PDA

Arată versiune întreagă : Unde a fost Dumnezeu?

11.01.2008, 18:07
Credeti ca liderii religiosi ai lumii cunosc raspunsuri la intrebarile fundamentale cu care se confrunta omul de rand, cum ar fi: "De ce exista atata suferinta", sau "De ce permite Dumnezeu rautatea"? Judecand dupa declaratia liderului bisericii catolice, s-ar parea ca nu. Cu ocazia vizitei sale din 28 mai 2006 la fostul lagar de concentrare de la Auschwitz, papa Benedict al XVI-lea a spus: "Atat de multe intrebari ne vin in minte in acest loc! Una insa revine neincetat: Unde era Dumnezeu in acele zile? De ce a tacut? Cum a putut sa tolerezeun asemenea masacru, acest triumf al raului? ... Nu putem sa nu strigam catre Dumnezeu cu umilinta, dar si cu staruinta: Trezeste-te! Nu uita de creatia ta, omul!".

12.01.2008, 00:33
Kirk,Dumnezeuti-a dat minte ,inteligenta(ca sa intelegi ,sa judeci) dar tot El ti-a dat si libertate(ca sa poti alege).Crezi ca El este de vina pentru alegerile tale?!

Uite, ca sa intelegi mai bine:sa presupunem ca tu esti tata:ai doi copii.Ii iubesti ca pe lumina ochilor.Cat sunt mici incerci sa le insufli anumite norme de conduita:ce este bine/ce nu este bine ,cum sa se comporte in anumite situatii,etc, sfaturi ale unui tata iubitor care dorestebinele copiilor sai.

Anii trec, copiii cresc. Unul dintre ei iti urmeaza sfaturile,celalalt decide ca odata devenit adult,in virtutea libertatii absolutede care se bucura(libertate pe care tu i-ai lasat-o),invataturile taleau devenitperimate,le ia in deradere si face cam tot ce-l taie capul. Intr-un final, fiul neascultator da de necaz:sa zicem, de pilda, face ceva foarte rau,isi pierde libertatea... Tu, ca tata iubitor suferi odata cu el.Dar el nu intelege si te improasca cu acuzatii:tu esti de vina pentru tot ce i s-a intamplat lui...tu esti sursa nenorocirilor sale pentru ca ...tu l-ai facut...Este corect..?Cum te simti tu, ca tata?Suferi cu el, pentru el, dar te gandesti:acum il voi salva, este copilul meu iubit, nu-l pot lasa in situatia aceasta.

Si il salvezi.Dar crezi ca el va aprecia gestul tau?Sau va continua sa-ti batjocoresca invataturile si sa se vare in alte buclucuri...?Vezi, aici este hiba:unii nu inteleg niciodata care este rostul lor pe acest pamant.O vorbadin poporspune:"inteleptul invata din greselile altora, dar prostul-nici din ale sale..."

Culegerea de invataturi frumoase si universal valabile se afla in acea carte(mult hulita de unii "inteligenti" ,"evolutionisti") numita Biblia.Ai avut vreodata curiozitatea sa o parcurgi?Nu ca un fanatic religios, ci ca un simplu cititor.Iti garantez ca, daca o vei face, vei afla, singur ,multe raspunsuri la intrebari ca cea pe care ai pus-o. Si vei intelegeca nimic, absolut nimic din ceea ce se petrece(de la inceputul lumii si pana la sfarsitul ei) nu este intamplator.Iti urez succes la lecturat,merita efortul.Vei avea surprize placute.

In ceea ce priveste ,afirmatiile lui X, Y, sau Z, fie ei si inalte fete bisericesti, nu uita ca sunt TOT OAMENI, deci supusi greselii. Afirmatiile de acest gen nu trebuie luate drept "litera a legii".In necaz, omul spune multe aberatii,dar, daca greutatile il impovareaza,isi aduce aminte deDumnezeu si stiga:"Scapa-ma Doamne!"Dar ,oare...merita sa fie salvat?Tu ce parere ai?Dumnezeu ti-a dat LIBERTATE ABSOLUTA.Problema este ce faci TU cu aceasta libertate?O utilizezi in sensul bun, constructiv,pentru tine si ai tai, sau o folosesti in scopuri dubioase,aducand altora suferinte, prejudicii...

