati la interviu, iti va trebui cat mai multe dovezi ale relatiei voastre precedente, pentru a-i convinge pe cei de la consulat ca n-a fost o casatorie din interes.

Bafta multa!

daniel
04.10.2004, 23:32
Multumesc Sorine,

Stii unde pot gasi mai multe informatii despreactele care trebuie trimisela KCC? Este posibil ca in acest fel sa afectez sansele prietenei mele de a emigra?

Daniel

daniel
05.10.2004, 01:46
Inca ceva.. au trecut aproape aproape trei luni de cand formularele au fost trimise.

Daniel

sorin
08.10.2004, 07:45
Logic ar fi ca prietena ta sa-i contacteze pe cei de la KCC si sa le spuna ca i s-a schimbat statutul social (daca v-ati casatorit) si sa intrebe daca nu e prea tarziu sa trimita actele doveditoare. Daca actele pentru interviu au fost trimise, nu prea cred ca se poate face ceva.

Teoretic nu ai cum sa afectezi sansele prietenei tale, atata timp cat intrebarile lor (cei de la consulat) vor avea niste raspunsuri logice si reale din partea voastra. Exista un forumistpe acestforum ("observator") care s-ar parea ca este foarte bun cunoscator al problemelor de emigrare si care si-a dat si un numar de email. Poti sa-l contactezi pentru informatii suplimentare.

mihaicioclei
13.04.2005, 09:47
smileys/smiley1.gif

Hello,am si euceva intrebari..am programare la interviu pe 18 mai pt DV2005

actele trebuie traduse si legalizate la un notar sau este suficient sa fie traduse de catre un traducator autorizat?

stiti cumva cat costa fisa medicala?

sunt suficienti 10 000 USD in cont pt 2 persoane? si cat de actual (nou) trebuie sa fie extrasul de cont?

Bye Bye

danielle
13.04.2005, 20:47
Hello,am si euceva intrebari..am programare la interviu pe 18 mai pt DV2005

Sa ai parte de multa bafta.

actele trebuie traduse si legalizate la un notar sau este suficient sa fie traduse de catre un traducator autorizat?

Actele pot fi traduse de un traducator autorizat dar apoi trebuie legalizata semnatura traducatorului de un notar. Deci nu e suficienta numai traducerea la traducator ci si legalizarea traducerii.

stiti cumva cat costa fisa medicala?

50 dolari/sau eurode persoana, din cate stiu eu dar poti suna la orice clinica din cele 3 agreate de ambasada si ti se va spune.

sunt suficienti 10 000 USD in cont pt 2 persoane? si cat de actual (nou) trebuie sa fie extrasul de cont?

In principiu ar trebui sa fie suficienti. Nu exista o limita exacta de suma. Extrasul de cont e bine sa fie cat mai recent.

PS. Nu uitati ca s-a scumpit taxa de interviu de la 435 la 755 de persoana.