PDA

Arată versiune întreagă : salutare America

adrian ionescu
27.03.2005, 16:46
Salutare forumisti,

Am ajuns deja in America din 1 martie. Suntem intr-un oras de linga Seattle,ii spune Kirkland,unde am inchiriat un apartament cu doua dormitoare. Noi initial am vrut sa mergem in Portland,Oregon,dar nu am avut unde sa mergem acolo. Am ajuns aici prin bunavointa unei familii de romani,care ne-au ajutat foarte mult,sa le dea Dumnezeu sanatate. Drumul cu avionul a fost fara probleme, am venit prin KLM,cu escala la Amsterdam. Nu am avut probleme cu bagajele,toate au ajuns cu bine la destinatie.A fost bine ca am reusit sa dormim de la Amsterdam la Seattle,si nu am ajuns foarte obositi la destinatie.In aeroport ,la sosire ne-am prezentat la Immigration,unde functionarii de acolo au fost deosebit de amabili cu noi. Am schimbat adresa pt.trimiterea green cardului, la adresa unde am inchiriat apartamentul,pt ca initial declarasem o alta adresa, in Detroit.Nu a fost nici o problema cu schimbareaadresei.La aeroport ne-au asteptat prietenii nostri, care ne-au condus la apartament. In primele zile de la sosire,chiar incepinddin doua zi am depus aplicatiile pt SSN,ne-am deschis cont in banca, apoi am cumparat o masina,a durat cam o saptamina pina am inscris masina ,i-am facut asigurarea. Cam dupa 14 zile de la sosire ne-au sosit ssn-urile. Am avut mare noroc cu prietenii nostri ,care ne-au insotit peste tot si ne-au sfatuit tot tipul ce sa facem, fara de care ne-ar fi fost foarte greu . Am inscris copii la scoala,baietelul care are 7 ani, la scoala elemetara,in clasa I-a,iar fata care are 16 ani la High school ,cl 10-a.In privinta adaptarii si acomodarii , am avut dureri de cap atit eu cit si fetita, primele saptamini ne-a durut capul in fiecare zi. Cam la trei saptamini ne-au sosit si green cardurile. Am inceput sa aplicam pt servici si speram sa gasim ceva de lucru.M-au impresionat in mod placut functionarii publici de aici,care suntpoliticosisi ca nu se baga nimeni in fata la ghisee,nu imi place in schimb cum se circula,dupa parerea mea se merge prea tare si sunt destui de multi soferi agresivi.Speram sa reusim sa neobisnuim cu viata de aici.Cam atit pina acum, va multumesc pt raspunsurile si sfaturile date , sanatate si noroc la toata lumea!smileys/smiley1.gifsmileys/smiley1.gifsmileys/smiley1.gif

sorin
27.03.2005, 17:18
Adrian, bine ai venit in America!

E foarte bine ca ai avut prieteni care sa-ti indrume primii pasi aici, dar daca mai ai nevoie de informatii, sau in pauzele de cafea, ne gasesti aici. smileys/smiley2.gif

dancing_fire
28.03.2005, 07:42
Adriane, bine ai venit printre romanii-americani de aici. Iti doresc multa bafta sa va gasiti joburi. Ca idee, de obicei primele joburi sunt mai proaste si prost paltite. Americanii nu au incredere in tine, nu stiu de unde ai venit si cine esti si nu recunosc nimic din toate studiile noastre. Nu ii condamna, e normal. Asa ca nu astepta cine stie ce. Se poate sa gasesti si un job bun, dar e mai bine sa nu ai cine stie ce aspiratii si sa fii dezamagit. Toti am trecut prin asta. Deja dupa ce ai cam 1 an in primul job, e mai bien si poti cauta un job mai bun. Primul an a fost greu pt toti emigrantii. Oricum, voi ati fost norocosi ca aveti pe cineva care va indruma. Unii dintre noi am pierdut o groaza de timp si bani, ca noi nu am avut indicatii ce sa facem si unde sa mergem. Dar nu am dezarmat si deja e mai bine. Asa ca, multa bafta si ...nu va pierdeti speranta. De multe ori probabil ca o sa fiti tentati sa va intoarceti in Ro, dar amanati asta cateva zile si...o sa fie mai bine.

Ca simpla curiozitate, cam care sunt preturile la chirie la un 2 bedroom apartment unde locuiesti tu?! Noi locuim in California si preturile sunt aberante si la chirie, nu mai spun daca vrei sa cumperi o casa...NO WAY!!!