Raven
12.01.2008, 09:33
Credeti ca liderii religiosi ai lumii cunosc raspunsuri la intrebarile fundamentale cu care se confrunta omul de rand, cum ar fi: "De ce exista atata suferinta", sau "De ce permite Dumnezeu rautatea"? Judecand dupa declaratia liderului bisericii catolice, s-ar parea ca nu. Cu ocazia vizitei sale din 28 mai 2006 la fostul lagar de concentrare de la Auschwitz, papa Benedict al XVI-lea a spus: "Atat de multe intrebari ne vin in minte in acest loc! Una insa revine neincetat: Unde era Dumnezeu in acele zile? De ce a tacut? Cum a putut sa tolerezeun asemenea masacru, acest triumf al raului? ... Nu putem sa nu strigam catre Dumnezeu cu umilinta, dar si cu staruinta: Trezeste-te! Nu uita de creatia ta, omul!".
Declaratiile alea sunt in spiritul lui political correctness.

Daca vrei un raspuns la obiect, nu te duce la politica, du-te la sursa, la muntele Athos de ex. Sau la sufis.

Revenind la intrebare, omul are fix ce merita. Cand zic omul zic umanitatea. Specia umana nu poate si nu vrea sa existe fara suferinta. Intreaga existenta umana pe pamant are la radacina suferinta. Declaratiile alea cu omul cel mai pretios capital, grija omului fatza de om etc. sunt niste lozinci de duzina, nu valoreaza nici cat timpul necesar citirii lor. Realitatea e ca homo homini lupus.

Acuma ce vrei? Sa ne tina Dumnezeu de mana si sa ne oblige sa facem numai bine, sa ne oblige sa fim perfecti? Pai asta ar insemna sa fim roboti, nu oameni, ar insemna sa fim mai putin decat animalele, ar insemna sa facem totul la comanda, ar insemna s-avem zero libertate. Ori omul tocmai asta are la nastere: libertatea absoluta de-a alege intre bine si rau, singur si nesilit de nimeni.

12.01.2008, 15:59
Raven, zici ca homo homini lupus. Ai observat tu asta si aici pe forum? Mie mi se pare ca sunt toti de treaba. Mai spui ca sa ma duc la sursa. Ce crezi ca as putea invata de la muntele Athos, de exemplu? Cat despre declaratiile alea cum ca ar fi political correctness, eu stiam ca papa nu face politica, sau cel putin nu ar trebui sa faca.

elia, m-ai luat tare. Ai dat exemplul ala cu tatal si cei doi fii. Inteleg ca m-ai bagat in categoria fiului neascultator. Dar eu nu-i reprosasem nimic lui Dumnezeu. Am vrut numai sa scot in evidenta ca liderii religiosi nu vin cu raspunsuri, ci pun si ei intrebari, ca si oricare din noi. Noi ii intrebam pe ei si ei ne intreaba pe noi.

Oricum, discursul papei a starnit multe reactii. Unii au facut observatia ca papa a omis sa vorbeasca despre unele lucruri importante, de pilda despre antisemitismul care a stat la baza atrocitatilor le la Auschwitz. Altii au sesizat in cuvintele sale o incercare de a minimaliza gestul papei Ioan Paul al II-lea care a cerut iertare pentru pacatele comise de Biserica. Filippo Gentiloni, un jurnalist catolic, a afirmat: "Era logic insa ca, in fata intrebarii dificile <Unde era Dumnezeu?> - intrebare fara raspuns - multi comentatori sa astepte raspuns la o intrebare mai usoara: Unde era papa Pius al XII-lea?" Comentariile faceau aluzie la tacerea pastrata de papa Pius al XII-lea in timpul Holocaustului.

Raven
13.01.2008, 03:21
Raven, zici ca homo homini lupus. Ai observat tu asta si aici pe forum?
Da.

Mie mi se pare ca sunt toti de treaba.
Adica?
Poti sa fii un pic mai specific? Ca toti oamenii vorbesc articulat e clar.

