PDA

Arată versiune întreagă : Casatorie de convenienta

Sandrina
02.04.2005, 15:20
Caut domn serios cu cetatenie americana pentru casatorie de convenienta in Illinois, e-mail :manusandy2005@yahoo.com

floare
12.09.2005, 14:19
Daca imi spui mai multe despre tine si oferta ta s-ar putea sa te ajut.........flory

lostintheworld
29.09.2005, 12:05
Flory, ce anume poti oferi, caci sunt in aceeasi situatie ca si Sandrina? travel_arround_theworld@yahoo.com

29.09.2005, 15:13
Da pe bune nu se poate?

paparuc
29.09.2005, 16:13
si eu caut un sot de convenienta in California daca se poate, dar nu neaparat.

email: paparuc@yahoo.comsmileys/smiley2.gif

acuransx1
31.01.2006, 10:45
cetatean american ,42 ani, new york

cat oferiti?

sinner
05.02.2006, 09:34
salut, ma intereseaza si pe mine o tipa........pt. o casatorie de convenienta.......ofer 'pretul pietei' + multe altele

AlexandruD
06.02.2006, 11:18
Si cam care e pretul pietei? Asa sa-mi fac o idee...

sinner
06.02.2006, 12:53
10-15 mii din cate am auzit........acuma ...mai sunt si alta "categorie" care cer 60 de mii

zath
09.02.2006, 10:45
oameni buni, sarind peste partea financiara care difera de la caz la caz, concret pentru cine poate sa ajute

de exemplu, eu , cetatean roman , ma insor cu o fata americanca. la ce categorie de viza intru ? dupa ce fac casatoria aici in Romania cu ea, mi se da vre-un drept de rezidenta in SUA ?

sau , daca ma logodesc aici in Romania, aceiasi intrebare.

angela
09.02.2006, 11:00
Casatoria cu un cetatean american iti ofera aceleasi drepturi cum le are el, exceptand dreptul la vot asta pana cand devii si tu cetatean. Oricum se poate aplica pentru cetatenie dupa 3 ani.

zath
09.02.2006, 11:48
deci , procedura ar fi urmatoarea

ea vine in Romania, ne casatorim aici legal. apoi ? eu primesc viza de la Ambasada SUA in Romania pe ce perioada ?

angela putem discuta pe yahoo messenger?

angela
09.02.2006, 11:53
Va casatoriti in tara, vii aici cu statutul de resident permanent cu green card. Cu 90 zile inainte de expirarea celor 2 ani de la casatoriei aplicati pentru ridicarea conditiei. Exact de asta ma pregatesc si eu pentru luna viitoare. Dupa aceea astepti un alt green card si cu 90 zile inainte de 3 ani in US aplici pentru cetatenie. Din pacate nu am timp de stat pe messanger, aici imi mai arunc ochii de cateva ori pe zi si iti mai pot raspunde.

zath
09.02.2006, 12:02
inca o intrebare smileys/smiley17.gif

casatorindu-ma aici , iau obligat rezidenta permanenta sau mi se poate refuza acest statut ?

nu am inteles partea cu trecutul celor 2 ani si "ridicarea conditiei"

scuze pentru atatea intrebari , dar daca o sa fiu si eu lamurit poate la randul meu ajut si eu vreodata pe altii smileys/smiley1.gif

angela
09.02.2006, 12:35
Ti se acorda rezidenta in urma casatoriei, cateodata dint-un motiv sau altul ti se poate refuza de catre ambasada din Ro, atunci va trebui sa aplicati direct de aici din US. Cand ai sa iei pachetul cu green cardul vei intelege faza cu cei 2 ani. Vezi tu viza asta ti se acorda doar pe 2 ani, cu 90 zile inainte de expirarea acestei vei aplica pentru removal the condition. Viza vine cu o conditie ca sa vada cei de la INS ca sunteti casatoriti pe bune nu pentru green card. Sper ca acum ai inteles cevasmileys/smiley17.gif

zath
09.02.2006, 12:50
iti multumesc pentru raspuns angela. daca mai am nelamuriri va intreb :)

lucasmom
01.03.2006, 15:47
inca o intrebare smileys/smiley17.gif

casatorindu-ma aici , iau obligat rezidenta permanenta sau mi se poate refuza acest statut ?

nu am inteles partea cu trecutul celor 2 ani si "ridicarea conditiei"

scuze pentru atatea intrebari , dar daca o sa fiu si eu lamurit poate la randul meu ajut si eu vreodata pe altii smileys/smiley1.gif

INAINTE de casatoria din Romania, suna la ambasada si stabileste un interviu la cateva zile dupa casatorie (interviul este in vederea depunerii cererii de green card). E mai bine ca tu si viitoarea ta sotie sa depuneti cererea in Romania decat in Statele Unite. Asigura-te ca indepliniti toate conditiile pe care autoritatile americane le cer si viza iti este garantata. Am fost si eu in situatia ta, acum ceva timp, si in mai putin de 2 luni de la data casatoriei am fost impreuna cu sotul meu in Philadelphia.

Mult noroc!

ada_luiza
01.03.2006, 23:57
buna

imi permit sa va deranjez si eu cu of-ul meu

sunt proaspat divortata , am o fetita de 15 ani , si as dori sa cunosc un cetatean american in vederea casatoriei

nu tin neaparat sa fie de convenienta, mi-ar placea sa fie pe bune