PDA

Arată versiune īntreagă : Preliminarii fotbal CM 2010 din Africa de Sud

sorin
02.12.2007, 07:02
In preliminariile CM 2010 avand turneul final in Africa de Sud, Romania a fost destul de ghinionista, prinzand o grupa dificila. Romania va evolua in grupa G alaturi de Franta, Serbia, Lituania, Austria, si Insulele Feroe.
Se califica direct doar prima echipa din grupa (sunt 9 grupe in total), iar cele mai bine clasate 8 echipe de pe locul 2 vor avea un baraj pentru calificare.

GNChicago
02.12.2007, 08:04
Singura echipa care ar putea pune probleme este Franta...., restul daca ne e frica de ei, nu au decit sa stea acasa la TV.

Te duci acolo sa batzi, sa cistigi!

sorin
09.10.2008, 07:42
Dupa un inceput dezastruos (0-3 acasa cu Lituania si un 1-0 chinuit si cu emotii pana in ultimul minut cu .... Insulele Feroe), Romania va juca sambata 11 octombrie cu Franta. Acest meci poate fi decisiv pentru calificare, iar daca ai noastri joaca la fel cum au facut-o cu Lituania si Feroe, e groasa treaba.
Sper ca revenirea lui Mutu si Chivu sa le ridice atat moralul cat si calitatea jocului.

sorin
11.10.2008, 08:53
Peste cateva ore incepe meciul care poate fi nu important, ci chiar decisiv in ceea ce priveste calificarea la zilor din ultimul timp laCM 2010. Sa speram ca forma nu prea grozava a francezilor, coroborata cu faptul ca"greii" si liderii echipei mutu si chivu au revenit, dar si faptul ca nationala noastra este invincibila pana acum pe stadionul din constanta, vor contribui la castigarea celor trei puncte puse in joc, care sa ne repuna pe linia de plutire.

Hai Romania! Jumuliti "cocosul"! :v:
P.S. Pentru cei care nu stiu inca, acest meci (si multe altele) se pot viziona in direct la http://www.myp2p.eu

sorin
11.02.2009, 20:41
Vad ca n-a mai scris nimeni in legatura cu meciul cu Franta, care s-a terminat egal, 2–2. Acum e oricum prea tarziu de comentarii.

Urmatorul meci al selectionatei Romaniei va avea loc pe 28 martie 2009 la Constanta. Este un meci crucial care trebuie neaparat castigat pentru a mai pastra sanse de calificare, sanse care s-au redus considerabil dupa escul cu Lituania (0-3).
In meciul de verificare de azi cu echipa Croatiei, pierdut cu 1-2, ai nostri n-au jucat nici grozav, nici extraordinar de rau, avand in vedere si absentele lui Mutu si Chivu, partea buna fiind ca au jucat cu o echipa cu stil asemanator sarbilor, pana la meciul de pe 28 martie fiind timp pentru ajustari ale echipei. Pacat ca nu avem un antrenor adevarat.

Sa vedem ce va fi. Dupa acel meci vom sti daca mai are rost sa vorbim de urmatorul meci, cel cu Austria.

VanDerGigi
12.02.2009, 21:02
Pacat ca nu avem un antrenor adevarat.

Cum asa?.. n-ai vazut ce bine antrena in stenogramele lu’ nea Gigi “Cum sa blatuiesca Steaua inca un campionat?” Pacat ca multi jucatori de valoare sau care erau in forma la momentul respectiv, s-au trecut si se vor mai trece in timp ce caracterul asta infect nu le-a dat sansa sa joace sub culorile tarii. Acolo ajung numai jucatorii clanului Becali, doar, doar i-o vedea cineva, sa-i vanda astfel si sa-si umple buzunarele de bani.
Numai un carnat de om ca asta ar mai fi ocupat locul dupa umilinta ce ne-au administrat-o Lituanieni la noi acasa.

Ia cititi ce spune selectionerul Croatiei ce tocmai ne-au batut in amical: “Cu cel mai mare respect faţă de femei, fotbalul este cel mai frumos lucru din lume”. Vorba de duh īi aparţine lui Slaven Bilic.

Ia cititi si ce spune Piturca : baietii vroiau..pac, pac!
http://i42.photobucket.com/albums/e321/claudiunj/piturca.jpg

MichelleP
13.02.2009, 14:54
Vad ca n-a mai scris nimeni in legatura cu meciul cu Franta, care s-a terminat egal, 2–2. Acum e oricum prea tarziu de comentarii.

Urmatorul meci al selectionatei Romaniei va avea loc pe 28 martie 2009 la Constanta. Este un meci crucial care trebuie neaparat castigat pentru a mai pastra sanse de calificare, sanse care s-au redus considerabil dupa escul cu Lituania (0-3).
In meciul de verificare de azi cu echipa Croatiei, pierdut cu 1-2, ai nostri n-au jucat nici grozav, nici extraordinar de rau, avand in vedere si absentele lui Mutu si Chivu, partea buna fiind ca au jucat cu o echipa cu stil asemanator sarbilor, pana la meciul de pe 28 martie fiind timp pentru ajustari ale echipei. Pacat ca nu avem un antrenor adevarat.

Sa vedem ce va fi. Dupa acel meci vom sti daca mai are rost sa vorbim de urmatorul meci, cel cu Austria.

ai dreptate So,
nu avem antrenor(adu-ti aminte ca nici ca jucator nu a fost stralucit),
jucatorii parca nu au motivatie
iar pe antrenor parca il auzi dupa meciul de la Constanta:"Ne-a lipsit concentrarea in fazele fixe, ne-a lipsit omogenitatea in compartimentul defensiv, ne-a lipsit claritatea si viteza in faza de atac,etc....

sorin
10.03.2009, 14:00
Mai sunt mai putin de trei saptamani pana la meciul Romania – Serbia si pana la ora asta inca nu stiu ce post de televiziune romanesc va transmite meciul. Daca aflati ceva, postati pe acest topic. Eu, daca aflu ceva, voi edita acest mesaj.

Pe internet se va vedea sigur, dar ma gandeam ca poate se poate vedea si print intermediul programelor romanesti care se pot viziona in afara Romaniei.

sorin
10.03.2009, 14:00
Partida de fotbal dintre Austria si Romania, contand pentru grupa a şaptea preliminara a Cupei Mondiale din 2010, va avea loc pe 1 aprilie, la Klagenfurt, cu īncepere de la ora 21.30 si va fi transmisă īn direct de Pro TV.
Momentan, Romania este pe locul 5 in grupa cu patru puncte obţinute īn trei partide, după ce a pierdut cu Lituania, scor 0-3, a īnvins Insulele Feroe, scor 1-0, şi a facut egal cu Franţa, scor 2-2.

sorin
13.03.2009, 13:17
Maximilian Nicu nu a primit īncă cetăţenia romānă, dar FRF īi trimite azi telegramă pentru pentru "dubla" cu Serbia şi Austria

Victor Piţurcă anunţă astăzi stranierii pentru importantele partide cu Serbia (28 martie) şi Austria (1 aprilie) din preliminariile CM 2010. Pe lista selecţionerului se va regăsi şi Max Nicu, chiar dacă mijlocaşul lui Hertha Berlin nu dobīndise pīnă ieri cetăţenia romānă.

