PDA

Arată versiune întreagă : Unul

christianT
04.04.2005, 10:57
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">...[/B]

Vlad
04.04.2005, 11:17
smileys/smiley5.gifCred ca autorul are nevoie de un psihiatru....

christianT
04.04.2005, 11:20
smileys/smiley5.gifCred ca autorul are nevoie de un psihiatru....

Imi recomanzi Unul?

Vlad
04.04.2005, 11:29
NU

hazel
04.04.2005, 12:23
Eu cred ca autorul nu are nevoie de nimic. Nici de aplauze, nici de ocari, nici de psihiatru.

Noi avem nevoie de mai multe suflete sensibile asa ca dansul.

christianT
04.04.2005, 12:33
Am totusi o intrebare pentru Vlad daca se poate, desi personal mie-mi pare un pic personala

Vlad, esti mormon? baptist?

Eu am incercat sa pun in vers niste idei boudhiste care-mi plac foarte mult. Chiar ma gandeam ca un cunoscator sa-mi reproseze acest lucru, adica ca nu sunt original.Nu inteleg de ce atata inversunare pe tine.

Oricum Vlad, din toata inima mea, un gand bun sa te insoteasca.

christianT
04.04.2005, 12:44
Eu cred ca autorul nu are nevoie de nimic. Nici de aplauze, nici de ocari, nici de psihiatru.

Draga hazel,

Daca-s putea, te-as strange la piept si te-as saruta pe obraji apoi.

Ana Tofan
04.04.2005, 23:49
Vlade,nu pricepi sensul versurilor scrise de Cristian,si ca sa nu-ti taca gura ,ai spus si tu ceva

Vlad
05.04.2005, 01:15
DA....ASA E.....AI GHICIT....smileys/smiley75.gif

Billy
05.04.2005, 08:19
" Nici teama nici speranta,
Priveste doar in tine
<st1:place>E Calea</st1:place> care vine,
Nici teama, nici speranta

Vlad
05.04.2005, 09:40
Am totusi o intrebare pentru Vlad daca se poate, desi personal mie-mi pare un pic personala

Vlad, esti mormon? baptist?

Nu,nu sunt nici una,nici alta....TU?

christianT
05.04.2005, 10:34
Draga Vlad,

Nu apartin nici unei religii.

agora
06.04.2005, 00:58
Pt ChristianT

Da si tu un ghid ceva, sau macar promite ca daca intr-o luna nimeni nu ii gaseste intelesul ne luminezi cusensul abscons al metaforei ca altfel ramanem ca profanul in fata picturii albe care reprezenta un animal la pascut (dar animalul a terminat iarba asa ca a plecat!)

Poeziile sunt interesante dar poate ar trebui saspecifici si niste repere de interpretare ca vad ca deja au inceput sa functioneze ca testele proiective din psiho, fiecare le citeste si spune ceva in functie departea unde i se pare ca ar intelege ceva.smileys/smiley36.gif

Sau asta ti-a fost intentia, sa pui de un brainstorming?smileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

christianT
06.04.2005, 10:50
Salut Agora,

Nu-mi place sa vorbesc despre ce scriu eu. Eu nu cred sincer ca e foarte interesant ce scriu. Iti dau insa niste indicii:

Nu intamplator, poezia incepe si se termina cu acelasi vers.

Nu intamplator sunt 5 strofe.

Nu intamplator fiecare strofa incepe si se termina cu acelasi vers.

Pentru strofa a II-a la care Billy face referinta citeste "Glossa" de Eminescu, cea mai frumoasa poezie si cea mai profunda in mesaj filozofic din literatura romana.

Daca mai ai intrebari cu privire la "Unul" spune-mi. Cu un singur lucru sper ca esti de acord, autorului, adica eu, nu i se poate pune diagnosticul de bolnav psihic.

agora
06.04.2005, 21:55
Unul ar fi acel unic primordial (esenta) care ni s-e prezinta in nenumarate forme. E destul de clara si idea relativitatii (falsei consistente a realitatii cotidiene). E construita ciclic pentru a sugera spirala vietii? Cinci face referire la

rossa
06.04.2005, 22:49
[/url] Eu unul cred ca acel unul este reprezentat de" timpul care trece" si atunci cand pentru unul se sfarseste pentru altul deabia incepe . Cel putin asta am inteles eu . Cristian T , exista vreo legatura sau nu ????

[url="http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO"]http://smileys.smileycentral.com/cat/23/23_20_54.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO)

tonita
07.04.2005, 01:34
...Lui toni42 si tuturor celor care sunt nelinistiti.

Multumesc christian pentru dedicatie ! Iata ca mi-ai sporit nelinistea si mai mult daca sunt asa transparent pentru tine. Ma intreb daca tu estidincolo de bine si rau sau esti si tu nelinistit ?

PS. o mica rautate: Ce diagonala are displayul tau ?smileys/smiley2.gif

rossa
07.04.2005, 02:35
[/url] Offff , mai am putin si dau in diabet , cred c-o sa iau ceva muraturi pana nu dau in primire !

