PDA

Arată versiune întreagă : suntem interesati sa aplicam pt Canada

creolul2008
12.01.2008, 06:48
Hi

as apriecia f mult daca cineva de pe forum poata sa ne sfatuiasa inspre ce directie sa o luam!

suntem in sua de citiva ani buni,(eu si sotul meu)bineinteles ca nu avem un statut legal aici!In ultimul timp ne-am gindit f serios de a aplica pt rezidenta permanenta pt canada(zona federala)

ne gindim sa ne angajam un avocat care sa ne reprezinte!Vrem sa stim daca este cea mai buna idee sa ne luam avocat sau nu,avind in vedere ca intentionam sa trecem din sUA in Canada!

eu am 2 facultati in rominia!(administratie publica si biblioteconomie-arhivistica),credeti ne va avantaja?

este vreun interviu daca aplicam cu avocat?

sotul meu are decit profesionala,dar ma gindesc ca acum punctajul se face pt familie si nu individual!

fifi
12.01.2008, 21:54
creolul2008, din pacate, ca sa aplicati pt Canada din US trebuie sa aveti statut legal

sakre
20.01.2008, 23:31
sunt rezident de 8 ani in Italia si intentionez sa aplic pt. canada.

Punctajul pe care il avem(dupa calculele si evaluarea noastra )este 75

Sotia mea care este si aplincant principal are o sora care are cetatenia in canada in quebec.Noi nu stim deloc franceza si am dori sa aplicam pt partea engleza.Avem fonduri triple de cat se cere pt. emigrare.Ce ne sfatuiti sa facem?Unde sa aplicam(si din punct de vedere al duratei dar si al sansei de a emigra)?

kiddy
21.01.2008, 15:46
Sotia mea care este si aplincant principal are o sora care are cetatenia in canada in quebec.Noi nu stim deloc franceza si am dori sa aplicam pt partea engleza.Avem fonduri triple de cat se cere pt. emigrare.Ce ne sfatuiti sa facem?Unde sa aplicam(si din punct de vedere al duratei dar si al sansei de a emigra)?
sakre</span>, dar cumnata ta ce va sugereaza?
Dupa cunostintele mele, din Romania, dureaza mai putin procesarea pentru Quebec. In jur de un an, un an si ceva. Daca luati in calcul Quebec-ul, iti poti face o evaluare aici (http://142.169.112.143/dpi/index.jsp?languageCode=en). Vezi ce-ti iese. Daca nu iese, aplicati pentru federali.

fifi
23.01.2008, 15:09
sunt rezident de 8 ani in Italia si intentionez sa aplic pt. canada.

Punctajul pe care il avem(dupa calculele si evaluarea noastra )este 75

daca sunteti rezidenti permanenti ai Italiei puteti aplica de acolo, nu trebuie sa mergeti