Florin Prunea, directorul Departamentului Internaţional al FRF, a precizat: "Federaţia īi poate trimite lui Max Nicu telegramă de convocare şi īntre timp să se rezolve problema cetăţeniei. Lucrurile sīnt foarte avansate".
Vrea să se acomodeze

Surse federale susţin că, şi īn cazul īn care nu-l va folosi, selecţionerul ţine ca Nicu să fie prezent, pentru a-l cunoaşte personal. Īn plus, vrea ca "neamţul" să se acomodeze cīt mai repede cu atmosfera de la lot.

Īn aceeaşi situaţie se află şi bosniaco-americanul Subotici, care aşteaptă din zi īn zi să primească cetăţenia sīrbă pentru a putea fi convocat de Radomir Antici.

Posibilii stranieri pentru Serbia
Contra, Săpunaru, Raţ, Neşu, Şt. Radu, Chivu, M. Rădoi, Max Nicu, Cociş, Codrea, Fl. Petre, Mutu, Marica

Sursa: gsp.ro

sorin
13.03.2009, 13:18
Selecţionerul echipei noastre naţionale, Victor Piţurcă, a anunţat azi, 13 martie a.c., numele jucătorilor romāni, legitimaţi la cluburi de peste hotare, convocaţi pentru următoarele două jocuri din cadrul preliminariilor Cupei Mondiale FIFA 2010, zona Europa, grupa a 7-a. Este vorba, desigur, despre īntālnirile cu Serbia (28 martie a.c., ora 20.45, stadionul "Farul" din Constanţa) şi Austria (1 aprilie a.c., ora 20.30, adică 21.30 - ora Romāniei, "Hypo Worthersee Arena" din Klagenfurt).

Au fost convocaţi la reunirea programată la Casa Fotbalului luni, 23 martie a.c., la ora 12.00, următorii 13 "stranieri": Cosmin Contra (Getafe CF), Cristian Săpunaru (FC Porto), Cristian Chivu (FC Internazionale Milano), Mirel Rădoi (Al-Hilal), Răzvan Raţ (FC Şahtior Doneţk), Mihai Neşu (FC Utrecht), Paul Codrea (AC Siena), Răzvan Cociş (FC Lokomotiv Moscova), Maximilian Nicu (Hertha BSC), Florentin Petre (Terek Groznīi), Ciprian Marica (VfB Stuttgart), Adrian Mutu (Fiorentina) şi Ionuţ Mazilu (Arsenal Kiev).
Toţi jucătorii menţionaţi au primit azi faxurile de convocare, existānd două amendamente:
1. Īn cazul lui Nicu, această convocare este făcută sub rezerva dobāndirii cetăţeniei romāne pānă la ora meciului
2. Īn cazul tuturor celor 13 jucători: există posibilitatea ca, īn funcţie de starea de sănătate, de forma sportivă sau de statutul la echipele de club, selecţionerul să renunţe la unul sau la altul dintre jucători.
Pe de altă parte, Adrian Ropotan (FC Dinamo Moscova) a fost convocat la lotul "B" īn vederea "amicalului" contra Portugaliei "B", programat la Rio Maior la data de 1 aprilie a.c.

Sursa: frf.ro

sorin
18.03.2009, 09:20
Mai sunt doar cateva zile pana la meciul decisiv cu Serbia si o tara intreaga fierbe.

Vesti proaste: Jucam fara Chivu si “Piticu’”
------------------
Romania va trebui să se descurce fără capitan īn „dubla“ decisiva cu „plavii” şi cu austriecii. Vestea l-a devastat pe Chivu, care este cu moralul la pamant si nu mai vrea să vorbească cu nimeni.

După analizele efectuate luni la clinica doctorului Pompiliu Popescu, Chivu a plecat ieri-dimineaţă la Milano. A făcut un RMN, s-a consultat cu medicii lui Inter, dupa care a facut cale-ntoarsa la Bucuresti pentru ca şi medicul naţionalei să citească rezonanta magnetica si sa traga concluziile. S-a constatat că fundaşul de 28 de ani are o leziune destul de grava la aductori, care nu fusese vizibila la controalele de pānă acum. Şi dupa discutii indelungi, pe traseul Piturca - Sandu - Lupescu- doctor - Chivu, s-a luat decizia dureroasa, dar normala: trebuie să ne descurcam fara Chivu.
------------------

Vesti bune: Nicu a primit cetatenia romana si va juca impotriva Serbiei
--------------------------
Mijlocaşului echipei Hertha Berlin, Maximilian Nicu, i-a fost acordata cetatenia romana si va putea fi folosit de antrenorul echipei Romaniei, Victor Piturca, īn meciurile cu reprezentativele Serbiei şi Austriei din cadrul preliminariilor Cupei Mondiale 2010, informează Ministerul Justitiei.
Echipa de club a lui Maximilian Nicu, Hertha BSC Berlin, este lider īn 1.Bundesliga, după 24 de etape, avand 49 de puncte, cu patru mai multe decat ocupanta locului secund, FC Bayern Munchen, şi va juca, sambată, in etapa a XXV-a, in deplasare la VfB Stuttgart.
Nicu are 23 de jocuri īn prima liga a Germaniei (fiind de 19 ori integralist), patru īn Cupa UEFA şi doua īn Cupa Germaniei. In cele 29 de partide oficiale disputate īn tricoul Herthei BSC Berlin, Nicu a marcat de trei ori si a oferit sapte pase de gol.
----------------------

In ceea ce priveste vizionarea meciului in direct, daca nu va fi posibil sa le vedem in direct pe vreunul din canalele Tv romanesti din diaspora, vom recurge (a cata oara?) la urmarirea acestora pe internet. Detalii in preajma meciului.

sorin
23.03.2009, 21:54
Meciul de fotbal dintre echipele nationale ale Romanii si Serbiei, va fi transmis in direct pe data de 28 martie 2009, la ora 20:15 pe canalul tv Antena1.
Meciul se va disputa pe stadionul din Constanta.

shogunelu
28.03.2009, 16:11
S-a dus si meciul asta. A fost o atmosfera extraordinara pe stadion, imi bubuie si acum urechile...
Din pacate n-am reusit sa-i batem pe sarbi si calificarea noastra e ca si compromisa.

