PDA

Arată versiune întreagă : Locuri de munca

sorin
27.02.2004, 00:55
In curind va fi finalizata si sectiunea de Locuri de munca/Jobs (vezi linkul din partea de sus a paginii). Cei care au locuri de munca de oferit, le vor putea posta pe acest site absolut gratuit.

Cezar
27.04.2004, 23:34
Salut Sorin

M-am inscris acu vreo doua saptamani si nu mi-a raspuns nimeni. Intrebarea mea era: acest forum este vizitat de romani din "state"?

Scuze ca te intreb... cautam un job intr-un anumit domeniu, crezi ca poti sa-mi raspunzi?

Merci.

Cezar

sorin
28.04.2004, 04:00
Cezar, in primul rand bine ai venit pe acest forum!smileys/smiley31.gif

Raspunsul la intrebarea ta este DA, acest forum este vizitat de romani din State si din Canada, pentru ca este dedicat acestor comunitati si bineinteles si marii comunitati din Romaniasmileys/smiley1.gif

Faptul ca ai postat un anunt pentru un job intr-un anumit domeniu, plus faptul ca esti in Romania si inca nu ti-a raspuns nimeni, nu trebuie sa te faca sa-ti pierzi speranta, pentru ca uneori e greu sa gsesti un job chiar aicifiind. Daca cineva va fi interesat in serviciile tale fii sigur ca te va contacta smileys/smiley20.gif

Cezar
29.04.2004, 21:30
Multumescsmileys/smiley4.gif

07.06.2004, 03:14
hmm! smileys/smiley7.gif

aiuritaa
16.06.2004, 23:53
Salut.

M-am inscris recent pe acest site si as dori sa corespondez cu mai multi membri de pe acest site.

Este posibil?smileys/smiley1.gif

sorin
17.06.2004, 02:51
Bine ai venit pe acest forum. Aici oricine corespondeaza despre orice....important e sa participi in forumul potrivit genului de discutie pe care vrei sa-l portismileys/smiley1.gif

lorica
19.04.2005, 01:59
salutare tuturor !

am nevoie de sprijinul vostru pentru a obtine un job offer, chiar si fictiv, pentru mine sau sotul meu, in vederea prezentarii documentului la ambasada sua din romania in luna iunie, fiind castigatorii loteriei vizelor. nu avem nici o cunostinta in state care sa ne ajute. avem ceva banisori si am inteles ca I - 134 nu este obligatoriu (fiind foarte greu de obtinut, necunoscand pe nimeni !!!!), daca ai un pre-contract cu un angajator din state.

ne poate ajuta cineva? asteptam raspuns fie pe forum, fie pe savuloredana@yahoo.com smileys/smiley1.gif

sorin
19.04.2005, 03:11
Studiaza urmatorul topic pentru informatii suplimentare:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=491 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=491&PN=1) &PN=1

lorica
19.04.2005, 03:28
draga sorin iti multumesc pentru informatie, insa eu faceam apel la cineva care sa imi poata trimite unul din aceste documente oficiale din state, astfel obtinerea vizelor pentru familia mea s-ar usura.

sunt disperata sa am unul din aceste documente, la sugestia agentului consular cu care am discutat si care m-a indrumat "cum ca asa ar fi cel mai bine".

crezi ca ma poti ajuta? astept raspuns

audi
21.04.2005, 06:33
Caut de lucru in zona Miami, Hollywood,Florida

Multumesc

sorin
21.04.2005, 07:11
sunt disperata sa am unul din aceste documente, la sugestia agentului consular cu care am discutat si care m-a indrumat "cum ca asa ar fi cel mai bine".

crezi ca ma poti ajuta? astept raspuns

Nu prea am cum sa te ajut, pentru ca am prea multe persoane "sponsorizate" in ultimii ani, dar cred ca daca te incadrezi in conditiile de la topicul pe care ti l-am recomandat, nu cred ca e neaparat nevoie de asa ceva.

Acel formular este doar o sugestie nu si o necesitate.

lorica
03.05.2005, 10:45
sorin draga, pana la urma, daca nu facem rost de i - 134 sau un job offered, o sa mergem doar cu banii la ambasada !!!!! din ce stii tu, ce sanse crezi ca avem sa obtinem vize toti trei (bebe - o luna, eu si sotul meu) si o suma de ~ 25 000 $? toate cele bune !

sorin
03.05.2005, 10:53
Dupa parerea mea suma de care dispuneti e mai mult decat necesara.
In ultimii ani si un formular (formularul <I style="mso-bidi-font-style: normal">I-134 (http://www.ins.gov/graphics/&#102;ormsfee/&#102;orms/i-134.htm)[/I]) numit Affidavit of Support care poate fi gasit pe siteul INS, care <B style="mso-bidi-font-weight: normal">nu este obligatoriu[/B], dar necesar si folositor in cazul in care nu aveti suficiente fonduri si prin care puteti dovedi ca cineva din SUA va poate ajuta financiar.

Ca sume dupa care sa va ghidati puteti lua urmatoarele:

1 persoana - 8.590$
2 persoane - 11.610$
3 persoane - 14.630$
4 persoane - 17.650$
5 persoane - 20.670$

Informatii suplimentare gasesti aici:
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=491 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=491&amp;PN=1) &amp;PN=1

Bafta!!!

cristina_music
10.05.2005, 05:48
Salut!Mergin Chicago la vara(iunie-octombrie) si caut un job.De preferinta waitress(sau nanny,profesor de pian pt. copii).V-as fi recunoscatoare pt. ajutor.Va multumesc.

kokorela
10.06.2005, 13:24
Doamna serioasa caut de lucru ca baby-sitter in New York. Excellentrefrences.

razidnick
25.06.2005, 03:11
SALUT!CE SANSE AM SA GASESC UN JOB IN AMERICA ? AM TERMINAT FACULTATEA DE ELECTRONICA SI CALCULATOARE SI MA PRICEP BINE LA ASTA.

corneljecu
08.08.2005, 21:32
In curind va fi finalizata si sectiunea de Locuri de munca/Jobs (vezi linkul din partea de sus a paginii). Cei care au locuri de munca de oferit, le vor putea posta pe acest site absolut gratuit. dorinta de a-mi gasi decenta in putinul care mi-a ramas.am 45,sotia 28.eu am lucrat aici in ro la cateva "nume" de-a lungul ultimilor ani:pepsi cola,tuborg,mobifon (consortiu nord american) si ultimul loc o companie de telefonie dealer Mitel.incerc sa gasesc atat ptr mine cat si ptr sotia mea un job in state.sotia lucreaza in domeniul bancar de 8 ani.la aceasta sumara descriere,as dori un rasouns sau sfat cat mai realist.iti multumesc anticipat.adresa de mail este cornel jecu@yahoo.com.cu respect,Cornel

larisa_c
11.03.2006, 05:57
Salut Cezar! Ti-ai gasit pana la urma job in SUA? Eu sunt tot tehnoredactor in Romania si peste cateva luni o sa ajung in Houston unde mi-as dori sa lucrez in acelasi domeniu. Vroiam sa stiu daca ti-ai gasit pana la urma un post de DTP acolo si daca da, cum a fost la interviu. Astept un raspuns de la tine. Numai bine, Larisa