Mai spui ca sa ma duc la sursa. Ce crezi ca as putea invata de la muntele Athos, de exemplu?
Coane, ziceai c-ai citit Biblia. Cititul fara practica e nuleanu.
Aia de la muntele Athos practica sau incearca sa practice ce scrie-n Biblie. De-aia ti-am zis ca e bine sa te duci la sursa, nu sa te multumesti cu teoria.

Eliade cand a vrut sa cunoasca spiritualitatea orientala a stat 3-4 ani in India, bineinteles nu ca turist prin hoteluri si excursii.

Cat despre declaratiile alea cum ca ar fi political correctness, eu stiam ca papa nu face politica, sau cel putin nu ar trebui sa faca.
Toti papii din ultimii 1000 si ceva de ani au facut politica. Exemple sunt berechet.

Am vrut numai sa scot in evidenta ca liderii religiosi nu vin cu raspunsuri, ci pun si ei intrebari, ca si oricare din noi.

Ce inseamna pt. tine "lider religios"? Unul in pozitie de conducere administrativa ca Papa sau Patriarhul de Constantinopol de ex. sau un ascet care traieste mai mult sau mai putin izolat prin pesteri si practica ce-a zis Iisus?

Oricum, discursul papei a starnit multe reactii. Unii au facut observatia ca papa a omis sa vorbeasca despre unele lucruri importante, de pilda despre antisemitismul care a stat la baza atrocitatilor le la Auschwitz.

Arabii sunt semiti, ca si evreii. Din semitii de azi, cam 90% sunt arabi si cam 10% sunt evrei. Tehnic vorbind, un antisemit este cineva care e in proportie de 90% anti-arab si in proportie de 10% anti-evreu.

Daca tot suntem la capitolul intrebari dificile, hai sa pun si eu una, nu grea ci usoara, una care-a fost (si inca mai este) repetata de multe milioane de oameni timp de zeci de ani: UNDE-AU FOST DEMOCRATII CAND COMUNISMUL A OMORAT 100 DE MILIOANE DE OAMENI?

nicoletamihaela
14.01.2008, 13:04
Unde a fost Dumnezeu ? Acolo,cu cei ce sufereau,sa le aline suferintele,durerile,ranile,mutilarile si ultimile secunde din viata in camerele de gazare....

Kirk,daca Dumnezeu nu ar fi avut un plan cu noi omenirea,noi nu am fi existat...Daca "diavolul"nu ar fi existat,nu ar fi existat cel de-al doilea razboi mondial si atrocitatile lui..Poate asa a fost sa fie..

Evident ca exista liberul arbitru,dar pentru cine ?

Poate Dumnezeu in cele vremuri a lasat omenirea sa hotarasca soarta ei...

Nu vreau decat sa-ti dau un mic exemplu..Nu este asemanator,dar este atat de asemanator....

Iisus cand se ruga in Grdina Ghetzimani....Lacrimile lui,si cuvintele lui de incheiere....

39. Si, iesind, s-a dus dupa obicei in Muntele Maslinilor, si ucenicii l-au urmat.
40. Si cand a sosit in acest loc, le-a zis: Rugati-va, ca sa nu intrati in ispita.
41. Si El S-a departat de ei ca la o aruncatura de piatra, si ingenunchind, Se ruga.
42. Zicand: Parinte, de voiesti, treaca de la Mine acest pahar. Dar nu voia Mea, ci voia Ta sa se faca.
43. Iar un inger din cer s-a aratat Lui si-L intarea.
44. Iar El, fiind in chin de moarte, mai staruitor Se ruga. Si sudoarea Lui s-a facut ca picaturi de sange care picurau pe pamant.
45. Si, ridicandu-Se din rugaciune, a venit la ucenicii Lui si i-a aflat adormiti de intristare.
46. Si le-a zis: De ce dormiti? Sculati-va si va rugati, ca sa nu intrati in ispita. (ev.Luca22:39-46)

Poate Dumnezeu nu a tacut,Dumnezeu atunci a vorbit..Dar surzenia oamenilor nu a putut auzii cuvintele Lui...As face trimitere la Apocalipsa,si la semnele ei,dar poate ar fi mult prea mult pentru noi ca sa acceptam si sa intelegem...