Avem masa mare la restaurantul unui prieten, aici in Constanta. Trebuia sa serbam victoria, da' nu cred ca o sa ne stea in gat nici daca am pierdut. lol

sorin
28.03.2009, 18:07
Cred ca nu e nici o greseala sa-i numim asa, cu 2 infrangeri si un egal din trei meciuri acasa. Vai de fotbalul nostru cu asa echipa si asa antrenor. Bineinteles ca Piturca nu va demisiona, iar federatia nu-l va demite, ca deh, e criza si nu-si permit sa-i plateasca acea clauza de reziliere. In alta ordine de idei, tot prin prisma crizei, cei susmentionati se gandesc la buzunarele romanilor, care vor face economii importante evitand sa se mai deplaseze prin Europa sa vada ciuca batailor in actiune, sau chiar mai mult, imaginati-va cat vor economisi cei ce aveau de gand sa mearga la turneul final din Africa de Sud :calcul:
Rusine Piturca pentru echipa pe care o trimiti in teren, mereu cu aceleasi muraturi printre care Tamas, Codrea, Cocis, si mentinerea lui Lobont in poarta care e spectator! Rusine Mircea Sandu pentru ca mentii un astfel de antrenor!!

mirceagoia
31.03.2009, 01:22
Rusine Piturca pentru echipa pe care o trimiti in teren, mereu cu aceleasi muraturi printre care Tamas, Codrea, Cocis, si mentinerea lui Lobont in poarta care e spectator! Rusine Mircea Sandu pentru ca mentii un astfel de antrenor!!

Nu ei sunt de vina, la urma urmei...ci cei care i-au ales in frunte. Cei care l-au ales pe Mircea Sandu, si Mircea Sandu fiindca il mentine in functie pe Piturca. Ei ai vina ca nu au onoare...ar fi trebuit amandoi sa-si dea demisia. Ceea ce nu se va intampla decat in visele noastre (cel putin unul din ei e legat de scaun pe viata).

Ca de obicei, e de vina arbitrul, vremea, ghinionul, etc,etc...

sorin
31.03.2009, 14:00
Sa fie aceasta declaratie din nesimtire, sa fie si prostie, sa fie din …

------------------------------------------
Victor Piţurcă nu se gāndeşte la demisie! "Federaţia va lua o decizie dacă nu vor mai fi şanse matematice", spune selecţionerul care le transmite fanilor că nu va părăsi naţionala nici īn cazul unei īnfrāngeri īn partida de māine.

"După meciul cu Serbia, şansele de calificare sunt mici, dar avem datoria de a ne face meseria. Nu iau īn calcul o demisie nici īn cazul uneui īnfrāngeri cu Austria. Dacă nu vor mai fi şanse matematice, Federaţia va lua o decizie. Totul ţine de jocul rezultatelor acum.
Gazdele īşi doresc să rămānă īn cursa pentru calificare. Austria formează o formaţie riguroasă, care a bătut Franţa. Un rezultat de egalitate ar face ca şansele noastre, care sunt deja mici, să devină şi mai mici", a declarat Piţurcă īn cadrul unei conferinţe de presă.

Meciul Austria - Romānia e LIVE pe ProTV, miercuri de la 21:30.

Sursa: Prosport

mirceagoia
31.03.2009, 21:48
Sa fie aceasta declaratie din nesimtire, sa fie si prostie, sa fie din …

Asteptai altceva de la el??
Stie ca oricum trenul e pierdut...dar de ce sa piarda niste bani dandu-si demisia inainte de vreme (e probabil vreo clauza de demisie pe acolo: daca pleaca de buna voie federatia nu-i plateste nimic din ce-i datoreaza pana in momentul incetarii oficiale a contractului.... daca e dat afara atunci federatia tre sa plateasca penalizari ptr ca a incheiat contratul inainte de termen...).

Nu are el treaba cu onoarea...desi se invarte deja in bani totusi vrea mai multi...si mai multi.

shogunelu
01.04.2009, 05:45
Toate parerile avizate spun ca Piti nu mai are ce cauta la Nationala.
Pe de alta parte el nu va demisiona pt ca in cazul asta trebui sa plateasca 600.000 de euro si doar nu-i idiot sa-i piarda.

Daca Federatia il concediaza, iar nu-i bine, ca trebuie, la fel, sa-i plateasca 600.000 de euro, asa ca parerea mea e sa-l lase pana in toamna sa-si incheie contractul, atata vreme cat calificarea e oricum compromisa, dupa care sa aducem un antrenor ca lumea.

PS O stire de ultima ora spune ca Mutu nu va juca diseara...Asta ca sa fie tacamul complet...

sorin
01.04.2009, 12:14
Desi sunt vai de capul lor, colac peste pupaza nu joaca nici Mutu azi (exceptand cazul in care ar fi o gluma de 1 aprilie). Cred ca mai mult de egal nu viseaza nimeni, in astfel de conditii. Daca nici azi nu-l baga pe Max Nicu in echipa, inseamna ca Piturca are probleme reale cu capul.

shogunelu
01.04.2009, 14:38
A inceput meciul! Ce sa mai zicem?

HAI ROMANIA !

webmaster
01.04.2009, 15:27
;)) Las' că joacă Cociş şi Tamaş ;))

Desi sunt vai de capul lor, colac peste pupaza nu joaca nici Mutu azi (exceptand cazul in care ar fi o gluma de 1 aprilie). Cred ca mai mult de egal nu viseaza nimeni, in astfel de conditii. Daca nici azi nu-l baga pe Max Nicu in echipa, inseamna ca Piturca are probleme reale cu capul.

sorin
01.04.2009, 15:27
Austria 2 - 1 Romania la pauza

shogunelu
01.04.2009, 15:35
Iar jucam ca niste cizme sparte...
Pe cat de misto a fost golul lui Tanase, pe atat am luat doua goluri ca niste prostalai...
Ce mama dracului il tot baga pe terminatul ala de Cocis, eu nu pot pricepe...
Cand vezi ca baga in teren poneii aia de genul lui Codrea, iti vine sa azvarli televizorul pe geam!

shogunelu
01.04.2009, 16:38
Hai, c-am halit-o iara...Vai de capul nostru, ne-a batut pana si o echipa de ghertzoi juvenili...

Mi-a placut Max Nicu, chit ca l-a bagat doar cateva minute. Trebuia folosit.