Iar vremea cum este acolo, ce v-au spus prietenii vostri? Cum e iarna acolo?! Cat priveste vremea, e ceea ce ii tine pe oameni sa locuiasca in California. Vremea e super in comparatie cu alte state.

Mersi mult de informatii si...s-auzim de bine!!!

adrian ionescu
28.03.2005, 16:15
Draga Carmen,

noi platim aici pt un 2 bedroom 800$pe luna. Curentul il platim noi,iar apa si gunoiul proprietara.In privinta vremii,noua ne place pt.ca seamana cu vremea din Brasov,aici ploua mult,iar cind ploualocalnicii spun ca este vreme frumoasa. Aici ploaia este ceva atit de obisnuit,incit lumea nici nu se sinchiseste cind ploua.Iarna din cite am aflat ,rar scad temperaturile sub 0 grade,ninge foarte rar, si zapada tineputin.

angela
29.03.2005, 05:36
Carmen cand vine vorba de chirii din pacate in Hawaii sunt mult mai ieftine decat CA. Ca sa cumperi o casa e foarte scump si aici dar mai repede iti vei permite sa o cumperi in HI decat CA.

Adrian 800$ pentru 2 camere, astea incluzand absolut toate utilitatile corect? Cate bai aveti? Ma bucur ca e vremea ca la BV uite asa nu ti se mai face foarte tare dor de casa. Aici este foarte foarte cald, chiar mai cald decat in CA, dar mai racoare decat FL.

Adrian dupa cum a zis si Carmen cu jobul poate ai vreo sansa sa incepi de unde vreti voi, dar daca nu se poate sa nu va speriati. Eu am luat-o tot de jos si am fost bucuroasa ca mi s-a dat o sansa, multa lume se uita suspicioasa la mine, cum deschideam gura, cum incepeau : de unde ai zis ca esti??" Am accent, ete na mare surpriza smileys/smiley36.gif. Dupa nici un an de stat in America mie mi se pare normal, altii cred ca pot fii perfecti si nu au nici un fel de accent, dar asa ceva nu prea se poate. smileys/smiley2.gif

Welcome to America Adrian si familiasmileys/smiley32.gif

dancing_fire
29.03.2005, 05:49
Adrian, mersi mult pt informatii. Doar asa ca idee, sa ne orientam. E posibil sa ne mutam, dar noi nu putem merge decat langa ocean undeva, pt ca sotul meu lucreaza in marina. Insa mie nu-mi place ploaia, chiar asa tot mereu.

Cat despre primul an, e greu dar daca vrei cu adevarat sa reusesti, lupta!!! E-adevarat, accent o sa avem toata viata, dar nu suntem singurii emigranti din State. Depinde de tine sa te faci placut, iar apoi probabil ca o sa-ti spuna cum imi spun mie, ca am un accent tare dragut. Eu nu-i cred, stiu ca sunt prefacuti, dar cel putin ma accepta asa cum sunt. Copii or sa fie cei mai castigati. Ei o sa aiba o scoala terminata aici, in putin timp o sa-si piarda si accentul...asa ca eu zic ca merita. Si nu uita, toti am luat-o de jos, eu spre exemplu am fost gravida si am lucrat pana in luna a 9-a si eram nevoita sa stau 8 ore in picioare pt ca eram sales person. Ziceau ca ma inteleg, dar nu ma pot ajuta, sa stau acas daca nu mai pot. Insa bilurile trebuiesc platite!

Sunt convinsa ca o sa avem vesti bune de la voi!

angela
29.03.2005, 05:58
Carmen, de ce nu va mutati in HI? Caldurica, frumos, ocean cat cuprinde. Sotul e cadrul armatei sau lucreaza pentru ei? Oricum aici in HI este frumos si crede-ma ca o sa iti placa. Peisaje absolut mirifice, caldura, rata criminalitatii este cea mai scazuta fata de toate celelalte 49 de state, dar se fura multsmileys/smiley36.gif

In rest cu accent sau fara noi sa fim sanatosismileys/smiley2.gif, iar bb tau sa stii ca nu va avea accent deloc, pentru ca e prea mic ca sa l prinda. Va merge la scoala aici si nu va avea deloc accentsmileys/smiley2.gif

dancing_fire
29.03.2005, 06:09
Numai cand ma gandesc la mutat mi se face pielea de gaina!!! M-am mutat de 5 ori intr-un an. Dar daca se iveste o posibilitate, asta insemnand daca Catalin isi gaseste job acolo, atunci ne mutam. El nu e cadru militar, a lucrat 10 ani ca si capitan de vas in marina comerciala, ca civil deci. Primul an desigur ca nu a reusit sa gaseasca nimic in marina, a lucrat in domeniul hotelier, noaptea, dar incet-incet a gasit ceva. Ii place marina, dar programul e infernal. Speram sa-si gaseasca altceva.