Putem sa ne intrebam "De ce Dumnezeu,nu i-a dat boala incurabila in copilareie lui Hitler,sau pur si simplu sa nu se fi nascut,si atunci nu ar fi existat aceste atrocitati....Dar el s-a nascut,a trait,a avut mintea diabolica si sufletul vandut diavolului,sau poate era insusi Diavolul,si a avut puterea lumii in mana ani buni,a depins de vietile oamenilor dupa bunul plac,a avut acoliti si sustinatori,si cel mai rau biserica nu a avut o pozitie pentruca nu a putut avea puterea....

Dumnezeu a incercat in acele vremuri credinta oamenilor....

Elia..Prabola ta se aseamana izbitor cu cea a Fiului regasit.....Si tatal a strigat..."Aduceti vitelul cel

keyframe14
14.01.2008, 13:32
Unde a fost Dumnezeu ? Acolo,cu cei ce sufereau,sa le aline suferintele,durerile,ranile,mutilarile si ultimile secunde din viata in camerele de gazare...
Chiar crezi ca i-a alinat pe aia cu ceva ....pe ce te bazezi?

Poate asa a fost sa fie..

Asta nu suna prea crestineste..."Asa a vrut d-zeu" e corect?!

Poate Dumnezeu in cele vremuri a lasat omenirea sa hotarasca soarta ei...
Parca spuneai ca era cu ei acolo...pai ori i-a lasat ori i-a alinat?!

Nu vreau decat sa-ti dau un mic exemplu..Nu este asemanator,dar este atat de asemanator....
asta nu e exemplu de fapt e o povestioara dintr-o carte cu coperti NEGRE

Poate Dumnezeu nu a tacut,Dumnezeu atunci a vorbit..Dar surzenia oamenilor nu a putut auzii cuvintele Lui...
Asta e draguta...pai daca d-zeu e atotstiutor..de ce vorbeste cand stie ca nu-l aude nimeni...tu ai da predici unui surd...daca ai sti ca e surd...poate doar sa te distrezi asa pe seama lui un pic....

si cel mai rau biserica nu a avut o pozitie pentruca nu a putut avea puterea....bine macar ca au bani...

Dumnezeu a incercat in acele vremuri credinta oamenilor....iara e contrazici..spuneai ca ii alina in ultimile lor clipe

[QUOTE=nicoletamihaela]

Elia..Prabola ta se aseamana izbitor cu cea a Fiului regasit.....Si tatal a strigat..."Aduceti vitelul cel

nicoletamihaela
14.01.2008, 23:07
Keyframe,iti inteleg "revolta"sufleteasca pentru ce s-a intamplat atunci...Este cumplit..Dar daca ai intelege ca Dumnezeu a fost alaturi de toti cei oropsiti,ai fi cu sufletul impacat ca asta le-a fost soarta scrisa undeva (nu stiu unde ca ti-as spune)....

Nu sunt pro biserica,pentru ce s-a intamplat atunci...Dar aduti aminte cate fete bisericesti au fost in lagar...

Dumnezeu...Poate un cuvant pentru unii,poate o entitate pentru altii,poate un simbol pentru si mai multi,poate viata insusi si lumina pentru cei care cred si sunt parte din minunea creeata de El...

Eu stiu un singur lucru si este certitudine pentru mine..Dumnezeu este in noi,pentruca suntem parte creata de el...Daca nu ai scanteia de dumnezeire in tine,inseamna ca sufletul tau a ales,a ales intunericul...(nu fac referiure la tine,nu o lua personal,vorbesc in general)....

Este firesc sa ne punem intrebari,dar in general intrebarile isi au raspunsul mult mai tarziu..Suntem nerabdatori sa aflam informatii despre ceva,cineva..Si ni se va arata raspunsul atunci cand trebuie,cand este necesar,cand Dumnezeu considera ca meritam sa aflam raspunsul...