Sa ne fie tarana usoara...

sorin
01.04.2009, 16:54
La ce altceva sa ne asteptam de la o echipa de ciurucuri bagati la nationala la indemnul oierului sef si a altor indivizi indoielnici, sub atenta obladuire a unei federatii de fotbal putreda rau. Probabil ca daca pica unul, pica toti, asa imbarligatura dracului tre’sa fie.
Baietii si-au confirmat titlul de “generatia de ratati”, care nu a ajuns nici macar la gebunchiul “generatiei de aur”. Ce fotbalisti, ce caractere, pe vremea lui Hagi, Popescu, Petrescu, Raducioiu si altii. Noi ca suporteri, traim doar din amintiri, pentru ca actuala generatie si-a batut joc de noi.
Vina cea mai mare o are barbugiul sef, care dupa ce baga in echipa toate “muraturile” iesite din forma (vezi Cocis, Tamas, Codrea, etc.), ii mai pune sip e posturi pe care aia nu stiu sa joace. Pur si simplu, nesimtitul isi bate joc de o tara intreaga, pentru ca “Nasu’” s-a zgarcit la clauza de reziliere, sau mai stii, l-o fi avand cu ceva la mana!!?
M-am scarbit de fotbal, nu vreaa sa mai aud de echipa nationala pana nu vom avea un antrenor care stie meserie si pana cand nu vad rezultate. Nu cred ca voi mai scrie pe acest topic.

marian42
01.04.2009, 17:08
Topic inchis la cererea initiatorului.

mirceagoia
02.04.2009, 02:33
Of, iar am avut ghinion...si vantul ala a batut contra noastra...phiii...asta e, a fost 1 aprilie...de aia nu ne-a iesit jocul :)...

marian42
02.04.2009, 04:32
Cum faptul ca oricare roman poate fi - ori e indeajuns de pregatit - prim ministru sau selectioner, e deja truism, viu si io sa-mi dau cu parerea. Posibili inlocuitori ai lu' Piturca sunt trei: Mircea Lucescu, Boloni si Hagi.
Primul nu mai e interesat. Al doilea e singurul care in cursul mandatului a organizat trialuri in scopul declarat ca fiind acela al descoperirii unor noi posibili selectionabili si primenirii reprezentativei - fix ce-i trebuie azi echipei nationale. In final ajungem la Hagi. Dom'le, vadit nu-i omul care sa inceapa cladirea unei echipe de la zero si cu asta am spus tot.
Concluzie personala: nu-mi pot reprima frustrarea vizavi de obtuzitatea lu' Mircea Sandu, atunci cand evita sa pronunte singurul sau cel mai indicat nume in situatia actuala, respectiv Dan Petrescu.

Raven
02.04.2009, 05:44
Concluzie personala: nu-mi pot reprima frustrarea vizavi de obtuzitatea lu' Mircea Sandu, atunci cand evita sa pronunte singurul sau cel mai indicat nume in situatia actuala, respectiv Dan Petrescu.
Mircea Sandu e incremenit acolo la presedintia FRF ca Isarescu la BNR, e mai ceva ca Magureanu la SRI. Nu mai are mult si-l depaseste si pe Ceausescu.

shogunelu
02.04.2009, 07:57
Mariane, Lucescu stim ca, atata vreme cat e Sandu la conducerea Federatiei, nu va veni. Boloni ar fi bun, dar nu prea e interesat, in plus e si un tip nehotarat, capabil sa produca incurcaturi si sa ne lase cu fundul in balta in ultima clipa, cum a mai facut-o.

Parerea mea in privinta Bursucului e urmatoarea: e un antrenor foarte bun, dar pt echipe de talia Urziceniului...Nu e de Nationala. Nu tine la presiune, iar acolo cam e presiune, nu gluma.

Il cunosc pe Dan Petrescu, e un tip super, dar realitatile cam astea ar fi.
Ii cunosc pe destui baieti din generatia de aur, vin aici in Brasov si in Poiana de cand eram cu totii niste pustani.
Legat de ce spunea si Sorin, baietii astia sunt niste exemple de seriozitate. Niciodata nu i-am vazut sa stea mai tarziu de 12 noaptea in rarele dati cand veneau in club, nici nu mai spunem ca in veci nu i-am vazut bauti.

Prin contrast, nu cred ca vreti sa stiti de cate ori si in ce ipostaze i-am putut vedea pe mascaricii astia tineri...

sorin
02.04.2009, 13:32
… si asta se numeste Victor Piturca. Acesta declara ca vrea sa duca pana la capat contractul, ca cica ar mai fi sanse matematice, adica poate da numai duble de acum incolo. Cititi si va minunati:
--------------
"Īn continuare voi avea o discuţie cu cei din conducerea FRF şi vom vedea ce vom face de acum īnainte. Sigur că există două variante: să rămīn sau să nu mai fiu antrenorul echipei naţionale.

Eu vreau să-mi īnchei contractul, atīt timp cīt mai există şansele care sīnt, aproape nule. Totuşi, ele există. Invoc aceste şanse matematice pentru că aşa este stipulat īn contractul meu", a spus Piţurcă la GSP TV, cu cīteva minute īn urmă.

Victor Piţurcă a explicat de ce a fost pierdut meciul cu Serbia de la Constanţa, dar a acuzat totdată că starea de spirit din lotul naţionalei a fost foarte tensionată īnaintea celor două partide decisive din preliminariile CM 2010.

"Meciul care ne-a dus mult īnapoi a fost cel cu Lituania, o catastrofă. Īn momentul ăsta, aţi văzut toată atmosfera creată īnaintea meciului cu Serbia. Eu spun că echipa naţională a fost sabotată īnaintea fiecărui meci important", a spus Piţurcă la GSP TV.

Cu Serbia i-am introdus pe Costea şi pe Stoica pentru că au fost jucătorii cei mai īn formă īn ultimele 2 etape. Ei ne-au demonstrat şi īn cursul săptămīnii că merită să joace titulari.

Dorel Stoica a făcut un meci bun cu Serbia, dar Costea, din păcate, a greşit la fazele fixe. El n-a putut să intervină din cauza tracului şi emoţiilor. Nici nu a respectat ce i-am spus la antrenamente, s-a sufocat după cīteva minute", a explicat Piţurcă.

"Vă imaginaţi cum sărea toată lumea dacă nu-l băgam pe Costea pe teren. Eu sīnt cel mai īn măsură să selecţionez jucătorii, pentru că eu le ştiu fiecare gest şi īi urmăresc la fiecare meci. Am avut rezultate la echipa naţională!", a mai adăugat selecţionerul.

Victor Piţurcă: "Max Nicu nu m-a impresionat cu nimic la antrenamente!"

Victor Piţurcă a explicat la GSP TV motivele pentru care nu l-a folosit decīt 8 minute pe Max Nicu īn cele două jocuri pe care Romānia le-a disputat īn preluminariile Campionatului Mondial īmpotriva Serbiei şi Austriei.

"A făcut o fază sau două bune, dar nu mi-a dat la antrenamente īncrederea necesară să īl introduc īn teren. Am īncercat să īl ajut să se acomodeze īn reprezentativă, dar la pregătire nu m-a impresionat cu nimic.

