PDA

Arată versiune întreagă : romani prin West Hartford, CT

shorikete
06.01.2008, 14:09
Hey, sunt curios daca mai sunt romani prin west hartford, CT sau prin zona! Daca da, astept un semn!

11.01.2008, 12:56
Da mai shorikete, sant multi romani West Hartford, Hartford, East Hartford si imprejurimi. Esti nou pe aici? Poti veni la biserica romaneasca. Misiunea isi desfasoara activitatea in cladirea catedralei grecesti Sf. Gheorghe (St. George Greek Cathedral). Nu intra prin usa mare din fata, pe acolo intra motanii.
Accesul este prin spatele cladirii la subsol.
Adresa este 433 Fairfield Ave., Hartford, CT 06144
Nu parca in parcajul bisericii. Parcheaza pe Fairfield Ave. in afara zonei din fata bisericii. Mai multe informatii pe http://www.geocities.com/HartfordRom/roman.htm
Te asteptam
smileys/smiley36.gif

shorikete
11.01.2008, 16:22
Multumesc pentru invitatie, sper sa mai apara lume si pe aici pe forum... mai ales domnisoare smileys/smiley4.gif
Pana la urmatoarea discutie...La multi ani romanilor, multa bafta, sanatate si noroc!

JulianaP
21.02.2008, 10:40
O da...mergi la Biserica...e numai bine o noua aparitie.....un nou subiect de discutat...inlatura plictiseala zilnica....cel putin asa e in Woonsocket RI..la biserica romana....ai mers acolo ai picat la mijloc...dar daca e vorba sa te ajute cu ceva...e. greu....nu e timp.....etc....nu mai zic de ceva ajutor cu banii ptr noi veniti...eventual de aranjeaza o vizita la domiciliu...unde se lasa la final cu o "mica donatie"....de "cat te lasa inima"....$$$$$

24.02.2008, 13:39
Ajutor cu bani ptr. noi veniti? Nici chiar asa. Fiecare are familie si nu o sa-ti doneze tie, un necunoscut bani. Poate cu un loc de munca, un apartament de inchiriat. Unii noi veniti au pretentia sa li se dea gratis ceva, bani sau altele. Nu vi la biserica sa ti se dea, vi sa te rogi la Dumnezeu.

JulianaP
25.02.2008, 06:40
Daaa...si pentru mine Biserica este un locas sfant...unde ma incarc mereu de cate ori merg....dar nu e asa poate ptr toata lumea...

Iar despre ajutor....eu si familia mea...nu ne numaram printre cei care primesc ceva usor...sau fara rasplata...am rascumparat mereu orice cadou intr-un fel sau altul...dar am auzit si citit multe fapte frumoase...precum ajutor ptr noii veniti in State...cei cu o situatie mai grea, cum ca enoriasii Bisericii Romane au dat cate 1/2/3 $ ajutor....ceea e ce e un avant bun ptr inceput...imi amintesc cum noi am venit aici, eu si sotul meu, cu doar 2000$ in buzunar....ne-am mutat la chirie la 2 sapt si jumatate de la venire..la o chirie de 600$/luna....plus down 600$...1200$ din foc....plus cheltuielile casei(numa gazele au veni 400$ din prima)...fara masina...fara servicii.....nu ne-a ajutat nimeni cu nimic....si ne-am descurcat..in plus cand au venit in VIZITA(sa vada ce facem)...si au vazut ce paine avem la masa..au ras.."eu unul nu as manca painea asta nici de pomana"..paine pe care o luam mergand cate cel putin o juma de ora pe jos sa o cumpar..ca nu aveam masina si nici acte inca....si multe multe altele....cand le spuneam ce studii am si ce vreau sa fac...imi spuneau sa imi iau adio de la fumurile astea de acasa...ca aici faci numai munca de jos...culmea este ca sunt pe un post superb acum si care imi adunce satisfactia unui job de birou....

Iar..precum spui ca "Nu vi la biserica sa ti se dea, vi sa te rogi la Dumnezeu. "...sunt total de acord...la Biserica vii sa te regasesti.....dar, sa nu uitam ca totusi aici in State, Biserica mai inseamna si locul de intalnire al romanilor...locul unde se dau petrecerile, unde se schimba o vorba..unde mananci o mancare ca acasa...locul unde AR TREBUII SA AI UNDE SA ITI PUI FRUNTE LA NECAZ..in lipsa celor dragi...un loc unde sa sti ca te poti baza pe cei ai tai!!!..Biserica nu e numai un loc de reculegere..precum acasa...si asta o stiti cu totii, cei de aici....din State sinu numai..de orinde din lume...