Cat despre accent, asta ii spuneam si lui Adrian, copii nu vor avea accent, dar cu toate astea eu tot il invat sa faca ca si mine, sa fie mandru ca e roman. Eu la toti ma laud ca sunt romanca, cand am cu ce (Maia Morgestern-toata lumea stie de "Patimile lui Christos", filmul lui Mel Gibson, le arat poze cu Romania si cineva chiar m-a intrebat odata dupa ce a vazut ceva poze "de ce ai plecat de acolo, e asa frumos?!"). Copii nostrii merita orice sacrificiu. Am si uitatce sarcina grea am avut!

sorin
29.03.2005, 07:01
.... dar cu toate astea eu tot il invat sa faca ca si mine, sa fie mandru ca e roman. Eu la toti ma laud ca sunt romanca.......

smileys/smiley20.gifsmileys/smiley20.gifsmileys/smiley32.gif smileys/smiley20.gifsmileys/smiley20.gif

sauzimdebine
29.03.2005, 13:02
Adrian Ionescu si Familia, bun venit in America.

adrianionescu
16.04.2005, 23:21
Salutari si multumiri pt incurajarile si sfaturile date.Intre timp am aplicat pt joburi si sotia a fost mai norocoasa si lucreaza deja de 2 saptamini la un magazin Albertsons,in apropiere de noi , in Kirkland,Washington, iar eu ma ocup de copii,cu dusul si adusul de la scoala,cu lectiile si in in fiecare zi depun aplicatii,poate imi gasesc si eu ceva. Deocamdata nimic,dar sunt dispus sa lucrez orice si pina la urma tot se iveste un job de supravietuire.Ne-am luat si carnetele de conducere si suntem bucurosi ca am reusit sa le luam din prima,desi am avut emotii,pt ca aici regulile de circulatie sunt un pic diferite fata de Romania.Avem ceva probleme cu cel mic,care are 7 ani si l-am inscris in clasa 1-a ,pt ca mai plinge la scoala,este speriat ca nu stie engleza si nu prea poate comunica cu cei din jur. Speram ca se va obisnui. Fetita in schimb , care are 16 ani si vine de la un liceu f bun din Brasov,are rezultate f bune la scoala.Cam atit pina acum,speram sa avem vest bune in viitor. Bafta la toata lumea!

inas
23.04.2005, 16:58
Felicitari din toata inima! smileys/smiley32.gif

Ati facut multi pasiintr-un timp atat de scurt. Ma bucur ca ati avut alaturi Oamenicare v-au indrumat, si ca nu ati umblat ca habaucii, de unii singuri sa le rezolvati pe toate. E mare lucru, sa stii!

Oricand ai nevoie de sfaturi, da un S.O.S. pe aici si sigur cineva va sti sa te indrume macar cu ceva. Succes si rabdare, ca o sa fie si zile mai rele poate, dea Domnul sa nu le aveti niciodata!

adrian ionescu
25.04.2005, 18:44
Multumim pt incurajari Inas, este mare lucru sa primesti incurajari, conteaza mult pt ridicarea moralului. Adevarul este ca aici la mii de kmdistanta decasa,un sfat sau o vorbade la unroman, parca iti da aripi. Ar fi bine,daca in toate colturile lumii unde sunt romani, sa formeze comunitati puternice,in care sa se ajute unii pe altii, sa fie uniti si sa dea fiecare ce are mai bundin el, sa demonstramlumii ce inseamna romanian power!

inas
10.05.2005, 16:45
Mare dreptate ai! Cel putin eu, am simtit diferenta, in starea mea de bine, dupa ce am descoperit siturile romanilor depretutindeni . Ascultand povestile altora, problemele sau succesele avute, parca devii mai increzator si mai optimist, treci mai usor peste obstacole, si simti ca ai undeva, in eter, un sprijin...Am cerut sfaturi, am primit indrumari, si am invatat o groaza de lucruri de pe forum.