I-am explicat că nu are voie să discute cu părinţii amănunte tactice cum au fost cele apărute īn presă. E un băiat extraordinar, nu pot să-i reproşez nimic. Credeţi că mie nu mi-ar fi plăcut să intre şi să decidă meciul? Cine a fost cel care a insistat ca Nicu să obţină cetăţenia, nu eu?" a explicat Piţurcă la GSP TV.

Sursa: Prosport
-----------------------
Avem de a face cu o ecuatie cu doua …. cunoscute, adica dobitocii de o parte (acestia fiind desteptii de la federatie care au intocmit contractul) si nesimtitii de cealalta parte, aka Piturca care este atat de gros de obraz, incat nici o piscatura de musca tzetze nu ar mai simti.

P.S. Nu te poti abtine de la asa articole, asa ca voi mai scrie pe aici sa ma “racoresc”.

sorin
02.04.2009, 20:43
Piturca isi negociaza "debarcarea":
http://www.romanian-portal.com/index.php?option=com_content&view=article&id=563&catid=563&Itemid=66

sauzimdebine
02.04.2009, 20:58
Probabil ca avand si antrenor vom obtine rezultate mai bune. Dar mai bune decat ce am obtinut in ultima vreme tot nimic valoreaza. Problemele fotbalului romanesc sunt de fond si nu de forma si sunt grave de ani buni. Tot ani buni de restructurare, organizare si conducere sanatoasa vor fi necesari pentru a ajunge spre varf. Pana atunci vom tot plange ba ca nu ne ajuta gazonul, ba ca bate vantul impotriva noastra. Indiferent, cel putin nu mai vedem, sa speram, toate talentele, moarte sperante, pe la echipa nationala.

Piturca isi negociaza "debarcarea":
http://www.romanian-portal.com/index.php?option=com_content&view=article&id=563&catid=563&Itemid=66

shogunelu
09.04.2009, 07:14
Piti nu mai e antrenor.
S-ar parea ca vine Lucescu al batran.

sorin
09.04.2009, 07:31
S-ar parea ca vine Lucescu al batran.
asta ar fi singura sansa a echipei nationale, pentru cladirea unei echipe pe termen lung. pare de domeniul sci-fi, dar sper sa se intample si sa vad o echipa cu jucatorii cei mai in forma, nu cei bagati pe gat de clanul beeeecali pentru ridicarea pretului de piata a unor "muraturi".

shogunelu, avand in vedere ca tu ai postat primul acest mesaj, dau o bere daca se realizeaza ceea ce e deocamdata la stadiu de vorbe.:ok:

shogunelu
09.04.2009, 07:46
shogunelu, avand in vedere ca tu ai postat primul acest mesaj, dau o bere daca se realizeaza ceea ce e deocamdata la stadiu de vorbe.:ok:

Tocmai a vorbit Mircea Sandu pe Realitatea, in urma sedintei comitetului executiv al FRF.
S-a hotarat incheierea contractului lui Piturca, dar trebuie ca Federatia sa cada la intelegere cu acesta, in ceea ce priveste partea financiara (se pare ca ii vor plati 250.000-300.000 de euro).

Cred ca poti sa pregatesti gulerata. :)

sorin
09.04.2009, 13:39
Cred ca poti sa pregatesti gulerata. :)
Unde o preferi, la Chicago, sau pe litoralul romanesc? Asta in caz ca pierd, dar nu se stie niciodata. Orice strada are doua sensuri, asa ca in caz contrar sari tu cu gulerata.

shogunelu
09.04.2009, 13:51
Unde o preferi, la Chicago, sau pe litoralul romanesc? Asta in caz ca pierd, dar nu se stie niciodata. Orice strada are doua sensuri, asa ca in caz contrar sari tu cu gulerata.

Cred ca cel mai bine ar fi asa: eu dau una (vorba vine) pe litoral si tu dai una (tot vorba vine) la Chicago, ca sa pastram echilibrul de forte. :)

sorin
22.05.2009, 07:22
Razvan Lucescu, noul selectioner, nu a convocat la lot pentru meciul cu Lituania pe Cocis si Codrea, doi din favoritii lui Piturca, dar pe care personal i-am considerat printre cei mai slabi care au jucat in aceasta campanie de (ne)calificare. Sunt sigur ca le va gasi inlocuitori mult mai buni acestor trompete :)

sorin
31.05.2009, 15:50
Chiar daca nu mai avem sanse la calificare, prevad o schimbare in atitudinea jucatorilor echipei nationale sub comanda lui Razvan Lucescu. Spun asta pentru ca Lucescu Jr. a facut treaba pe unde a fost (Rapid si FC Brasov) si am 100% incredere ca va fi mult peste barbugiul de Piturca.

Pronosticul meu este ca batem in Lituania si ca vom mai spala din rusinea acestor rezultate din preliminarii. :ok:
editat: tocmai am aflat ca nici "trompeta" de Tamas nu a fost convocat in lotul pentru meciul cu Lituania, un nou motiv sa-l felicit pe Lucescu Jr.

sorin
03.06.2009, 10:19
Cele două partide ale grupei a 7-a din cadrul preliminariilor Campionatului Mondial de Fotbal 2010 programate sāmbătă, 6 iunie, vor putea fi urmărite īn direct şi īn exclusivitate la TVR 1 şi TVR 2, dar şi īn format High Definition, pe TVR HD, informează Societatea Romānă de Televiziune.

Astfel, sāmbătă, de la ora 20.50, TVR 1 şi TVR HD vor intra īn legătură directă cu Marijampole, locul de desfăşurare a partidei dintre Lituania şi Romānia. Partida va īncepe la ora 21.00 şi va fi comentată de Marian Olaianos şi Sorin Hobana.

Tot sāmbătă, de la ora 21.30, īn paralel cu derbiul dintre naţionala Romāniei şi cea a Lituaniei, TVR 2 va transmite īn direct partida dintre Serbia şi Austria, comentariul fiind asigurat de Bogdan Tomulică şi Cristian Mīndru. Īnregistrarea integrală a acestui meci va fi difuzată pe TVR 1 şi TVR HD sāmbătă, de la ora 23.40.

Duminică, pe TVR 2, de la ora 16.30, telespectatorii vor putea urmări rezumatul partidei Lituania - Romānia, comentatori fiind Marian Olaianos şi Sorin Hobana.

