PDA

Arată versiune întreagă : din ciclul

don_mario001
13.12.2007, 00:57
Piata Veche a burgului, in ceata filtrata de lumina rosiatica a asfintitului, pare o poarta de intoarcere in timp, tablou de ev mediu in care doar frunzele cazatoare ale batranilor cas-
tani anunta in dansul lor gravitational prezentul toamnei.
Ma aflu in orasul B.- Germania- in casa unor prieteni care-l avusesera oaspete cu ce-
va timp in urma si pe Fane, cel mai bun prieten al meu, acum plecat in ceruri datorita po-
liticii dumnezeesti de a-i lua la el mai intai pe cei mai buni dintre noi. Poate de acolo, in
timp ce canta un blues cu acustica celesta, arunca o privire si asupra splendidei poieni cu
flori de camp pe care a pictat-o pe un perete al casei colaboratorilor sai germani.
Proprietarii trebuind sa plece intr-o calatorie, ma lasa sa ma plictisesc singur in imen
sa cladire construita in se. al XVII-lea dar singuratatea ma extrage din ea spre seara, prin
ferestre zarindu-se silueta cu firma a unei berarii.
Odata intrat aici, privirile insistent de curioase ale consumatorilor aflati deja inauntru
ma fac sa banuiesc [judecata ce urma sa se confirme] ca locatia functioneaza ca un fel de club cu circuit inchis avand riveranii drept membri.Nu ma intimidez [ca intr-un bar din Ti
misoara unde am descoperit prea tarziu ca era destinat doar femeilor- dar povestea asta altadata] si examinez semet posibilitatea de a ma acomoda.Greu lucru, bastinasii stau ase-
zati pe bancile rustice alternativ si perechi, ein Man-eineFrau ,el cu burta ea cu pistrui si invers.Descopar totusi o rupere de ritm intr-un colt in persoana unui cetatean de o cu to-
tul alta culoare decat a fetelor palide blonde prezente, fiind, dimpotriva, Negru I.Ma apro
piu, salut, imi cer permisiunea sa iau loc alaturi, mi se acorda, multumesc si chiar o fac.
Dupa cum observ cu perpicacitatea omului inca treaz, privirile comesenilor revin la fo
</script>

Mihai Leonte
14.12.2007, 07:08
NECUNOSCUTA...

- Ma aflam de c

Raven
15.12.2007, 06:28
Pt. dl. Mihai Leonte:

Mi-a placut "Necunoscuta".

Mi-aduce un pic aminte de "La tiganci".

Cand vine momentul si ne-ntalnim cu realitatea, de fapt, cand reusim sa privim realitatea-n fatza (scriitorii prefera sa-i spuna realitatii "viata"), o vedem ca pe o aratare ciudata, desi nu complet straina. Si incepem sa punem de zor intrebari aparent logice si naturale. Neprimind raspunsurile asteptate ramanem contrariati si mirati pentru ca, nu-i asa?, anumite intrebari de fapt nu au nici un rost atat timp cat nu sunt puse propriei persoane mai intai. Pana la urma, dupa ce-am pus ultima intrebare, niciodata mai devreme, primim un raspuns pe care ne e greu sa-l intelegem. Din moment ce ne traim viata dupa sabloane, cum o putem intelege?

Mihai Leonte
15.12.2007, 06:32
Multumesc Raven,

Toti cei care au citit aceasta schita au avut cuvinte bune de spus. Nu am facut decat sa descriu un fapt real intamplat cu foarte multi ani in urma. Altfel nu le prea am cu proza.

Raven
15.12.2007, 06:45
Domnule Mihai Leonte, am editat ce-am scris putin mai devreme inainte sa va vad raspunsul.
Am adaugat un mic comentariu la "Necunoscuta", am spus cate ceva pe scurt despre cum o inteleg eu.

Eram convins ca ati descris un fapt real.