[url="http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO"]http://smileys.smileycentral.com/cat/23/23_145_38.gif (http://www.smileycentral.com/?partner=ZSzeb001_ZRxdm185YYRO)

hazel
07.04.2005, 08:35
Eu cred ca in poezia lui Cristian sunt enumerate in antagonism elementele cele mai reprezentative ale materiei din care universul este alcatuit: teama / speranta, sfarsit / inceput, lumina / intuneric, barbatul / femeia.
Prin punerea la inceputul si sfarsitul poeziei a versului ' Cu fiecare clipa' el vrea sa sugereze scurgerea continua, fluida, a timpului, reciclarea continua a acestor elemente enumerate mai sus. smileys/smiley9.gif

07.04.2005, 09:15
Thanks Hazel, that was extremely helpful! ...I think!?http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif

hazel
07.04.2005, 10:11
Thanks Hazel, that was extremely helpful! ...I think!?http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley5.gif

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifCu placere Mugatu!

Eu una ma simt ca la scoala cand ne intreba tovarasa "Ce a vrut sa spuna autorul in scrierea lui?" si fiecare ridica mana sa isi dea cu parerea.

christianT
07.04.2005, 11:07
[QUOTE=agora]

Unul ar fi acel unic primordial (esenta) care ni s-e prezinta in nenumarate forme. E destul de clara si idea relativitatii (falsei consistente a realitatii cotidiene). E construita ciclic pentru a sugera spirala vietii? Cinci face referire la

agora
07.04.2005, 19:58
Mersi Christiane

Ne-am mai luminat un pic si nu ne mai uitam chiar ca ierbivora la poarta noua. Cat despre discutii despre sacru nu stiu daca o sa putem tine pasul cu tine dar da un topic pe intelesul muritorilor si mai vedem.

zero G
07.04.2005, 22:39
Buna Christiane ,
Iti multumesc pentru dedicatie . Am fost putin cam nelinistit, dar dupa ce am citit versurile "UNUL" de citeva ori ....(17 ori) am reusit sa inteleg mesajul spiritual. M-am linistit acum , datorita tie ..
Totusi ....eu cred ca sint DOI . barbatul si femeia ... stii.( "UNUL", care este totul,si totul care este UNUL ,cind totul este UNUL care are si SCINTEIA ,Barbatul si femeia ).....a fost partea care totusi ma facut sa cred ca sint DOI.... Intelegi?
Nu stiu daca ai inteles si tu la fel, dar daca aveai o femeie linga tine ,poate nu mai ere doar UNUL si ACELASI,
cel DIVIN a tot puternic, dupa chipul si asemanarea.....nu mai stiu cum scrie in Biblie .
M-ai inspirat mult cu primul vers in care scrie ...'CU MOARTEA CARE VINE" si cu ultimul vers "E UNUL SI S-ASCUNDE " Cred ca ar fi si normal sa se ascunda daca vine moartea ... dar ce facem cu FEMEIA si SCINTEIA ,nu le ascundem si pe iele . Vezi aici am reusit sa inteleg mai bine ce se intelege cu 'PRIVESTE DOAR IN TINE " si am ramas doar cu TEAMA SI FARA SPERANTA ,si asta e doar "INCEPUTUL" ....
am o dedicatie pentru cei neneleinistiti,:
" Premarital sex is one of the most important things to be decided by society.
Sex is the root of almost all your problems. It has to be so because of thousands of years of poisoning. A great purification is needed. Reclaim your freedom.Reclaim your fridom to love. Reclaim your freedom to BE and then life is no longer a problem. It is a mistery, is an ecstasy , it is a benediction " ( by Osho )

christianT
08.04.2005, 10:25
Nu stiu daca ai inteles si tu la fel, dar daca aveai o femeie linga tine ,poate nu mai ere doar UNUL si ACELASI,
cel DIVIN a tot puternic, dupa chipul si asemanarea.....nu mai stiu cum scrie in Biblie .

Ce te face sa crezi ca nu am o femeie langa mine?

zero G
08.04.2005, 12:14
Hi Christian ,
Felul meu de a vedea lucruriile , m-a facut sa cred ...Am dreptate?

christianT
08.04.2005, 14:23
Draga zero G

Lucrurile nu sunt mereu asa cum par a fi. Spune-mi... te superi daca-ti dedic o poezie?

zero G
08.04.2005, 15:56
Hi Chris ,
Mi-ar face deosebita placere , Sincer sa fiu si poiezia UNUL ,mi-a facut seara... Am o deosebita stima pentru ARTA si CREATII. Cind te expui in public ,cu lucrari,vei fi si criticat si laudat . Admir curajul care-l ai
Astept cu nerabdare ,&nbsp ;&nbsp ;&nbsp ;PS: nu am o femeie linga mine , altfel nu as avea timp de stat pe forum..)