Sursa: Gazeta Sporturilor

sorin
05.06.2009, 19:30
Astept cu nerabdare acest meci, in care sper sa vad mai multa determinare, mai multa "rautate", mai multa intelegere nu numai intre jucatori ci si intre acestia si antrenor, mai multe bucurii pentru suporteri si cat mai multe aspecte pozitive pe noul drum. Pornim cu sanse nu mici, ci foarte mici (poate 1% e o cifra optimista) de a mai spera la calificare, dar si acea sansa trebuie exploatata si sunt sigur ca Lucescu Jr. va face tot ce-i va sta in putinta sa repare macar imaginea echipei nationale. Daca ratam aceasta calificare, sper macar sa construim o echipa mult mai putermica pentru urmatoarea campanie. Sper din tot sufletul ca noua echipa sa inceapa cu dreptul aceasta a doua jumatate a preliminariilor si macar sa ne aduca bucuria a cat mai multe victorii.

Deoarece TvR International nu transmite acest meci, noua celor din afara Romaniei nu ne ramane decat sa urmarim meciul pe internet. Pentru cei interesati si care nu vor sti maine pana la ora inceperii meciului (21:00 ora Romaniei) cum si unde sa vada meciul, voi face tot posibilul sa postez informatii aici pe acest topic despre cum puteti vedea meciul. Cei interesati, sunt sfatuiti sa-si instaleze pana la ora meciului programul Sopcast de pe http://www.sopcast.com/download/ si daca nu vor gasi singuri unde pot vedea meciul (sunt sanse mari sa-l dea pe pe http://www.myp2p.eu ), sa traga cu ochiul aici. Oricine e liber sa posteze inainte de meci unde poate fi urmarit pe internet.

Hai Romania! Faceti-ne sa simtim din nou gustul dulce al victoriei, dupa atata amar acumulat din infrangerile din epoca "Satana" :)

sorin
06.06.2009, 10:19
Meciul va putea fi urmarit in direct aici:
http://www.myp2p.eu/competition.php?competitionid=&part=sports&discipline=football

sorin
01.09.2009, 13:23
Peste 4 zile va avea loc un meci decisiv pentru nationala noastra. Sansele sunt sa zicem de 1% in clipa de fata sa ne mai calificam, dar daca printr-o minune am castiga la Paris, orice va fi posibil.
Optimism este, dorinta de a castiga este, sa vedem cu puterinta cum stam.

sorin
01.09.2009, 13:27
Prea multe comentarii despre acest meci sunt momentan de prisos, dar dupa ce vom sti rezultatul final al meciului cu Franta acest meci ar putea deveni extrem de important.

sorin
05.09.2009, 12:51
Pentru cei care nu stiu inca, majoritatea meciurilor de fotbal se pot vedea live online aici:
http://www.myp2p.eu/competition.php?competitionid=&part=sports&discipline=football

trebuie sa va instalati programul "sopcast" in prealabil.
mai sunt 2 ore si incepe meciul. sper ca ai nostri sa ne faca azi o mare surpriza si sa bata Franta.

VanDerGigi
05.09.2009, 15:14
Pentru cei care nu stiu inca, majoritatea meciurilor de fotbal se pot vedea live online aici:

trebuie sa va instalati programul "sopcast" in prealabil.
mai sunt 2 ore si incepe meciul. sper ca ai nostri sa ne faca azi o mare surpriza si sa bata Franta.
Merge mult mai bine pe cool-tv.net
Atmosfera de turneu final.. nu-mi pun mari sperante cred ca ne luam omor dar speranta moare ultima.

sorin
06.09.2009, 03:08
Franta 1 - 1 Romania scor final
Meci bun dupa parerea mea, se vede alta atitudine decat pe vremea barbugiului, din pacate acest egal nu prea ne ajuta. Va ramane totusi in palmares ca un rezultat de exceptie. Sanse oricum nu prea mai erau sa ne calificam, dar sper ca se va construi o echipa noua, care sa atace cu mult curaj calificarile viitoare.

sauzimdebine
06.09.2009, 04:02
Nu am vazut meciul de aceea nu ma pot pronunta. Din cat am citit pe ici pe colo am inteles ca iar am pus autobuzul in poarta si ca in atac nu prea am fost.

Cat despre Lucescu junior ... daca-i va semana tatatului si va avea aceeasi filozofie a jocului, slabe speranta ca vom ataca vreodata. Tot autobuzul in poarta va fi ideea principala. Bine ar fi sa ma insel.

sorin
09.09.2009, 14:42
Romania 0 - 0 Austria - la pauza

Nasol :bull:

Sherlock
09.09.2009, 15:23
Romania 0 - 0 Austria - la pauza

Nasol :bull:

a marcat Gigel Bucur, dupa o centrare a lui Adrian Cristea

VanDerGigi
09.09.2009, 15:57
Ce meci neinteresant.. fara miza, fara spectatori ..pe cel mai prost gazon din Romania ..auzi au vopsit terenul cu vopsea ca sa se vada mai verde la televizor.. asa ceva n-am mai auzit.

Feroe a batut pe Lituania cu 2-1. Da, da aceeasi Lituania care ne-a batut pe noi cu 3-0 la Cluj.

sorin
09.09.2009, 16:36
Scor final, Romania - Austria 1 - 1

Trist, dar adevarat.

sorin
05.10.2009, 13:37
Meciul dintre Serbia si Romania va avea loc la ora 20:00, ora Romaniei.
Detalii despre cum se poate vedea meciul in direct, in postarile anterioare.

don_mario001
09.10.2009, 07:41
Va amintiti ca acest pachebot ne-a dus pe " noi " la prima editie a campionatului mondial de foot-ball din Uruguay ? si ca potrivit ambasadorului Frantei in romania la acea vreme FARA PARTICIPAREA ROMANIEI SI A YUGOSLAVIEI acest campionat ar fi fost o competie regionala ? Cred ca ar fi mai placut sa ne amintim de acesti jucatori care s-au imprumutat ca sa ajunga la capatul lumii si erau chiar niste amatori care aveau niste job-uri de unde unii si-au dat demisia ca sa ajunga acolo . Cata deosebire intre cei de atunci si cei de acum .

sorin
10.10.2009, 15:27
Serbia 1 - 0 Romania la pauza si cartonase galbene la greu pentru noi.

sorin
10.10.2009, 16:26
Dezastru. Ne-am facut de tot kktul.
Serbia 5-0 Romania

Comentariile sunt inutile,

sorin
14.10.2009, 07:47
Romania vs. Insulele Feroe

Marele "derby" de la coada clasamentului se joaca azi la Piatra Neamt. Meciul va incepe la ora 21:00 ora Romaniei si va fi transmis pe Antena1 si gsptv

Oare pe astia ii putem bate? La valoarea noastra, cred ca e meci de 1, X, 2.

Vai de ratatii nostri din echipa rusinii!!! Pana si feroezii au ajuns sa faca misto de ei spunand ca au venit foarte hotarati sa plece cu punct(e) dupa acest meci.

