PDA

Arată versiune întreagă : Security check - sponsorizare parinti

TatianaM
18.11.2007, 11:13
Buna ziua or seara tuturor,

Apelez la acest forum poate are cineva idee de situatia in care am ajuns cu dosarul parintilor mei pentru sponsorizare. De mai bine de4 ani ne chinuim sa ii sponosorizam. Anul acesta au primit actele medicale, le-au completat dar acum ne-am impotmolit in security checks. Tatal meu a lucrat in armata ca civil si ne-au cerut o sa punem in scris cine i-a fost comandant, sef si ce anume a facut in armata. El a fost un simplu functionar, fara sa fi avut vreodata vreo functie importanta. De aproape jumatate de an asteptam raspuns si de fiecare data cand trimit un email la ambasada mi se raspunde sec sa astept raspuns de la ei. Este pur si simplu ridicol...ce alte variante am decat sa astept? Stie cineva unde sunt procesate aceste "security checks"?

Multumesc tuturor,

T

fifi
18.11.2007, 14:53
doamne, ce mai aud, Tatiana, imi pare asa de rau de chinul prin care treceti...eu habar nu am de ceea ce spui tu pe aici,si, sincer, pana acum credeam ca security check este echivalentul unui oaresce cazier si gata... smileys/smiley92.gif

TatianaM
20.11.2007, 12:06
Nu e chestie de cazier. Amandoi au cazierul curat ca lacrima.

Zilele trecute i-am intrebat din nou in ce stadiu e dosarul. Mi-au trimis ACELASI raspuns standard...va anuntam noi...

Oooof...s-au gasit cui sa ii faca security screening...La doi batranei...ma umfla rasul...cred ca toti canadienii se simt mult mai in siguranta.

Multumesc de reply...nu stiu unde si cui sa ma adresez.

shogunelu
20.11.2007, 17:50
Pai,cand sa se mai ocupe de cei care intr-adevar prezinta potential de pericol,cand ei sunt ocupati pana peste cap cu batranei inofensivi?smileys/smiley36.gif

fifi
22.11.2007, 02:08
shogunelule, la ce ai scris mai sus vorbesti in cunostinta de cauza sau doar sa te afli in treaba? care sunt aceia care sunt potential pericol pentru canada de care nu se ocupa nimeni, ce stii tu si eu nu?! smileys/smiley92.gif

shogunelu
22.11.2007, 08:11
Ma aflu doar in treaba,fifi.

kiddy
23.11.2007, 05:45
de fiecare data cand trimit un email la ambasada mi se raspunde sec sa astept raspuns de la ei.

Multumesc de reply...nu stiu unde si cui sa ma adresez.
E vorba despre ambasada de la Bucuresti? Daca da, de ce nu iei legatura direct, aici (inteleg ca esti in Canada), cu Service Canada?
O alta idee, fa-i o vizita deputatului la care sunteti arondati si expune-i situatia.

gabi&serban
25.11.2007, 08:47
salutare,

inteleg prin ce treci TatianaM, pt ca si noi am trecut printr-o situatie similara voua.

ambasada din Bucuresti a decis ca le trebuie cazierul sotului din Italia. stupoare, el nu a locuit niciodata in Italia, nu a avut residenta nici macar nu a avut vreo adresa. el a muncit pe apa pt o companie care avea sediul in Italia. am incercat sa le explicam ca totusi el a locuit pe apa unde e no-men-land, ei au ajuns la concluzia ca totusi le trebuie un cazier, asta dupa cateva mail-uri cu replici foartetrase asa de ureche si cu amenintarica ne vor refuza dosarul.si mai vroiau inca un act care dovedeste perioada de rezidenta pe teritoriul italian.am reusit prin intermediul unui avocat sa obtinem acel cazier, insa dovada de rezidenta italienii nu au cum sa o elibereze pt ca nu a locuit in Italia.

si uite asa ne chinuim si noi, pt ca suntem romani.

bafta si numai bine

cdeleanu
27.04.2008, 10:57
A propos de interviu de securitate.

Stie cineva ce sanse are un ofiter MApN in activitate sa aplice ca skilled worker in partea engleza.

Sunt oprelisti sau dureaza mai mult?

Multumesc

fifi
28.04.2008, 03:14
pai daca intruneste punctajul eu cred ca emigrarile ar trebui sa-i ia in considerare dosarul ca pe al oricarui alt cetatean roman. Pana la urma urmei, cariera militara este ca orice alta profesie, aleasa voluntar. Treaba e ca nu stiu cat de mult le place romanilor sa le plece din tara un ofiter din Mapn.

imi pare rau ca nu-ti pot da un raspuns exact, nu am auzit chiar de nici un caz dar ce iti pot recomanda e sa studiezi putin formularele de aplicare pt rezidenta permanenta, in special asta: http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/forms/imm0008_1e.pdf (http://www.cic.gc.ca/english/pdf/kits/forms/imm0008_1e.pdf)si vezi ce trebuie sadeclari acolo. deci, legal, nu au voie sa iti puna piedici.

totul despre emigrarea pe partea engleza gasesti aici: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/skilled/index.asp

cdeleanu
28.04.2008, 10:19
multumesc fifi.

Am studiat formularul sugerat. Intr-adevar, vor vrea sa stie si de la cine am supt laptesmileys/smiley36.gif

Nu asta ar fi problema, ci daca exista precedente favorabile. Inteleg ca fiecare caz e unic, asa ca nu poti sti pana nu aplici.

Multumesc mult si bafta.

costi

fifi
01.05.2008, 23:28
buna Costi, ti-am trimis un PM.