PDA

Arată versiune întreagă : Ce acte imi trebuiesc?

Livgheciu
30.09.2004, 02:19
Salut!

Sunt in State de 7 luni, si ma casatoresc cu o fata, cetatean amerian in noiembrie. prima mea intrebare esta ce acte imi trebuiesc ca sa devin cetatean american si a doua intrebare este, pot venii de Craciun in tara? ce acte imi trebuiesc si daca exista vre-un risc sa nu-mi dea voie sa ma intorc in state.Mutumesc!

observator
30.09.2004, 04:08
Buna tuturor,

Daca va casatoritzi in Noiembrie , din experientza mea in immgration, va pot spune ca nu reusitzi sa obtzinetzi un ADVANCE PAROL (trevel permit) pana de sarbatori in Decembrie decat printr-o procedura speciala si poate nici atunci. USCIS nu se misca prea repede in procesarea actelor. In ceea ce priveste actele necesare pentru inceperea procedurii pot sa va spun ca e o lista cam mare. O sa va spun care sunt formularele necesare:

I-130, I-864,I-485, I-131, I-765, I-751, G-325

dar trebuie sa stizi cand sa le depunetzi, unde si cu ce documente insotzitoare. In aceasta procedura sunt catziva pasi importantzi care trebuie pregatitzi cu grija.

In ceea ce priveste documentele insotzitoare , cele mai importante ar ficopiile actelorde identitate a ambilor sotzi, certficatul de casatorie, scrisori de angajare de la locul de munca al sponsorului (sotzia in cazul dv), dovezi ca si-a platit taxelepe ultimii trei ani(sponsorul). Sunt insa extrem de multe detalii si cerintze, dar ele sunt specifice pentru fiecare caz in parte. Daca avetzi nevoie de ajutor ma putetzi contacta la tel: 248-830-0610 sau imi putetzi scrie pe adresa de email: happy_in_us@yahoo.com. O sa va raspun cu placere.Consultatzia este gratuita.

Mult succes!

Livgheciu
30.09.2004, 04:16
Multumim foarte mult pentru informatii!

Cand este cel mai bine sa incepem trimiterea actelor? inainte sau dupa casatorie?

sauzimdebine
30.09.2004, 20:38
certificatul de casatorie reprezinta baza aplicatiei. fara acest act nu
poti aplica pentru rezidenta permanenta conditionata - cazul
casatoriei cu un cetatean american.< =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

didulina
26.10.2004, 14:57
smileys/smiley86.gif

multa bafta si casa de piatra!eu am ceva experienta cu sistemul din chicago,in sensul de termene de solutionare. am trecut aproape prin toate...smileys/smiley19.gif

daca ai nevoie de ajutor,mai scrie...iti pot raspunde din propria mea experienta si a cunoscutilor...

cryssa28
14.02.2005, 09:51
Buna seara......ma numesc Cristina,sunt nou logata aici si ash avea o mare rugaminte:poate cineva sa ma ajute spunandu-mi ce acte sunt necesare pentru casatoria cu un cetatean american si care sunt pasii de urmat(trebuie sa mergem la ambasada inaintea casatoriei,etc?)

Mii de multumiri anticipat

Man_in_Red
20.02.2005, 06:33
salut

Imi poate spune si mie cineva...asa mai detailat...care sunt etapele dupa ce te casatoresti cu un cetatzean american? Ma refer ..cam in cat tp iti iese dreptul de munca...greencardul...cate interviuri trebuie sa "treci" pana la primirea greencardului permanent...si apoi intr'un tarziu cum e cu cetatzenia..cam in cat tp o primesti...

mersi mult..bye

angela
20.02.2005, 06:39
Vezi ca ti-am dat un raspuns la primul topic in care ai postatsmileys/smiley2.gif

Man_in_Red
20.02.2005, 08:36
mersi angela..ti'am lasat si eu alt mesaj tot la topicul ala ..smileys/smiley17.gifmersi mult..bye