VanDerGigi
14.10.2009, 08:53
Mizez pe un 1-1 .. egalam in ultimele minute.

sorin
14.10.2009, 09:42
Mizez pe un 1-1 .. egalam in ultimele minute.
si eu m-as multumi macar cu un egal :cool:

keyframe14
14.10.2009, 09:45
N-am urmarit situatia in grupa da mai e vreo sansa?!

Sherlock
14.10.2009, 10:10

Da, probabil prindem penultimul loc in grupa, daca avem noroc:P

sorin
14.10.2009, 10:11
sansa? nici macar sa ne spalam imaginea. mai e doar sansa ramanerii in urna a 2-a la tragerea la sorti, dar asta depinde si de alte 2-3 meciuri.
n-am fost demult asa adanc in mocirla fotbalistica. traiasca mercenarii echipei nationale! traiasca fitosii si "drojdierii" echipei nationale, care se aduna dimineata de prin cluburi de fite si pipite, inaintea meciurilor oficiale!
rusine sa le fie!

keyframe14
14.10.2009, 10:35
Multam de lamuriri, da baietii is varza, e mai bine sa-i scoata acum decat sa ne facem nervi mai tarziu si pe durata mai lunga. Sa continue sa stea in cluburi ca fotbalul nu e pentru toti, e clar ca astia ar trebui sa fie multumiti ca-i mai vrea cluburile alea..in ultimii ani echipa nationala a tot depins de "alte meciuri" asa e inteles forbalul la noi; daca aia ii bat pe aia ne ducem si noi..ce retardati

sorin
14.10.2009, 15:05
1-0 amarat la pauza. au timp sa egaleze pescarii :((

VanDerGigi
14.10.2009, 15:07

Surprinzator .. 1-0 la pauza pt Romania ..cred ca sunt sanse bune sa scoatem un egal mai ales ca jucam pe teren propiu. : )

Am inteles ca s-a gasit si vinovatul pt situatia actuala. Ala e Surdu pardon, Mutu. Desigur, iar a calcat pe bec dar totusi ...

un articol in care se explica si altfel situatia..

"LASII GASESC MEREU ALTI VINOVATI !

Nu a trebuit sa asteptam mult pana sa vedem pe toti masturbantii fotbalului romananesc iesind la rampa pentru a se scuza pentru esecul lamentabil al Nationalei si de a gasi tapi ispasitori, de a acuza pe altii pentru a distrage atentia asupra adevaratelor probleme. Este incredibil cat de departe poate duce meschinaria si cat de multi o imbratiseaza cu drag. Este pur si simplu dezgustator sa vezi in ziar (mazeta) o campanie de manipulare a opiniei publice mai grosolana si lipsita de bun simt ca acea indrepatata impotriva acestui mare jucator care este Adrian Mutu.

Va sa zica, o ceata de idioti stransi intr-o redactie stau ei sa decida daca Mutu sa fie dat afara sau nu de la Nationala si, tineti-va bine, TRICOUL CU NUMARUL 10 SA FIE RETRAS TEMPORAR !!!! Sincer nu mi-a venit sa cred ce citesc !

Deci un sugar smiorcait, bebelus tinut in brate de faima tatalui sau, impins de la spate, impus pe pile, un gagautza in ale fotbalului, numesc aici pe selectionerul incompetent cu care ne-am pricopsit, a gasit ca Adi Mutu e vinovat pentru toate verzele selectionate in echipa, incepand de la portarul Coman si terminand cu Surdu !!! Mutu e vinovat de o tactica de miutza facuta cu ageamii de Baragan care nu-s in stare sa puna un stop la minge ca lumea sau sa dea o pasa mai lunga de 3 metri ! Da domnilor, cat de convenabila este gaselnita Domnitzei RALU !

Daca cineva isi aduce aminte de meciul de sambata, Adi Mutu a fost cam singurul jucator de fotbal din echipa noastra ! Singurul sut tras la poarta de ai nostri a fost opera lui Adi, un sut care s-ar fi putut solda cu un gol daca nu intervenea magistral portarul. Tot Adi a fost autorul acelei lovituri libere care a trecut milimetric pe langa poarta, ce putea duce la deschiderea scorului ! IN REST, ECHIPA DE ZEROURI CRAPATE CARE PLIMBAU MINGEA CA PROSTII PANA O PIERDEAU, PENTRU CA APOI SA DEVINA JALOANE IN FATA UNOR FOTBALISTI SARBI CARE CAT DE CAT STIAU CE SA FACA CU MINGEA !

Degeaba astepti de la un jucator luna si stelele daca cei care sunt in teren sa-l ajute sunt nulitati, daca tactica de joc este de tot rahatul ! Putea fi in locul lui Adi oricine, Drogba, Eto, Rooney, Raul, cine vreti voi, rezultatul ar fi fost acelasi. Nu Adi e vinovat ca fundasii erau de o prostie rarisima, fiind depasiti de orice minge, centrare sau fenta !

Imi este greu sa inteleg cum un om cu bun simt poate arunca cu pietre intr-un om care a facut la Nationala mai mult decat toti cei prezenti la Belgrad sambata la un loc ! Nu pun la socoteala aici pe leprele de la gaşca slugilor proaste care acum arunca cu noroi in jucatorul care pana mai ieri il lingeau in fund ! Adi a fost omul care a adus ultima calificare la un turneu final, acolo unde RALU nu ne va duce in vecii vecilor ! Bunul simt spune ca un astfel de jucator, care a adus succese echipei, trebuie respectat nu injurat. Dar bunul simt a disparut din caracterul multora, daca cumva el a existat vreodata ! Lasitatea acestui bebelush nu ne mai mira, suntem obisnuiti cu ea de pe vremea cand lua 4 goluri intr-o repriza in Groapa. Oricum el va plati pentru aceasta, din pacate cei care vor suferi vom fi tot noi, suporterii echipei, care plangem stadiul in care aceasta va ajunge. Aveti doar putina rabdare, fara Mutu, Romania va mai repeta, cu siguranta, rezultate ca cel din 10 Octombrie !

Cat despre Adi, tot respectul. A luat cunostinta de decizie, a raspuns politicos si isi vede de treaba lui, exact pozitia unui lider independent, a omului care-si croieste singur soarta si care nu trebuie sa stea la mila unui impresar care sa faca presiuni pentru a fi selectionat in Nationala, cum e cazul multora de acolo. Cu sau fara selectionarea lui RALU viata lui merge inainte, poate chiar mai bine ca inainte. "

sorin
14.10.2009, 15:18
o campanie de manipulare a opiniei publice mai grosolana si lipsita de bun simt ca acea indrepatata impotriva acestui mare jucator care este Adrian Mutu.
hai sa fim seriosi. mari jucatori au fost hagi (si o mare parte din generatia de aur), dobrin si inca vreo cativa. mutu a fost un jucator bun, un pic peste medie, dar nu mare jucator. mare jucator a fost in baruri.

