PDA

Arată versiune întreagă : God bless you

ramos
10.11.2007, 07:07
Mai jos gasiti textul care m-a determinat sa deschid acest topic. L-am primit prin email de la o prietena, americanca de origine araba, in care descrie o intamplare careia fiica ei de 6 ani a trebuit sa-i faca fata la scoala pe care o frecventeaza.

L-am incadrat pe forumul religios desi cred ca are conotatii mult mai largi. Rasturnarea valorilor, demolarea traditiei, discriminarea pozitiva a minoritatilor de orice fel etc., la toate astea ma duce gandul citindu-l. Simt cum pe zi ce trece ni se baga pumnul in gura si noi nu facem decat ceea ce am fost invatati: sa aplaudam.

Astept parerile voastre, cu rugamintea de a nu se face referire exclusiv la religie.

<DIV>Before you read this e-mail I just wanted to share a little story with you all, one day Jasmine came home from school andtold methat one of her friends in school sneezed and Jasmine said "God bless you" anda teacher said to Jasmine "next time just say bless you, not God bless you". These very same people, like that teacher,are the ones that wonder where God is when they need them, like I tell my kids, God is everywhere always, He is not just for your convenience. That teacher should be ashamed of herself. By the way, I told Jasmine that she has the right to believe in God and has the right to use his name to bless her friend and to never again let anyone tell her otherwise.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>

Loniia
10.11.2007, 08:31
Greu este pentru parinti si pentru cei mici ... abordarea problemelor cum ca unii oameni au credinta iar altii nu,la o varsta frageda impactul asupra copiilor e mare ,in familie sunt educati dupa reguli clare li se explica sa fie buni cuminti ,corecti sa-i iubeasca pe oameni,iar cand vin in contact cu lumea din afara simt si vad adevarata fata al ei .E bine sa-i pregatim de mici ca nu suntem cu totii la fel,avand mare grija cum catalogam oamenii care sunt diferit de noi,copii sunt perspicacedar usor influentabili ,pacat sa le cultivi resentimente .

Ca parinte eram poate si eu socata de cele spuse unui copil de sase ani , denota superficialitate din parteaprofesorului cand zice asemenea lucruri ,dar nefiind in aceasta situatie nu pot sa realizez cat de tare a fost afectat acel copil de remarca aceluias dascal .

Ramos sper ca am tradus cat de cat bine textul;

"Intr-o zi Iasmine a venit acasa de la scoala si mi-a spus ca unul din prietenii ei de la scoala a stranutat,Iasmine i-a spus "Dumnezeu sa te binacuvanteze'.Profesorul i-a spus: data viitoare sa spui doar "sa fii binecuvantat" nu "Dumnezeu sa te binecuvanteze"...Asa cum acei oameni ca si acel profesor se intreaba unde este Dumnezeu cand au nevoie de el,,cum le spun eu copiilor mei ca Dumnezeu este peste tot intotdeauna.El nu este pentru tine doar de convenienta.Acelui profesor ar trebui sa ii fie rusine .Apropo i-am spus Iasminei ca are dreptul sa creada in Dumnezeu si are dreptul sa ii foloseasca numele ca sa binecuvanteze prietenul,niciodata sa nu mai lase pe nimeni sa ii spuna altceva."

10.11.2007, 10:35
In primul rand, pentru ca spui Ramos, chiar tu, ca evenimentul nu trebuie privit neaparat numai din punct de vedere religios, m-am gandit si eu , exact la stilul pedagogic al profesoarei (am dedus ca e o ea, din "That teacher should be ashemed of herself" , dar ma rog nu are importanta ca era un el sau o ea, ci felul cum a procedat). Sa-i spui unui copil : "Scoate-l pe Dumnezeu din exprimarea ta", poate fi nu numai derutant si socant pentru el/ea, dar si rusinos, intradevar, pentru profesor/profesoara.E ca si cum ar zice: "Ce te invata parintii acasa nu-i bine, ce-ti spun eu aici, asa-i corect si asa trebuie sa faci" ... Ori aceasta, numai strategie pedagogica , nu se poate numi!

Tocmai de aceea, consider eu, copilul va continua sa spuna cum a fost invatat. Poate se va uita catre profesoara, sa nu fie auzit/a cand va rosti: "God bless you" ! , dar tot asa va spune. Caci copilasii retin mai degraba cand sunt invatati cu dragoste (cum a fost sfatuita Jasmine, de mamica ei), decat atunci cand li se impune!

Din punct de vedere religios, n-o sa-mi exprim parerea. Voi spune doar atat: Dumnezeu sa va binecuvanteze, si pe toti cei care credeti in El, si pe ceilalti!

Raven
10.11.2007, 10:48
That "teacher" a gresit dublu:
- to bless - a binecuvanta e termen religios; cine nu e religios, nu-l foloseste, end of story.
- cine e religios ar trebui sa stie ca 'bless you' e prescurtarea de la 'God bless you' deci nu exista motiv pt. a corecta pe cel care foloseste formula intreaga.

shogunelu
10.11.2007, 10:51
Asta e libertatea religioasa din State,impinsa pana la ridicol.Mai povestea cineva ca unui copil i se spusese la scoala sa nu mai spuna "Merry Christmas",ca-i ofenseaza pe musulmani,iudei,baha'i si mama dracului mai stie pe cine..Ete fleosc!Sa fie la ei!

Pe de alta parte,mai multa lipsa de dumnezeire ca aici,in State,nu am simtit nicaieri...Poate mi se pare mie,dar nu simt nicaieri prezenta Lui,lucru ce ma deranjeaza pana la indispozitie fizica.De abia astept sa merg acasa,sa intru in micuta bisericuta unde am fost botezat si unde odihnesc toti cei dragi mie,sa ma rog la Dumnezeul meu,cel pictat pe icoanele vechi pe lemn,sa-mi ierte multele pacate,sa-mi dea putere sa duc toate loviturile vietii.Mi-e dor de Dumnezeul nostru,cel al ortodocsilor,bland si intelegator,soptindu-ti cuvinte calde de incurajare,nu poruncindu-ti cu voce de tunet de la cei 50 de metri inaltime a unei catedrale gotice...

Raven
10.11.2007, 11:22
Dupa cum ai observat, libertatea are o singura directie. Si nu e cea politically correct trasata cu fortza de guvernoii cu denumiri pe cat de pompoase pe atat de goale.

Care e diferenta intre politically correctness de azi si directivele birourilor politice de ieri? Limba, pronuntia?

10.11.2007, 11:31
Da, Raven, tu ai dreptate, asa stiam si eu, ca se poate spune si "Bless you" si totusi, o invinuim, nu? , chiar si eu, pe profesoara aceea! Da, caci pe un copil, mai ales un copil care spune un cuvant atat de frumos, nu-i corect sa-l corectezi! Da, am folosit intentionat repetitia, nu-i corect, nici drept, nici in alt fel !

Cat despre Dumnezeul "nostru ortodox", de care vorbesti tu, Shogunelu, nu pot spune decat ca, m-ai induiosat cu cuvintele tale!
Asa-i , bunica mea altfel il descria pe Dumnezeu, decat e El "prezent" prin State. Dar, cu toate astea, El acelasi este, oriunde!

Spunea un calugar, pe care l-am auzit si eu, &lt;&lt;Dumnezeu e pretutindeni, dar gradina Maicii Domnului e aici, acasa, in Romania&gt;&gt;.

shogunelu
10.11.2007, 11:39
&lt;&lt;Dumnezeu e pretutindeni, dar gradina Maicii Domnului e aici, acasa, in Romania&gt;&gt;.

Da,frumos,tare frumos spus...