PDA

Arată versiune întreagă : schimbare de statut

14.01.2008, 23:12
buna, eu si sotul avem viza turistica pe 10 ani si copilul nostru pe 1 an si o intrare, plus printii stabiliti acolo(rezidenti permanenti).

intrebarea nostra ar fi cum sa ramanem acolo? ar putea sotul sa faca vreo echivalare acolo a studiilor si eu sa imi gasesc ceva pe H2B? asta in conditiile in caream vrea sa aplicam pentru o schimbare de statut cat suntem acolo, timp de 6 luni

se poate asa ceva? se poate sa aplici de acolo cat esti timp de 6 luni de zile cu B2 pentru viza de studii si eu pentru H2B?

va rugam asteptam un raspuns

15.01.2008, 11:53
As tinde sa zic da, se poate, dar..
Ideea este sa o faci dupa mai multe luni de stat pe teritoriul american si nu la scurta vreme dupa intrare. Altfel ti-se poate reprosa "misrepresentation", faptul ca ai declarat la port of entry ca vii in scopuri turistice iar tu aveai de gand sa studiezi sau sa lucrezi. Cat timp dupa intrare este OK sa aplici? Nu stiu dar "gut feeling"-ul meu imi spune ca ceva gen 3-6luni. Totusi trebuie sa fie in termenul de validitate a i-94-ului alocat la port of entry si sa tineti cont ca procesarea dureaza de ordinul lunilor (plus exista limitele semi-anuale la H-2B cu care trebuie corelat). Atunci cand USCIS-ul primeste actele voastre va trimite o notificare oficiala (ca sunteti in "pending status") si indiferent cat dureaza pana la obtinerea unei decizii din partea lor (fie ea si dupa expirarea I-94-ului) continuati sa aveti statut legal in SUA (insa fara drept de studiu/lucru).
Daca mai sus printii=parintii s-ar putea sa aveti probleme, nu stiu sa zic daca la schimbare de statut dar la "visa stamping" la consulat s-ar putea.

light
15.01.2008, 13:01
ar mai fi o solutie: unul dintre voi sa aplice pt un master, si insotitorul, odata ajuns aici (ca dependent) sa-si transforme viza in viza de munca. Dupa terminarea masterului, ar fi mult mai usor de gasit job, si acces la GC.

16.01.2008, 01:26
va multumesc pentru raspuns, adica sotul daca a terminta dreptul ii este macar un an de zile echivalat in state? si ar avea sanse sa se inscrie la vreo facultate din state? eu am terminat tehnica dentara, daca sa zicem ca as gasi sigur un laborator de tehnica dentara acolo care ar vrea sa ma angajeze, ar putea sa aplice angajatorul in intervalul acelor 6 luni acordate la departament of labor pentru o viza de munca??, iar sotul meu la fel sa se apuce de scoala acolo, si nu in ultimul rand daca am avea dreptul sa imi dau copilul la scoala acolo, tot in cadrul acelor 6 luni...

va rog astept un raspunssmileys/smiley88.gif

light
16.01.2008, 12:34
mihaela, sotului tau probabil ca-i vor echivala in intregime, si ar putea aplica la un masterat. In conditiile astea, el ar avea dreptul sa-si aduca familia cu el, dar niciunul nu va avea drept de munca. In schimb veti avea dreptul sa studiati tu si copilul. Tehnicienii dentari nu stiu cit de cautati sint, dar igienistii-s f cautati, si avind baza, cu citeva cursuri vei reusi sa-ti iei licenta, si la momentul cind vei avea drept de munca sa gasesti un job. Ori poate reusesti sa obtii tu o viza de munca. Nu stiu sigur, trebuie facute mai multe cercetari. Nu stiu daca, si ce sanse ar avea sotul tau sa aplice la law school, dar un master pe un profil apropiat sint convinsa ca va gasi.

dixy2k
16.01.2008, 13:54
Mihaela, tehnicieni dentari sint cautati, si sint platiti bine, cel putin aici in CA. Ceea ce nu stiu este cit sint de dispusi angajatorii sa se bage la hirtogaraie pt viza de munca.

Law school este mult de munca si costisitoare. Pe urma va trebui sa treaca examenul de bar, dar asa cum a spus si Light poate aplica pt un master. Nu va asteptati insa sa fie ieftin. Cel putin in CA pt non-residents este undeva la $38,000/an.

light
16.01.2008, 14:00
costurile-s asa cum spune si dixy, si poate si mai mult, dar cunosc citeva cazuri care au obtinut full scholarship pt master. Desigur nu-i simplu, dar nici imposibil.

16.01.2008, 18:59
da, dar ar fi un pas in vederea luarii mai tarziu a GC, nu-i asa?asta cred ca ar fi cea mai buna cale in afara de loterie va multumesc

light
16.01.2008, 22:56
da, dar ar fi un pas in vederea luarii mai tarziu a GC, nu-i asa?asta cred ca ar fi cea mai buna cale in afara de loterie va multumesc

Corect. Din pacate cu specialaizarile voastre, acum v-ar fi aproape imposibil sa obtineti o viza H1B, dar daca unul din voi face un master aici, sansele-s inzecite.

Nu-i de neglijat nici emigrarea prin familie, daca parintii sint cetateni. Dureaza, poate 7-8 ani, dar e aproape sigur.

17.01.2008, 00:15
ma gandeam si eu si sotul macar pentru H2B sa aplicam de acolo in intervalul celor 6 luni si totodata pentru inceperea unei scolidaca s-ar putea, sau daca ati mai auzit cazuri care au procedat asa, adica prin viza turistica in intervalul celor 6 luni sa ne inscriem acolo la o scoalasmileys/smiley5.gif

light
17.01.2008, 22:59
mihaela, sincer nu cred ca ati avea sanse de H2B viza cu studiile sotului. Dar poate ma insel. Pe de alta parte, daca veniti cu viza turistica nu aveti voie sa studiati. Nu stiu ce scoala te gindesti sa urmati, cerintele vor fi la fel ca si cind ati aplica din Ro. Dar, fiecare face cum crede de cuviinta.