Numai bine la toata lumea!smileys/smiley4.gif

17.05.2005, 09:11
Salut .. Si eu vreau sa plec in State pe la anu pe vremea asta... si vazand atata bunavointa pe acest Forum nu pot sa mah aptin sa nu cer un ID de yahoo, pt ami satisface mai multe curiozitati.... Nu cer ajutor pt a veni acolo stiu ca e greu sa te descurci, dar sa mai ajuti pe cineva, Vreau doar sa vb cu cineva care traieste ceea ce sper ca voi trai si eu in curand.... Multam frumos (anticipat)

kandia
12.05.2006, 09:16
Adrian, bafta in State, tie si familiei! Mai avem un pic si decolam si noi, in august o sa fim in Portland. Ma intereseaza foarte mult cum ati procedat voi cu inscrierea la liceu. Inteleg ca ati ajuns in martie, deci ati reusit sa o inscrieti in timpul anului. Ce acte au cerut, ce ati adus cu voi din ro pt inscrierea la liceu? A dat ceva examene? I-au echivalat notele de aici cu credite, sau ceva de genul asta? Te intreb toate astea fiindca avem un baiat care are 17, termina acum a x-a in ro si vreau sa stiu cat mai exact ce sa cer la el la scoala. Voi ati luat ceva de la Min. Invatamantului?

Pentru cel mic al vostru, cu multa rabdare totul o sa se rezolve, prietenii nostri foarte buni au plecat in Canada cu copilul intr-a 2-a, care nu stia deloc engleza. Socul a fost cam mare, a refuzat total sa mai mearga la scoala, dar in scurt timp s-a rezolvat, acum au trecut 6 ani, nici lor nu le vine sa creada...

Va tinem pumnii si iti dorim sa gasesti cat mai repede un servici bun!

adrian ionescu
18.05.2006, 19:32
In legatura cu inscrierea fetitei la liceu, am inscris-o la liceul de care apartine, a dat un test, chiar din prima zi, la limba engleza, si au repartizat-o in clasa de engleza avansata, in urma rezultatului testului.Noi am luat de la liceul din Romania, foaia matricola,pe care am tradus-oin limba engleza si am legalizat-o la un notarsi i-a fost de mare ajutor.A intrat in clasa a 10-a incepind din luna martie anul trecut, acum este in clasa a 11, si se descurca f bine. Are rezultate maxime, la toate materiile.Noi suntem foarte mandri de ea, dar ei nu ii place in SUA.Va pleca in vacanta de vara in Romania si s-ar putea sa ramana acolo. Inca nu am luat o decizie in privinta asta.Baiatul e foarte incintat de scoala si de viata de aici. El , desi a plins in fiecare zi primele trei luni, acum se descurca f bine, s-a americanizat, vorbeste f bine engleza.In privinta noastra ne descurcam destul de bine cu serviciile, eu lucrez ca horticultor la primaria Redmond, si am si o mica firma de landscaping, si sotia este teller la banca.Mult succes si daca aveti si alte intrebari nu ezitati sa intrebati!

monon
25.05.2006, 04:42
Felicitari pentru zona aleasa a Americii. Am fost anul trecut in Seattle, am un frate acolo. Mai exact in Sammammish. Nu o sa va para rau, este cea mai fromoasa zona pe care am vizitat-o vreodata si cea mai buna zona a statelor, chiar daca e considerata mai scumpa.
Sper sa ajung si eu acolo mi s-a lipit de suflet iremediabil. V-ati miscat repede, mult curaj in continuare si daca va intereseaza va pot spune cam care sunt cele mai frumoase locuri de prin jur.
Succes si felicitari inca odata

rox2004
02.06.2006, 19:57
Adrian,

Mult succes in continuare si felicitari pentru rapiditatea cu care v-ati miscat - si felicitari si prietenilor vostri care v-au ajutat intr-adevar - acestia - da prieteni. La noi acum se pune problema daca sa aplice sotul pt un job inmorristwon - dar nu suntem hotarati. Noi nu avem pe nimeni acolo, avem experienta unei mutari in strainatate si nu stim daca se merita sa faci toate sacrificiile sa te muti in US.Pentru baietelul nostru se merita dar pt toata familia care ramane acasa - pt tine.. Poate ne dati niste sfaturi..

Mutumim anticipat.