"Unii noi veniti au pretentia sa li se dea gratis ceva, bani sau altele."...nu vii cu pretentii sa tii se dea...cel putin eu una, nu cred ca asa se pune problema......e vorba ca vii aici poate cu o mana de "graunte de banii de acasa"...pe aia pe care poti si daca poti sa tii permiti sa ii ai...ca de aia vii aici sa ii faci banii nu sa vii cu ei....si asam, doar cu o valiza de haine si cu un buzunar gol..si fara sperante de job prea rapid..pana iti vin actele, etc....orice ajutor este o binecuvantare...nu ma refer neaparat la banii....dar noi am dormit pe jos...in luna lui decembrie cand am venit...mutati la chirie...fara acte, inca, serviciu, sau o saltea calda sa pui capul...alergam pe jos din usa in usa sa gasim pe cineva care sa ne dea si noua ceva de munca ca sa facem un ban ptr macar chiria de luna urmatoare....ori la Biserica cand am mers am gasit numa privii si opinii care de care...cand am intrebat de un pat de orice fel.....ni sa spus ca nu au si ca poate daca se va gasii ne vor anunta....si atat....o lingura..o farfurie....noroc cu BUNUL DUMNEZEU.. care ne-a ajutat si am trecut cu bine peste toate..iar acum ca suntem bine...IMPREUNA EU SI SOTUL, INCA IMPREUNA!!(ptr ca multi ne spunea ca nu avem sanse sa reusesti sa tinem familia, aici..America e o tara libera..familia e o ingradire a democratieismileys/smiley11.gifsmileys/smiley7.gifsmileys/smiley5.gif)....si faptul ca am reusit, tot prin mila Domnului sa avem si o zanica de fetita care ne minuneaza zilele...si faptul ca am reusit sa ne luam si casuta noastra...si pentru ca nu ne impartasim grijile cu nimeni....acum, ne vorbesc..vorbe grele..cum ca am fii facut si am fii dres....ori astea dor..tare de tot...si de aceea am spus ce am spus despre OAMENII DIN BISERICA...si nu DESPRE LACASUL SFANT AL DOMNULUI....unde mergem cu drag co totii..si multumim Domnului de fiecare data ptr toate<<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

25.02.2008, 15:35
Nu trebuie sa privesti lucrurile chiar asa in negru. Acum ca ai dezvoltat subiectul, in unele privinte i-ti dau dreptate. Si eu am dormit pe jos la biserica, nu este o lauda, este realitatea si am trecut prin conditii mult, dar mult mai grele dar care m-au ambitionat mai mult. N-am cerut nici un ban de la nimeni gratis, am intrebat numai sa ma informez. Uneori am primit cate un raspuns care m-a mai ajutat dar marea majoritate a lucrurilor mi le-am rezolvat singur asa cum am putut.
E ceva secretos printre romanii mai vechi de pe aici, nu reusesti sa afli prea multe de parca i-ai intreba cati bani au sau alte intrebari personale. Nu este acea deschidere care ar fi trebuit intr-o comunitate de imigranti, fiecare si-a facut cativa prieteni si acesta este universul lui sau al lor in care cel nou venit nu are acces. Dar pe de o parte nici nu poti obliga pe nimeni sa te accepte. Felicitari pt. casa altii stau de-o viata si nu au nimic pe aici. Nici pe mine nu m-a ajutat nimeni cand am cumparat casa, macar cu o idee. Pacat, mare pacat totul este de suprafata dar nu trebuie sa judecam pe toti asa, mai este cate unul cu care poti schimba o vorba.

Sper ca acum m-ai inteles, n-asi fi din cei care intorc spatele noului venit dar sa nu crezi ca o sa primeasca cineva bani gratis. De multe ori un sfat bun valoreaza mai mult decat banii.

JulianaP
26.02.2008, 09:59
Nu ma laud si nu ma vaiet...dar..spun sa stie lumea....ca romanii pe afar nu-s mare treaba....ma bine singur si gura ta..decat cu gura satului...

Insa nici nu pot generaliza prea tare...poate prin alte parti ii mai bine(Chicago IL, poate).....dar, asta este istoria/experienta mea...si am colindat ceva...si prin Europa ani de zile...si pe aici....ori romanii nu prea se cunosc intre ei....asta e...si am inceput sa respect bine treaba asta....nu ma vreti nu-i bai....ca mii bine si asa....doar mai greut.....

shorikete
13.06.2008, 02:54
Hello, ce mai fac romanii din New England (si in special cei din zona Hartford)? Cum va merge? Toate bune si frumoase?
Ce va lipseste, dpdv al comunitatii romanesti?
Aveti grija de voi! ;)