Daca cineva isi aduce aminte de meciul de sambata, Adi Mutu a fost cam singurul jucator de fotbal din echipa noastra ! Singurul sut tras la poarta de ai nostri a fost opera lui Adi, un sut care s-ar fi putut solda cu un gol daca nu intervenea magistral portarul. Tot Adi a fost autorul acelei lovituri libere care a trecut milimetric pe langa poarta, ce putea duce la deschiderea scorului
asta cred ca a vazut alt meci. cu doua suturi, din care unul din lovitura libera, el zice ca petrecaretul asta a jucat fotbal?

Adi a fost omul care a adus ultima calificare la un turneu final, acolo unde RALU nu ne va duce in vecii vecilor !
zau bre nenea? mai bine spune ca ne-a trimis acasa ca a ratat 11 m cu Italia.
lasa-ne bre, oricare cronicat a lu' peste ai fi tu!!! cat ti-a dat mutu sa scrii articole din astea rasuflate?

cat despre antrenor, nu-i de varf, dar e mai bun ca piturca. pe bursuc l-as fi vrut antrenor.
p.s. claudiu, cine-i anti-talentul asta de scriitor? :thinking:

VanDerGigi
14.10.2009, 15:36
p.s. claudiu, cine-i anti-talentul asta de scriitor? :thinking:
Un vecin d-al tau din Chicago : )
Eu zic ca aveti amandoi dreptate in felul vostru iar adevarul e undeva pe la mijloc. N-a jucat cine stie ce dar fata de restul macar a incercat ceva, nu poti sa joci 1 la 11 si sa ai pretentii. In definitiv asta e idee ca e scos singurul vinovat. De ce oare? Ca a stat noaptea in bar cu pipitele de Dorobanti ..pai e cam naiv asta-i clar ..la ce nevasta are asta-i trebuie lui? : ) ..dar unde nu-i cap vai de picioare.
In alta ordine de idei, penalty-ul cu Italia l-a ratat dar si celor mai mari jucatori li se intampla astfel de ghinioane. Vezi Roberto Baggio in '94 in finala Cupei Mondiale. Altfel in acelasi meci el a marcat singurul gol al nostru la Europene si ne-a mentinut sperantele pana la ultimul meci.

Cat mai e scoru'? Ne conduc?

sorin
14.10.2009, 15:58
Meci chinuit, cu un rezultat final (3-1) pe care nu-l comentez. Ce vreau sa subliniez e ca in min. 83 era 2-1, deci din nou la un pas de dezastru. Sincer, mi s-a acrit de echipa, de antrenor, de federatia corupta in frunte cu Nasu’ si Mitica si toate hahalerele din fotbalul romanesc, care nu stiu decat sa “mulga” cat mai bine sumele mari de bani care se invart in “clubul” lor restrans.
Daca nu vine altul la conducerea FRF, praful de alege de tot.

VanDerGigi
14.10.2009, 23:02
Meci chinuit, cu un rezultat final (3-1) pe care nu-l comentez.
Pacat, era mai echitabil un egal.
Acum cand mai ne jucam si cu cine? si de ce? lol .. habar n-am nici nu ma mai intereseaza.
Maine sa vedem iar ce batute mai luam la nivel de club.

sorin
14.10.2009, 23:11
dupa ce ca-s muraturi de ultima speta la fotbal, mai au si bafta cu carul. avand in vedere ca Israelul nu a batut in Elvetia si nici Irlanda de Nord, au reusit sa ramana in urna a 2-a, asa ca la tragerea la sorti pentru Euro 2012 nu au sa aiba decat o echipa tare de tot in grupa. prost sa fii, noroc sa ai.

VanDerGigi
14.10.2009, 23:24
dupa ce ca-s muraturi de ultima speta la fotbal, mai au si bafta cu carul. avand in vedere ca Israelul nu a batut in Elvetia si nici Irlanda de Nord, au reusit sa ramana in urna a 2-a, asa ca la tragerea la sorti pentru Euro 2012 nu au sa aiba decat o echipa tare de tot in grupa. prost sa fii, noroc sa ai.

Bine ca macar atat.. nu stiam ca m-a cuprins un bleah de n-am mai citit nimic. Dar crezi tu ca in urna 3 sunt echipe slabe? 90% din echipele de acolo sunt mai tari ca noi la ora actuala. Serbia acolo era si ne-a dat per total cate? 7? Lituania 3? nici nu mai retin : ) vai ce jos de tot am ajuns nici nu vreau sa vad clasamentul final si golaverajul.

Sherlock
16.10.2009, 08:27
Sincer, mi s-a acrit de echipa, de antrenor, de federatia corupta in frunte cu Nasu’ si Mitica si toate hahalerele din fotbalul romanesc, care nu stiu decat sa “mulga” cat mai bine sumele mari de bani care se invart in “clubul” lor restrans.
Daca nu vine altul la conducerea FRF, praful de alege de tot.

Uite unde am ajuns dupa ani intregi de incompetenta si de interese personale.

Pentru nea Sandu sigur nu o sa fie motiv de demisie, ca doar el nu e de vina cu nimic.

:bull:

http://www.realitatea.net/romania-se-afla-pe-locul-36-in-ierarhia-fifa--cea-mai-slaba-clasare-din-istorie_642306.html

Naţionala de fotbal a Romāniei a coborāt 10 locuri īn clasamentul FIFA, pānă pe 36, iar aceasta este cea mai slabă clasare a tricolorilor de la īnfiinţarea ierarhiei īn 1993. Acum 12 ani, īn septembrie 1997, tricolorii ocupau locul 3 īn lume, după Brazilia şi Germania.

Pisoi
16.10.2009, 19:31
...., mai au si bafta cu carul. avand in vedere ....

...avand in vedere esec dupa esec, practic nu am avut nici o motivatie sa ma interesez/documentez daca mai sunt sanse sau nu, pentru calificarea in 2012.
...care-i treaba? ...mai au sanse? ...daca da, cand se stabileste? ...ce si cum?

p.s. ...poll-ul ala initiat de Rebela ar fi fost indicat si la "ei" (stiu! nu pt ei)

sorin
16.10.2009, 19:42
daca mai sunt sanse sau nu, pentru calificarea in 2012.
...care-i treaba? ...mai au sanse? ...daca da, cand se stabileste? ...ce si cum?
inca nu se poate vorbi de sanse, pentru ca nu s-au tras la sorti inca grupele pentru Euro 2012.

p.s. ...poll-ul ala initiat de Rebela ar fi fost indicat si la "ei" (stiu! nu pt ei)
exista unul, in legatura cu "este sau nu actuala generatie o generatie a ratatilor"