Crezi ca noi toti muritorii,nu ne-am pus intrebari in momente de rascruce,unde era dumnezeu cand am avut necazuri,sau nu l-am blamat,sau ne-am indoit de existenta Lui ? ohooo,si de cate ori...Nici cei mai aprigi asceti si monahi,nu au fost ocoliti de umbra indoielii....Dar atunci,era perioada de incercare a sufletelor nostre,cand cel rau cauta sa ne atraga de partea lui...Si iar te intrebi atunci..Dumnezeu de ce-i perimte sa existe,de ce permite raului sa existe..Pentruca este firesc,ca oamenii sa aleaga,sa aibe puterea sa decida,sa aibe liberul arbitru...
Dar va venii o vreme cand acest rau va disparea,poate noi nu il vom prinde,dar speram ca urmasii nostri sa prinda acea lume buna si fara rau...
Noua nu ne ramane decat sa luptam in primul rand cu raul din noi,si apoi cu raul din lume..

Si ca incheiere Keyframe..Dumnezeu este TATAL NOSTRU..Si ca un parinte,pedepseste si iubeste in acelasi timp,si pe buni si pe rai...Si eu mi-as dori sa aud cu urechile inimi si minti,nu cele care le am in componenta trupeasca,cuvantul Lui Dumnezeu,si sa-l intreb "DE CE ?"..Dar nu sunt vrednica de acest dar,de aceasta bogatie sufleteasca...Sunt doar o pacatoasa muritoare,ca noi toti dealtfel....

anticristul
18.02.2008, 10:06
In vremea aceea se va scula marele vostru voievod Mihael,ocrotitorul copiilorpoporului tau:caci aceasta va fi o vreme de strimtorare,cum n-a mai fost de cind sint neamurile si pina la vremea aceasta.Daniel 12,1.A fost o vreme numita "Vremea neamurilor".De ce a fost numita astfel?Caci nemurile au avut stapinire peste poporul llui Dumnezeu.La intrebarea :De ce? am avea mai multe raspunsuri ,dar nu intram acum pe aceasta linie.Vremea neamurilor a inceput cu Nebucadnetar in 588 IEN si sa terminat in 1967 odata cu eliberarea Ierusalimului.Timp de 2555 de ani =7 ani x 365 .Aceasta a fost Vremea Neamurilor.De cind sint neamurile ,deci o asa de mare nenorocire nu a fost peste ploporul lui Israel.Cit timp a durat de la aceasta nenorocire pina la infiintarea statului Israel?Trei ani.Unde a fost Papa pius al 12 lea atunci?A dat o mina de ajutor lui Hitler.Cine vrea sa se convinga o poate face.Cu stima din Israel.

23.02.2008, 16:54
Si cine este acest "Mihael", care s-a "sculat" sa ocroteasca poporul?

08.03.2008, 06:04
De cind sint neamurile ,deci o asa de mare nenorocire nu a fost peste ploporul lui Israel.Cit timp a durat de la aceasta nenorocire pina la infiintarea statului Israel?Trei ani.Unde a fost Papa pius al 12 lea atunci?A dat o mina de ajutor lui Hitler.

Deci, vrei sa zici ca nenorocirea din 1967 a fost pentru poporul Israel cea mai mare din istoria lui? Nici vorba. Nenorocirea din anul 70 e.n. a fost cu mult mai mare. Si apoi, ceva nu e clar. A dat Papa Pius o mana de ajutor lui Hitler in 1967? Si intrebarea de mai sus a ramas fara raspuns. Cine a fost "Mihael" care s-a sculat sa ocroteasca poporul in 1967? Lyndon Johnson? Sau cine?

anticristul
16.03.2008, 11:21
Nenorocirea cea mai mare care a fost peste poporul lui Israel in cele 7 vremuri ,a fost Holocaustul lui Hitler.Vremea neamurilor a fost de la Nebucadnetar si pina in 1967.Dar in toata vremea aceasta ,cea mai mare nenorocire a fost aceasta,Holocaustul.In1967 Sa eliberat Ierusalimul ca sa implinit vremea.Ai inteles gresit de 1967.Eu am spus pina la infiintarea statului.Israelul a luat fiinta in 1948.Si in Zaharia 12 este scris ca mai intii va scapa Dumnezeu cetatile lui iuda si numai dupa aia Ierusalimul.Sigur ca nu stiu multi despre ce vorbeste acolo Zaharia.Cu stima .